Modelism - RHC Forum: Diverse informatii despre cnc-uri - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Diverse informatii despre cnc-uri

#91 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2016 - 09:48 PM

Mach 3 merge la fel de bine si pe win 7 /32 biti . Eu unul stau cu ele ( il am pe 2 calculatoare cu win 7 , un desktop cu 4 Gb ram si un laptop cu 2Gb ram ambele Dual core ) legate la net
0

#92 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 October 2016 - 09:50 PM

 florianmro, la 31 October 2016 - 09:48 PM, a spus:

Mach 3 merge la fel de bine si pe win 7 /32 biti . Eu unul stau cu ele ( il am pe 2 calculatoare cu win 7 , un desktop cu 4 Gb ram si un laptop cu 2Gb ram ambele Dual core ) legate la net

Uit mai mereu sa le deconectez dar nu isi fac niciodata update-uri automat , nu au de ce , sunt fara .....
0

#93 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 01 November 2016 - 08:27 AM

 ThePuiu, la 31 October 2016 - 09:39 PM, a spus:



Poti te rog sa ma lamuresti cu o chestiune: am vazut ca ai folosit (la CNC-ul ieftin de aici http://www.rhcforum....-mic-si-robust/) pt axa X bare circulare cu sustinere de 20mm. Din cate am gasit pe net, distanta intre cele 2 randuri de gauri ale sinei se sustinere este de 30mm, iar profilele pe care le-am gasit pe net (80x40) au distanta 40mm...de aici am concluzionat ca ai folosit un altfel de profil. Poti sa imi spui (in privat daca nu se poate dpdv al reclamei) de unde l-ai cumparat? Eu as fi preferat sa lucrez cu profile de la AMARI pt ca suntem din acelasi oras (e mai simplu cu comanda si taierea, etc) si sunt niste oameni extrem de amabili. Am mai vazut la altii ca au gaurit si filetat un profil pe toata lungimea lui pt prinderea barei, dar asta mi se pare o operatie care poate induce erori mari...



Este vorba de profile cu canal 6 ( 30_60 , sau 60_60 ) ...la astea , distanta intre canale se potriveste cu SBR20-ul ca a calului int-a iepei ... adica tot 30mm .
Eu cumpar profile de la ITEM sau de la @donpedro de aici de pe forum ...

L.E ...

si cred ca te referi la acest router : http://www.rhcforum....-buget-limitat/


cheers.

Aceasta postare a fost editata de katran: 01 November 2016 - 08:29 AM

0

#94 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 02 November 2016 - 06:09 PM

Alta intrebare de militian... daca eu am motoare de 3.1Nm trebuie sa gasesc cuplaje de 3Nm? Problema e ca axele pe care vreau sa le cumpar de pe ebay (http://www.ebay.com/...K%3AMEBIDX%3AIT) au prelucrarea de 12mm iar motoarele au axul de 8mm. Ce drac fac?

Aceasta postare a fost editata de ThePuiu: 02 November 2016 - 06:11 PM

0

#95 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 02 November 2016 - 06:41 PM

 ThePuiu, la 02 November 2016 - 06:09 PM, a spus:

Alta intrebare de militian... daca eu am motoare de 3.1Nm trebuie sa gasesc cuplaje de 3Nm? Problema e ca axele pe care vreau sa le cumpar de pe ebay (http://www.ebay.com/...K%3AMEBIDX%3AIT) au prelucrarea de 12mm iar motoarele au axul de 8mm. Ce drac fac?



Pai gasesti cuplaje care inghit ambele cote , respectiv 8mm / 12mm ... se gasesc , din alea cu insertie de plastic si cu hub-urile de aluminiu , costa vreo 5-6 dolari bucata .
adica astea : http://www.ebay.com/...eYAAOxySoJTTH7C

cheers.
0

#96 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 02 November 2016 - 06:59 PM

 katran, la 02 November 2016 - 06:41 PM, a spus:

Pai gasesti cuplaje care inghit ambele cote , respectiv 8mm / 12mm ... se gasesc , din alea cu insertie de plastic si cu hub-urile de aluminiu , costa vreo 5-6 dolari bucata .
adica astea : http://www.ebay.com/...eYAAOxySoJTTH7C

cheers.


am gasit la dimensiuni, dar nu mi-e clar cu duritatea lor...nu gasesc dimensiunile dorite cu 3Nm ci doar de la 7 in sus... e ok daca pun de 7Nm?
0

#97 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 03 November 2016 - 05:11 PM

Este foarte bine , acolo face referire la ce rezistenta au respectivele , cele de 7nm sunt mai rezistente , asa ca sunt mai bune ca si cele de 3 nm .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#98 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 November 2016 - 05:13 PM

 Elicopter, la 03 November 2016 - 05:11 PM, a spus:

Este foarte bine , acolo face referire la ce rezistenta au respectivele , cele de 7nm sunt mai rezistente , asa ca sunt mai bune ca si cele de 3 nm .


Perfect, pt ca le-am comandat deja!
0

#99 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 November 2016 - 05:32 PM

Am o nelamurire legata de gaurirea unei table de aluminiu groase de 15mm si 150x500mm ... gaurirea vreau sa o fac in grosimea tablei (in latura care are 150mm, adica in capatul tablei) Cum se procedeaza pt a da o gaura cit mai exacta? Din cauza lungimii mari a tablei nu o pot prinde in menghina masinii cu coloana verticala, iar din mana parca nu as incerca pt ca sigur nu iese perfect perpendiculara... si nu vreau sa aiba nici dimensiunea marita pt ca trebuie filetata... Voi cum procedati?
0

#100 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 03 November 2016 - 06:10 PM

Evit pe cât posibil, uneori chiar prin modificarea proiectului să desenez piese pe care nu le pot prelucra, unul din exemple fiind chiar găurirea în cant

Dacă totuși nu se poate altfel si am nevoie de aceea găurire mă duc si caut utilaje adecvate cu curse mari pe Z si care sa permită prinderea optima a plăcii

Când totul tine insa de mine si e vorba de a proiecta ceva nou, cum am spus si la început, proiectez în așa fel încât ce proiectez poata fi si realizat pe mașinile de care dispun

Hârtia si calculatorul suporta orice. Practica nu.
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#101 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 03 November 2016 - 07:16 PM

Daca tot gasesti greu o masina pe care sa prinzi placa, incearca fara nici o jena sa dau gaura la mana. Ori faci un dispozitiv sa mergi perpendicular (cat se poate) cu masina de gaurit, ori te mai ajuta cineva cu indicatii pe a doua directie, sa tii masina de gaurit cat se poate, pe directia corecta. In orice caz, dai gaura din 2-3 treceri, ultima fiind pentru cota finala. Si vezi cat lasi cota finala pentru filetare, ca depinde si de material. Din moment ce filetul o sa-l faci la mana, tot la problema cu ghidarea corecta ajungi. Adica degeaba dai gaura perfect, daca nu poti ghida cu aceeasi masina si tarodul. Important e sa pleci din punctul corect cu gaura. In orice caz, surubul nu o sa fie element de centrare. Gaura prin care trece sigur are cateva zecimi mai mult...
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 03 November 2016 - 07:18 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#102 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 03 November 2016 - 08:05 PM

Din pacate sint limitat in "sculele" pe care le am la indemana. Este exact vorba aia din popor cu facutul biciului care trebuie sa si pocneasca, dar cu atat mai mare o sa fie bucuria cind va fi gata jucaria!
Trebuie sa imbin doua table in cant (bratele care sustin axa Y vor fi unite pe sub masa cu o tabla de care este prinsa si cutia piulitei axului de antrenare) si nu as vrea sa folosesc inca un profil L pt imbinare (desi, daca ziceti voi ca e mai bine asa ma razgandesc!). Oare daca gasesc pe cineva sa imi faca o scula ca cea din poza atasata as avea mai multe sanse sa iasa cit de cit verticale gaurile?

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: scula_ajutatoare.png

0

#103 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2016 - 11:32 PM

 ThePuiu, la 03 November 2016 - 05:32 PM, a spus:

.... Din cauza lungimii mari a tablei nu o pot prinde in menghina masinii cu coloana verticala....


Deduc ca masina de gaurit de banc are inaltimea activa mai mica de 500 mm....cel mai simplu este sa gasesti un atelier care are masina cu coloana mai inalta, ceea ce n-ar trebui sa fie prea greu gandidu-ma la un service auto mai rasarit prin Oradea ....o alta varianta este sa consideri ca masina ta are nevoie de un upgrade si sa-i scoti capul de gaurire din teava care tine loc de coloana si sa vezi daca diametrul exterior ''pica'' pe vreo cota standard de teava pe care sa o cumperi de la un depozit cu o lungime evident mai mare, asumandu-ti sa faci niste coliere pentru cremaliera pe care sa le misti sus-jos pe noua coloana mai inalta (prinse cu set-screws) ; daca nu, poate gasesti un strungar...stiu, pare bataie de cap dar sigur vor mai aparea proiecte care sa necesite cursa mai mare, asa ca mai devreme-mai bine. Exista si alte variante pe genunchi, dar sunt mantzocareli care nu stiu daca aduc rezultate mai bune decat ochiometria. Nu ai precizat ce diametru si adancime trebuie sa aiba gaura. De ex daca vrei filet M6x1 pe adancime de 50 mm, in aluminiu trebuie sa dai gaura cu spiral de 4,7 mm ceea ce probabil ca n-ai, asa ca la final va trebui sa dai gaura in aluminiu cu 4 mm . Folosesti un rectangular sau bara plina de sectiune aprox 20-25 mm (lungimea este irelevanta, sa spunem 50-100 mm) pe care il vei gauri la masina de banc cu spiral de 3 mm. Dupa care plasezi rectangularul/bara plina deasupra cantului de aluminiu de gaurit cu gaura de 3 mm deasupra locului unde vrei sa dai gaura in cant de 4 mm. Daca ai un cleste cu deschidere mare gen de care folosesc lemnarii sau lacatusii, (se gasesc in Brico/Hornbach/Dedeman de la 40-50 lei in sus) ar fi ideal, daca nu tii strans cu o mana rectangularul si apasat pe cant, dupa care cu spiralul de 4 mm vei strapunge gaura de 3mm si va trece atat prin rectangular cat si prin aluminiu, gaura de 3mm din rectangular/bara plina actionand ca un ghidaj cat-de-cat pentru spiralul de 4 mm. Cu ceva atentie poate iesi ceva la limita intre mantzocareala si ok.

Aceasta postare a fost editata de steelmind: 03 November 2016 - 11:36 PM

0

#104 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 03 November 2016 - 11:39 PM

Am omis sa precizez ca gaura de 4 mm la final ar urma sa fie data cu bormasina de mana.
0

#105 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 04 November 2016 - 10:27 AM

Dupa cum stii ca merge vorba pe la noi, calculatorul suporta multe. Parerea mea este sa mergi pe variantele consacrate, cel putin la inceput. Dispozitivul ala il poti improviza din doua placi laterale prinse intre o a treia de grosime dorita, in care ai facut gaura unde trebuie. Mergi pe suruburi mari, minim M8. Caz exceptional M6 daca ai probleme de gabarit pe undeva, sau daca ai table subtiri. E doar o parere. La 15 mm grosime as gauri transversal pe placa (nu in cantul ei) si as folosi suruburi groase.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 04 November 2016 - 10:29 AM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#106 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 04 November 2016 - 02:19 PM

 bitex, la 04 November 2016 - 10:27 AM, a spus:

Dupa cum stii ca merge vorba pe la noi, calculatorul suporta multe. Parerea mea este sa mergi pe variantele consacrate, cel putin la inceput. Dispozitivul ala il poti improviza din doua placi laterale prinse intre o a treia de grosime dorita, in care ai facut gaura unde trebuie. Mergi pe suruburi mari, minim M8. Caz exceptional M6 daca ai probleme de gabarit pe undeva, sau daca ai table subtiri. E doar o parere. La 15 mm grosime as gauri transversal pe placa (nu in cantul ei) si as folosi suruburi groase.


sa inteleg ca imi recomanzi metoda de imbinare la 90 grade folosind un profil L sau o alta piesa de prindere (prisma)?
0

#107 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 04 November 2016 - 07:22 PM

O alta problema...la o axa X de 600mm e suficient un ax filetat si un motor de 3Nm (pe mijloc) sau trebuie 2? Presupun ca si aici este vorba de ce se va dori sa se prelucreze cu el precum si viteza de prelucrare...
0

#108 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2016 - 09:40 PM

600 pe x ce teprezinta ? Cursa propriu -zisa . Ai spus bine , depinde de mai multi factori alegerea unuia sau 2 suruburi cu avantaje si dezavantaje in fiecare caz Eu la o cursa de 410 mm pe x am pus 2 motoare de 2Nm dar cu suruburi 16x4 adică un pas mai mic.
0

#109 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 04 November 2016 - 09:49 PM

600mm este lungimea axelor, axul cu bile este un 2005 de 700mm cu 582mm cursa efectiva. As indrazni sa imi doresc sa pot sa fac si cite o piesa din aluminiu mai moale chiar daca in jumatate de zi!
0

#110 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 08 November 2016 - 04:18 PM

poate cineva sa ma lamureasca in 2 randuri care este diferenta majora (sau plusuri si minusuri ca sa decid singur!) intre modelele fixed gantry si cele mobile. Sunt inca la stadiul in care ma pot razgandi (materialele cumparate imi permit inca modificari ale proiectului). Deocamdata imi este frica doar de faptul ca motoarele mele de 3.1Nm nu o sa faca fata ....sper sa ma insel. Multumesc!
0

#111 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 08 November 2016 - 05:28 PM

 ThePuiu, la 08 November 2016 - 04:18 PM, a spus:

poate cineva sa ma lamureasca in 2 randuri care este diferenta majora (sau plusuri si minusuri ca sa decid singur!) intre modelele fixed gantry si cele mobile. Sunt inca la stadiul in care ma pot razgandi (materialele cumparate imi permit inca modificari ale proiectului). Deocamdata imi este frica doar de faptul ca motoarele mele de 3.1Nm nu o sa faca fata ....sper sa ma insel. Multumesc!


In teorie diferentele sunt mai multe. In practica, diferentele apar la masini de peste 1 tona si la precizii de sutime. Daca nu esti in situatia asta, fa-ti-l cu portalul ''umblator''.
0

#112 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 10 November 2016 - 01:16 PM

Am o problema (de fapt mai multe, dar asta e mai stringenta!) nu gasesc sa cumpar o piulita pt surub cu bile 2005 (DSG20). De unde am cumparat restul fierataniilor pretul este aberant pt o bucata de aluminiu...iar in tara nu gasesc (sau nu am gasit eu) Puteti sa imi spuneti, cat m-ar costa sa imi faca cineva 3 bucati la CNC? Din cite cred eu, nu e nevoie de nu stiu ce precizii...ideea e sa se potriveasca gaurile suruburilor de prindere de piulita...restul nu sint critice.
0

#113 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2016 - 01:22 PM

Nu inteleg , ai un surub cu bile fara piulita sau ai piulita si doresti blocul de piulita . Spui ceva de piesa de aluminiu .
0

#114 Useril este offline   ThePuiu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 107
  • Inregistrat: 14-October 16
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 10 November 2016 - 01:51 PM

scuze...deja m-am damblagit de cit am cautat pe net! Am piulita 2005 dar nu am carcasa pt ea. ceva de genul: http://www.ebay.com/...k-/222185765810 Ori eu sint defect ori site-ul de la ebay e defect....degeaba aleg in partea stanga sa afiseze doar itemuri din Europa ca el tot din China imi aduce. Parca nu-mi vine a crede ca doar un om vinde pe ebay in toata Europa carcase DSG20.... Nu vreau sa le iau din China din cauza timpului f mare de asteptare + discutiilor penibile de la vama de interior...daca sa puna sau nu taxe vamale si TVA....
0

#115 Useril este offline   florianmro 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 422
  • Inregistrat: 10-May 16
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2016 - 02:04 PM

Destul de gros materialul , cea mai mica cota de gabarit este de 34 mm.Te-as fi ajutat dar nu am material asa de gros . Vad ca din Germania nu e chiar ieftina piesa. Daca alegi sa iei din China (ultima soluție) , ceri vanzatorului sa le trimita separat si sa scrie pe fiecare colet o valoare derizorie (ei oricum fac asta ) in felul asta garantat nu se va vor aplica taxe .
Totusi poate te ajuta cineva mai de pe aproape .
0

#116 Useril este offline   sebba 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 479
  • Inregistrat: 31-July 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:sailing...

Postat 10 November 2016 - 04:22 PM

 ThePuiu, la 08 November 2016 - 04:18 PM, a spus:

poate cineva sa ma lamureasca in 2 randuri care este diferenta majora (sau plusuri si minusuri ca sa decid singur!) intre modelele fixed gantry si cele mobile. Sunt inca la stadiul in care ma pot razgandi (materialele cumparate imi permit inca modificari ale proiectului). Deocamdata imi este frica doar de faptul ca motoarele mele de 3.1Nm nu o sa faca fata ....sper sa ma insel. Multumesc!



as zice ca in aceleasi conditii de lucru, cu aproximativ aceleasi componente, obtii o structura mai rigida in varianta de portal fix
dezavantajul major ar fi ca amprenta masinii e mai mare cand ai masa mobila si portalul fix
bineinteles, vorbesc de masini unde cursa mesei e sub 1m, altfel devine un monstru dificil de tinut pe langa casa omului :)
---
Gone Sailing! S/Y Haimana
0

#117 Useril este offline   cnc_step 

  • Membru Detasat
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 723
  • Inregistrat: 17-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest

Postat 10 November 2016 - 08:18 PM

Iti iei o carcasa de rulment cu bile de 20 sau 25 (masori si vezi ce cote au), o tai in doua si-ti faci doua carcasa de surub cu bile. Este cea mai buna solutie

Aceasta postare a fost editata de mincof: 10 November 2016 - 08:19 PM

0

#118 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 10 November 2016 - 10:51 PM

 florianmro, la 10 November 2016 - 02:04 PM, a spus:

Daca alegi sa iei din China (ultima soluție) , ceri vanzatorului sa le trimita separat si sa scrie pe fiecare colet o valoare derizorie (ei oricum fac asta ) in felul asta garantat nu se va vor aplica taxe .

OFF Topic: Cred ca sunteti norocosi la Bucuresti daca acolo asa se procedeaza... :D.
La noi trebuie sa mergi cu dovada platii (print screen PayPal sau extras cont de pe card sau ... ) ca sa-ti calculeze TVA-u` si ca sa-ti elibereze coletul. Si asta nu doar la oficiul postal ci si daca primesti coletul prin DHL, de exemplu. In concluzie, cu toate ca absolut toate coletele pe care le-am primit din China aveau o valoare declarata mult mai mica, am platit intotdeauna TVA la suma totala, incluzand transportu`! Ca de obicei, noi suntem mai catolici ca papa... :(.
"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#119 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 November 2016 - 11:39 PM

 informer, la 10 November 2016 - 10:51 PM, a spus:

OFF Topic: Cred ca sunteti norocosi la Bucuresti daca acolo asa se procedeaza... :D.
La noi trebuie sa mergi cu dovada platii (print screen PayPal sau extras cont de pe card sau ... ) ca sa-ti calculeze TVA-u` si ca sa-ti elibereze coletul. Si asta nu doar la oficiul postal ci si daca primesti coletul prin DHL, de exemplu. In concluzie, cu toate ca absolut toate coletele pe care le-am primit din China aveau o valoare declarata mult mai mica, am platit intotdeauna TVA la suma totala, incluzand transportu`! Ca de obicei, noi suntem mai catolici ca papa... :(.


Asa se face si la Bucuresti de ceva timp. Tot ce este peste 10 $ (parca) intra la taxe.
0

#120 Useril este offline   EmanuelGiurgiu 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 14-November 16

Postat 15 November 2016 - 03:58 PM

Salutare oameni buni!

Sunt student la informatica si m-am apucat de ceva timp sa imi achizitionez piesele necesare pentru constructia unui CNC.
Iata configuratia sistemului pe care il am momentan:

-Sursa 24V, 10 A
-3 x Motor pas cu pas Nema17 24V 1.5 A
-3 x driver drv8825
-porcesorul Arduino Mega2560
Indata ce am inceput sa fac legaturile intre componente am inceput sa am probleme. Pe langa faptul ca am ars doua porcesoare din neatentie, nu reusesc sa fac motorul sa se invarta cum trebuie (se misca cativa pasi la stanga, apoi la dreapata etc).

Am rugamintea sa imi spuneti daca sistemul ales de mine este problema( driverul nu este suficient de puternic pentru a comanda motorul, sursa este slaba etc), sau problemele sunt in partea de programare.


Toate cele bune,
Emanuel G.
0

Arata acest topic


  • 17 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro