Modelism - RHC Forum: Motocositor cu telecomanda - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Motocositor cu telecomanda

#1 Useril este offline   incepator2 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-December 11

Postat 24 December 2011 - 06:45 PM

Sal tuturor!
As dori sa fac un motocositor care sa pot conduce prin telecomanda.
As avea nevoie de un receptor si de un emitator cu raza de actiune 100m si la care pot lega 2 motoare (care se invart in 2 directii).unu pt acceleratie si una pt. directie.
Ce propuneti?
M-am gandit la un acumlator de motocicleta si motor de stergator parbrize.Se poate efectua cu receptoare care se vand pt. modelism sau trebuie alte motoare.... acumlator?
0

#2 Useril este offline   AG-74-HESS 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3574
  • Inregistrat: 04-February 08
  • Gender:Male

Postat 25 December 2011 - 12:58 PM

Vezi ca sunt multe pe net. Cauta dupa ``RC lawn mower ``




Oricum, nu merita efortul si mai ales investitia. E tot-una daca-ti faci capacul de la wc sa se ridice cu telecomanda, sau daca-ti pui servo-uri sa-ti actioneze intrerupatoarele de la lumina prin camere....
Bafta totusi!
0

#3 Useril este offline   Rasputin 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 26-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Navodari

Postat 25 December 2011 - 04:55 PM

Un coleg, de aici, sau de pe un alt forum, spunea: " Necesitatea şi lenea sînt cei mai buni ingineri". Acu’ dacă îndepliniţi una din condiţii aveţi sorţi de izbîndă, de îndepliniţi ambele condiţii, atunci reuşita este totală.

Lăsînd gluma la o parte, dacă pe mine m-ar lovi o astfel de năpastă (să fiu nevoit a tunde iarba) aş face aşa : Din comerţ mă procopsesc cu un ansamblu receptor- emiţător, ăl’ mai ieftin din ofertă şi evident două servo de acelaş calibru. Mai departe caut revista TEHNIUM nr5, din fatidicul an 1989. Din revistă plec urechea la articolul dn-lui inginer Daniel Bădescu, intitulat “Sistem automat pentru orientarea antenelor TV”. Chestiunile pomenite sînt de natură a rezolva problema. Dacă însă microbul amatorismului este aşa de inoculat în fiinţa dvs , evident că puteţi renunţa la cele două tranzistoare de putere şi la cei doi acumulatori, folosind în loc o punte H şi evident un singur acumulator.

Posibil ca uni din colegi să spună că un "servo de servo", un mega servo, sau mai pe româneşte, un servo cu mai multă potenţă ar rezolva problema. Treaba e că, cel puţin pentru mine , un servo potent este peste potenţa mea financiară. Deci eu aşa aş face, în toată treaba un cuvînt greu avînd de spus familiunea şi nu în ultimul rind onor nevastu. Altfel spus ,dacă artimetic ei îi iese în bobi că este mai economic să cosesc cu coasa, atumci sînt toate şansele ca lenea mea să nu atîrne nici un gram în balanţă. Poate la alţii e alt fel, da eu, de cînd mă ştiu, (vorba lui bădiţa Creangă) la mine aşa o fost, şi cum puterea obişnuinţei este mare, eu nu am putut a mă sustrage cînd mi-am dat cu părerea.

Bine ai venit printer noi colega dragă, scuze pentru postul lung şi tonul folosit. Ca scuză nu pot invoca decît atmosfera sărbătorilor,( Pe un moderator sînt toate şansele să nu impresioneze scuzele mele). Deci emiţător , receptor, două servo şi montajul dn-lui Bădescu, eu cred că rezolvă problema. Evident partea de concepţie şi realizare a mecanicii direcţiei va fi să o duceţi singur în cîrcă.
0

#4 Useril este offline   incepator2 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 23-December 11

Postat 26 December 2011 - 04:25 AM

Multumesc de idei.
La mine ar fi vorba de un cositor nu pt. curte este vorba de hectare in munti si de asta am vrut sa fac ceva cu centrul greutatii jos am dealuri inclinate.Cel pt. curte cunosc e jucarie(macina iarba..in cazul meu am nevoie de el).
0

#5 Useril este offline   levis 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 52
  • Inregistrat: 13-January 07

Postat 26 December 2011 - 12:37 PM

Vezi postareaincepator2, la 24 December 2011 - 06:45 PM, a spus:

Sal tuturor!
As dori sa fac un motocositor care sa pot conduce prin telecomanda.
As avea nevoie de un receptor si de un emitator cu raza de actiune 100m si la care pot lega 2 motoare (care se invart in 2 directii).unu pt acceleratie si una pt. directie.
Ce propuneti?
M-am gandit la un acumlator de motocicleta si motor de stergator parbrize.Se poate efectua cu receptoare care se vand pt. modelism sau trebuie alte motoare.... acumlator?


Parca te si vad stand pe un seslong la umbra unei umbrele de soare cu lada frigorifica langa tine, plina cu bere si cu mirosul de iarba proaspat cosita (facem abstractie de fumul de la cositoare si de zgomot) e super. Asa sa tot mergi la cosit. Mult succes, mi-ai dat o idee buna cu aceasta jucarie chiar am sa ma apuc sa o construiesc, am de cosit putina iarba dar ar fi o satisfactie mare sa si functioneze.
Eu am o telecomanda de la un avion si doua servo tot de la avion destul de puternice, daca le pun in paralel cu siguranta vor merge si ideea cu motorasele de la stergatoare cred ca e buna, pentru a deplasa jucaria si pentru a vira.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro