Modelism - RHC Forum: motorizare Cuirasatul Bismark - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

motorizare Cuirasatul Bismark recomandari motorizari

#241 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 07 September 2011 - 09:33 PM

Vezi postareaspike 2, la 07 September 2011 - 09:26 PM, a spus:

Sunt pe dinafara rau de tot .
Ce inseamna "canal" la o radiocomanda?
Si inca ceva: daca pentru eliciile laterale se pot pune axe cu tuburi de 6mm,pentru cel central trebuie ax cu tub de 4mm; daca este cineva care a confectionat aceste axe (ax de 2mm se gaseste)cu tub de 4mm este rugat sa arate si celor care nu se prea pricep cum au confectionat si de unde au procurat materialele.

)
Nici eu nu ma pricep dar:

Radiocomanda are un joystick care merge inainte/inapoi ( asta e un canal ), stanga/dreapta ( asta e alt canal ) s.a.m.d. de felul cum legi toate accesoriile din interiorul navei la receptor depinde cum se misca nava, sau ce turele se invart ce lumini se aprind s.a.m.d.

In privinta tuburilor si eu as fi curios de niste solutii concrete 8) :)

Numai bine !

Catalin

Aceasta postare a fost editata de Bismarck C.: 07 September 2011 - 09:36 PM

keep it simple stupid
0

#242 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2011 - 09:10 AM

Vezi postareaspike 2, la 07 September 2011 - 09:26 PM, a spus:

Sunt pe dinafara rau de tot .
Ce inseamna "canal" la o radiocomanda?

Salut!
In topicul despre motorizare a mai fost o discutie pe aceasta tema la pagina2. Iata link-ul: http://www.rhcforum....post__p__495195 Sper sa te ajute sa intelegi treaba cu canalele!

Bafta!

Emil
0

#243 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 08 September 2011 - 12:04 PM

Da m-am cam lamurit .Multumesc,am sa mai reveni cu intrebari cind vom ajunge si la partea asta.
0

#244 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 September 2011 - 01:48 PM

- Cuplati mufa scurt-circuitata in receptor pe pozitia BATT. Conectati regulatorul la receptor pentru alimentarea celui din urma. In acest moment LED-ul va palpai.

UNDE DRACU SA CONECTEZ RECEPTORU ALA DACA IN MUFA BATT E MUFA SCURTCIRCUITATA ??????

- Apasati butonul “BIND” de pe radiocomanda, dupa care deschideti emitatorul.


ASTA INTELEG

- Scoateti mufa scurtcircuitata din receptor, LED-ul va clipi mai rar.

O SCOT IN TIMP CE E IN TENSIUNE ???

- Apasati din nou butonul de bind pentru a aduce si radiocomanda in mod de lucru normal. LED-ul se va aprinde continuu indicand astfel functionarea normala."


http://sierra.ro/E-F...ulk-p3015p.html


Asta e radiocomanda si receptoru, nici daca mor nu inteeg cum se face.


AJUTOOOOOOR
keep it simple stupid
0

#245 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 September 2011 - 02:05 PM

Vezi postareaBismarck C., la 08 September 2011 - 01:48 PM, a spus:

- Cuplati mufa scurt-circuitata in receptor pe pozitia BATT. Conectati regulatorul la receptor pentru alimentarea celui din urma. In acest moment LED-ul va palpai.

UNDE DRACU SA CONECTEZ RECEPTORU ALA DACA IN MUFA BATT E MUFA SCURTCIRCUITATA ??????

- Apasati butonul “BIND” de pe radiocomanda, dupa care deschideti emitatorul.


ASTA INTELEG

- Scoateti mufa scurtcircuitata din receptor, LED-ul va clipi mai rar.

O SCOT IN TIMP CE E IN TENSIUNE ???

- Apasati din nou butonul de bind pentru a aduce si radiocomanda in mod de lucru normal. LED-ul se va aprinde continuu indicand astfel functionarea normala."


http://sierra.ro/E-F...ulk-p3015p.html


Asta e radiocomanda si receptoru, nici daca mor nu inteeg cum se face.


AJUTOOOOOOR



Pfoaaaa, in sfarsit cu ajutoru lu nevasta am reusit :rofl: :) eu credeam ca daca receptoru e in tensiune si scot vre-o mufa din el se arde mai aes ca scrie "mufa scurt-circuitata"


Acum merge pe joystickul din dreapta si acceleratia si servoul pentru carme :rofl:


Probema la joystickul din stanga e ca merge prea usor pe directia inainte/inapoi ( adica nu revine la mijloc), si nu stiu cum sa il fac sa mearga mai greu ????

Aveti vre-o idee ???

Aceasta postare a fost editata de Bismarck C.: 08 September 2011 - 02:07 PM

keep it simple stupid
0

#246 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2011 - 02:06 PM

Vezi postareaBismarck C., la 08 September 2011 - 01:48 PM, a spus:

- Cuplati mufa scurt-circuitata in receptor pe pozitia BATT. Conectati regulatorul la receptor pentru alimentarea celui din urma. In acest moment LED-ul va palpai.
UNDE DRACU SA CONECTEZ RECEPTORU ALA DACA IN MUFA BATT E MUFA SCURTCIRCUITATA ??????
- Apasati butonul “BIND” de pe radiocomanda, dupa care deschideti emitatorul.
ASTA INTELEG
- Scoateti mufa scurtcircuitata din receptor, LED-ul va clipi mai rar.
O SCOT IN TIMP CE E IN TENSIUNE ???
- Apasati din nou butonul de bind pentru a aduce si radiocomanda in mod de lucru normal. LED-ul se va aprinde continuu indicand astfel functionarea normala."
http://sierra.ro/E-F...ulk-p3015p.html
Asta e radiocomanda si receptoru, nici daca mor nu inteeg cum se face.
AJUTOOOOOOR

Pai!!! La mufa BATT (baterie, alimentare) sunt folosite in mod normal doar doua fire + la mijloc si - in partea de jos; pinul de sus (dinspre noch-ul acela) este folosit ca pin pentru setare. Practic se face scurt intre el si masa iar receiver-ul tau va incepe (atunci cand apesi butonul BIND) sa caute in emitator. In momentul in care il gaseste tu poti scoate acel scurt cu receptorul alimentat.

Banuiesc ca te intrebi - bine ,bine si eu cum alimentez receptorul?!?!?. Simplu: alimentarea se poate cupla pe una din mufele servourilor. La toate servourile ai masa si alimentarile legate impreuna.

Bafta

Emil
0

#247 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2011 - 02:08 PM

Cataline, nu are rost sa tipi la noi si sa dracui (scrisul cu litere mari e considerat tipat, strigare). poti conecta regulatorul pe oricare din celelalte 3 sau 4 locasuri care sunt libere deoarece pe oricare poti alimenta receptorul. Bineinteles ca si un acumulator pentru receptie poti sa-l pui la fel, pe orice loc liber. In interior, toate canalele au plusul comun.


Daca asa scrie acolo ca poti s-o scoti sub tensiune, fa-o.


0

#248 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2011 - 02:08 PM

Vezi postareaBismarck C., la 08 September 2011 - 02:05 PM, a spus:

Pfoaaaa, in sfarsit cu ajutoru lu nevasta am reusit :rofl: :)
Acum merge pe joystickul din dreapta si acceleratia si servoul pentru carme :rofl:
Probema la joystickul din stanga e ca merge prea usor pe directia inainte/inapoi ( adica nu revine a mijoc), si nu stiu cum sa il fac sa mearga mai greu ????
Aveti vre-o idee ???

Felicitari sotiei!
Joystik-ul din stanga sa este facut sa se miste fara revenire la mijloc. Maneta de gaz trebuie sa tina motorul la turatia stabilita si nu sa revina la mijloc. Nu cunosc statia ta dar poate ca ar trebui sa aibe inauntru o lamela elastica care sa franeze joystick-ul.
Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 08 September 2011 - 02:12 PM

0

#249 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 September 2011 - 02:43 PM

Vezi postareaBismarck C., la 08 September 2011 - 02:05 PM, a spus:

Pfoaaaa, in sfarsit cu ajutoru lu nevasta am reusit :rofl: :) eu credeam ca daca receptoru e in tensiune si scot vre-o mufa din el se arde mai aes ca scrie "mufa scurt-circuitata"


Acum merge pe joystickul din dreapta si acceleratia si servoul pentru carme :rofl:


Probema la joystickul din stanga e ca merge prea usor pe directia inainte/inapoi ( adica nu revine la mijloc), si nu stiu cum sa il fac sa mearga mai greu ????

Aveti vre-o idee ???



Roag-o pe sotie sa citeasca manualul statiei. Ele au rabdare mai multa ca noi. In manual ar trebui sa scrie cum se rezolva si aceasta problema, fireste doar daca este posibil la statia ta. Multe statii pot fi trecute din mod Aero in mod Accelerare cu reverse. Daca nu gasesti nimic in manual, mai ai sansa sa fi omis ei si atunci scoti capacul spate si te uiti pe acolo, eventual faci o poza clara, nu cu telefonul si o pui aici.

Nu Emil, lamela doar face sa ramana stickul in pozitia in care-l lasi. Alt mecanism cu parghie (parghii, depinde de model) si arc face readucerea ferma la zero, iar acest mecanism poate fi dezactivat prin cateva metode de la model la model de statie.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 08 September 2011 - 02:47 PM



0

#250 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 September 2011 - 02:49 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 08 September 2011 - 02:06 PM, a spus:

Pai!!! La mufa BATT (baterie, alimentare) sunt folosite in mod normal doar doua fire + la mijloc si - in partea de jos; pinul de sus (dinspre noch-ul acela) este folosit ca pin pentru setare. Practic se face scurt intre el si masa iar receiver-ul tau va incepe (atunci cand apesi butonul BIND) sa caute in emitator. In momentul in care il gaseste tu poti scoate acel scurt cu receptorul alimentat.

Banuiesc ca te intrebi - bine ,bine si eu cum alimentez receptorul?!?!?. Simplu: alimentarea se poate cupla pe una din mufele servourilor. La toate servourile ai masa si alimentarile legate impreuna.

Bafta

Emil


Asta nu stiam eu ( ca pot scoate mufa aia in timp ce e alimentat si ca alimentarea se poate face pe celelalte mufe )

Vezi postareanavigator, la 08 September 2011 - 02:08 PM, a spus:

Cataline, nu are rost sa tipi la noi si sa dracui (scrisul cu litere mari e considerat tipat, strigare). poti conecta regulatorul pe oricare din celelalte 3 sau 4 locasuri care sunt libere deoarece pe oricare poti alimenta receptorul. Bineinteles ca si un acumulator pentru receptie poti sa-l pui la fel, pe orice loc liber. In interior, toate canalele au plusul comun.


Daca asa scrie acolo ca poti s-o scoti sub tensiune, fa-o.


L-am scos cand era sub tensiune si merge :rofl:

Multumesc si numai bine !

Catalin
keep it simple stupid
0

#251 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 September 2011 - 05:18 PM

Am o intrebare, am lasat sa mearga motoarele si toata hardughia non stop o jumatate de ora, accu nu mi-au venit plini si inca mai am voltaj in ei, regulatorul nu sa incalzit, dar motoarele nu erau in sarcina ( nu stiu daca are vre-o legatura dar cred ca daca motoarele sunt in sarcina automat creste amperajul care trece prin reguator si se incalzeste ), acum intrebarea mea este daca se poate monta un ventilator de cooler pe regulator ?, pun vaselina siliconica pe el si gratar de procesor apoi montez ventilatorul, am unul mic, usor si subtire.

Numai bine!
Catalin
keep it simple stupid
0

#252 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 08 September 2011 - 06:18 PM

Se poate, dar, ca sa fie si eficient, trebuie sa scoti caldura din nava. Nu este atat de simplu. De aceea la nave se foloseste racirea cu apa.
Multa bafta.
0

#253 Useril este offline   raducindrea 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 3
  • Inregistrat: 10-July 11
  • Gender:Male
  • Location:Bistrita, RO
  • Interests:modelism, origami, paper-crafting, goblen

Postat 08 September 2011 - 08:51 PM

Vezi postareaBismarck C., la 08 September 2011 - 01:48 PM, a spus:

http://sierra.ro/E-F...ulk-p3015p.html
Asta e radiocomanda si receptoru, nici daca mor nu inteeg cum se face.


Oare sa aiba legatura (faza cu joystick-ul, cel putin) cu specificatia de la link-ul pe care l-ai dat? Anume: "Nerecomandat pentru navomodele."?
Intreb si eu ca prostu', ca teoretic habar nu am de de-astea :rolleyes:
Imagine postata
0

#254 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 September 2011 - 09:21 PM

Vezi postarearaducindrea, la 08 September 2011 - 08:51 PM, a spus:

Oare sa aiba legatura (faza cu joystick-ul, cel putin) cu specificatia de la link-ul pe care l-ai dat? Anume: "Nerecomandat pentru navomodele."?
Intreb si eu ca prostu', ca teoretic habar nu am de de-astea :rolleyes:


Am "reparat" faza cu joystick-ul prin schimbarea mufelor in receptor, receptorul are 6 canale si eu am legat motoarele si servoul unde nu trebuie. Acum acceleratia ramane constanta ( eu credeam ca nu trebuie sa ramana asa ) si nu trebuie sa o tin tot timpul apasata. Credeam ca joystick-ul nu e reglat cum trebuie, dar ce sa vezi ??? asa trebuie sa fie !

In ce priveste nerecomandarea aia, nu stiu ce sa zic, dar daca merge la aero nu are de ce sa nu mearga si la navo :drinks: principiul e acelasi: o radiocomanda si un receptor.

Numai bine !

Catalin
keep it simple stupid
0

#255 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 08 September 2011 - 09:26 PM

Vezi postareadan_mitea, la 08 September 2011 - 06:18 PM, a spus:

Se poate, dar, ca sa fie si eficient, trebuie sa scoti caldura din nava. Nu este atat de simplu. De aceea la nave se foloseste racirea cu apa.
Multa bafta.

Eu am auzit de problemele astea cu incalzitul, dar niciodata nu am intrebat ce inseamna incalzit : cate grade ?? pentru ca din ce stiu eu e normal sa se incalzeasca putin
Numai bine ! si multumesc pentru raspunsuri.
Catalin
keep it simple stupid
0

#256 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 08 September 2011 - 10:00 PM

Vezi postarearaducindrea, la 08 September 2011 - 08:51 PM, a spus:

Oare sa aiba legatura (faza cu joystick-ul, cel putin) cu specificatia de la link-ul pe care l-ai dat? Anume: "Nerecomandat pentru navomodele."?
Intreb si eu ca prostu', ca teoretic habar nu am de de-astea :rolleyes:
...specificatia de pe sierra este incompleta, ar fi trebuit sa fie mai la obiect, "navomodele de nadit", acolo se cere un range mai mare, statia in cauza lucreaza perfect in limita a maxim 150m !!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#257 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 10:57 AM

Vezi postarearaducindrea, la 08 September 2011 - 08:51 PM, a spus:

Oare sa aiba legatura (faza cu joystick-ul, cel putin) cu specificatia de la link-ul pe care l-ai dat? Anume: "Nerecomandat pentru navomodele."?
Intreb si eu ca prostu', ca teoretic habar nu am de de-astea :clapping:



Punct ochit, punct lovit. Asta trebuie sa fie. Alta achizitie "de-a lui Catalin" dar incepem sa ne obisnuim. In statiile astea ieftine, adica foarte ieftine, se face economie prin orice metoda. Chiar si lipsa a doua trei piesulici si a unui arc poate economisi 3-4 centi. Asa ca nici nu mai are rost sa ne gandim ce piese electronice, ce potentiometre si ce mecanica la stickuri se gasesc prin ele.

Citeaza

In ce priveste nerecomandarea aia, nu stiu ce sa zic, dar daca merge la aero nu are de ce sa nu mearga si la navo :ph34r: principiul e acelasi: o radiocomanda si un receptor.

Din pacate trebuie sa-ti zic ca una este in aer si alta este pe suprafata apei, adica este o diferenta mare intre razele de actiune, exact cum a spus si Ipsihi mai sus. Este plin subforumul de Navomodele de nadit de probleme ale celor ce au luat statii ieftine destinate initial avionaselor mici numite si park fly sau slow fly si care nu sunt multumiti de raza de actiune pe apa. Dar daca ar merge si 150 m pe apa nu vad dece ti-ai face griji caci este mai mult decat ai avea nevoie. Sincer, ai trimite mandrete de vapor la mai mult de 20 de metri?


Cataline, poti folosi joystickul din stanga pentru miscarea turelelor. Cand iei mana de pe el turelele revin pe axa vaporului dar inaltimea tevilor va ramane in functie de pozitia stickului, ceea ce nu deranjeaza ci din contra.

Aceasta postare a fost editata de navigator: 09 September 2011 - 11:19 AM



0

#258 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 09 September 2011 - 11:31 AM

Vezi postareanavigator, la 09 September 2011 - 10:57 AM, a spus:

Punct ochit, punct lovit. Asta trebuie sa fie. Alta achizitie "de-a lui Catalin" dar incepem sa ne obisnuim. In statiile astea ieftine, adica foarte ieftine, se face economie prin orice metoda. Chiar si lipsa a doua trei piesulici si a unui arc poate economisi 3-4 centi. Asa ca nici nu mai are rost sa ne gandim ce piese electronice, ce potentiometre si ce mecanica la stickuri se gasesc prin ele.

Cataline, poti folosi joystickul din stanga pentru miscarea turelelor. Cand ieiu mana de pe el turelele revin pe axa vaporului dart inaltimea tevilor va ramane in functie de pozitia stickului, ceea ce nu deranjeaza ci din contra.


Daca ati fi citit, ati fi vazut ca am rezolvat problema prin schimbarea conexiunilor din receptor, acum pe stanga am acceleratia care ramane constanta adica maneta nu mai revine inapoi ( eu credeam ca nu trebuie sa fie asa si ca trebuie sa revina la mijloc ) si servoul pentru carme care revine la mijloc, asta asa trebuie sa fie.

In plus asa cum au mai spus si altii statia merge si pentru navomodele dar nu pentru cele de innadit ( cititi !!! ). Eu chiar nu am de gand sa tin cont de parerea fiecaruia, fiecare si-o poate exprima liber dar, pe criterii obiective. Asta e tipicitatea poporului roman in sensul ca nimic din ce fac altii nu e bine sau nu e conform standardelor, care standarde ??? Prefer existenta unor principii : radiocomanda si receptor exista la orice sistem RC. Imi trebuie sa mearga maxim 100 de metri.

Apoi cautand instructiuni despre statia asta am dat de un manual mai in detaliu in care specifica aceste lucruri, in plus partea de sus a radiocomenzii are 8 suruburi care se pot desface pentru a ajunge la lamelele/arcurile joystickurilor in asa fel incat sa se regleze tensionarea lor, scrie in instructiuni ca asa se face in functie de preferinte.

In ce priveste radiocomanda mea, asa cum am mai spus: ca si raport calitate/pret este foarte foarte buna, imi si raman 2 canale libere pentru turele si elevatie tunuri.

A mai avut cineva modelul asta de radiocomanda montata pe o barcuta ??? daca da vreau sa imi spuneti si mie

P.S. sau trebuie neaparat sa facem reclama la FUTABA ??

Haideti sa fim obiectivi!

Catalin

Aceasta postare a fost editata de Bismarck C.: 09 September 2011 - 11:34 AM

keep it simple stupid
0

#259 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 09 September 2011 - 11:37 AM

P.P.S. Tocmai am trimis mail celor de la Sierra, pentru a afla daca pot aduce tuburi de 4/2 mm

Numai bine!
Catalin
keep it simple stupid
0

#260 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaBismarck C., la 09 September 2011 - 11:31 AM, a spus:

Daca ati fi citit, ati fi vazut ca am rezolvat problema prin schimbarea conexiunilor din receptor, acum pe stanga am acceleratia care ramane constanta adica maneta nu mai revine inapoi ( eu credeam ca nu trebuie sa fie asa si ca trebuie sa revina la mijloc ) si servoul pentru carme care revine la mijloc, asta asa trebuie sa fie.

In plus asa cum au mai spus si altii statia merge si pentru navomodele dar nu pentru cele de innadit ( cititi !!! ). Eu chiar nu am de gand sa tin cont de parerea fiecaruia, fiecare si-o poate exprima liber dar, pe criterii obiective. Asta e tipicitatea poporului roman in sensul ca nimic din ce fac altii nu e bine sau nu e conform standardelor, care standarde ??? Prefer existenta unor principii : radiocomanda si receptor exista la orice sistem RC. Imi trebuie sa mearga maxim 100 de metri.

Apoi cautand instructiuni despre statia asta am dat de un manual mai in detaliu in care specifica aceste lucruri, in plus partea de sus a radiocomenzii are 8 suruburi care se pot desface pentru a ajunge la lamelele/arcurile joystickurilor in asa fel incat sa se regleze tensionarea lor, scrie in instructiuni ca asa se face in functie de preferinte.

In ce priveste radiocomanda mea, asa cum am mai spus: ca si raport calitate/pret este foarte foarte buna, imi si raman 2 canale libere pentru turele si elevatie tunuri.

A mai avut cineva modelul asta de radiocomanda montata pe o barcuta ??? daca da vreau sa imi spuneti si mie

P.S. sau trebuie neaparat sa facem reclama la FUTABA ??

Haideti sa fim obiectivi!

Catalin


Din experienta mea de pana acum iti por spune un lucru: ai luat o radiocomanda scumpa!


Permite-mi sa ma explic! La inceputurile mele in modelism credeam ca eu sunt cel mai mare si mai tare din parcare si ca sunt mai frumos si mai destept decat constructorii de statii RC; asa ca m-am apucat sa imi construiesc propia statie cu modulatie AM in 27MHz cu 12 canale. Evident ca am renuntat deoarece presupunea la acea vreme, prea mult efort din partea mea in cea ce priveste procurarea de materiale si scule. Asa ca am cumparat o telecomanda ieftina pe care am vrut sa o folosesc la niste treburi mai deosebite ce implicau mixere si programe (pe care sarmana nu le avea). Dupa aceasta m-am hotarat sa imi iau o radiocomanda serioasa.

In concluzie radiocomanda mea cea noua a costat mai mult caci trebuie sa pun la socoteala si pierderile cu prima radiocomanda (pe care am luat-o noua si am dat-o pe mai nimic). Scumpul mai mult pagubeste! Asta este!

Cu stima!

Emil

PS. Nu am dat numele producatorului radiocomenzii deoareca nu vreau sa se para ca fac reclama la Futaba!!! :unsure:
0

#261 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 09 September 2011 - 01:45 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 09 September 2011 - 01:12 PM, a spus:

Din experienta mea de pana acum iti por spune un lucru: ai luat o radiocomanda scumpa!
Permite-mi sa ma explic! La inceputurile mele in modelism credeam ca eu sunt cel mai mare si mai tare din parcare si ca sunt mai frumos si mai destept decat constructorii de statii RC; asa ca m-am apucat sa imi construiesc propia statie cu modulatie AM in 27MHz cu 12 canale. Evident ca am renuntat deoarece presupunea la acea vreme, prea mult efort din partea mea in cea ce priveste procurarea de materiale si scule. Asa ca am cumparat o telecomanda ieftina pe care am vrut sa o folosesc la niste treburi mai deosebite ce implicau mixere si programe (pe care sarmana nu le avea). Dupa aceasta m-am hotarat sa imi iau o radiocomanda serioasa.

In concluzie radiocomanda mea cea noua a costat mai mult caci trebuie sa pun la socoteala si pierderile cu prima radiocomanda (pe care am luat-o noua si am dat-o pe mai nimic). Scumpul mai mult pagubeste! Asta este!

Cu stima!

Emil

PS. Nu am dat numele producatorului radiocomenzii deoareca nu vreau sa se para ca fac reclama la Futaba!!! :unsure:


:drinks: ce ati vrut sa faceti cu 12 canale ???
keep it simple stupid
0

#262 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 04:32 PM

Vezi postareaBismarck C., la 09 September 2011 - 01:45 PM, a spus:

:pardon: ce ati vrut sa faceti cu 12 canale ???

Sa fie! Ca era la oferta! :pardon: Practic am luat schema originala si am extins-o la 12. Nestiutor in ale RC-ului am vrut sa pun cat mai multe dar nu ar fi mers oricum mai mult de 6. Mai am si acum receiverul!

Emil
0

#263 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 09 September 2011 - 07:21 PM

Vezi postareaBismarck C., la 09 September 2011 - 11:37 AM, a spus:

P.P.S. Tocmai am trimis mail celor de la Sierra, pentru a afla daca pot aduce tuburi de 4/2 mm

Numai bine!
Catalin

Ai mentionat si despre eliciile tip 162 pentru ax 2mm ?
0

#264 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 September 2011 - 07:42 PM

Vezi postareaspike 2, la 09 September 2011 - 07:21 PM, a spus:

Ai mentionat si despre eliciile tip 162 pentru ax 2mm ?


De elicii Raboesch 162 intreaba la www.autorc.ro . Sierra nu comercializeaza Raboesch. Catalogul il iei de aici: http://www.raboesch...._2-2010_WEB.pdf


Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 09 September 2011 - 07:44 PM

0

#265 Useril este offline   cornell26 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 10-September 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 September 2011 - 02:43 PM

Salut ,as dori sa-mi spuneti si mie de unde pot lua motorizarea pt Bismarck daca se poate tot chitul, si cam cat costa ,va multumesc astept un raspuns.
0

#266 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 11 September 2011 - 04:46 PM

Vezi postareacornell26, la 11 September 2011 - 02:43 PM, a spus:

Salut ,as dori sa-mi spuneti si mie de unde pot lua motorizarea pt Bismarck daca se poate tot chitul, si cam cat costa ,va multumesc astept un raspuns.

Salut pe la noi prin tara deocamdata nu se gaseste si de vreo cateva luni santem mai multi care am luat in calcul sa il facem singuri de asta s-a deschis acest topic!Sant multi baieti destepti pe aici care iti pot da sfaturi foarte bune ideea e sa nu te iei chiar dupa toata lumea pt ca mai sant si pareri diferite.Momentan avand in vedere ca te-ai inscris ieri citeste topicul de la inceput si vezi ce raspuns gasesti.
Gabitu
0

#267 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 12 September 2011 - 06:16 PM

Vezi postareaspike 2, la 27 June 2011 - 09:24 PM, a spus:

Si inca ceva :nu cred ca se poate da gaura de 6mm in piesa "D"(capatul dinspre elice).


Imi pare rau ca te contrazic insa eu am dat gaura cu burghiu de 6 mm de la un capat la altul al piesei de rasina (sper ca se poate vedea in poza inscriptia de pe burghiu), iar in capatul dinspre nava am marit gaura cu un burghiu de 7 si apoi de 8.

Fisier atasat  burghiu.JPG (239.37K)
Number of downloads: 161 Fisier atasat  arbore port elice.JPG (168.5K)
Number of downloads: 167

Aceasta postare a fost editata de leonard71: 12 September 2011 - 06:17 PM

0

#268 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 12 September 2011 - 06:33 PM

revin cu inca cateva imagini si cu ce am achizitionat eu pentru arbori si elice 3 la numar de fiecare.... 100 lire sterline total
stiu ca pentru arbori laterali sunt un pic cam grosi (6 mm) insa voi vedea la momentul respectiv cum voi proceda



Fisier atasat  piesa rasina 1.JPG (187.41K)
Number of downloads: 116 Fisier atasat  piesa rasina 2.JPG (134.89K)
Number of downloads: 108 Fisier atasat  arbore port elice.JPG (168.5K)
Number of downloads: 118
0

#269 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 12 September 2011 - 06:35 PM

Fisier atasat  achizitie.JPG (356.27K)
Number of downloads: 93

tot rascolind netul am dat peste asa ceva... http://www.pololu.co...oduct/991/specs

410 rotatii pe minut... cu motorul asta sigur viteza este la scala http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/laugh.gif

Aceasta postare a fost editata de leonard71: 12 September 2011 - 06:39 PM

0

#270 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 13 September 2011 - 07:27 AM

Scuze pentru ca am postat link-ul.... am uitat ca nu se pot posta decat link-uri spre sierra si autorc.
Cautati pe google dupa 24:1 Mini Metal Gearmotor si o sa vedeti despre ce era vorba. Ziceam ca la 410 rotatii pe minut, nava va avea mai mult ca sigur viteza la scara.
Si poza cu ce mi-am achizitionat eu.
Fisier atasat  arbori si elice.JPG (71K)
Number of downloads: 131

Aceasta postare a fost editata de leonard71: 13 September 2011 - 07:28 AM

0

Arata acest topic


  • 29 Pagini +
  • « Prima
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro