Modelism - RHC Forum: 3dr pixhawk, pixhawk clona ebay,HKPilot32,APM - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3dr pixhawk, pixhawk clona ebay,HKPilot32,APM sfaturi,diferente...

#1 Useril este offline   flo_318 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 22-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 10 November 2015 - 05:38 PM

Salutare , doresc sa cumpar un FC si as dori sa stiu ce diferente sunt intre cele 4 din titlul topicului. voi ce ma sfatuiti sa cumpar? ceva link-uri ? mentionez ca vreau sa il pun pe un avion si intentionez sa folosesc waypoint-uri de pe laptop sau tableta.
0

#2 Useril este offline   moro696 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 10 November 2015 - 06:49 PM

Mergi pe pixhawk apm, sunt destul de mature platformele. Daca esti habarnist in domeniu electronicii, nu te sfatuiesc sa iei clone de pe ebay/aliexpress s.a.m.d.
Ti-o zic din proprie experienta. Am cumparat un pixhawk lite de la chinezi, evident mort controlerul, ca sa gasesc un condensator ceramic in scurt de pe pinul 73 daca nu ma insel ( Vreg). Am fost un caz fericit a fost doar un condensator. Ulterior am schimbat microcontrolerele cu ceva "de firma" de la farnell.
Nu este o noutate ca chinezii vand componente din loturi declarate defecte de catre producator. Tu alegi :)
0

#3 Useril este offline   flo_318 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 22-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2015 - 07:56 AM

la majoritatea vazusem clone de pe ebay, chiar un coleg aici pe forum vindea unul. acesta este cel de pe hobbyking? https://www.youtube....h?v=OBJzPQX8lpQ
il foloseste cineva de pe forum?
0

#4 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2015 - 11:35 AM

Moro, nu mai propaga idei false generalizand experienta personala, chiar e o noutate sa afirmi asa categoric ca s-ar vinde fara scrupul din loturi declarate defecte... de catre care producatori ? Nu sunt si aia tot chinezi ? si daca sunt loturi bune, alea unde si drept ce se vand ?

Ce microcontroler ai avut de l-ai considerat fals si a trebuit sa il schimbi ? Si cum se manifesta un mcu fals, executa altfel instructiunile ?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#5 Useril este offline   flo_318 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 22-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2015 - 11:47 AM

deci eliminam asa zis-ul original 3rd pixhawk care in plus fata de o clona cred ca este QC. intre cel de la hobbyking HKPilot32 si clona de pe ebay ,ce imi recomandati? foloseste cineva unul din cele 2 ? ceva diferente? plusuri -minusuri? sunt probleme cu programul Mission Planner?
0

#6 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2015 - 03:02 PM

Pentru avion nu iti trebuie varianta pe 32 biti, nu sunt solicitarile de la multicoptere, poti merge linistit pe un Atme2560 generic cu megapirate, iesi la sub 50$ cu gps cu tot.

Personal, daca mi s-ar pune ceva in coasta sa adopt o solutie apm pe 32, am merge pe variantele mai necunoscute publicului larg, cu pini normali, exista una facuta chiar de bulgari, care este de doar 30x50mm si, argument forte, are senzorii pe placuta separata, facand izolarea de vibratii mult mai simpla ;)
Genul de mufaraie distribuita pe toata suprafata placii introdusa de 3DR nu ma inspira de loc, si face problema vibratiilor una imposibila de rezolvat, pe orice ai suspenda placa, vibratiile intra prin zecile de fire de semnal.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#7 Useril este offline   flo_318 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 22-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2015 - 04:18 PM

multumesc. eu ma gandeam sa merg pe 32 pixhawk deoarece este posibil sa ma plictisesc de avion si sa il mut pe un hexacopter .
0

#8 Useril este offline   moro696 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 163
  • Inregistrat: 01-January 15
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 11 November 2015 - 05:19 PM

Citeaza

Moro, nu mai propaga idei false generalizand experienta personala
- vorbeam strict de componente electronice pe care le gasesti pe site-uri gen ali....

Am avut cel putin 10 astfel de experiente personale la categoria "electronice din china" .
Nu vorbesc doar cu FC-uri.

Cu pixhawk-ul a fost o experienta fericita, ca am reusit sa-i dau de cap. Si zic ca e bine sa stie si altii...

Un alt episod a fost cu microcontrolere ARM la niste chestii cu senzori pe i2c, in care cu un part din "china" se bloca la un moment dat aplicatia. Cu unul luat din Europa (tme ) la pret aproape dublu, totul a fost ok.
Cu pic-uri iar, aplicatii simple de on/off la niste led-uri, ma pomeneam ca am controlere cu porturile scurtcircuitate...

Intamplarea mai face ca lucrez intr-o multinationala la un department, numit "SQM - Suplier Quality Management" pe partea de componente electronice pentru industria automotive...
Si n-ai vrea sa stii ce diferente sunt intre anumite loturi de componente, si cate problem apar.. Si e vorba de cantitati cu miile, nu una doua care se nimereste s-o nimerim vreunul din noi

In general, producatorii daca descopera probleme la unul din loturi, rejecteaza acele loturi, unii cer si trimiterea loturilor afectate inapoi... majoritatea nu.
Daca au apucat sa puna pe piata acele loturi anunta clientii(cu despagubiri de rigoare in unele cazuri). Dar anumiti clienti, ca sa isi reduca din "pagupa" scot acele loturi la vanzare spre publicul larg... Iar chinezul fii sigur ca n-o sa arunce la gunoi rola de 1000 integrate a cate 2-3$ bucata.


Iti dau cateva exemple cu ce am avut problem ( PIC-uri, stm32F407, stm32f103, senzori gyro L3GD20, hcm5883, tranzistoare puscate, stk-uri pt plasme, diode strapunse)

Dar am avut parte si de produse ok care merg si acum. Drept exemplu a fost un naze32 de care si acum imi pare rau ca l-am dat :)

Citeaza

multumesc. eu ma gandeam sa merg pe 32 pixhawk deoarece este posibil sa ma plictisesc de avion si sa il mut pe un hexacopter
- mergi cu incredere pe pixhawk, HKPilot32 este acelasi pixhawk doar ca difera firma :) hardware ar trebui sa fie la fel.
Ai grija daca iti iei pixhawk lite, ca eu am nimerit variant cu pinii in oglinda pe conectorul de alimentare, si outputurile 1-6 si 1-8 nu puscau cu poza din descriere

Daca vrei ceva plug'n play pentru acrobatic, pentru un quad poti merge foarte fain cu un naze32, e o bestie mica :)

Aceasta postare a fost editata de moro696: 11 November 2015 - 05:21 PM

0

#9 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 11 November 2015 - 05:56 PM

Cu naze32 are dreptate moro, daca ai pronuntat plictiseala... :)

apm32 nu e platforma de nebunii, ci de plictisit.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#10 Useril este offline   flo_318 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 22-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2015 - 08:02 PM

pliciseala de platforma eventual :) dar ma intreb la pixhawk-ul de pe ebay difera ceva fata de cel 3DR? oare se poate face update pe viitor la noile versiuni de fw? as cumpara clona de pe ebay ptr ca are neo8 fata de neo7 ce are hkpilot 32. insa inclin mai mult spre HKPilot32 deoarece am avut suport OK de la hobbyking in legatura cu anumite piese. sunteti mai experimentati ,voi ce ati alege?
0

#11 Useril este offline   flo_318 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 22-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2015 - 08:11 PM

hmmm acum am vazut la hobbyking neo7 iti da la telemetria 915mhz iar la telemetria 433mhz ( asta e ptr europa nu?) iti da neo6...
0

#12 Useril este offline   flo_318 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 106
  • Inregistrat: 22-July 14
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 11 November 2015 - 08:19 PM

Vezi postareaflo_318, la 11 November 2015 - 08:11 PM, a spus:

hmmm acum am vazut la hobbyking neo7 iti da la telemetria 915mhz iar la telemetria 433mhz ( asta e ptr europa nu?) iti da LEA6...

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro