Modelism - RHC Forum: Modul radio DSM2/DSMX la HobbyKing - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Modul radio DSM2/DSMX la HobbyKing Revolutia radio Orange a inceput

#31 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2012 - 08:18 PM

Nu trebuie deloc asa.
Antena prinsa cu fir prin spate in modul e o tampenie marca Turnigy. Cablul acela se taie si de antena de pe statie poti sa uiti.
Modulul vine cu antena care se insurubeaza in mufa acea care se vede in imagine, si care va fi plasata pe spatele statiei indreptata spre pamant, va merge la fel de bine ca si cum ar fi indreptata spre cer.

Culoarea... daca o iei pe calea asta, trebuie sa te obisnuiesti cu ideea de a fi "PDL"-ist... pixelul albastru, flacara violeta, stii tu...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 November 2012 - 08:18 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#32 Useril este offline   sebica_heli 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 12-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 09 November 2012 - 09:22 PM

:drinks:)

Din punct de vedere estetic, eu cand vad inca o antena in spate indreptata spre, spre orice speranta de a emite semnal, arata de parca ar fi ciudatii cu 3 sfarcuri din filmele de prost gust.

Poate cu ajutorul "flacarei violet" este posibil orice :(.

Aceasta postare a fost editata de sebica_heli: 09 November 2012 - 09:23 PM

0

#33 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2012 - 09:28 PM

Semnalul este radiat pe laterala antenei, ca un covrig.
De-a lungul ei este un gol de semnal, ceeace este corect, modelul nu este nici in pamant, nici undeva in spatele tau unde duce linia imaginara care o trasezi de-a lungul antenei prin statie in sus.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#34 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 November 2012 - 11:30 PM

Modulul cu antena fuctioneaza foarte bine dar arata nasol. Statiile moderne au renuntat la antena miscatoare sau la antena exterioara cu totul (Futaba S-FHSS) - si bine au facut, multe modele au picat de la o antena rupta.

La inceput telefoanele GSM aveau toate antena, mai mult, se putea extinde, ce vremuri frumoase.

Daca vrei o statie cu modul interschimbabil antena vine pe modul dar HobbyKing incearca sa vina cu alta solutie, in care modulele vor folosi antena de pe statie - fara antene urate pe fund.
Fisier atasat  120516_9XR_TX_MODULE_CASE.jpeg (197.04K)
Number of downloads: 123

ideea e ca diversi producatori de module vor face module compatibile. Vor merge in continuare si modulele cu antena in spate.

Treaba functioneaza doar pentru 2.4 Ghz.

Deocamdata sunt doar desene, modulul orange DSM e facut pentru Turnigy 9x in primul rand - au vandut primul lot repejor.
0

#35 Useril este offline   sebica_heli 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 12-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 09 November 2012 - 11:51 PM

Desenele arata exact cum trebuie,

Ar fi la marele fix daca al doilea val de module DSM de la HK ar veni cu conexiunea ptr antena pe fundul modulului si ar exista posibilitatea ca fiecare, acasa, exact cum si-au lipit mufa ptr update firmware, sa isi ataseze si mufa tata prt antena.

Desi asta te-ar limita sa folosesti doar anumite module, dar fiecare zboara cu ce protocol vrea.
0

#36 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 09 November 2012 - 11:52 PM

Antena incorporata in statie e numai pentru park flyere.
Acest design nu este facut in folosul celor care vor sa treaca cu RC-ul peste raza vizuala, ba dimpotriva, toate marile firme introduc limitari in statii la cererea explicita a AMA pentru a le limita numai pentru activitati de tip zbor pe terenul de la club.
Cui ii convine asta, treaba lui, dar nu mai incercati sa o prezentati ca o victorie tehnlogica.
Cu telefoanele celulare, necesitatea e evidenta, trebuie purtate in buzunar, si nu mai trebuie ca in trecut sa te urci pe un deal ca sa ai semnal bun la tzara, acum densitatea de celule chiar a devenit suparatoare pentru alte activitati.

Cine voia antena incorporata o putea face si singur pana acum folosind o antena cum are fiecare de laptop, de 3$ facuta pe cablaj flexibil. Dimensiunea patratului este de 3cm.
Cam asa ceva se foloseste si in RC, cine a desfacut un Futaba 6J a gasit in maner acelasi tip de antena, cunoscut sub numele de J-Pole.

http://www.mercenary.ca/articles/images/hitachi_antenna_small.jpg

Sebi, daca te uiti mai atent la desenul ala o sa vezi ca modulul cu care va veni 9XR are o protuberanta de la mufa antenei, care te va impiedica sa il folosesti in alte statii. Nu e la fix deloc, dar macar bine ca nu au facut-o invers, ar fi impiedicat folosirea altor module in statia asta.

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 09 November 2012 - 11:54 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#37 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 November 2012 - 12:45 AM

Comentariile mele mai jos.

Vezi postarearenatoa, la 09 November 2012 - 11:52 PM, a spus:

Antena incorporata in statie e numai pentru park flyere.

FALS (vezi Futaba 6J, 8J - http://www.futaba-rc...0-8j/index.html)

Acest design nu este facut in folosul celor care vor sa treaca cu RC-ul peste raza vizuala, ba dimpotriva, toate marile firme introduc limitari in statii la cererea explicita a AMA pentru a le limita numai pentru activitati de tip zbor pe terenul de la club.

FALS - http://www.modelairc...g/files/105.PDF - AMA nu a cerut nimic

daca ai documente care sa dovedeasca ce spui le voi lectura cu mare interes. In USA zborul RC recunoscut ca atare de AMA e in raza vizuala a pilotului.



Oricum statia noua HobbyKing (ce de altfel si statiile Spektrum noi) are antena ca si pana acum. Doar ca nu mai poti sa o misti. Designul modulului de la hobbyking este doar un mod de a cupla partea de emisie radio cu antena de pe statie, nu e mare inovatie, o cale de a scapa de antena urata din spate cand folosesti module.
0

#38 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 November 2012 - 04:32 PM

Se pare ca sunt probleme serioase cu modulul. Servo de pe canalul 2 nu merge la cei cativa care deja l-au primit.

Cei de la HobbyKing au intrat in modul de avarie, modulul nu mai e la vanzare si nu poate fi comandat in backorder. Presimt ca statia Turnigy 9XR o sa fie amanata.
0

#39 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 20 November 2012 - 08:56 AM

Product: OrangeRX DSMX/DSM2 2.4Ghz Transmitter Module (JR/Turnigy compatible)
Product ID 9171000070 has been found to have a manufacturing defect and we are replacing them automatically without need for the customer to contact Customer Service.
The manufacturing defect existed only in the first batch of products and recently sold units as well as units being shipped now and in the future do not have this fault.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#40 Useril este offline   sebica_heli 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 12-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Zalau

Postat 06 December 2012 - 08:19 AM

****
We are replacing all first batch modules. See the page below to see if you are eligable.
http://www.hobbyking...nt_products.asp
****

Ei zic ca problema a fost remediata, modulul este iar pe stok.
0

#41 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2012 - 09:27 AM

Se pare ca acest modul DSM2/DSMX este un mare esec sau poate chiar o mare porcarie.

Adevarata, marea problema este butonul de change ID. Acest buton nu trebuia sa existe. Faptul ca exista a dus la multe teorii cea mai probabila este ca de fapt nu au descifrat protocolul DSMx si au clonat cateva GUID-uri de la statii spektrum adevarate.

Entuziasmul meu pentru acest modul si statia ce o sa apara, Turnigy 9XR a scazut spectaculos. Imi place mult mai mult ce se intampla cu statiile Walkera.
0

#42 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2012 - 09:36 AM

Iar faza ca daca il pui pe un 9X, care are canalele in ordinea Futaba, duce la imposibilitatea utilizarii lui pentru BNF-uri, si il face sa piarda 90% din piata celor care vedeau in el + 9X un inlocuitor de DX6.
Dar imi place ce imaginatie are un novice in RC... "de ce nu schimba modulul ordinea canalelor, nenea... sa pot sa zbor jucaria mea spectrum bnf cu el.."
... cu picioarele pe pamant ...
0

#43 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2012 - 09:49 AM

Asta daca 9X ramane cu softul din fabrica. Daca ii pui oricare alt soft nu mai e nici o problema, merge cu orice BNF.

Si, da, pretentia nu e absurda, modulul DM8 facut de Spektrum pentru Futaba chiar asta facea, schimba ordinea canalelor (cel putin asa am citit).

Stupida a fost decizia celor de la FlySky de a face o statie care copiaza Futaba cu un modul care copiaza JR. De altfel cand au facut ei 9X-ul Futaba era no.1, acum e mult mai rentabil sa copiezi Spektrum fix pentru modelele BNF.

Nu stiu ce impact au avut modelele BNF in lumea aero dar in lumea heli au rupt. Orice elicopterist are cel putin un heli Blade si pe cale de consecinta cel putin o statie compatibila Spektrum.

Chiar si daca nu ai modele BNF tot merita modulul in locul celui original FlySky, ai receptoare ieftine beton despre care sti cu siguranta ca vor fi valabile si peste 10 ani.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 December 2012 - 09:51 AM

0

#44 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2012 - 10:33 AM

BeNeF-ist care sa reflashuiasca 9X... se cam bat in cap notiunile...
Statisticile celor de la open9x, dupa numar de downloaduri si upgrade-uri arata ca nici 5% din cumparatorii de 9X nu o reflashuiesc.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#45 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2012 - 11:29 AM

E simplu; vrei comoditate cumpara Spektrum.

Vrei ieftin, puternic si flexibil, pune mana si munceste, cumpara si resofteaza un 9x. Dupa care pui ce modul doresti - in practica trei merita deocamdata puse: DSM2, FrSky si UHF (ca tot a aprut unul ieftin si misto la HK). Daca resoftarea te depaseste sunt destui care o fac moca sau pe bani putini.

Vrei ieftin si nimic mai mult cumperi un 9x si il folosesti ca atare.

Daca si asta e prea complicat cumperi modele RTF - scos din cutie, pus baterii AA si dai si zboara pana la primul crash.

Asta in general dar revenind la prima afirmatie noi nu cumparam heli BNF pentru ca sunt simple si comode - le cumparam pentru ca sunt cele mai tari heli micro. De pilda nen77 e un mare meserias si la zbor si la lipit. Lui ii place Futaba dar din cauza acestor heli BNF are si o statie Spektrum. Un 9x resoftat cu modul DSM2 ii vine manusa.
0

#46 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2012 - 11:36 AM

Vezi postareastiganas, la 06 December 2012 - 11:29 AM, a spus:

...si UHF (ca tot a aprut unul ieftin si misto la HK)...


Si de furat... :angry:
Aparitia acestui modul e o mare magarie marca HK... au luat proiectul OpenLRS si l-au dat la fabricat fara sa zica nimic autorului...
http://diydrones.com...out-open-source
... cu picioarele pe pamant ...
0

#47 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2012 - 11:57 AM

Nu zau. Esti in domeniu, ar trebui sa sti ce inseamna GPL. Nu au furat nimic, nu trebuie sa ceara voie nimanui.

Licente au incalcat altii cand au pus linux in rutere pe ascuns fara sa publice codul GPL (gen Cisco cu Linksys). HobbyKing nu a ascuns nimic.

A, nu au trimis o cutie de bomboane cu o carte de vizita autorului, asta e altceva, dar nu au furat nimic. Nu degeaba se cheama OpenLRS.

FrSky a cerut voie de la Futaba sa faca receptoare FASST ? Eu nu am vazut pe nicaieri pe la Futaba OPEN FASST.

Vezi postarearenatoa, la 06 December 2012 - 11:36 AM, a spus:

Si de furat... :angry:
Aparitia acestui modul e o mare magarie marca HK... au luat proiectul OpenLRS si l-au dat la fabricat fara sa zica nimic autorului...
http://diydrones.com...out-open-source

0

#48 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 December 2012 - 02:40 PM

A aparut si statia oribila, orange transparent:

http://www.hobbyking...ry_Mode_2_.html

din ce vad eu este un fel de clona de Spektrum DX6i cu ceva mici inbunatatiri (backlight, ecran mai bun, etc)

cu transport iese pe la vreo 90 USD - 300-350 RON

Pentru cine doreste o statie ieftina (dar nu pomana) fara dureri de cap gen Spektrum DX6i asta e. Bineinteles daca suporta culoarea.


Acum au 350 bucati. Sa vedem in cat timp se evapora

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 06 December 2012 - 02:42 PM

0

#49 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 06 December 2012 - 02:58 PM

Daca asta e 65$, se evapora mitul ca 9XR va fi 50... poate subventionata din alte vanzari
... cu picioarele pe pamant ...
0

#50 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2012 - 08:43 AM

A aparut si modulul orange pentru Futaba:

OrangeRX DSMX/DSM2 2.4GHz Transmitter Module (Futaba Compatible)
http://www.hobbyking...ompatible_.html

cei care au Futaba, Hitec si alte statii care folosesc acest modul si viseaza sa controleze un elicopter BNF Blade trebuie sa se documenteze; e foarte probabil ca ordinea canalelor sa faca programarea dificila/imposibila.
0

#51 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2012 - 11:22 PM

99.99% ca modulele Orange DSM2/DSMX de la hobbyking sunt o porcarie. O spune chiar rusul care a spart DSMX:

http://www.rcgroups....4&postcount=391

Ma astept ca in cateva luni sa apara module cu softul nou DSMX facut de rus. Pana nu apar modulele cu partea de DSMX implementata corect nu as cumpara asa ceva.


Vezi postareastiganas, la 06 December 2012 - 09:27 AM, a spus:

Se pare ca acest modul DSM2/DSMX este un mare esec sau poate chiar o mare porcarie.

Adevarata, marea problema este butonul de change ID. Acest buton nu trebuia sa existe. Faptul ca exista a dus la multe teorii cea mai probabila este ca de fapt nu au descifrat protocolul DSMx si au clonat cateva GUID-uri de la statii spektrum adevarate.

Entuziasmul meu pentru acest modul si statia ce o sa apara, Turnigy 9XR a scazut spectaculos. Imi place mult mai mult ce se intampla cu statiile Walkera.

0

#52 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 18 December 2012 - 11:31 PM

Si tot isi "arunca" acum statiile 9X... pe bursa... zicand ca iau 9XR, adica pe mos craciun de picior... dar cu ce RF va fi aia nu se intreaba...

Aceasta postare a fost editata de renatoa: 18 December 2012 - 11:31 PM

... cu picioarele pe pamant ...
0

#53 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 December 2012 - 11:43 PM

Cu modul frsky :)

Din prezentarea statie 9XR pare ca vine fara modul (precum 9X) - asa ca fiecare isi cumpara ce modul vrea. Acum, singurul modul care merita e frsky.


Vezi postarearenatoa, la 18 December 2012 - 11:31 PM, a spus:

Si tot isi "arunca" acum statiile 9X... pe bursa... zicand ca iau 9XR, adica pe mos craciun de picior... dar cu ce RF va fi aia nu se intreaba...

0

#54 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 December 2012 - 12:04 AM

Mda... asta m-a surprns si pe mine, daca te duci sa simulezi o comanda, constati ca esti liber sa alegi ce RF vrei, fara nimic default sau bagat cu forta, de unde trag concluzia ca pretul de 50$ este fara RF, mult mai rational, prea o facusera ieftina...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#55 Useril este offline   SORIN CAIUS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2100
  • Inregistrat: 02-November 05
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Avioane Ultrausoare, Planoare, Aeromodele , Heli

Postat 19 December 2012 - 08:31 PM

Ce insemna RF modul de radio frecventa?scuze pentru intrebare daca e idioata dar asa sunt eu ma prind mai greu.

Ciao Sorin
0

#56 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 19 December 2012 - 08:33 PM

Da, e si o poza pe acolo unde se vad toate insirate: DSM2/X, Frsky, Corona, LRS,...
Pe oricare ai alege, asta implica ca si receptorul va fi pe acelasi sistem.
... cu picioarele pe pamant ...
0

#57 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2013 - 10:32 AM

Ceva tare - de domeniul UFO.

Azi dimineata la HobbyKing pe site a aparut o chestie noua:

- o interfata de resoftare/programare a modulului lor de emisie Orange DSM2/DSMX.

O chestie excelenta care trebuia sa aduca pe drumul cel bun un modul naspa. Ma uit acum sa vad daca au aparut ceva comentarii/detalii in plus si nu mai e, puffff, a disparut.

Nu am poze si printscrenuri, trebuie sa ma credeti pe cuvant.
0

#58 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2013 - 05:48 PM

Cu ajutorul lui furios am gasit-o:

http://www.hobbyking...ter_Module.html

OrangeRX USB Firmware Update Kit for JR/Futaba Style Transmitter Module

Ce face si cum face nu e inca prea clar dar sunt convins ca hackeri priceputi vor face chestii spectaculoase. Cat despre HobbyKing daca rezolva decent partea de emisie DSMX e foarte bine.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 08 July 2013 - 05:56 PM

0

#59 Useril este offline   renatoa 

  • Sky Sapiens
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 19169
  • Inregistrat: 28-April 05
  • Gender:Male

Postat 08 July 2013 - 07:34 PM

Esti tu sigur ca hackerii stateau dupa interfata aia ? si nu este nimic inca diponibil pe forumuri ?
Aia nu poate fi decat o seriala ftdi sau un i2c, ambele deja disponibile in alte impachetari, le folosesc toti arduinistii...
... cu picioarele pe pamant ...
0

#60 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2013 - 08:50 PM

Eu nu stiu nimc dar daca tu sti mai multe spune-ne si noua.

Vezi postarearenatoa, la 08 July 2013 - 07:34 PM, a spus:

Esti tu sigur ca hackerii stateau dupa interfata aia ? si nu este nimic inca diponibil pe forumuri ?
Aia nu poate fi decat o seriala ftdi sau un i2c, ambele deja disponibile in alte impachetari, le folosesc toti arduinistii...

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro