Modelism - RHC Forum: Corabie "zburatoare" - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Corabie "zburatoare" incepator

#1 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 23 June 2012 - 11:07 AM

Buna ziua, deschid acest topic ca o recenzie a procesului de productie folosit pentru producerea machetei.
Am atasat cateva poze cu stadiul in care am ajuns cat si cum ar trebui sa arate modelul final. Macheta o realizez pentru lucrarea de licenta la sectia Grafica de la facultatea de Arte din Iasi.

Este prima oara cand fac un navomodel, iar mai ales ca nu lucrez dupa niste planuri "standard" ci este model propriu am facut greseli, de care mi-am dat seama prea tarziu, le enumar aici:
- prea multe coaste
- coaste neintarite suficient (grinzi orizontale + sustinere punte superioara)
- imbinarea defectuasa dintre coaste si grinda inferioara a dus la asimetrie.
- lipsa unui traforaj electric/ smirgheluitor rotativ conduce la cresterea substantiala a timpului de productie

Fiind prima mea macheta sunt destul de curios ce o sa iasa, sper ceva cat de cat acceptabil, daca aveti sfaturi sau sugestii va rog sa mi le oferiti :clapping:. Ar trebui sa fie gata pana pe data de 3 iulie, deci a 10 zile la dispozitie sa o termin din stadiul actual.

Dincolo de problemele de ordin functional - velele secundare/ orientarea fasiilor lemnoase pe carena din considerente estetice, va rog sa imi indicati posibile probleme in design-ul corabiei. Multumesc mult !

O zi buna !

Si poza cu corabia

poza cu corabia

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macheta001.jpg
  • Imagine atasata: macheta002.jpg

0

#2 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 23 June 2012 - 12:35 PM

Salutare si bun venit pe aici,avind in vedere ca esti la primul model nu e rau deloc ce ai facut pina acum mai ales ca spui ca este un model de conceptie proprie si sa le luam pe rind .
- Nu cred ca ai multe coaste la acest model si din contra asta te va asuta cind vei fila bordajul.
-Un traforaj electric te va ajuta doar cind te vei hotara sa faci o productie de serie ,acum dupa cum vad ai cam terminat cu traforatul
-In privinta asimetriei nu imi pot da seama din poze si poate sa provina din poiectarea modelului.
In privinta functionalitatii modelului este o problema pe la velatura ,ai o combinatie mai stranie de vele ,dar fiind un proiect nu cred ca trebuie sa te framante lucrul acesta daca nu il vei pune pe apa.In privinta timpului cred ca este foarte scurt ,asa ca nu mai sta ca mai ai multe de facut.

Toate cele bune si mult spor :good:
PS. Nu ai spus cum v-a fi puntea deschisa sau acoperita ,pentru mai multe sugestii pune o schita un plan ceva.

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 23 June 2012 - 12:38 PM

0

#3 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 24 June 2012 - 12:40 PM

Salutare din nou !

Multumuesc dj.bobo: aveati dreptate in legatura cu coastele, desi initial nu formau o curba perfecta (daca puneam furnirul iesea cu dampuri), ieri am bagat bormasina cu cap de smirgheluit pe ea si rezulultatul este cat de cat acceptabil, mai sunt probleme pe alocuri, dar dupa ce pun primul de strat de furnir ar trebui sa fie ok. Poze am sa atasez dupa ce mai progresez la ea. Mi-am dat seama ca asimetria a aparut din cauza bombarii placajului de lemn. iar dupa ce am l-am taiat la laser, s-a bombat si mai tare, de aici si denivelarile.
Ieri toata ziua am ranforsat structura navei si am smirgheluit suprafata.

Nu inteleg ce intrebati prin punte deschisa/inchisa, nu am acesti termeni, am sa postez mai multe poze cu nava dupa ce mai lucrez la ea si cu "modelul" dupa ce apuc sa stau mai mult la calculator.

Va urez o zi buna !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macheta003.jpg

0

#4 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 24 June 2012 - 02:26 PM

si niste teste cu furnir, e prima oara cand fac asa ceva si nu prea sunt satisfacut de rezultat, dar vad ca pe suprafata a 3-4 coaste furnirul poate sa steabine.

Cum ati recomanda sa pun furnirul? Pe mai multe coaste (>4), sa suprapun placile iar apoi sa smirgheluiesc ? Sau pe 4 coaste sa le suprapun/ sa nu le suprapun ? E complicata forma corabiei pentru ca trece din convex in concav.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macheta004.jpg

0

#5 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 24 June 2012 - 07:55 PM

Cu furnir e greu , suprafata e curbata in toate directiile, eu l-as acoperi cu baghete


http://www.modelboats.co.uk/sites/2/images/member_albums/2684/hull%20planking%20001%20%28medium%29.jpg

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 24 June 2012 - 07:57 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#6 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 24 June 2012 - 09:52 PM

Vezi postareaRobertd, la 24 June 2012 - 02:26 PM, a spus:

si niste teste cu furnir, e prima oara cand fac asa ceva si nu prea sunt satisfacut de rezultat, dar vad ca pe suprafata a 3-4 coaste furnirul poate sa steabine.

Cum ati recomanda sa pun furnirul? Pe mai multe coaste (>4), sa suprapun placile iar apoi sa smirgheluiesc ? Sau pe 4 coaste sa le suprapun/ sa nu le suprapun ? E complicata forma corabiei pentru ca trece din convex in concav.

Salutare ,furnirul nu il recomand pentru ca se va ondula neuniform si v-a trebui dupa aceia chitui toata suprafata si cum a spus colegul @Gyula baghetele sunt mai indicate iar daca nu ai denivelari nu vei avea nevoie de chit si vei putea doar acoperi cu lac lasind lemnul natur la vedere ceea ce va fi de efect.Pe la Brico sau alte magazine gasesti si baghete de balsa care iti v-a usura mult munca.
La termenul de punte deschisa m-am referit cand am vazut prima ta poza din topic acum am vazut ca ai pus traverse la coaste deci v-a fi inchisa pina la urma.
Poze ca sa atasezi v-a trebui sa le micsorezi ,o poti face cu pait pe care il ai in calculator la o valaore multumitoare de 100 k.
Toate cele bune si mult spor :clapping:
0

#7 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 25 June 2012 - 03:11 PM

Gyula si Bobo multumesc mult pentru sfaturi.
Intradevar cu furnir se ondula neuniform chiar daca incercam pe cat puteam de bine sa lipesc "perfect".
Daca puneam furnir pe mai multe coaste se rupea pe mijloc pentru ca are tendinta de planeitate.

Am incercat metoda propusa de dumneavoatra cu baghete, aveam la indemana baghete de mahon si vad ca iese cat de cat bine, estetic textura mahonului e superba, ar trebui sa arate foate bine in final, smirgheluita si lacuite.
Imi trebuie mai multe menghine.

E pacat ca nu am experienta la machetaj, deja mi-am dat seama de cateva greseli pe care le-am facut, dar incerc sa fac macheta finala sa arate cat mai bine.
Greseala tipica de incepator: trebuia sa incep de la carena inferioara, dar asta este.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macheta005.jpg

0

#8 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 25 June 2012 - 05:52 PM

nu e nevoie neaparat de cleme, se poate si asa

http://modelshipworld.com/phpBB2/files/granado_planking_stern_114.jpg

mai mult aici
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#9 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 28 June 2012 - 12:47 PM

@gyula, nu am putut cu pioneze, coastele sunt prea subtiri si din lemn tripustratificat, asadar se aschiaza (si nici nu prea intra).

Azi poate termin in mare corpul.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macheta006.jpg

0

#10 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 June 2012 - 01:17 PM

Felicitari si, nu in ultimul rand, bine ai venit.
Se poate si cu baghete din lemn exotic, fara nici un pic de filler, lac, sau alte smacuri:
http://www.rhcforum....post__p__193154
Multa, multa bafta.
0

#11 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 28 June 2012 - 02:05 PM

@ Dan Mitea : Salutare, imi place la nebuie cum a iesit HMS Bounty si multumesc de primire !
Se poate probabil cu lemn exoptic, dar mi-am luat baghete mult prea mici, lemn dur - mahon, greu de prelucrat sau indoit, sper totusi sa nu arate prea rau in final. Daca coca nu ar fi avut o forma atat de complexa (concav + convex; desi sunt sigur ca sunt si mai complicate) sigur ar fi iesit mai ok.

Sunt putin dezamagit de cum ies, aveam asteptari mai mari, dar poate la urmatoarea :clapping:.

Aceasta postare a fost editata de Robertd: 28 June 2012 - 02:06 PM

0

#12 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 28 June 2012 - 06:12 PM

Sa stii ca lemnul dur se curbeaza mai bine. Baghetele mele sunt de 2X5mm. La cele albe, de 2X2mm, dintr-o esenta mai moale, am avut mai mult de migalit.
Multa, multa bafta si, te rog, sa nu ne ocolesti cu fotografiile.
0

#13 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 28 June 2012 - 11:55 PM

Well, am terminat de lipit baghete, nici nu mai suport, lipici toxic, praf de lemn, urmeaza sa smirgheluiesc si sa ma apuc de bord, panze, vai de capul meu :D.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: macheta007.jpg

0

#14 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 29 June 2012 - 01:26 PM

later edit :

Imi cer scuze daca pun prea multe poze. Ca sa ma incadrez ok cu timpul pana pe 3-4 am inceput finisarea la carena.

Momentan un mic teaser :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: teaser2.jpg

0

#15 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2012 - 06:44 PM

Nu ai dece sa-ti ceri scuze ca pui poze, care pana acum nici n-au fost multe.:wacko:


0

#16 Useril este offline   Robertd 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 19-June 12

Postat 08 July 2012 - 06:56 PM

Salutare, am reusit si eu sa termin corabia la fix, nu sunt foarte multumit de detalii, s-ar mai fi putut lucra la ea destul de mult, dar trebuia sa o arat la licenta asa ca am ales sa o termin cum am putut. Vara asta am sa refac ce nu e foarte ok.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: rhcforum.jpg

0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro