Modelism - RHC Forum: aeromodel acrobat benzinar - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

aeromodel acrobat benzinar 1.8-2.2m-sugestii

#1 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 16 June 2014 - 10:39 PM

Ca tot a trecut intalnirea deosebita de la Copaceni, unde am vazut n modele, care mai de care mai frumpoase si mai mari, m-am decis sa imi iau si eu un acrobat mare si benzinar. Pana aici toate bune, dar sa fie si ieftin, adica vorba lui Ave, sa nu ma bage in faliment.
Practic imi trebuie doar motorul si avionul, ca servo am, powerbox am, deci cu electronica am rezolvat-o.
Acum problema e ca sunt atat de indecis ca am vazut atatea variante si mai ieftine dar si un pic mai scumpe dar si mai bune calitativ ca nu stiu cde sa aleg.
Cea ma ieftina e asta de la HK unde au avionul asta de 1.85 m http://www.hobbyking...idproduct=29897 care zic ei ca ar merge cu un motor de 30 cc. Ca sa le pot comanda pe amandoua de acolo ar trebui sa iau si motorul asta ca sa fie de 30 cc http://www.hobbyking...p_9_000rpm.html
O alta varianta ar fi sa iau acest combo din state si care costa 670 $ cu transport inclus.
http://milehighrc.co..._MXS_30CC.html; aici avionul este de 1.91 m si motorul de 35 cc.
Daca trec la categoria superioara adica 2.2 atunci trec si la motor de 55 cc care sigur o sa fie DLE55, ca e cunoscut printre voi, dar asta e ultima varianta. Ma gandesc totusi sa ma limitez la 2 m maxim si 35 cc ca sa pot sa il transport, altfel vin cu el pe masina ca Florin 100%.
Nu stiu daca mai conteaza ce e SU 26m, YAK 54 sau 55, Sbach,MXS sau alte variante...de aia cer cateva pareri avizate ca eu o iau razna la cate variante am vazut, si la fiecare dupa ce am citit manualul imi displacea cate ceva, de aici si alegerea foarte dificila.
La 1.8 m stab orizontal cred ca poate fi si lipit, la cel de 2.2 m e ok ca legatura se face doar la servo, acesta fiind in stabilizator si nu in fuselaj.Deci peste tot avantaje si dezavantaje.
Avioane ieftine mai au si pe generalhobby dar aici nu au si motoare si asta ar fi un impediment.
Deci?? :unsure: :unsure:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#2 Useril este offline   Horja 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1874
  • Inregistrat: 10-January 08
  • Gender:Male
  • Location:Vaucluse

Postat 16 June 2014 - 11:06 PM

Dece nu mergi pe o cale batatorita deja.
Yakul lui Navo zboara bine, asa ca.....
Numai bine
0

#3 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 17 June 2014 - 06:38 AM

Are doar 1.7 m..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#4 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5155
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 June 2014 - 10:26 AM

Vezi postareaoachidori, la 17 June 2014 - 06:38 AM, a spus:

Are doar 1.7 m..



Eu am avut doua yak-uri, ambele de 1,7m anvergura. Chestia e de gust. Yak-ul de 1,7m, cu 26cc e slab motorizat, dar suficient pentru acrobatie clasica. Daca vrei ceva spre 3D, trebuie ceva mai bine motorizat.

Si eu am studiat mult si m-am tot gandit l un Sbach 342. Am varianta de 1,4m, eletric, care zboara - ei cel mai precis din cate modele am avut, si m-am tot gandit la unul mai mare. Mie mi-a picat Maratonul de la Navomarius, care mi-a placut mult de cand l-am vazut....Pentru zbenguiala - probabil o sa iau un Sbach de 1,7m, ca motorul a venit deja de ceva vreme. Un evolution 33Gx.

Marea mea problema este ca ma dau cu un Fiat Albeea, si cand trebi la clasa asta...trebie un breack, sau un hatchback. Cea mai mare problema este transportul si spatiul de zbor...
0

#5 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5155
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 June 2014 - 10:29 AM

Vezi postareaHorja, la 16 June 2014 - 11:06 PM, a spus:

Dece nu mergi pe o cale batatorita deja.
Yakul lui Navo zboara bine, asa ca.....
Numai bine



nu vreau sa fiu rau, dar mie nu prea imi place cum zboara modelul asta. Poate al meu nu a fost centrat bine, desi e mult mai bine motorizat. Poate si faptul ca haleste jumate de litru de metanol pe zbor face ca sa nu-mi placa modelul. E chestie de gust pana la urma.
0

#6 Useril este offline   Mihai_supy 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5155
  • Inregistrat: 16-December 10
  • Gender:Male

Postat 17 June 2014 - 10:32 AM

Legat de motor - la 30cc cred ca vei avea probleme cu desfacerea piulitei de prindere a elicei destul de des (am vazut poza motorului de care ai scris). Totusi, cred ca cunoscutul DLE30 ar fi mai indicat, iar pretul e cam tot pe acolo. Asa aveam si eu la GF26i. Daca nu-i vei pune con, va fi ok.
0

#7 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 17 June 2014 - 11:02 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 17 June 2014 - 10:29 AM, a spus:

nu vreau sa fiu rau, dar mie nu prea imi place cum zboara modelul asta. Poate al meu nu a fost centrat bine, desi e mult mai bine motorizat. Poate si faptul ca haleste jumate de litru de metanol pe zbor face ca sa nu-mi placa modelul. E chestie de gust pana la urma.


e chestie de gust si de centraj. crede-ma ca l-am recentrat pe al lui Marius si e demential.

Daca vrei sa experimentezi, modelul de pe HK arata bine, dar cauta si citeste review-uri despre el. nu pe HK. motorul, nu ti-l recomand, exact cum a zis si Mihai, e mai safe cu prinderea eliciei in 4 suruburi decat intr-o piulita. eu as merge pe DLE30. gasesti la bani ok pe ebay.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#8 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 June 2014 - 11:46 AM

Si pe mine m-ati starnit la intalnire (in special Allen :)) sa imi iau un benzinar.
Desi nu am un termen clar in care se va intampla minunea, nu inseamna ca nu pot sa incep sa imi fac planuri.

Momentan plec la drum cu urmatoarele considerente:
- anvergura 2200 / 2300
- 3D
- benzina
- totul nou
- totul brand

Pe principiul ori la bal ori la spital, daca tot fac o aroganta macar sa o fac cu stil. Am sa vand tot ce am prin ograda (mai pastrez ceva poliestiren de harjoneala) si am sa imi iau un singur model de suflet.

Deocamdata ma uit pe la Sebart si Extreme Flight in combinatie cu un DA-50R sau DA-60 (more power, same weight).

Ma bazez si pe sfaturile voastre legat de componente si provenienta. Desi plec de la principiul ca dau-un-ban-dar-face asta nu inseamna ca am buzunarul gaurit (mai ales ca soata va sta cu ochiul pe mine cat de larga se face gaura in buzunar ;) ).
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#9 Useril este offline   incepatoru 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2859
  • Inregistrat: 30-May 09
  • Gender:Male
  • Interests:aero

Postat 17 June 2014 - 11:51 AM

Vezi postareaMihai_supy, la 17 June 2014 - 10:26 AM, a spus:

Eu am avut doua yak-uri, ambele de 1,7m anvergura. Chestia e de gust. Yak-ul de 1,7m, cu 26cc e slab motorizat, dar suficient pentru acrobatie clasica. Daca vrei ceva spre 3D, trebuie ceva mai bine motorizat.

Si eu am studiat mult si m-am tot gandit l un Sbach 342. Am varianta de 1,4m, eletric, care zboara - ei cel mai precis din cate modele am avut, si m-am tot gandit la unul mai mare. Mie mi-a picat Maratonul de la Navomarius, care mi-a placut mult de cand l-am vazut....Pentru zbenguiala - probabil o sa iau un Sbach de 1,7m, ca motorul a venit deja de ceva vreme. Un evolution 33Gx.

Marea mea problema este ca ma dau cu un Fiat Albeea, si cand trebi la clasa asta...trebie un breack, sau un hatchback. Cea mai mare problema este transportul si spatiul de zbor...

..di porbagaj n-auzisi bree??.daca incap doua unu ce mai spui??..aaaaaaaaaa :good:

Fisiere atasate


0

#10 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 17 June 2014 - 12:35 PM

Vezi postareaMihai_supy, la 17 June 2014 - 10:29 AM, a spus:

nu vreau sa fiu rau, dar mie nu prea imi place cum zboara modelul asta. Poate al meu nu a fost centrat bine, desi e mult mai bine motorizat. Poate si faptul ca haleste jumate de litru de metanol pe zbor face ca sa nu-mi placa modelul. E chestie de gust pana la urma.


Pentru mine este de ajuns modelul..Trage destul de bine si am vazut ca stie si 3D din ce a incercat ALLEN

Vezi postareaincepatoru, la 17 June 2014 - 11:51 AM, a spus:

..di porbagaj n-auzisi bree??.daca incap doua unu ce mai spui??..aaaaaaaaaa :good:


Si eu transport pe bari,daca ploua il inbrac in celofan si este totul ok...

Aceasta postare a fost editata de NAVOMARIUS: 17 June 2014 - 12:36 PM

Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#11 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 18 June 2014 - 11:04 AM

Pentru Maverik:
Baga un ochi aici http://www.rhcforum....post__p__431688
Cred ca setup-ul meu este top high pe modelul asta. Mai mult nu poti sa scoti din el. Putere fenomenala, servouri foarte bune, model usor. Ca bani... nu ma pronunt :p ...

Pentru oachidori:
Eu as face pe dracu`n patru si as aduce modelul asta: http://www3.towerhob...p?&I=LXUSE0&P=0
Pusesem de f mult timp ochii pe el dar am pus mana intre timp pe alte avioane si l-am lasat... Este un model foarte usor, destul de mare (2,14m), iar ca bani nu pot sa zic ca e scump, problema ar fi cu transportul (trebuie sa vorbesti cu ei sa vezi ce si cum). Dupa marerea mea, modelul merita toti banii, si toata asteptarea.
Nu as opta pentru avion HK, motivele ar fi urmatoarele:
-calitatea lemnului lasa de dorit
-lipituri proaste rau
-folie no name (se increteste, se dezlipeste, intra benzina si astfel se deterioreaza lemnul)
-accesorii de slaba calitate
-greutate destul de mare

Sincer moelul de mai sus de la Tower este foarte tare la capitolul calitate-pret si poate fi echipat cu un 40-50cc pentru 3D.
Ce ziceai tu, cu transportul, asta nu e un criteriu... Eu caram sbachul pe masina pt ca masina era plina cu corturi, haine, scaune etc.. Pana in 2,2m este modelul ideal, intra in masina, in lift, in ce vrei tu. Cele de 1,7-1,8m sunt ok dar inferioare in multe privinte celor ce depasesc 2m la capitolul 3D.
Alegerea iti apartine :p !

Aceasta postare a fost editata de florin100%: 18 June 2014 - 11:05 AM

"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#12 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2014 - 12:07 PM

Sebart SU-29, dar V2 (care a aparut intre timp) este alegerea safe deocamdata + DA-50R/DA-60.

Varianta la care astept niste review-uri pe Flying Giants (ca abia a aparut) este Inverza de la H9 (o combinatie de fuselaj gen SU cu aripi de Sbach):
http://www.hangar-9....?ProdID=HAN5195 + Evolution 62GXI (motorul pt care este pregaurit panoul de foc si cu care au facut testele in faza de prototip).

Nu ma grabesc cu proiectul. I'll take as much time as I need sa fac cercetarea necesara, sa strang componentele si sa asamblez.

La electronica inca nu m-am uitat, dar probabil va fi ceva asemanator cu ce ai tu Florin pe SU.

Prinunta-te si la bani (macar in privat daca nu aici), deoarece ma astept sa fie in aceeasi zona la final. Sa ma pregatesc atat moral cat si financiar ;)

Aceasta postare a fost editata de Maverick: 18 June 2014 - 12:08 PM

Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#13 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2014 - 12:13 PM

Pt cine intereseaza clasa mai mica 1.8-1.9 in combinatie cu 30-33cmc:

Inverza 33:
https://www.youtube....h?v=oT_7h8PxnmQ
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#14 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 June 2014 - 12:22 PM

Pentru cel sugerat de Florin o sursa poate fi si aici, pentru ca are transport spre Romania mult sub alte magazine din US.
Mi-e mi-a trimis BoT 2 kg packet 140 cm cu numai 30$.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#15 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 18 June 2014 - 12:25 PM

Modelul prezentat de Florin100% (http://www.modele.sk...5&producer=3115) este super bestial si l-am vazut intr-un magazin online din Polonia .... si eu tot pe ala l-as lua si as merge pe un DLE55 sau DLA58 mai ales ca DLA a scos versiunea V2 care cica sunt foarte bune dar tu stii ce bani ai de cheltuit.

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 18 June 2014 - 12:30 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#16 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 18 June 2014 - 12:41 PM

Vezi postareaflorin100%, la 18 June 2014 - 11:04 AM, a spus:

Pentru Maverik:
Baga un ochi aici http://www.rhcforum....post__p__431688
Cred ca setup-ul meu este top high pe modelul asta. Mai mult nu poti sa scoti din el. Putere fenomenala, servouri foarte bune, model usor. Ca bani... nu ma pronunt :p ...

Pentru oachidori:
Eu as face pe dracu`n patru si as aduce modelul asta: http://www3.towerhob...p?&I=LXUSE0&P=0
Pusesem de f mult timp ochii pe el dar am pus mana intre timp pe alte avioane si l-am lasat... Este un model foarte usor, destul de mare (2,14m), iar ca bani nu pot sa zic ca e scump, problema ar fi cu transportul (trebuie sa vorbesti cu ei sa vezi ce si cum). Dupa marerea mea, modelul merita toti banii, si toata asteptarea.
Nu as opta pentru avion HK, motivele ar fi urmatoarele:
-calitatea lemnului lasa de dorit
-lipituri proaste rau
-folie no name (se increteste, se dezlipeste, intra benzina si astfel se deterioreaza lemnul)
-accesorii de slaba calitate
-greutate destul de mare

Sincer moelul de mai sus de la Tower este foarte tare la capitolul calitate-pret si poate fi echipat cu un 40-50cc pentru 3D.
Ce ziceai tu, cu transportul, asta nu e un criteriu... Eu caram sbachul pe masina pt ca masina era plina cu corturi, haine, scaune etc.. Pana in 2,2m este modelul ideal, intra in masina, in lift, in ce vrei tu. Cele de 1,7-1,8m sunt ok dar inferioare in multe privinte celor ce depasesc 2m la capitolul 3D.
Alegerea iti apartine :p !

Florin, exact asta asteptam.Sincer si eu aveam exact aceeasi parere vis-a vis de modelele de la HK mai ales dupa ce am vazut deja cateva modele venite de acolo. In principal ma gandeam daca gasesc combo-uri avion+motor, servo-uri de calitate am (Hitec), powerbox am (Jeti) mai trebuie baterii in functie de centraj pentru receptie si aprindere, dar aia ar fi ultima problema.
Ce nu imi place la modelul asta e ca are stabilizatorul lipit, si la un model de aproape 2.2 m mi se pare cam naspa solutia, mai ales ca la ce modele am vazut (vorbesc din manualele lor) servo pentru elevator sunt montate in stabilizator si nu in fuselaj, permitand astfel demontarea lor.
Deci m-ai convins sa fie unul intre 2 si 2.2 m. :rolleyes: :rolleyes:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#17 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 18 June 2014 - 03:21 PM

In urma mai multor cautari am ajuns la finaliste:
http://www.peakmodel...roducts_id=1427 care face 730$ cu transport cu tot.
si http://milehighrc.co..._30cc_MXSR.html in varianta cu motor EME35. care costa 680$ cu transportul inclus.
Acum in functie de ei ar mai veni TVA si/ sau taxele vamale.
Voi ce ati alege? :rolleyes: :rolleyes:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#18 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 June 2014 - 03:50 PM

ma indoiesc ca transportul de 45$ care apare pe site la milehigh este pentru EU :unsure:
... cu picioarele pe pamant ...
0

#19 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 18 June 2014 - 03:57 PM

Vezi postarearenatoa, la 18 June 2014 - 03:50 PM, a spus:

ma indoiesc ca transportul de 45$ care apare pe site la milehigh este pentru EU :unsure:

El mi-a spus pe mail ca pentru un combo care avea transportul inclus in state si care costa 639$ citez:To ship to Romania would be $42.00 more so $681.00.
So!!
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#20 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 18 June 2014 - 05:37 PM

oachidori:

Modelul ales de tine este superb, ca bani este super ok. Cele de la redwing sunt ok ca si calitate dar un pic sub Great Planes. Nu stiu ce sa zic insa despre comportamentul lui in 3D, MXSR-ul nefiind conceput special pentru 3D. Daca vrei sa depasesti acrobatia clasica, trebuie sa faci un compromis intre aspect si performanta ;). Eu zic sa mai studiezi un pic modelul pus de mine mai sus, dar daca nu te lipesti de el poti opta pentru un MX simplu, nu SR.

Maverick:

De ce neaparat DA??? Am vazut DA-uri care nu merg bine. Nu zic ca nu-s bune dar am vazut... 3W insa nu am vazut NICI UN motor care sa nu mearga impecabil.
Inverza e foarte tare!
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#21 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 18 June 2014 - 06:06 PM

Vezi postareaflorin100%, la 18 June 2014 - 05:37 PM, a spus:

oachidori:

Modelul ales de tine este superb, ca bani este super ok. Cele de la redwing sunt ok ca si calitate dar un pic sub Great Planes. Nu stiu ce sa zic insa despre comportamentul lui in 3D, MXSR-ul nefiind conceput special pentru 3D. Daca vrei sa depasesti acrobatia clasica, trebuie sa faci un compromis intre aspect si performanta ;). Eu zic sa mai studiezi un pic modelul pus de mine mai sus, dar daca nu te lipesti de el poti opta pentru un MX simplu, nu SR.

Maverick:

De ce neaparat DA??? Am vazut DA-uri care nu merg bine. Nu zic ca nu-s bune dar am vazut... 3W insa nu am vazut NICI UN motor care sa nu mearga impecabil.
Inverza e foarte tare!

Florin,
atunci pun intrebarea altfel: care din urmatoarele se preteaza si la 3d: YAK 54, YAK55, SU26, SU29,Sbach 342,MXS,Extra 260 sau 300,Edge 540?
Oricum cu siguranta pana voi face eu 3d o sa mai treaca multa apa pe Dambovita, dar avem vointa..
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#22 Useril este offline   florin100% 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2685
  • Inregistrat: 20-June 06

Postat 18 June 2014 - 06:23 PM

Se preteaza toate in afara de Extre si Su 26 :)
"Odata ce ai gustat din mirajul zborului, nu vei mai putea merge pe pamant decat cu ochii ridicati spre cer"


Team Aeropower

0

#23 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 June 2014 - 06:27 PM

Vezi postareaflorin100%, la 18 June 2014 - 05:37 PM, a spus:

De ce neaparat DA??? Am vazut DA-uri care nu merg bine. Nu zic ca nu-s bune dar am vazut... 3W insa nu am vazut NICI UN motor care sa nu mearga impecabil.
Inverza e foarte tare!


Mi s-a pus mie pata pe DA :). Nu am exclus nici 3W. Oricum stiu ca ambele sunt Top
De motoarele Evolution ce stiti? Inverza cam vine "la pachet" cu Evolution
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#24 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 18 June 2014 - 07:00 PM

Vezi postareaMaverick, la 18 June 2014 - 06:27 PM, a spus:

Mi s-a pus mie pata pe DA :). Nu am exclus nici 3W. Oricum stiu ca ambele sunt Top
De motoarele Evolution ce stiti? Inverza cam vine "la pachet" cu Evolution


Mai mereu Hangar9 a sugerat echiparea cu motoare Evolution, poate fi o strategie de marketing dar sunt motoare bune ..... la ROTO te-ai gandit caci si alea sunt motoare bune .....

Orice motor (mai bunicel) ai lua, daca ai grija de el atunci va merge bine.

Eu zic sa-ti faci un buget si dupa aceea vezi ce-ti cumperi.

Inverza echipata cu ROTO 35VI merge perfect, cred eu .....

Aceasta postare a fost editata de Teo-Costin: 18 June 2014 - 07:01 PM

Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#25 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 18 June 2014 - 07:53 PM

Un alt set-up bun pentru Inverza este OS GT-33

https://www.youtube....h?v=N2PrHwBbJQA
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#26 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 18 June 2014 - 08:53 PM

Deci pe voi vă mâncă undeva să mă băgați în boală și cheltuială... :((((

Ținând cont de semnificativele limitări (de dimensiunea cardului), eu clar nu mă pot duce la >= 2 m, deci probabil Inverza 33 e cea mai potrivită combinație. Acu' să facem bugete... și să vedem ce vindem ca să îl finanțăm.

Unui asemenea animăluț îi trebuie PowerBox sau se descurcă fără? (Deja mi-e groază de câte s-adună.)
Ave
0

#27 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 18 June 2014 - 09:11 PM

Vezi postareaave, la 18 June 2014 - 08:53 PM, a spus:

Deci pe voi vă mâncă undeva să mă băgați în boală și cheltuială... :((((

Ținând cont de semnificativele limitări (de dimensiunea cardului), eu clar nu mă pot duce la >= 2 m, deci probabil Inverza 33 e cea mai potrivită combinație. Acu' să facem bugete... și să vedem ce vindem ca să îl finanțăm.

Unui asemenea animăluț îi trebuie PowerBox sau se descurcă fără? (Deja mi-e groază de câte s-adună.)


Un Jeti dual iti ajunge ..... nu da cu banii pe geam: cumpara modelul, motorul, servo-uri si dupa aceea mai vezi .....
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#28 Useril este offline   ave 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1010
  • Inregistrat: 13-December 07
  • Gender:Male
  • Location:București... în weekend

Postat 18 June 2014 - 10:21 PM

Mai am 4 DS821 salvate de pe Calmato; nu mai țin minte dacă am dat Yak-ul de la Graupner cu tot cu servouri. Parcă am făcut-o, totuși...
Despre Jeti zici de așa ceva? http://shop.lindinge...oducts_id=86628
Ave
0

#29 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 18 June 2014 - 10:37 PM

Vezi postareaave, la 18 June 2014 - 10:21 PM, a spus:

Mai am 4 DS821 salvate de pe Calmato; nu mai țin minte dacă am dat Yak-ul de la Graupner cu tot cu servouri. Parcă am făcut-o, totuși...
Despre Jeti zici de așa ceva? http://shop.lindinge...oducts_id=86628

Asa ceva am si eu luat special pentru astfel de modele. :rolleyes: :rolleyes:
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#30 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 18 June 2014 - 10:55 PM

eu zic ca la 30cc, este suficient http://phoenixmodels...56-v-p-987.html cu pack receptie 2S 1800-2200mA

la 40-50CC merita Jeti dual.

acu depinde si de buget.



_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro