Modelism - RHC Forum: Dacia Solenza (2) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Dacia Solenza (2) Inca mai ploua in masina?!

#61 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 23 April 2004 - 05:41 AM

vio_danciu, la 24 Apr 2003, 09:16, a spus:

Din pacate este o alegere mai buna decat masinile de la Daewoo care duc politica ieftin la malai si scump la tarate adica masina o iei foarte ieftin dar te costa de te indoaie dupa aceea piesele.


@vio danciu
esti posesor de daewoo?
eu sunt fericitul posesor al unui cielo din 1996,de care am avut grija
si nu e chiar asa cu piesele
sunt putzin mai scumpe dar se strica mult mai rar...spre deloc sau niciodata cumvrei sa o iei.

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 23 April 2004 - 05:43 AM

flying is my life...
0

#62 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 23 April 2004 - 09:50 AM

vad ca aici lumea se pricepe la masini asa ca cer si eu o parere: am vazut o Nubira 2. pretz 9.990 euro (cu TVA, cu tot). in pretzul asta primesti 1 buc. sedan si in pachetul de baza intra:
ABS / servo/ aer conditzionat / bancheta spate1/3 / ichidere centralizata / faruri ceatza / oglinzi si 4 geamuri electrice / casetofon / capace rotzi.
leasing pe 3-5 ani cu min avans 25%
acum, mie personal nu-mi place deloc designul, dar e o masina decenta cu care nu mi-ar fi jena linga un Peugeot 206/Renault Clio, la 10.000 euro.
pareri, comentarii... :D
expo (Gabi)
0

#63 Useril este offline   Dot 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 244
  • Inregistrat: 14-January 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2004 - 10:13 AM

nu ma prea pricep la masini :D

Dar am auzit de la un amic care lucreaza la un service Daewoo ca Nubira este deficitara la capitolul motor.
Se pare ca este greu de reglat... ori consuma decent si se misca ca melcu' ori se infige' mai bine dar devine foarte lacoma la carburant.

Nu stiu daca e valabil si la Nubira2, dar e bine sa mai intrebi!

Bafta.
0

#64 Useril este offline   VelociRaptor 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 14-May 03

Postat 24 April 2004 - 04:06 PM

Mah, o singura chestie sa mai ai in vedere (pe langa costuri, fiabilitati etc) pe care nu o credeam importanta atunci cand mi-am luat eu masina mea, dar acum imi mai trece prin cap cate o injuratura: dimensiunile ei.

Gandeste-te la ce o folosesti mai mult. Daca in general o folosesti intra-urban, atunci nu o lua: vei pierde cate 20 de minute sa gasesti un loc sa o parchezi. Daca mergi mai mult la drumuri lungi e alta poveste.

Bafta la cumparaturi!
VR

A bicycle can't stand on its own because it's two-tired.
0

#65 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 24 April 2004 - 09:53 PM

asa cum spuneam, masina asta nu este una frumoasa :)
este relativ ieftina (9990 euro cu TVA inclus, bashca varianta leasing!) iar la pretzul asta nu potzi sa cumperi alt sedan decent nou (exclud din start Fiat Albea care parca e Dacie :) ). si apoi mai este si chestie de optziune: eu prefer un sedan in detrimentul masinilor mici (peugeot 206, clio, fabia). mai este si optziunea break (dar e prea de familist!). anyway, cu parcarea, are servo si asta rezolva o parte din probleme. restul ar trebui sa le rezolve primaria si guvernul la cite taxe sint in pretzul benzinei!si daca o iei asa, ajungi la scuter , care sincer, e mult mai practic... dar nu e masina! :)
asteptam despre Nubira 2 circoteli adevarate...

Aceasta postare a fost editata de expo: 24 April 2004 - 10:02 PM

expo (Gabi)
0

#66 Useril este offline   VelociRaptor 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 14-May 03

Postat 25 April 2004 - 01:38 AM

Hmm... despre pret si toate alea... cred ca ai dreptate. Si eu prefer sedanurile, doar ca depinde unde locuiesti. Dau un exemplu: daca as locui in Napoli (inghesiuala, soare, cald...etc) ideea unui scuter mi-ar lua multi cicli-procesor, pe cand daca as sta in Montreal.... :D

Nu prea vad insa legatura dintre lipsa de locuri de parcare si "servo..." (directia cred ca ai vrut sa zici) :D insa daca tu zici, te cred pe cuvant. :)

Iar la capitolul accize pe benzina... chiar crezi ca banii de acolo merg inspre infrastructura rutiera? :) Dar sa nu intram in politica... :)

A, si legat de carcoteli... nu cred ca gasesti multi pe aici care sa aiba atatea patimi in a "carcoti" o alta marca inafara de Dacie (nu ca as vrea sa-i iau cumva apararea producatorului national de autoturisme).

VR

Aceasta postare a fost editata de VelociRaptor: 25 April 2004 - 01:42 AM


A bicycle can't stand on its own because it's two-tired.
0

#67 Useril este offline   expo 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 231
  • Inregistrat: 12-October 03

Postat 25 April 2004 - 10:00 AM

1. cu locurile de parcare: sint o problema, recunosc, dar inca nu asa mare incit sa conteze in alegerea unei masini. asta la noi. dincolo e cu totul alta situatzia, dar 98% din timp il stau in TM/RO.
2. servo (directzia): pai cu servo potzi sa bagi usor un mercedes unde transpiri sa bagi o dacie.
3. vroiam circoteli adevarate la nubira2 pt. ca sincer ma tenteaza si as fi vrut sa aflu mai multe inainte sa cumpar. ca de la dealer numai de bine :)
expo (Gabi)
0

#68 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 25 April 2004 - 10:34 AM

expo, la 25 Apr 2004, 11:00, a spus:

1. cu locurile de parcare: sint o problema, recunosc, dar inca nu asa mare incit sa conteze in alegerea unei masini. asta la noi. dincolo e cu totul alta situatzia, dar 98% din timp il stau in TM/RO.
2. servo (directzia): pai cu servo potzi sa bagi usor un mercedes unde transpiri sa bagi o dacie.
3. vroiam circoteli adevarate la nubira2 pt. ca sincer ma tenteaza si as fi vrut sa aflu mai multe inainte sa cumpar. ca de la dealer numai de bine :)

Aici intervine criteriul major de optiune al autoturismului,mai exact euro2 vs euro3 si poate fi implicat ca,criteriu de optiune a masinii???
In cazul de fata singura problema(in Romania vorbesc) ,cred ca dif intre modele consta in pretz,confort,consum,intretinere... nubira 2 este mai scumpa ,papa gaz mai mult,dar in schimb este altceva decat cielo..solentza numai zic... care este o masina de clasa medie.
:)

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#69 Useril este offline   VelociRaptor 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 14-May 03

Postat 25 April 2004 - 04:36 PM

expo, la 25 Apr 2004, 10:00, a spus:

3. vroiam circoteli adevarate la nubira2 pt. ca sincer ma tenteaza si as fi vrut sa aflu mai multe inainte sa cumpar. ca de la dealer numai de bine :)

Hmm, uite chiar am cautat pe net reviews samd despre nubira2 (pentru ca si eu am avut nevoie de asa ceva cand mi-am luat masina), dar nu am prea gasit (decat in limba coreeana). Si din pacate nu cunosc mai nimic de modelul asta... asa ca imi pare rau... nu te prea pot ajuta :)

O idee (desi cam traznita poate) ar fi ca daca vezi pe strada unu cu nubira2, sa iti inghiti jena si sa il intrebi pur si simplu ce avantaje/dezavantaje are (daca poti, bineinteles :) )

VR

A bicycle can't stand on its own because it's two-tired.
0

#70 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 25 April 2004 - 04:53 PM

VelociRaptor, la 25 Apr 2004, 17:36, a spus:

expo, la 25 Apr 2004, 10:00, a spus:

3. vroiam circoteli adevarate la nubira2 pt. ca sincer ma tenteaza si as fi vrut sa aflu mai multe inainte sa cumpar. ca de la dealer numai de bine :)

Hmm, uite chiar am cautat pe net reviews samd despre nubira2 (pentru ca si eu am avut nevoie de asa ceva cand mi-am luat masina), dar nu am prea gasit (decat in limba coreeana). Si din pacate nu cunosc mai nimic de modelul asta... asa ca imi pare rau... nu te prea pot ajuta :D

O idee (desi cam traznita poate) ar fi ca daca vezi pe strada unu cu nubira2, sa iti inghiti jena si sa il intrebi pur si simplu ce avantaje/dezavantaje are (daca poti, bineinteles :) )

VR

Am gasit datele tehnice despre NUBIRA 2 accesand google si apoi search nubira 2 si am gasit(in limba romana si 4 modele).
SUCCES.
:)

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#71 Useril este offline   VelociRaptor 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 14-May 03

Postat 25 April 2004 - 05:11 PM

LEXXRDM, la 25 Apr 2004, 16:53, a spus:

Am gasit datele tehnice despre NUBIRA 2 accesand google si apoi search nubira 2 si am gasit(in limba romana si 4 modele).
SUCCES.
:)

Am dat si eu de un link... poate e folositor:
http://www.epinions.com/auto_Make-2001_Dae...isplay_~reviews

A bicycle can't stand on its own because it's two-tired.
0

#72 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 03 May 2004 - 06:30 PM

VelociRaptor, la 25 Apr 2004, 18:11, a spus:

Am dat si eu de un link... poate e folositor:
http://www.epinions.com/auto_Make-2001_Dae...isplay_~reviews

Buna seara,
Nu zic ca informatiile nu sunt necesare, linkurile ne indruma sau ne zapacesc de tot intrucat la un moment dat nu mai stim ce, care, unde, cand si cum.
De fapt si de drept peste toata "harmalaia" se naste o intrebare:
Care este cea mai buna modalitate de a intelege filosofia unei marci si de a cunoaste performantele unui model?
Raspuns.......
:(

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro