Modelism - RHC Forum: Dacia Solenza (2) - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

Dacia Solenza (2) Inca mai ploua in masina?!

#1 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

  Postat 18 April 2003 - 10:55 AM

Tocmai am citit la automotorclub un reportaj despre aceasta masina..
Redeschidem subiectuc cu pareri Pro si Contra?
aici link-ul:pagina web
Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

#2 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 18 April 2003 - 11:41 AM

Hmmmmm.... Ma provoci..... B)
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#3 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 18 April 2003 - 01:36 PM

Hmmmmm....si pe mine B) http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif
0

#4 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 18 April 2003 - 01:42 PM

Ne bagam? B)
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#5 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 April 2003 - 01:02 AM

Ne bagam si.... developam.....ceva impresii nu?

Am avut ocazia acum o saptamana sa merg cu un prieten care a vrut sa testeze aceasta masina ca sa vada daca merita sa o cumpere.
Ce sa zic , aia de probe nu parea deloc a masina noua ptr ca-i cam zdranganea haion-ul si se auzeau ceva balanganeli prin fata pe la articulatii.

Asta a fost la inceput . Acum si-a cumparat-o ne-am plimbat cu ea si ce sa zic ... masina noua e masina noua ... si ... este mult peste berlina dar nu asa de mult cat sa-si justifice pretul.Ce ma doare este faptul ca atat de mult s-au laudat ca vor baga o cutie de Megane sau Laguna si de fapt motorul si cutia sunt cele de la (conform sticker-ului agramat) SupeRNova (un mecanic mi-a demonstrat asta nu numai prin aspectul identic ci si prin indicativele care presupun tot ce contine in interior-pinioane).Pana la urma este o supernova cu alte faruri , alt bord , si parca...de data asta...fara stopuri (personal spatele il confund cu cel al berlinelor modificate de provincialii care aprovizioneaza pietele cu zarzavat).In fond si la urma urmei ne-am invatat ca Dacia de la o editie la alta sa nu schimbe mai nimic dar sa bata toba tare de tot cu NOUA DACIA!
Ce sa zic...pana la urma...o incropeala de conjunctura...ca trebuia ceva nou...
Sa mutam barfa in interior!
M-am suit la volan si am incercat zadarnic sa-mi gasesc o pozitie comoda . Pacat ca nu s-au gandit ca mai trebuie sa ai si loc la picioare pe care nu ti le poti relaxa decat daca te dai jos. Probabil ca e ceva legat de "avantul muncitoresc" si de Universal 601 si zic asta ptr ca parbrizul parca iti limiteaza privirea iar picioarele in loc sa-ti stea drepte stau cam la 90 de grade ceea ce e incomod(e mai lejera ce-i drept in dreapta fata).
Bordul,in mod surprinzator ,ptr ca s-a zis ca e de clio , este la fel de prost finisat ca la supernova (nu prea se incheaga bine piesele-raman ceva rosturi pe ici pe colo).
Usile cam zdrangane la inchidere ... si ... inca n-a plouat

Cam atat despre SubSolenza care nu ca ar fi rea dar nu prea justifica pretul cerut de producatorul care se pare ca este inca in Impotenza de a crea un autoturism care sa ne uimeasca in bine...

Prin cele relatate nu vreau sa jignesc pe nimeni sau sa par ca dezaprob total.
Este parerea mea pur personala!
0

#6 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

  Postat 19 April 2003 - 01:10 AM

Ptr Teo:

Corecteaza frate intrebarea aia cu ploaia ca am citit la repezeala si mi s-a parut un fel de "bag in ea de masina"

Oricum e super si asa!!!:lol:

PS: acolo in lista cu subiecte din sport si auto.
0

#7 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 20 April 2003 - 08:41 AM

Despre Solnitza am inteles. Dar ce parere aveti despre Dacia pick-up cu motor 1,9 D ? Eu am vazut doar ca lumea incepe sa cumpere si se aduna tot mai multe...
0

#8 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 April 2003 - 08:44 PM

Personal cred ca sunt bune la carat ptr firme...nu stiu cat costa ca sa fac un raport pret/calitate dar la o utilitara nu prea te astepti la performante.Ideea e sa te coste cat mai putin transportul.
0

#9 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2003 - 08:07 AM

Vipere men, m-as baga cu drag la o discutie tare pe tema asta, dar am asa de mult de lucru, ca abia mai am timp sa citesc toate mesajele. Oricum, eu raman la parerea mea ca Solanta este un pas inainte fata de SuperNova, si nu fata de Mercedes, cum se asteapta toata lumea!!!! La noi toata lumea se pricepe la fotbal, masini si femei.....
0

#10 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 21 April 2003 - 10:10 AM

hm...
nu-mi amintesc sa fi modificat titlul.. :huh:
sa fie omniscientul..omniprezentul webmaster http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif

Eu am un coleg care vrea sa isi ia o solenza..
em incercat sa il conving..sa nu faca asa ceva...
tatal meu si-a luat acum 2 ani un opel astra..la 3500 para din 93..
si am incercat sa-l conving sa-si ia si el...dar..nuuu..ca vrea masina noua..are cutie si motor de renault..
Treaba lui..
astept sa vad si eu cum e...o sa va comunic parerea personala..

Aceasta postare a fost editata de teo: 21 April 2003 - 10:15 AM

Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

#11 Useril este offline   Death 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 21 April 2003 - 11:27 AM

Dac vreti pe bune sa vedeti cum e cu Solenza, va duceti frumusel la reprezentanta Renault din 1 Mai si la parter o sa gasiti una linga alta o Dacia Solenta si un Renault Clio. Diferenta de pret este sub 1000 Euro.
Restul diferentelor sint ca intre o masina si un automobil ! Si sper sa jicnesc cu aceasta ocazie pe toti acei "nationalisti" care bat campii cu frenezie !
Vrei, nu vrei, tot la mine ajungi !!!
0

#12 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2003 - 12:18 PM

Hmmm...ma provoci nene Death :huh: http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif :D
Vreau doar sa te intreb daca ai condus o supernova/solenta si Clio. Poti sa ne zici diferentele? Si mai poti sa ne zici echiparea de la Clio si echiparea de la Solenta (alea pe care le-ai vazut)?

Vivi
0

#13 Useril este offline   Death 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 21 April 2003 - 12:53 PM

Baieti,

Aici nu mai e vorba de RC.
Chestia e prea serioasa (si banii suficient de multi) ca sa-ti permiti sa faci prostii !
Deci nu discuti cu fisa tehnica in fata, ci te sui in ea si dai o cheie (ceea ce poti face la orice reprezentanta Renault care se respecta - ba chiar unele mai au si test drive.......
Daca faci chestia asta, te lamuresti pe deplin, crede-ma.

PS. Pentru date tehnice comparative (?!?) te duci la http://www.latinefed....ro/solenza.htm si la www.renault.ro

PPS. Tot Mercedesul e mai bun (Sic!)
Vrei, nu vrei, tot la mine ajungi !!!
0

#14 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 April 2003 - 04:07 PM

Citeaza

Dac vreti pe bune sa vedeti cum e cu Solenza, va duceti frumusel la reprezentanta Renault din 1 Mai si la parter o sa gasiti una linga alta o Dacia Solenta si un Renault Clio. Diferenta de pret este sub 1000 Euro


Death, nu ai inteles mesajul meu! Te-am intrebat cum erau echipate, pentru ca un Clio costa el 7000 si ceva de euroi, dar chel! Daca mai pui ceva optiuni sari imediat la 9-10.000...
0

#15 Useril este offline   VIPER 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1506
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Star Wars (colectii), Automodelism (cu si fara radiocomanda), F1, WRC, masini, calatorii...

Postat 21 April 2003 - 05:20 PM

Au, si InSolenza e plina de accesorii la banii aia, asa-i???
"Coming together is a beginning; keeping together is progress; working together is success." - Henry Ford
Flickr - pozele mele
0

#16 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2003 - 12:35 AM

Ptr Vivi in legatura cu faptul ca romanii se pricep la fotbal,femei si masini .

Nu inteleg de ce esti asa de atat de profund afectat incat sa devii ironic.

Lasand la o parte priceperea te anunt ca am o masina de 75 CP (idem dacia supeRNova) cu care m-am clasat pe locul 4 din 30 la un raliu pe zapada si am lasat cu mult in urma supernove cu piloti mult mai experimentati.Astfel am dedus clar (ca performante) ca e vorba de un RAHAT de masina , iar SOLNITZA e acelasi lucru...


Sa fie clar : cat timp mai exista la Dacia piese Made in Romania , nu va fi masina - ne trebuie o masina gata gandita de altii pe care doar sa o producem...s-a dovedit!

Ideea e cam asa :


Nu e DACIA ci D.A.C.I.A. (Daca Ai Cap Ia-ti Altceva)
0

#17 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 April 2003 - 09:43 AM

Imi cer scuze daca s-a simtit cineva ironizat! Scopul meu nu a fast nicidecum asta, ci sa discutam liber si cu argumente. Oricum eu raman la parerea ca Solenta e un pas inainte fata de Supernova si va respect si voua parerile. Iar ca sa nu iasa scandal, propun sa incheiem discutia pe tema asta. OK?

Pt cataWRC: Parca postezi si pe forumul de supernova, nu?

Vivi
0

#18 Useril este offline   Andrei 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-March 02

Postat 22 April 2003 - 12:00 PM

Personal cred ca Solenza este un progres fata de SNova. Cit de mare, ramine de vazut. Ca poate se putea mai bine, sigur! Dar este un progres.
Imi permit sa postez o gluma primita pe email pt a mai descreti fruntile combatantilor pro si contra Solenza :lol:


Q: Cum se verifica etanseitatea masinilor japoneze?
A: se pune o pisica in interiorul masinii, apoi se inchid usile si geamurile si se astupa sistemul de ventilatie, iar daca pisica moare in 24 de ore inseamna ca masina e etansa.

Q: Cum se verifica etanseitatea noilor masini Dacia Solenza?
A: se pune o pisica in interiorul masinii, se inchid usile si geamurile si se astupa sistemul de ventilatie, iar daca pisica nu iese din masina in 24 de ore inseamna ca masina e etansa.
Andrei
-- Nu mor caii cind vor cainii --
0

#19 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 22 April 2003 - 02:56 PM

Ptr vivi :

nu postez pe alt forum,iar solenza e intr'adevar mai evoluata decat SN insa numai ca accesorii din pacate...
Sa vedem ce iese in 2005 ca se tot lauda ca or sa scoata nu stiu ce model Dacia de senzatie...
0

#20 Useril este offline   valentino 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 17-April 03

  Postat 22 April 2003 - 03:58 PM

Mai sa fie... si pe site-ul asta eu am ajuns cautand pros si cons despre Dacia (in)solenza. Ideea e ca m-am cam saturat de berlina ce-o posed (adica tot dacie) si parca nu-mi surade ideea sa iau o Solenza (chiar si noua). Mai degraba-mi iau un Matiz ca tot e mai bine legat (si nici n-am de carat porcu' si vinu' de la tara) ; ori asteptam 6 luni sa auzim parerile primilor posesori de solnitze (pardon - solentze).

what do u think ?!?!
Assumption is the mother of all f*$#-ups !!!
0

#21 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 April 2003 - 04:46 PM

Ca sa nu inacrcam prea mult forumul cu altceva decat modelismul uite aici:
http://members2.boar...daciasupernova/
si
www.dsn.as.ro
0

#22 Useril este offline   Death 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 118
  • Inregistrat: 17-January 03

Postat 22 April 2003 - 04:59 PM

Domnilor,

1. Si eu am avut Dacia - Cand am cumparat-o aveam de ales intre Dacia, Skoda 100S si Lada 1200(1500) Am ales Dacia pentru ca intre 3 rele era cea mai buna varianta si pentru ca se putea repara pe marginea drumului. Acum discutind serios, sa stiti ca am avut in permanenta o trusa de scule la mine + sirma si suruburi diverse !

2. Dupa revolutie (la cativa ani...:lol: ) mi-am cumparat automobil (nu conteaza marca, oricum nimic din cele de mai sus !). De atunci nu mai am nici o scula la mine in afara de cheia in cruce si roata de rezerva ( de altfel obligatorii, nu ? ) Eu zic ca asta spune multe pentru cine intelege.

3. Daca nu ai ~ 5.000 - 6.000 euro pentru un automobil second hand sau 7.000 - 8.000 euro pentru un Renaut sau Daewoo nou atunci cea mai buna masina e Dacia. Dar DOAR din punctul asta de vedere.

4. Solenza si alte modele noi au marele DEZAVANTAJ ca nu mai pot fi reparate usor de amatori. De stricat se strica insa la fel de repede ! - deci intretinere scumpa !

Trageti voi concluziile. Restul e chestie de gust si confort (optionale, bla,bla )


Succese maxime !
Vrei, nu vrei, tot la mine ajungi !!!
0

#23 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 April 2003 - 05:31 PM

Zi-mi si mie te rog, cat timp ai avut cel mai mult in posesie o SUPERNOVA si nu DACIE BERLINA!!!! Ai grija ca diferenta e foarte mare, crede-ma!!! Din cate vad, tu faci referire la Dacia aia produsa pana la venirea Renault-ului...
0

#24 Useril este offline   Emilare 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 10-March 03

Postat 22 April 2003 - 08:18 PM

Mai mai mai, se incinge bine discutia. Am sa-mi spun si io parerea si anume: Acu vreo cativa anishori, am avut io o mica ambitie sa am mashina mea proprie si personala. Asadar am strans nishte banuti si am cumparat o dacia din 1975!!!!! Sa nu radeti. A fost cea mai buna Dacie care am condus-o vreodata; si am condus cateva pana acu'. Nu puteam merge sub 100km/ora in afara si avea o tinuta de drum impecabila. Rugina f.f.f.f putina, mai ales daca o compar cu rugina pe care o are Dacia mea actuala din 1987!! M-am framantat eu o vreme, cum naiba o masina asa veche sa fie mai buna decat una aproape noua? Pai da domnilor!!!!! Dacia aia era de fapt Renault!!! Asta e!!ROMANII NU SUNT IN STARE SA PRODUCA SINGURI O MASHINA BUNA!!!! Nu au responsabilitatea muncii, a lucrului bine facut, sunt leneshi, nu au initiativa..........ma opresc ca incep sa ma nervez. Iar cu SOLNITZA, ce sa zic. Am vazut una astazi pe strada de la spate. Am avut impresia ca a fost ciocnita de un tir...Francezii au spus ca au muncit nush cati ingineri la noul model. Ori au mintit ori au cei mai proshti ingineri de pe pamnat.....
0

#25 Useril este offline   alexella 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 431
  • Inregistrat: 21-May 02

Postat 22 April 2003 - 10:12 PM

Death, pertinent comentariul tau pe paragrafe...

Te sustin la punctele 1 si 2.

Eu am Dacia, pretena are Golf II. Si le intretin pe amandoua. Ambele au aceeasi varsta, circa 87...

Dacia se tine foarte bine pentru o dacie si-mi place (intr-adevar) ca ma pot baga in ea, ca amator, in oricare cotlon al ei. Ma duc la mecanic doar cand mi-e scarba sa ma mozolesc sau n-am scule.

Golfu se comporta bine pentru o masina care in general mananca doar benzina si uneori apa sau ulei. Si ce probleme a avut le-a avut pentru ca am avut multi nepriceputi care s-au bagat in ea.

Dar la capitolul "pe care ma bazez", golfu' iese invingator. M-a costat 2500$ acum 2 ani si acuma as evalua-o la 1700-2000$.
Dacia as evalua-o la 500$ (cu putin noroc).

In ciuda diferentei de pretz, in Dacie cam bag piese constant si ma simt ca un chinez la circ invartind farfuriile in varf de batz. Cum apuc s-o invart pe una deja tre' sa fug la altele sa nu cada. Cam la fel si Dacia.

Si totusi, desi pot ... si totusi raman la Dacie. De ce? Mi-e draga. Am injurat-o de atatea ori dar am si mers destul cu ea. Ma simt legat de ea, cumva...
Pana la urma, am ales si eu o varianta ca smecherii: O masina de oras si o masina pentru drum lung.

in Bucuresti nu mi-as lua alta masina decat Dacie.
Si DIN PACATE, 80% din kilometri i-am spart in gropile din Bucuresti.

alexella

PS Desi, imi amintesc de prima dragoste cand eram convins ca va fi si ultima. Si ... cam asa gandeam.... la fiecare dragoste.....
S-o aplica si la masini???
Oriunde vei merge, acolo vei ajunge............
0

#26 Useril este offline   cataWRC 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1486
  • Inregistrat: 27-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 23 April 2003 - 03:20 PM

Pentru Valentino :

Personal dezaprob Solenza si Supernova fata de alte masini germane sau japoneze insa te asigur ca de la berlina la Solenza e diferenta mare.Suspensia e mult mai buna , motorul nu mai e romanesc (deci nu mai stai mereu bagat sub capota) , consumul e mai mic , puterea e mai mare....nu prea suporta comparatie.
In legatura cu Matiz-ul pot sa spun ca nu e o optiune prea buna fata de Solenza.Asta ptr ca te bucuri la o mica diferenta la consum insa pierzi la spatiu in interior,viteza,demaraj,stabilitate si cel mai important ar fi ca orice piesa de caroserie , suspensie , electrica , etc e mult mai ieftina la Dacia.


Eu te sfatuiesc sa optezi ptr Solenza.

Dupa mine merita clar in fata Matiz-ului...
0

#27 Useril este offline   vio_danciu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 212
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 April 2003 - 09:16 AM

Hai sa ma bag si eu in vorba ca am antecedente vis a vis de solentza...
Am vazut-o si eu "in trafic" ce sa zic, ca orice masina noua arata foarte bine. ATENTIE ! A SE PRIVI DE LA MINIM 3m SAU IN MERS. Am vazut ca au remediat si egalizat distanta dintre aripa si haionul din spate care la SNova era vizibil inegala (1,5cm stanga 0,5cm dreapta) asa ca nu mai ziceti cu rautate ca e aceeasi SNova dar cu alta palarie. Plasticul e acelasi (aceeasi compozitie) asa ca nu are cum sa arate altfel....
Din pacate este o alegere mai buna decat masinile de la Daewoo care duc politica ieftin la malai si scump la tarate adica masina o iei foarte ieftin dar te costa de te indoaie dupa aceea piesele.
Cat despre spatiu va inselati, in Matiz e spatiu suficient, e doar senzatia ca ar fi mica dar din interior se vede altfel.
Am si o parere pro pentru Solenza, avand motor si cutie de Renault nu mai ai nevoie sa ridici capota (o vreme), suspensia e clar ca e mai buna si mai ales stabilitatea la drum si in curbe avand bara de torsiune pe spate, suspensie folosita si la SNova mult superioara cu a vechii Dacii carea avea (are) puntea pe spate si cu care nu-ti prea permiteai sa intri intr-o curba cu viteza mare de frica sa nu te rastorni, trebuie doar sa ne resemnam ca la ce drumuri avem toate articulatiile nu tin mai mult de 5-10mii de Km iar ambreiajul si placa de presiune nu mai mult de 25000Km.
Eu unul ii urez bun venit pe soselele noastre in speranta ca soferii nu vor suferii de sindromul Solenza asa cum cei de Nova sufera de sindromul cu numele mai sus mentionat...
Poate ar trebui sa ne gandim ca mai bine sa avem pe strada masini noi si implicit mai sigure (nu in caz de accident) decat niste harburi la care oricand se poate rupe ceva si provoca un accident...
Eu zic sa fim mandri ca romanii nostri au mai scos o masina ( a se citi autoturism) ca poate asa mai invata si ei ceva si odata vor face si ei ceva ca lumea...
0

#28 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 24 April 2003 - 09:55 AM

Ma bag si io aiurea . Cutia de la solenta este intradevar cea de la SuperNova .... dar cea de la SupeRnova este pe Laguna II (lucru verificat si auzit din gura dl Stroe). Nu s-a schimbat nimic la motor . Oricum citesc si tot citesc si vad ca nu intelegeti ce e cu dacia asta . O sa va suparati pe mine dar asta e . Io am Supernova si cand se strica ceva ma costa.... cred ca daca stric planorul pe care il am ma cost mai mult . Daca aveam orice altceva inclusiv un clio si dadeam intr-o groapa cred ca vindeam si planoru si jumate din nevasta sa il repar . Calitatea materialelor intradevar lasa de dorit muuuuult dar si pretu e pe masura . S-a spart sticla de la stop m-a costat 110 mii lei . Am schimbat amortizoarele m-a costat 1,5 mil cu tot cu manopera . Nu zic ca e o masina buna . Zic ca e o masina proasta !!! Dar.... pt mine si pentru multi altii care au salariu mediu pe economie e perfecta . Si ca sa vedeti ca nu sunt aberant daca ma ajung primul lucru pe care il fac este sa o dau (nu sa o vand) .Dar pana atunci imi merge fara sa deschid capota , are frane bune ,scartaie ca dracu , din cand in cand nu se inchid usile dar am noroc ca nu imi ploua in ea. La 75 de cai chiar imi ofera din cand in cand si satisfactii .....iar ca bonus am curaj sa plec cu ea oriunde ca nu ma lasa ! Problema mare e la asamblare , domnii aia care strang surubu sunt principala problema ca la banii astia alta tabla nu iei , alt plastic inauntru nu o sa ai .Daca privesti problema asa cum am pus-o eu poate nu mai e asa de rau ...
Ce ziceti ?
DT
0

#29 Useril este offline   Vivi 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 665
  • Inregistrat: 06-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 24 April 2003 - 10:20 AM

Nene Zod, in subiectul asta s-a facut o confuzie mare, si anume in loc de SRN unii vorbeau de berlina!

Vivi
PS: Si eu am SRN are aproape un an si 9000km si sunt super multumit de ea, ca la banii astia altceva mai bun nu luam. In plus am garantie 18 luni, care iarasi e ceva.
0

#30 Useril este offline   teo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 466
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 24 April 2003 - 11:34 AM

Of of, mai mai..
Stau si citesc ce tot se discuta aci..
Eu nu prea inteleg niste lucruri...
Cum se face ca avem atatia studenti eminenti..olimpici...facultati nemaipomenite cu burse peste burse..pentru rezultate bune..
ce se intamla cu acestia?Chiar toti pleaca in afara? Sau respecta aceeasi principiu: suntem buni la teorie...dar practica ne omoara..
Chiar nu putem crea ceva nou..gandit de noi?Si facut tot de noi..si sa mai fie cat de cat bun? Chiar nu putem invata din greseli? si astfel vorbesc in general, nu numai pt masinile produse la noi in tara..
:D
Explicati-mi si mie ca sunt mic si nestiutor.. :(
Avion, cu motor...ia-ma si pe mine-n zbor..
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro