Modelism - RHC Forum: servo digital versus servo analog - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

servo digital versus servo analog opinii......

#1 Useril este offline   ARU 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1427
  • Inregistrat: 15-February 08
  • Gender:Male
  • Location:Buzau
  • Interests:aero

Postat 09 September 2011 - 11:07 PM

din cate cunosc la servo digital , timpul de reactie este mult mai bun , dar am vazut un topic in care si acestea au unele probleme ,....poate ne ajuta cineva cu mai multa experienta !
0

#2 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 16 September 2011 - 09:18 AM

Vezi postareaARU, la 09 September 2011 - 11:07 PM, a spus:

din cate cunosc la servo digital , timpul de reactie este mult mai bun , dar am vazut un topic in care si acestea au unele probleme ,....poate ne ajuta cineva cu mai multa experienta !


In ce sens au unele probleme ? Probleme au doar sevourile stricate indiferent daca sunt digitale sau analogige.

Eu am si analogige si digitale. Cele digitale sunt JR 8411 si hitec 7955. Celelate sunt ori hitec-uri de toate felurile 225, 311 , 645 ,422 , 65 ,55 50 sau no name-uri puse pe spume.

Cu cele de firma nu am avut probleme pana acum dar am vazut servouri de firma busite.. se intampla. Cu celalate rata de buseli e mai mare dar daca alegi corect si nu te duci chiar la cele de 1 dolari 10 bucati s-ar putea sa ai surprize placute.

Fiecare servo isi gaseste locul lui nu e nevoie sa pui HS7955 pe un avion de 1.4 m la fel cum nu as pune HS311 pe avion de 2 m.

Nu am vazut servouri analogice foarte puternice si nu am vazut servouri analogice foarte precise... punctul de zero lasa de dorit si cand ai mai multe servouri pe o suprafata de comanda incepe sa deranjeze pana la punctul in care nu poti zbura drept. Asta e motivul pentru care in principiu eu folosesc servouri digitale pe avioanele mari.

Pe avioanele mici pana in 1.5 m am folosit si hitec si futaba si alte nenoroceli unele mai bune altele mai rele.

uite un test intre un servo chinezesc si un hitec. Daca servoul merge si in realitate cum e in test si daca tine destul de mult , merita cumparat . Testul arata cam ce e de testat la un servo. Poti face un test comparativ intre unul analogic si unul digital si sunt aproape sigur ca cel digital va fi mai bun la toate capitolele.

Totusi cum ziceam, fiecare servo isi are locul lui si fiecare modelist are buzunarul mai adanc sau nu pt ca in ultima vreme criteriul asta devine din ce in ce mai important.


Intrebarea ta presupun ca se refera la alegerea unui servo digital vs unul analogic.

Eu nu aleg digital pt ca vreau neaparat sa am digital... Aleg dupa specificatiile modelului si dupa experienta altora de pe forumuri. Cauta pe Fg sau pe RCGroups "Best servo for..." o sa vezi ca se ajunge la o concluzie mereu.

La celel mari e simplu.. e greu de gasit un servo care "trage" 20 kg si isi pastreaza corect punctul de zero ca sa poata fi folosit pe cele doua parti mobile ale unui profundor sa zicem.. Vei ajunge mereu la digital si probabil in functie de banii din buzunar vei vedea cat de sus te poti duce. Daca concluzia dupa cautarile tale e ca trebuie sa fie minim de 10 kg ... te uiti in buzunar iti faci lista si vezi cel mai bun servo pe care il poti cumpara de banii din buzunar.

La cele mici pana in 1.5 m.. gasesti multe servouri digitale care sa mearga dar poti gasi si analogice. Daca nu esti foarte pretentios vezi specificatiile producatorului modelului si vezi in range-ul ala ce se incadreaza la bani. Cum rar gasesti avioane mici cu doua suprafete de comanda poti folosi si analogice (poti folosi oricum dar rezultatele pot fi nasoale)

In final alege pe cat posibil calitatea... daca se strica un servo nu pierzi doar servo.. poti pierde tot modelul.
DT
0

#3 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2011 - 11:18 PM

Nice "how to test" video. Thanks ZOD :)
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#4 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 14 November 2011 - 12:26 PM

Servo-urile digitale necesita o programare anume sau functioneaza fara?
0

#5 Useril este offline   protheus 

  • 日本語
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1719
  • Inregistrat: 26-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Manage
  • Interests:Cate un pic din fiecare domeniu.

Postat 14 November 2011 - 02:14 PM

Doar unele pot fi programate, dar chiar si acelea merg fara o programare prealabila, intrucat prin setari doar ii schimbi unele caracteristici (directia de rotire, capat de cursa, mijlocul etc.), daca e nevoie de aceasta.
 "Pai, impartim egal totul, o jumate tu, o jumate eu si o jumate Ion."  
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro