Modelism - RHC Forum: cnc made in china - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

cnc made in china maruntisuri de pe e-bay

#1 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 September 2011 - 01:14 PM

aveam niste maruntis prin pusculita si ma tot intrebam ce sa fac cu ei? avioane am fara numar, fara numar, telecomenzi idem,multirotoare deja ma incurca prin casa asa ca hai nene sa-mi iau un cnc sa intru in rand cu lumea :D , drept care am pandit pe e-bay si mi-am tras scula din china.dupa ce am facut plata ma tot macina un gand de neincredere si anume ca sculele chinezesti nu sunt dintre cele mai calitative, ctc-ul se face cum se face acolo, principalul tel al asiaticilor fiind sa ia banii la lumea care trudeste :D.am stat asa pret de trei saptamani si am tot asteptat vre-o confirmare de plata dar raspuns ioc pana acum patru zile cand am primit un traking de la dhl express. produsul a fost trimis din shenzen in hong-kong, de acolo in germania, din germania in italia si apoi via atena in bucuresti si apoi la mine.da stiu ca sa plimbat putin frate, stai sa vezi ce busituri are pachetul meu ca saracul e supraponderal la 60kg ale lui numai de mila nu are parte din partea manipulantilor mai ales ca intre timp am citit tot felul de calificative naspa pe net ca au ajuns ba pocnite steperele, ba nush ce masa stramba etc.cu sufletul indoit de durere am ridicat pachetoiul si m-am indreptat resemnat catre atelier pentru a inspecta pagubele si a vedea ce e de reparat.cand am desfacut cartonul sa vezi surpriza,pe interior alta cutie de placaj in care ma si asteptam sa gasesc ceva chinezi ghemuiti si hacuiti de mafia lor :). trag cuiele care sigilau presupusul sicriu si vad nene tot polistirenul din china adunat la mine pe masa iar dedesubt, frumos ansamblat,cnc-ul intact si lucios de parca acum era facut.hotarat lucru la fabricanti, au tras concluziile care le-au avut de tras de la anterioarele expeditii si au facut un ambalaj de toata lauda, doar cu tancul sa strici ceva in el.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00826.JPG
  • Imagine atasata: DSC00827.JPG
  • Imagine atasata: DSC00828.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 27 September 2011 - 01:17 PM

0

#2 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 September 2011 - 01:27 PM

am desfacut tot, am maturat (2 ore cred) toti fulgii de polistiren rezultati din despachetare, am inspectat tot si aparent e ok asa ca m-am vazut cu o masa de fiare de care nu stiu sa ma apuc sa o reglez drept pentru care apelez la domniile voastre ,cunoscatori in ale prelucrarilor prin frezare sau aschiere (iertare ca nu cunosc termenii inca) sa va dati o parere despre calitatea produsului achizitionat de mine si daca am facut o prostie sau nu.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00829.JPG
  • Imagine atasata: DSC00830.JPG
  • Imagine atasata: DSC00831.JPG
  • Imagine atasata: DSC00833.JPG
  • Imagine atasata: DSC00834.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 27 September 2011 - 01:27 PM

0

#3 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 September 2011 - 01:30 PM

chinezul zice asa :

This is a new 3-axis cnc router

production design your own 3D models and 3D works of art,

Can use it to carving PCB board,

The routers use precision linear bearings and alloy manufacturing,

Linear bearings, can be adjusted to ensure the elimination of the gap,
precision fit,

high-precision linear Round rails, diameter 0.8-inch,


The use of high-precision new ball screw,

there is no rebound in return; diameter 16 mm; pitch 10 mm;

Aluminum alloy T-slot table, Can help you cut and fixed,
Manufacture than wood table has a huge advantage,

NEMA23 stepper motor current is 3A, the weight 2.2 pounds ,Torque 1.7n.m 245 oz.In.

30v 3A CNC drive,tb6560 , Optical isolation, the maximum 1 / 16 micro-step,Spindle control relay

400w 30v Switching Power Supply



Router is the length of 34 inches, width is 28 inches, 85cm 67cm
Effective processing distance: X = 24 inches,Y = 16 inches, Z = 4 inches (63cm 39CM 10CM)


Highly rigid structure, the weight of 120 pounds, 60KG,

Can be used in all countries of the world, power is the input voltage 110v --- 240v AC

Default spindle is ; power 400w; 6 speeds; 1000-30000RPM

This is High accuracy; mach3 software can control the speed and direction;

run M3 and M4 M and S codes;
0

#4 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 27 September 2011 - 06:53 PM

Felicitari !!! Sa-l folosesti sanatos si cu folos !

Maruntis ... bine , da' cam cat , daca nu sunt indiscret ?

Ce anume vrei sa reglezi la el ? Ai setup-ul de la Mach3 ( fisierul xml ) ? Sa inteleg ca inca n-ai testat nimic ?

Ai reusit sa-l misti ? Ce motor de frezare vrei sa pui ?

Aceasta postare a fost editata de katran: 27 September 2011 - 06:55 PM

0

#5 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 September 2011 - 10:00 PM

maine am programata ansamblarea dar vreau sa stiu daca exista ceva reguli adica daca trebuiesc gresati ceva rulmentii liniari sau alte tricuri care trebuiesc aplicate inainte de ansamblare, sa nu muncesc de doua ori.freza e o ceva made in china pe nume niu ging si care zic ei ca are 580w si 1000-30000rot reglabile in 6 trepte si cred ca de teste e buna :) .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: DSC00835.JPG
  • Imagine atasata: DSC00837.JPG

Aceasta postare a fost editata de worms: 27 September 2011 - 10:01 PM

0

#6 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 27 September 2011 - 10:13 PM

Tare sper sa-ti mearga; ce vad in poze e ca pt 2 fire de 8mm, ti-au pus un lant portcablu enorm. Pacat, baietii stiu sa imite, dar inca n-au invatat sa gandeasca...

Erau prin romanica destui bajeti experimentati care ar fi putut sa iti vanda un cnc, mai bun decat acest zgarieci. Facut de ei, tot cu piese chinezesti, dar macar gandit si probat.

In rest...sa ai succesuri maxime!

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 27 September 2011 - 10:13 PM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#7 Useril este offline   worms 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1345
  • Inregistrat: 20-November 06
  • Gender:Male
  • Location:Piatra Neamt

Postat 27 September 2011 - 10:56 PM

Vezi postareaBogdanStancu, la 27 September 2011 - 10:13 PM, a spus:

Tare sper sa-ti mearga; ce vad in poze e ca pt 2 fire de 8mm, ti-au pus un lant portcablu enorm. Pacat, baietii stiu sa imite, dar inca n-au invatat sa gandeasca...

Erau prin romanica destui bajeti experimentati care ar fi putut sa iti vanda un cnc, mai bun decat acest zgarieci. Facut de ei, tot cu piese chinezesti, dar macar gandit si probat.

In rest...sa ai succesuri maxime!


e un punct de vedere pe care nu-l impartasesc dar il respect si argumentatia mea consta in faptul ca producatorul meu( o fabrica) a vandut in ultimii doi ani cam 2000 de bucati si are calificative 100% pozitive deci de unde concluzia ca nu e de pe drumuri cum pare si cu tot respectul dar eu zic ca de experienta in constructie nu se pune problema .cand dai niste bani mai multi pe e-bay te mai si interesezi cu cine vrei sa faci o afacere,eu cel putin asa fac.daca gresesc vedem in zilele urmatoare :)

Aceasta postare a fost editata de worms: 27 September 2011 - 10:58 PM

0

#8 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 28 September 2011 - 09:25 AM

Man , n-are importanta de unde l-ai luat si cat ai dat , in definitiv ... Conteaza sa-ti faci treaba cu el , in buna regula .
Probabil ca o sa-ti faci singur altul ( mai mare , mai robust , mai precis ) , dar deocamdata , pentru inceput , este absolut
perfect asta . Ai ocazia sa inveti ce si cum , sa vezi daca merita sau nu ... Din partea mea , tot respectul .

Acuma ... in teorie , exista o ordine de montare / aliniere a masinii ... presupun ca nu ai doua maini stangi , asa ca n-o sa fie
o problema pentru tine chestia asta. Greseaza rulmentii , suruburile conducatoare . Verifica unghiurile de 90 de grade , alinierile
masinii ( ar fi necesare un comparator si un vinclu master / de precizie ) . Mare atentie la blocurile de rulmenti si piulite ( varifica
suruburile , sa n-ai backlash ). Daca ai rulmenti radiali axiali , ai grija cum montezi tarasenia ( rulmentii aia trebuie montati cap in cap ,
astfel ca la strangere , sa se elimine jocurile axiale / backlash-ul ) . Greseaza piulitele de la suruburiel alea cu bile ... cel mai bine
ar fi sa le dai afara , sa speli bine tot ( scapi de spanul ramas de la prelucrare ) , numeri bilele si le montezi corect inapoi ...

La partea de electronica cred ca nu ai nevoie de sfaturi ... in cel mai rau caz , te duci la kelinginc pe site , si la sectiunea documents gasesti
absolut toate schemele si diagramele de conectare / specificatii de care ai nevoie ...

Succese !!!
0

#9 Useril este offline   Nan Alex 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 27-June 11
  • Gender:Male

Postat 26 November 2011 - 08:02 AM

Poti sa imi dai si mie un link de unde ai cumparato si cam care a fost pretul ?!
0

#10 Useril este offline   Arise 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 152
  • Inregistrat: 22-December 11

Postat 23 December 2011 - 07:55 PM

O căutare pe google după
"Router is the length of 34 inches, width is 28 inches, 85cm 67cm" sau
"Effective processing distance: X = 24 inches,Y = 16 inches, Z = 4 inches (63cm 39CM 10CM)"

va întoarce ca rezultate niște licitații încheiate cu prețuri de genul:
US $1,090.00 + Shipping: US $430.00 Economy Int'l Shipping
Winning bid: £661.00 + Postage: £230.00 - Economy Int'l Postage

Deci cu totul estimez un aproximativ de $1400 - 1500$. Asta dacă nu revine worms și ne dă mai multe detalii...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro