Modelism - RHC Forum: Blohm & Voss BV 141 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

Blohm & Voss BV 141 Macheta zburatoare asimetrica.

#1 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 19 October 2006 - 05:08 AM

Deoarece piticul 23, responsabil cu elicea in popou, este momentan linistit, piticul 71 a putut sa ajunga in fata. El este responsabil cu obsesia asimetrica.
Totul a inceput acum vreo doi ani cand am postat prima data planul cu acest model:
http://www.rhc.ro/fo...t/ST/f/2/t/3092 (al treilea de sus).
De atunci ma tot pregatesc moral pentru acest model.
Asa ca acum cateva zile am luat taurul de coarne si am comandat planul:
http://www.rcstore.com/rs/general/detail.a...06723&catego=PL
Sper sa fie ceva deosebit fiind opera lui Nick Ziroli.
In asteptarea lui am facut curat in atelier, am gresat traforajul....si ma pregatesc moral sa tai nervuri si panouri. Nu am mai facut acest lucru de douazeci de ani. Cam este timpul...nu?
De asemeni am rascolit un pic dupa informatii.
Un articol despre impricinat:
http://en.wikipedia....%26_Voss_BV_141
O colectie de alti ciudati ai aceleiasi companii:
http://www.luft46.com/bv/bv.html
Un pic de teorie si cateva exemple:
http://www.geocities.com/asymmetrics/
http://www.vrcurassow.com/2dvrc/sscuracao/...ohmundVoss.html
http://www.nurflugel..._d/weird_01.htm
http://cmeunier.chez...dahu_aeroUK.htm
Orice sugestii si sfaturi sunt binevenite.

PS. Bineinteles va fi termic. Daca-i bal pai sa fie complet. Asa ca il dedic Marinarului, prietenul meu drag.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 19 October 2006 - 05:56 AM

0

#2 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 19 October 2006 - 07:09 AM

daca-l duci pina la capat o sa iasa un model cel putin interesant...
ma intreb daca n-ar merge facut un model al modelului din ceva usor si mic, cu motor electric, ca sa vezi in principiu la ce sa te astepti...
am banuiala ca variatiile de tractiune (viteza) vor cere compensare din directie.
interesante siteurile pe care le-ai gasit...

bafta
0

#3 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 19 October 2006 - 07:43 AM

Se poate si asa ?, la 19 Oct 2006, 05:08, a spus:

...piticul 71 a putut sa ajunga in fata. El este responsabil cu obsesia asimetrica. ...

Totu' e sa-i poti ... satisface ... doleantele !
Super modelu', da' cred ca va trebui sa pilotezi tot ... asimetric ! :D :D Nu de alta, da' data fiind asimetria modelului si comenzile vor fi al ... fel !
Interesanta :D provocare ! :D
Spor la traforel si la ... treaba !


Stima,

Aceasta postare a fost editata de domnu_doctor: 19 October 2006 - 07:45 AM

40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#4 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 October 2006 - 07:52 AM

Dupa cum am mai zis pe aici, impreuna cu Kerosen am "demarat" un BV 141B electric, 1:10 (1750mm anv.).
Avem si noi planurile lui Ziroli.
Noi am vrea sa-l facem "cat mai macheta" posibil. Planurile (planul) Ziroli sunt "oarecum" pt. macheta. Sunt oarecari modificari si adaptari pt. a-l face cat mai usor de construit si cat mai zburabil. De ex. profilul (lateral) fuselajului nu e identic cu originalul. Verticalul e considerabil marit fata de original.
Se pare ca zboara excelent ca model - fa-l fara frica!
Daca ai timp, e musai de vazut subiectul de pe RC ScaleBuilder
Musai.
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#5 Useril este offline   Blue Raven 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 742
  • Inregistrat: 07-August 05

Postat 19 October 2006 - 08:39 AM

Buna alegere!

B&V au facut avioane adevarate care erau cu mult avansate pentru timpurile lor.
E o adevarata provocare dar si responsabilitate sa faci o macheta zburatoare a unui B&V.

Te felicit pentru alegerea facuta!
Stima,
Blue Raven
0

#6 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 October 2006 - 01:56 AM

Va multumesc tuturor.
@Valteras. Ma bucur mult ca nu-s singurul cu pitici asimetrici. Iti multumesc pentru mesaj si te rog mult de tot sa nu ma ocolesti cu sfaturile.
Eu nu-s atat de meserias ca voi doi ca sa pot aduce modificari planului lui nenea Ziroli. Am sa-l fac, daca totul va fi bine, ca in plan. Va fi si un pic mai zburabil. Si asta este important pentru mana mea de lemn.
Stii....mi-e jena sa incep cu rugaminti....dar aveti cumva un scan? Ca sa tiparesc panourile, nevurile....stiti voi mai bine.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 20 October 2006 - 02:09 AM

0

#7 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 20 October 2006 - 06:43 AM

Se poate si asa ?, la 20 Oct 2006, 01:56, a spus:

...
Eu nu-s atat de meserias ca voi doi ca sa pot aduce modificari planului lui nenea Ziroli. Am sa-l fac, daca totul va fi bine, ca in plan. Va fi si un pic mai zburabil. Si asta este important pentru mana mea de lemn. ...

Dete' modestia-n tine ... B)
Off-topic: Stiai, ca japonezu' ala, de puse bazele judo-ului, :wub: a plecat de la premisele pe care le-a cules din .. natura, vazand ca o crenguta verde pe care se depune zapada, se incovoaie si cand se depaseste o anumita sarcina, se elibereaza, arunca zapada jos si revine la pozitia initiala, in comparatie cu una uscata, care se incarca, se incarca pana se ... rupe sub greutatea sarcinii ...

Concluzie: ... poa' sa fie si de lemn, da' verde, elastic si inteligent ... :D B) :D
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#8 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2006 - 07:38 AM

Se poate si asa ?, la 20 Oct 2006, 01:56, a spus:

... ca sa pot aduce modificari planului lui nenea Ziroli. Am sa-l fac, daca totul va fi bine, ca in plan.

Dar nu zice nimeni ca planul tre modificat!!
Doamne fereste!
Ziroli e renumit pt. planurile lui. Toate modelele au. f. zburate si "periate" inainte de a deveni planuri.
Totul e OK asa cum e acolo (cred). S-au facut cateva BV-uri dupa planurile alea si toate zboara OK. Nu modifica nimic.
Scanuri io nu am (planul e un soi de A1 sau A0...), dar daca chiar te manca'n popou, pot sa incep sa scanez, dar nu mai devreme de luni. Pana atunci, poate-ti vine al tau.

Vai de capu' tau; nu sti in ce te-ai bagat...
Sictir!
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#9 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 October 2006 - 01:04 AM

Uite ca acum m-or anuntat ca nu vine mai devreme de doua saptamani. Il deseneaza de mana?
Tu cum faci exact de transpui conturul unui panou pe lemn? Eu am acasa doar scaner A4. Iar prin targ nu prea am cautat. Ma gandeam ca daca tu deja ai scanat niscaiva panouri....nervuri....incepeam si eu sa traforez. Ca ma mananca. Dar daca nu ai scanat deja nu vreau sa te necajesc. Ai destule pe cap.

Chiar este asa de dificil de facut? Eu totusi o sa incerc. Ca piticul respectiv isi tot taraie ciubotele ghintuite pe ultimul neuron ramas cat de cat in activitate.
0

#10 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 21 October 2006 - 08:43 AM

Se poate si asa ?, la 21 Oct 2006, 02:04, a spus:

Tu cum faci exact de transpui conturul unui panou pe lemn?

Daca poti scana si printa desenul in oglinda, poti incerca astfel: uzi usor tamponat suprafata de lemn cu acetona, asezi pe ea desenul cu fata-n jos (adica partea trasata cu cerneala) si o aderi insistent prin frecare cu o carpa uscata. Daca imprimanta este laser (sau copiator cu toner), poti sa procedizi identic, dar pe suprafata uscata a lemnului si in loc de carpa, folosesti in fier de calcat cu care insisti pe verso desenului. Probabil ca nu vei reusi din prima, dar daca insisti, devii maestru in final.
Personal o prefer pe Alba ca Zapada...piticii sunt urati!!!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#11 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 October 2006 - 02:32 PM

Tu cum faci exact de transpui conturul unui panou pe lemn?
==========================================

Salut!

Pentru mine sabloanele de carton sunt sfinte!

Indiferent pe ce vrei sa copiezi, balsa sau placaj, sau polistiren chiar!

De pe desen, copiez pe carton dupa care conturul cartonului va fi conturul materialului de debitat.

Pare mult si complicat, dar am ajuns la concluzia ca da cel mai putin, bataie de cap ( fibra lemnului la copierea libera cu indigo produce nervi si inexactitati ).

Bafta!

.............Jimmy..............................................................
........................................
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 21 October 2006 - 02:52 PM

Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Deoarece varianta lui Jimmy este mult prea profi pentru mine cochetam cu varianta umeda a Marinarului in cazul imprimantei cu cerneala si a variantei uscate in cazul celei laser.
Dar este nevoie de un scan. Ceea ce m-a bulversat complet a fost faptul ca Valteras nu are un scan. El cum face?

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 21 October 2006 - 04:05 PM

0

#13 Useril este offline   pitts 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1966
  • Inregistrat: 08-May 02

Postat 21 October 2006 - 10:14 PM

a-propos dece zicea Marinaru: am citit (dar n-am incercat) ca poti transpune pe lemn conturul unei piese folosindu-te de o copie xerox facuta la contrast mare; o pui cu partea tiparita pe lemn si dai cu fierul de calcat........
No brain, no headache.....
0

#14 Useril este offline   bizu 

  • ---
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 996
  • Inregistrat: 14-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Aeromodele

Postat 21 October 2006 - 10:27 PM

hop si eu...
varianta cu "transpusul" umed am incercat-o si eu cu tiner, desi sunt adeptul sabloanelor.
mie cel putin, mi-a iesit putin "apoasa" amprenta, contur grosut, precizie micuta.
la o chestie fara pretentii merge dar daca vrei sa iasa ca in plan, oricum vei fi nevoit sa compari cu planul; daca e mai mare piesa, Ok dar daca e mai mica...
cu sablonul, daca mergi cu sablon identic cu planul, piesa iese mai mare putin si merge ajustata fin.
daca tot vrei sa-l faci frumos si oricum te-asteapta multa munca, lasa lenea si mergi pe sabloane.
e pacat de munca ta.

zic si eu...

bafta oricum!
s-ar putea spune ca vei fi ocupat la iarna...
0

#15 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 October 2006 - 04:44 AM

Multumesc frumos.
Inca cateva despre impricinat:
http://www.rcgroups....ad.php?t=547104
Si un video:
http://www.youtube.c...h?v=TDXtP_IOLKE

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 22 October 2006 - 05:07 AM

0

#16 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 22 October 2006 - 09:36 AM

Super video-uuuu' ! http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wub.gif
Decolare, zbor, aterizare, venit la ... picior ! :)

Da' pista ... aia, no comment ! B) Nu cred ca e special pentri modele ...

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#17 Useril este offline   RedBaron 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1639
  • Inregistrat: 30-April 06

Postat 22 October 2006 - 01:22 PM

frumos tare ... interesant de construit si nu in ultimul rand de zburat .....
asteptam rezultatele ...
KIT GUPPY
Ce e portanta? o floare ce se naste din viteza...
0

#18 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 22 October 2006 - 03:58 PM

Salut Dan!

Probabil vei folosi metoda pe care o vei considera, PENTRU TINE mai potrivita ca stil de lucru.

Suprafetele din lemn ( cu fibra ) nu prea suporta "imprimeuri' de orice fel ar fi acestea, tocmai din cauza rugozitatii!

Copierea prin transfer ( parca asa se numeste ) e indicata suprafetelor netede, mai ales ca transferul reprezinta o linie subtire ( nu mai groasa de 1mm ) in cazul planurilor. Linia , cu toata straduinta va fi intrerupta de fibra lemnului, iar in cazul lichidelor ( vezi cerneala, pixurile cu gel ,tusul, fie el de imprimanta etc. ) se produce imprastierea lichidului, asanumitele mustati, deranjante in cazul unor forme complexe de copiat.

Daca ai fost obisnuit sa asamblezi modele cu mat. debitat din start, va fi un pic greu sa descoperi o tehnica eficienta ( cu cat mai putina bataie de cap ) pentru transferul desenului plan pe materialul de prelucrat.

Un exemplu de cum procedez eu :

1. planul de lucru in original ( facut de mine,cumparat,tras la xerox etc. ) il copiez pe hartie de calc, pentru a pastra cat mai curat originalul.
2. de pe hartia de calc, copiez pe carton piesele de debitat din placaj,balsa,plastic,aluminiu etc.
3. hartia de calc protejata cu o folie de plastic o folosesc pt. asamblarea pieselor ( fuselaj, aripa,ampenaje etc. )

Daca la prima vedere pare o cantitate mare de munca ( ar zice unii, facuta in plus! ) compenseaza cu mult nervii aparuti la finisarea,asamblarea pieselor copiate prin alte procedee. Pe langa asta, vor ramane "martori" pentru eventuale modificari ,impuse de probleme aparute la conceptul de lucru.
Personal nu mi se pare un efort 10-12 nervuri,9-10 panouri de fuselaj si alte anexe toate inmultite cu 2!

La urma urmei, cu totii ne dorim modele reusite "din prima".

Bafta in continuare!

............JIMMY...............................................................
.....
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#19 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 October 2006 - 06:11 PM

Multumesc frumos. Sunt convins ca este o metoda excelenta. Cred ca voi incerca asa.
0

#20 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 22 October 2006 - 06:25 PM

Se poate si asa ?, la 21 Oct 2006, 15:52, a spus:

Ceea ce m-a bulversat complet a fost faptul ca Valteras nu are un scan. El cum face?

Totul e pe dos! Valterasu ARE scan si...Valterasu NU face! :rolleyes:
Sper ca ai luat in consideratie copy-carbonul (ca de, ne-am americanizat si nu mai spunem "indigou"). Sabloanele descrise de Jimmi le faci cu copii sau printuri lipite pe carton sau placaj neavionabil...de regula eu fac sabloanele din placaj, nu carton, da-nu ca ar fi musai alea de carton mai proaste!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#21 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 22 October 2006 - 07:48 PM

Valteras, la 20 Oct 2006, 07:38, a spus:

Scanuri io nu am (planul e un soi de A1 sau A0...), dar daca chiar te manca'n popou, pot sa incep sa scanez, dar nu mai devreme de luni.

Eu nu te contrazic. Probabil ca nu am inteles bine.
Am avut niste zile proaste si-i scuzabil.

Deci concluzia concluziei.
Fac...capat....scan.
Impart poza in formate A4 sau ce or fi. Imprim pe carton. Tai sablonul si apoi desenez pe lemn si tai panoul.
Am priceput bine?

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 22 October 2006 - 11:42 PM

0

#22 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 October 2006 - 08:21 AM

Marinaru, la 22 Oct 2006, 18:25, a spus:

Totul e pe dos! Valterasu ARE scan si...Valterasu NU face!

Nu e pe dos.
Am planul dar nu fac dupa el. Nu fac deloc, inca. Io-mi fac propriile socoteli, la ce-mi trebe mie. Deocamdata nu am facut decat un mock-up al zonei mai sensibile, aia cu trenul escamotabil, unde se facking "rupe" si diedrul la aripa. Nasol e si ca flapsul-split se intinde pe ambele parti ale diedrului.

Revenind la transferul hartie-lemn, io fac astfel:
De obicei, imi fac "bucataria" intr-un program care stie vectoriale (Illustrator, Corel, Freehand). Dau un print pe hartie offset subtire (70-80 gr/mp). Cu 3M77 (merge si cu aracet, da' nu-mi place!) lipesc hartia pe lemn. Tai cu traforajul, 0,5-1mm in afara conturului. Finisez cu hartie abraziva, pila fina, etc. Verific permanent prin suprapunere pe alt print-martor.
Cand e vorba de treburi delicate (sabloane aripa), astea le fac pe placaj tare. Inainte de a transfera conturul, pregatesc suprafata lemnului, ca sa nu se intample ce zice Jimmy. Lacuiesc/slefuiesc pana ce supraf. iese fina si oarecum dura - nu neaparat saturata cu lac. Conturul se poate transfera si intzepand desenul din loc in loc (din cm. in cm., sa zicem) cu un ac. Apoi, cu un florar dibaci, se reconstruieste conturul, cu un creion fin. Merita investit maxim de timp si atentie, ca sa iasa treaba brici.
Daca planurile exista deja, nu trebe musai scanate cu scanner. Se pot copia la orice copiator zonele de interes. Atentie la factorul de distorsiune (sau cum s-o numi). Unele copiatoare distorsioneaza imaginea copiata. E bine de verificat, comparand originalul cu copia la un "geamograf". Se suprapun si le pui pe un geam prin care trece lumina din partea ailanta...

Piesele din placaj, balsa, etc. se pot face si... CNC. Posibil sa fie si pe la voi prin sat un provider de router CNC sau chiar decupare cu laser. Ajunge sa-i duci fisierele vectoriale (de obicei .dxf sau .cdr) si scandura... E de verificat. Pierzi din placerea facerii de rumegus la traforaj dar castigi la acuratete.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-26-1161584469.jpg

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#23 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 October 2006 - 11:09 AM

Salut!

Scuze!

Am uitat sa mentionez carbonul ( clasicul indigo ) folosit pe vremuri la chitantiere,facturi de curnt etc. pe cale de disparitie!

Sper ca nu am produs confuzie.

Cartonul folosit de mine e destul de gros, dar totusi usor de taiat cu foarfeca.

Pt. piese multe si la fel ( ca forma si contur ) de ex nervuri ,poti folosi un material mai rezistent la stres ( mai nou toti ne stresam pe engleza ).

Raducu multumiri pt. observatii/completari!

Daca dorim intradevar sa ajutam ,putem sa ne dam mana pt. asta!

Succes la proiect!

.............................Jimmy..............................................
......
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#24 Useril este offline   Jimmy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 927
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Lugoj 305500
  • Interests:Aeromodelism

Postat 23 October 2006 - 11:30 AM

Salut din nou!

Dane,iata mai multe variante de lucru!

Poti alege si de ce nu ,combina tehnicile prezentate.

CNC-ul e super, dar daca nu-l ai acasa ,riscul e mare, te poti alege cu alceva decat ai vrut, o plasa de piese ,ce trebe platite degeaba. ( cunosc cazuri ).

Nimic nu e batut in cuie!

Personal, probabil la urmatorul proiect ( ? ) dupa cele spuse aici, voi mai modifica pe ici, pe colo ,modul de lucru. :)

Bafta in continuare!

................................Jimmy...........................................
..........................................
SE-5a powered by YS Yamada
Graupner MC-19 powered by HOTT 2.4GHz
Fieseler Storch 2.4m powered by Magnum
Hyper Bipe Electric
Motto:"Don't take a toy to a scale competition and expect to have earned the respect of real modellers."
0

#25 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 24 October 2006 - 02:10 AM

Va ultumesc frumos.
Am inteles si ma voi conforma.
Nici intr-o viata nu o sa ma pot rascumpara.
Cum am ceva cocret va arat.


PS. Mi-am cumparat carton.Galben....ca sa nu fie alb.
0

#26 Useril este offline   domnu_doctor 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3218
  • Inregistrat: 11-April 05

Postat 24 October 2006 - 06:32 AM

Chiar daca e la ... spartu' targului, ma bag si io cu o ... idee ...
Eu am folosit hartie autocolanta subtire, pe care am tiparit la plotter (care tipareste fara eroare!), planurile si dupa ce am finisat piesele am dat jos foaia. Am tiparit planurile in doo exemplare, ca sa am referinta, in cazu' in care am trecut cu pila, de ... bine ! B)

Stima,
40,665 MHz = Ch 50, FM, PPM, Legal
35,150 MHz = Ch 75, FM, PPM, Legal
27,145 MHz = Ch 19, AM, PPM, Legal
0

#27 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2006 - 07:30 AM

"Se poate...",

Iti raspund aici la MI-ul tau:

In subiectul de pe RC Scale Builder nu e vorba despre planul Ziroli. Trimiterea catre subiect era doar pt. documentare. E cel mai serios subiect despre constructia unui BV 141B. E la scara 1:8, termic. E plin de prezentari de tehnici de constructie, cu multe poze.
Ceea ce-ti trimit io .dxf (de la Gary) se poate folosi in masura in care iti faci tu propria "bucatarie".
Oricum, ceea ce e prezentat in planul Ziroli ca nacela, e doar o aproximare, ce are oarecare legatura cu realitatea. A lui Gary e mai aproape de realitate. Dar daca nu intentionezi sa ataci locul 1 la campionatul mondial de machete, mergi linistit pe aproximarea Ziroli.
Iti trimit o poza a planului, sa-ti faci o idee despre ce o sa-ti vina. Io zic sa nu te grabesti si sa mai astepti o sapt. sa-ti vina planul. Asta trebuie disecat si analizat ca lumea, ca sa-ti faci planul de bataie temeinic. Apoi te poti apuca sa tai, dupa ce te aprovizionezi cu materiale. Hold your horses, ca nu rezolvi mare lucru daca te grabesti...
Hartia o data lipita cu 3M77 o sfasii de pe placaj si resturile le indepartezi cu hartie abraziva. Io, ca sa nu muncesc mult, inainte de a da cu spray, fac o masca (grosiera) din carton, care lasa libere numai zonele in care trebuie taiat cu traforajul, unde hartia tre sa stea lipita de lemn.

Houp it helps
Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#28 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2006 - 08:05 AM

Uite un "low res" al planului, ca sa nu avortezi de curiozitate...

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-26-1161756301.jpg

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#29 Useril este offline   Valteras 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3077
  • Inregistrat: 29-May 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 October 2006 - 08:07 AM

Noi (Kerosen) am mai primit impreuna cu planul si niste copii dupa un articol.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-26-1161756421.jpg

Orice pas inainte e un shut in fund!
0

#30 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 26 October 2006 - 01:42 AM

Multumesc frumos.
Este splendid.
Sa fii iubit o mie de ani.
Bineinteles ca in entuziasmul meu juvenil am uitat ca nu incape in masina. Trebuie sa-i fac macar o aripa ( ca tot este asimetric ) demontabila. Sau sa-mi cumpar alta masina?

PS. Nu am putut sa raspund pe mail ca nu vrea sa mearga azi. Am primit si-ti multumesc. Amarati. Dupa ce ca-i moca nici nu fac treaba ca lumea.

Aceasta postare a fost editata de Se poate si asa ?: 26 October 2006 - 03:39 AM

0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro