Modelism - RHC Forum: Rise F5J, F3-RES - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Rise F5J, F3-RES planor imprimat 3D

#1 Useril este offline   ktalyn15bn 

  • Membru de Onoare
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 08-May 22
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 17 September 2024 - 11:36 AM

Intr-un final m-am decis sa scriu despre acest planor absolut fascinant.
Ieri am reusit sa fac primul zbor cu aripa F5J si asta m-a convins ca merita toti banii. Desi termica era slaba inainte de apus, am reusit un prim zbor de 10 minute.
In urma cu 2 ani am printat varianta F3RES iar la primul zbor (poate am nimerit si termica buna) dar am stat cu el in aer aproape de 40 minute cu o singura "lansare".
De atunci e unul dintre cele mai indragite planoare ale mele.

Detalii despre el gasiti aici: https://www.planeprint.com/rise

Din pacate poze din timpul constructiei nu prea am insa in manualul de pe site sunt poze suficiente ca sa va faceti o idee despre cat de usor este de asamblat (foarte potrivit pentru lenesi ca mine care prefera sa zboare si mai putin sa construiasca). ^_^
E ca un puzzle la care adaugi niste tije de carbon. Daca exista interes pot face poze la anumite detalii.

Cateva specificatii:
- In configuratia F3RES mie mi-a iesit la 650g AUW, anvergura 2m (se poate printa varianta fara frana pentru a economisi cateva zeci de grame, desi nu recomand pentru ca atat de usor urca in termica incat dificultatea este sa il cobori de la inaltime nu sa il urci iar frana ajuta destul de mult la coborare si aterizare)
- In configuratia F5J l-am scos la 860g AUW, anvergura 2.35m
- Incarcarea alara e undeva la 19g/dm (pentru mine asta e un "sweet spot" unde ma simt cel mai relexat sa zbor in termica)

Cateva avantaje:
- aripa F3RES si F5J se potriveste pe acelasi fuselaj
- se comporta excelent in termica
- usor si rapid de asamblat comparativ cu un kit de balsa
- gasiti toate setarile de print la ei pe site, nu e nevoie de prea multa experienta in 3d printing
- in esenta este ca un puzzle de asamblat, piesele se potrivesc perfect, e nevoie doar de CA pentru lipire si eventual niste epoxy
- contrar asteptarilor nu este deloc fragil, eu am printat fuselajul impreuna cu aripa F3RES acum 2 ani de zile si inca este in stare perfecta.
- se poate repara foarte usor prin printarea unei noi aripi/fuselaj daca este cazul
- este ieftin, aveti investitia initiala in fisierele de print + materialul LW-PLA, PLA si eventual si TPU (se poate evita folosind balamale clasice)

Dezavantaje:
- printul dureaza cateva zeci de ore per total dar nu e ca si cum trebuie sa stai langa el
- pentru pasionatii de kituri de balsa sa construiesti un model printat 3d probabil e o insulta <_<
- nu se simte la atingere ca un model de balsa/carbon dar credeti-ma ca in aer nu o sa vedeti diferente

Cateva poze:

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de ktalyn15bn: 17 September 2024 - 11:38 AM

Introduction F5J | Rise (3D printed) | Piper J3 Cub | eDLG | TundraV2 | EasyGliderPro | eAlula
0

#2 Useril este offline   ktalyn15bn 

  • Membru de Onoare
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 08-May 22
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 17 September 2024 - 11:39 AM

.

Fisiere atasate


Introduction F5J | Rise (3D printed) | Piper J3 Cub | eDLG | TundraV2 | EasyGliderPro | eAlula
0

#3 Useril este offline   ktalyn15bn 

  • Membru de Onoare
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 08-May 22
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 17 September 2024 - 11:40 AM

Aripa F3Res cu sistemul de imbinare quick release.

.

Fisiere atasate


Introduction F5J | Rise (3D printed) | Piper J3 Cub | eDLG | TundraV2 | EasyGliderPro | eAlula
0

#4 Useril este offline   ktalyn15bn 

  • Membru de Onoare
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 08-May 22
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 17 September 2024 - 11:47 AM

.

Fisiere atasate


Introduction F5J | Rise (3D printed) | Piper J3 Cub | eDLG | TundraV2 | EasyGliderPro | eAlula
0

#5 Useril este offline   ktalyn15bn 

  • Membru de Onoare
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 08-May 22
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 17 September 2024 - 11:59 AM

Cam asa arata structura si locul de imbinare, va garantez ca este suficient de solida, nu cred ca este mai putina solida ca si cea de balsa insa intr-adevar poate fi putin mai grea.

Fisiere atasate


Introduction F5J | Rise (3D printed) | Piper J3 Cub | eDLG | TundraV2 | EasyGliderPro | eAlula
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro