Modelism - RHC Forum: FIRME CARE DEBITEAZA TABLA LASER SAU JET - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

FIRME CARE DEBITEAZA TABLA LASER SAU JET Adrese, preturi, mod de colaborare

#1 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 25 May 2011 - 08:27 PM

Cunoaste cineva firme care debiteaza tabla cu laser sau jet de apa la preturi rezonabile ?
Daca da atunci da ti si voi detalii despre nivelul de pret, mod de colaborare, etc.
0

#2 Useril este offline   ACS 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 273
  • Inregistrat: 01-October 07
  • Gender:Male
  • Location:Campina

Postat 01 June 2011 - 06:31 AM

Stiu eu doi baieti buni care se ocupa cu asa ceva,unul la Baia Mare si altul la Bucuresti,in rest toata lumea tace sa nu cumva sa fie si alti ca ei.
Stima si respect pentru BAIETII BUNI!
Optimisti construiesc avioane,pesimisti cumpara parasute.
0

#3 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 June 2011 - 09:39 AM

Vezi postareaACS, la 01 June 2011 - 06:31 AM, a spus:

Stiu eu doi baieti buni care se ocupa cu asa ceva,unul la Baia Mare si altul la Bucuresti,in rest toata lumea tace sa nu cumva sa fie si alti ca ei.
Stima si respect pentru BAIETII BUNI!



Vad ca nici tu nu spui despre cine e vorba
Cine are nevoie, incercati la Eurolaser.
Sunt deschisi oricarei colaborari, numai ca dureaza 2-3 saptamani pana onoreaza o comanda.
Daca aveti comenzi mari si foarte mari, se negociaza si pretul si termenul de executie.
Poate se indura si ACS si spune despre cine e vorba la bucuresti si la Baia Mare.

Stima.

Aceasta postare a fost editata de znecula: 01 June 2011 - 09:39 AM

0

#4 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 01 June 2011 - 11:49 AM

ACS a trimis un mesaj indirect catre cei care doar se uita si nu contribuie cu nimic la un site ce trebuie sa ajute pe toata lumea. Cel din Bucuresti sunt eu care am taiat deja niste tabla de 5mm la http://www.laser-rmc.ro.
La randul meu ii recomand ca fiind f buni la pret si f seriosi.
O sa pun poze la ce am taiat ca si test dar in final e ok. Constructia taiata arata ca cea facuta din placaj si MDF (laterala portalului) si a costat 177 RON (TVA inclus). Chiar e de bun simt pretul...
Si din nou revin cu ce am spus mai devreme: NU DOAR PRIVITI CI INCERCATI SA CONTRIBUITI FIECARE CU CATE O INFORMATIE !
Poate nu realizati dar orice info de genul asta ne scuteste pe toti de multe ore de cautare sau bani aruncati pe geam aiurea.
Nu imi vine sa cred ca la un post cu peste 9000 de vizualizari :blush: nu are nimeni de spus nimic. Eu personal astept ca orice constructie sa fie comentata, criticata pt ca doar asa invatam. Siteul cu MechMate initial a fost un site cu planuri gratuite si nu intelegeam cum munca de mai multi a unui om e pusa asa la liber. La final m am prins: tot acel schimb de informatii nu a facut decat ca masina sa devina una profesionala din ce in ce mai buna care si in prezent se upgradeaza. Si acum din nou la treaba !
0

#5 Useril este offline   znecula 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 845
  • Inregistrat: 03-April 05
  • Gender:Male
  • Location:Iasi

Postat 01 June 2011 - 12:55 PM

http://www.rhcforum..../page__st__3120 in josul paginii.
Astea le-am taiat eu la eurolaser
0

#6 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 01 June 2011 - 04:00 PM

Si am mai uitat un detaliu ref la http://www.laser-rmc.ro.: am dat comanda vineri si luni dimineatza era gata.
Destul despre ei ca pe urma spune lumea ca fac publicitate mascata :yahoo: .
0

#7 Useril este offline   c_gutu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:cnc

Postat 10 June 2011 - 09:16 AM

am gasit o firma din Cluj-Napoca care debiteaza cu jet, inca nu i-am contactat da o sa urmeze
http://www.trambus.ro/
0

#8 Useril este offline   BLANCK 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 08-July 07

Postat 21 June 2011 - 08:23 PM

eu am cerut la o firma sa-mi gaureasca 2 piese de aluminiu grosime 20 mm 5 gauri intro piesa de fi 20 pe un cnc.mia luat 40 ron de gaura
.Are 2 cnc uri cat sufrageria si latime si inaltime.inca nu le-am luat de la firma .Dar poate ba ajuta tangent design.ro
0

#9 Useril este offline   BLANCK 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 08-July 07

Postat 23 June 2011 - 01:22 PM

am revenit cu mesaj ,pt ca am luat piesele de la tangent-design.ro .Gaurile au iesit perfect.recomand cu incredere.Ca locatie vis-a-vis de stadionul Steaua Bucuresti
0

#10 Useril este offline   c_gutu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:cnc

Postat 23 June 2011 - 03:47 PM

Salut,

Si eu imi construiec un CNC si am cerut o oferta de debitare din aluminiu de 20mm pentru axa Z si m-am speriat cand am vazut preturile (134 Euro pentru debitat 3 palci si pentru gaurire cu materialu meu), si as vrea sa va intreb daca ceva nu inteleg eu, de ce is asa exagerate preturile, adica 40 ron pentru o gaura sau in cazu meu 134 euro pentru 3 placi, is chear asa mari costurile de operare a masililor de prelucrat?
0

#11 Useril este offline   katalinhr 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 57
  • Inregistrat: 22-November 09

Postat 23 June 2011 - 06:26 PM

Raspunsul este relativ simplu: 1 este unicat deci necesita munca pentru a fi facute desene, programe cnc, documentatia( mai ales daca firma lucraza intr-un regim de asigurare a calitatii).
2. Costul de prelucare pe centre cnc este mare mai ales daca firma face pise la comanda si nu poate avea o incarcare stabilia am masinilor. Costul unei ore de prelucare(aici se pune numai timpul cat masina functioneaza, timpi auxiliari sunt greu de evaluat si se iau deobicei procentual si la piese unicat sunt mari deorece nu se pot folosi dispozitie dedicate) se poate situa in zona 40-100 eur pe ora. Desigur mai conteaza si utilajul cu care se face prelucarea, materialul care se prelucreaza si sculele folosite.
Daca vreti preturi pamante cautati firme mici sau chiar particulari si mers pe intelegere fara acte.

Daca construcita masinii nu este scopul si nu exista acces la prelucari mecanice costul il poate depasi pe cel al uneia comerciale mai ales la dimensiuni mici. O solutie de reducere a costului este folosirea cat mai multor profile de Al.

Uitati aici aveti si pretul pe ora la Tangent Design
http://cnc-router.ro...CNC_router.html

Aceasta postare a fost editata de katalinhr: 23 June 2011 - 06:30 PM

0

#12 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 June 2011 - 06:45 PM

Fara sa zic ca nu gresesc, tariful pentru prelucrare pe o masina unealta conventionala e pe la 10-15 euro/ora si pe una CNC, cam de la 30 euro/ora in sus. In asta intra tot ce-i legat de prelucrare, adica facutul fisierului de trimis la masina, fixatul semifabricatului pe masa masinii, uzura sculei, timpii auxiliari si tot ce-ti mai trece prin cap, dar sa fie legat de prelucrare. Din cauza lipsei de oferte, e greu de tras pretul in jos. Sunt destule prelucrari care nu-si justifica pretul din partea celui care plateste, din simplul fapt ca sin punctul de vedere al celui care le realizeaza, ele pot fi realizate pe orice fel de masina unealta, dar se doreste neaparat prelucrare pe CNC.
Ca sa exemplific o distanta intre doua gauri poate fi obtinuta foarte bine si mult mai ieftin, pe o freza normala Daca piesele se prelucreaza in bloc, o distanta egala intre gauri se poate obtine si prin gaurire manuala pe o masina de banc, eventual de o alezare, daca e necesar diametru de precizie... Daca veri musai pe CNC si vrei diametru perfect al gaurii, atunci e nevoie de masina scumpa. Ar fi multe de comentat, dar rezutltatul e acelasi. Prelucrarea pe CNC e inca ceva mai scumpa decat pe masini-unelte conventionale, din cauza de pregatire operator, calitate scule, amortizare masina...


PS. Am scris simultan, eu fiind mai lenes. Vad ca ideile sunt cam aceleasi. Difera putin tarifele, au le-am zis dupa ureche...

Alt PS. Am avut un coleg care dorea sa decupeze un dreptunghi cat palma dintr-o placa de sticlotextolit si nu intelegea de ce nu pot sa-l ajut. I-am explicat ca nu pot reduce turatia sculei la cea potrivita, ca scula cea mai rezistanta pe care o am nu reziata la regimul de taiere in fibra de sticla, si ca eu in mod sigur stric scula. Ba mai mult, i-am mai spus ca nu-i garantez ca pot termina operatia cu acea freza. I-am explicat ca o freza de genul ala, care nu poate face nimic in materialul cu pricina, costa aproape 10 euro. Nici acum nu inteleg de ce nu suporta ideea sa-i tai acea placa cu disc abraziv , la pret de 1 leu. Ca oricum restul gaurilor le dadea manual, dupa trasare cu sublerul si marcare cu carioca. Ca sa nu creada careva ca sunt doar carcotas, pana la urma am stricat o freza, i-am taiat o latura pana am decalit freza, i-am demonstrat ce nu pricepea si am scapat de el ca prezent si viitor potential client, cu paguba de rigoare din partea mea. Partea rea e ca nu pot face demonstratia asta de fiecare data.

Aceasta postare a fost editata de bitex: 23 June 2011 - 07:09 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#13 Useril este offline   c_gutu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 03-October 10
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca
  • Interests:cnc

Postat 24 June 2011 - 11:07 AM

Salut,

am comandat pana la urma placite si debitatu de la "color metal" debitatu o costat 9.04 euro + tva si aluminiu 5.14euro+tva/kg
(3 buc (45mm x 90mm), 2 buc (168mm x 330mm), 1 buc (168mm x 90mm), aliajul de aluminiu (6082) grosime 20mm) mi s-o parut un pret decent, pe
luni o sa ajunga piesele, mai ramane o problema ca va trebui sa dau 4 gauri mai maricele in ele (3xd29mm, 1xd35mm) eventual daca imi
puteti recomanda o metoda prin care as putea sa le fac eu as aprecia mult, am o masina de gaurit cu coloana(low cost) si m-am gandit
sa cumpar un set de carote si sa le fac eu, ce ziceti are rost sa ma complic sau sa ma duc la un atelier si sa le platesc cat imi cer,

Cristi

Imagine atasata: SuportSurubBile.jpg
Imagine atasata: SuportMotorAzaZ.jpg
0

#14 Useril este offline   BLANCK 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 48
  • Inregistrat: 08-July 07

Postat 27 June 2011 - 09:04 PM

parerea mea este ca daca intre 2 gauri ai nevoie de precizie cum aveam eu nevoie(aveam 4 tije de fi 20 cu 8 rulmenti lineri pe ele)daca o gaura era data 0,5 mm mai aiurea toata treaba mergea infranata.Am dat 40 ron pe gaura ,mai mult decat am dat pe material.dar stiu ca nu le-am stricat.
E mult pana atzi faci masina ta ca pe urma o sa fii si tu prestator de servicii :yahoo:
0

#15 Useril este offline   gixi 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 49
  • Inregistrat: 10-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Hobby:studiez prostia/invidia umana.

Postat 27 June 2011 - 09:47 PM

Asa e cu precizia ! Cred ca si eu am niste gauri decalate la axa Z pt ca m am gasit sa fac economie tocmai acolo si m am dus la un atelier de prelucrari metalice care saracii de ei nici la sfarsit nu au inteles ca au facut. Dar asa invatza omul... Recomand in Bucuresti firma www.cautis.ro unde am taiat toate piesele la jet mai putin aluminiul la axa Z. Nici la ei nu gasesti manopera de chilipir dar fac bine ce fac. Asta daca vrei sa tai aluminiu mai gros de 10mm caz in care tai la laser si iesi chiar civilizat la pretz. Nici mie nu mi ard banii in buzunar dar uite ca am ajuns cu "economie" sa fac treaba de doua ori. Foarte tare ! :yahoo:
Inca ceva: tot la cautis au niste masini de indoit pe cant tot CNC...
Poate ma repet: nu sunt ieftini dar faci treaba cu ei.
Spor !
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro