Modelism - RHC Forum: Deans vs XT60 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Deans vs XT60

#1 Useril este offline   CiprianGL 

  • ex PILO
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 769
  • Inregistrat: 12-June 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati,zona ultimul leu(casa rosie)
  • Interests:Aeromodelism,IT,PC games

Postat 17 July 2011 - 12:16 PM

Astia sunt cei mai des folositi conectori din cati am vazut.Hk ataca tare si zice

Citeaza

There is no patent on the XT60 connector, we hope this product is sold everywhere in the world and dominates the market, reducing customers dependency on the over-priced Deans T-connector.
Say No to the Deans Connector profiteers, and use XT-60s!


Sunt indecis.Pana acum am doar deans,mama pe pack-uri si tata pe esc.Dar vad ca pe HK bateriile si esc-urile vin exclusiv cu XT60. :blink: Ar trebui sa stau in banca mea si sa raman la deans ?Personal imi plac,dar cam greu cu apucatul.

XT60 se desfac mult,mult mai usor decat deans.Asta...ma cam ingrijoreaza. :wacko:

Mai conteaza si ce au colegii de zbor.In caz ca au/am nevoie de un pack sa ne potrivim la mufe.

Ce folositi voi?Ce va convine,ce nu?Ce (nu)ar trebui sa folosesc?! :D

Aceasta postare a fost editata de pilo: 17 July 2011 - 12:20 PM

Bafta,Cipi.
tot ce zic este doar o parere...
Modele:
1) Easy star
2)P-51D Mustang Art-tech
0

#2 Useril este offline   ALEX2007_BZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 395
  • Inregistrat: 07-February 08
  • Gender:Male
  • Location:buzau

Postat 17 July 2011 - 12:48 PM

Eu am deans. Colegi de zbor au deans. Pana acu n-am avut probleme niciunu.Eu unu raman la deans, asa cand ai nevoie de o baterie sau regulator la camp poti sa ceri sau sa oferi unui coleg de zbor fara a mai fi nevoie de cine stie ce adaptoare.
Orice poate zbura..............DACA II PUI UN MOTOR DESTUL DE MARE
0

#3 Useril este offline   ovidiugm 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1031
  • Inregistrat: 02-September 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2011 - 01:57 PM

Au fost multe discutii de-a lungul timpului despre conectori pe forum. Eu pe auto sunt fan Deans. Ca un rezumat, la ce trebuie sa fii atent la Deans ca sa nu ai probleme:
- lamelele trebuie curatate regulat, pot oxida;
- arculetele care preseaza lamelele trebuie verificate sa nu se detensioneze in timp;
- lipiturile trebuie facute cu atentie, daca faci lipitura rece se rupe pur si simplu;
- tot la lipitura, trebuie facuta suficient de rapid ca sa nu se deformeze mufa de la caldura. In timpul cand faci lipitura se poate cupla o mufa de tip opus (neconectata la nimic, evident) care sa mai preia din caldura si sa tina lamelele fixe in pozitie.

Conectorul XT60 mi se pare mai mult decat ok, practic sunt doi conectori bullet de 3.5mm intr-o carcasa de plastic. Dar daca la un moment dat HK schimba iar standardul? Au mai facut-o de cateva ori, ma apuc sa imi re-mufez totul in jur?
Masinute de jucarie. Pe bani adevarati.
0

#4 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 17 July 2011 - 08:26 PM

Vezi postareapilo, la 17 July 2011 - 12:16 PM, a spus:

XT60 se desfac mult,mult mai usor decat deans.Asta...ma cam ingrijoreaza. :rolleyes:


Nu stiu cum sunt Deans dar XT60 se deschid greu greu, incat nu-i poti deschide intr-o spuma ingusta fara sa o rupi de la smucitura.

P.S. desi XT60 sunt de o calitate ireprosabila (si auriti) e o chestie de preferinta pana la urma dar avand in vedere ca bateriile de la HK vin cu de-astea...

Aceasta postare a fost editata de Zen: 17 July 2011 - 08:28 PM

It's difficult to make things simple!
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 July 2011 - 02:03 AM

Cu voia lui Zen as spune ca, nu cunosc XT60 dar cunosc, binisor, mufele Deans. Le am la toate bateriile si sunt mai mult decat incantat. In opinia mea, faptul ca se deschid greu este un lucru bun. Asta denota un contact bun. Bineinteles ca s-ar putea imagina o mufa care sa se deschida fara efort, ceva in genul celor de la procesoare, dar asta ar insemna un cost, in bani si, mai ales, greutate, care nu se justifica...parea mea.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro