Modelism - RHC Forum: Probleme Rx Tx ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Probleme Rx Tx ? tot incepator...aruncati cu pietre

#1 Useril este offline   Galm Grimsson 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 12-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 August 2011 - 10:14 PM

Buna seara!
Dupa vreo 4 luni de zbor cu Easy , fara incidente (si vreo 10 ore pe RF 4.5), ma decid la un trainer si anume Minimag.
Vine pachetul, studiem instructiunile, montam....pleca la zbor fericiti.
Prima zi , primul mic incident la prima decolare.Se desprinde batiul, lipire incorecta.Nici o problema.Ne intoarcem acasa dezamagiti. Se remediaza.
A 2-a iesire...prima decolare de la sol direct in bot.Se rupe spuma partea de sus , chiar langa canopy.Era exact locul unde batiul fusese lipit.Motor adunat din balarii cu bucata de spuma inca lipita pe batiu...Electronica e ok, mai putin spuma.Ne asteapta acasa domnul Bison si un gat de PET de apa plata pe care il strangem cu feonul pe toata portiunea.Rezultatul...strong si bule in polistiren.
A treia iesire , primul zbor, prima elice zburatoare... fara urmari grave.Al doilea zbor, o minunatie, mici reglaje in zbor.Emotii si genunchi inmuiati...fericire la final cu 2 aterizari bune.
A patra iesire...si aici vine si intrebarea mea, sau nedumerirea....Primul zbor, din nou reglaje curse etc. zbor cand frumos in linie cand mici "zvacniri " pe stanga .Il aduc jos sa vad despre ce e vorba.La stick motor dat la jumatatea cursei eleronul stang "flutura" ...cam 5 grade sus si jos.Nedumerire! S-a intamplat doar pe acel canal 6.Dupa cateva teste si la motor la maxim constat ca acelasi eleron se ridica pe intreaga cursa fara sa ating stickul drept.
Am verificat mufele in receptor, prelungitoarele...totul parea ok.In final am schimbat in receptor canalele unu si sase n-au mai fost probeleme...la sol.
Parea totul ok si dupa vreo jumatate de ora imi iau inima in dinti si il ridic din nou in aer...aparent e ok totul., zbor frumos drept.Fac vreo 2 looping-uri si roll, la al treilea looping cu motor la maxim in sus inevitabilul se produce si scap de sub control dihania , face stanga brusc cand inca sunt in urcare...si directia catre mama terra in full speed.
Dihania a scapat cu bine datorita PET din bot, mai putin axul motorului care sa indoit aproape la 90 de grade.In rest electronica e ok.
AM tras concluzia ca era aceasi problema cu eleron stanga la motor maxim.
Statia e un e-fly etc62, iar servo SG-90 pe servouri.
Tind sa cred ca problema e din statie, ori Rx ori Tx...servourile sunt ok.
Pareri, explicatii!?

Multumim anticipat!
EasyStar, Minimag, BB 33`....Hawker Hart trainer 1:6 in curs de ...
0

#2 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 16 August 2011 - 10:50 PM

Vezi postareaGalm Grimsson, la 16 August 2011 - 10:14 PM, a spus:

Buna seara!
Dupa vreo 4 luni de zbor cu Easy , fara incidente (si vreo 10 ore pe RF 4.5), ma decid la un trainer si anume Minimag.
Vine pachetul, studiem instructiunile, montam....pleca la zbor fericiti.
Prima zi , primul mic incident la prima decolare.Se desprinde batiul, lipire incorecta.Nici o problema.Ne intoarcem acasa dezamagiti. Se remediaza.
A 2-a iesire...prima decolare de la sol direct in bot.Se rupe spuma partea de sus , chiar langa canopy.Era exact locul unde batiul fusese lipit.Motor adunat din balarii cu bucata de spuma inca lipita pe batiu...Electronica e ok, mai putin spuma.Ne asteapta acasa domnul Bison si un gat de PET de apa plata pe care il strangem cu feonul pe toata portiunea.Rezultatul...strong si bule in polistiren.
A treia iesire , primul zbor, prima elice zburatoare... fara urmari grave.Al doilea zbor, o minunatie, mici reglaje in zbor.Emotii si genunchi inmuiati...fericire la final cu 2 aterizari bune.
A patra iesire...si aici vine si intrebarea mea, sau nedumerirea....Primul zbor, din nou reglaje curse etc. zbor cand frumos in linie cand mici "zvacniri " pe stanga .Il aduc jos sa vad despre ce e vorba.La stick motor dat la jumatatea cursei eleronul stang "flutura" ...cam 5 grade sus si jos.Nedumerire! S-a intamplat doar pe acel canal 6.Dupa cateva teste si la motor la maxim constat ca acelasi eleron se ridica pe intreaga cursa fara sa ating stickul drept.
Am verificat mufele in receptor, prelungitoarele...totul parea ok.In final am schimbat in receptor canalele unu si sase n-au mai fost probeleme...la sol.
Parea totul ok si dupa vreo jumatate de ora imi iau inima in dinti si il ridic din nou in aer...aparent e ok totul., zbor frumos drept.Fac vreo 2 looping-uri si roll, la al treilea looping cu motor la maxim in sus inevitabilul se produce si scap de sub control dihania , face stanga brusc cand inca sunt in urcare...si directia catre mama terra in full speed.
Dihania a scapat cu bine datorita PET din bot, mai putin axul motorului care sa indoit aproape la 90 de grade.In rest electronica e ok.
AM tras concluzia ca era aceasi problema cu eleron stanga la motor maxim.
Statia e un e-fly etc62, iar servo SG-90 pe servouri.
Tind sa cred ca problema e din statie, ori Rx ori Tx...servourile sunt ok.
Pareri, explicatii!?

Multumim anticipat!

Mhz sau GHZ?
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#3 Useril este offline   Galm Grimsson 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 12-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 August 2011 - 10:54 PM

2,4 GHz e statia
EasyStar, Minimag, BB 33`....Hawker Hart trainer 1:6 in curs de ...
0

#4 Useril este offline   NAVOMARIUS 

  • MARIUS
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4699
  • Inregistrat: 04-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:AEROMODELE

Postat 16 August 2011 - 11:07 PM

Ma gandesc sa nu ai ceva mixuri intre acele canale,poti incerca sa faci un nou model in statie
Tel 0740850863








Grea 6--POZE CET VEST
0

#5 Useril este offline   Galm Grimsson 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 12-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 August 2011 - 11:36 PM

Singurul mix este intre canalul 1 si 6 ptr eleroane.
Chiar inainte cu 2 zile de a pune receptorul pe model , revenisem la starile din fabrica.
EasyStar, Minimag, BB 33`....Hawker Hart trainer 1:6 in curs de ...
0

#6 Useril este offline   Galm Grimsson 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 12-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 16 August 2011 - 11:38 PM

Si faza cu eleron la maxim motor nu o face in permanenta
EasyStar, Minimag, BB 33`....Hawker Hart trainer 1:6 in curs de ...
0

#7 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 17 August 2011 - 02:55 AM

Doar o supozitie: daca face doar la full gaz, as suspecta alimentarea. Poate tensiunea care ajunge la receptor scade nepermis si ai comportamentul acela...spun si eu.
0

#8 Useril este offline   vlad1 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2647
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Oradea

Postat 17 August 2011 - 07:30 AM

Daca motorul e brushed l-as deparazita, daca e brushless as schimba ESC-ul.
0

#9 Useril este offline   Galm Grimsson 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 12-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2011 - 03:58 PM

Motorul e un Brushless Outrunner FC2812 1534kv.
Am sa incerc cu un alt ESC si am sa incerc si cu un cablu Y sa elimin canalul 6.
EasyStar, Minimag, BB 33`....Hawker Hart trainer 1:6 in curs de ...
0

#10 Useril este offline   Galm Grimsson 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 12-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2011 - 04:02 PM

Vezi postareadan_mitea, la 17 August 2011 - 02:55 AM, a spus:

Doar o supozitie: daca face doar la full gaz, as suspecta alimentarea. Poate tensiunea care ajunge la receptor scade nepermis si ai comportamentul acela...spun si eu.


Face si la turatie maxima...eleron maxim sus, dar mai face si la jumatatea cursei motor si atunci doar flutura eleronul.
Nu face in permanenta.Are momente de ratacire.
Intre timp sa dus si minicamera, altfel puneam un filmulet.
EasyStar, Minimag, BB 33`....Hawker Hart trainer 1:6 in curs de ...
0

#11 Useril este offline   takeoff 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1029
  • Inregistrat: 25-July 08
  • Gender:Male
  • Location:Calarasi
  • Interests:Elicoptere,elicoptere,elicoptere si apoi tot ce zboara...

Postat 17 August 2011 - 05:03 PM

Acum cateva minute am setat statia pentru flapsuri,tot invartindu-ma cu ea pe langa model am vazut ca eleroanele faceau ca toti dracii,ghici ce servouri am....htx90,profundorul
era linistit,pe el am un servo Graupner.Rezolvarea ar fi niste inele de ferita.

spor
0

#12 Useril este offline   Galm Grimsson 

  • Grup: Members
  • Postari: 0
  • Inregistrat: 12-January 11
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 17 August 2011 - 05:39 PM

Uite ca se poate...
Si eu care credeam ca am inebunit si nu vad bine. <_<

Am sa incerc.

Multumesc tuturor!!!
EasyStar, Minimag, BB 33`....Hawker Hart trainer 1:6 in curs de ...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro