Modelism - RHC Forum: HAI - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

HAI o aripa din balsa

#31 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 10 October 2011 - 04:32 PM

Intrun sfarsit m-am apucat sa infoliez si aripa. Fuselajul l-am facut acum 2 saptamani dar nu postez imagini pentru ca n-a iesit cine stie ce si nu vreau sa-mi stric firma :pardon:
In imaginile care urmeaza eleroanele nu sunt prinse de aripa, sunt puse doar asa pentru a verifica combinatia culorilor. Intradosul nu este inca infoliat (mi-a pierit rabdarea si am lasat-o pe altadata)
Am schimbat si servourile cu S3114.

Imagine atasata: 01.jpg Imagine atasata: 02.jpg Imagine atasata: 03.jpg Imagine atasata: 04.jpg Imagine atasata: 05.jpg

Aceasta postare a fost editata de jetix: 10 October 2011 - 04:35 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#32 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 13 October 2011 - 06:44 PM

Pas cu pas...

Imagine atasata: 06.jpg Imagine atasata: 07.jpg Imagine atasata: 08.jpg Imagine atasata: 10.jpg

Aceasta postare a fost editata de jetix: 13 October 2011 - 06:45 PM

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#33 Useril este offline   Dragos Avramescu 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 528
  • Inregistrat: 01-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti - Tineretului
  • Interests:Schi, aeromodelism

Postat 13 October 2011 - 06:49 PM

Felicitari, arata frumos (si sper sa mai atraga amatori), insa l-ai stricat cu servourile alea care ies jumatate afara... o varianta ar fi fost sa le pui culcat, doar cu bratul afara.
0

#34 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 13 October 2011 - 06:59 PM

Inca o idee, dar iti trebuie multa rabdare:
http://www.rhcforum....post__p__180345
Multa, multa bafta.
0

#35 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 15 October 2011 - 02:01 PM

Aveam asteptari mai mari la infoliere dar fiind pentru prima data cand fac aceasta operatie sa zicem ca merge.
Asa cum am spus la incepul postului e primul proiect de-al meu cu balsa si datorita lipsei de experienta in lucrul cu aceat material am cautat sa urmez intocmai proiectul original. La urmatoarele proiecte voi putea face variatiuni...
Da, ar fi fost o varianta si cu montarea servourilor culcate dar exista o problema la acest mod de montare, ce te faci daca te lasa un servo, cum ajungi la el sa-l schimbi? (aici ma refer la imaginea din link-ul lui Dan).
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#36 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 15 October 2011 - 02:15 PM

Daca alegi servo-uri de calitate si lucrezi ingrijit nu ajungi sa-l schimbi. Totusi, daca-i musai, se decupeaza folia intre nervurile apropiate si apoi se pune un capac din folie. Poate fi momentul sa pui o alta culoare, pentru contrast. Ideea este ca se poate.
Multa, multa bafta.
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro