Modelism - RHC Forum: HobbyKing Turnigy 9XR... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 22 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

HobbyKing Turnigy 9XR... ... statia poporului

#91 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 December 2012 - 06:45 PM

Vezi postareaZen, la 28 December 2012 - 10:43 AM, a spus:

Nu m-am indoit o clipa ca vei spune asta. Era 99% predictibil. :rolleyes:




Desigur, cand campionii folosesc statii scumpe nu o fac pentru ca sunt sponsorizati, nu, ci pentru ca sunt "scule", iar cand e vorba de statii ieftine... Felicitari RD, esti un mare caracter.


Multumesc de apreciere iar daca dupa niste discutii de pe un forum esti in stare sa dai verdicte despre carecterele unora sau altora .. esti mult mai tare ca mine ! BRAVO !

Stii cand o sa ma convingi insa .. cand toti concurentii de la F3K sau macar acel predictibil 99% va utiliza statia in cauza .
Tare sunt curios ce statie a avut concurentul in cauza pana sa se procopseasca cu 9XR ... poti sa dai un procentaj ? .... predictibil ca de .. esti tare !

P.S.

Nu toti participantii la un concurs sunt sponsorizati .. multi au echipament propriu, altii sunt imaginea unor brand-uri si nu au incotro .. trebuie sa le
reprezinte ... da asta e alta discutie ... iar in cazul de fata nu depinde viata sportivului de acea statie ci doar prestigiul sau ce poate fi corectat
la urmatoarea intrecere ca de ... aia nu dau verdicte asa repede despre caracterul sportivului .
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#92 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 28 December 2012 - 07:21 PM

A fost un 9X, campionatul a fost in august, nu iesise inca 9XR.

Cand faci sponsorizare, pai o faci sa se vada... ca altfel se cheama ca ai dat banii de pomana.
Poti cauta in informatiile care exista despre campionat daca a existat vre-un banner sau reclama... a cui ? Stii cine face statia asta ? HK, raspuns gresit.

Si, in continuare, nu vezi ce este important in aceasta miscare... nu coaja de plastic, nu chinezism ieftin, ci ideea de soft deschis. Ai impresia ca poti face multe cu T12C ala? S-ar putea sa ai surprize...

Stefan acum cateva pagini credea ca prezinta ca un minus in dreptul Frsky ca daca maine iese, ramanem cu organul sensibil in balta ... stimabililor, open insemna si ca ma pot apuca sa imi fac singur receptorul, printre altele... eu, eba, orice electronist putin peste medie. Deja exista topic pe rcgroups fa-ti singur receptor frsky mai mic si mai ieftin decat originalul. Pentru ca poti !

Da, e alta lume in care e greu sa te desmeticesti cand te-ai obisnuit sa astept sa iti dea brandu...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#93 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2012 - 07:33 PM

Campionii (si in general ei care participa la competitii de top) sunt mult mai putin sponsorizati decat pare. Cand participi la competitii statia este cea mai mica cheltuiala, de multe ori deplasarile sunt mai scumpe decat modelele.

Statiile scumpe fac chestii in plus fara de statiile ieftine (asta daca vorbim de statii de firma) si sunt lucrate mult mai ingrijit decat cele ieftine.

9XR pe partea de soft are functii de top, pe partea de lucratura nu poate sa fie la nivelul Futaba 18MZ sau JR12X.

Da, oamenii dau multi pe statii scumpe pentru ca sunt "scule" si pentru ca te simti bine cand ai in mana o statie de calitate.

Am servo de 3 USD care merg beton de 6 ani. Asta nu inseamna ca servo de 100 USD sunt degeaba.

Astia de ati luat-o din prima sarja sa nu dispareti ca magaru in ceata cand o primiti, puneti si voi o impresie, o poza.


Vezi postareaZen, la 28 December 2012 - 10:43 AM, a spus:

Desigur, cand campionii folosesc statii scumpe nu o fac pentru ca sunt sponsorizati, nu, ci pentru ca sunt "scule", iar cand e vorba de statii ieftine... Felicitari RD, esti un mare caracter.

0

#94 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2012 - 07:38 PM

Primul care ar trebui sa cumpere 9XR (sau 9X) ar trebui sa fie Zod. Intr-un topic de acum cativa ani visa la o statie cu doar 6 canale dar care sa aibe toate functiile uneia cu 14 canale.

Uite ca au aparut (9X, 9XR, DEVO). Precum producatorii de aparate foto cu megapixelii cei care vind statii le diferentiau pe numar de canale:

- 4 canale - naspa
- 6 canale - incepe sa arate a statie
- 9 canale - pentru modelistul ambitios
- 12-14 canale - pentru campioni

acu trebuie sa o lase moale cu canalele ca nu mai tine.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 28 December 2012 - 07:39 PM

0

#95 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 28 December 2012 - 07:41 PM

Vezi postareastiganas, la 28 December 2012 - 07:33 PM, a spus:

pe partea de lucratura nu poate sa fie la nivelul Futaba 18MZ sau JR12X.


Nu am spus ca asta nu e adevarat.




It's difficult to make things simple!
0

#96 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 28 December 2012 - 08:31 PM

Vezi postarearenatoa, la 28 December 2012 - 07:21 PM, a spus:

A fost un 9X, campionatul a fost in august, nu iesise inca 9XR.

Cand faci sponsorizare, pai o faci sa se vada... ca altfel se cheama ca ai dat banii de pomana.
Poti cauta in informatiile care exista despre campionat daca a existat vre-un banner sau reclama... a cui ? Stii cine face statia asta ? HK, raspuns gresit.

Si, in continuare, nu vezi ce este important in aceasta miscare... nu coaja de plastic, nu chinezism ieftin, ci ideea de soft deschis. Ai impresia ca poti face multe cu T12C ala? S-ar putea sa ai surprize...

Stefan acum cateva pagini credea ca prezinta ca un minus in dreptul Frsky ca daca maine iese, ramanem cu organul sensibil in balta ... stimabililor, open insemna si ca ma pot apuca sa imi fac singur receptorul, printre altele... eu, eba, orice electronist putin peste medie. Deja exista topic pe rcgroups fa-ti singur receptor frsky mai mic si mai ieftin decat originalul. Pentru ca poti !

Da, e alta lume in care e greu sa te desmeticesti cand te-ai obisnuit sa astept sa iti dea brandu...


Nu am 12 C .. am 14 MZ iar despre surprize slabe sanse insa pot sa fac pariu ca 99% ( deja predictibil ) din toti modelistii de pe forum nu au nevoie de nici macar 60% din potentialul unei statii computerizate bune, mai ales mare parte din posesorii de 9X cu R sau fara care detin mai mult spume si trainere fara prezenta la competitii internationale.
Daca avantajul consta in faptul ca poti sa iti faci receptoare ieftine de unul singur .. ma faci sa rad .. si ma opresc aici ca imi aduce aminte de cei care faceau in cada suc Brifcor dupa revolutie si il vindeau in piete si cine stie ce mai spun ...
.. sau vrei sa iti deschizi taraba in piata si de aia esti asa incantat si inversunat in acelasi timp ?

Si daca e asa bengoasa , de ce totusi nu o pastrezi pe cea comandata deja ? .. eu as arunca restul si :

" My Precious ! The Precious is mine ! "

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 28 December 2012 - 08:32 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#97 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 December 2012 - 09:05 PM

Hepa, devine interesant, asta nu o stiam dar putina cercetare pe google ne arata ca:

- frsky nu e nici open nici documentat. Hackerii vor sa-l sparga exact cum au spart DSM2/DSMX, Hitec etc dar inca nu au reusit.. FrSky pare sa aibe zero entuziasm pentru asta, nu pentru ca o sa faca cineva in baie receptoare compatibile ci pentru ca o sa inunde piata cu receptoare de 5 USD confratii lor .

De fapt nici un producator nu are un protocol open - luati fratilor de aici, faceti si voi statii si receptoare compatibile. Pana una alta HobbyKing a spart monopolul si produce statii/receptoare compatibile Spektrum. Mai au niscaiva probleme cu DSMX dar, bine ca exista rusii destepti, si problemuta asta e ca si rezolvata (pariez ca asta e motivul pentru care modulul 9XR DSM2/DSMX inca nu a aparut). Cuvantul cheie in fraza de mai sus e statie. Receptoare compatibile Spektrum/Futaba/Hitec se fac de ceva timp dar statii care se emita in protocoalele respective nu, nu pana acum.

Asa ca sa o lasam mai moale cu open cand e vorba de protocoale.

Vezi postarearenatoa, la 28 December 2012 - 07:21 PM, a spus:

Stefan acum cateva pagini credea ca prezinta ca un minus in dreptul Frsky ca daca maine iese, ramanem cu organul sensibil in balta ... stimabililor, open insemna si ca ma pot apuca sa imi fac singur receptorul, printre altele... eu, eba, orice electronist putin peste medie. Deja exista topic pe rcgroups fa-ti singur receptor frsky mai mic si mai ieftin decat originalul. Pentru ca poti !

0

#98 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 December 2012 - 10:51 AM

Si au inceput sa defileze perlele de design gandite de cei care au "proiectat" 9XR... imi creeaza impresia ca ARCA s-a refugiat la ei in vremea asta cand nu am mai auzit de ei prin presa.
Dupa aiureala cu antena interna, iese la iveala urmatoarea cu bateria: statia este gandita sa se alimenteze numai de la lipo/life 3s, folosind mufa de balancer, iar cea principala o scot afara la mufa de incarcare...
Incerc sa ghicesc cati o sa isi arda statiile modificand designul asta idiot, sau incarcand extern fara balansare...

http://static.rcgroups.net/forums/attachments/5/9/2/8/1/a5403650-144-battery.jpg
... cu picioarele pe pamant ...
0

#99 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 December 2012 - 10:57 AM

Iar pentru cei care li se pare ca ma scandalizez pentru prea putin... ca lumea oricum pune lipo la staii conectate in fel si chip... de abia acum incepe distractia: pack-ul este 3s, dar se folosesesc numai doua celule, a 3-a fiind pentru situatii cand "poate" ai nevoie de 12V :o
Cu alte cuvinte, pack-ul este debalansat prin proiectare si incarcat extern fara balansare !!! Ghici cate cicluri ii va trebui sa o ia in barba...
Astept sa zica careva ca au prevazut asta si are balancer incorporat in statie...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 December 2012 - 10:57 AM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#100 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 December 2012 - 11:28 AM

Mare tampenie cu alimentarea asta...de ce nu i-au pus simplu o mufa servo si un lipo 2s de capacitate mare(2500>) si era toata lumea multumita.Pe aia cu module de 2,5W probabil o sa ii nemultumeasca asta dar cati din cei care ar vrea statia asta chiar folosesc module asa puternice?
0

#101 Useril este offline   emilemir 

  • Search Sexy Girls from your city for night
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 876
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:New York
  • Interests:discussion

Postat 29 December 2012 - 01:13 PM

in toate pozele de pe hK cu statia pe ecran apare 12,8 v tensiune scoasa de la 3 celule
0

#102 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 December 2012 - 01:19 PM

O fi, dar pe 9xR forum, unul intitulat hk admin pretinde ca se folosesc numai 2s din ea...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 December 2012 - 01:19 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#103 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 29 December 2012 - 02:57 PM

Acuma serios, chiar ar incerca vreun modelist sa incarce un lipo (sau life) in statie, fara egalizare, doar fiindca e o mufa pe ea care se potriveste? Si alte statii au pe ele mufa de incarcare, dar daca pui lixx in ele nu inseamna ca e o idee buna sa o folosesti.
USER BANNED BY ADMIN
0

#104 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 December 2012 - 03:10 PM

Vezi postareaDanB, la 29 December 2012 - 02:57 PM, a spus:

Acuma serios, chiar ar incerca vreun modelist sa incarce un lipo (sau life) in statie, fara egalizare, doar fiindca e o mufa pe ea care se potriveste? Si alte statii au pe ele mufa de incarcare, dar daca pui lixx in ele nu inseamna ca e o idee buna sa o folosesti.

Eu am optic 6 si life in ea.O incarc pe mufa ei de incarcare si cu un prelungitor bag si mufa de egalizare.Ce-i gresit in asta?
0

#105 Useril este offline   DanB 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1551
  • Inregistrat: 22-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara
  • Interests:computere, electronica, rc

Postat 29 December 2012 - 03:55 PM

La tine nimic ca folosesti egalizare

Eu ziceam si ma autocitez "fara egalizare"

Ma gindeam citi modelisti mai putin tehnici ar fi tentati sa incarce o statie folosind doar mufa de incarcare de pe ea, ca daca e acolo inseamna ca e buna, nu? Asa de lene sa ca nu scoata capacul. Bonus, citi ar fi tentati sa lege acolo un incarcator nimh, ca se potriveste mufa (si de fapt de aia e mufa, ca original bagai nimh)

E un fel de culmea, adica modelul il desfaci de fiecare data ca sa scoti bateria (si la heli asta inseamna dupa citeva minute de zbor) si la statie care tine like 10 ore te domnesti, hai s-o incarcam fara sa o desfacem

La 9xr decizia safe era sa nu puna pe ea nici o mufa de incarcare, tinind cont ca statia foloseste obligatoriu lixx. Si era frumos sa nu descarce celulele inegal, dar asta ii costa un dolar in plus ca trebuia un regulator mai bun in ea (probabil cel de acuma e liniar si au vrut sa reduca caldura disipata).
USER BANNED BY ADMIN
0

#106 Useril este offline   LaserCut 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 289
  • Inregistrat: 08-November 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 06:33 PM

Dupa parerea mea este facuta pentru cei cu resurse reduse sau pentru cei care desfac buzunarul mai greu. Un modelist care isi permite si isi doreste "mai de soi" nu o va cumpara niciodata. E precum autovehicolul, fiecare cumpara ce isi permite si dintr-o anumita clasa, chiar daca ambele te pot duce de la "A" la "B". Nu poti compara loganu' cu mertzanu', iar daca o faci inseamna ca "nu ai incarcare". Daca aceste statii ar fi atat de bune nu cred ca s-ar mai gasi la rubrica vanzari, mai mult chiar, la schimb cu un optic 6.
0

#107 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 December 2012 - 07:03 PM

Opticul 6 are absolut tot ce trebuie unui modelist obisnuit la un pret decent si fara sa arate ca vaduva neagra.Nu ne abureste cu antene in manere lipo dedicata custom firmware si alte dureri de cap.Pur si simplu e cunoscuta pentru fiabilitate si nu-ti bati capu cu tampenii setari inutile alergat dupa module modulatii compatibilitate.Zbori si gata.Nu cred ca o sa vad asta vreodata la niste pocnitori de 50$...
0

#108 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 December 2012 - 07:08 PM

Vezi postareaLaserCut, la 29 December 2012 - 06:33 PM, a spus:

Dupa parerea mea este facuta pentru cei cu resurse reduse sau pentru cei care desfac buzunarul mai greu. Un modelist care isi permite si isi doreste "mai de soi" nu o va cumpara niciodata. E precum autovehicolul, fiecare cumpara ce isi permite si dintr-o anumita clasa, chiar daca ambele te pot duce de la "A" la "B". Nu poti compara loganu' cu mertzanu', iar daca o faci inseamna ca "nu ai incarcare". Daca aceste statii ar fi atat de bune nu cred ca s-ar mai gasi la rubrica vanzari, mai mult chiar, la schimb cu un optic 6.


Mdaaa .. dar masina nu o poti face in .. cada ..... precum un receptor opensource care iese foarte foarte mic .
Acu ca o sa mai ia foc una doua statii de la LiPo, sau ca se reduce numarul de cicluri de functionare la un LiPo nu cred ca e mare pierdere
pe langa avantajele nemarginite oferite de soft ..

Noi nu intelegem pentru ca " E alta lume in care e greu sa te desmeticesti cand te-ai obisnuit sa astept sa iti dea brandu .."

Adica in loc sa zbori si sa te perfectionezi sau pur si simplu sa te bucuri de natura , in loc sa construiesti machete daca te pricepi si iti si place
mai bine stai si lipesti/dezlipesti fire si componente intr-un 9XR ca cica asta e tot modelism si mai ales viitorul .
Americanii isi trimit statiile in service in mod periodic dar asta tine de educatie precum mersul la stomatolog pentru detartrare ... noi ne detartram
cu coada de la pila triunghiulara in oglinda de la baie ca ... e open ..
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#109 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 29 December 2012 - 07:11 PM

Vezi postareaCiprian97, la 29 December 2012 - 07:03 PM, a spus:

Opticul 6 are absolut tot ce trebuie unui modelist obisnuit la un pret decent si fara sa arate ca vaduva neagra.Nu ne abureste cu antene in manere lipo dedicata custom firmware si alte dureri de cap.Pur si simplu e cunoscuta pentru fiabilitate si nu-ti bati capu cu tampenii setari inutile alergat dupa module modulatii compatibilitate.Zbori si gata.Nu cred ca o sa vad asta vreodata la niste pocnitori de 50$...


Bineinteles, ce ai avut tu a fost intotdeauna cel mai bun :blush:

It's difficult to make things simple!
0

#110 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 08:14 PM

mufe, butoane; prostii, singura chestie care conteaza e sa se echilibreze bine cand o atarni de gat.

Gigi, aici e spilul la 9XR nu lipesti/dezlipesti nimic. Nu schimbi nimic. Pui modulul DSM2/DSMX dedicat cu antena interna si, daca nu ai chef de modari, poti urmatorii zece ani sa te dai cu ea asa cum e. Face tot ce iti poti imagina inclusiv sa se lege cu toate modelele bestiale BNF.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 29 December 2012 - 08:19 PM

0

#111 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 December 2012 - 08:15 PM

Vezi postareaZen, la 29 December 2012 - 07:11 PM, a spus:

Bineinteles, ce ai avut tu a fost intotdeauna cel mai bun :blush:

Nu vad de ce nu ar fi cam cea mai buna din clasa ei,clasa de 200-250$.Timer de zbor,timer de mansa de gaz,toate mixurile de aero,toate curbele pt heli(normal idl1 idl2)DR EXPO EPA SUBTRIM 10 modele denumire modele slidere laterale grozave pt flapsuri sau la planoare mixaje predefinite de crow,mixare directie eleroane flaperoane 2 servo pe aripa/profundor si chiar si pe directie,2 mixuri care le faci cum vrea maria ta,switchuri alocabile cum vrei 4 moduri de zbor modulara poti pune orice modul in ea port si switch trainer modulatie PPM sau QPCM failsafe contor de functionare(este meniu ascuns merge doar cu interfata PC,nu se poate vedea pe statie)...


..si multe altele care mi-ar toci tastatura pana nu se mai disting literele pe ea. :pardon:

De ce nu ai lua-o?La 200$primesti tot +mai mult din ce ai vazut sus,modul Hitec cu telemetrie si 2 receptoare.Sunt rx-uri micro in 5ch pentru indoor dar si rx-uri in 9 canale.

9XR,un maner ce aduce a statie de picozz,un plastic imitatie crom,jdemii de knoburi si switchuri de te miri unde-i ala de-ti coboara si tie un flaps amarat ca doar nu faci goblenuri in timp ce zbori,trebuie sa intuiesti unde sunt switchurile nu sa le cauti cu lupa ca se duce naibii si panta de aterizare pana ma destept eu unde-i nenorocitu ala de switch..mai avem si o zvastica pe post de butoane de control...(+ ala mare din stanga care era si pe avioanele naziste) niste trimuri mari cat butonul de on-off care-i si ala pentru orbi... dar ce....de 50$ ma intreb cat de bune o fi potentiometrele din ea sau lipiturile ca daca pica una mai repede pica si modelul..apai gratar faci cu ea dupa(punand si surcelele modelului peste sa arda bine)
0

#112 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 December 2012 - 08:18 PM

Iar a devenit maestrul pilo hyperactiv.
0

#113 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 29 December 2012 - 08:36 PM

Vezi postareastiganas, la 29 December 2012 - 08:14 PM, a spus:

mufe, butoane; prostii, singura chestie care conteaza e sa se echilibreze bine cand o atarni de gat.

Gigi, aici e spilul la 9XR nu lipesti/dezlipesti nimic. Nu schimbi nimic. Pui modulul DSM2/DSMX dedicat cu antena interna si, daca nu ai chef de modari, poti urmatorii zece ani sa te dai cu ea asa cum e. Face caci tot ce iti poti imagina inclusiv sa se lege cu toate modelele bestiale BNF.


Pai nu ai inteles ca smecheria taman asta este .. sa iti faci singur receptoarele ...

Suntem pretentiosi cand ne luam o trusa de chei, inbusuri, etc .. Hudy .. se vede de la o posta diferenta
Suntem pretentiosi cand ne cumparam o bormasina ... ca ori dai 2 gauri in beton si gata ori o cari dupa tine o viata : De Walt fata de una din talcioc
adusa din Ungaria facuta in Turcia cu piese din China.
Ne alegem pasta de dinti stand juma de ora in fata raftului cand bunica se freca cu sare si bicarbonat
Si exemplele pot continua ..
Iar acu ne punem baza ca si cum a devenit scopul vietii noastre intr-o statie de 50 USD ... bestialele BNF-uri sunt jucarii .. si aici ma
refer la avionasele facute special ca sa iti ia ochii si banii de pe card dar de care te plictisesti foarte repede ... daca nu le faci praf intre timp ..

Nu am zis ca nu e buna ca prima statie, ca nu e buna de cumparat dar ca sa incercam sa spunem ca asta e viitorul ..
aaaa .. viitorul unui soft d'ala de spuneti voi ( eu nu ma pricep ) .. POATE - dar intr-un hard mai hard ... nu in gluma asta .. e precum clonele de Iphone 4
care le cumperi cu 1 milion .. vai mama lor .

Va las ca ma depaseste subiectul si ma si sperie .. 10 ANI sa te tina trompeta asta fara sa curga suruburile din ea , trimurile, switch-urile ?
Se pare ca aduce si necazul .. te trage spre energii telurice negative - canale fara capac .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 29 December 2012 - 08:39 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#114 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 December 2012 - 08:57 PM

Vezi postareaCiprian97, la 29 December 2012 - 08:15 PM, a spus:

Nu vad de ce nu ar fi cam cea mai buna din clasa ei, clasa de 200-250$...slidere laterale grozave pt flapsuri sau la planoare mixaje predefinite de crow
...
Sunt rx-uri micro in 5ch pentru indoor dar si rx-uri in 9 canale.
...
9XR...switchuri de te miri unde-i ala de-ti coboara si tie un flaps amarat ...trebuie sa intuiesti unde sunt switchurile nu sa le cauti cu lupa ca se duce naibii si panta de aterizare pana ma destept eu unde-i nenorocitu ala de switch...


Ai dreptate, Opticu e foarte intuitiv, dar nu ma asteptam sa citesc asemenea comparatii daca a trebuit sa deschizi topic cum se face crow, cu eleroane pe un singur servo...

Ce Rx micro de 5ch are Hitec pt indoor ?

Gigi, bine ca gasisi de ce sa te iei cu receptorul facut in baie... era un exemplu extrem, cu ce s-ar intampla daca maine Frsky ar inchide taraba.
Si, ca de obicei, fentezi elegant esentialul: pe cine sunt acum reflectoarele pietei RC ?
Domnul care a facut clona de Hitec se pregatea sa atace HoTT, sa faca receptoare ieftine pentru Graupner pe hardware de Frsky. Cand a aparut anuntul cu falimentul a pus punct proiectului. Sesizezi diferenta ?

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 29 December 2012 - 09:01 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#115 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 December 2012 - 08:59 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 29 December 2012 - 08:36 PM, a spus:

Ne alegem pasta de dinti stand juma de ora in fata raftului cand bunica se freca cu sare si bicarbonat


RD, sunt de acord cu tine in privinta sapunierei de la chinezi.
Apropos de pasta de dinti, sa stii ca bunica avea perfecta dreptate. Bicarbonatul este, acum, o mare redescoperire. Iar combinatia bicarbonat si apa oxigenata este extrem de buna.
Uite pasta de dinti cu asa ceva:
http://www.drugstore...hpaste/qxp28051
Si apa oxigenata cu aroma de menta:
http://www.drugstore...l-mint/qxp15726
Multa, multa bafta.




0

#116 Useril este offline   emilemir 

  • Search Sexy Girls from your city for night
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 876
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:New York
  • Interests:discussion

Postat 29 December 2012 - 09:16 PM

tare as vrea sa stiu unde se fac si potentimometrele si componentele pentru spektrum, futaba si alte "mercedese" ?! un raspuns va dau: Dumnezeu a facut cerul si pamantul si restul chinejii. sa-mi zica cineva care a avut probleme cu statia asta a poporului , probleme cauzate de fabicatie si nu din alte cauze.
0

#117 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 December 2012 - 09:22 PM

Vezi postarearenatoa, la 29 December 2012 - 08:57 PM, a spus:

Ai dreptate, Opticu e foarte intuitiv, dar nu ma asteptam sa citesc asemenea comparatii daca a trebuit sa deschizi topic cum se face crow, cu eleroane pe un singur servo...

Ce Rx micro de 5ch are Hitec pt indoor ?

Gigi, bine ca gasisi de ce sa te iei cu receptorul facut in baie... era un exemplu extrem, cu ce s-ar intampla daca maine Frsky ar inchide taraba.
Si, ca de obicei, fentezi elegant esentialul: pe cine sunt acum reflectoarele pietei RC ?
Domnul care a facut clona de Hitec se pregatea sa atace HoTT, sa faca receptoare ieftine pentru Graupner pe hardware de Frsky. Cand a aparut anuntul cu falimentul a pus punct proiectului. Sesizezi diferenta ?

Nu-i chiar hitec dar merge:

http://www.hobbyking...ompatible_.html

Nedumerirea mea era miscarea unui flaps,nu am intuit ca ch5 e pentru eleroane,l-am pus flaps ca asa stiam de la etc 62.Nu-i nimic,am folosit un mix programabil si gata...
0

#118 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19171
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 29 December 2012 - 09:26 PM

Vezi postareaCiprian97, la 29 December 2012 - 09:22 PM, a spus:

Nu-i chiar hitec dar merge:

http://www.hobbyking...ompatible_.html

Nedumerirea mea era miscarea unui flaps,nu am intuit ca ch5 e pentru eleroane,l-am pus flaps ca asa stiam de la etc 62.Nu-i nimic,am folosit un mix programabil si gata...


Pentru asta se aprind niste lumanari si se dau acatiste celui care a dezvoltat softul pentru acel receptor !
Un oarecare, in orele libere de dupa program.
A facut ceeace Hitec nu mai este in stare sa faca !

Domnul Dan, ce este mai grav, sa te indoiesti de mecanica unei statii, fara dovezi prea concludente, vezi ce a postat si emil mai sus, sau sa stii ca firma care a facut-o nu este autoarea softului de pe ea si nu il mai are sub control ? Si niste particulari ofera pietei ceeace firma asa zis producatoare nu mai este in stare sa ofere?
... cu picioarele pe pamant ...
0

#119 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 29 December 2012 - 10:24 PM

Vezi postarearenatoa, la 29 December 2012 - 09:26 PM, a spus:

Domnul Dan, ce este mai grav, sa te indoiesti de mecanica unei statii, fara dovezi prea concludente, vezi ce a postat si emil mai sus, sau sa stii ca firma care a facut-o nu este autoarea softului de pe ea si nu il mai are sub control ? Si niste particulari ofera pietei ceeace firma asa zis producatoare nu mai este in stare sa ofere?

Ce sa spun...Nu inteleg fuga asta, cu orice pret, dupa fiecare cent. Un hobby, prin definitie, este nerentabil. Mosmondesc la un model si doi ani, il echipez cu ce pot eu mai bun si ma calicesc la o sapuniera de 50$ si receptor de 14$, doar asa, ca sa stau cu letconul in ea? Poate sunt ciudat, dar nu-mi inspira incredere si nu-mi face placere s-o tin in mana. Este acelasi lucru ca cu un benzinar. Simt ca nu il stapanesc, am vazut colegi de club care au dat la pala o ora, nu-mi place. Pe de alta parte nu zbor foarte des. In acest caz de ce sa nu ma bucur de un 4T pe metanol? Pentru ca ma costa combustibilul, pentru o zi de zbor, o jumatate de piza? Nu mai bine ma simt bine si ma relaxez?
Da, daca placerea este sa mesteresti in statii, ceva in genul radioamatorilor, inteleg si sunt de acord. In final facem ce ne place, pentru a uita, o clipa, de constrangerile de zi cu zi.
Pariez pe Hitec ca se va descurca.
Multa, multa bafta, mesteri mari.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 29 December 2012 - 10:25 PM

0

#120 Useril este offline   Ciprian97 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3947
  • Inregistrat: 19-August 12
  • Gender:Male
  • Location:Third Rock From The Sun

Postat 29 December 2012 - 11:14 PM

Vezi postareadan_mitea, la 29 December 2012 - 10:24 PM, a spus:


Pariez pe Hitec ca se va descurca.
Multa, multa bafta, mesteri mari.

Pe asta am mizat cand am cumparat si eu si inca mai cred ca nu o sa fie doborate firme mari de o ieftaciune de doi bani(scuze 50$)
0

Arata acest topic


  • 22 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro