Modelism - RHC Forum: Atelier de modelist..... - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Atelier de modelist..... Unul dintre clientii nostrii!

#1 Useril este offline   hobbytools 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Firme
  • Postari: 157
  • Inregistrat: 17-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu
  • Interests:scule si unelte, modelism, actorie, sah, nationalism

Postat 26 November 2011 - 11:47 PM

Stimati Domni,

Doresc sa va prezint micul atelier al unuia dintre clientii nostrii pe care am avut placerea de-al vizita la Bucuresti acum o saptamana.

Domnul D.R este pensionar si de ceva vreme cumpara de la noi produse Sherline cu care realizeaza diverse proiecte, unele foarte interesante si care vin in completarea accesoriilor Sherline pe care poate si doreste sa le faca singur.

In mod "ironic" aceste accesorii sunt realizate cu strungul si freza Sherline cu care face operatiuni diverse si deosebit de complexe.

Intr-unul dintre video-uri veti observa ca atasat strungului Sherline 4100 este un avans automat realizat chiar de Dl. DR dintr-un motor electric elvetian casat luat de la Politehnica unde a lucrat multi ani iar restul pieselor le avea prin atelier insa suportii si alte piese a trebuit se le confectioneze.

Nu am inteles cum a realizat reductorul sau daca avea rotile dintate sau si le-a facut insa stiu sigur ca patul pe care este montat motorul si ansamblul este realizat pe freza cu dispozitivul FLYCUTTER de la freza Sherline.

Foarte interesant de vazut este cum avansul automat de la strung devine avans automat pentru freza cand se instaleaza coloana de frezare pe strung!!!





Nu pot intra in detalii mai serioase de atat pentru ca pregatirea mea tehnica este redusa si nu doresc sa-i minimizez meritele inovative si originalitatea cumva.


Ce mi-a placut foarte mult (greu de inteles de ce) este si menghina de banc mica pe care o are de din Polonia de 30 de ani si care arata foarte bine inca nu ca toate chinezariile cu care este greu de crezut ca se poate lucra atata timp. Nu mai spun de cat de bine strange inca si cat de corect inchid falcile!! Calitate superioara!

Alte piese realizate in completarea accesoriilor Sherline deja cumparate am sa va prezint dupa ce dansul isi da acordul publicarii acestora.

Pentru lamurirea asupra detaliilor tehnice si comerciale ale produselor Sherline prezente in atelierul dansului, iata niste link-uri:

http://www.hobbytool...4100-p-951.html
http://www.hobbytool...cala-p-345.html

In jurul acestora au fost adunate destule accesorii pentru intregirea capabilitatilor de prelucrare.

Sper sa devina interesant pentru dumneavoastra de vizionat aceste filmulete.

Cu respect,
Georgian Cimpoeru
www.hobbytools.ro
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro