Modelism - RHC Forum: Primul meu zbor adevarat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Primul meu zbor adevarat

#1 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 01 September 2011 - 08:58 AM

Dupa 220 de ore de simulator in vacanta asta la Balcik mi-am luat inima in dinti si i-am dat drumul sa zburde primului meu CP. Pana la zborul asta in "viata reala" nu am facut decat hover pentru ca nu am avut loc sa incerc ceva mai complicat. A fost ceva vant, am avut parte si de un lastun cu tendinte sinucigase, dar orice zbor in care nu trantesti jucarica e un zbor bun in opinia mea. Vacanta s-a terminat si am acumulat cam o ora jumatate de zboruri reusite fara vre-un accident dar am avut, daca e sa fiu sincer, 3-4 situatii in care l-am recuperat foarte aproape de sol. Astept parerile expertilor. Nu vreau inca sa incerc nimic 3d pana nu stapanesc la perfectie zborul normal. Nu ma grabesc nicaieri si nici nu simt inca vreo atractie pentru manevre gen "tic toc".

http://youtu.be/y-McSaKW6Ko

Aceasta postare a fost editata de qntt: 01 September 2011 - 09:03 AM

You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2011 - 09:17 AM

Felicitari, e foarte bine.
0

#3 Useril este offline   dululutu 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1476
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 01 September 2011 - 11:59 AM

Vezi postareaqntt, la 01 September 2011 - 08:58 AM, a spus:

Dupa 220 de ore de simulator in vacanta asta la Balcik mi-am luat inima in dinti si i-am dat drumul sa zburde primului meu CP. Pana la zborul asta in "viata reala" nu am facut decat hover pentru ca nu am avut loc sa incerc ceva mai complicat. A fost ceva vant, am avut parte si de un lastun cu tendinte sinucigase, dar orice zbor in care nu trantesti jucarica e un zbor bun in opinia mea. Vacanta s-a terminat si am acumulat cam o ora jumatate de zboruri reusite fara vre-un accident dar am avut, daca e sa fiu sincer, 3-4 situatii in care l-am recuperat foarte aproape de sol. Astept parerile expertilor. Nu vreau inca sa incerc nimic 3d pana nu stapanesc la perfectie zborul normal. Nu ma grabesc nicaieri si nici nu simt inca vreo atractie pentru manevre gen "tic toc".

http://youtu.be/y-McSaKW6Ko

ar trebui sa te consideri maestru la felul cum arata primul tau zbor

felicitari
0

#4 Useril este offline   Zen 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1185
  • Inregistrat: 14-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 01 September 2011 - 04:56 PM

Aviz celor care cred ca simulatorul nu te poate pregati complet de zborul real !
It's difficult to make things simple!
0

#5 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 01 September 2011 - 06:45 PM

Nu-mi permit sa fac aprecieri in sectiunea elicoptere, asta nu inseamna ca in alta sectiune as fi mai priceput, dar te felicit pentru modul de abordare a problemei.
Multa, multa bafta, zburatorule.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 01 September 2011 - 06:48 PM

0

#6 Useril este offline   qntt 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 602
  • Inregistrat: 19-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Control Freak

Postat 01 September 2011 - 07:51 PM

Multumesc mult tuturor pentru vorbele bune!
Eu cred ca simulatorul este indispensabil daca nu dispui de fonduri nelimitate si de suficient timp ca sa stai sa tot repari. Cred insa ca nu trebuie utilizat ca un simplu joc pe calculator daca vrei sa-ti fie cu adevarat util. Eu incerc sa-mi imaginez ca ma aflu pus in fata situatiei reale de zbor si lucrul asta ma face mult mai atent iar stresul creste simtitor. Chiar si asa genunchii mei au fost cam nesiguri la prima incercare si continua sa-mi faca probleme dar lucrurile progreseaza spre bine.
Simulatorul formeaza reflecsele corecte dar asta se intampla dupa multe ore de frustrare. Cand am ajuns pe la 100 de ore pe simulator eram convins ca sunt expert si am descoperit cu surprindere dupa ce m-am mai informat putin ca nu sunt in stare de un hover lateral decent desi hover "nose in" reuseam fara probleme. Sunt etape simple care nu trebuie sarite pentru ca altfel sigur ajungi intr-o situatie din care nu ai reflexele formate pentru a iesi basma curata. Timpul de reactie e prea scurt ca sa poti sa stai sa te gandesti ce trebuie sa faci.
Nu stiu cum se antreneaza alti mai capabili decat mine si nu stiu daca simulatorul este necesar pentru pilotii foarte talentati dar eu nu ma descurc fara el si alaturi de MSR il recomand cu caldura celor care vor sa invete.

P.S. Doar eu omor muste cu sutele sau e o problema comuna? M-am saturat de curatat palele de sange si "bors" dupa fiecare zbor!
You wanna fly, you got to give up the shit that weighs you down.
0

#7 Useril este offline   morph 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 951
  • Inregistrat: 18-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2011 - 08:14 PM

Vezi postareadan_mitea, la 01 September 2011 - 06:45 PM, a spus:

dar te felicit pentru modul de abordare a problemei.
Multa, multa bafta, zburatorule.


Sustin si eu acest lucru. Ai inceput si cu ce trebuie si cum trebuie. Fara simulator, nimeni nu invata.
0

#8 Useril este offline   Ice9 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1361
  • Inregistrat: 06-April 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:RC Helicopters

Postat 01 September 2011 - 08:45 PM

Vezi postareaqntt, la 01 September 2011 - 07:51 PM, a spus:

Nu stiu cum se antreneaza alti mai capabili decat mine si nu stiu daca simulatorul este necesar pentru pilotii foarte talentati dar eu nu ma descurc fara el si alaturi de MSR il recomand cu caldura celor care vor sa invete.

P.S. Doar eu omor muste cu sutele sau e o problema comuna? M-am saturat de curatat palele de sange si "bors" dupa fiecare zbor!


Simulatorul este necesar tuturor categoriilor de piloti...eu cel putin nu incerc niciodata o manevra noua "pe viu", decat dupa ce o stapanesc temeinic pe simulator.
Cat despre muste...este o "problema" comuna :D...si zi mersi ca nu se mai amesteca si cu zeama de la motor...:D
Felicitari.
0

#9 Useril este offline   emilemir 

  • Search Sexy Girls from your city for night
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 876
  • Inregistrat: 04-April 10
  • Gender:Male
  • Location:New York
  • Interests:discussion

Postat 01 September 2011 - 10:17 PM

simulatorul omoara industria chineaza, superb zbor
0

#10 Useril este offline   HELIFAN 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3619
  • Inregistrat: 06-June 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Elicoptere

Postat 01 September 2011 - 10:52 PM

Bravo domnule, nu degeaba experiente se masoara in ORE de zbor (fie ele si pe simulator)
La atatea ore pe simulator fi sigur ca ai economisit mii de euro si primul zbor real a fost super...
Daca asa arata primul zbor real cum va fi al 100-lea?
Felicitari! :angry2:
TX - Futaba T-10CAP 2,4 Ghz - Radio
HELI:
Spirit L16 Robbe in fuselaj Agusta 109 | Spirit L16 Robbe - clasa 550 | Taurus 50 electric clasa 600 |
Trex 600E FBL Custom Frame V.2 | Trex 600E FBL Custom Frame V.3 | Trex 600E FBL Custom Frame V.4 |
AUTO:
2buc. Buggy - ANSMANN Master Smacker 1:10 4WD electic
3buc. Truggy - ANSMANN Royal Flash 1:10 4WD electic
TX - RadioLink RC3S 2.4GHz

Proiectele mele:
Trex600E custom frame V1 - http://www.rhcforum....e/page__st__240 --- --- --- Trex600E custom frame V2 - http://www.rhcforum....e/page__st__480
Trex600E custom frame V3 - http://www.rhcforum....e/page__st__570 --- --- --- Trex600E custom frame V4
- http://www.rhcforum....e/page__st__600
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro