Modelism - RHC Forum: ORDINUL8 din 2014 a incetat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

ORDINUL8 din 2014 a incetat Incepand cu 1 februarie 2016 ordinul 8 inceteaza sa mai produca efecte

#511 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 17 March 2016 - 06:23 PM

Somn usor vise placute, plictisit de cum decurg lucrurile aici am revenit la postarea chestiilor interesante pe discutii libere.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#512 Useril este offline   ViP_Eol 

  • ROU 004
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2414
  • Inregistrat: 12-April 13
  • Gender:Male
  • Location:Bacău
  • Interests:Zbor.

Postat 17 March 2016 - 07:07 PM

Vezi postareaAndrix_y, la 16 March 2016 - 11:37 PM, a spus:

Buna Viorel,

1. Observ ca aveti anumite probleme de comunicare intre tine si Xorg...lucru care nu este constructiv pentru nimeni. Cred ca la o bere veti rezolva problemele intre voi.
2. Nu doresc sa tin partea nimanuia...dar Xorg este una din persoanele care a ajutat foarte mult in asociatie indiferent de ora. Nu imi doresc sa aiba loc nici o discutie disructiva intre membri ARA (nu sunt adeptul acestui lucru). Tot datorita acestui fenomen mai multi membri care a ajutat la inceputuri nu se mai implica activ in asociatie in prezent.
3. Eu la randul meu am avut si am discutii cu anumiti membri pentru ca avem opinii diferite sau nu tot timpul deciziile mele sunt pe placul lor...(este foarte greu sa impaci mai multe persoane in acelasi timp) dar nu insemana ca trebuie sa ne scoatem "ochii" Nici sot cu sotia nu se intaleg tot timpul...
4. Nu acept ca imaginea ARA sa fie patata din cauza acestor discutii...eu consider nefondate datorita faptului ca nu ai toate informatiile necesare la dispozitie...desi ai datele mele chiar eu te-am rugat sa imi dai numarul de mobil unde te pot contacta pentru a calrifica problemele (de ce telefonic fiindca imi este mai simplu si rapid decat sa imi pierd 5h sa scriu mailuri sau chiar aici).
5. E-mail de informare in legatura cu conferinta au primit toti membri ARA deci informarea ta este gresita.
"From: info@aeromodelism.ro
To: "DL_ARA_ALL" <ara.members@aeromodelism.ro>
Sent: Friday, March 4, 2016 6:02:42 PM
Subject: Legislatie - Moment Critic"
6. Te rog mult daca mai ai vreo problema sau nelamurire sa ma contactezi pe mine direct (pana in prezent am raspuns la toate cererile indiferent de unde a venit).
7. Datoria noastra de oameni maturi este sa promovam si sa cream o continuitate a aeromodelismului (poza atasata un exepmul...)

Va rog mult sa fim uniti cu totii si sa ne ajutam reciproc si sa ne respectam.

Iti multumesc,


Ai observat cam târziu problemele de comunicare, mai ales că textele din partea lui Xorg erau pline de injurii mai voalate, sau, de multe ori, chiar directe. Conform punctului ”2” să înțeleg că dacă cineva ajută are drepturi mai multe, inclusiv să fie bădăran ?
E normal să existe opinii diferite, mai ales dacă filozofezi pe probleme existențiale, dar când e vorba de o specializare ... .
Imaginea ARA nu este și nu va fi pătată de disputele dintre membrii asociației, dar cu siguranță este și va fi afectată de afirmații nefondate asupra anumitor instituții și mai ales de acțiuni nedocumentate suficient, cum este ultima cu facebook-ul.
Nu am primit mail-ul cu rezultatul discuțiilor. Nu știu de ce, dar asta este. Oricum nu ar fi contat părerea mea și s-ar fi produs aceeași acțiune de genul ”aruncat ca șchiopul în cârje”.
Ai avut mereu numărul meu de telefon. Mereu aceeași discuție. Ultima oară când am vorbit, ți-am dat telefon de pe numărul din Germania. Discuția pe care am avut-o cu ocazia organizării manifestării de sală. Dacă-ți aduci aminte ți-am dat numărul de telefon al lui Bicuț cu specificația că nu știam dacă îl păstrează de la sezon la sezon, cu recomandarea de a fi persoana perfectă cu care să lucrezi pentru finalizarea acelui eveniment. (Ooops, Bicuț, m-am dat de gol :pardon: . Eu eram vinovatul. :rolleyes: ) A ! Parcă și datele de contact ale lui Victor.
Cât despre discuțiile telefonice ... no comment ! :rofl: :rofl:
Datoria noastră de oameni maturi este, în primul rând, să fim maturi, raționali și cu bun simț, iar promovarea și dezvoltarea aeromodelismului nu se face cu acțiuni pripite pe teme prost înțelese.
Nu este normal să porți discuții cu fiecare în parte. Cu ce scop ? Să convingi fiecare membru în parte că ideea ta, sau a cui o fi e cea corectă și bine de pus în aplicare ? Chiar dacă ai avea de fiecare dată dreptate, tot nu este normal. Pe pagina ARA sunt două posibilități de discuții colective: una pe un alt forum cu trafic mai mic și alta pe forumul ăsta unde se poartă majoritatea discuțiilor.

De fiecare dată, am felicitat acțiunile ARA, chiar am susținut proiecte care au stârnit indignare majoră printre membri. Mi se pare normal să fii lăudat pentru acțiunile pozitive, din fericire destul de numeroase.
În același timp mi se pare cu totul nefiresc să umbrești realizările și cantitatea de muncă depusă prin acțiuni pripite, dictate doar de orgolii născute din cine știe ce motive. Să-ți amintesc o zicală dintr-o carte renumită ? ”Drumul spre Iad e pavat cu intenții nobile !”
Ultimele discuții de aici, prin care angajații unei instituții erau făcuți incompetenți și incapabili (nu contează dacă e adevărat sau nu), culminând cu acțiunea de pe Facebook și afirmațiile din postare, într-adevăr sunt de natură să știrbească imaginea câștigată cu efort, pentru că nu sunt reale.

Ajungea un efort de maxim două minute și găseai chiar pe pagina AACR ceea ce vă interesa. Răspunsul primit de la MOf e normal și legal.
Faptul că un angajat al AACR nu cunoaște anumite evenimente juridice, este la fel de normal. De asta au birou juridic să se ocupe de probleme legale.
Chiar dacă afurisita de Convenție nu ar fi fost ratificată tot nu era o ilegalitate. Ai dreptul să te inspiri dintr-un document, să-ți ajustezi propriile legi în conformitate cu convenții, sau tratate și totuși să nu le ratifici.

Pentru o mică lene de câteva minute, ARA a descoperit, la pachet, focul, roata și apa caldă. Felicitări ! :clapping:

Realitatea dură este următoarea (scrisesem și în postarea anterioară mai general): Nu s-a produs nicio ilegalitate. România a ratificat Convenția și tratatele de modificare ulterioare prin Decretul nr.194/1965 al Consiliului de Stat al RPR (Republica Populară Română), publicat în Buletinul Oficial (Monitorul Oficial de acum) nr.14 din 24.04.1965. Respectivul decret nu a fost abrogat, așa cum nu au fost abrogate o mulțime de alte decrete care priveau tratate bilaterale internaționale. Schimbarea regimului politic nu presupune și abrogarea tuturor deciziilor luate de vechiul regim, ci numai a celor de natură să știrbească economic, social, teritorial, ...etc, statul în discuție.
În 1993, România și-a exprimat intenția de aderare la NATO și pe parcursul următorilor 11 ani s-au făcut eforturile necesare de aliniere la cerințele aderării. Ultima fază, petrecută pe vremea Cabinetului Bombonel (Năstase) a presupus acordarea legislației interne. La discuțiile din acea perioadă, partenerii de dialog au fost ”plăcut surprinși” (afirmația Secretarului General NATO) de faptul că statul Român avea, ca moștenire, o parte din tratatele și convențiile necesare, ratificate deja. În consecință, în 2004, România a fost invitată oficial în NATO, documetul fiind semnat de Premierul de atunci - Bombonel.

Amu ..., mă întreb ... după cele 8000 de like-uri ce urmează ? Cât durează până descoperă cineva că am aruncat cu afirmații nefondate ? Ce efect are asta asupra imaginii ARA ?
URA şi la zbor fofezelor !
0

#513 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 17 March 2016 - 07:38 PM

Damn, am ratat începutul! :(
Si nici măcar nu sunt acasă să fac floricele! :rolleyes:
Oh well, ma multumesc cu bere! :)
0

#514 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 March 2016 - 07:41 PM

Credeam ca asta va fi un topic serios (plictisitor chiar), dar constat ca e din ce in ce mai amuzant. Garett, iti pun la share o sticla blonda?
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#515 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 17 March 2016 - 07:43 PM

Desi sunt convins cam care va fi răspunsul, sunt curios cam care ar fi trebuit să fie, în viziunea fostilor conducători de osti, pardon, sute de angajați, strategia A.R.A.?
Pozitia ghiocelului, capul plecat sabia nu-l taie sau Miorita?
0

#516 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 17 March 2016 - 07:45 PM

Vezi postareaRower, la 17 March 2016 - 07:41 PM, a spus:

Credeam ca asta va fi un topic serios (plictisitor chiar), dar constat ca e din ce in ce mai amuzant. Garett, iti pun la share o sticla blonda?

Multam fain, am rezolvat aspectul! :D
Dacă rămâi în până am un bax întreg pe balcon, când ajung acasă pun în attachment. :p
La ce vreme fuse zilele astea, e numai bună temperatura!

Aceasta postare a fost editata de Garett: 17 March 2016 - 07:47 PM

0

#517 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 18 March 2016 - 06:58 AM

Mi s-au racit floricele... :(
0

#518 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 18 March 2016 - 07:37 PM

ba baieti, sunteti dementiali. am avut rabdarea sa citesc (recitesc) cap coada tot ce s-a scris aci.

no, incep sa trag ceva concluzii, si, prin urmare nu pot decat sa va doresc sa va "certati" (observati ghilimelele, da?) in continuare fara rost. bag de seama, si am mai spus acest lucru (nu pe forum) ca directia spre care se indreapta asociatia nu este chiar f compatibila cu asteptarile mele.

asa ca nervi de otal, loricele multe si "certuri" placute, ca de zburat, tot o sa zbor, si cu si fara ordinul 8 sau cine stie ce tratat, lege, HG si mama masii ce o mai fi.
_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#519 Useril este offline   fly 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3409
  • Inregistrat: 09-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bran Brasov
  • Interests:Jeturi ,f3j ,f5j

Postat 18 March 2016 - 08:01 PM

Deacord cu Allen!😉
Maine va fi o zi faina de zbor !!!
0

#520 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 20 March 2016 - 12:24 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 17 March 2016 - 07:07 PM, a spus:

.............
Realitatea dură este următoarea (scrisesem și în postarea anterioară mai general): Nu s-a produs nicio ilegalitate. România a ratificat Convenția și tratatele de modificare ulterioare prin Decretul nr.194/1965 al Consiliului de Stat al RPR (Republica Populară Română), publicat în Buletinul Oficial (Monitorul Oficial de acum) nr.14 din 24.04.1965. Respectivul decret nu a fost abrogat, așa cum nu au fost abrogate o mulțime de alte decrete care priveau tratate bilaterale internaționale. Schimbarea regimului politic nu presupune și abrogarea tuturor deciziilor luate de vechiul regim, ci numai a celor de natură să știrbească economic, social, teritorial, ...etc, statul în discuție.
În 1993, România și-a exprimat intenția de aderare la NATO și pe parcursul următorilor 11 ani s-au făcut eforturile necesare de aliniere la cerințele aderării. Ultima fază, petrecută pe vremea Cabinetului Bombonel (Năstase) a presupus acordarea legislației interne. La discuțiile din acea perioadă, partenerii de dialog au fost ”plăcut surprinși” (afirmația Secretarului General NATO) de faptul că statul Român avea, ca moștenire, o parte din tratatele și convențiile necesare, ratificate deja. În consecință, în 2004, România a fost invitată oficial în NATO, documetul fiind semnat de Premierul de atunci - Bombonel.

Amu ..., mă întreb ... după cele 8000 de like-uri ce urmează ? Cât durează până descoperă cineva că am aruncat cu afirmații nefondate ? Ce efect are asta asupra imaginii ARA ?

Daca tot esti convins ca-i totu-n regula cu conventia asta, lumineaza-i matale si pe domnii astia de la MT, sa stie si ei nea VipEoale, sa nu se mai chinuie saracii cu proiectul ala de lege, deja initiat pt. ratificarea conventiei. Eventual explica teoria asta a matale si domnilor de la Monitorul Oficial, ca si dansii traiesc in intuneric si sustin prin hartii ca nu e publicata conventia asta in Monitorul Oficial al Romaniei. Monitorul asta de zici matale ca ar fi tot una cu buletinul oficial al Marii Adunari Nationale.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 20 March 2016 - 12:25 PM

0

#521 Useril este offline   xorg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1349
  • Inregistrat: 16-February 03

Postat 20 March 2016 - 12:27 PM

Vezi postareaViP_Eol, la 17 March 2016 - 07:07 PM, a spus:

................ România a fost invitată oficial în NATO, documetul fiind semnat de Premierul de atunci - Bombonel.

Amu ..., mă întreb ... după cele 8000 de like-uri ce urmează ? Cât durează până descoperă cineva că am aruncat cu afirmații nefondate ? Ce efect are asta asupra imaginii ARA ?


Eu zic sa le trimitem repede niste marete ode sa ne ierte, ca poate asa nu ne vor pedepsi prea aspru. Propun sa le scrii matale, ceva frumos, asa gen “Oda Maretului MT”. Stiti, dealea cum se-nvatau odinioara pe la academie, la Stefan Gheorghiu.

Aceasta postare a fost editata de xorg: 20 March 2016 - 12:28 PM

0

#522 Useril este offline   Bloodhound 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 408
  • Inregistrat: 23-April 08

Postat 21 March 2016 - 02:58 PM

In timp ce noi ne certam, AACR isi vede linistit de treaba:

http://www.libertate...arii-ce-1316684
0

#523 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 March 2016 - 03:05 PM

Citeaza

Taxa de înmatriculare este de 90 de euro
Specialiștii Autorității Aeronautice Civile Române le recomandă tuturor celor care au o dronă în proprietate să intre în legalitate. E nevoie de o declarație notarială (în cazul în care drona a fost construită în regim propriu) sau de factura care atestă cumpărarea ei, de actele de identitate ale persoanei, de plata unei taxe de 90 de euro plus TVA (care se achită o singură dată) și de o cerere care se completează la sediul AACR. ”Proprietarul primește apoi codul de țară (YR), un ”D”, de la dronă, și o serie din patru cifre. Toate aceste indicative formează marca de identificare a aparatului de zbor”, a adăugat Remus Dogaru.



”D”, de la dronă :))))
per model sau per pilot?

Ce fac daca am alt tip de model? Gen Glider? Imi da un "G"? :D

Aceasta postare a fost editata de icsss: 21 March 2016 - 03:08 PM

0

#524 Useril este offline   Bloodhound 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 408
  • Inregistrat: 23-April 08

Postat 21 March 2016 - 03:08 PM

Foarte interesant si paragraful asta:

"Surse din cadrul ”Internelor” ne-au dezvăluit că probelma dronelor poate îmbrăca forme care aduc atingere siguranței națio­n­ale, motiv pentru ca­re specialiștii AACR lucrează la un protocol de colaborare în care vor apărea și polițiști pentru a-i putea depista, în echipe comune, pe cei care folosesc drone ilegale."
0

#525 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 March 2016 - 03:32 PM

Doar 4 cifre ?! cum ajung astea ca sa inmatriculeze milionul de drone de care vorbea dronerul national la proces ?

Glider-ul este drona, daca are pilot automat, nu mai tot incercati sa ocoliti definitiile, exista de zeci de ani, ca va plac sau nu.

Si ca o paranteza, ieri am zburat 3 ore relaxante, 100% legal, chiar si pentru US :D ... sub 250 grame, nemotorizat, asta pentru AACR, ghici ce o fi :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#526 Useril este offline   icsss 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2085
  • Inregistrat: 16-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Iasi
  • Interests:Aeromodelism

Postat 21 March 2016 - 03:52 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 March 2016 - 03:32 PM, a spus:

Si ca o paranteza, ieri am zburat 3 ore relaxante, 100% legal, chiar si pentru US :D ... sub 250 grame, nemotorizat, asta pentru AACR, ghici ce o fi :D


DLG!! :)
0

#527 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 March 2016 - 04:19 PM

lansat la prastie :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#528 Useril este offline   Săndel 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1210
  • Inregistrat: 10-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Brașov
  • Interests:Robotica, electronica.

Postat 21 March 2016 - 05:23 PM

Vezi postarearenatoa, la 21 March 2016 - 03:32 PM, a spus:

sub 250 grame, nemotorizat, asta pentru AACR, ghici ce o fi :D

O fi de prună sau de caisă? :D

Vezi postareaBloodhound a spus:

Surse din cadrul ”Internelor” ne-au dezvăluit că probelma dronelor poate îmbrăca forme care aduc atingere siguranței națio­n­ale, motiv pentru ca­re specialiștii AACR lucrează la un protocol de colaborare în care vor apărea și polițiști pentru a-i putea depista, în echipe comune, pe cei care folosesc drone ilegale.


Poliţiştii nu-s capabili să amendeze un şofer ce parchează pe trecerea de pietoni din faţa unei şcoli. Drone? OZN-uri!
- Captain Sum Ting Wong
- Wi Tu Lo
- Ho Lee Fuk
- Bang Ding Ow.
0

#529 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 21 March 2016 - 05:26 PM

Ce ne facem? Ce inseamna de fapt drone ilegale? De unde s-a estimat ca sunt vreo 4500? Ce or fi pus la socoteala in acest numar? Cica unii au drone ca sa-si faca meseria mai usor, altii doar pt un moft.
0

#530 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 21 March 2016 - 05:33 PM

Interesanta alegerea "canalului de comunicare", AACR, acest "tabloid" al instituțiilor publice! :rolleyes:
Îmi si imaginez o grămadă de politisti mergând pe stradă cu ochii pe sus după drone "neinmatriculate"!
Bonus, au băgat-o si pe aia cu "siguranța nationala", să impresioneze babele, să aibă ce discuta prin curtea bisericii: "Ai auzit maică, vin astia cu dronele si ne fură siguranța nationala! Doamne Apără si Păzeste!"
0

#531 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 March 2016 - 05:51 PM

Acest interviu este dat inainte sau dupa intalnirea cea de taina cu ARA, de care am fost instiintati prin email acum o saptamana ? :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#532 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 March 2016 - 06:02 PM

Din pacate, este dupa... articolul e de ieri.
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#533 Useril este offline   ViorelX 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 537
  • Inregistrat: 06-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelism, electronica, mecanica

Postat 21 March 2016 - 06:21 PM

De fapt nu e clar deloc ce fel de drone trebuie sa inmatriculam. Orice aeromodel avem, indiferent de marime sau doar "drone profesioniste, capabile să facă aerofotografii, filmări și supravegheri"?
Si in articol scrie doar ca se recomanda sa intram in legalitate.
0

#534 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 March 2016 - 06:26 PM

De ce AACR-ul vorbeste de drone si nu de RPAS? :D

Unde e definita "drona" in codul aerian ?

Legislatie lipsa, case closed :D
... cu picioarele pe pamant ...
0

#535 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 21 March 2016 - 06:32 PM

Legislatia apare si peste noapte, nu-i bai, orice aiureala e la un OUG distanta!
0

#536 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 March 2016 - 07:26 PM

Intervin iar fara sa am experienta, dar stau si ma uit ca prostul la calendar. In timp ce noi avem discutii savante despre ce si cum, altii ajung in media cu tot felul de aberatii. Ar fi cazul sa facem ceva, altfel noi ramanem cu vorbele si ei cu regulile. Are cineva vreo idee pentru care sa ne unim mai multi? Ca eu as face revolutie, dar sunt singur si cica nu se pune. Pentru o revolutie trebuiesc macar doi.

Trebuie gasita o cale sa ajungem la o normalitate, macar in ce priveste joaca puradeilor nostri. Ajuta cu ceva daca un astfel de demers aberant al unei autoritati este contestat in instanta? Din tot ce se discuta pe acest forum, n-am gasit o idee clara despre ce si cum ar fi bine sa facem, sa luptam pentru drepturile noastre de pasionati de constuctie si zbor.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 21 March 2016 - 07:42 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#537 Useril este offline   Bloodhound 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 408
  • Inregistrat: 23-April 08

Postat 21 March 2016 - 07:45 PM

Vezi postareabitex, la 21 March 2016 - 07:26 PM, a spus:

Intervin iar fara sa am experienta, dar stau si ma uit ca prostul la calendar. In timp ce noi avem discutii savante despre ce si cum, altii ajung in media cu tot felul de aberatii. Ar fi cazul sa facem ceva, altfel noi ramanem cu vorbele si ei cu regulile. Are cineva vreo idee pentru care sa ne unim mai multi? Ca eu as face revolutie, dar sunt singur si cica nu se pune. Pentru o revolutie trebuiesc macar doi.


Toata lumea pare sa se distreze de minune pe seama legii care se coace, sa nu stricam petrecerea. Banuiesc ca asa o sa dispara aeromodelismul, in veselia generala a celor care cred ca nu sunt vizati de legea in pregatire si a celor care cred ca vor pacali "sistemul".
0

#538 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 21 March 2016 - 07:58 PM

CITESC SI NU INTELEG: INMATRICULAM AEROMODELELE? SAU DRONELE? SAU AMBELE?


adica pt fiecare model sa dau 90 coco??? si trebuie sa fie afiliat unei entitati agreate de AACR? pai sa zicem ca stau in cucuietii dindeal, am un planorache si ma dau de placere... nu vreau club, federatie si mai stiu eu ce, sunt in ilegalitate???
pai in cazul asta nu-I bag eu in mama masii de rahati? inclusiv pe nenea asta, dogaru (o avea toate doagele la el?)

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 21 March 2016 - 07:59 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#539 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 21 March 2016 - 08:06 PM

Vezi postareabitex, la 21 March 2016 - 07:26 PM, a spus:

Intervin iar fara sa am experienta, dar stau si ma uit ca prostul la calendar. In timp ce noi avem discutii savante despre ce si cum, altii ajung in media cu tot felul de aberatii. Ar fi cazul sa facem ceva, altfel noi ramanem cu vorbele si ei cu regulile. Are cineva vreo idee pentru care sa ne unim mai multi? Ca eu as face revolutie, dar sunt singur si cica nu se pune. Pentru o revolutie trebuiesc macar doi.

Trebuie gasita o cale sa ajungem la o normalitate, macar in ce priveste joaca puradeilor nostri. Ajuta cu ceva daca un astfel de demers aberant al unei autoritati este contestat in instanta? Din tot ce se discuta pe acest forum, n-am gasit o idee clara despre ce si cum ar fi bine sa facem, sa luptam pentru drepturile noastre de pasionati de constuctie si zbor.


Ca membru ARA ar trebui sa fii primit email in ultima ora.
Gasesti acolo instructiuni de facut revolutie, sau macar de participare la dospire... Just add water :D

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 21 March 2016 - 08:06 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#540 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 21 March 2016 - 08:24 PM

Sa-mi bag piciorul in ea de viata si de cultura si de stiinta si de tot ce se mai poate pe langa ele, daca suntem iar indemnati sa revenim la ideea de a da "un leu pentru Ateneu" ca ei nu sunt in stare sa repare doi pereti, sau mai actual, sa cumpere un rahat de maimuta pentru care eu o sa fiu obligat sa platesc bilet de intrare sa o "vizitez", desi am contribuit la cumpararea ei. Nu suntem multi, si cred ca avem o singura data in viata ocazia sa fim uniti in realizarea unui obiectiv. Nu stiu care sunt interesele unora care fac afaceri, nu le stiu pe ale celor care pierd din faptul ca dronele de jucarie pot face treaba lor, dar intuiesc pe ocolite care ar fi efectul interzicerii aeromodelismului in randul copiilor... Ma intereseaza doar aspectul ca este important sa mentinem activa pasiunea copiilor de a construi si de a zbura ceva. ORICE. Fara ca asta sa-i transforme in infractori de la 10 ani. Constat cu mirare ca deja suntem in multe tabere opuse: sectorul de stat cu cel privat, sectorul privat cu amatorii, amatorii cu cei legitimati sau nelegitimati, cei legitimati care au acces la un teren de zbor cu ceilalti care zboata pe unde reusesc sa gaseasca ceva liber, copiii care cumpara ceva din Cora cu cei care muncesc sa construiasca ceva functional si nu reusesc nimic... Chiar nu se poate ajunge la a dona un leu pentru pastrarea ideii de libertate a unui copil care vrea sa zboare? Ca pana la urma tot la bani se ajunge...

Aceasta postare a fost editata de bitex: 21 March 2016 - 08:51 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 19 Pagini +
  • « Prima
  • 16
  • 17
  • 18
  • 19
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro