Modelism - RHC Forum: Futaba 18MZ - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Futaba 18MZ o statie noua de la Futaba

#31 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2012 - 08:07 PM

Cum o sa aibe T8 telemetrie ? Are deja in ea receptie sau o sa fie un modul adaugat ?
0

#32 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 14 January 2012 - 08:19 PM

Nu ma pricep dar .... o balama aruncatoare de mobila made in China costa sub jumatate fata de una Hetich nemteasca - alt otel la arc, alta grosime la tabla alt concept nu stiu , fiind totusi doar un rahat de balama in final ,dar diferenta calitativa este ca de la cer la pamant in timp, de multe ori nu foarte lung acest timp.

Acum , banuiesc ca pe langa soft pe care am vazut ca a devenit o moda in a umbla si rasumbla prin el cu tot felul de up-grade-uri si regrete ca noua varianta tocmai
ce i-a busit modelul , pe langa numarul de canale si variantele de meniu , o diferenta trebuie sa gasim si in partea electronica in modul de gestionare a partii radio, a meniului, in nivelul de calitate, de precizie a componentelor pana la nivel de rezistenta , condensator, pelicule de potentiometre , in calitatea plasticului din care este facuta ca sa nu infloreasca ca la T9CAP sau ce o mai avea acolo .

De ce oare avem diferenta ENORMA de pret intre Futaba 12 FG si Futaba T 12 Z - tot 12 canale, cam acelasi meniu .... numa de la ecranul mai mare ?

P.S.

" modelele se seteaza acasa, nu pe camp "

Ba io am vazut la antreamentele de F3A ca se fac tot felul de mixuri, fly-mod-uri si modificari in setari la greu pana se trimeaza cat de cat modelul tocmai pe camp.

In final e chestie de gust , de buget, de dorinta de a avea ceva nou, cel putin teoretic mai performant si asa mai departe ..

Toti colegii de zbor au trecut usor usor in timp de la Tango, Piper, Polistirene la Sbach-uri de 2,2 m , la Sukhoaie de 2,2 m la Extre de 2,7 m mai nou la Jet-uri ....
desi satisfactie deplina se realiza si cu un Telink, sau AcroMaster sau Cessnuta ....


Daca te opresti la Tlink cu aripa demontabila poti veni si cu bicicleta la teren fiind si mai sanatos pentru organism .... basca ca e si ecologic !
Unii colegi veneau la teren cu Dacia sau Tico iar in timp au trecut la Logan altii cu Toyota Land Cruiser sau Jeep Grand Cherokee sau WW Pasat sau Rover Sport sau ....


Asa ca putina sinceritate nu strica

P.S. la P.S.

Pentru mine Futaba T9CAP e super suficienta neexistand tentatia umblarii in soft , dar .......
Parca imi face cu ochiul si un MXS-R cu varful aripii indoit de 2,2 m : http://redaerorc.com/mxsr50specs.html

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 14 January 2012 - 08:22 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#33 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2012 - 11:07 PM

Vezi postareastiganas, la 14 January 2012 - 08:07 PM, a spus:

Cum o sa aibe T8 telemetrie ? Are deja in ea receptie sau o sa fie un modul adaugat ?


Se pare ca are partea de receptie iar telemetria va veni cu un update de soft.
Gigi, pana acum la T8 toate update-urile de soft nu au facut altceva decat sa mai adauge functii in meniu - majoritatea la cererea utilizatorilor; ele nu au corectat ceva facut prost.
Ca idee de ce inseamna marketing bun si prostie multa: de ce se mai fabrica dar mai ales cine mai cumpara T10 cand T8 e cu mult peste ea, T10 bazandu-se pe arhitectura lui T9. Culmea e ca T10 e si mai scumpa decat T8!

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 14 January 2012 - 11:12 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#34 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 January 2012 - 11:10 PM

Vezi postareaMLGore, la 14 January 2012 - 11:07 PM, a spus:

Se pare ca are partea de receptie iar telemetria va veni cu un update de soft.
Gigi, pana acum la T8 toate update-urile de soft nu au facut altceva decat sa mai adauge functii in meniu - majoritatea la cererea utilizatorilor; ele nu au corectat ceva facut prost.
Ca idee de ce inseamna marketing bun si prostie multa: de ce se mai fabrica dar mai ales cine mai cumpara T10 cand T8 e cu mult peste ea, T10 bazandu-se pe arhitectura lui T9.

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#35 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 14 January 2012 - 11:41 PM

Mai baieti, uite, io recunosc cinstit, mi-am luat un graupner mx20 hott cu receptorul ala gr24. Am dat pe ea 450 euro.
Explicati-mi si mie care e diferenta fundamentala intre Graupner mx20 hott si Futaba 18mz?
Graupnerul mx20 are telemetrie chiar bidirectionala, ecran tactil, voice, si in plus fata de futaba are o functie foarte importanta pt. mine si anume, soft de telemetrie special creat pt. mikrokopter cat si semnal suma ceea ce futaba nu are. Ca sa nu mai vb de switch-uri si de posibilitatea de a asigna canale cu mult mai multe decat la futaba. Iar daca vorbim de aspect, sa ma ierte dumnezeu, futaba 18 mz e cam chinezarie in raport cu graupner mx 20 la aspect, si la asta ma refer la carcasa , switch-uri, manse.

Acum, intrebarea mea: de ce as da atatia bani pe futaba 18mz comparativ cu graupner mx20? Totusi Graupner nu e cam ultima chinezarie de pe piata. Cu ce argumente as putea fi convins sa iau o futaba 18mz? Piloteaza avionul in locul meu? Are cineva impresia ca daca da banii cat juma de masina pe ea, de maine se transforma in mare zburator? Nu stiu, zic si eu.
0

#36 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 12:08 AM

Stai bre, ca aici vorbeam de Futaba , eventual de Futaba vs. Futaba. Iti dai seama ca dupa ce m-am obisnuit cu meniul iar apoi am adunat si o tarla de receptoare, nu-mi mai arde de schimbat brand-ul.
Sa stapanesti sanatos Graupner-ul, de aratat arata bine si asta e cam tot ce-mi permit sa spun despre el, ca altceva nu stiu.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#37 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 01:24 AM

Nu cred ca 8FG o sa aibe telemetrie nativ, poate cu o cutie atasata. O intrebare la care nu am gasit raspuns.

Receptorul care vine cu 18MZ poate fi folosit cu alta statie FASST (gen 8fg) ? fara telemeterie evident.

Statia de 380 USD cu ecran color exista deja si e bine vazuta. A aparut inainte de Futaba 18Mz:
Walkera DEVO 12
http://www.miracle-m...roducts_id=7294
0

#38 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 January 2012 - 01:32 AM

Vezi postareaMLGore, la 15 January 2012 - 12:08 AM, a spus:

Stai bre, ca aici vorbeam de Futaba , eventual de Futaba vs. Futaba.


Ma, e posibil sa fiu eu cu capul la ora asta, dar m-am gandit ca o comparatie corecta se poate face doar intre produse similare ale unor branduri diferite. Ca daca discutam doar de futaba vs futaba nu stiu despre ce discutam. Adica sa compar 18mz cu 14 mz? E clar ca ceva e diferit intre ele si in mod sigur 90 la suta e doar strategie de marketing. Asa cum spuneai si tu despre t8 vs alte modele de la futaba.E ca si cum as compara vw cu skoda. Modele diferite dar care apartin aceluiasi concern si care se vand amandoua datorita strategiei de marketing. Asta nu-mi spune nimic despre cum stau ele pe piata in raport cu alti producatori. La fel cum nimic nu-mi spune cum sta 18mz fata de alte statii din aceeasi gama ale altor producatori. A8 o fi mai smecher decat A6? Sau S classe e mai tare decat E classe? Sau invers? Hmmm, ma duc sa ma gandesc.
0

#39 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 January 2012 - 08:54 AM

Abureala ... nu mi-ati spus de ce avem diferenta ENORMA de pret intre Futaba 12 FG si Futaba T 12 Z !
Cred ca si Futaba T10 este peste T8 la "interne" desi meniul sau conceptia este de T9 si nu permite upgrade-uri zilnice .
Eu stiu ca pretul unui produs are la baza un deviz, o analiza de costuri, cu o fisa limita de consum care inglobeaza toate materialele si accesoriile care intra in ... "cutie" si la care se adauga recapitulatiile de deviz cu manopera, amortizari, profituri etc.

Daca vrei sa faci o ciorba in doua variante si :

- la una in "fisa limita de consum " completezi rubricile cu ceapa, varza si cartofi vei avea o valoare
- la cealalta mai adaugi in plus piept de gasca africana si vei avea o cu totul alta valoare.

Tot tanti Lenuta bucatareasa o pune la fiert, toat in oala aia rosie de o are primita cadou la cununie , tot pe pirostrii cu foc din coceni sub ele
o perpeleste ..... VOR COSTA LA FEL daca cumva o cuprinde febra comercialului pe tanti Lenuta ? - nu cred chiar daca tanti Lenuta se semneaza bio ..
.... cu amprenta digitala !

Noi ne limitam la functii , la meniu si asta ii da valoarea si utilitatea iar daca un trimmer incepe sa nu mai functioneze din a doua saptamana nu e problema ca se poate muta pe alt buton ca de ... permite softul si se si poate inlocui .

Cand vorbeam de upgrade-uri de soft care au adus si versiuni noi dar cu ceva bag-uri o spuneam caci am vazut in topicul cu Aurora cum se plangea cineva.

Nu stiu de T8 daca a intampinat astfel de probleme dar nu e timpul pierdut .....


Tomy .. de ce nu iti schimbi masina cu un Logan Break ( e mai spatios pt. modele mari ) ....... aaaa... acum e mai greuu din cauza taxei de poluare ?

Fiecare are dreptate in felul lui .. dar doar pe jumatate cealalta jumatate lipsa fiind la alt coleg.


Deci ....... T12-FG V.S. T12-Z ???
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#40 Useril este offline   old-boy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 886
  • Inregistrat: 13-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 15 January 2012 - 09:49 AM

@ REAL DESIGN
Pe mine cel mai tare m-a deranjat la 12z lipsa potentiometrelor pe lateral

Fisiere atasate


Tot mai bine pe picioare cand te sprijini pe pamant
0

#41 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 10:19 AM

Vezi postareastiganas, la 15 January 2012 - 01:24 AM, a spus:

Nu cred ca 8FG o sa aibe telemetrie nativ, poate cu o cutie atasata. O intrebare la care nu am gasit raspuns.

Receptorul care vine cu 18MZ poate fi folosit cu alta statie FASST (gen 8fg) ? fara telemeterie evident.

http://www.miracle-m...roducts_id=7294



Da, merge pe statie fara telemetrie. E trecut in lista de compatibilitati la Futaba pe site.
Cand spun ca 8fg va avea telemetrie printr-un update de soft ma bazez pe o constatare personala ce tine de partea rf din statie, nu ai cum sa gasesti pe net informatia respectiva.
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#42 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 January 2012 - 10:29 AM

Vezi postareaold-boy, la 15 January 2012 - 09:49 AM, a spus:

@ REAL DESIGN
Pe mine cel mai tare m-a deranjat la 12z lipsa potentiometrelor pe lateral


Posibil .. eu nu le am folosit niciodata .
Nici T8 parca nu are desi e foarte indragita de colegii nostrii de zbor.
Dar ne indepartam de intrebari - deci si cu potentiometre "lipsa "si tot mai scumpa .. de ce ?

P.S.

Poate asta ii satisface pe cei mai pretentiosi :

Fisiere atasate


Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#43 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 10:32 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 15 January 2012 - 08:54 AM, a spus:

Abureala ... nu mi-ati spus de ce avem diferenta ENORMA de pret intre Futaba 12 FG si Futaba T 12 Z !
Cred ca si Futaba T10 este peste T8 la "interne" desi meniul sau conceptia este de T9 si nu permite upgrade-uri zilnice .
Eu stiu ca pretul unui produs are la baza un deviz, o analiza de costuri, cu o fisa limita de consum care inglobeaza toate materialele si accesoriile care intra in ... "cutie" si la care se adauga recapitulatiile de deviz cu manopera, amortizari, profituri etc.

Noi ne limitam la functii , la meniu si asta ii da valoarea si utilitatea iar daca un trimmer incepe sa nu mai functioneze din a doua saptamana nu e problema ca se poate muta pe alt buton ca de ... permite softul si se si poate inlocui .

Cand vorbeam de upgrade-uri de soft care au adus si versiuni noi dar cu ceva bag-uri o spuneam caci am vazut in topicul cu Aurora cum se plangea cineva.

Nu stiu de T8 daca a intampinat astfel de probleme dar nu e timpul pierdut .....


Tomy .. de ce nu iti schimbi masina cu un Logan Break ( e mai spatios pt. modele mari ) ....... aaaa... acum e mai greuu din cauza taxei de poluare ?

Fiecare are dreptate in felul lui .. dar doar pe jumatate cealalta jumatate lipsa fiind la alt coleg.


Deci ....... T12-FG V.S. T12-Z ???



Gigi, nu o sa ma convingi!
Da am avut probleme cu trim-ul, dar numai eu, Adi si Florin nu au avut probleme.
Spuneai ceva de ingrediente, gaste africane si alte balarii: stick-urile la T8 sunt cu rulmenti, la T10 nu ; partea de plastic cromata de la T10 la T8 e din aluminiu, etc. De ce e T10 mai scumpa?
Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#44 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 11:16 AM

Multam, inseamna ca m-am inselat, credeam ca Futaba are acum 3 sisteme. Asta inseamna ca partea de emisie este aceeasi, tot FASST. Daca 8FG are deja partea de receptie cei de la Futaba sunt tari.

Levierele laterale sunt esentiale la planoare. De fapt nu am inteles niciodata ce rol pot avea cele 1,2,3 potentiometre rotative puse sus, pe statie. Pentru a umbla la ele trebuie sa iei mana de pe stickuri.

Pana si ultraieftinul Hitec Optic 6 are potentiometre laterale.

De pilda la planor eu am programat pe cel din stanga modificarea geometriei (camber) si pe cel din stanga am pus motorul. Le actionez in zbor linistit fara sa ridic mana de pe stickuri.

Pentru Gigi. Pretul e mult mai complicat decat ai scris tu. Conteaza foarte mult cate bucati vor vinde. Daca faci o Futaba 18Mz si vinzi in total 100 bucati ai pus-o. Costul de productie per bucata (incluzand si partea de dezvoltare) o sa fie mai mare decat pretul de vanzare. Daca faci 1000 bucati esti pe zero daca faci 10.000 este pe profit bun daca faci 100.000 te-ai scos. Futaba a riscat cu 14Mz si a fost un succes, spera sa il repete cu 18Mz. Exista alta firma din domeniu care o sa riste o statie de 3000 USD ? Nope, caci sansele sa vanda suficiente bucati sunt minime.

Futaba are multe statii, pentru toate buzunarele, de aceea trebuie sa segmenteze piata cu atentie. Asta inseamna ca la fiecare nivel de pret ai o unume calitate si anumite functii. Astea sunt dictate doar de departamentul de marketing. JR, Graupner (cu HOTT), Spektrum fac la fel. La Spektrum magaria este evidenta. Au aceeasi statie, acelasi soft, vanduta in diverse impachetari la preturi mult diferite (DX7, DX8, DX10) - costul de dezvoltare/productie e aproape identic.

Sunt firme care pot da peste cap modelul traditional caci nu au nimic de pierdut. De pilda Hitec cu Aurora. E o singura Aurora, pot sa o faca oricat de tare. Jeti cu statia lor care inca nu a aparut e in aceeai pozitie.

Da cel mai tare model din ultimii 3 ani e de departe FlySky/Turnigy 9x. Asta deoarece au aparut softuri alternative open source. Cei care au facut aceste au stors tot ce era posibil din statie aducand-o la nivelul celor mai bune statii ale momentului (in limitele hardware)

Am citit ca o sa apara si module de emisie compatibile Spektrum (si posibil Futaba) pe langa nenumaratele receptoare orange. Cum ar fi un Turnigy 9x compatibila Spektrum sau Futaba la 39 USD cu toate functiile DX8 sau 8FG ?


8FG este o statie care a sarit din schema Futaba normala. In esenta Futaba acum inseamna acum doar 8FG si 18MZ (la statii). Restul sunt vechituri. Problema majora pentru Futaba e ca 8FG e prea buna. E atat de buna incat se pune intrebarea daca e nevoie de o statie peste ea ? Cel putin cei care posteaza aici zic ca nu.




Vezi postareaMLGore, la 15 January 2012 - 10:19 AM, a spus:

Da, merge pe statie fara telemetrie. E trecut in lista de compatibilitati la Futaba pe site.
Cand spun ca 8fg va avea telemetrie printr-un update de soft ma bazez pe o constatare personala ce tine de partea rf din statie, nu ai cum sa gasesti pe net informatia respectiva.

0

#45 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 January 2012 - 11:26 AM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 15 January 2012 - 08:54 AM, a spus:




Tomy .. de ce nu iti schimbi masina cu un Logan Break ( e mai spatios pt. modele mari ) ....... aaaa... acum e mai greuu din cauza taxei de poluare ?





Nea Gigi, nu ma freca la icre bre; Am zis comparatie intre 2 modele din aceeasi gama. Nu amesteca merele cu perele. Loganu cu ...; Dar cred ca ai dreptate, din cauza taxei nu-mi schimb masina cu Logan. Sau s-o inmatriculez in Bulgaria?

In caz ca nu m-ati inteles, 18mz asta, e foarte misto, dar sunt curios fata de modele similare, de ce as da banii aia pe ea? Trebuie sa existe un motiv real care sa faca diferenta. Daca nu exista, care e spilul? Dai o caruta de bani doar din grandomanie? A nu se intelege ca denigrez Futaba, doamne fereste. Am Futaba si nu renunt la ea. Tot timpul am avut grija la statii sa fie de la anumiti producatori mai de top si la fel si receptoarele. Dar cand apare un model sarit din schema ca bani, nu poti sa nu te intrebi: ce face mosule modelul ala? Merita banii? Din pacate aici nu vom putea sa tragem o concluzie comuna pt. ca fiecare are considerente personale care il fac sa aleaga ceva sau altceva.

Deci, pt. mine nu merita banii aceasta statie. Ma multumesc cu futaba t10 si Grapner24.
Banii de 18mz ii pun pt. Logan nea Gigi.
0

#46 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 January 2012 - 01:43 PM

T12 FG de ce e mai ieftin ca T 12 Z ? - stie cineva ?

Eu nu vad deosebiri :

http://www.futaba-rc...re-compare.html
Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#47 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 January 2012 - 02:02 PM

Vezi postareaTOMY, la 15 January 2012 - 11:26 AM, a spus:

Nea Gigi, nu ma freca la icre bre; Am zis comparatie intre 2 modele din aceeasi gama. Nu amesteca merele cu perele. Loganu cu .......................................................................................
Deci, pt. mine nu merita banii aceasta statie. Ma multumesc cu futaba t10 si Grapner24.
Banii de 18mz ii pun pt. Logan nea Gigi.



Cele doua statii nu sunt din aceeasi gama - pentru ca una costa cat costa iar alta cat spui ca ai dat pe ea .

Aaaaa ... ca pot face acelasi lucru ! - DA - si tocmai de aceea iti spun ca si Logan-ul face acelasi lucru ca Audi A6 adica tot acelasi numar de "canale " ( 5 locuri ) , aceeasi pozitionare a "stick-urilor" de baza ( volan, schimbator viteze, frana, ambreiaj, acceleratie, semnalizare etc ) si poti ajunge EXACT in aceleasi locuri cu ambele si in exact in acelasi interval de timp respectand limita vitezei legale corespunzator sectorului de drum pe care circuli ...

" Deci, pt. mine nu merita banii un Rover, Audi, BMW, .... Ma multumesc cu .... un Tico SH sau un Trabant Decapotabil cu motor de WW "

P.S.

Nu vreau sa conving pe nimeni de nimic , altii vor sa o faca . Eu am spus ca fiecare statie poate fi utila nevoilor de moment si ca nu e corect sa spun ca aia e kitsch, ca aia nu se merita , ca aia e nasoala doar pentru ca nu face obiectul interesului meu de moment sau imi depaseste bugetul .
D'aia nu a zburat colegul nostru elicoptere de o gramada de bani cu Futaba T7 ( se stie el ) ... intr-un final a schimbat-o dar nu pentru ca nu ii mai era utila ci ... tot el stie ...

Este exact ca alegerea intre un Power Box cu telecomanda si Disply luat pe bani adevarati sau "improvizatia" colegului nostru pusa pe un Sbach de 2,7 m care "baga" participantii la eveniment in buda pentru a fi protejati de aceperisul acesteia.


T12 FG mai ieftin mult ca T12 Z - DE CE ?


P.S. la P.S.

Si Domnul Cornel a avut ceva probleme cu T8 la un buton ceva .. nu mai stiu - si-a revenit singurica fara frica !

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 15 January 2012 - 02:05 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#48 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 03:39 PM

E mai scumpa si pentru ca are alte materiale, alte butoane, alte potentiometre, alta calitate. Ca la Audi vs Logan.

In final aceasta calitate se traduce in placerea de o utiliza stiind ca ai in mana o statie japoneza facuta cu maximum de atentie.

Deoarece pentru mine masina inseamna sa ma duca din punctul A in B sunt foarte multumit cu Tico. Sunt mai pretentios la statii decat la masini asa ca am un JR 9303.

Se pare ca in US e un mare succes si se vinde in draci. E un bun moment sa cumperi 14Mz la mana a doua. Se invarte acum pe la putin peste 1000 USD.

Aceasta postare a fost editata de stiganas: 15 January 2012 - 03:48 PM

0

#49 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 January 2012 - 04:41 PM

Vezi postareastiganas, la 15 January 2012 - 03:39 PM, a spus:

E mai scumpa si pentru ca are alte materiale, alte butoane, alte potentiometre, alta calitate. Ca la Audi vs Logan.

In final aceasta calitate se traduce in placerea de o utiliza stiind ca ai in mana o statie japoneza facuta cu maximum de atentie.

Deoarece pentru mine masina inseamna sa ma duca din punctul A in B sunt foarte multumit cu Tico. Sunt mai pretentios la statii decat la masini asa ca am un JR 9303.

Se pare ca in US e un mare succes si se vinde in draci. E un bun moment sa cumperi 14Mz la mana a doua. Se invarte acum pe la putin peste 1000 USD.



Pai.... numa softul e atunci important si rulmentii de la stick-uri la o statie ? ... sa nu raman doar cu ele ( softul si bilele de la rulmenti )


P.S.

Eu daca as avea bani fara numar fara numar ... maine mi-as lua doua statii T18 , doua din cele mai tari modele de F3A existente pe piata cu cele mai tari motoare si regulatoare si cu cea mai grozava electronica, mi-as lua de la CARF si un Spitfire si un Mustang scale cu motoare in linie 12 cil . daca ar merge dar si un YAK 55 SP 3,3 m Full Composite cu Moky radial in 5 cil, si o Extra si ....... si un MIG 29 Fulcrum .... si .....

Mi-as comanda si un Mercedes Vito personalizat pentru carat modelele ..... si nu mi-ar fi teama ca cineva ar spune ca sunt snob ..... daca eu ma simt bine .... in rest nu conteaza


Aaaaa sa nu uit ... mi-as mai face si un teren de zbor al meu personal cu doua piste , una cu gazon ca pe Wembley Stadium - fara gropi, damburi si praf cand se usuca iarba, iar alta betonata si vopsita cu rasina epoxidica neteda ca oglinda .....

Restul ... ma repet ..... abureala .

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 15 January 2012 - 04:44 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#50 Useril este offline   Teo-Costin 

  • T.C.I.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1399
  • Inregistrat: 13-June 07
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI-Tineretului

Postat 15 January 2012 - 05:51 PM

Mai terminati cu prostiile astea legate de statii, fiecare este liber sa-si cumpere ce vrea si ce-i place, chestia principala este ca statia asta costa prea scump pentru oricare dintre noi si face prea multe pentru ce stim sa facem, este ca si cum ti-ai lua un Ferrari si nu stii sa mergi cu el si te infigi in primul cap de pod, Futaba, Graupner, Spectrum toate sunt bune atita timp cat iti satisfac nevoile tale ca si pilot, restul de blink-blink-uri ramine strategie de vanzare ..... asa ca sa ne multumim cu ce avem si sa ne bucuram de hobby-ul acesta.
Take the first step in faith. You don't have to see the whole staircase, just take the first step.
0

#51 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 January 2012 - 06:09 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 15 January 2012 - 04:41 PM, a spus:


Aaaaa sa nu uit ... mi-as mai face si un teren de zbor al meu personal cu doua piste , una cu gazon ca pe Wembley Stadium - fara gropi, damburi si praf cand se usuca iarba, iar alta betonata si vopsita cu rasina epoxidica neteda ca oglinda .....



Te rog frumos s-o faci si pe a treia, din banda transportoare. Ai sa vezi ce buna este si ai sa ma pomenesti.

Multa bafta.
0

#52 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 January 2012 - 06:15 PM

Vezi postareaREAL DESIGN, la 15 January 2012 - 02:02 PM, a spus:

Cele doua statii nu sunt din aceeasi gama - pentru ca una costa cat costa iar alta cat spui ca ai dat pe ea .



Sigur, sigur? Nea Gigi, nu face greseala sa consideri pretul element de diferentiere.
Vrei sa-ti spun parerea mea? Futaba incearca sa se ridice peste concurenta prin politica pretului bazandu-se pe mentalitatea oamenilor ca tot ce este super scump e si super smecher. E,ghici ce? Nu e chiar asa. Si aceasta statie o dovedeste. E softul ei mai presus decat cele ale concurentei? Functiile din meniu?Are ceva in plus fata de concurenta? Mansele mai smechere? Aspectul? Calitatea materialelor? Aici chiar as indrazni sa spun ca e cam sub concurenta. Cand zic concurenta ma refer la Graupner,JR, flecustete de calibrul asta si care stiu sa faca aceleasi functii la fel de bine ca Futaba. Si atunci? Ma tem ca nimic. Sau ba da, pretul. Daca pun botul cativa cetateni la ea, Futaba si-a atins scopul. A devenit un Bentley al statiilor. Din pacate, in esenta, nu o califica nimic in acest sens. Este fara indoiala o statie buna, un varf de gama, dar de aici pana a o ridica in slavi avand ca singur argument si repet, singur argument cat costa, ma tem ca e o judecata lipsita de substrat.

P.S.
Nea Gigi, si ca sa fiu rautacios cu matale si sper sa ma ierti ca stii ca nu o spun cu rautate; Daca ajungi milionar, de ce sa-ti iei masinile alea de care spui mai sus. Nu mai bine iti iei abonamente pe toate liniile CFR, si microbuzele locale, ca si ele te duc din punctul A in B. Ti-ar ramane bani sa-ti angajezi si carausi pt. modele plus ca ai sta si la vagon restaurant toata calatoria ca belferul, nu la volan sau pasager.
0

#53 Useril este offline   REAL DESIGN 

  • R.D.
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 5482
  • Inregistrat: 24-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti -

Postat 15 January 2012 - 06:47 PM

Tomy Nuuuuu ! .. mai bine cumpar CFR-ul !

Am cautat un film pe Youtube cu Graupner MX 24 sa o vad altfel decat in poze ..... nu am gasit ... cred ca gresesc undeva.

Am gasit insa foarte repede asta :


Nu sunt din aceeasi clasa orice ai spune .... si un Iphone poti spune atnci ca e din aceeasi clasa cu un Nokia de 5 mil ( vechi ) dar nu este asa - de la amandoua poti suna un prieten .

P.S.

Pana te plimb eu cu CFR-ul gratis .. ia un Logan ca e din aceesi clasa cu Audi A6 ... te duce tot acolo si iesi si mai ieftin la impozit daca ai motor de la 2500 in sus la A6.

Astept un film cu Graupner 24 daca se poate ... desi parca seamana cu aia veche JR 9303 la exterior.

Aceasta postare a fost editata de REAL DESIGN: 15 January 2012 - 06:47 PM

Warn Warn Warn Warn Warn Warn .. for ever !
0

#54 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8305
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 07:06 PM

Nu cred ca aveti dreptate. Cred ca Futaba 18Mz (fosta 14Mz) isi merita banii. Adica sa fiu foarte clar, cei care o cumpara (marea majoritate) nu sunt niste burtosi care vor sa se dea mari, o cumpara pentru ca le ofera ce doresc pentru acei bani: functii, calitate, siguranta.

La noi sunt foarte putini la nivelul acestei statii: atat ca nivel de competenta/modele cat si ca bani. Cate avioane 1/2 sunt la noi ?
0

#55 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 09:13 PM

La 3000$ ma asteptam sa fac ce vreau cu ea, nu aceleasi mix-uri predefinite de kkt. Ce balamuc am nevoie de mix predefinit de snap? Cam asta e ideea, cand vad ca stie sa faca aproape acelasi lucru cu o statie de 500$ de ce as da 3000? Pentru blink blink? Pot sa-l inteleg pe unul care cumpara un Range Rover sport si crede cu tarie ca are si masina sport si masina de teren (de fapt nu are decat masina de fite) pt. ca poate agata si el ceva cu acaretul respectiv, desi e mai ieftin sa platesti direct obiectul blond, dar cu T18 ce balamuc agati? Pana la urma fiecare e liber sa-si cumpere ce vrea, tine de necesitatile si priceperea fiecaruia.
PS: PowerBox-ul facut de mine pe genunchi nu a rupt modelul lui Florin, in schimb eu am rupt o Katana din cauza unui PowerBox pt. ca am crezut in ce scriau nemtii pe site: Always trust voltage monitor!- ei bine tzeapa! voltage monitor nu aveau decat cele de generatie mai noua, pt. cele vechi nu se gasea manual pe site si asa m-am trezit cu 2,5v in pack-urile de receptie (sistem redundant, cu doi acumulatori). Cum era cu produsele de firma?

PS la PS: Eu din cauza butonului de trim de la 8FG nu am rupt nici un avion, ce credeti ca sa intamplat din cauza unui modul de emisie defect la un 14 mz? (da, statia aia de 2500 de euro facuta de extraterestrii cu piese de pe Marte)

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 15 January 2012 - 09:15 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#56 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 January 2012 - 09:25 PM

Eu tot as lua una. RD, recunoaste ca s-ar potrivi la fix cu Astro-Hog-ul SIg.
Multa, multa bafta, patimasilor.
0

#57 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 January 2012 - 09:40 PM

Bravo Gore. Bine punctat. Si asta n-o spun ca e in asentimentul meu, ci ca a facut o analiza obiectiva.

Ca sa-i raspund lui nea Gigi: Nu astepta sa-ti trimit video cu statia ca nu sunt scenarist sa fac filmulete. E mai simplu sa vin la tine sa ti-o arat. Nu cauta MX24, statia e MX 20. Numarul 24 vine de la posibilitatea de memorare a modelelor.
Si alta chestie: Stiai ca MX20 suporta pana la 32 de canale? Cum?: prin binduirea mai multor receptoare in paralel si in acelasi timp.Toate statiile Futaba stiu sa gestioneze mai multe receptoare in acelasi timp? Stie 18mz sa faca asta? Daca da, inseamna ca 18 mz e in aceeasi gama cu MX20.

Aceasta postare a fost editata de TOMY: 15 January 2012 - 09:44 PM

0

#58 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 January 2012 - 09:42 PM

Vezi postareadan_mitea, la 15 January 2012 - 09:25 PM, a spus:

Eu tot as lua una.



Si ce te impiedica?

Aceasta postare a fost editata de TOMY: 15 January 2012 - 09:42 PM

0

#59 Useril este offline   MLGore 

  • Dream Team Forever
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2332
  • Inregistrat: 08-March 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 15 January 2012 - 10:00 PM

Vezi postareaTOMY, la 15 January 2012 - 09:40 PM, a spus:


Stiai ca MX20 suporta pana la 32 de canale? Cum?: prin binduirea mai multor receptoare in paralel si in acelasi timp.Toate statiile Futaba stiu sa gestioneze mai multe receptoare in acelasi timp? Stie 18mz sa faca asta? Daca da, inseamna ca 18 mz e in aceeasi gama cu MX20.



Vrei sa spui ca ai 32 de canale separate cu posibilitate de mix & other stuff pe mx 20 sau ca poti bindui mai multe receptoare pe ea? La T18 poti bindui doua receptoare in 8 Ch modelul 6208SB parca le zice si sa ai canalele 1-8 pe unul din ele si canalele 9-16 pe celalalt, asta daca vrei sa folosesti doar servo normale. In schimb, daca folosesti servo Futaba S-bus, merg 18 ch pe orice receptor s-bus.
Apropo, stiai ca exista receptor la Futaba in 2,4Ghz care scoate PPM? (asta pt ca aveai nevoie la Microkopter)

Aceasta postare a fost editata de MLGore: 15 January 2012 - 10:01 PM

Modelism = 10% zbor + 90% lipici
Cand o zbura A.R.C.A.! © 2010 All rights reserved.
0

#60 Useril este offline   TOMY 

  • ex Nimsoc
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 924
  • Inregistrat: 17-May 07

Postat 15 January 2012 - 10:18 PM

Vezi postareaMLGore, la 15 January 2012 - 10:00 PM, a spus:

Vrei sa spui ca ai 32 de canale separate cu posibilitate de mix & other stuff pe mx 20 sau ca poti bindui mai multe receptoare pe ea? La T18 poti bindui doua receptoare in 8 Ch modelul 6208SB parca le zice si sa ai canalele 1-8 pe unul din ele si canalele 9-16 pe celalalt, asta daca vrei sa folosesti doar servo normale. In schimb, daca folosesti servo Futaba S-bus, merg 18 ch pe orice receptor s-bus.
Apropo, stiai ca exista receptor la Futaba in 2,4Ghz care scoate PPM? (asta pt ca aveai nevoie la Microkopter)



Da man stiam de receptorul ppm a lu' Futaba. Da pe mine m-a convins telemetria dezvoltata de graupner special pt. mikrokopter si asta a fost catalizatorul pt. statia asta. Ideea e ca am Futaba si mai multe receptoare la ea si nu renunt la combinatia asta nici in ruptul capului.
Despre Graupner si binduirea, crede-ma ca statia sta inca in cutia ei ca nu am avut capul limpede pt. ea pana acum, dar daca vrei sa-mi dai o mana de ajutor in acest sens esti binevenit.
0

Arata acest topic


  • 4 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro