Modelism - RHC Forum: Canistra 50 Gas - cum e in interior - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Canistra 50 Gas - cum e in interior

#1 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 October 2011 - 08:34 PM

Am o intrebare .. la o canistra la care evacuarea gazelor este in acelasi capat cu intrarea gazelor in "toba" ce este in interior ..

Intreb acest lucru deoarece ma bate gandul sa pun un stut de alama pentru pompa de fum la canistra si nu stiu unde sa il pun .

Eu am o canistra ca cea din poza doar ca este din Aluminiu de la DLE 55 si nu are stutul ca cea din poza gata montat si vroiam sa montez acel stut pe teava care vine de la flansa motorului si se cupleaza prin mansonul de teflon cu teava care "intra "in canistra si nu pe canistra cum este in poza caci fiind din aluminiu e mai greu de adaugat o teava din alama sau cupru - cred .

( in schita stutul ce intentionez sa il pun este marcat cu rosu )

Stie cineva daca acel stut are vre-o forma speciala la capatul din interior ca sa pulverizeze lichidul de fum sau e o gaura simpla pe care curge lichidul utilizat.


P.S.

Sau are ceva site si daca il pun acolo va ramane uleiul in compartimentele dintre site si se va umple cu ulei si se va opri motorul ?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 14 October 2011 - 08:37 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#2 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 October 2011 - 08:42 PM

Cred ca m-am lamurit .
Am gasit capatul asta si e clar ca pot alami stutul pe teava ce duce la toba chiar langa flansa motorului unde temperatura va fi chiar mare ...

Fisiere atasate


Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#3 Useril este offline   ALLEN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3004
  • Inregistrat: 11-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti sector 1

Postat 14 October 2011 - 08:57 PM

Gigi, daca toba nu are acel stutz din fabrica, poti pune unul, fix in acel loc. nu e mare branza, nici nu tre sa-l alamesti, iti tre doar un chit de reparatii filete si un stutz de rezervor. daca vii maine la teren, iti explic mai pe indelete cum facuse-m la toba scurta de la mintor, cand am vrut sa pun instalatie de fum.

Aceasta postare a fost editata de ALLEN: 14 October 2011 - 08:58 PM

_______________________________________________________________________________________
Alaturi de hidrogen, prostia e cea care se gaseste in cea mai mare cantitate in univers. La fel si idiotii.
_______________________________________________________________________________________
0

#4 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 October 2011 - 09:17 PM

Nu e problema de pus stutul ... nelamurirea era daca aceal stut din prima poza e doar atasat la acel perete de la canistra si lichidul de fum pur si simplu pica ( curge ) in canistra langa teava de evacuare SAU acel stut este dus undeva in interiorul canistrei si este "infipt " in teava de sus pe care intra gazele in canistra si care presupun ca este mai incinsa .

Ma gandesc ca daca doar ar pica pur si simplu laga evacuare ar reusii sa raceasca acea zona si sa nu se mai arda uleiul pt. fum - poate ma insel - doar cred ca acolo nu e asa incinsa toba sau o fi - nu am avut tupeu sa pun mana si nici nu m-a dus intelectul sa iau temperatura pe acel capat de la toba dar o sa o fac cu prima ocazie - sa iau temperatura .

Daca insa as pune stutul langa flansa de la evacuare acolo frige rau de tot si ar arde sigur
si mereu uleiul pentru fum.

Acolo insa am teava de otel care este foarte subtire in "carne "si de aia ar trebui alamita argintata ceva ca doar in filet ( nici nu am filet - doar o juma de spira ) nu o sa stea mai ales ca sunt si vibratii.
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#5 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 21 October 2011 - 07:28 PM

 REAL DESIGN, la 14 October 2011 - 09:17 PM, a spus:

Nu e problema de pus stutul ... nelamurirea era daca aceal stut din prima poza e doar atasat la acel perete de la canistra si lichidul de fum pur si simplu pica ( curge ) in canistra langa teava de evacuare SAU acel stut este dus undeva in interiorul canistrei si este "infipt " in teava de sus pe care intra gazele in canistra si care presupun ca este mai incinsa .

Ma gandesc ca daca doar ar pica pur si simplu laga evacuare ar reusii sa raceasca acea zona si sa nu se mai arda uleiul pt. fum - poate ma insel - doar cred ca acolo nu e asa incinsa toba sau o fi - nu am avut tupeu sa pun mana si nici nu m-a dus intelectul sa iau temperatura pe acel capat de la toba dar o sa o fac cu prima ocazie - sa iau temperatura .

Daca insa as pune stutul langa flansa de la evacuare acolo frige rau de tot si ar arde sigur
si mereu uleiul pentru fum.

Acolo insa am teava de otel care este foarte subtire in "carne "si de aia ar trebui alamita argintata ceva ca doar in filet ( nici nu am filet - doar o juma de spira ) nu o sa stea mai ales ca sunt si vibratii.


LINISTESTE-TE !
DT
0

#6 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 October 2011 - 08:02 PM

 ZOD, la 21 October 2011 - 07:28 PM, a spus:

LINISTESTE-TE !


uite ce misto :



Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 October 2011 - 08:05 PM

Iar asta va fi urmatorul model TOT cu fum - desi credeam ca este dedicat curselor de Pilon Racer merge brici si la acrobatie !


P.S.

deci iese fum si la 50 cmc dar si la 30 cmc contrar "legendelor"

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 21 October 2011 - 08:08 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#8 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 21 October 2011 - 08:09 PM

De aici il iau :

http://www.egaircraf...etail.php?id=34
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro