Modelism - RHC Forum: Cam cit ar costa multicopterul lui Alexandru Duru? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cam cit ar costa multicopterul lui Alexandru Duru? O detaliere pe componente va rog: motoare, elici, baterii, etc.

#61 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2015 - 02:30 PM

Stimabile, calculele sunt bune, doar sa le intelegi semnificatia... materialul citat este despre incalzirea la incarcare a unor elementi, nu despre cat se incalzesc la descarcare.
Si rezultatele sunt corecte, noi astia care zburam, deci incarcam, :p stim ca un pack nu se incalzeste niciodata la incarcare, in timp ce dupa un zbor poate ca nu il poti tine in mana...
E o diferenta substantiala intre a incarca 50W intr-un pack... asta vine cam 3300mAh 4s/15V si a ii pierde la descarcare sub forma de caldura ;)
Sa inteleg ca nu ai frunzarit ce ti-a dat stiganas despre un pack din lumea reala, altfel nu continuai sa ne demonstrezi iar ca traim in alt univers...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#62 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 29 May 2015 - 02:53 PM

Stiu ca moderatorii mai posteaza IP-uri si ca sa ma protejez folosesc demult alte IP-uri. Nu va luati dupa acest identificator ca nu zice nimic in cazul meu. Nu am nici o legatura cu Duru, nu am auzit niciodata de el pina acum citeva zile si nici nu am cum sa-l vizitez.
0

#63 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 29 May 2015 - 03:20 PM

 renatoa, la 29 May 2015 - 02:30 PM, a spus:

materialul citat este despre incalzirea la incarcare a unor elementi, nu despre cat se incalzesc la descarcare.

Tu ai notiunea de capacitate calorica a unei substante, sau amestec?

Acel 830 J/kg*K iti spune ca un kg de baterii cu litiu in care bagi 830 Jouli sub forma de caldura se incalzeste cu 1 grad Celsius sau Kelvin, indiferent de forma sub care ai introduce joulii in el.
De exemplu, poti pune acumulatorii, fara sarcina la borne (inerti), intr-o cutie unde este un bec de 50 W alimentat de la priza, si ii incalzesti cu becul, poti descarca bateria la 50 A si rezistenta interna iti genereaza 50 J/sec caldura, etc..
Acei 50 W in 60 sec genereaza 3000 jouli caldura si drept urmare kilogramul tau de acumulatori nu se poate incalzi cu mai mult de 3000J/kg / 839J/kg*K = 3.62 K (sau C) indiferent ce ai face!
0

#64 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 May 2015 - 03:31 PM

Deja aberezi...

Success la "proiectat" mai departe.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 May 2015 - 03:32 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#65 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 29 May 2015 - 03:33 PM

Inca astept un raspuns la intrebarea esentiala de aici: http://www.rhcforum....post__p__807165 referitoare la tractiunea la punct fix a unui anumit motor.
0

#66 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 29 May 2015 - 04:02 PM

 stiganas, la 29 May 2015 - 02:01 PM, a spus:

In alta ordine de idei am o problema de semantica. E oare corect sa il numim pe dl. Duru inventator ? Se califica multicoterul lui la categoria inventii ?

Eu zic ca da, deoarece este primul care a reusit sa demonstreze practic ca un multicopter pe baterii poate zbura fiind controlat si stabilizat de un om stând in picioare pe el. Acesta este un element de noutate.
0

#67 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 May 2015 - 05:48 PM

Ooooo, avem un agent secret. Om avea noi pe forum nik-uri haioase dar ne cam stim cu totii (si ne intalnim destul de des). M-am infipt in renato si cipi ca nu se poarta frumos cu un nou venit dar trebuie sa imi cer scuze, pare ca aveau dreptate.

Si chestia cu ip-ul nu o cred. Arata-ne si noua un filmulet/o poza cu tine ridicand in aer o drona de jucarie undeva in parcare la Carrefour/Lidl/Penny sau ce o fi.


 simplex1, la 29 May 2015 - 02:53 PM, a spus:

Stiu ca moderatorii mai posteaza IP-uri si ca sa ma protejez folosesc demult alte IP-uri. Nu va luati dupa acest identificator ca nu zice nimic in cazul meu. Nu am nici o legatura cu Duru, nu am auzit niciodata de el pina acum citeva zile si nici nu am cum sa-l vizitez.

0

#68 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 29 May 2015 - 06:24 PM

Postarile de IP-uri, fara avertismente, asa pe neasteptate nu reprezinta gesturi frumoase insa nici eu nu sunt nou in lumea forumurilor asa ca incerc sa preintimpin eventuale efecte nedorite.
In aceeasi ordine de idei vad ca imi cereti o poza. Ce garantie am ca voi nu o folositi cum ati facut cu IP-ul. Eu stiu ce faceti cu ea?! Nu am incredere.
0

#69 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 29 May 2015 - 06:58 PM

 renatoa, la 29 May 2015 - 09:17 AM, a spus:

iar pierderea de 50A * 1V face 50W... cum ti se parea ca bateria aia va fi incinsa ca un bec de 50W ? Chiar daca nu ai pus vreodata mana pe unul... iti inchipui cam cum este, nu ?

Uite ca am pus acum mina pe un bec de 60W, l-am aprins si am fost capabil sa tin palma pe el 1 min si 14 sec. La 38 sec a inceput insa sa arda. Exemplu este irelevant totusi din cauza masei mici a sticlei si altor materiale din care este facut becul (masa redusa -> incalzire rapida).

Alt experiment, am bagat becul intr-un borcan ca sa maresc cantitatea de sticla pentru a experimenta cu o greutate cit de cit asemanatoare acumulatorilor. Dupa 4 minute borcanul este doar caldut.
0

#70 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 29 May 2015 - 07:50 PM

Alt video cu un multicopter avind om la bord.

https://www.youtube....eature=youtu.be
http://images.gizmag.com/gallery_lrg/flike-4.jpg
Motocicleta zburatoare ungureasca FLIKE

Sursa: http://www.gizmag.co...ing-bike/37779/
0

#71 Useril este offline   Garett 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 560
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:Flying and floating things

Postat 31 May 2015 - 05:58 AM

Un sfat prietenesc: daca vrei informatii concludente cauta-le pe forumuri straine. ;)
0

#72 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 31 May 2015 - 07:58 AM

Am initiat deja doua topice identice pe asemenea forumuri straine.

Mi s-a sugerat motorul acesta U11 KV 120 T-MOTOR: http://www.rctigermo...pe_0928/93.html

http://www.rctigermotor.com/uploadfile/2015/0202/20150202032759325.jpg

Alte progrese nu am realizat. Mai astept raspunsuri de acolo, daca va mai veni vreunul.
0

#73 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 04 June 2015 - 12:07 AM

Am gasit un video (vezi mai jos) care ar proba, daca il credem pe autor, ca 8 motoare U11 T-motor sunt intr-adevar capabile de generarea a 80.7 kgf.

https://www.youtube....h?v=D0tozOqy5Hk

"Tmotor U11 - worlds first X8 Multicopter with U11 motors!!!
Andrzej Mrotek
Published on Aug 10, 2014
Maiden flight with 8 Tmotor U11 motors. 178lbs of thrust, 7lb payload, 40,000mah 8cell, 20min flight time.
Aurora - Extreme Heavy Lifter Multicopter!!!!
"

Aceasta postare a fost editata de simplex1: 04 June 2015 - 12:09 AM

0

#74 Useril este offline   simplex1 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-April 15

Postat 08 June 2015 - 08:24 PM

Elicile de 28, 29 inch nu sunt exagerat de mari, asa cum zicea cineva mai sus. Comparind multicopterul lui C. A. Duru si elicile sale cu dimensiunea corpului omului si mai departe cu cele doua elicoptere de mai jos, despre care se stie ca au elici de 28 si 29 inch, nu este greu de inchipuit ca Duru sa fi folosit unitati chiar pina la 30 inch.

https://www.youtube....h?v=YW8FgAL5qyM
16x U11 T-Motors
28x9.2 T-Motors carbon propellers
A2 modified controller

Multicopter cu 16 elici si 8 brate similar ca dimensiune cu al lui Duru.

https://www.youtube....h?v=Xa0d1sPgqMU
CICERO X8 29 x 9.5 Props U8 135kv Pro T-Motors
In ultimele imagini ale filmului se remarca o persoana cu miinile intinse avind multicopterul cu 8 elici de 29 inch, grupate in perechi de doua suprapuse, in fata sa. Elicopterul este considerabil mai mic decit al lui Duru.

Aceasta postare a fost editata de simplex1: 08 June 2015 - 08:28 PM

0

#75 Useril este offline   Parfenov 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 737
  • Inregistrat: 25-July 13
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:Aeromodelism

Postat 10 November 2015 - 07:58 PM

Ca sa nu mai deschid un topic nou , postez ceva pe aici . Tot in stilul lui Duru , numai ca este un jetpack . Jetpackul nu ii ceva nou , dar acesta este un model mai din zilele noastre , pe turbine cu kerosen . Cica plafonul de zbor ar fi pana la 3000m iar timpul de zbor 10minute , insa pe video sunt doar 2minute .

https://youtu.be/f3AwBSwFV2I

Aceasta postare a fost editata de Parfenov: 10 November 2015 - 08:00 PM

Parfenov Razvan
0

#76 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 10 November 2015 - 09:07 PM

Uitasem de topicul asta... pai ultimul record HK beer lift este 96kg, nu are decat sa il intrebe pe autor cum a reusit cu 6 motoare numai...

Si de ce nu a avut curiozitatea sa il calareasca putin, daca tot l-a inaltat cu butoiul de varza :)
... cu picioarele pe pamant ...
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro