Modelism - RHC Forum: Cum se poate comanda un Servo motor ? - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cum se poate comanda un Servo motor ?

#1 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 27 July 2011 - 04:59 PM

Salutare ,sunt nou pe acest forum si am nevoie de ceva ajutor pt. o barca de nadit ,la sistemul de cuvare nu reusesc sa fac un sistem care sa tina in timp si relativ sa fie ascuns .Am o barca admiral ,i-am scos cele 2 canale care le mai avea dispoibile pe iesiri cu relee ,intrebarea mea este daca imi cumpar 2 servo futaba s3003 pot sa le comand cu releu pe firul de comanda sa-i bag 6 v si dupa aceea sa-l eliberez ? cum se v-a comporta ? revine singur dupa ce-i iau tensiunea de 6 v pe comanda (firul alb ) ? Multumesc pt. ajutor si respect pasiunea voastra foarte frumoasa de altfel .Ar mai fi ceva : ce este mai important sa folosesc canalul pt . dat inapoi ?( desi nu prea merg elicele bine inapoi ) sau sa-l folosesc pt. a 2-a cuva ca sa fie independent ? Mersi inca o data .
0

#2 Useril este offline   schtrumph 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 147
  • Inregistrat: 20-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Militari

Postat 27 July 2011 - 06:55 PM

Comanda la servo se face cu tren de pulsuri variabile, nu cu tensiune.
Ceea ce ai zis nu o sa mearga.
Comanda o poti lua de pe receptorul radio.
Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri ce nu le vom vedea.
John W.Whitehead
0

#3 Useril este offline   LARY 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 559
  • Inregistrat: 31-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:VA SALUT CU RESPECT

Postat 27 July 2011 - 09:57 PM

Salut, nu e sinplu de facut acea modificare si cind zici ca ai terminat togmai atunci incep problemele.
Eu sunt stan patitu, in urma cu ceva ani am incercat sa fac o modificare dar nu erea sigura de loc, bascula cind nu vroiam si cind vroiam sa basculez nu mergea de cele mai multe ori.
Asta bine inteles ca se intimpla pe balta ca acasa mergea perfect.
Ce sistem de basculare are barca in prezent? Ceva poze cu electronica si sistemul de cuvare daca pui poate se gaseste o solutie pentru tine.
0

#4 Useril este offline   dodo007 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Turnu Severin

Postat 27 July 2011 - 11:01 PM

Salut,
Cred ca ai doua variante:
1. mai scumpa, releul tau sa comande un circuit care sa trimita semnal la servo pentru cuvare si revenire cuva (sint baieti aici pe forum care te pot ajuta cu electronica asta),

2. mai ieftin, releul tau sa comande un electromagnet care sa elibereze cuva, gasesti exemple pe forum (revenirea cuvei se face manual, la intoarcerea barcutei la mal)
Alegerea este a ta, eu te-am ajutat cu exemple de rezolvare.
Spor.
PLANURILE DE CONSTRUCTIE A BARCUTEI TIP ALLEN DIN ACEST TOPIC (upload sept 2016): allanplanbarcuta rar
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR1: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!118
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR2: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!328
MATERIALE NECESARE - VARIANTA ALLEN : http://www.rhcforum....showtopic=17986
SI VARIANTA MEA LA BARCUTA NR1: http://www.rhcforum....pic=17986&st=60
MODIFICARI CAPAC BARCUTA NR1:My link
CABLARE ELECTRICA BARCUTE : https://skydrive.liv...AIKBHLI0jsibo0E
Cotari suplimentare pe schitele barcutei tip Allen: cotari barcuta rar
0

#5 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 27 July 2011 - 11:36 PM

Vezi postareadodo007, la 27 July 2011 - 11:01 PM, a spus:

Salut,
Cred ca ai doua variante:
1. mai scumpa, releul tau sa comande un circuit care sa trimita semnal la servo pentru cuvare si revenire cuva (sint baieti aici pe forum care te pot ajuta cu electronica asta),

2. mai ieftin, releul tau sa comande un electromagnet care sa elibereze cuva, gasesti exemple pe forum (revenirea cuvei se face manual, la intoarcerea barcutei la mal)
Alegerea este a ta, eu te-am ajutat cu exemple de rezolvare.
Spor.


Mersi mult tuturor ,m-am pricopsit cu o chinezarie ,e un navo cataraman admiral luat de la leontoys.ro ,nu e facut asa profesional ,nici mufe nu are si e facut cu 2 integrate TX2b si RX2b ,la electronica ma pricep foarte bine ,nu prea le am cu sistemele mecanice .cuvele le-am confectionat eu din tabla de 1 mm de aluminiu luata de la horbach ,am incercat cu un mecanism cu rotite de la o masinutza si cu niste tije ,tijele sa impinga cuvele ele fiind prinse de un magnet ,stiu ca o sa radeti de mine cu chinezaria asta ,dar cred ca e buna coca ei ,asta e am luat-o cam bagata pe gat ,avea o datorie la mine ,prima data am pus jumate jumate apoi ne-am certat si am luat-o eu ca sa nu ne mai certam . placa e facuta cu tranzistori si 2 relee unu pt. fiecare motor ,nu are servo sau ceva de genu ,TX-ul este gen pistol si este de aceeasi firma NEWQIDA AGILA ,40 mhz are quartz . integratele RX si TX mai avea 2 canale libere ,turbo si backward ,am facut-o sa dea inapoi prin adaugarea unor tranzistori si relee care inverseaza sensul motoarelor , carma se face din motoare ST sau DR .Revin cu poze .Eventual ma gandesc sa iau un kit de radiocomanda cu tot cu servo si sa scot toate mataraiele alea . Multumesc .
0

#6 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 27 July 2011 - 11:49 PM

Vezi postareasgdarius, la 27 July 2011 - 11:36 PM, a spus:

Mersi mult tuturor ,m-am pricopsit cu o chinezarie ,e un navo cataraman admiral luat de la leontoys.ro ,nu e facut asa profesional ,nici mufe nu are si e facut cu 2 integrate TX2b si RX2b ,la electronica ma pricep foarte bine ,nu prea le am cu sistemele mecanice .cuvele le-am confectionat eu din tabla de 1 mm de aluminiu luata de la horbach ,am incercat cu un mecanism cu rotite de la o masinutza si cu niste tije ,tijele sa impinga cuvele ele fiind prinse de un magnet ,stiu ca o sa radeti de mine cu chinezaria asta ,dar cred ca e buna coca ei ,asta e am luat-o cam bagata pe gat ,avea o datorie la mine ,prima data am pus jumate jumate apoi ne-am certat si am luat-o eu ca sa nu ne mai certam . placa e facuta cu tranzistori si 2 relee unu pt. fiecare motor ,nu are servo sau ceva de genu ,TX-ul este gen pistol si este de aceeasi firma NEWQIDA AGILA ,40 mhz are quartz . integratele RX si TX mai avea 2 canale libere ,turbo si backward ,am facut-o sa dea inapoi prin adaugarea unor tranzistori si relee care inverseaza sensul motoarelor , carma se face din motoare ST sau DR .Revin cu poze .Eventual ma gandesc sa iau un kit de radiocomanda cu tot cu servo si sa scot toate mataraiele alea . Multumesc .

0

#7 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 27 July 2011 - 11:53 PM

am revenit si cu poze

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 27 July 2011 - 11:58 PM

Vezi postareasgdarius, la 27 July 2011 - 11:53 PM, a spus:

am revenit si cu poze

inca una,se vede cum sunt elicele ,ce sugerati sa anulez mersul inapoi ,ca se pare ca nu prea merg bine inapoi elicele astea ,ea nu era prevazuta sa mearga inapoi ,am facut-o eu dar si binenteles prima data mi-a cazut elicea DR in apa .

Fisiere atasate


0

#9 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 28 July 2011 - 12:04 AM

Vezi postareaLARY, la 27 July 2011 - 09:57 PM, a spus:

Salut, nu e sinplu de facut acea modificare si cind zici ca ai terminat togmai atunci incep problemele.
Eu sunt stan patitu, in urma cu ceva ani am incercat sa fac o modificare dar nu erea sigura de loc, bascula cind nu vroiam si cind vroiam sa basculez nu mergea de cele mai multe ori.
Asta bine inteles ca se intimpla pe balta ca acasa mergea perfect.
Ce sistem de basculare are barca in prezent? Ceva poze cu electronica si sistemul de cuvare daca pui poate se gaseste o solutie pentru tine.


Am pus poze cu chinezaria vandalizata .culmea a si mers pe apa .da nu stiu cat o sa mai mearga ,as vrea sa fac ceva rezistent din ea ,in primul rand vreau sa fac un sistem care sa revina cuvele pt. ca lasate imi ating apa cand vin cu ea inapoi ,am testat-o pe apa .
0

#10 Useril este offline   stelian 

  • NAVOMODELE CNX
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2400
  • Inregistrat: 01-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti_Militari Tel 0721 241 744

Postat 28 July 2011 - 12:21 AM

Vezi postareasgdarius, la 28 July 2011 - 12:04 AM, a spus:

Am pus poze cu chinezaria vandalizata .culmea a si mers pe apa .da nu stiu cat o sa mai mearga ,as vrea sa fac ceva rezistent din ea ,in primul rand vreau sa fac un sistem care sa revina cuvele pt. ca lasate imi ating apa cand vin cu ea inapoi ,am testat-o pe apa .

salut ... un filmulet ceva ? :rolleyes:
facebook
https://www.facebook...3/photos_stream

https://www.facebook...le.7/photos_all

Alte barcute construite , poze de pe alte meleaguri !
http://forum.rcdesig...read274739.html

0721 241 744 VODAFONE
0762 028 013 COSMOTE



[Mail stelianionascu@yahoo.com [/size]
0

#11 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 28 July 2011 - 08:32 AM

Vezi postareastelian, la 28 July 2011 - 12:21 AM, a spus:

salut ... un filmulet ceva ? :clapping:



Nu am inca ,dar promit ca o sa fac daca ma ajutati cu niste pareri .E buna de ceva asta merita sa investesc in ea sau nu ?
0

#12 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 28 July 2011 - 10:33 AM

Merita s-o vinzi... sa-ti iei o coca noua... si sa te apuci de treaba.
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#13 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 29 July 2011 - 07:39 PM

Vezi postareaAdistul, la 28 July 2011 - 10:33 AM, a spus:

Merita s-o vinzi... sa-ti iei o coca noua... si sa te apuci de treaba.


Se poate inchide multumesc ,O sa continuii sa o termin si voi vedea cum se comporta la balta ca acolo se afla verdictul .
0

#14 Useril este offline   Adistul 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1490
  • Inregistrat: 26-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, in 4 la ala Grasu'

Postat 01 August 2011 - 10:08 PM

Poti sa ne tii si pe noi la curent: oamenii pot invata si din greseli... doar ca sunt putini care le recunosc si le si impartasesc altora.
Cand esti mort, nu stii ca esti mort: e greu doar pt ceilalti.
La fel e si cand esti prost.


tel: 0771 088 207

adistul@yahoo.com
0

#15 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 05 August 2011 - 08:47 AM

Vezi postareaAdistul, la 01 August 2011 - 10:08 PM, a spus:

Poti sa ne tii si pe noi la curent: oamenii pot invata si din greseli... doar ca sunt putini care le recunosc si le si impartasesc altora.


Nu vad ca ar fi cineva interesat ,ma asteptam la mai mult suport si pareri dar se pare ca nimic care sa ma incurajeze ,am testat-o deja ,am facut servourile S3003 sa mearga cu un releu si semnal luat de pe oscilatorul integratului receptorului ,m-am chinuit foarte mult la sistemul de rabatare a cuvelor ,desi le-am taiat mai mici in adancime ,tot imi ating apa cand sunt rabatate si metoda cu revenire nu merge deoarece fiind rabatarea lenta + faptul ca atinge apa ,riscam sa ramana momeala si boabele in cuva .Asa ca am renuntat si am pus servourile doar sa-mi elibereze cuvele ca sa aiba cadere mai brusca si vin cu ele rabatate .E ok am prins un cteno la 3 kg cu ea asa ,nu am avut nici o problema cu ea ,trebuie sa-i schimb elicele ca sunt cam zgomotoase alea originale .Cine cere informatii i le dau cu cea mai mare placere .Numai bine .
0

#16 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 August 2011 - 10:21 AM

Vezi postareasgdarius, la 05 August 2011 - 08:47 AM, a spus:

,am facut servourile S3003 sa mearga cu un releu si semnal luat de pe oscilatorul integratului receptorului

...oare ?!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#17 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 05 August 2011 - 02:08 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 August 2011 - 10:21 AM, a spus:

...oare ?!!!

Merge dar intr-un singur sens ,oscilatorul practic este un generator de impulsuri cu o frecventa fixa , daca nu crezi ca am facut comanda servourilor cum crezi ca am plantat cu ea . iti pot da schema daca vrei sa vezi

Fisiere atasate


0

#18 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 August 2011 - 03:11 PM

Vezi postareasgdarius, la 05 August 2011 - 02:08 PM, a spus:

Merge dar intr-un singur sens ,oscilatorul practic este un generator de impulsuri cu o frecventa fixa , daca nu crezi ca am facut comanda servourilor cum crezi ca am plantat cu ea . iti pot da schema daca vrei sa vezi

...esti tare, sa ma inveti si pe mine cum sa comand un servo cu schema aia !!! :pardon:
...tabula crasa, mortua est!
0

#19 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 05 August 2011 - 08:40 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 August 2011 - 03:11 PM, a spus:

...esti tare, sa ma inveti si pe mine cum sa comand un servo cu schema aia !!! :p


stii macar ceva electronica ,ca iti trebuie vreo 15 ani de experienta , vreo 4 ani liceu electronica pipera ,2 ani scoala postliceala si 5 ani poli electronica si automatica ,cursuri siemens step 5 si step 7 ,vrei sa-ti mai spun ?
0

#20 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 05 August 2011 - 08:54 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 August 2011 - 03:11 PM, a spus:

...esti tare, sa ma inveti si pe mine cum sa comand un servo cu schema aia !!! :p

A si mai e ceva ,eu nu am postat aici ca sa ma dau in figuri care e mai tare in electronica ,cineva mi-a cerut informatii ,eu am cerut niste pareri dar se pare ca aici lumea nu se ajuta ,se contrazice ,chiar vrei sa filmez cum merge servoul ca sa-ti demonstrez ca te inseli ,cum poti tu sa spui ca nu merge cand eu am facut-o si merge ,ma faci chior sau ce nu inteleg ,crezi ca am vreun interes sa mint ,nu ma intereseaza laudele la nimeni ,am destule la locul de munca ,prin asta imi castig painea .Va rog inchideti acest topic ca ma dezamagesc astfel de oameni care pur si simplu vor sa se creada destepti dar nu au nici o dovada clara .Zi si tu ceva de electronica ca sa te cred ,stii sa masori macar un tranzistor ,zi si mie cum se calculeaza o antena pe 40 mhz , oricum daca tu nu crezi ca merge ori nu stii ,ori stii si faci pe desteptu cu mine dar nu crezi pt. ca tie nu ti-a iesit .




uite mura in gura ,o poate incerca oricine vrea sa convinga ,pune semnalul (firu ) alb de la S3003 pe pinul 3 de la receptor si o sa-ti mearga ,comanda o faci separat intrerupand contactul dintre servo si pinul 3 cu un releu NO .PA sa nu te mai vad.

Fisiere atasate


0

#21 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 05 August 2011 - 10:28 PM

Vezi postareasgdarius, la 05 August 2011 - 08:54 PM, a spus:

A si mai e ceva ,eu nu am postat aici ca sa ma dau in figuri care e mai tare in electronica ,cineva mi-a cerut informatii ,eu am cerut niste pareri dar se pare ca aici lumea nu se ajuta ,se contrazice ,chiar vrei sa filmez cum merge servoul ca sa-ti demonstrez ca te inseli ,cum poti tu sa spui ca nu merge cand eu am facut-o si merge ,ma faci chior sau ce nu inteleg ,crezi ca am vreun interes sa mint ,nu ma intereseaza laudele la nimeni ,am destule la locul de munca ,prin asta imi castig painea .Va rog inchideti acest topic ca ma dezamagesc astfel de oameni care pur si simplu vor sa se creada destepti dar nu au nici o dovada clara .Zi si tu ceva de electronica ca sa te cred ,stii sa masori macar un tranzistor ,zi si mie cum se calculeaza o antena pe 40 mhz , oricum daca tu nu crezi ca merge ori nu stii ,ori stii si faci pe desteptu cu mine dar nu crezi pt. ca tie nu ti-a iesit .




uite mura in gura ,o poate incerca oricine vrea sa convinga ,pune semnalul (firu ) alb de la S3003 pe pinul 3 de la receptor si o sa-ti mearga ,comanda o faci separat intrerupand contactul dintre servo si pinul 3 cu un releu NO .PA sa nu te mai vad.

...in cazul in care ai toate scolile de mai sus plus experienta cu care te impaunezi e grav pt prestigiul institutiilor respective; daca talentul profesional te-ar ajuta catusi de putin vei sesiza rapid ca pinul 3 la rx2 este intrare si cum o intrare nu poate comanda o alta intrare, adicatelea intrarea servo(firul alb in limbajul tau profesional) ar trebui sa nu mai iesi din casa fara sapca si sa-ti tratezi insolatia ,dealtfel se pare ca singura ta legatura cu electronica e butonul on/off al televizorului ca prea prinzi posturi straine !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#22 Useril este offline   sgdarius 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 15
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 06 August 2011 - 07:17 PM

Vezi postareaipsihi, la 05 August 2011 - 10:28 PM, a spus:

...in cazul in care ai toate scolile de mai sus plus experienta cu care te impaunezi e grav pt prestigiul institutiilor respective; daca talentul profesional te-ar ajuta catusi de putin vei sesiza rapid ca pinul 3 la rx2 este intrare si cum o intrare nu poate comanda o alta intrare, adicatelea intrarea servo(firul alb in limbajul tau profesional) ar trebui sa nu mai iesi din casa fara sapca si sa-ti tratezi insolatia ,dealtfel se pare ca singura ta legatura cu electronica e butonul on/off al televizorului ca prea prinzi posturi straine !!!


In primul rand eu nu te-am jignit pe tine ,nu te tragi de sireturi cu mine ,vezi-ti de barcutele tale si nu mai fi obraznic ca-ti rup capu ,dau eu de tine pe undeva ,la peste sau undeva .iti promit . vad ca tii neaparat sa ma enervezi ,pacat ca nu pot sa te restrictionez ,respect toti userii care ma respecta dar o jigodie ca tine nu are ce cauta pe acest forum ,daca ai facut cateva barcute te crezi electronist , esti departe tare ,barcutele astea nu inseamna nici 1 % din electronica adevarata .ma cotrazici ca prostu cand eu spun ca merge si am si plantat cu ea .Moderatorii pot sa-mi inchida userul ,oricum nu am intrat aici sa ma enerveze un prost ,am intrat aici sa vorbim civilizat dar mare e prostia la unii si mare e dusmania .
0

#23 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 August 2011 - 10:12 PM

Vezi postareasgdarius, la 06 August 2011 - 07:17 PM, a spus:

In primul rand eu nu te-am jignit pe tine ,nu te tragi de sireturi cu mine ,vezi-ti de barcutele tale si nu mai fi obraznic ca-ti rup capu ,dau eu de tine pe undeva ,la peste sau undeva .iti promit . vad ca tii neaparat sa ma enervezi ,pacat ca nu pot sa te restrictionez ,respect toti userii care ma respecta dar o jigodie ca tine nu are ce cauta pe acest forum ,daca ai facut cateva barcute te crezi electronist , esti departe tare ,barcutele astea nu inseamna nici 1 % din electronica adevarata .ma cotrazici ca prostu cand eu spun ca merge si am si plantat cu ea .Moderatorii pot sa-mi inchida userul ,oricum nu am intrat aici sa ma enerveze un prost ,am intrat aici sa vorbim civilizat dar mare e prostia la unii si mare e dusmania .


@sgdarius
Asemenea purtare apare foarte rar pe aici. Dupa cele ce ai scris pe acest topic nici eu nu credeam ca ai studii de electronica, poate cel mult ai citit ceva prin reviste de popularizare a ei, ceva gen Tehnium. In tot cazul, nu te pricepi sa explici de ce ti-a mers servoul in configuratia aia ci doar ai "dat cu pumnul in masa" zicand ca "a mers!". Daca ai fi stiut ceva electronica ai fi stiut macar cum si ce sa cauti pe internet si ai fi vazut cat de simplu se poate comanda un servo. In tot cazul, daca aveai studiile alea de care pomenesti ar fi fost cam rusinos sa ceri aici ajutor in aceasta problema. Tu ai orbecait insa prin receptorul acela de jucarie pana oi fi gasit un semnal care iti forta servoul intr-o extremitate si gata, ai crezut ca l-ai apucat pe Dumnezeu de picior.

Acum insa citindu-ti ultima postare nu mai cred ci m-am convins.
Nu stiu ce rost a avut acest circ pe care l-ai facut.


0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro