Modelism - RHC Forum: Impingator fluvial de 2400 CP - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

Impingator fluvial de 2400 CP

#91 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 27 June 2012 - 10:16 PM

Buna seara din nou,si acum alta problema dupa terminarea vinciului si amplasarea lui pe pozitie am crezut ca am gresit cotele lui si a esit mai mare dupa cum abservati in imagine este mai mare ,cu acesta ocazie neavind o nava pe aproape am dat telefoane pe la colegi pentru a-mi face o masuratoare la fata locului.Concluzia ;nu am gresit eu vinciul ,am gresit ca nu am verficat planurile indeajuns si am ajuns la aceasta eroare ,dimensiunea mea este 3,5 m din plan iar la nava este 4,5 m cea ce sunt cei 2 cm lipsa din modelul meu.
Deasigur modificarea o voi face pentru ca in stadiul actual arata urit si o fac pentru linistea mea nu pentru vreun concurs sau altceva .
O seara buna va urez in continuare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: dimensiune duneta.JPG

0

#92 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 28 June 2012 - 12:11 PM

Salutare din nou , asa patesti daca nu verifiici planurile ,acum imi dau seama de unde au aceste nave in acea zona un compartiment secret,rezultat din aceste planuri .La aceste nave peretele dunetei in zona aceasta exista real ca la modelul meu si formeaza un tunel cu pertele care il voi construi eu si duce spre prova si formeaza acel compartiment liber ce a rezultat din peretele puturilor lantului de sub vinciul de ancora si peretele exterior din spre prova al dunetei,cred ca v-am bagat in ceata cu explicatia mea si am sa fac un desen pe care il vedeti mai jos.
Toate cele bune si multa ,multa bafta :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: desen 1.png

0

#93 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 29 June 2012 - 09:45 PM

Buna seara la toata lumea ,dupa constatarea erorii din plan nu am mai stat pe ginduri si am inceput remedierea situatiei ,ce pot sa spun ca mai degraba mai usor de construit decat de reparat .
Toata lucrarea m-a tinut ocupat de ieri de la prinz pana atazi pe inserat ,singura noutate pe linga acestea a fost ca am confectionat narile de la instalatia de ancorare.
Atat pentru astazi o sera buna va doresc si voua.

PS. Parca acum arata mai bine duneta sau este doar din cauza ca m-am uitat astazi prea mult la ea :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: nari de lant ancora.JPG
  • Imagine atasata: refacere duneta 2.JPG
  • Imagine atasata: refacere duneta.JPG

0

#94 Useril este offline   dor33 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 28-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2012 - 09:49 PM

Nu stiu cum e la Braila, dar la mine tot ceata este :pardon:
0

#95 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 01 July 2012 - 09:57 PM

Salutare la toata lumea,pentru ca am ramas in urma mult astazi am terminat de asezat in cala toata tehnica.Am confecionat suporti pentru ESC-uri acumulatori si receptor ,tot acum am facut si o cantarire a modelului complet echipat are fix 4 kg pana la final se v-a mai adauga diferitele componente de pe punte si vopseaua sper nu mai mult de 250 g .Mi se pare cam greu acum dar asta va ramane sa vad la final daca se v-a incadra in linia de plutire,si poze....
O seara placuta va doresc in continuare :good:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: asezarea in cala a motorizarii 1.JPG
  • Imagine atasata: asezare in cala a motorizarii 2.JPG
  • Imagine atasata: RX pe pozitie.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 01 July 2012 - 09:58 PM

0

#96 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 02 July 2012 - 09:26 PM

Buna seara la toata lumea ,dupa o pauza de o zi in care am pus la punct si am probat pe balta un alt model , am reluat lucrul si am confectionat asa numitele ghidaje ale lanturilor de ancora care vin montate pe slipurile de la pupa de pe duneta si ancorele .Materiale folosite pentru ancore ; placaj de 1,5 mm si lant care este cumparat de la un magazin de modelism ,pentru ghidajele lanturilor cartonul prespan de 0,5mm.Si pentru ca rezerva de super glue mi s-a terminat (niste tuburi albastre) am cumparat o noua folie desene cu rosu si un elefant pe carton de o calitate slaba de care te rogi sa se usuce si care m-a intirziat un pic mai mult ,deci luati aminte si nu cumparati asa ceva.
Cam atat pentru astazi a seara buna in continuare va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: ancore.JPG
  • Imagine atasata: ghidaje lanturi.JPG

0

#97 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 July 2012 - 07:38 PM

Buna seara la toata lumea ,astazi in ciuda caldurii de afara si din casa am reusit sa mai termin doua piese la modelul meu si sa mai bifez un punct din lista de lucrari si anume stopele lanturilor din instalatia de ancorare.
Materiale folosite ,carton prespan ,placaj de 1,5 mm cateva bolduri si super glue ( tuburi albastre) si cam asta a esit .
O seara buna va doresc si multa,multa bafta :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: stope lant de ancora 1.JPG
  • Imagine atasata: stope lant de ancora 2.JPG

0

#98 Useril este offline   gabi1101 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 04-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Foarte multe incat nu le pot defini.

Postat 04 July 2012 - 09:10 AM

Dupa cum se vede esti intr-un stadiu avansat cu lucrarea.Dar am niste intrebari daca vrei sa-mi raspunzi:
1.Dupa tina cam cand crezi ca vei termina de asmblat toate piesele?
2.Cand si unde fa si lansarea la apa?Si ne vei arata si noua cum a decurs?
3.In ce cuorii te-ai gandit sa vopsesti nava?
4.Vei adauga si lumini care sa se aprinda?Fiinca ar arata bine.
5.Crezi ca nava va plutii conform planului?
6.Daca o vei lasa la apa o sa ii faci si un test de forta?Adica sa legi de mal un dinmometru si de barca celalalt capa si sa o turezi sa vezi ce forta are.Daca vei face testulsa ne zici si noua rezultatele.
7.Ce fel de elici ii vei pune:cu cate pale?,Cumparate sau fabricate de tine?
8.Daca nava va avea forta de tragere crezi ca va avea si de impingere? Eu zic sa o testezi si la impingere.Sa faci o barja, sa o incarci cu ceva greu,si sa pui nava sa o impinga tiinand cont de distanta pe care a reusit sa o obtina raportata la greutatea barjei.
9.Pe langa celelalte teste propuse o sa ii faci testul de manevrabilitate libera si cu incarcatura?
10.Sper sa rapunzi la toate intrebarile.
SPOR LA TREABA!!!! Gabi.
"Doua esecuri pentru o reusita."
"Incearca si vei fi incercat."
0

#99 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 July 2012 - 07:27 PM

Vezi postareagabi1101, la 04 July 2012 - 09:10 AM, a spus:

Dupa cum se vede esti intr-un stadiu avansat cu lucrarea.Dar am niste intrebari daca vrei sa-mi raspunzi:
1.Dupa tina cam cand crezi ca vei termina de asmblat toate piesele?
2.Cand si unde fa si lansarea la apa?Si ne vei arata si noua cum a decurs?
3.In ce cuorii te-ai gandit sa vopsesti nava?
4.Vei adauga si lumini care sa se aprinda?Fiinca ar arata bine.
5.Crezi ca nava va plutii conform planului?
6.Daca o vei lasa la apa o sa ii faci si un test de forta?Adica sa legi de mal un dinmometru si de barca celalalt capa si sa o turezi sa vezi ce forta are.Daca vei face testulsa ne zici si noua rezultatele.
7.Ce fel de elici ii vei pune:cu cate pale?,Cumparate sau fabricate de tine?
8.Daca nava va avea forta de tragere crezi ca va avea si de impingere? Eu zic sa o testezi si la impingere.Sa faci o barja, sa o incarci cu ceva greu,si sa pui nava sa o impinga tiinand cont de distanta pe care a reusit sa o obtina raportata la greutatea barjei.
9.Pe langa celelalte teste propuse o sa ii faci testul de manevrabilitate libera si cu incarcatura?
10.Sper sa rapunzi la toate intrebarile.
SPOR LA TREABA!!!! Gabi.
Salutare,desi la unele intrebari daca imi citeai topicul gaseai raspuns la ele si la celelalte am sa incerc sa iti raspund pe rind.
1.Nu stiu nu depinde numai de mine mai am multe piese de facut.
2.Lansare sigur v-a fi in cada cind voi face echilibrarea modelului si bineanteles ca o voi prezenta aici ,dar in nici un caz luna aceasta.
3.Opera vie rosu 528 ,opera moarta negru,suprastructuri alb 10 ,diverse piese de pe punte gri,puntea verde.
4.Cum am spus in topic nu voi adauga lumini.
5.Nu stiu voi vedea.
6.Nu voi face test de forta cu toate ca este echipata cu motoare destul de puternice.
7.Elicele le-am prezentat in prima pagina a topicului.
8.Forta de tragere este aceasi cu forta de inpingere,nu nu am sa construesc si o barja deocamdata.
9.Voi face doar teste de manevrabilitate libera.
10.Am raspuns la toate intrebarile tale sper ca te-a multumit.
Toate cele bune si multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 04 July 2012 - 07:29 PM

0

#100 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 July 2012 - 08:08 PM

Salutare la toata lumea si bun gasit , acum am sa va prezint ce am mai lucrat astazi ,pentru ca o nava dispune de mai multe tancuri de diferite utilitati pentru evacuarea aerului din ele la umplerea sau golirea au nevoie de aerisi aceste aeresiri au la nava un dublu rol pe linga acela de a lasa aerul sa intre sau sa iasa din tank mai are rolul ca la o eventuala scufundare a navei sa blocheze intrarea apei in tank printrun flotor care in cazul cind ajunge apa la el prin ridicarea lui de catre nivelul apei va obtura gura de aerisire.La acesta nava sunt opt tancuri de combustibil de depozit cite patru pe ficare bord cu o capacitate de aproximativ de 90 t de combustibil si au aceste aerisiri pe coverta ,pe puntea principala la prova mai sunt doua tankuri de balast care au aceiasi aerisiri.Odata cu confectionarea aerisirilor am confectionat si ciupercile de la instalatia de ventilatie ,cele sase mai mari sunt de puntea de comanda ,cele doua tuguiate sunt de la erisirea bailor capitanului si a sefului mecanic care au cabinele pe nivelul 1 ,cele mici sun doua sunt de la compartimentul cirmei, una la magazia pupa si una la magazia prova.
Cam atat pentru astazi o seara buna va doresc in continuare :wacko:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: aerisiri tancuri.JPG
  • Imagine atasata: ciuperci de aerisire.JPG
  • Imagine atasata: ciuperci de aerisire si aerisiri tankuri combustibil.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 04 July 2012 - 08:09 PM

0

#101 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 04 July 2012 - 08:44 PM

Boierule deja incep sa ma simt eclipsat de ceea ce realizez eu pe langa tine. Sunt mic..... mult prea mic pentru a ajunge la valoarea ta . Stima si respect pentru tot ceea ce realizezi.
Comentarii.... sigur nu-mi permit sa fac, asa ca ..... :clapping: :clapping: :clapping:
Imagine postata
......si poate totusi
0

#102 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 July 2012 - 09:28 PM

Vezi postareatom cat, la 04 July 2012 - 08:44 PM, a spus:

Boierule deja incep sa ma simt eclipsat de ceea ce realizez eu pe langa tine. Sunt mic..... mult prea mic pentru a ajunge la valoarea ta . Stima si respect pentru tot ceea ce realizezi.
Comentarii.... sigur nu-mi permit sa fac, asa ca ..... :clapping: :clapping: :clapping:
Multumesc de aprecieri @tom cat sper sa nu mi se urce la cap ,dar sa stii ca nu este chiar asa daca ai sa te uiti mai atent la ce am facut ai sa vezi destule greseli pe care ochiul aparatului foto nu mi le-a iertat.
Toate cele bune si multa,multa bafta.
0

#103 Useril este offline   gabi1101 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 04-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Foarte multe incat nu le pot defini.

Postat 05 July 2012 - 12:22 PM

Scuze ca nu am citit topicul ca sa pun intrebarii mai...Dar sper c ti-au placut si am aflat si eu informatii.Si supe lucrarea nu am de reprosat.Si nu cred ca ai greseli atat de marii

Stima Gabi
"Doua esecuri pentru o reusita."
"Incearca si vei fi incercat."
0

#104 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 05 July 2012 - 08:08 PM

Buna seara la toata lumea ,lucrul merge mai departe si iata ce am mai facut astazi si sa incep.Protectie cabluri ,la aceasta nava la prova se gasesc tancurile de apa potabila unul mare de 19,5 t dispus pe centrul navei flancat pe laterale de cite un conferdam in fata lui spre prova se gaseste al doilea tank mai mic de capacitate de 10 t si pentru a duce cabluri de forta constructorul a ales sa folosesca acest tub pentru a ocoli aceste tankuri pe punte .Cabluri ce tranvereaza acest tub folosesc la alimentare cu energie a prizei de 380 v pentru virat de pe pintenul din Bb ,prin acest tub mai trec cabluri pentru lumini de convoi la 24 v.
Proictoare auxiliare ca sa spun asa in numar de patru falasite la iluminarea puntii si dispuse unul in prova sub timonerie si ilumineaza puntea prova ,unul pe puntea barcilor pe axa navei si ilumineaza vinciul de ancora si urmatuarele doua sun dispuse pe puntea barcilor pe balustrada imrdiat in spatele cosurilor pe fiecare bord.Cavaletii barcilor nimic deosebit la ei.Sondele in numar de patru vor fi grdate in trei culori respectiv negru, alb si rosu si are o lungime inmod obisnuit de 4m dar la bordul navei se folosesc si de lungimi mai mari adica in jur de 6m.Vopsirea acestora se face astfel primul segment 1m cu negru iar urmatuarele segmente de cite 0,25m cu alb rosu si se repeta aceasta ordine .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: protectie cabluri.jpg
  • Imagine atasata: cavaleti barci,protectie cabluri ,sonde.JPG

0

#105 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 05 July 2012 - 08:13 PM

Cam atat pentru astazi o sera buna in continuare :)

PS. Ultimele sunt firmele navei care sunt asezate pe nivelul unu al suprastructurii .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: proiectoare si firme.JPG
  • Imagine atasata: ..JPG

0

#106 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 06 July 2012 - 09:19 PM

Buna seara la toata lumea ,asa cum v-am abisniuit si in seara acesta am sa postez ce am mai facut astazi,lucruri usaoare si anume ; controlerul vinciului de ancora ,gurile de la instalatia de stingeria incendilior cu spuma din exterior si pentru ca am facut barcile de salvare pentru acestea rame.
Si acum sa va spun cite ceva si in primul rind instalatia de stins incendiu cu spuma din exterior ,acesta instalatie esta compusa din sapte puncte de intoducere a spumei cu cuple de tip "C" unde se cupeaza furtunele cu spuma de la o nava specializata, aceste puncte de introducere sunt urmatuarele :la compartimentul DG-uri cite unul pe fiecare bord ,deasupra motorelor principale ,unul la caldarina repectiv pupa Tb ,unul la DG stationare respectiv bordul pupa Bb si ultimul la compartimentul compresoare care se gaseste la pupa compartimentului masini.Pe la sfirsitul anilor optzeci s-a renuntat la ase mai monta la bordul acestor nave a acestor instalatii din motive care nu le cunosc .Poze mai jos.
Atat pentru astazi toate cel bune si multa bafta.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: controler vinci ancora si intalatie spumogen.JPG
  • Imagine atasata: controler vinci ancora.JPG
  • Imagine atasata: rame barca de salvare (350x263).jpg

0

#107 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 July 2012 - 08:49 PM

Buna seara la toata lumea ,lucrul continua mai greu din cauza caldurii dar sper sa se mai racoreasca afara ,iata ce am mai facut .Pentru astazi colacii de salvare si suportii acestora in numar de sase ,sunt asezati la nava trei pe fiecare bord si anume cite unul pe balustrada de pe puntea de comanda ,unul in dreptul cabinelor prova pe balustrada de pe puntea principala ,si unul pe balustrada de la pupa la urcarea pe prima treapta de la pupa in dreptul ultimei cabine de pe tribord si in dreptul cambuzei de pe babord .
Materiale folosite ,pentru suportii colacilor tabla de alama de 0,3 mm recuperata de la un calendar vechi ,placaj de 1,5 mm pentru colacii de salvare .
Cam atat pentru astazi o seara buna in continuare va doresc :rolleyes:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: suporti si colaci de salvare.JPG
  • Imagine atasata: suporti si colaci de salvare 1.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 10 July 2012 - 08:50 PM

0

#108 Useril este offline   gabi1101 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 58
  • Inregistrat: 04-December 11
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Foarte multe incat nu le pot defini.

Postat 11 July 2012 - 10:14 AM

Tu sigur nu esti magician? Caci ce iese din mana ta este magic.
"Doua esecuri pentru o reusita."
"Incearca si vei fi incercat."
0

#109 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 12 July 2012 - 09:16 PM

Buna seara la toata lumea , pentru astazi ceva mai usor si anume ,am confectionat suportii schelelor si le-am fixat pe pozitie si am amplasat suportii colacilor pe locul lor , de maine voi lucra la citeva piese mai dificile .
O seara buna in continuare va doresc :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: suportul colacului pe puntea de comanda.jpg
  • Imagine atasata: scela mica pe pozitie.jpg
  • Imagine atasata: schela mare pe pozitie .jpg

0

#110 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 13 July 2012 - 09:27 PM

Buna seara din nou , dupa cum va spuneam ieri astazi am lucrat la ceva piese mai dificil de realiza si anume proiectoarele de navigatie foarte utile la bordul navelor fluviale si folosite intens la manevre cit si la navigatia pe timp de noapte si nu pot fi inlocuite de cele mai moderne radare GPS-uri si transpondere ce se folosesc in navigatia moderna .
La aceste nave proiectoarele folosite sunt de fabricatie sovietica si fiind inlocuite in ultimii ani de unele de fabricatie engleza care sunt aproape indentice cu cele vechi diferenta facando doar soclul becului si un gratar inauntru .Materiale folosite ,dupa cum vedeti in imagini am folosit tabla de alama citeva banale bolduri, fludor ,pentru a indoi tabla pentru ca nu dispun de o mininicovala am folosit un spiral mai gros pe care l-am prins in menghina si pentru a face fundul de proiector concav am folosit manerul de la o sula presand pe o bucata de covor de cauciuc,.. si cam asta a esit . Poze,...
Atat pentru astazi maine voi face suportii de prindere pe timonerie ,o seara buna va doresc :)

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: piese.JPG
  • Imagine atasata: proiectoare si furci (350x263).jpg
  • Imagine atasata: proiectorele ansamblate (350x263).jpg

0

#111 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 14 July 2012 - 07:30 PM

Salutare la toata lumea,lucrul continua cu suportii proiectoarelo ,si acum sa va arat cum sunt amplasate aceste proiectoare pe timonerie ,asa cum le-am construit sunt mobile atat in plan vertical cat si in plan orizontal ,ramane sa ma gindesc cum voi face oglinda interioara pentru a se vedea mai aproape de realitate ,vopselurile care sunt pe piata nu reda efectul de oglinda daca aveti vreo sugestie in acesta privinta as fi bucuros sa o primesc.
In privinta lucrului mai am de facut citeva piese pe timonerie si inauntrul ei pe puntea de comanda si pentru ca am gasit modalitatea de a face o microbalama pentru catarg il reface total si il voi face rabatabil asa cum este in realitate .
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta va doresc :D

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: priectoare pe poziti 1.JPG
  • Imagine atasata: proiectoare pe pozitii 2.JPG
  • Imagine atasata: priectoare pe poziti 3.JPG

0

#112 Useril este offline   kno3 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1077
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare cu aburi, vapoare etc

Postat 16 July 2012 - 11:56 AM

Cabina si reflectoarele au iesit foarte frumos, felicitari!
0

#113 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 28 August 2012 - 10:03 PM

Salutare la toata lumea ,multumesc kno3 pentru aprecieri ,dupa citeva zile de plimbat familia in concediu am inceput sa mai fac cite ceva si anume,oglizile proiectoarelor pe care le-am realiza la sugestia unui coleg de forum vecin din ambalajul de la chipsuri .
Idei am mai primit cum ar fi, argintarea in solutie fixativa foto,varianta mea ar fi fost decuparea unui glob de Craciun care stiti cu totii ca pe interior se prezinta ca o oglinda .La varianta vopselelor am renuntat pentru ca nustiu ce vopsea va putea reda efectul de oglinda desi pe net am gasit ceva vopseluri care spun ca creaza acest efect.Cam asta a iesit poza mai jos.
Toate cele bune si o seara minunata va doresc.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Oglinzi proiectoare.JPG

Aceasta postare a fost editata de dj.bobo: 28 August 2012 - 10:04 PM

0

#114 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 03 September 2012 - 11:30 PM

Buna seara la toata lumea,nu ma pot lauda cu prea multe lucruri facute in ultimul timp si ceia ce am facut va prezint in imagini : pe timonerie am comfectionat clanderul este denumirea unei balustrade de mici dimensiuni circa 15 cm inaltime ,nu stiu daca se afla termenul in dictionarul marinaresc ,am sa verific maine in cele doua dictionare pe care le posed .Si a doua piesa este o scara de acces pe timonerie detasabila in cazul coboririi timoneriiei. Toate cele bune si o seara minunata :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: clander.JPG
  • Imagine atasata: scara acces pe timonerie.JPG

0

#115 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 04 September 2012 - 04:07 PM

Salutare din nou ,si pentru a descrie confectionarea scarii de acces de mai sus am realizat un mic tutorial foto ,materiale folosite ,sirma de cupru de 0,4 recuperata de pe terasa blocului (firma de internet dupa vinzarea catre o mare firma de cablu a abandonat cablurile pe terasa blocului unde locuiesc) si eu am recuperat o buna parte din aceste cabluri,fludor ,scule folosite : batranul meu letcom de 35 w foarfeca de tabla si o bucata de placaj .Dupa cum vedeti in imagini am trasat scara pe bucata de placaj am prins si cositorit marginele laterale in bolduri batute in prealabil si a urmat lipirea a treptelor pe care le-am taiat mai mari in prima faza ,dupa terminarea operatiunii am taiat fiecare treapta la dimensiunea corecta dupa care a urmat lipirea cu letcomul .Urmeaza lipirea balustazilor si a suportilor scarii.Toata operatiunea a durat cam o ora si jumatate.
Toate cele bune si spor la lucru va doresc :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1 (320x240).jpg
  • Imagine atasata: 2 (320x240).jpg
  • Imagine atasata: 3 (320x240).jpg
  • Imagine atasata: 4 (320x240).jpg
  • Imagine atasata: scara timonerie (320x240).jpg

0

#116 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 05 September 2012 - 10:04 PM

Salutare la toata lumea,continui lucrul cu antene,si anume antenele de radio telefon in numar de doua conform conventiei de la Bratislava in care se prevede obligatia navelor de a avea in dotare doua radiotelefoane.
La vremea respectiva navele erau dotate cu radiotelefoane Unitra si RFT fabricate in fostul CAER,dupa anii 89" s-a renuntat la aceste modele pentru ca se defectau des si sau inlocuit cu modele performante .La lucrarea mea am folosit sirma de cupru de 0,2 si 0,8 tabla de alama de 0,4 fludor si cam asta esit.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa bafta :drinks:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: antena radiotelefon (256x320).jpg
  • Imagine atasata: antene si suporti.JPG
  • Imagine atasata: antena unitra.JPG
  • Imagine atasata: antena.JPG

0

#117 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 September 2012 - 09:05 PM

Buna seara la toata lumea,lucrul continua si daca sunt la capitolul antene in aceasta seara tot antene si anume antenele radar si antena Tv.La aceste nave antena Tv are o forma mai speciala (navalizata) daca sunt cunoscatori in acest domeniu poate sa ne explice de ce au aceasta forma .Acest tip de antena a functionat la aceste nave pana la mislocul anilor "90 dupa care au fost inlocuite cu modele de pe piate cu amplificator .Actionarea se facea direct din careul echipajului care se afla sub puntea barcilor TB.Din anii "2000 cind la noi au aparut firmele de televizine prin satelit pe acelasi suport au fost montate parabolicele ,avind avantajul orientarii din careu ,asta cind se stationeaza in ancora si atunci se dau mai multe ancore pentru nu sari din semnal.
Antenele radar din dotare ,inainte de 89" aceste nave erau dotate cu radare "Pecioara" de fabricatie bulgareasca de o calitate slaba cea ce facea ca navigatia pe timp de ceata sa fie o adevarata aventura prin anii 90" acestea au fost inlocuite de Racal Deca pentru fluviu si mai tirziu prin 2000 al doilea radar s-a montat Swuis Radar JFS 234 C model si mai performant si foarte fiabil.
Materiale folosite de mine pentru antena Tv : sirma de cupru,tabla de alama si fludor,pentru antenele radar ,lemn de tei ,placaj de 1mm betisore de plastic de la clasa I , si cam asta a esit .
Atat pentru astazi o seara linistita va doresc in continuare :lol:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: antena TV 1.JPG
  • Imagine atasata: antena TV 2.JPG
  • Imagine atasata: antena TV 3.JPG

0

#118 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 10 September 2012 - 09:07 PM

Si pozele cu antenele radar.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: antene radar 1.JPG
  • Imagine atasata: antene radar 2.JPG

0

#119 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 12 September 2012 - 08:04 PM

Buna seara la toata lumea.lucrul continua cu maruntisuri care imi inghite tot tipul ,dar asta e trebuesc facute si astea ,azi am luat catargul la puricat dupa ce am observat in niste poze ca mai trebuia atasata o mica verga despre pupa unde deobicei se ridica un pavilion,am continuat cu confectionarea suporturilor proectoarelor de serviciu pe care l-eam asezat la locurile lor totodata am fixat si proectoarele pe pozitie ,stiu ca o sa spuneti ca era mai bine ca fixarea sa o fac dupa vopsire dar asa am mai procedat dar ca sa cositoresc a trebuit sa curat vopseaua in acea zona si dupa aceia sa retusez . Am sa maschez aceste proectoare cu hirtie si dupa aceea am sa le vopsesc pe pozitie Deasemenea am cofectionat un suport pentru lumina de avertizare la coborirea timoneriei care este un girofar portocaliu si este aprinsa la pornirea pompei de escamotare si tot odata este pornit un semnal sonor de avertizare.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: detalii catarg.JPG
  • Imagine atasata: proector prova si suport lampa de avertizare.JPG
  • Imagine atasata: proector prova.JPG
  • Imagine atasata: suport catarg.JPG

0

#120 Useril este offline   Bobo shipyard 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1315
  • Inregistrat: 01-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Braila
  • Interests:Navomodele. A state of trance . Armada music .

Postat 12 September 2012 - 08:08 PM

In continuare celor de mai sus mai precizez ca am confectinat si suportul pe care se aseaza catargul la rabatarea acestuia.
Cam atat pentru astazi toate cele bune si multa,multa bafta :pardon:

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: suport proector pupa.JPG
  • Imagine atasata: suport proector tb.JPG

0

Arata acest topic


  • 8 Pagini +
  • « Prima
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • Ultima »

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro