Modelism - RHC Forum: Discutii libere - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Discutii libere Sa nu uitam sa ne respectam reciproc

#841 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 07 March 2017 - 09:33 AM

Vezi postarearenatoa, la 07 March 2017 - 07:57 AM, a spus:

E vorba de adunari non-aeromodelistice, adica zburat peste persoane "nevinovate", la o adunare campeneasca de exemplu, sau un obiectiv turistic.

Si asata unde-i scrisa pentru publicul larg caruia i se adreseaza comunicatul? Se mai publica cumva un ghid de citire si interpretare a comunicatului? Ca bine zicea un coleg aici pe forum: "Sfanta limba roamana!!!"
0

#842 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 07 March 2017 - 09:39 AM

Vezi postareaold-boy, la 07 March 2017 - 08:53 AM, a spus:

Analogia dintre ARA si bloc este mai buna decat crezi, si am sa-ti explic de ce. Sunt in cunostinta de cauza intrucat sunt administrator, la bloc nu la ......ARA.
Facurile de cheltuieli vin per bloc si nu pe individ, daca unul nu plateste (nu ma intreba de ce nu plateste) ceilalti care sunt buni platnici suporta cheltuiala si a cei care nu platesc. Afisarea restantierilor nu tine de intimitate ci de o lista a rusini, cand se taie utilitatile sa se stie din cauza cui.
La ARA din cauza celor care sunt sa le spun individualisti si trag crema doar pe turta lor, toti celalti hobbysti vom plati intr-o zi factura comuna, sper sa nu fie una care ne va lasa fara obiect de activitate.

Asta-i un alt motiv, pentru care ARA trebuie sa-si adune in jurul sau toti aeromodelistii si nici decum sa-i imparta pe categorii ca sa alunge ce -i sugereaza din exterior unii sau altii.
0

#843 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19173
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 March 2017 - 09:40 AM

Vezi postareaxorg, la 07 March 2017 - 09:33 AM, a spus:

Si asata unde-i scrisa pentru publicul larg caruia i se adreseaza comunicatul? Se mai publica cumva un ghid de citire si interpretare a comunicatului? Ca bine zicea un coleg aici pe forum: "Sfanta limba roamana!!!"


Pai daca legile au instructiuni de aplicare... de ce nu si comunicatele ? :)

Ai gasit statisticile ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#844 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 07 March 2017 - 10:02 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 07 March 2017 - 08:38 AM, a spus:

Eu nu as fi facut nici o afirmatie de genul .. " Noi condamnam ... bla bla ... "
Trebuie doar sustinut aeromodelismul si motivat de ce !
Leguitorului ii este foarte usor sa zica ...
" .. da tati apreciez ca nu esti de acord cu proprietarii de drone care fac ce fac ,
dar eu trebuie sa iau masuri .. nu ma incalzeste doar faptul ca tu condamni astfel de comportamente " ....

Prea seamana cu " infierarile " tovarasilor rebeli , in sedintele PCR ...

Din pacate bordul director, inca nu a inteles clar unde-i problema. De aici si imposibilitatea unei pozitii ferme. Vinovate de abuzuri sunt autoritatile nu legea. Oricat de proasta sau nedreapta ar fi o lege, autoritatile au datoria sa o aplice si nimeni nu-i pote condamna pentru ca-si fac datoria.
Insa autoritatile trebuiesc ferm condamnate pentru o aplicare/interpretare abuziva a legii. Pacatele legii vin din ambiguitatea si neclaritatea sa in fata unor autoritati habotnice si rau intentionate. In sprijinul celor de mai sus, ARA are documente din partea altor autoritati care gasesc legislatia din domeniu ca fiind neclara si inaplicabila, trebuie insa sa-si calce pe orgolii bordul director ca sa le foloseasca. Ar trebuii sa foloseasca inclusiv motivarea magistratilor Curtii de Apel din dosarul lui FAE in sprijinul celor de mai sus. Greutatea clarificarilor oferite de magistratii Curti de Apel pe aceasta tema, trebuie transferata peste opiniile indoielnice ale unor functionari care de cativa ani i-si tot fac de cap in domeniu.
0

#845 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 07 March 2017 - 10:05 AM

Vezi postarearenatoa, la 07 March 2017 - 09:40 AM, a spus:

Pai daca legile au instructiuni de aplicare... de ce nu si comunicatele ? :)

Ai gasit statisticile ?

Nu inca. Daca-i secret, da-mi te rog pe privat o cifra. Chiar nu mai am timp sa fac pe detectivul prin pagina ARA.
0

#846 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19173
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 March 2017 - 10:56 AM

Vezi postareaxorg, la 07 March 2017 - 10:02 AM, a spus:

...Ar trebuii sa foloseasca inclusiv motivarea magistratilor Curtii de Apel din dosarul lui FAE in sprijinul celor de mai sus. Greutatea clarificarilor oferite de magistratii Curti de Apel pe aceasta tema, trebuie transferata peste opiniile indoielnice ale unor functionari care de cativa ani i-si tot fac de cap in domeniu.


FAE = dramida... aha, incep sa se creeze conexiuni :)
Oricine citeste decizia procesului ala isi da seama ce magistrati avem... care n-au inteles nimic din speta ...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#847 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 07 March 2017 - 12:00 PM

Vezi postareaold-boy, la 07 March 2017 - 08:53 AM, a spus:

Analogia dintre ARA si bloc este mai buna decat crezi, si am sa-ti explic de ce. Sunt in cunostinta de cauza intrucat sunt administrator, la bloc nu la ......ARA.
Facurile de cheltuieli vin per bloc si nu pe individ, daca unul nu plateste (nu ma intreba de ce nu plateste) ceilalti care sunt buni platnici suporta cheltuiala si a cei care nu platesc. Afisarea restantierilor nu tine de intimitate ci de o lista a rusini, cand se taie utilitatile sa se stie din cauza cui.
La ARA din cauza celor care sunt sa le spun individualisti si trag crema doar pe turta lor, toti celalti hobbysti vom plati intr-o zi factura comuna, sper sa nu fie una care ne va lasa fara obiect de activitate.



Doar ca ARA nu pateste nimic, nu va fi taiat curent, nici gaz si nici nimic se i va intimpla. Si lista de rusine e ceva din evul mediu nu de astazi cind ar fi cazul sa avem cale legala de incasari.

In plus, sa zic asa, daca astazi ARA reusea sa pune aeromodelism pe o baza legala, se putem zbura pe cimp cu reguli rezonabile si cu un fel de inregistrare rezonabila(nu de genul cum doreste AACR) atunci maine platesc eu personal toate restantele de la membri. Si cred ca nu asi fiu singur si ar fi si alti care ar fi dispusi asa cum a fost si la inceput.

Doar momentan eu unul numai am impresia ca ARA duce undeva, nici nu vad viziunea, care de altfel ar trebui fi fost formulat clar de exemplu pe site sau la iersiri in presa. Lafel cum asi deveni membru iar in caz ca directia va fi clara si cu democratizare profunda la toate procese interne.

Deci eu cred ca ne trebuie o AG chiar si publica(ca se pot veni si eu;)) unde membri ARA decid directia care va fi si executata pe urma fara deviere din bordul de directori.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#848 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19173
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 07 March 2017 - 12:13 PM

Evident, o directie realistica, bazata pe reguli nescrise, de bun simt, nu libertate prost inteleasa...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#849 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 07 March 2017 - 01:00 PM

Mi-aduc aminte ca la inceput aveam un moderator machetist. (viching, sau parca asa ceva il chema). Omul era plin de bune intentii, doar ca nu prea avea legatura cu zborul, ne modera de ne sareau fulgii. Situatia-mi pare asemanatoare. Desi 'comitetul' are certe calitati, si merita apreciat pentru ceea ce a facut, lupta sa legalizeze 5kg+, fara camera, fara drone (multicoptere)...

Nu-i dau neaparat dreptate lui xorg la spalarea rufelor, nu comentez daca ARA pierde viteza (locomotive), etape (pasi legislativi) sau a luat-o pe aratura, prezum ca sunt consecventi pe calea lor, mie mi se pare ca noi (modelistii) evoluam spre alta directie fata de ARA. Poate sub presiunea legislativa (evolutia) care vine din vest, poate moda (multicopter, camere...) Simtiti si voi tot mai putine argumente (adeziuni) la ARA ?
0

#850 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 07 March 2017 - 02:22 PM

Vezi postareavlad1, la 07 March 2017 - 01:00 PM, a spus:

... evoluam spre alta directie fata de ARA. Poate sub presiunea legislativa (evolutia) care vine din vest, poate moda (multicopter, camere...) Simtiti si voi tot mai putine argumente (adeziuni) la ARA ?


Evoluasem, eu adica, spre alte ocupatii, din cauza nesigurantei. Da. Dar din moment cind ar fi sanse de a practica aeromodelism legal si de bun simt, poate vor exista si mai multi care practica. Acum nici magazinele numai fac reclama, pentru ce? Ca sa cumperi ceva care nu ai voie se folosesti legal?

Argumente de adeziune vin instantaneu cind se vor deschide urechi acollo la ARA catre pulsul intre modelisti si cind directia se va schimba in favorul aeromodelismului si se vor indeparta de limbajul asta de genul textul primit cred acum 2 zile.

In Momentul cind avem o baza legala pentru a practica aeromodelismul, s-ar putea re-incepe cu popularizarea prin methode deja dovedite ca functioneaza.(gen ateliere pentru copii etc.) Stiu si pe cineva care organizeaza un fel de clubul de modelism pentru copii cu plata si are cereri prea mari.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#851 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 07 March 2017 - 05:51 PM

Vezi postarearenatoa, la 07 March 2017 - 10:56 AM, a spus:

..............
Oricine citeste decizia procesului ala isi da seama ce magistrati avem... care n-au inteles nimic din speta ...



Ce sa-i facem si cu magistartii astia, niste amatori. Nu stiu ce s-ar face lumea fara destia ca noi care sa-si mai dea cu presupusul.
0

#852 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 07 March 2017 - 10:54 PM

https://youtu.be/fooBIc1kvos
...de pe la 7:40

Să mai zicem că ai noștrii sunt așa și pe dincolo...

Din punctul meu mărunt de vedere, Africa de Sud, Russia și Arabia Saudită au un comportament exemplar față de aeromodelism în toate formele lui, clasice și moderne.
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#853 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 08 March 2017 - 07:37 AM

Vezi postareawabo1, la 07 March 2017 - 02:22 PM, a spus:

... se vor indeparta de limbajul asta de genul textul primit cred acum 2 zile.

Germana mea e cel mult la nivel conversational de baza, asa ca nu stiu cum suna un comunicat oficial in limba respectiva.
Insa in limba romana, la nivel de comunicare institutionala, exista niste formulari cvasi-standardizate pe care "receptorii" se asteapta sa le auda, respectiv citeasca.
OK, perceptie invechita, de acord, dar cat se poate de actuala.
Daca nu apar, esti perceput automat ca amator, fantezist s.a.m.d.
Daca A.R.A. doreste sa fie bagata in seama ca si organizatie oficiala, nu doar "o gasca de adulti care se aduna sa se joace cu avioane de jucarie si moristi" automat trebuie sa adopte un limbaj "de oameni seriosi"!

Aceasta postare a fost editata de Garett: 08 March 2017 - 07:38 AM

0

#854 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 08 March 2017 - 07:50 AM

Vezi postareaGarett, la 08 March 2017 - 07:37 AM, a spus:

limbaj "de oameni seriosi"!


Aha, cumva am simtit ca asa este, ca unii au inhalat sistemul invechit asa mult timp si nu doresc nicio schimbare de frica ca "autoritatiile" alea "sfinte" si "inalte" sa nu asculta. Cu tot ce este vorba de o iesiere in presa unde citesc omeni normali. Ma aminteste de covorbiri care am avut in 1994 cind am fost instruit (de romani) sa nu zimbesc la intalniriile cu parteneri comerciali, ca asta ar fi un semn de slabiciune sau neseriozitate.

Greata, scuze, altceva nu imi vine in minte. La in data 30 de ani dupa caderea regimului Ceaucescu inca mai sustineti idea ca "sa nu deranjeam", sa ne aplecam si sa vorbim in limbajul lor. Valar morghulis.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#855 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 08 March 2017 - 08:33 AM

Din contră, eu cel puțin am susținut tot timpul să "deranjăm" autoritățile...
N-am nici o problemă cu "deranjul", mai degrabă cu excesul de diplomație.
Apropo, ca unul care particip frecvent la întâlniri de afaceri cu parteneri germani, găsesc amuzantă reticența de a folosi limbajul protocolar... :D
La 41 de ani nu pot să spun că am inhalat prea mult aerul regimului în schimb am la activ destule "corporate meetings" la nivel înalt ca să știu când e important să folosești the business tone și când the friendly one. ;)

Aceasta postare a fost editata de Garett: 08 March 2017 - 08:38 AM

0

#856 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 08 March 2017 - 08:48 AM

Vezi postareaGarett, la 08 March 2017 - 08:33 AM, a spus:

..reticența de a folosi limbajul protocolar... :D


Bine dar limbajul folosit pentru faimosa iesiere in presa nu este protocolar ci limbaj de lemn, birocrat, autoritar, discriminator si invechit, de neinteles de omeni normali, folosit pentru a se distanta de cititori ci nu de a se face inteles si de a cauta intelegere sau de a convinge pe cineva.

E pur si simplu un text conceptionat de omeni care nu au inteles din ce cauza o scriu textul aceasta. De acea si NU contine esenta, adica o pozitionare clara fata de evenimentele in cauza si nici macar o exprimare clara ce sustine ARA in general. Textul calareste pe trecutul glorios, pe diverse luari de cuvint fata de legi si autoritati etc. Mai era sa si scrie despre regele Mihai si diferite sponsorizari si imagina era complet difus cu mesajul zero.

Suna dur? Parca doar asa se intelege ce doresc sa exprimi.

In schimb la intalniriile comerciale in Germania,daca tot le ei exemplu, poate la concerne mari se foloseste un limbaj special cifrat, iar in general sa vorbeste si acollo direct la subiect nu imprejurul lui, cu politete, dar de inteles intentia cea ce aici imi cam lipseste.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#857 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 08 March 2017 - 09:05 AM

Vezi postareawabo1, la 08 March 2017 - 08:48 AM, a spus:

Bine dar limbajul folosit pentru faimosa iesiere in presa nu este protocolar ci limbaj de lemn, birocrat, autoritar, discriminator si invechit, de neinteles de omeni normali,

Perfect de acord, doar ca acest comunicat aduce in discutie fix existenta unor birocrati autoritari discriminatori si invechiti, nu a unor oameni normali! :)
Daca discutam de oameni normali nu eram in situatia asta, oamenii normali intelegeau conceptul de hobby, de aeromodel, de "drona" si nu puneau semnul de egalitate intre acestea si aeronavele civile!
Esenta comunicatului, pentru oamenii normali care probabil vor citi doar primele paragrafe, este ca exista niste birocrati care considera "jucariile" drept "aeronave", si din punctul asta de vedere, cel putin eu unul consider ca evidentiaza corect problema.

Aceasta postare a fost editata de Garett: 08 March 2017 - 09:06 AM

0

#858 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 08 March 2017 - 10:34 AM

Vezi postareaGarett, la 08 March 2017 - 09:05 AM, a spus:

Perfect de acord, doar ca acest comunicat aduce in discutie fix existenta unor birocrati autoritari discriminatori si invechiti, nu a unor oameni normali! :)
Daca discutam de oameni normali nu eram in situatia asta, oamenii normali intelegeau conceptul de hobby, de aeromodel, de "drona" si nu puneau semnul de egalitate intre acestea si aeronavele civile!
Esenta comunicatului, pentru oamenii normali care probabil vor citi doar primele paragrafe, este ca exista niste birocrati care considera "jucariile" drept "aeronave", si din punctul asta de vedere, cel putin eu unul consider ca evidentiaza corect problema.

Trecand peste limbajul de lemn sesizat de Wabo, cea mai mare problema a acestui comunicat vine din faptul ca se apuca sa dea o importanta nejustificata pericolulului reprezentat de zborului RC, apucandu-se sa condamne in primul rand pe cei ce zboara si abia apoi autoritatile incompentetne si abuzive. Mai pe romaneste ARA este mai degraba cu mana-n gatul prorpiilor membri decat in al autoritatilor.
0

#859 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 08 March 2017 - 11:15 AM

No offence dar si pe aici erau câteva persoane care tunau și fulgerau împotriva "dronerilor retefiști" care "zboară inconștienți deasupra mulțimii"...
Tind să-mi amintesc replicile unora vis-a-vis de filmele de pe YouTube...
0

#860 Useril este offline   wabo1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1550
  • Inregistrat: 04-August 05
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita

Postat 08 March 2017 - 11:25 AM

Vezi postareaGarett, la 08 March 2017 - 11:15 AM, a spus:

No offence dar si pe aici erau câteva persoane care tunau și fulgerau împotriva "dronerilor retefiști" care "zboară inconștienți deasupra mulțimii"...
Tind să-mi amintesc replicile unora vis-a-vis de filmele de pe YouTube...


Era/este Renato care o toleranta limitata fata de toate aparate albe cu 4 elici care zboara fara opteratorul sa aiba cel mai mic habar ce are sau face cu aparat. (Am si eu unul din astea ;) )

Pana la urma tehnologia a fost perfectionata in modelism, adica de "noi" si prin asta ne am impuscat singur in picior. Acum nu rezolvam daca ne impingem copii ci sa le educam si le iubim in continuare. Nu rezolvi prin acuzare sau marginalizare nimic de cit opozitia.

Asa ca lafel cum am zis si acum 3 ani, singura diferentiere trebuie facuta intre comercial si non-comercial. La comercial eventual sa faci un fel de brevet cu de toate inclusif legislatie, navigare si alte alea si la hobby eventual sa le dai pozibilitate de a zbura in anumite "limite de bun simt" si sa le obligi sa faca parte de o organizatie gen ARA care le da un set de reguli gen ROI si cindva o pozibilitate de ar avea cum doriti voi o asigurare raspundere civila sau nu.
Walter Born
rhc@born.ro
0

#861 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 10 March 2017 - 05:29 PM

Observ ca exceptand acel chinuit si de sens lipsit comunicat de presa al ARA, peste activitatea bordului direrctor se cam asternu linistea. Inca nu am auzit clarificari ale conducerii in privinta multirotoarelor. Multirotoarele sunt ori ba, aeromodele in viziunea bordului director al ARA?
0

#862 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19173
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 March 2017 - 06:14 PM

Ti se pare ca astea sunt aeromodele ? http://govideo.ro/84-jjrc
Observa si specificul site-ului ce mai vinde in rest... ti se pare ca ar avea ceva specific de modelism, daca nu luam in calcul elicile si bateriile, ca piese de schimb.

Sau acum o sa zici ca marimea conteaza, nu?... ca daca e mai mare musai sa il consideram aeromodel, ca sa intre cine trebuie prin portitza...
Oricum ai da-o, tot macane...

De ce sa nu ne luam o grija de pe cap si sa pasam multirotoarele RTF la jucarii si gata, nu mai sunt treaba noastra.
Si o jucarie poate fi folosita necorespunzator si atunci se aplica legile in vigoare, nu trebuie legi speciale.
"This model is not a toy..." ce parte nu e clara cand citim asa ceva pe ambalaj ?

Raman aeromodele doar cele corespunzatoare F3U (racing) si gata, nu are nimeni ce sa sufle fiind clasa competitionala.
Adica max 1kg, 330mm, 6" si capabile de FPV. Fara precizari legate de inregistrarea onboard, dar nici interzicerea explicita.
In schimb precizata clar ca orice continut media rezultat dintr-o asemenea competitie nu este exploatabil comercial... ce vrei mai clar si mai elegant ?

O sa ma intrebi cum clasificam un multirotor mai mare decat unul F3U, si facut in casa de la zero.
Nimeni nu face asa ceva pentru hobby, sa nu fim ipocriti. Astea sunt masini cu scopul de a executa o misiune si nu intra la a zbura pentru placerea zborului in sine. Asa le vad eu...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 March 2017 - 06:18 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#863 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 10 March 2017 - 08:01 PM

Vezi postarearenatoa, la 10 March 2017 - 06:14 PM, a spus:

Ti se pare ca astea sunt aeromodele ? ...............

O sa ma intrebi cum clasificam un multirotor mai mare decat unul F3U, si facut in casa de la zero.
Nimeni nu face asa ceva pentru hobby, sa nu fim ipocriti. Astea sunt masini cu scopul de a executa o misiune si nu intra la a zbura pentru placerea zborului in sine. Asa le vad eu...



Ti se pare ca am cerut opinii personale? Intrebarea este adresata strict bordului director al ARA si solicia opinii oficiale. ARA a primit adeziunile si cotizatiile unor membri in fata carora, cred ca are datoria sa-si clarifice pozitia. Avem o definitie a aeromodelului si un statut, daca tu vrei modificarea definitiei ori a statului, cere te rog asta, bordului director. Motiveza-ti cererea in fata conducerii, apoi in fata membrilor si cere supunerea la vot pt. propunerea ta. Daca membri vor decide in mod democratic adoptarea propunerii tale, este posibil ca si eu sa o respect, sau la fel de posibil sa parasesc asociatia daca directia acesteia nu mai corespunde viziunilor mele. Pana atunci cu tot respectul, nu reusesc sa gasesc nimic constructiv intr-o astfel de abordare divergenta actualelor reguli. Cred ca si tu si bordul director ar trebuii sa intelegeti ca ARA are un statut si un set de reguli asumate pe care trebuie sa le respecte intocmai, pana ce vor fi ori nu schimbate intr-un mod statutar si democratic si nici decum, dupa bunul plac al bordului director, care-si confunda propriile idei si interese cu cele ale ARA sau chiar cu ale intregului aeromodelism romanesc.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 10 March 2017 - 08:03 PM

0

#864 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 10 March 2017 - 08:09 PM

Dar plăcerea construirii, dezvoltării, experimentării? Chiar și plăcerea pionieratului...

:)

și Săndel cântă în gând: Am cravata mea...
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#865 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19173
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 March 2017 - 09:16 PM

Sandel, cu cravata la gat exercitai acea placerea doar la casa pionierilor, daca aveai proasta inspiratie sa o faci acasa si sa te toarne vreun vecin, fredonai altceva...
Ma refer la activitatile legate de zbor si transmisii radio ;)

xorg, adica vrei sa zici ca actuala definitie a "aeromodelului ARA" acopera jucariile ca cele vandute de site-ul ala ?
In cazul asta suntem de rasul curcilor, cum vrei sa ne ia AACR-ul in serios ?

Ajunge sa despartiti "obiectul muncii" de una din notiunile "a construi" sau "a concura" si s-a terminat... nu mai are nimic din esenta pe care vreti sa i-o dati in fata autoritatilor...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 10 March 2017 - 09:17 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#866 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 10 March 2017 - 10:11 PM

Vezi postareaxorg, la 10 March 2017 - 05:29 PM, a spus:

Observ ca exceptand acel chinuit si de sens lipsit comunicat de presa al ARA, peste activitatea bordului direrctor se cam asternu linistea. Inca nu am auzit clarificari ale conducerii in privinta multirotoarelor. Multirotoarele sunt ori ba, aeromodele in viziunea bordului director al ARA?


Dommnul Xorg, era liniste pe aici! Iar sunteti pe langa subiect! Se pare ca va pare rau pentru demisia din consiliul director! Altfel nu vad rostul acestor postari!
Personal multirotoarele nu au doua paie cu aeromodelele! Ba, au elici motoare si baterii! In rest nimic! Nu stiu daca trebuie sau nu interzise doar ca asta nu o poate face ARA si nici nu e treaba ei! Asa ca mai bine intrebati la MT si ACCR!

Numai de bine!

ps : parerea mea personala o stiti!
0

#867 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 10 March 2017 - 10:11 PM

Da... o știu și pe aia "La canal, la Poarta Albă....

Da, aia e: Jucării (rtf/rtr), modele (arf, kit, placaj și două pânze, etc), drone (rtf-uri cu scop comercial indiferent de formă)

Dar greutatea și anvergura nu trebuie să facă diferența între hobby și aeronave. Doar modul de utilizare.

Dar... la curse/concursuri... remunerarea sau premierea participanțulor cu obiecte de valoare comercială (piese, adezivi, îmbrăcăminte, suc, etc) nu constitue o activitate comercială? :|
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#868 Useril este offline   MUGUREL. 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 744
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male

Postat 10 March 2017 - 10:11 PM

E post dublu asa ca sterg continutul si va urez tuturor un weekend placut!

Aceasta postare a fost editata de MUGUREL.: 10 March 2017 - 10:14 PM

0

#869 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 11 March 2017 - 03:10 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 10 March 2017 - 10:11 PM, a spus:

Dommnul Xorg, era liniste pe aici! Iar sunteti pe langa subiect! Se pare ca va pare rau pentru demisia din consiliul director! Altfel nu vad rostul acestor postari!
Personal multirotoarele nu au doua paie cu aeromodelele! Ba, au elici motoare si baterii! In rest nimic! Nu stiu daca trebuie sau nu interzise doar ca asta nu o poate face ARA si nici nu e treaba ei! Asa ca mai bine intrebati la MT si ACCR!

Numai de bine!

ps : parerea mea personala o stiti!

Post dublu si aici.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 11 March 2017 - 03:13 AM

0

#870 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 11 March 2017 - 03:11 AM

Vezi postareaMUGUREL., la 10 March 2017 - 10:11 PM, a spus:

Dommnul Xorg, era liniste pe aici! Iar sunteti pe langa subiect! Se pare ca va pare rau pentru demisia din consiliul director! Altfel nu vad rostul acestor postari!
Personal multirotoarele nu au doua paie cu aeromodelele! Ba, au elici motoare si baterii! In rest nimic! Nu stiu daca trebuie sau nu interzise doar ca asta nu o poate face ARA si nici nu e treaba ei! Asa ca mai bine intrebati la MT si ACCR!

Numai de bine!

ps : parerea mea personala o stiti!

Domnu Mugurel, vorbeam despre pozitii oficiale ale ARA, nu despre ale dvs. personale, pe care le cunoastem si nici despre cele ale MT, AACCR, pe care deasemenea le cunoastem. Desigur ma refer aici la pozitiile din documentele oficiale AACR MT, nu la discutiile de pe la colturi, pe care unii le numesc negocieri.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 11 March 2017 - 03:12 AM

0

Arata acest topic


  • 36 Pagini +
  • « Prima
  • 27
  • 28
  • 29
  • 30
  • 31
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

9 useri citesc topicul
0 membri, 9 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro