Modelism - RHC Forum: Mai e loc pe piata pentru kiturile Multiplex ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Mai e loc pe piata pentru kiturile Multiplex ?

#121 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 October 2011 - 07:42 PM

Don Paun , daca asta crezi tu despre oamenii cu traforajul ... cei care sunt adevaratii modelisti - nu bieti ARF-isti ca mine ... taticu ai dat rau de tot cu mucii in fasole , de pereti de ce vrei tu .. da rau de tot !
Daca in loc de fazan faceai ca strutu si stateai cu capu in nisip cumintel dupa toate raspunsurile primite la toate aberatiile tale , dupa toate jignirile mai directe sau mai indirecte ... mai aveai o sansa ! ..... asa risti sa ajungi ca Gerula care sug..... pe alte meleaguri virtuale !

P.S.

Scuzati termenul .... meleaguri ...

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 03 October 2011 - 07:45 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#122 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2011 - 08:13 PM

Am zis ca nu mai scriu dar nu ma pot abtine. Dupa ce l-am tavalit bine pe Paun simt nevoia sa ii sar in aparare. Eu am inteles ce a vrut sa zica omul dar a iesit altceva.

Ca la multe alte produse din modelism sau aiurea brandul are valoare, valoare care se traduce in vanzari si, eventual, un pret mai mare. Multiplex este un brand in domeniul kiturilor ARF din spuma. De fapt este brandul de referinta. Un brand poate sa vanda un timp numai in baza reputatie. In industria auto este o chestie ciclica destul de bine documentata brand vs calitate - sunt permanent marci supra sau subevaluate.

Din cauza ca suntem o gasca mica si cei care fac comert sunt la randul lor pasionati (asta nu e rau) orice zici de produsul X sau Y e pus imediat in legatura cu magazinul care il vinde. Zici de Futaba; ai ceva cu Cornel ? lauzi Multiplex ? primesti discount de la Andrei ? in realitate nimeni nu primeste comision pentru reclama si nici nu e dat afara din magazin daca zice "de rau". Am vazut si in alte topicuri ca se ajunge foarte rapid la magazine, dealeri, preturi, adaosuri, stocuri, etc. Asta e, astia suntem, asa o sa se intample intotdeauna.

Unii construiesc cu placere, sunt artisti, au mana, au simt tehnic (poate au si un mic atelier ca in bucatarie e greu). Altii le zboara cu placere. Paun vrea sa le zboare, si eu prefer sa le zbor. Sigur nu minte si zboara in draci, e foarte posibil sa aibe deja mana mai buna dacat multi dintre noi, mana mai buna ca mine nici nu ar fi greu.

Da ce face el e una si cum scrie pe forum e alta. Pot sa il vad partipand la un concurs F3A dar la partea cu scrisul cred ca e fara speranta.
0

#123 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 03 October 2011 - 08:14 PM

Acuma, na ... nu mi-am propus sa fiu nimanui simpatic sau antipatic, mi-am propus sa invat cat simt ca imi este necesar, pentru a ma bucura cum se cuvine de acest hobby.
Acu' mai bine de 30 de ani, tovarasii profesori de pe meleagurile dobrogene, aveau un mod aparte de a-i trata pe pasionati si ... in prima parte a programului lor de invatamant: traforai si iar traforai, iar cu zborul, mai incolo asa ... dupa ce implineai anu' de traforaj, fara sa vezi macar daca ceea ce ai traforat zboara. Frustrarile acumulate dupa 3 luni de traforaj, m-au facut sa "ma cern" din lista si sa ma orientez spre alte orizonturi. Poate ca abordarea lor era ... corecta, insa pe mine si acum ma eludeaza sensul acesteia.

Netu' contine si alte surse de informare, pe acest hobby, asa ca ... cu bann, sau fara bann ...
Multumesc frumos de avertisment!
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#124 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 03 October 2011 - 08:29 PM

@Renatoa si @Real Design, spuneti-mi si mie, ce stiti si ce va mai amintiti voi, despre aermodelismul dobrogean, in speta cel constantean din acele vremuri, daca se poate!
Eu, recunosc ca dupa 3 luni de traforaj ... am fugit mancand pamintu' si n-am de unde sa stiu, da' ma gandesc eu ca poate au participat la ceva, pe undeva, candva si poate chiar se pot mandri cu ceva anume, desi din cate am inteles ... abordarea lor nu le-a ajutat prea mult.

Daca voi stiti ceva, luminati-ma si pe mine, poate, acum, voi reusi sa inteleg abordarea lor de atunci.
Va multumesc anticipat! (sincer si fara nici un fel de ironie sau ceva, chiar vreau sa stiu)
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#125 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 03 October 2011 - 08:45 PM

 PaunFD, la 03 October 2011 - 07:03 PM, a spus:

Unul din punctele pe care am reusit sa le ating, zic eu ca le-am atins, in interventiile mele pe acest topic: am reusit sa enerverz lume care are cu adevarat ceva de spus, lume care a venit si a spus un punct de vedere strict, la obiect, documentat, fara loc de echivoc, aratand ca ... chiar cunosc in amanunt problematica discutata, au informatiile bine sedimentate si structurate in memorie, adica adevarati profesionisti de la care fara doar si poate, eu si altii ca mine, au de invatat.

In mod cert si Stiganas, pare ca atunci cand are chef si doreste a se intrebuinta, poate exprima ceva concret, fara sa bata campii si ... stapaneste intr-o buna masura problematica discutata. Problema dumnealui si a inca catorva nume sonore care activeaza everfescent pe acest forum, din punctul meu de vedere, este ... mai are/mai au de invatat, pana sa ajunga la nivelul de cunostinte al unuia ca Allen, Protheus, AG-74-HESS si altii care demonstreaza clar clasa, stil si ... profesionalism! Partea cea mai proasta, la cum vad eu problema, este ca domniile lor, desi au un nivel de cunostinte si intelegere a problematicii ridicat, le vine greu sa creada ca mai au de invatat. Aceste randuri sunt doar o simpla observatie (care in mod cert, ii va face pe acestia sa aibe un comportament care in mod cert se va departa de ... multe).

Acuma, io, cum am spus intr-unul din primele mele posturi pe aceasta tema, sunt un nimeni, care nu si-a propus sa devina "cineva", dar care si-a propus cu sau fara Stiganas, cu sau fara Fazani, Gaste, gaini si alte asemenea surate ale paunului, sa practice acest hobby. Se intampla, ca cel putin in cazul meu, muncesc pe bune, asiduu, sa recuperez cei peste 30 de ani de intarziere, datorate unor mizerii de oameni care ... ma trimiteau la vremea respectiva, la traforaj si care m-au facut sa nu-mi placa acest hobby. Cand spun "muncesc", ma refer la faptul ca zbor de un an de zile, zi de zi, uneori chiar de mai multe ori pe zi, incercand sa ... recuperez intarzierea.

Se intampla ca aceasta discutie, este intr-un spatiu virtual, oarecum public, iar cele scrise aici, vor creea o impresie, sau alta asupra celor care doresc sa invete, sa se documenteze, sa inteleaga ceva ... din ceva, fie ca sunt ei Pauni, Gerule, Gigi contra, sau ... simpli cititori. Tot la fel youtube este plin de ... filmari in care apar crash-uri, filmari din care fiecare intelege ce vrea si ... ce poate. Nu stiu daca putem ignora si faptul ca ... avioanele se mai si prabusesc!
Curgea topicu' linistit daca nu apaream eu?! Poate ca da ... poate ca nu!

Imi cer scuze de off-topic! Sa aveti o seara excelenta!


Tam tidi !

 stiganas, la 03 October 2011 - 08:13 PM, a spus:

Am zis ca nu mai scriu dar nu ma pot abtine. Dupa ce l-am tavalit bine pe Paun simt nevoia sa ii sar in aparare. Eu am inteles ce a vrut sa zica omul dar a iesit altceva.

Ca la multe alte produse din modelism sau aiurea brandul are valoare, valoare care se traduce in vanzari si, eventual, un pret mai mare. Multiplex este un brand in domeniul kiturilor ARF din spuma. De fapt este brandul de referinta. Un brand poate sa vanda un timp numai in baza reputatie. In industria auto este o chestie ciclica destul de bine documentata brand vs calitate - sunt permanent marci supra sau subevaluate.

Din cauza ca suntem o gasca mica si cei care fac comert sunt la randul lor pasionati (asta nu e rau) orice zici de produsul X sau Y e pus imediat in legatura cu magazinul care il vinde. Zici de Futaba; ai ceva cu Cornel ? lauzi Multiplex ? primesti discount de la Andrei ? in realitate nimeni nu primeste comision pentru reclama si nici nu e dat afara din magazin daca zice "de rau". Am vazut si in alte topicuri ca se ajunge foarte rapid la magazine, dealeri, preturi, adaosuri, stocuri, etc. Asta e, astia suntem, asa o sa se intample intotdeauna.

Unii construiesc cu placere, sunt artisti, au mana, au simt tehnic (poate au si un mic atelier ca in bucatarie e greu). Altii le zboara cu placere. Paun vrea sa le zboare, si eu prefer sa le zbor. Sigur nu minte si zboara in draci, e foarte posibil sa aibe deja mana mai buna dacat multi dintre noi, mana mai buna ca mine nici nu ar fi greu.

Da ce face el e una si cum scrie pe forum e alta. Pot sa il vad partipand la un concurs F3A dar la partea cu scrisul cred ca e fara speranta.


Boing.

 REAL DESIGN, la 03 October 2011 - 07:42 PM, a spus:

Don Paun , daca asta crezi tu despre oamenii cu traforajul ... cei care sunt adevaratii modelisti - nu bieti ARF-isti ca mine ... taticu ai dat rau de tot cu mucii in fasole , de pereti de ce vrei tu .. da rau de tot !
Daca in loc de fazan faceai ca strutu si stateai cu capu in nisip cumintel dupa toate raspunsurile primite la toate aberatiile tale , dupa toate jignirile mai directe sau mai indirecte ... mai aveai o sansa ! ..... asa risti sa ajungi ca Gerula care sug..... pe alte meleaguri virtuale !

P.S.

Scuzati termenul .... meleaguri ...


Decenta nea Gigi.. ce dracu.
Jdreang.
DT
0

#126 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 October 2011 - 08:49 PM

 ZOD, la 03 October 2011 - 08:45 PM, a spus:

Tam tidi !



Boing.



Decenta nea Gigi.. ce dracu.
Jdreang.



Corect , scuze dar ... era un citat din Mari Clasici in viata - deci nu imi apartine - il cunosti bine .. tot legat de jdreang.

P.S.

Mai am si eu o rugaminte ZOD si Stignas .... mai deviati si voi din apelurile alea , macar 10 % de fiecare ..... ca pe mine nu ma suna nimeni si imi zice nevasta ca sunt un neadaptat al societatii si d'aia !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#127 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2011 - 08:55 PM

Gigi, eu te sun din cand in cand, o sa caut de acum ore cand esti cu nevasta, a mea nu e foarte incantata.
0

#128 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 03 October 2011 - 09:03 PM

 stiganas, la 03 October 2011 - 08:55 PM, a spus:

Gigi, eu te sun din cand in cand, o sa caut de acum ore cand esti cu nevasta, a mea nu e foarte incantata.


Da da ! super si bag si pe speaker sa nu creada ca ma prefac si tip de unul singur in telefon !

Raman dator !


P.S.

sa nu pronunti cifre te rog ...
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#129 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2011 - 09:51 PM

...pfffiii...!
brava(???)...
am ramas mut!...
io...(!!!???)
ajuta-ti-ma si pe mine sa-nteleg...va rog respectuos!...care este DE FAPT sensul/rolul acestui topic...?
ca, la dimensiunea pietei de RC din romania, zau daca inteleg cum ar putea gindi/crede o minte echilibrata ca are vreun sens/relevanta PENTRU cei de la MPX o astfel de abordare!...
aaa...pentru a face valuri direct sau indirect in ciorba vreunui comerciant(!!!???)... hm!.. nu stiu daca e cea mai eleganta abordare...
ce vrea de fapt initiatorul?
MPX mai ieftin?
MPX mai novator, mai creativ?
sint, cumva, mai de "old-fashion", asa...mi-am pilotat statia de auto in 27 MHz AM, statie cu care am cistigat doua titluri de campion national si multe alte concursuri, pina in 2003, cind am schimbat-o NU pentru vreun defect, ci din motive de securitate rc, este celebra si arhicunoscuta interferenta cu walkie-talkie-urile gardienilor publici de la vremea respectiva...
am in cele mai pretentioase modele servo-uri MPX.
statia cu stick-uri pe care o folosesc in prezent este un GRAUPNER MC22 in 35 MHz, la stick-urile careia s-a cistigat ani la rind titlul de campion national la F3A...
majoritatea device-urilor electrice/electronice pe care le folosesc in RC sint LRP...
si tot asa...va rog, respectuos, REPET, in conditiile dimensiunii pietei de profil din Romania, ce sens are topicul de fata?
am avut de curind ocazia sa vad si sa discut foarte multe aspecte din piata modelistica cu proprietarii sau vinzatorii din sase magazine de profil dintr-o mare capitala europeana; sintem, din pacate, inca prea departe de orice realitate sau nivel de semnificativitate in piata de gen...
deci, ce v-a facut MPX?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#130 Useril este offline   adioperator 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1356
  • Inregistrat: 12-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Tulcea
  • Interests:aeromodelism

Postat 03 October 2011 - 10:06 PM

De la titlul topicului pana la ce este scris pe ultimile pagini (cu mici exceptii) e cale lunga...
Ma apuca tristetea sa vad ca pe un forum ce se doreste a fi tehnic gasesti un subiect ce a dus la replici mai putin placute, si toate acestea sub atenta observatie a moderatorilor.
Trist...
0

#131 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 October 2011 - 10:15 PM

 adioperator, la 03 October 2011 - 10:06 PM, a spus:

De la titlul topicului pana la ce este scris pe ultimile pagini (cu mici exceptii) e cale lunga...
Ma apuca tristetea sa vad ca pe un forum ce se doreste a fi tehnic gasesti un subiect ce a dus la replici mai putin placute, si toate acestea sub atenta observatie a moderatorilor.
Trist...

tristete, netristete, am senzatia ca insasi initiatorul prezentului topic este moderator...sau nu?...deh...
iar asa...in treacat fie spus, forumul asta nu e deloc o expresie absoluta si unilaterala a excelentei tehnice...este un loc de exprimare a unei VARIATE game de opinii, e adevarat cu preponderenta referire la rc...dar nu este si nu are cum sa fie tehnic la modul ABSOLUT, ca nu-i revista "Stiinta si tehnica"...
deci, ce ne-a facut, de fapt, MPX?
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#132 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 03 October 2011 - 10:46 PM

Oho dar s-au intamplat multe de ieri, multe pareri si multe contradictii.
Parerea mea este ca brandul Multiplex nu poate fi pus la indoiala, are destula istorie in spate ( prin 97-98 am intrat intr-un club de modelism si am stat ceva vreme acolo, iar marca Multiplex pe langa Graupner era la mare cautare, practic erai realizat daca aveai o statie Multiplex). Am avut de-a lungul timpului multe piese de ale lor si sincer sa fiu nu am fost dezamagit niciodata, dar totusi cred ca e nevoie de ceva nou tipic Multiplex:)


Ps: cam toate piesele Multiplex le-am achizitionat de la Hobby RC si chiar nu mi-a parut rau de alegere, am gasit aici intotdeauna disponibilitate si bunavointa, iar piesele au fost mereu de calitate :)


Parerea mea:)
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#133 Useril este offline   Alexandru E-ZG 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 287
  • Inregistrat: 12-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti Piata1 Mai
  • Interests:Aviation , Aeromodelism , Electronics

Postat 04 October 2011 - 12:31 AM

Din pct meu de vedere cred ca este loc de produse Multiplex pe piata .


Pana acum nu am avut decat kit-uri de la multiplex : Easy Star,Easy Glider , Fun Cub si ultimul Cularis.

+ Calitate nemteasca
+ Perfecte pentru incepatori
+++++++++++++++ Elapor ( nu am incercat ceva asemanator asa ca nu am termen de comparatie )
+ Acel Permax 400 cand vine vorba de EZ ( Nu il compar cu motoarele brushless ca nu se poate compara )
+ Piese de schimb se gasesc
+ Servomecanisme fiabile dar din pacate scumpe deci si + si -
+ Se respecta si lucreaza cu dealeri foarte seriosi asa ca jos palaria Hobby Rc

- Anumite probleme stiute ( imbinare aripi EZ, EZG electric,deriva mica EZ )
- Pret mare motoare Himax ( la Cularis te darama setul de propulsie )
- Multiplex trimite cand isi aduce aminte comanda facuta de dealer......... ( am stat un an sa astept Fun Cub-ul sa apara la noi si pana la urma l-am cumparat de la mama lui ca sa constat ca la 2 zile venise la hobbyRc)


PS : Eu sunt fan Multiplex inrait , poate exagerez pe ici colo dar cum am spus dpct meu de vedere nu vor iesi de pe piata sper.
-----------------Dintre toate avioanele lor Easy Star-ul este cel mai reusit ca o parere personala-------------------------------------

Aceasta postare a fost editata de Alexandru E-ZG: 04 October 2011 - 12:36 AM

Ez1,2&Fc1,xl&Cl&Trex450Sport,ZOHD Drift,ExplorerLR4,B.Mcps - H.A9xTaranis/RM/Zorro-CRSF
0

#134 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 04 October 2011 - 12:56 AM

 mizzone, la 03 October 2011 - 09:51 PM, a spus:

...
ajuta-ti-ma si pe mine sa-nteleg...va rog respectuos!...care este DE FAPT sensul/rolul acestui topic...?
...
bafta si minuni!

De fapt se discuta despre Bugatti.
http://www.alpimodel.com/bau/3293-j4.jpg
Multa, multa bafta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 04 October 2011 - 12:57 AM

0

#135 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 07:55 AM

Nu ne-a facut nimic. Pe forumurile de tehnologie si gadgeturi astea sunt topicuri de baza: are Nokia viitor? Windows incotro ? Are HP touchpad loc pe piata ? (raspuns: nu, nu are) etc. Eu ma intreb de ce nu avem mai multe astfel de dezbateri.

Atitudinea generala e: lasa maica, fiecare are locul lui, si benzina cu metanolul si 2,4Gh cu 35 Mhz si Futaba cu Jeti, FrSky etc si kiturile de construit cu ARF-urile etc.

La heli aceste intrebari sunt foarte serioase caci risti sa te trezesti dupa 1 an si 3 zboruri ca nu mai sunt piese (inca mai este la Phoenix la vanzare un kit de SJM400 - pofteste careva ? zboara bine). La aero optica e putin alta: am o statie si un acrobat de acum 30 de ani si inca le mai zbor in draci si-mi plac de nu se poate.

Pe un forum un topic e bun sau rau dupa traficul pe care il genereaza. Daca nu interesa pe nimeni subiectul murea fara nici un reply cu 10 vizualizari. Nu este singurul topic pe care l-am pornit, la heli au fost mai multe topicuri de genul asta (FB vs FBL, sisteme de stabilizare, etc), am pornit si la aero acum un an un sondaj de statii care a mers binisor, asta pe langa nenumaratele review-uri.

Nici cu administratorii forumului nu am contract de colaborare si nu primesc comision la trafic. Pornesc aceste topicuri cand am ceva de spus.

Am pus in outlook un memo, peste 5 ani o sa il dezgrop sa vedem cum sta Multiplex la spume.


 mizzone, la 03 October 2011 - 10:15 PM, a spus:

deci, ce ne-a facut, de fapt, MPX?
bafta si minuni!

0

#136 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 08:08 AM

 stiganas, la 04 October 2011 - 07:55 AM, a spus:

Nu ne-a facut nimic.

...pai, daca nu ne-a facut NIMIC, cum se justifica AGRESIVITATEA si TENDENTIOZITATEA (evidente !!!)din alura abordarii?
deoarece MODUL de a demara discutia si boschetii prin care s-a dat cu ea sint de o impertinenta ce frizeaza nesimtirea...n-are nimic cu marketingul CIVILIZAT subiectul de fata, in proportie de peste 75%...
asadar, tot nu am inteles rostul si mai ales maniera in care a fost abordat subiectul...si chiar am stat si am citit de doo ori...
regretabil mod de a justifica neintelese si ilogice(???...oare???...hm!!!...) porniri editorialicesti...!
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#137 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 08:28 AM

Parafraza la semnatura lu Mizzi:

Citeaza

DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, spumele ramase de la Multiplex
Dar pentru asta, seteaza-ti ceasul peste 5 ani; intre timp, abereaza, da-ti cu parerea.

Diferenta intre tine si ML Gore (ca sa citez doar un antescriitor) e ca eu, cel putin nu l-am citit (auzit) pe Gore dand-o de garduri aiurea, cu pareri. Ca sa citim p'intre randuri, el ( si altii) reusesc, spre deosebire de unii, sa isi ascunda frustrarile.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#138 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 08:33 AM

 BogdanStancu, la 04 October 2011 - 08:28 AM, a spus:

Parafraza la semnatura lu Mizzi:

Dar pentru asta, seteaza-ti ceasul peste 5 ani; intre timp, abereaza, da-ti cu parerea.

Diferenta intre tine si ML Gore (ca sa citez doar un antescriitor) e ca eu, cel putin nu l-am citit (auzit) pe Gore dand-o de garduri aiurea, cu pareri. Ca sa citim p'intre randuri, el ( si altii) reusesc, spre deosebire de unii, sa isi ascunda frustrarile.

Bogdane, tu esti?...
nu-l cunosc pe Gore al tau...
si, daca vezi "spume" plutind in vreun rau, sigur le-au aruncat niste nesimtiti...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#139 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 October 2011 - 08:42 AM

Directia in care a pornit discutia nu este opera initiatorului topicului ci a noastra a astorlalti dar si noi " stimulati " putin de unul din colegi.
Daca vehementa dusa la extrem era mai blanda iar limbajul mai potolit si inlocuit cu argumente tehnice si/sau economice in loc de pledoarii filosofice legat de mituri si tabuu-uri nu se ajungea aici.
Plus ca era bine ca argumentele sa fie postate de cei care chiar aveau legatura cu MPX si impartaseau din experienta lor ca doar din auzite sau vazute de la distanta ... uite ce a iesit .
Pe de alta parte cam in toate posturile cu "scandal" si am tot spus asta, se face "aglomeratie" mare - ca pe Lipscani in zilele insorite si toata lumea vede o intreaga conspiratie in discutia iscata - din pacate "conspiratia" o vede fiecare din punctul sau de vedere caci daca macar ar fi aceeasi " conspiratie " s-ar face front comun si am reusi ceva constructiv in final.
Si toate astea de la ce .... ? de la niste simple jucarii din " zapezica " cum spune o colega de birou - de parca am fi discutat de ultimile instalatii si tehnologii in materie de dializa sau operatii pe creier.

Scartietoare, Lipici, Scotch, si cateva sarme ... mare scofala !

Visul meu ( dar ramane vis ) era sa merg la coltul strazi si sa ma plimb ca in Viena printr-o "autoservire" cu produse de modelism , si sa imi iau orice mi-as dori .
E deja stiut ca 90% din tot ce am eu in materie de aeromodelism sunt luate din tara - probabil sunt printre putinii care
au facut asta .

Cu sau fara discutii pe forum oricum se inrosesc cardurile cu achizitii din afara - ca este HK, sau orice alt magazin din Europa, Asia, America, Anglia si lista poate continua ....

Mergi la o competitie nationala de F3A sa spunem si nu numai la aero si sa imi spuneti cate modele sunt luate din tara inclusiv echiparea lor si cate nu .

Vrei sa vezi un filmulet pe Youtube ... poc banner cu H.K.
Vrei sa deschizi un site pentru serviciu .... poc banner cu H.K.
Vrei sa meri la toileta ..... poc hartie igenica cu H.K.

asa ca ... noi sau mai corect VOI faceti burta mare chinezului sau altuia dar numa roman nu este

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 04 October 2011 - 08:46 AM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#140 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 08:45 AM

Cu siguranta vad pe forum plutind in deriva ramasitele elicopterelor Robbe, vandute pana acum putin timp de Sierra (Crown, Ornith, etc). Daca porneam un topic similar pe forum acum 5 ani as fi primit si mai multe priviri urate. Asa cum am primit destule pentru topicurile cu HK450.
0

#141 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 08:51 AM

nenea Real Design, sinteti cel putin decent...!...
insa nu am gasit nici macar in Paris un magazin in care sa imi iau chiar TOT ce aveam nevoie...am inteles de la cei care pastoreau acele locatii ca pentru partea de "competition" sint doi mari vectori: "en-ligne"(on-line...) si Asia continentala, evident, tot "via" on-line...intr-un magazin "fizic" este greu unui comerciant sa "tina" SUFICIENT si ACOPERITOR stoc de rc-competition...
de aceea cred eu ca mai avem mult de citit si observat pina vom putea cristaliza si edita studii sau discutii FUNDAMENTATE pe piata rc de p-acilea...
ca e mica piata, ca dimensiuni, nu de altceva...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#142 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 04 October 2011 - 09:14 AM

Poate am exagerat eu cu chiar TOT ... dar de multe ori se mira domnul Dan Mitea de ce nu punem nus' ce dop la carburator ca dansul se duce repede la tantilica in colt si il cumpara - ma duc si eu in colt dar ..... cred ca gresesc mereu coltul !

Acum sa nu exagerez caci si la magazinele din Bucuresti , bani sa ai caci gasesti destullll de multe lucruri bune, frumoase, de calitate etc - totul este sa faci drumul pana acolo .
Dar iti imaginezi ce am gasi daca s-ar mai subtia pachetele alea de vin cu posta si miros a Chinez - am ajunge sa stam la coada iar comerciantul s-ar muta in Unirea Center pentru mai mult spatiu .

P.S.

In Viena chiar este un magazin pe Maria ... mai sunt si altele dar asta era gen autoservire unde am vazut si pipait toate sutele de nimicuri, zeci de motoare, sarme, sarmulite, fuselaje de Jet-uri, machete metalice la tot ce vrei si nu vrei si multe altele. Erau si produse Fun dar si de competitie - poate nu tot ce exista in lume dar nici pe terenurile noastre de zbor nu vezi 100 % doar produse de competitie.
Era ceva gen AutoRc dar mult mai mare . Apropo ... si la Auto Rc cand ajung tot e o adevarata placere sa admiri produsele expuse , motoarele, automodelele , navomodelele , scule etc si daca iti trebuie chiar poti cumpara destule din ce doresti .

Asta e ! Sanatosi sa fim !
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#143 Useril este offline   mizzone 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2181
  • Inregistrat: 07-May 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 09:29 AM

da, nenea RD, dar sa nu uitam , totusi, ca 80-85% din decizia de cumparare este,in majoritatea cazurilor, totusi, PRETUL...imbatabil pe "en-ligne"...
bafta si minuni!

"...NU TREBUIE CONFUNDAT ADEVARUL CU PAREREA MAJORITATII..."-Jean Cocteau
"...DACA VEI AVEA SUFICIENTA INTELEPCIUNE SI RABDARE SI VEI STA ATENT PE MALUL RIULUI, VEI PUTEA OBSERVA, LA UN MOMENT DAT, PLUTIND LA VALE, CADAVRELE DUSMANILOR TAI" -citat : -Sun Tzu -ARTA RAZBOIULUI

"...cine nu are timp, nu invinge niciodata"-Antoine de Saint d'Exupery

"Cuvintele sincere nu sunt niciodata placute, cuvintele placute nu sunt niciodata sincere" -Lao Tze

"...esential in existenta unui om ca mine este ceea "ce" GINDESTE si "cum" GINDESTE, si NU ceea ce FACE si ce SIMTE."-Albert Einstein-BUCURIA GINDIRII

NOTA: daca, intimplator sau nu, unele cuvinte sau elemente de sintaxa din postarile mele comporta dificultati de compilare pentru unii cititori, sint disponibile scurte seminarii de dezvoltare a perceptiei si comunicarii interpersonale.
de asemenea, RECOMANDAM IMPERATIV celor care se cred indreptatiti sa corecteze modul de redactare al textelor un scurt curs de ISTORIE LINGVISTICA, precum si consultarea unui Indreptar ortografic, ortoepic si de punctuatie.
0

#144 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 04 October 2011 - 01:11 PM

 mizzone, la 04 October 2011 - 09:29 AM, a spus:

da, nenea RD, dar sa nu uitam , totusi, ca 80-85% din decizia de cumparare este,in majoritatea cazurilor, totusi, PRETUL...imbatabil pe "en-ligne"...
bafta si minuni!

boing....
DT
0

#145 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 04 October 2011 - 08:13 PM

Vedeti ca daca nu-i un Paun sa va zgandare, topicul treneaza?! De la orele 14:00, n-a mai postat nimeni nimic, se pare ca lumea, cititorii s-au speriat de "boing-ul" lui @Zod.

Acuma, am inteles teza lui @Zod, relativ la "linia dreapta", (sau asa imi place mie sa cred, c-am inteles) zecile de pareri bune si foarte bune despre MPX, cum de asemenea si faptul ca chinezii copiaza de sting si toate celelalte, nu ma intelegeti gresit, da' chiar nu vreau sa scriu iar j-de randuri repetand tot ce s-a scris.

Dar, daaar, in toate aceste posturi n-am vazut MPX-ul raportat la ... altceva. Adica, daca ... sa zicem, habar nu am de nimic si ma trezesc io azi ca vreau sa ma apuc de modelism, din toate posturile (mai putin ale mele si inca cateva) singura concluzie relativ logica care o pot trage, este ca daca vrei sa faci aeromodelism, cel mai bun lucru care-l poti face, este sa-ti iei un MPX.
Chiar asa sa fie, chiar atat de bine sa fie puse la punct produsele celor de la MPX, incat sa nu aibe rival pe piata?! Unu din criteriile pe care eu il iau in considerare, este rezistenta la crash, iar @Allen a venit cu un exemplu de spuma MPX, care pare sa vina in intampinarea si a acestui criteriu, pe langa toate celelalte.

Intrebarea ramane: nu mai sunt si alti producatori, sau comercianti (chiar si HK-ul), care sa produca spume, comparabile cu MPX-urile, sau de ce nu mai bune???? (si nu doar spume) Chiar asa sa fie oare????

Personal, parerea mea, este ca, chiar si numai pentru faptul ca populatia globului este de aproape 7 miliarde de oameni din care o cifra nesemnificativa, lucreaza pentru MPX, trebuie sa fie printre cele aproape 7 mlrd de oameni care nu lucreaza pentru MPX, oameni care lucreaza pentru alti producatori si care sa conceapa (sau sa copie si sa imbunatateasca - daca ii duce mintea) si sa scoata pe piata produse mai bune.

Voi, ce ziceti?! N-ati mai zburat si alte spume, care sa va satisfaca, in afara de MPX-uri? Chiar nu-i nici un alt pasionat care sa nu fi zburat alta spuma si sa nu fie la fel de multumit ca de un MPX, sau chiar mai multumit? :blink:
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#146 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 04 October 2011 - 08:51 PM

Ii tot acuzam pe chinezi de una, de alta, da', ma gandesc io, asa cu mintea mea, cat ma duce ea acolo, ca populatia chinei atinge cifra de 1,34mlrd de oameni!!!
Avand in vedere ca restul populatiei globului pamantesc reprezinta aprox. 5,66mlrd de oameni, imi vine extrem, extrem de greu sa cred ca n-are cum sa se existe printre cei 1.34mlrd de chinezi si oameni destepti, capabili sa proiecte, sa studieze, sa ... faca ceea ce trebuie sa faca si sa scoata produse bune si foarte bune, indiferent de domeniu, nu doar sa copieze.

Acuma, revenind pe tema si taramul aeromodelismului si coborand catre mai punctuala tema, calitatea MPX: chiar nu s-or gasi, printre cele 1,34mlrd de chinezi, macar unu' mai destept, care sa conceapa o spuma mai buna decat MPX-ul si, macar vre-o 2000 de alti chineji mici s-o produca si s-o comercializeze.
Mi s-ar parea absurd sa nu existe, e ca si cum am privi pe ceriu, noaptea si ne-am gandi noi asa ca noi suntem singura specie inteligenta din toooaaata puzderia aia de stele ... iar Creatorul (indiferent cum s-o numi el) n-a avut altceva mai bun de facut, decat sa umple ceriul cu stele sa-l vada ... homo sapiens!!!

Nu stiu cat mai numara populatia batranului continent (arogant numit "batranul" - zic io), da' nu stiu daca se ridica la 1mlrd de
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#147 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 09:01 PM

Cred ca tu citesti doar posturile tale. In topic sunt destule comparatii - de fapt cu asta incepe.

 PaunFD, la 04 October 2011 - 08:13 PM, a spus:

Dar, daaar, in toate aceste posturi n-am vazut MPX-ul raportat la ... altceva.


"Vedeti ca daca nu-i un Paun sa va zgandare, topicul treneaza"

Poate ca fiecare a spus ce a avut de spus.

Iti propun sa deschizi n topic separat legat de globalizare si inovatia chinezeasca.
0

#148 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 04 October 2011 - 09:06 PM

Este adevarat, dar comparatiile "se rezuma la MPX este mai bun ca ... ", sau "si spuma X este asa si pe dincolo, dar MPX parca are un fel de vino-ncoa", adica rezumand, MPX RULZ.
Cel putin asa mi s-a parut mie, dincolo de "locul pe piata", datorat exploziei de chinezisme.

Aceasta postare a fost editata de PaunFD: 04 October 2011 - 09:08 PM

"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#149 Useril este offline   Screamer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 318
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 09:35 PM

pot sa imi dau si eu cu parerea ?

http://stash.norml.org/wp-content/uploads/please-do-not-feed-the-troll.jpg

in curand o sa vorbim de castraveti murati...
P-40E - Captiv (Video cu primul zbor)
IAR-27 - Captiv
CAP-21 - Captiv
2x Combat "Pionierul" - Captiv
Graupner "Amateur II" - Trainer
Bombonel - Acro/Trainer (Video cu prima tractare de planor)
0

#150 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 October 2011 - 09:46 PM

Domnule, intr-o exprimare "libertina", eu rezum totul la un batran proverb romanesc (nu chinezesc): cand 2 oameni iti zic ca esti beat, du-te si te culca; stiu ei ce spun.
Si eu am "proslavit" ceva timp (nu mult, vreo 2-3 luni) avantajele maretelor realizari chinezesti pana cand niste "oameni de bine" cum ar fi Ice9, Maverick, Ovidiu si altii mi-au deschis ochii. Cand am luat prima "jucarie" de la Multiplex am vazut diferenta. Nu sunt expert, abia am inceput sa vantur aerul de colo-colo, dar diferenta intre o falfaiala aiuristica si o linie dreapta e certa. Parerea mea (ca sa citez niste oameni de pe aici).
Stima si prietenia!

Aceasta postare a fost editata de Rower: 04 October 2011 - 09:47 PM

MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

Arata acest topic


  • 7 Pagini +
  • « Prima
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro