Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#2191 Useril este offline   luciB 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 302
  • Inregistrat: 23-July 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 01 March 2012 - 01:53 PM

XYZ,NU ,nu sunt chiar atat de interesat de vopsirea nave dar trebuie sa aflam de unde si pana unde vine vopseaua RAL 8013,ce grosime are dunga aceea neagra,unde si cum facem arcul de cerc acela alb, etc! LINK-ul pe care mi l-ai trimis cred ca l-am rasfoit de la cap la coada de 2-3 ori! http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif,poate mi-a scapat mie,dar nu am gasit ceva de genul asta!http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
BAFTA!

XYZ,NU ,nu sunt chiar atat de interesat de vopsirea nave dar trebuie sa aflam de unde si pana unde vine vopseaua RAL 8013,ce grosime are dunga aceea neagra,unde si cum facem arcul de cerc acela alb, etc! LINK-ul pe care mi l-ai trimis cred ca l-am rasfoit de la cap la coada de 2-3 ori! http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/drinks.gif,poate mi-a scapat mie,dar nu am gasit ceva de genul asta!http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/good.gif
BAFTA!
0

#2192 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 01 March 2012 - 07:49 PM

Vezi postarealuciB, la 01 March 2012 - 01:53 PM, a spus:

nu sunt chiar atat de interesat de vopsirea nave dar trebuie sa aflam de unde si pana unde vine vopseaua RAL 8013,ce grosime are dunga aceea neagra,unde si cum facem arcul de cerc acela alb, etc! LINK-ul pe care mi l-ai trimis cred ca l-am rasfoit de la cap la coada de 2-3 ori!

Salut!
Cred ca te-ar ajuta aceste imagini......dar.....cu riscul ca ma repet.......mai este mult pana acolo.......oricum......
Spor la treaba.

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 01 March 2012 - 07:49 PM

0

#2193 Useril este offline   adi_smd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu-Jiu

Postat 02 March 2012 - 11:58 AM

Stimati colegi de suferinta am la domniile voastre o intrebare :din cele 7 saborduri (253) ale hublourilor de pe piesa 244 in acest numar (49) al revistei se folosesc doar 5 din ele ? cele 2 ramase se vor folosi ulterior?
0

#2194 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 02 March 2012 - 11:44 PM

adi_smd...eu mi-as dori sa nu le mai folosesc...pentru ca...ori am eu degetele prea mari ori piesele sunt prea mici... :good:
In orice caz ...acea nervura mi se pare total neinspirata pusa acolo (aprerea mea :unsure: )...am incercat sa o elimin dar neavand scule corespunzatoare am renuntat si ultimele doua piese le-am lipit asa cum scrie in revista.

Fisiere atasate


0

#2195 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 03 March 2012 - 07:16 AM

Da raman doua saborduri care sper sa fie de rezerva si sa nu trebuiasca lipite in alta parte .
Oreratia de lipire este migaloasa dar cu rabdare domnilor mai sunt multe numere cu piese de alama care or sa ne chinuie :unsure:
Farmecul este sa le lipesti ca si cum ar sta pe acele cabluri (nervuri) cand sunt deschise sabordurile .


http://i627.photobucket.com/albums/tt357/mauritius_photo/2012-03-03065518.jpg
0

#2196 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 03 March 2012 - 06:00 PM

Vezi postareaSorin Ploiesti, la 28 February 2012 - 05:25 PM, a spus:

Un salut calduros de nou venit!!!
Cum ai rezolvat problema?
Am primit lovitura cu revista 44 are doua piese ``211`` imi lipseste ``210``.Cert este ca ambalajul era deteriorat,cineva a schimbat piesele.

Salut Sorin!
Vezi ca ptr astfel de probleme, exista un topic dedicat acestor probleme.......suna-ma si vedem cum facem sa te ajut......nr meu il gasesti in profil
Stima.
0

#2197 Useril este offline   adi_smd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu-Jiu

Postat 03 March 2012 - 07:00 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 02 March 2012 - 11:44 PM, a spus:

adi_smd...eu mi-as dori sa nu le mai folosesc...pentru ca...ori am eu degetele prea mari ori piesele sunt prea mici... ;)
In orice caz ...acea nervura mi se pare total neinspirata pusa acolo (aprerea mea :lol: )...am incercat sa o elimin dar neavand scule corespunzatoare am renuntat si ultimele doua piese le-am lipit asa cum scrie in revista.

Da... pot spune ca am avut dureri de cap la operatiunea de lipire si incerc pe cat posibil sa nu imi tremure mana si sa le lipesc cat mai exact posibil..iar in privinta celor 2 saborduri ramase am o banuiala ca vor veni totusi in numerele viitoare folosite...insa asta nu este specificat in numarul 49 al revistei sau nu am vazut eu . Spor la muncile de chinez batran ca avem nevoie!!
0

#2198 Useril este offline   adi_smd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu-Jiu

Postat 03 March 2012 - 07:05 PM

Vezi postareabooggy, la 03 March 2012 - 07:16 AM, a spus:

Da raman doua saborduri care sper sa fie de rezerva si sa nu trebuiasca lipite in alta parte .
Oreratia de lipire este migaloasa dar cu rabdare domnilor mai sunt multe numere cu piese de alama care or sa ne chinuie :lol:
Farmecul este sa le lipesti ca si cum ar sta pe acele cabluri (nervuri) cand sunt deschise sabordurile .


http://i627.photobucket.com/albums/tt357/mauritius_photo/2012-03-03065518.jpg

Asa cum ai precizat e o munca migaloasa si incer de fiecare data ca la fiecare lipitura ....sa nu respir ;)) ca sa nu gresesc insa perfect nu am reusit sa le pozitionez , iar in privinta acelor nervuri am incercat sa lipesc sabordurile peste acele nervuri dar la lipire am apasat mai mult pe piesa ( cu o scobitoare) inspre zona balamalei . Spor la treaba ca eu incep deja sa devin chinez la cata migaleala este :p)
0

#2199 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 04 March 2012 - 09:10 AM

Am terminat si eu numarul 50...incepe sa imi placa migaleala :)

Fisiere atasate


0

#2200 Useril este offline   adi_smd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu-Jiu

Postat 04 March 2012 - 10:32 AM

Salutam cu respect si revenim cu o intrebare : recomandati spuerglue gel la lipirea componentelor de plastic si metal pe suprafetele din lemn? Eu as inclina sa folosesc asa ceva la lipirea lor . Iar referitor la partea cu munca de chinez ( migaleala de care a amintit mai sus colegul nostru de suferinta), dupa ce am lipit acele mici componente din metal si am realizat ca detaliile necesita atentie sporita :) si ceva dureri de cap, rezultatul final a meritat toti banii ;)
0

#2201 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 04 March 2012 - 11:40 AM

Deja m-am obisnuit si a inceput sa-mi placa :) asa ca numarul 50 e gata .

http://i627.photobucket.com/albums/tt357/mauritius_photo/2012-03-03114709.jpg
0

#2202 Useril este offline   adi_smd 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 68
  • Inregistrat: 14-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Targu-Jiu

Postat 04 March 2012 - 04:01 PM

Atentie la sabordul cu nr 262...dupa cate am observat cand l-am decupat de pe piesa 701 el vine lipit cu striatiile in pozitie verticala conform balamalelor desi in desenul din revista acest sabord( 262) este dispus ( lipit) cu acele striatii pe orizontal . Dupa o ora de stres si respiratie tinuta am reusit si eu sa finalizez acest numar ( 50 ). :yahoo: Spor la migalit in continuare :)
0

#2203 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 05 March 2012 - 12:44 PM

Vezi postareaZânu, la 23 February 2012 - 11:54 AM, a spus:

Mayday, mayday, mayday!!!

Acum doua seri, cand am dat la o parte puntea mobila de la pupa, am avut parte de o surpriza... neplacuta

Atasament DSCF4628.JPG Atasament DSCF4629.JPG Atasament DSCF4636.JPG Atasament DSCF4640.JPG

Cel mai probabil, chila a fost un pic deformata cat a stat in revista iar la montare, la vremea respectiva neavand niciun instrument de fixare, chila a tras usor coasta din stingher pana a apucat sa se usuce lipiciul.

Stadiul lucrarii la coca:

- primul strat de bordaj lipit, este in stadiul de putina finisare pentru a incepe stratul doi.

Rezolvarile pe care le vad eu:

1. Dezlipesc filele de pe partea dreapta, desprind stingherul de coasta, fortez putin pupa incat sa se imbine cum trebuie stingherul si coasta si lipesc la loc bordajul. Problema e ca o sa pun ceva presiune pe bordajul stanga de la pupa si e posibil sa plezneasca de pe coaste.

2. Dezlipesc atat filele de pe partea dreapta cat si de pe partea stanga, indrept chila, lipesc stingherul de coasta asa cum trebuie si repun bordajul.

3. Dezlipesc stingherul de coasta si tai filele de pe dreapta in dreptul imbinarii, de sus pana jos, astfel incat, dupa pierderea materialului la taiere si lipirea bucatilor de file, sa imbine stingherul cu coasta in pozitia corecta.

Dupa cum arata ultima poza, coca este arcuita putin spre stanga si mi-e teama ca finisarea puntii, pe care o sa o primim mai tarziu, nu se va mai potrivi cu puntea si pe apa, nu va merge drept, ci va descrie un arc de cerc.


Incerc sa rezolv acum problema, ca sa pot pune stratul doi.

Care este parerea voastra? Astept si cateva pareri din partea celor cu experienta (statice, navo, aero .etc) poate exista si o alta varianta.

Spor!

Imi cer scuze, dar probabil problema ta vine de la faptul ca nu ai calafatuit interiorul navei.
Sper sa poti remedia situatia.
Numai bine.
keep it simple stupid
0

#2204 Useril este offline   Zânu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 05 March 2012 - 02:21 PM

Vezi postareaBismarck C., la 05 March 2012 - 12:44 PM, a spus:

Imi cer scuze, dar probabil problema ta vine de la faptul ca nu ai calafatuit interiorul navei.
Sper sa poti remedia situatia.
Numai bine.


Interiorul este calafatuit. Problema a intervenit la momentul fixarii stingherului pe coasta, in timpul uscarii lipiciului. N-am intervenit inca... nu sunt prea hotart...
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#2205 Useril este offline   Petyy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 18-September 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 10 March 2012 - 08:17 PM

salutare la toata lumea,
m-am inarmat cu ceva adeziv si ma apuc sa verific care tine mai bine (plastic pe lemn) si (alama pe lemn)

Bafta

Fisiere atasate


Canal 85 (40.875) FM
0

#2206 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 10 March 2012 - 08:34 PM

eu am ales super glue, tot de la Bison. m-a costat 26 lei
Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#2207 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 10 March 2012 - 08:37 PM

eu am ales super glue, tot de la Bison. m-a costat 26 lei

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  11.JPG (145.38K)
    Number of downloads: 381

Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#2208 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 11 March 2012 - 01:50 AM

Imi place penseta aia orizontala. De unde ai procurat-o?
0

#2209 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 11 March 2012 - 08:58 AM

pensetele sunt cumparate tot de la bricostore. 7 sau 8 lei tot setul.
Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#2210 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 11 March 2012 - 06:59 PM

NUmarul 51...fara probleme.Doar ca o sa imi trebuiasca pensete. :angry2:

Fisiere atasate


0

#2211 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 11 March 2012 - 08:46 PM

Nu am crezut ca voi ajunge la atata migaleala, dar se merita. Constructia progreseaza :drinks:
Spor la munca ...
keep it simple stupid
0

#2212 Useril este offline   acelasi76 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 17-July 11

Postat 17 March 2012 - 05:31 PM

salutare
pentru inceput trebuie sa va spun ca inainte de bismarck nu am mai lucrat la nici un model, de nici un fel... deci, putina ingaduinta pentru un novice (ca sa nu zic prost :) in ale modelismului).
nu vreau sa o fac RC, deci nu ii pun motoare, mi se pare o cheltuiala prea scumpa si daca merg undeva la balta nu vreau sa am surpriza neplacuta sa mi-o scufund si sa pierd o investitie de 2ooo si ceva de lei plus mii de ore de munca si migaleala. dar asta sunt eu...
am ajuns la partea cu al doilea strat de bordaj - deci pana aici stiti cam cum stau si ce vreau.
si acum intrebarile: daca nu pun motoare, tre' sa fac gaurile alea pentru elice acum sau mai tarziu?
partea cu chituirea si vopsirea cand vine? ca deja am vazut ca unii mai avansati si mai "stiutzi" au chituit, vopsit, dracu-lacu...
deci, ma ajuta cineva?
multam fain

Aceasta postare a fost editata de acelasi76: 17 March 2012 - 05:31 PM

0

#2213 Useril este offline   robert15 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1167
  • Inregistrat: 21-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Galati
  • Interests:veliere rc, mountain bike,

Postat 17 March 2012 - 05:56 PM

-chitul il dai dupa ce pui al doilea strat de bordaj,finisezi si logic vopsesti.
-este bine sa dai gaurile pentru tuburile etambou acum,chiar daca nu il faci navigabil.
Stamate Robert, CSU Galati

sunt perfect sanatos.....mi-au spus vocile
0

#2214 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 17 March 2012 - 06:43 PM

[quote name='acelasi76' timestamp='1331998278' post='554939']
salutare
pentru inceput trebuie sa va spun ca inainte de bismarck nu am mai lucrat la nici un model, de nici un fel... deci, putina ingaduinta pentru un novice (ca sa nu zic prost :) in ale modelismului).
nu vreau sa o fac RC, deci nu ii pun motoare, mi se pare o cheltuiala prea scumpa si daca merg undeva la balta nu vreau sa am surpriza neplacuta sa mi-o scufund si sa pierd o investitie de 2ooo si ceva de lei plus mii de ore de munca si migaleala. dar asta sunt eu...
am ajuns la partea cu al doilea strat de bordaj - deci pana aici stiti cam cum stau si ce vreau.
si acum intrebarile: daca nu pun motoare, tre' sa fac gaurile alea pentru elice acum sau mai tarziu?
partea cu chituirea si vopsirea cand vine? ca deja am vazut ca unii mai avansati si mai "stiutzi" au chituit, vopsit, dracu-lacu...
deci, ma ajuta cineva?
multam fain
[/quot
Gabitu
0

#2215 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 17 March 2012 - 06:48 PM

Vezi postareaacelasi76, la 17 March 2012 - 05:31 PM, a spus:

salutare
pentru inceput trebuie sa va spun ca inainte de bismarck nu am mai lucrat la nici un model, de nici un fel... deci, putina ingaduinta pentru un novice (ca sa nu zic prost :) in ale modelismului).
nu vreau sa o fac RC, deci nu ii pun motoare, mi se pare o cheltuiala prea scumpa si daca merg undeva la balta nu vreau sa am surpriza neplacuta sa mi-o scufund si sa pierd o investitie de 2ooo si ceva de lei plus mii de ore de munca si migaleala. dar asta sunt eu...
am ajuns la partea cu al doilea strat de bordaj - deci pana aici stiti cam cum stau si ce vreau.
si acum intrebarile: daca nu pun motoare, tre' sa fac gaurile alea pentru elice acum sau mai tarziu?
partea cu chituirea si vopsirea cand vine? ca deja am vazut ca unii mai avansati si mai "stiutzi" au chituit, vopsit, dracu-lacu...
deci, ma ajuta cineva?
multam fain


Ai cumparat ultimele 10(poate mai multe poate mai putine dar ceva imi spune ca nu citesti atent instructiunile) numere de la revista? Acolo iti spune cand incepe chituirea si tot acolo iti spune si cand trebuie date gauri. Eu nu prea inteleg daca nu vrei sa o faci rc de ce dai gauri. Poti atasa o bucata de ax cu elice in varf fara sa treaca prin bordaj.
Gabitu
0

#2216 Useril este offline   acelasi76 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 17-July 11

Postat 17 March 2012 - 07:40 PM

banuiesc ca vor fi instructiuni la un moment dat, dar mi-am belit ochii pe forum-uri (de-ale noastre si de-ale lor) si am vazut ca unii au dat gauri pentru elice si barcutza era deja vospita... si nu vroiam sa raman de carutza si sa ma trezesc la un moment dat ca trebuie refacute niste etape.
si din cate am mai citit pe aici pe forum, am aflat ca informatiile din revista sunt cam aiurea (vezi ex. folosirii "ipsosului" pt chituire - deja ma gandeam de unde fac rost de ispos. daca nu citeam forum-ul, ia ghici ce faceam?)
0

#2217 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 18 March 2012 - 07:31 AM

Numarul 52...fara probleme.
Tinand cont de faptul ca usile 302,303 si 304 nu se vor vedea am facut un test.Alama lipita pe lemn cu supergluegel.

Fisiere atasate


0

#2218 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 18 March 2012 - 07:27 PM

Salutare tuturor (mai putin dusmanilor)!
Am promis ca revin cu poze......dupa multe lupte cu smirghelul, iata ce a iesit...
...
0

#2219 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 18 March 2012 - 07:29 PM

alte poze...

inceputurile le gasiti pe finisare/vopsire
Stima si spor la treaba!
0

#2220 Useril este offline   bismarckut 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 03-October 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 18 March 2012 - 09:30 PM

Vezi postareaXYZ, la 18 March 2012 - 07:29 PM, a spus:

alte poze...
Atasament DSCN0280.JPG Atasament DSCN0282.JPG Atasament DSCN0283.JPG Atasament DSCN0284.JPG
inceputurile le gasiti pe finisare/vopsire
Stima si spor la treaba!

Nu pot sa spun decat :Felicitari!
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 72
  • 73
  • 74
  • 75
  • 76
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

23 useri citesc topicul
0 membri, 23 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro