Modelism - RHC Forum: As dori sa fac un cnc - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

As dori sa fac un cnc

#31 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 July 2015 - 07:37 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 July 2015 - 03:31 PM, a spus:

www.ebay.com/itm/HSR15A2UU-700mm-Used-THK-Linear-Bearing-2Rail-4Block-LM-Guide-NSK-CNC-Route-/191524577674?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2c97c1218a
Ce ziceti de ghidaj ar fi ok ?


Habar n-am de ce sunt negre; de la calire n-au cum, film de teflon ma indoiesc; singura posibilitate pe care-o vad este o rasina, poate Moglice, sau vopsea de vreun fel caci vad niste zgarieturi. N-am mai vazut, asa ca fie nu sunt eu la curent cu ceva deosebit fie posesorul lor a avut vreun acces artistic. Daca cineva stie de sunt negre, poate ma lamureste si pe mine.
0

#32 Useril este offline   florinhome 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 137
  • Inregistrat: 28-November 14

Postat 10 July 2015 - 08:02 PM

Vezi postareasteelmind, la 10 July 2015 - 07:37 PM, a spus:

Habar n-am de ce sunt negre; de la calire n-au cum, film de teflon ma indoiesc; singura posibilitate pe care-o vad este o rasina, poate Moglice, sau vopsea de vreun fel caci vad niste zgarieturi. N-am mai vazut, asa ca fie nu sunt eu la curent cu ceva deosebit fie posesorul lor a avut vreun acces artistic. Daca cineva stie de sunt negre, poate ma lamureste si pe mine.

scrie in descrierea anuntului de pe EBAY - au fost tratate RAYDENT
0

#33 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 10 July 2015 - 10:29 PM

Deci este o tiganeala cu ele , pentru ca au pus un strat de 1um , sa nu mai aibe joc .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#34 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 10 July 2015 - 10:52 PM

N-am stiut de tehnologia asta de acoperire; oricum, numai japonezii se puteau gandi la asa ceva. Probabil ca are pe undeva vreun sens pentru ei care n-au resurse feroase mai deloc, gen utilaje in mediu inalt coroziv. Oricum, nu e treaba pt un hobbyist.
0

#35 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 11 July 2015 - 01:57 PM

Vezi postareaElicopter, la 10 July 2015 - 10:29 PM, a spus:

Deci este o tiganeala cu ele , pentru ca au pus un strat de 1um , sa nu mai aibe joc .


Probabil ca acel 1um de care spui nu are neaparat drept scop compensarea de joc ci intr-adevar acoperire anticoroziva caci nu faci nimic cu 1 um decat pe la aparatura medicala sau injectoare. Dar arata spooky pt cineva care vrea sa cumpere acele sine pt primul lui CNC. Probabil cand sinele sunt noi arata bine, cumva a la Armani al sinelor. Oricum, combinatia de timp, orez si fructe de mare produce minti interesante.
0

#36 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 12 July 2015 - 09:05 AM

Sinele alea sunt O.K ...am folosit si eu o gramada , inclusiv pe freza mea am toate sinele ( SHS30 ) negre ( acoperite ) . Este vorba de
o protectie pentru lucrul in mediu coroziv .

Sinele standard 15 sunt cam mititele ... eu n-as folosi ghidaje mai mici de 20 la un router cnc . Iar rulmentii ( patinele ) ar fi mult mai
OK sa fie model R ( fara flansa ) , eventual extra lungi ( LR ) ... cu un preload light din constructie .
0

#37 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 July 2015 - 12:04 PM

Pana la urma, eu sunt nelamurit cu privire la bugetul maxim alocat.Sunt 700 euro ? 1000 euro ? Sau este un buget "deschis" ? Aria de lucru ? Materialul cel mai dur care trebuie prelucrat ? Caci este dificil de estimat fezabilitatea unor componente in absenta unor clarificari de strategie/buget.
0

#38 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 12 July 2015 - 01:15 PM

Bugetul nu stiu unde este , dar nu as dori sa investesc in componente care nu prezinta garantie , mai bine iau ceva mai bun , si macar stiu ca fac o treaba mai buna cu ele , nu punem buget , penteu ca achizitiile le fac in timp , nu o singura data .
Deaceea doresc sa stiu daca sinele alea sunt ok , jocuri cat mai mici .
M- am uitat si la suruburi , si am gasit ceva chinezesti , oare sunt ok alea ?
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#39 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 July 2015 - 02:36 PM

Vezi postareaElicopter, la 12 July 2015 - 01:15 PM, a spus:

Bugetul nu stiu unde este , dar nu as dori sa investesc in componente care nu prezinta garantie , mai bine iau ceva mai bun , si macar stiu ca fac o treaba mai buna cu ele , nu punem buget , penteu ca achizitiile le fac in timp , nu o singura data .
Deaceea doresc sa stiu daca sinele alea sunt ok , jocuri cat mai mici .
M- am uitat si la suruburi , si am gasit ceva chinezesti , oare sunt ok alea ?


Mi-ar place sa pot raspunde transant la ce intrebi tu, doar ca nu nimeni nu poate sti. O piesa second hand este o piesa second hand, deci va trebui sa-ti asumi riscuri la cumparare. Poate sunt acceptabile, poate sunt nasoale. Singura indicatie DIN POZA este unde s-a "zgariat" sina mai mult. Nu stim daca este pt ca in zona aceea proprietarul a facut cele mai multe prelucrari sau pt ca portalul lui nu era echilibrat cum trebuie. Asa cum poate sub-plateul pe care a fost asezata sina poate era frezat in cota sau nu. Nimeni nu-ti poate da un raspuns sigur, asa ca prietenul tau cel mai bun este propriul instinct. THK este o firma cu reputatie, dar acest lucru iti foloseste doar atunci cand reperele sunt noi. Ideea ta cu adunat piese in timp este buna; doar ca un timp mai mare nu substituie o strategie/design/folosinta, ci doar te ajuta sa imparti efortul financiar in transe mai multe si mai acceptabile. Independent de timp si buget trebuie sa-ti bati in cuie materialul cel mai dur pe care vrei sa-l prelucrezi si ideal ai grosimea. Ex: 1) intre lemn si aluminiu de aprox 10 mm grosime este o distanta ca de la Constanta la Bucuresti. 2) Intre aluminiu de 10 mm si aluminiu de 40 mm este ca de la Bucuresti la Brasov. Motivul este partea activa a capetelor de freza: adancime mai mare de aschiere-lungime activa mai mare a capetelor de freza-lungime totala a capetelor de frezare mai mare-overhang mai mare-solicitari la rigiditate ale portalului mai mari-aparitie vibratii inacceptabile mai repede, moment in care trebuie sa micsorezi turatiile, deci finisarea iese mai nasparlie; un simptom este, spre exemplu la conturarea piesei ca freza tinde sa se desprinda de peretele piesei si sa revina imediat in contact cu peretele, ceea ce duce la frezare discontinua si tremurat al masinii. Daca vrei sa gauresti piesa prin frezare apare din nou problema adancimii. Ca idee, uita-te intr-un catalog de capete de frezat si vei vedea ca exista o marja de raport cumva standardizat intre lungime totala, lungime activa, diametru de prelucrare, feeds&speeds. De exemplu, o freza de 3mm diametru cu 2 incepututi are lungimea activa intre 6 si 11 mm. O freza de 6 mm diam are lungimea activa intre 6 si 40 mm; cea cu lungimea activa de 6 mm are lungimea totala de 50 mm iar cea cu 40 mm are lungimea totala 100 mm. Daca vrei s-o folosesti pe cea cu 40 mm activa si implicit 100 mmm lungime totala si vrei o gaura corecta, motorul de frezare trebuie sa fie perpendicular pe piesa at all times, ceea ce daca ai vibratii majore nu vei putea, moment in care coada frezei iti va atinge canalul tocmai frezat de partea activa si-ti genereaza, culmea, noi vibratii care-ti strica cota. La o freza de 10 mm diametru ai deja alt feeds&speed fata de 6 mm, pe care trebuie sa-l poata duce portalul (nu motorul !) in conditii de vibratii acceptabile. Iti sugerez sa privesti vibratiile nu doar ca pe un zgomot neplacut ci ca pe un factor care iti strica cotele de prelucrare iar in unele cazuri literalmente nu te lasa sa frezezi asa cum vrei tu. De aceea, trebuie sa-ti soptesti in propria barba, precum Stefan cel Mare, care este "legamantul" tau fata de aceasta viitoare masina, adica care este MAXIMUL de material si adancime pe care le vei dori, stiut fiind ca daca-ti vei incalca "legamantul" masinuta nu te va asculta.
0

#40 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 12 July 2015 - 05:25 PM

Vezi postareaElicopter, la 12 July 2015 - 01:15 PM, a spus:

Bugetul nu stiu unde este , dar nu as dori sa investesc in componente care nu prezinta garantie , mai bine iau ceva mai bun , si macar stiu ca fac o treaba mai buna cu ele , nu punem buget , penteu ca achizitiile le fac in timp , nu o singura data .
Deaceea doresc sa stiu daca sinele alea sunt ok , jocuri cat mai mici .
M- am uitat si la suruburi , si am gasit ceva chinezesti , oare sunt ok alea ?



Da' o schita ceva , un desen , un proiect cat de sumar ...exista ? De unde stii ce-ti trebuie si la ce dimensiuni ? Un router poti sa-l faci si la
500 de euro , si la 50.000 de euro , depinde cat de mare e " stolul " de pasarele ...

Uite cum arata masina mea ( prima poza ) , si o alta masina pe care o construiesc acum pentru un prieten ( nu e inca gata , dar poti sa-ti faci o idee )

.........................

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/1_zpsky95amjo.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/2_zpstbno74w6.jpg

http://i1187.photobucket.com/albums/z400/romatsa/4_zpsbb7737bf.jpg


........................................
0

#41 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 12 July 2015 - 10:08 PM

Frumos , eu nu am planul , dar am o imagine cum ar trebuii sa arate , prima data doresc sa iau piesele , si dupaceea o sa le asamblez dupa cum imi da , as dori o cursa pana in 600 mm pe xsi cam pana in 400mm pe y , asa in mare doresc sa arate ca cele de pe ebay , mai simple , dar doresc sa folosesc ghidaje liniare .
Daca iau ghidajele , dupaceea celelalte componente le adaptez la ele , dar pana nu am pe ce sa ma bazez , nu imi fac nici o masuratoare , numai dupa ce le am in mana stiu ce mai trevuie sa fac la cadru , am achizitionat o placa cu electronica de la chinezi parca ii cu td6600 , dar nu mai stiu sigur , spun aia ca duce cam 5 amp pe canal pe 3 axe .
Nu o sa folosesc 2 stepere pe x , poate o sa pun unul mai puternic daca cel pe care il am nu face fata , dar pana atuncea mai este .
M-am uitat si la cadru la placi de aluminiu groase de 20 mm 30 mm si cred ca ar fi mult mai rigid cu un cadru , din aluminiu laminat , sau turnat , decat cu profile , dar. aceasta este numai ce cred eu , nu am experienta , poate ma lumineaza cineva daca ar fi bine .
Multumesc .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#42 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 12 July 2015 - 11:53 PM

Vezi postareaElicopter, la 12 July 2015 - 10:08 PM, a spus:


....prima data doresc sa iau piesele , si dupaceea o sa le asamblez dupa cum imi da

... asa in mare doresc sa arate ca cele de pe ebay , mai simple , dar doresc sa folosesc ghidaje liniare .
Daca iau ghidajele , dupaceea celelalte componente le adaptez la ele , dar pana nu am pe ce sa ma bazez , nu imi fac nici o masuratoare , numai dupa ce le am in mana stiu ce mai trevuie sa fac la cadru ....


Nu o sa folosesc 2 stepere pe x , poate o sa pun unul mai puternic daca cel pe care il am nu face fata , dar pana atuncea mai este .


M-am uitat si la cadru la placi de aluminiu groase de 20 mm 30 mm si cred ca ar fi mult mai rigid cu un cadru , din aluminiu laminat , sau turnat , decat cu profile , dar. aceasta este numai ce cred eu , nu am experienta , poate ma lumineaza cineva daca ar fi bine .
Multumesc .


Intuiesc ca prin ghidaje liniare ai vrut sa spui profilate, o alegere buna dealtfel.

Abordarea ta este una particulara. Mi-e greu sa intru in logica ta, ca atare te las pe tine sa raspunzi la urmatoarea intrebare: ghici ce abatere va avea un CNC care are ghidaje profilate cu toleranta de 2 sutimi, suruburi cu toleranta de 2 sutimi si cadru care se indoaie 2 zecimi ?
0

#43 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 July 2015 - 09:55 AM

Cum are prima poza katran , cam asa as dori sa arate masa , dar trebuie sa folosesc un singur surub , asa ca o sa fie un pic diferita , nu cred ca o sa aibe joc de 10 sutimi , ma gandesc ca aluminiu ala ii destul de teapan sa nu permita jocuri .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#44 Useril este offline   informer 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 598
  • Inregistrat: 26-June 13
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:Electronica, Pescuit

Postat 13 July 2015 - 10:25 AM

Vezi postareaElicopter, la 13 July 2015 - 09:55 AM, a spus:

Cum are prima poza katran , cam asa as dori sa arate masa , dar trebuie sa folosesc un singur surub , asa ca o sa fie un pic diferita

Vezi ca exista pe forum o masina facuta tot de katran, cu un singur surub pe axa lunga... poate te inspiri d-acolo.
http://www.rhcforum....post__p__574532

Aceasta postare a fost editata de informer: 13 July 2015 - 10:28 AM

"Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii."
... niste lucrari :)
0

#45 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 13 July 2015 - 12:21 PM

Intradevar userul Katran are lucrari placute la vedere , si cu siguranta sunt de buna calitate , ce imi place cel mai mult din poze este curatenia , si ordinea .
Cred ca a folosit ghidaj profilat de 20 din ce vad eu in pozele alea .

Daca are cineva un plan asa de inspiratiune as fi recunoscator .

Am dat o comanda in prima faza de ghidaje thk de 740 mm 15 .
Sa vina si duapceea incepem cu masa .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#46 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 13 July 2015 - 12:24 PM

Vezi postareaElicopter, la 13 July 2015 - 09:55 AM, a spus:

Cum are prima poza katran , cam asa as dori sa arate masa , dar trebuie sa folosesc un singur surub , asa ca o sa fie un pic diferita , nu cred ca o sa aibe joc de 10 sutimi , ma gandesc ca aluminiu ala ii destul de teapan sa nu permita jocuri .


Vorbim de lucruri diferite.
0

#47 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 14 July 2015 - 11:07 PM

Sincer nu inteleg intrebarea ,eu sunt mai greu de cap , si prind greu , poate daca o sa fac aparatul , o sa dau si eu de acele probleme de care ati mai dat dumneavoasta inainte .
Sper sa iasa o masina cu care sa imi fac treaba , sau sa o pun la munca , sa nu stea degeaba .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#48 Useril este offline   sabinescu2006 

  • Sabinescu
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 06-June 09
  • Gender:Male
  • Location:lupeni ,HD
  • Interests:cnc

Postat 15 July 2015 - 08:01 AM

Era destul de important sa stim care este destinatia masinii , ce ati vrea sa prelucrati cu ea si la ce tolerante,poate erau suficiente ghidajele liniare tip bara rectificata sprijinite pe capete sau in totalitate(nu teava cu ati spus intr-un post!).
-Steelmind nu intelegea termenul de "ghidaje liniare" pentru ca fie cele tip bara rectificata fie cele profilate se numesc la fel "ghidaje liniare"!
-Probabil nu ati pus o schita sau un desen pentru ca acestea momentan sant doar pe foi sau in capul dvs.
-Bugetul cred ca nu este unul anume si achizitia pieselor se va face in timp neefiind nici o graba, va recomand sa cumparati ghidaje noi nu second!
In continuare ar trebuii sa treceti si la fapte , sa va hotarati la o dimensiune anume si sa incepeti constructia structurii fie ea de MDF ,otel,aluminiu sau profile de Al.
Din ce va fi construita structura cred ca ar trebuii sa stiti cel mai bine dar sa tineti cont ca aceasta va refleta in rezultatul obtinut si in calitatea de prelucrare a masinii .
Chiar si aici pe forum noi avem pareri diferite si poate ca daca am raspunde 3 persoane am raspunde diferit, eu personal structurile le am facut doar din profile de otel asamblate prin sudura,in unele cazuri suprafata de asezare a ghidajelor a fost frezata/rectificata, Katran doar din profile de Al , altii...MDF,textolit,PAL...
Electronica este ultima problema ...
0

#49 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 July 2015 - 12:38 PM

Vezi postareaElicopter, la 14 July 2015 - 11:07 PM, a spus:

Sincer nu inteleg intrebarea ,eu sunt mai greu de cap , si prind greu , poate daca o sa fac aparatul , o sa dau si eu de acele probleme de care ati mai dat dumneavoasta inainte .
Sper sa iasa o masina cu care sa imi fac treaba , sau sa o pun la munca , sa nu stea degeaba .


Mai simplu ar fi sa intrebi, caci oamenii pe aici nu stiu ce lucruri cunosti si ce nu cunosti. E bine ca stii electronica-asa cum spui- doar ca in cazul unui CNC trebuie stiut cum functioneaza un stepper cu driverul si sursa lui si cum gestionezi un break-out board. Electronica ii spune unui motor cum, cand si cat sa se invarta, dar cineva trebuie sa-i spuna electronicii ce sa-i spuna unui motor. Se ajunge la tine, operatorul uman care vrea sa faca ceva cu acele motoare, moment in care se ajunge la parametrii de aschiere. Esti familiar cu acestia ? ( feed, speed, doc, woc, plounge/ramp, lead-in). Acesti parametrii te vor ajuta nu doar sa frezezi piesele cand va fi masina gata, ci trebuie sa-i intelegi de pe acum ca sa stii cum dimensionezi masina. Cand zic dimensionare ma refer la: 1) ce materiale vrei sa frezezi (asta are legatura cu densitatea, deci cu feed, speed, doc, woc, care au legatura cu precizia ghidajelor, precizia suruburilor, natura motorului de frezare-adica turatie si cuplu, rigiditatea ansamblului care se coreleaza cu preciziile de mai sus; 2) ce precizii ai nevoie - mai precis ce abateri iti permiti ; daca faci gravura decorativa spre exemplu, nu-i nevoie de abateri mai mici de 0,1-0,2 mm, dar daca faci gravura pt turnare in matrite atunci ai nevoie de 3-5 sutimi. Daca faci taiere de lemn si aluminiu fara ca acestea sa trebuiasca sa se imbine/intre "fest" undeva, atunci din nou esti ok cu 1-2-3 zecimi. Dar daca faci un lagar de rulment, 5 sutimi nu te ajuta. Exemplele pot continua mai departe pe 29 de pagini. De aceea, lumea pe aici te intreaba CE MATERIALE VREI SA PRELUCREZI si cu ce precizie, nu pentru ca cineva vrea sa stie ce piese faci ca sa-ti "fure" ideile, ci care este NATURA MATERIALELOR si care este NATURA PRECIZIILOR. Trebuie sa stii ca intre 3 sutimi si 1 zecime este o diferenta de mii de euro si nu exagerez cu nimic. Spre exemplu, un surub de 1 m, roluit, de 25 diametru, cu patina, fara lagare de capat, carcasa si fara pretensionare il poti cumpara cu 100+euro daca este clasa de precizie C7. Acelasi surub, dar rectificat si nu roluit, cu clasa C1 este 600+ euro. Si am vorbit doar de 1 surub. Oamenii pe aici au tot participat la proiectul tau cu diverse sfaturi; Ovidiu (Bitex) ti-a intocmit o lista de plecare exhaustiva, care ar fi trebuit sa-ti puna multe intrebari si sa revii cu neclaritati si sa intrebi: ce e aia, de ce ailalta etc. Informer te-a directionat catre niste linkuri cu poze utile, iar "userul Katran"-cum ii spui tu, ti-a dat niste informatii foarte concrete. Trebuie sa stii ca Gabi-Katran este o liga in sine, care are o relatie speciala cu primele 3 sutimi din "alfabet". Ai aici oameni cu experienta care vor sa te ajute, dar este nevoie sa fii mai cooperant cu informatiile si sa iei niste decizii transante la un moment dat cand te-ai edificat cu anumite lucruri. Nu poti sa mergi prea mult "la mai multe capete" caci nu ajungi niciunde. Eu inca nu inteleg daca tu vrei sa inveti sa PROIECTEZI si sa CONSTRUIESTI o masina sau vrei sa FACI o masina, diferenta intre ele fiind foarte mare. Daca vrei doar sa faci o masina, atunci mergi pe net si in 2 zile gasesti minim 10 planuri de masini, cu detalii cu tot; o copiezi si ai scapat de balamuc. Varianta a 2-a este mai simpla: cumpara una de pe ebay cu bani putini si asumati sa schimbi la ea ce nu-ti va conveni (faci intarituri de portal, schimbi eventual motoarele) si ajungi cu 1000-1500 de euro sa ai ceva incropit care iti poate servi scopurilor. Varianta a 3-a este sa INVETI s-o proiectezi si s-o construiesti. Asta este varianta mai lunga, trebuie sa citesti la greu pe forumuri si site-uri, sa-ti notezi nelamuririle si sa vii aici si sa intrebi lucruri specifice. Dupa care, raspunsurile pe care le primesti trebuie sa le integrezi in gandirea ta despre masina si sa iei decizii. Asa functioneaza.
0

#50 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 15 July 2015 - 01:44 PM

Doresc sa imi mai fac piese din aluminu .
Masina o fac dupa ce am in cap , si dupa diferite indicatii .
Nu doresc sa fac cnc dupa o sursa , doresc sa il fac eu dupa cum ma duce capul , si dupa ce componente achizitionez .
Ce iasa o sa fie ce o sa folosesc , cu siguranta sunt foarte multi useri cu experienta multa , si sunt bucuros ca am sustinere in ceea ce doresc sa fac .
O sa pun poze dupa ce incep constructia .
Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#51 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 15 July 2015 - 06:55 PM

Vezi postareasteelmind, la 15 July 2015 - 12:38 PM, a spus:

"userul Katran"-cum ii spui tu, ti-a dat niste informatii foarte concrete. Trebuie sa stii ca Gabi-Katran este o liga in sine, care are o relatie speciala cu primele 3 sutimi din "alfabet".



hmm ... steelmind exagereaza ... nu sunt o "liga" , ci mai degraba un pasionat care duce uneori niste chestii catre extrem ... Scopul meu este sa
lucrez la precizia " toolroom " standard , adica o miime de inch ( 0.025mm ) . Este un scop realist , nu chiar usor de atins , dar nu imposibil ... chiar in
conditii de hobby . Dar asta inseamna niste cheltuieli pe care nu toata lumea si le permite ... la modul cel mai realist si cinstit .

On topic :

Daca vrei , pot sa-ti trimit niste schite 3D in Rhinoceros , sau in alt software cu care esti confortabil ... sau le poti lua de pe grabcad.com , free . Daca ai o
idee clara despre ce vrei sa construiesti , atunci apuca-te de treaba si gata ... ajunge cu atatea discutii si sfaturi . Chiar ar fi super sa vedem ceva poze cu
etapele constructiei , sa vedem cam la ce te-ai gandit ...

Succes.
0

#52 Useril este offline   steelmind 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 934
  • Inregistrat: 17-December 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Materie de orice natura, Arhiectura, Design de produs,

Postat 15 July 2015 - 08:51 PM

Vezi postareakatran, la 15 July 2015 - 06:55 PM, a spus:


On topic :

Daca vrei , pot sa-ti trimit niste schite 3D in Rhinoceros , sau in alt software cu care esti confortabil ... sau le poti lua de pe grabcad.com , free . Daca ai o
idee clara despre ce vrei sa construiesti , atunci apuca-te de treaba si gata ... ajunge cu atatea discutii si sfaturi . Chiar ar fi super sa vedem ceva poze cu
etapele constructiei , sa vedem cam la ce te-ai gandit ...

Succes.


Inteleg Gabi ca desenele nu sunt o prioritate pentru el; este curios pentru mine, dar daca omul are in minte ce vrea si pe urma mai vede el, este si asta o metoda. In fond, faptele vor vorbi. Suntem cu totii aici ca sa invatam, nu-i asa ?
0

#53 Useril este offline   Avantul 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 117
  • Inregistrat: 19-December 05
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:machete statice, drumetie montana, airsoft, surubareli

Postat 16 July 2015 - 12:10 PM

Vezi postareakatran, la 15 July 2015 - 06:55 PM, a spus:

hmm ... steelmind exagereaza ... nu sunt o "liga" , ci mai degraba un pasionat care duce uneori niste chestii catre extrem ... Scopul meu este sa
lucrez la precizia " toolroom " standard , adica o miime de inch ( 0.025mm ) . Este un scop realist , nu chiar usor de atins , dar nu imposibil ... chiar in
conditii de hobby . Dar asta inseamna niste cheltuieli pe care nu toata lumea si le permite ... la modul cel mai realist si cinstit .

On topic :

Daca vrei , pot sa-ti trimit niste schite 3D in Rhinoceros , sau in alt software cu care esti confortabil ... sau le poti lua de pe grabcad.com , free . Daca ai o
idee clara despre ce vrei sa construiesti , atunci apuca-te de treaba si gata ... ajunge cu atatea discutii si sfaturi . Chiar ar fi super sa vedem ceva poze cu
etapele constructiei , sa vedem cam la ce te-ai gandit ...

Succes.

As dori eu schite in rhino.
0

#54 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 16 July 2015 - 03:48 PM

Vezi postareaAvantul, la 16 July 2015 - 12:10 PM, a spus:

As dori eu schite in rhino.




www.grabcad.com Gasesti acolo toate 3D-urile mele ... trebuie doar sa-ti faci cont , este free ...
modelele mele sunt in galeria user-ului gabriel.

succes.
0

#55 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 20 July 2015 - 07:29 PM

Cam ce lungime ar trebuii sa aibe surubul la o lungime a sinei de 740 mm si la una da 580 mm ?
cam ce grosime au pereti la pronderile de axe ??

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 20 July 2015 - 07:30 PM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#56 Useril este offline   Fantoche 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 13-October 13
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 July 2015 - 10:52 PM

Vezi postareaElicopter, la 20 July 2015 - 07:29 PM, a spus:

Cam ce lungime ar trebuii sa aibe surubul la o lungime a sinei de 740 mm si la una da 580 mm ?
cam ce grosime au pereti la pronderile de axe ??


...si asa a descoperit omenirea ca e nevoie de desen si proiect ca sa iasa treaba buna...
S-a punctat clar mai sus necesitatea unui proiect...asa ca intrebarea vine de la sectia dulgherie.Stabileste intai ce tip de lagaruire folosesti la capatul fix al surubului, ce rulmenti, ce blocuri (custom sau BK/BF) precum si amplasarea motoarelor...si sa vezi ce se clarifica.
0

#57 Useril este offline   Elicopter 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 565
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Alba Iulia

Postat 21 July 2015 - 09:26 AM

Pai suruburile sunt din china , si au ei cotele lor , deaceea intreb cam cat ar fi in mod normal o cota de surub pentru lungimile date .
Cam ce grosimi au suportii care sustin axa x ?
Ce grosime are placa de aluminiu pe care este asezata axa x?
Mai mult intrebarile sunt adresate Katran , pentru ca ceva asemanator as dori sa fac si eu .
Desen am , dar este facut pe hartie .
Oricum trebuie sa invat ceva proiectare pe pc , dar mai este pana atuncea .

Aceasta postare a fost editata de Elicopter: 21 July 2015 - 09:27 AM

Ceea ce cauti aceea gasesti
0

#58 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 July 2015 - 02:52 PM

Va salut domnilor ... tare mult mi-as dorii si eu un CNC pentru prelucrat MDF ( fronturi mobilier ) ... dar asta e alta
discuție .
Ușor pe lângă subiect insa pot sa spun ca si atunci cand am făcut o cușca pentru un cățeluș al unui amic . tot cu o schița am început ca sa pot tine cont de grosimile lemnelor si sa le pot tăia la cote bune .... nu cu tolerante de CNC ci fierăstrău de mana ...
Cum reușește colegul nostru sa isi facă chiar si doar necesarul de piese, materiale, componente, accesorii fără
un draft măcar de proiect nu realizez .. nu spun ca este
imposibil ... dar pentru mine ESTE ..
Si daca as fi făcut 100 de cuști pentru cățeluși si tot cu ochii in schițe as fi rămas ...
Nu pot decat sa urmăresc evoluția si sa urez ... spor la treaba !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 21 July 2015 - 02:55 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#59 Useril este offline   djtaotao 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 27-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 21 July 2015 - 03:22 PM

Cand sunt atatea softuri de modelare 3D, pe bani sau free, unele intuitive, altele mai complexe, e absurd sa te mai apuci de proiectat ca in anii '70, pe planseta, cu creionul pe hartie. Orice se proiecteaza in ziua de azi se face in mediu CAD.
0

#60 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 22 July 2015 - 07:51 PM

Lasati omul in pace !!! Poate ca asa se simte el confortabil , si are memorie fotografica .... de ce sa-l obligati sa faca un CAD neaparat pe rasnita ? Si eu am
facut destule chestii doar cu ce aveam in minte , si modificam / adaptam pe masura ce avansam cu lucrul ...

Este foarte adevarat ca ar fi mult mai simplu de privit imaginea in ansamblu cu un asemnea CAD , se evita multe probleme si/sau belele , dar nu este neaparat necesar . Daca
schitele hardcopy sunt in regula , atunci nu vad de ce ar trebui s-o dea in bara ... prea tare !!!

Revenind ...


In general , cursele de lucru reale ale masinii sunt cu 20% mai mici decat cota / lungimea sinelor de ghidaj ( asta in functie de mai multi factori , dar cifra este oarecum corecta )
Asa ca , surubul conducator ( ala cu bile ) trebuie prelucrat in functie de CURSA DE LUCRU REALA a masinii . Iei in considerare prelucrarile la capete ( alea sunt standard la suruburile
RM16_05 , le gasesti pe site-urile producatorilor cu ochi tesiti ) plus lungimea piulitei , adaugi cursa de lucru reala , si aia e ... ma rog , pe acolo ...

Eu n-as lucra cu placi de aluminiu mai subtiri de 15mm ...e periculos ... incep sa flexeze si nu vrei asta . Si mai ales , foloseste placa de aluminiu frezata pe fete ( la AluShop gasesti
placi din astea , seri 5000 parca , infoliata ) ... De ce ? pentu ca grosimea placii este OARECUM controlata ( eroarea de mazim 0.1mm ) , si asta te va ajuta enorm la alinieri .


Suportii care sustin axa X ? Te referi la blocurile de rulment ? Eeee ...aici e chichirezul ... alea trebuie proiectate / gandite foarte bine ... functie de rulmentii folositi , plus
o gramada de factori aleatorii ( cote , distante , flexuri , viteze , mase , acceleratii ...sa continui ?


Ne-ai amenintat cu niste poze ... nimica , nimica ?


cheers.

Aceasta postare a fost editata de katran: 22 July 2015 - 07:52 PM

0

Arata acest topic


  • 5 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Ultima »

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro