Modelism - RHC Forum: YAK-54 fuselaj HELLPPPPP! - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

YAK-54 fuselaj HELLPPPPP!

#1 Useril este offline   sergiu98tm 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 04-August 11

Postat 05 August 2011 - 03:51 PM

Am un Yak 54 cumparat acum 6 ani si facut praf la primul zbor.De abia ieri l-am dat jos din pod ca sa ma apuc sa il repar dar fuselajul de jos este distrus.Ma poate ajuta cineva cu un fuselaj nou?Am incercat sa il lipesc cu prelandez dar nimic.
0

#2 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 05 August 2011 - 04:02 PM

In primul rand, specifica ce yak 54 este. Fiind un model foarte popular, sunt foarte multe versiuni, intre 50 de cm si 3 metri anvergura. Presupun ca nu se potrivesc fuselajele intre ele.
In al doilea rand, ce este acel 'prelandez' si la ce se foloseste, in afara de a incerca - fara succes - sa lipesti un fuselaj de avion ?
0

#3 Useril este offline   misumat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2011 - 04:25 PM

Foarte tare... Am mai auzit eu pe la tara pe unii care ziceau "prenaNdez", dar asta cu "preLaNdez" e de exceptie... :pardon: Si partea cu lipitul avioanelor cu prenadez e cam inedita....
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#4 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2011 - 05:16 PM

Mai e una: PERLANDEZ!
On topic: avand in vedere ca a incercat cu prenadez, cred ca-i o spuma. Deci, daca e din polistiren expandat (scartaietoare), lipeste-l cu Bison Hobby Glue sau Poxipol sau SuperGlue special pt Foam (de ex. Robbe Foam Glue de la Sierra)
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#5 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 05 August 2011 - 10:37 PM

era utila o locatie la profil.
dupa "tm" presupun ca esti din timisoara.

poti incepe cu inceputul...sa cauti modelisti din timisoara ..te vom ajuta cu placere.

cu prenadeX nu prea poti lipi acioane aia e clar.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#6 Useril este offline   Rower 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 394
  • Inregistrat: 13-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 August 2011 - 10:56 PM

Cu Pelicanol ati incercat?
MXS-R 1,92m AGM-30cc >>> CMPro Marathon 1,80m AGM-30cc >>> Pitts Special 1,45m NGH 35cc >>> Thunder Tigre Piper J3 Cub 2,10m OS Max 91 Fx >>> Canary 40 Phoenix Models 1,6m ASP .46 7,5cc >>> Pitts Special 1,40m OS 91 FX Max 15cc >>> Cessna 182 1,6m NITROPLANE FIBERGLASS ASP.52 8,5cc >>> Sbach 342 Phoenix Models 1,42m ASP.52 8,5cc >>> Great Planes Slinger Flying Wing 1,2m >>> Extra 260 EP Jamara 1,4m AXI 2826/12 >>> Sukhoi 26M EP Jamara 1,25m AXI 2826/10 >>> Robbe Cardinal 1,5m >>> Yak 54 Extreme Flight 1,2m >>> Robbe Arcus 1,8m >>> Sebart Pitts Challenger S >>> Parkzone Stinson Reliant SR-10 1,26m >>> Thunder Tiger Yak-54 1,15m, EP Kyosho >>> Nitroplanes P-47 Thunderbolt 1,40m, ASP .52, 8,5cc >>> Phoenix Models Edge 540 1,41m, Magnum .61, 10cc >>> Graupner Extra 300 1,50m OS 91 FX Max >>> Dululutu Sukhoi 26M EP 1000mm >>> Dululutu Yak 55 EP 1,15m >>> Hitec Aurora 9 2,4GHz >>> Spektrum DX6i 2.4GHz Mode 2
0

#7 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 06 August 2011 - 01:26 PM

Usurel, usurel cu glumitele baieti ! ... caci desi nu fac nici un rau exista riscul sa se "oftice" omul si sa isi inchida topicul !
Mai stiu eu pe cineva - si ofticos si paracios - si a terminat gradinita de muuuult rau de tot, dar .....!
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#8 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 07 August 2011 - 12:53 AM

@Nen77. Nu te supara dar si tu ai uitat sa-ti treci locatia....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Clipboard011.jpg

0

#9 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 07 August 2011 - 08:13 PM

Vezi postareadan_mitea, la 07 August 2011 - 12:53 AM, a spus:

@Nen77. Nu te supara dar si tu ai uitat sa-ti treci locatia....


Mda.. dar pe Nen77 il cunoste toata lumea ( ca si pe Dan Mitea ) si implicit si de unde este !
Mentionarea locatiei ar fi o informatie redundanta ! ;)
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#10 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 09 August 2011 - 11:55 AM

Mai sa fie...Cita ipocrizie inca se mai afla pe,...nu-i asa?, plaiurile mioritice.O persoana a solicitat un ajutor.Ce a primit in schimb?A fost luat la "misto", in bascalie, de persoane care cu siguranta au uitat cum au inceput aeromodelismul.Este usor sa faci "misto" de cineva atunci cind ti se iveste ocazia.Mult mai greu este insa sa fi OM si sa ajuti, fie si cu sfaturi.
Sergiu, probabil, esti un incepator.Nu lua in seama postarile cu pricina. Fi mai clar. Despre ce YAK-54 este vorba?Care este fabricantul? Toate bune,
Aeromax.
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#11 Useril este offline   typer 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 440
  • Inregistrat: 28-April 08

Postat 09 August 2011 - 02:02 PM

Vezi postareaaeromax, la 09 August 2011 - 11:55 AM, a spus:

Mai sa fie...Cita ipocrizie inca se mai afla pe,...nu-i asa?, plaiurile mioritice.
...
Sergiu, probabil, esti un incepator.Nu lua in seama postarile cu pricina. Fi mai clar. Despre ce YAK-54 este vorba?Care este fabricantul? Toate bune,
Aeromax.


Eh, astia suntem, in principiu ai dreptate, dar de obicei multi deschid topice si uita sa intre macar sa citeasca ce li se raspunde, in fine nimeni nu-i intelege.
"Fii mai clar" :drinks:
"An engineer once said to build something great is like swimming in honey"

"I have always said i'd rather crash a pretty plane than fly an ugly one..." Dave F.
0

#12 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2011 - 09:52 AM

Nu numai ca uita sa intre sa citeasca, dar mai si spameaza forumul cu postari multiple:
cealalta postare

Cand scrii la misto si pui intrebari la misto, ti se raspunde la misto.
Dupa cate vezi sunt oameni care au incercat sa il ajute, dar el a disparut de pe subiect ca sa reapara in alta parte, unde probabil a deschis acelasi subiect ca sa il lase atarnat si pe acolo.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#13 Useril este offline   misumat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 August 2011 - 10:25 AM

Omul s-a inregistrat pe 4 august si a postat de doua ori acelasi lucru pe 5 august. De atunci nici macar nu a mai intrat pe forum sa vada ce e nou. Ciudati de-atia sunt destui, istoria acestui forum a demonstrat-o, mai neplacut e ca toata comunitatea se chinuie sa ajute cate unul de-asta si apoi regreta... P.S. @Aeromax, daca tot ne-ai admonestat ca nu-l ajutam pe asta cum trebuie, propun sa-l cauti personal si sa-l ajuti cu forta sa lipeasca avioanele alea cu "prelandez"... ca Italia nu e asa departe de Timisoara, nu?
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#14 Useril este offline   aeromax 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 523
  • Inregistrat: 12-May 11
  • Gender:Male
  • Location:ITALIA
  • Interests:Aeromodelism, Aeronautica, Aviatie, Desen, Muzica (chitara)

Postat 20 August 2011 - 11:56 AM

Probabil ca ...dupa ce a vazut raspunsurile i s-a facut lehamite sa mai ceara ajutor.Si cui?.La fel a-si fi procedat si eu.Oricum ,cind este vorba de incepatori,incercati sa lasati "fitele" deoparte.Ar fi un gest de maturitate...
"Odata ce ai cunoscut zborul...vei pasi pe pamint privind spre cer...pentru ca acolo ai fost si acolo...ai vrea sa te intorci" -Leonardo Da Vinci
0

#15 Useril este offline   misumat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 717
  • Inregistrat: 19-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 12:25 PM

Incepatorii seriosi cred ca sunt ajutati foarte mult pe acest forum, cu conditia sa accepte ajutorul. In schimb astia care scriu aiurea pe forumuri, fara legatura cu subiectele de pe acolo, da, sunt luati la misto... Ca sa nu mai spunem de scrisul unora in limba romana... cand apar perle de-astea gen "perlandez"... ce am putea face, sa le aratam unde gresesc ? Clar e prea tarziu pentru ei sa mai invete ceva... si apropos de asta... mi-a placut exprimarea de mai sus: "La fel "a-si" fi procedat si eu"....
ALIGN Trex 600N (in fuselaj de Bell Jet Ranger), OS 50SX-H, Futaba T10C 2,4 Ghz, GY-520/S9254, GV-1 Governor, 3xS3152
CMPro YAK-54 (1,3m) fiberglass, 100 g/dm2, OS 91 FX, 5xS3003, MA 14x8
CMPro Transall C-160 (1,85m) fiberglass, 118 g/dm2, 2 x OS 35 AX, 6xS3003, 2xAPC 10x6 cu 4 pale
CMPro Cessna 182 Skylane (1,65m) fiberglass, 109 g/dm2, OS 55 AX, 7xS3003, MA 13x6
Canadair CL-415 (2,05m) fiberglass, 2 x OS 55 AX, 9xS3003, 2 x MA 13x6
0

#16 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 20 August 2011 - 01:56 PM

Acuma, relativ la "perlandez"-ul acela ... nu toti stim toate denumirile tehnice, sau practice ale tuturor dudelor aeromodelistice sau de orice alta natura. Sa faci din "perlandez" ditamai armasaru' mi se pare cel putin exagerat.
Eu spre exemplu, habar nu am cum si/sau care-i varianta corecta a ... perlandezului, iar asta nu inseamna, cel putin din punctul meu de vedere ca-s retardat, sau ... pe acolo. In familie am auzit denumirea de prenadez, care iarasi nu stiu si sincer, nici nu ma intereseaza daca-i corecta dpdv gramatical, ortofagic si/sau ortopedic, atata vreme cat in mintea mea cuvantul "prenadez" se refera la o ceva de lipit, care lipeste destul de multe materiale de compozitii, texturi, duritati, calitati fizico-chimice diferite.

Ce v-ati face daca de maine, vre-un legiuitor ar decreta ca cuvantul care reprezinta usa-acel obiect care permite accesul in/din ceva in altceva, se redenumeste in ... "marmota", pentru ca asa considera el potrivit?! A-ti scrie sute de pagini de forum ca nu-i corect, probabil Asa si?! El e legiuitor, el vomita legile, iar noi ceilalti, trebuie sa le respectam, deci ... de maine in loc de "usa" vom rosti "mamorta"! Oricum, o crima n-ar fi!

Atata vreme cat intelegem, sau cel putin intuim sensul cuvintelor, precum si/sau la ce se refera ele, cred ar fi mult mai constructiv sa ne rezumam si raspunsurile sa fie la obiect, lasand criticii literari, sa-si faca treaba lor de ... critici literari pe altii arii ale acestui forum. Daca nu sunt alte arii, cred ca ar fi bine sa le infiitam, eventual, sa infiintam si o arie de dictionar tehnic explicativ al termenilor aeromodelistici. Parerea mea!

Acuma, totusi, daca exista vre-unu' p-aci, care are pretentia ca le stie pe toate, ca-i el detinatorul adevarului absolut, fie in domeniul restrans totusi al aeromodelismului, ii sugerez sa ... mearga la doctor sa se caute, pentru ca nivelul lui de imbecilitate depaseste limitele bunului simt, iar probabil omul se chinuie ... Omeneste ar fi sa-i scurtam suferinta, intr-o forma sau alta.
Evident nu exclud posibilitatea vre-unui pui de Enstein printre noi, sau chiar a lu' mama si tata lui (Einstein - evident) cu un IQ maret si o capacitate de memorie, de cel putin 1000 terabiti. Totusi, in cazul acesta, cred ca in intelepciuna lui nemarginita, sunt convins ca ... mai are multe de descoperit si a realizat ca desi nivelul lui de cunostinte este ... cel care este, mai are inca multe de descoperit, pana a atinge adevarul absolut/iluminarea ... zen-ul ... Da' sunt convins ca nivelul acestui posibil individ, il indeamna la decenta si mult, mult bun simt, chiar daca sunt ascunse sub accente de excentricitate.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#17 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 03:45 PM

Amice, ...

Daca pana la varsta asta (esti adult, nu?), inca nu ai inteles de unde vin numele unor lucruri...sorry. Sunt doar denumiri comerciale, asa cum sunt ele de 50 de ani.

Imbecilitatea majoritatii componentilor neamului romanesc vine si din suficienta acestei onor gloate, de a se complace in pronuntii lejere, dupa modelul vecinului care, oricum nu stie toate literele alfabetului, in schimb scuipa seminte la foc continuu si impartaseste altora cu forta, maneaua care l-a facut pe el, beat fiind, sa se simta fericit.






Prenadez

Aceasta postare a fost editata de BogdanStancu: 20 August 2011 - 03:49 PM

Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#18 Useril este offline   rad_gaby 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 673
  • Inregistrat: 19-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Botosani

Postat 20 August 2011 - 06:06 PM

Vezi postareaPaunFD, la 20 August 2011 - 01:56 PM, a spus:

...A-ti scrie sute de pagini de forum ca nu-i corect...


Sindromul folosirii excesive si incorecte a cratimei de care se pare ca sufera si colegul "aeromax"; totusi la el "as" remarca si necunoasterea sensului (si formei) anumitor cuvinte.
0

#19 Useril este offline   PaunFD 

  • Aeromodelist de cumetrie
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 660
  • Inregistrat: 22-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Constanta
  • Interests:IT, Auto engine tunning and driving, Aero - hobby.

Postat 20 August 2011 - 08:37 PM

Pai si daca sunt denumiri comerciale, care-i duda, ca am lipsit la lectia asta?!
De ce m-ar sageta sa cunosc provenienta unor numelor unor lucruri?! Ca sa ... ce, mai concret?! Sa-mi plateasca intretinerea?! Sa-mi puna carburant in rezervorul masinii?! Sa-mi plateasca impozitul?!

Limba vorbita si/sau scrisa evolueaza sau involueaza, dupa cum simt nevoia vorbitorii acesteia, indiferent de IQ-ul acestora. Practic, limbajul scris, cel putin la nivel teoretic vine sa-l ajute pe individul care a exprimat ceva prin ... sunete, sa reproduca acel ceva intr-o forma care s-o mai inteleaga si altii. Limba vorbita insa, are exact acest rost, sa-i ajute pe indivizi sa se inteleaga intre ei si sa-si impartaseasca cunostintele, notiunile, etc. Acuma, daca o comunitate umana (sau animala - dupa preferintele fiecaruia) considera ca o succesiune de sunete se asociaza cu ... "perlandez-ul" - de exemplu, iar acea sucesiune de sunete rostite pe gura si/sau din gat transcrisa este "balada", atunci in mod clar, cuvantul "balada" - va reprezenta in mintea tuturor membrilor acelei comunitati umane sau animale acea substanta chimica care ... lipeste intr-un anume fel!

Acuma, faceti voi un exercitiu de imaginatie si ganditi-va ca printr-o oarecare imprejurare, ajungeti undeva in romanelica, dar pe la 1890!!!! Ma indoiesc ca veti reusi, cel putin in prima faza, sa va intelegeti cu locuitorii acelor vremuri, asa usor. Imaginati-va apoi, ca printr-o oarecare imprejurare, o comunitate romaneasca nascuta pe la 1880 este adusa in zilele noastre!!! - In mod cert, acestia vor avea dificultati majore in a ... comunica cu noi, astilalti!
De asemenea, mergeti, de exemplu, in Moldova de nord, in Bucovina, la tara si veti ramane surprinsi sa observati ca aveti nevoie de ... translator. Acele regionalisme, folosite in mod frecvent in vorbirea acelor comunitati, au sens pentru membrii acestora si sunt de o asemenea maniera incat folosirea lor asigura o modalitate de comunicare facila, usoara si ... intr-un final apoteotic este in folosul acelei comunitati. Pentru mine, de ex. "cucuruz, papusoi, harbuz" etc. sunt cuvinte a caror reprezentare reala in creier nu-mi vine imediat, adica nu ma gandesc instantaneu la ... pepene (de ex.) si cumva, trebuie intai sa-mi traduc cuvantul, pentru ca mai apoi sa-mi reprezint mental obiectul la care cuvantul "harbuz" face referire. Astfel, desi cuvantul este rostit in dulcea limba romaneasca, mie imi pune dificultati in a intelege la ce se refera interlocutorul meu, desi in comunitatea din care acesta (interlocutorul) face parte, cuvantul "harbuz" nu pune pe nimeni in dificultate. In aceste conditii, pot sa spun ca limbajul vorbit a esuat in a-mi asigura mie, ca individ, o cale facila de a comunica!!! Cum totusi, cautand undeva in cotloanele memoriei gasesc intelesul cuvantului harbuz, continui discutia fara a ma arata mare lingivist, mare pastrator de limba romana, pentru a afla si a intelege ce doreste sa-mi comunice interlocutorul si daca este posibil, pentru a-l ajuta.

Lejeritatea pronuntiei, "amice ..." este exact destinatia si esenta existentei limbajului vorbit ... asta daca nu ai aflat pana la varsta asta!!! Inteleg ca esti suparat ca se altereaza limba romana, asa cum o stii tu, iar acest lucru este facut de oameni care cum spui tu, nici macar nu stiu toate literele alfabetului, da' ghici ce?! Nici nu trebuie sa stie literele alfabetului ... Omul de neandertal dau pariu ca habar nu avea nici el de ... litere si cred ca nici nu-l interesa! De abia cand a aparut scrierea cuneiforma se ... prefigura aparitia criticilor literari cu probleme majore la vederea "perlandez-ului", da' scrierea si citirea la acele vremuri, nu era la indemana si nici in interesele tuturor membrilor comunitatilor umane unde se putea gasi. Mai tarziu, egiptenii au construit piramidele, iar din miile de oameni care s-au adus aportul la construirea acestora, nici macar 1% nu stapanea tainele literelor (scrisului si cititului). In zilele noastre, majoritatea populatiei romanelistice, cunoaste macar 10 litere, majoritatea covarsitoare are in gene critica literara, da' ... in mod clar nu suntem in stare sa construim 10km de autostrada ... darmite piramidele. Destinatia ... limbajului, nu este sa stii literele alfabetului ... ci sa poti comunica!

In cazul perlandezului, caz in care criticii literari, de care-i plina romanelica, pastratorii neatarnarii cuvintelor pur romanesti, etc., zic eu ca puteau da dovada de intelepciunea care zice-se ca vine odata cu inaintarea in varsta si ... zic eu ca puteau raspunde la intrebare fara sa faca caz de greseala respectiva. Greseala, care s-ar putea ca peste un numar de ani sa devina "legiferata" in DEX, sau data uitarii!

Ca atare, un numar de multe posturi de pe acest topic, sunt ... off-topic (expresie inca "ne-legiferata" in dex, dar unanim acceptata ca exprimand notiunea de "in afara subiectului") si cred ca cel mai bine ar fi sa fie ori sterse, ori mutate la o sectiune destinata limbii romane, sau criticilor literari.
"Pus astfel in lumina, ancorat in sinergia faptelor, recursul la mentalitate nu eludeaza meandrele concretului" - nu ma intrebati ce inseamna, ca n-am reusit inca sa inteleg ...
Ion Iliescu - Strategie si Reforma
0

#20 Useril este offline   oachidori 

  • F22 Raptor Fan
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2390
  • Inregistrat: 05-August 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti-parc IOR
  • Interests:Aeromodele, Modelare 3D

Postat 20 August 2011 - 08:57 PM

Inca un topic deschis aiurea si care se va intinde pe n pagini fara nici un rost!!Cred ca pe titular nici macar nu il mai intereseaza ce fel de Yak are,daca se poate lipi sau nu cu toate versiunile lipiciului de care vorbiti.
Dar asa-i in tenis!!
Multe succesuri!!
Olivian Diaconescu

Radio:
Multiplex Royal Pro 16 2.4GHz
Aero:
BADAN Kit - Yak55M 2.8m; MVVS116NP; Rezo RE2 MTW
EXTREME FLIGHT - Extra 300 2.3m; MVVS58 Prosport; Rezo -MVVS
MULTIPLEX - Funcub;Parkmaster;Funjet Ultra2
FREEWING - F22 Xicoy X45 Jet
ROBBE - Mistral 2.0m
F22 depron
AERONAUT - Triple RES 2.0m
Auto:
TRAXXAS - E Revo 1/16
ARRMA - Typhon 6S
0

#21 Useril este offline   adyc 

  • Fly-Free DreamTeam
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 764
  • Inregistrat: 02-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 09:20 PM

Stimate domnule PaunFD, din tot postul tau cu multe cuvinte imbarligacioase am reusit sa fac un rezumat si anume:
1. manelele dauneaza grav societatii multilateral demolate de oameni de bine(probabil rockeri);
2. lasati prostii sa se exprime asa cum pot ei mai bine, oricum nu-i asculta nimeni!
3. cei care nu pot comunica in cuvinte, sa o faca prin semne.. chit ca le face cu toporul in capul interlocutorului...ca doar asa faceau strabunii.

Daca mi-a scapat ceva, va rog sa completati!

Aceasta postare a fost editata de adyc: 20 August 2011 - 09:22 PM

0

#22 Useril este offline   Flying Kettle 

  • Adevaratul ceaun zburator!
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2498
  • Inregistrat: 17-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 August 2011 - 09:57 PM

Vezi postareaPaunFD, la 20 August 2011 - 08:37 PM, a spus:

Pai si daca sunt denumiri comerciale, care-i duda, ca am lipsit la lectia asta?!


Acuma, faceti voi un exercitiu de imaginatie si ganditi-va ca printr-o oarecare imprejurare, ajungeti undeva in romanelica, dar pe la 1890!!!! Ma indoiesc ca veti reusi, cel putin in prima faza, sa va intelegeti cu locuitorii acelor vremuri, asa usor. Imaginati-va apoi, ca printr-o oarecare imprejurare, o comunitate romaneasca nascuta pe la 1880 este adusa in zilele noastre!!! - In mod cert, acestia vor avea dificultati majore in a ... comunica cu noi, astilalti!


Stii cum se numeste ceea ce ti se intampla tie ( si, din pacate, unor generatii aproape intregi)??? Se numeste ignoranta! Asta, ca sa fim delicati.
Nu mancati de pe jos! Dauneaza grav sanatatii !

Dragi bikeri, ingrijiti-va sanatatea! Cineva are nevoie de organele voastre.
0

#23 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 20 August 2011 - 10:03 PM

Vezi postareaPaunFD, la 20 August 2011 - 08:37 PM, a spus:

Pai si daca sunt denumiri comerciale....sau criticilor literari.


Imi pare foarte rau sa o spun, dar, acesta, este singurul post al tau care mi-a lasat un gust amar. Imi face placere sa cred ca nu te reprezinta.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 20 August 2011 - 10:05 PM

0

#24 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 20 August 2011 - 10:12 PM

Vezi postareaPaunFD, la 20 August 2011 - 08:37 PM, a spus:

Pai si daca sunt denumiri comerciale, care-i duda, ca am lipsit la lectia asta?!
De ce m-ar sageta sa cunosc provenienta unor numelor unor lucruri?! Ca sa ... ce, mai concret?! Sa-mi plateasca intretinerea?! Sa-mi puna carburant in rezervorul masinii?! Sa-mi plateasca impozitul?!

Limba vorbita si/sau scrisa evolueaza sau involueaza, dupa cum simt nevoia vorbitorii acesteia, indiferent de IQ-ul acestora. Practic, limbajul scris, cel putin la nivel teoretic vine sa-l ajute pe individul care a exprimat ceva prin ... sunete, sa reproduca acel ceva intr-o forma care s-o mai inteleaga si altii. Limba vorbita insa, are exact acest rost, sa-i ajute pe indivizi sa se inteleaga intre ei si sa-si impartaseasca cunostintele, notiunile, etc. Acuma, daca o comunitate umana (sau animala - dupa preferintele fiecaruia) considera ca o succesiune de sunete se asociaza cu ... "perlandez-ul" - de exemplu, iar acea sucesiune de sunete rostite pe gura si/sau din gat transcrisa este "balada", atunci in mod clar, cuvantul "balada" - va reprezenta in mintea tuturor membrilor acelei comunitati umane sau animale acea substanta chimica care ... lipeste intr-un anume fel!

Acuma, faceti voi un exercitiu de imaginatie si ganditi-va ca printr-o oarecare imprejurare, ajungeti undeva in romanelica, dar pe la 1890!!!! Ma indoiesc ca veti reusi, cel putin in prima faza, sa va intelegeti cu locuitorii acelor vremuri, asa usor. Imaginati-va apoi, ca printr-o oarecare imprejurare, o comunitate romaneasca nascuta pe la 1880 este adusa in zilele noastre!!! - In mod cert, acestia vor avea dificultati majore in a ... comunica cu noi, astilalti!
De asemenea, mergeti, de exemplu, in Moldova de nord, in Bucovina, la tara si veti ramane surprinsi sa observati ca aveti nevoie de ... translator. Acele regionalisme, folosite in mod frecvent in vorbirea acelor comunitati, au sens pentru membrii acestora si sunt de o asemenea maniera incat folosirea lor asigura o modalitate de comunicare facila, usoara si ... intr-un final apoteotic este in folosul acelei comunitati. Pentru mine, de ex. "cucuruz, papusoi, harbuz" etc. sunt cuvinte a caror reprezentare reala in creier nu-mi vine imediat, adica nu ma gandesc instantaneu la ... pepene (de ex.) si cumva, trebuie intai sa-mi traduc cuvantul, pentru ca mai apoi sa-mi reprezint mental obiectul la care cuvantul "harbuz" face referire. Astfel, desi cuvantul este rostit in dulcea limba romaneasca, mie imi pune dificultati in a intelege la ce se refera interlocutorul meu, desi in comunitatea din care acesta (interlocutorul) face parte, cuvantul "harbuz" nu pune pe nimeni in dificultate. In aceste conditii, pot sa spun ca limbajul vorbit a esuat in a-mi asigura mie, ca individ, o cale facila de a comunica!!! Cum totusi, cautand undeva in cotloanele memoriei gasesc intelesul cuvantului harbuz, continui discutia fara a ma arata mare lingivist, mare pastrator de limba romana, pentru a afla si a intelege ce doreste sa-mi comunice interlocutorul si daca este posibil, pentru a-l ajuta.

Lejeritatea pronuntiei, "amice ..." este exact destinatia si esenta existentei limbajului vorbit ... asta daca nu ai aflat pana la varsta asta!!! Inteleg ca esti suparat ca se altereaza limba romana, asa cum o stii tu, iar acest lucru este facut de oameni care cum spui tu, nici macar nu stiu toate literele alfabetului, da' ghici ce?! Nici nu trebuie sa stie literele alfabetului ... Omul de neandertal dau pariu ca habar nu avea nici el de ... litere si cred ca nici nu-l interesa! De abia cand a aparut scrierea cuneiforma se ... prefigura aparitia criticilor literari cu probleme majore la vederea "perlandez-ului", da' scrierea si citirea la acele vremuri, nu era la indemana si nici in interesele tuturor membrilor comunitatilor umane unde se putea gasi. Mai tarziu, egiptenii au construit piramidele, iar din miile de oameni care s-au adus aportul la construirea acestora, nici macar 1% nu stapanea tainele literelor (scrisului si cititului). In zilele noastre, majoritatea populatiei romanelistice, cunoaste macar 10 litere, majoritatea covarsitoare are in gene critica literara, da' ... in mod clar nu suntem in stare sa construim 10km de autostrada ... darmite piramidele. Destinatia ... limbajului, nu este sa stii literele alfabetului ... ci sa poti comunica!

In cazul perlandezului, caz in care criticii literari, de care-i plina romanelica, pastratorii neatarnarii cuvintelor pur romanesti, etc., zic eu ca puteau da dovada de intelepciunea care zice-se ca vine odata cu inaintarea in varsta si ... zic eu ca puteau raspunde la intrebare fara sa faca caz de greseala respectiva. Greseala, care s-ar putea ca peste un numar de ani sa devina "legiferata" in DEX, sau data uitarii!

Ca atare, un numar de multe posturi de pe acest topic, sunt ... off-topic (expresie inca "ne-legiferata" in dex, dar unanim acceptata ca exprimand notiunea de "in afara subiectului") si cred ca cel mai bine ar fi sa fie ori sterse, ori mutate la o sectiune destinata limbii romane, sau criticilor literari.

Domnule, ce sa zic...ai vreun blog pe undeva, ca ma infior numai cand vad cat ai scris...de la prenadez si Yak 54 in definitiv, la regionalisme, preistorie si scrierea cuneiforma. Imaginatie monser, nu gluma.:drinks:
0

#25 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 21 August 2011 - 05:07 AM

Stop joc.
flying is my life...
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro