Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#2071 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 29 January 2012 - 09:05 PM

Cam ce inaltime (latime) are partea de bordaj dintr-un singur strat?
Mi-a iesit mai lata decit muradele, cel putin spre pupa.
0

#2072 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 29 January 2012 - 09:14 PM

Vezi postareaspike 2, la 29 January 2012 - 09:05 PM, a spus:

Cam ce inaltime (latime) are partea de bordaj dintr-un singur strat?
Mi-a iesit mai lata decit muradele, cel putin spre pupa.


pupa 1,1 cm
prora 1,6 cm

Masurat fara grosimea puntii .
keep it simple stupid
0

#2073 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 30 January 2012 - 11:28 AM

Vezi postareaZânu, la 29 January 2012 - 02:41 AM, a spus:

Ma intreb daca o sa putem sa ne facem si noi abonament si sa primim uneltele cadou...
Oricum o sa fie interesant de vazut "bataliile" de pe IOR, dintre Bismarck si Hood :)


Salutare tuturor!

Pentru cei interesaţi de HOOD: http://www.buildingt.../modelframe.htm - construcţia modelului săptămână de săptămână.

Cu siguranţă că dacă te abonezi la englezi vei primi toate cadourile pe care le vor da. Însă nu ştiu dacă o să-ti convină să comanzi revista de la englezi. Îţi dau căteva motive (cel puţin din punctul meu de vedere) pentru a atepta şi a cumpăra revista de la noi din ţară dacă va fi comercializată şi la noi:
- preţul revistei destul de mare pentru buzunarele noastre (Issue 1comes at the special price of £0.50 (€1.00). Issue2 comes at the special price of £3.99 (€5.99), Issue 3 onwards is priced at£5.99 (€9.99). ~ 45 lei de la numărul 3 până la sfârsit (140 de numere). Asta fără transport !!!
- în cazul în care din anumite motive nimereşti o piesă cu defecte nu ai cum sa schimbi revista (te costa cât nu face să trimiţi revista înapoi).
- nu în ultimul rând transportul din Anglia până în România (ştim cu toţii cum manipulează cei de la Poştă coletele); s-ar putea sa primesti piesele bucăţi.

Cât despre viitoarele "bătălii" de pe lacul IOR sau de oriunde altundeva din ţară nu cred că e cazul atâta timp cât navele nu sunt echipate cu tunuri funcţionale (din păcate). http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif

Toate cele bune!

Leo


Aceasta postare a fost editata de leonard71: 30 January 2012 - 11:29 AM

0

#2074 Useril este offline   Zânu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 30 January 2012 - 01:02 PM

Vezi postarealeonard71, la 30 January 2012 - 11:28 AM, a spus:

Salutare tuturor!

Pentru cei interesaţi de HOOD: http://www.buildingt.../modelframe.htm - construcţia modelului săptămână de săptămână.

Cu siguranţă că dacă te abonezi la englezi vei primi toate cadourile pe care le vor da. Însă nu ştiu dacă o să-ti convină să comanzi revista de la englezi. Îţi dau căteva motive (cel puţin din punctul meu de vedere) pentru a atepta şi a cumpăra revista de la noi din ţară dacă va fi comercializată şi la noi:
- preţul revistei destul de mare pentru buzunarele noastre (Issue 1comes at the special price of £0.50 (€1.00). Issue2 comes at the special price of £3.99 (€5.99), Issue 3 onwards is priced at£5.99 (€9.99). ~ 45 lei de la numărul 3 până la sfârsit (140 de numere). Asta fără transport !!!
- în cazul în care din anumite motive nimereşti o piesă cu defecte nu ai cum sa schimbi revista (te costa cât nu face să trimiţi revista înapoi).
- nu în ultimul rând transportul din Anglia până în România (ştim cu toţii cum manipulează cei de la Poştă coletele); s-ar putea sa primesti piesele bucăţi.

Cât despre viitoarele "bătălii" de pe lacul IOR sau de oriunde altundeva din ţară nu cred că e cazul atâta timp cât navele nu sunt echipate cu tunuri funcţionale (din păcate). http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/pardon.gif

Toate cele bune!

Leo





Nu se pune problema de comandat din Anglia, tocmai din pricina motivelor enumerate de tine. Intrebarea (oarecum retorica, recunosc) era daca si atunci cand va incepe distribuirea la noi, distribuitorul ne va oferi aceleasi facilitati. Sa ne gandim ca la Bismarck, nu ofera posibilitatea achizitionarii kitului RC, care pentru doritori, face totusi parte din componenta navei. Sper totusi ca aceasta prima nava are si rol de sondare a pietei si ca, pe viitor, vor exista mai multe facilitati.

Cat despre tunuri functionale, ca sa revenim la Bismarck, ma gandesc de ceva timp, daca nu poate fi adaptata o arma de airsoft, pentru a face functionala macar o pereche de tunuri. Problema este ca pentru bilele de airsoft, trebuie o teava de minim 6,1 mm in diametru. Cred ca o solutie ar fi schimbarea proiectilului, cu unul de diametru mai mic si folosirea unui piston si a unui gearbox dintr-o arma de airsoft. Dezavantajul consta in faptul ca va trage un singur foc, dupa care va trebui adus la mal si reincarcat manual. Mai las problema la dospit si daca gasesc o alta rezolvare, promit s-o impartasesc aici.

Spor

Aceasta postare a fost editata de Zânu': 30 January 2012 - 01:04 PM

Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#2075 Useril este offline   densusan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:HATEG

Postat 31 January 2012 - 12:12 PM

Va salut
am si eu o intrebare,la mine partea centrala a puntii iese mai afara cu 1,5mm fata de prora si de pupa oare este normal sa fie asa sau am gresit eu cu ceva :rolleyes:
0

#2076 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 31 January 2012 - 01:39 PM

Vezi postareadensusan, la 31 January 2012 - 12:12 PM, a spus:

Va salut
am si eu o intrebare,la mine partea centrala a puntii iese mai afara cu 1,5mm fata de prora si de pupa oare este normal sa fie asa sau am gresit eu cu ceva :lol:

Nu e firesc sa fie asa...trebuie sa remediezi...e posibil sa fi gresit tu la lipit ceva sau e posibil sa fie un defect minor de fabricatie...oricum s-a discutat aceasta problema...daca vei cauta aici vei gasi.

Vezi postareaCRISX, la 31 January 2012 - 01:36 PM, a spus:

Nr. 45 , l-ati gasit ?

Este o poza mai sus.
0

#2077 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 January 2012 - 02:27 PM

NU MAI DISCUTATI AICI DESPRE INTARZIEREA APARITIEI UNOR NUMERE!

Aveti topicul "Cereri / oferte Nr. pierdute / ratate" pentru asta.


0

#2078 Useril este offline   olimpiu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 30-September 11
  • Gender:Male

Postat 31 January 2012 - 07:03 PM

Buna seara.
Am si eu o problema...pentru cine a trecut de numarul 42, poate ma lumineaza si pe mine...la prova, este vorba de piesa 198, cum o fixez de piesa de rasina in dreptul narilor de ancora? Nu prea am cu ce o fixa, clestii vad ca nu tin, aluneca...
Cu multumiri anticipate,
Olimpiu
0

#2079 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 31 January 2012 - 07:19 PM

olimpiu...eu am taiat piesa 198 in doua...in partea sagetii verzi din poza am folosit aracet si am fixat piesa cu acele ace de gamalie cu bila in capat iar pentru sageata rosie am folosit adeziv cu intarire rapida tip gel si am presat piesa pana s-a lipit (1-2 minute)

Fisiere atasate


0

#2080 Useril este offline   Gabymyni 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 19-March 11

Postat 01 February 2012 - 08:47 PM

eu am lipit tot cu momrnt wood inclusiv piesele de rasina
si tine destul de bine

Aceasta postare a fost editata de Gabymyni: 01 February 2012 - 08:48 PM

0

#2081 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 02 February 2012 - 02:15 PM

Toata lumea a lucrat intens, numai eu am fost un puturos. Am ramas in urma cu aproximativ 16 numere :). Dar de azi incep sa lucrez serios la el.
Multa bafta si spor la treaba in continuare !
0

#2082 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 02 February 2012 - 07:18 PM

Vezi postareaGabymyni, la 01 February 2012 - 08:47 PM, a spus:

eu am lipit tot cu momrnt wood inclusiv piesele de rasina
si tine destul de bine

Salut!
Nu este niciun bai daca ai lipit cu moment wood.......si eu am facut la fel si piesa sta binemersi lipita

Vezi postareaCobra, la 02 February 2012 - 02:15 PM, a spus:

Toata lumea a lucrat intens, numai eu am fost un puturos. Am ramas in urma cu aproximativ 16 numere :pardon:. Dar de azi incep sa lucrez serios la el.
Multa bafta si spor la treaba in continuare !

Lumea a lucrat fiindca a avut timp.......asta nu inseamna ca in acest week-end plin de cod portocaliu sa nu faci ceva la jucaria ta :) :) :)
Spor la bricolat

Cat despre topicul cu "finisare/vopsire" nu vad de ce nu s-ar vorbi aici ........ va place sa va plimbati in doua locuri si sa cititi efectiv despre "Constructia Bismarck"?
Stima,
XYZ

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 02 February 2012 - 07:22 PM

0

#2083 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 03 February 2012 - 08:33 AM

Vezi postareadensusan, la 31 January 2012 - 12:12 PM, a spus:

Va salut
am si eu o intrebare,la mine partea centrala a puntii iese mai afara cu 1,5mm fata de prora si de pupa oare este normal sa fie asa sau am gresit eu cu ceva :)

Salut!
Este posibil ca vergelele sa nu le fi lipit strans una de alta sau sa nu fi tinut cont de stratul de "lipici" folosit........si eu am avut aceeasi problema ca si tine.......intai, inainte de lipirea ultimei vergele, am lipit bucatile de placaj in linie avand puntea montata pe nava, dupa care am slefuit fiecare vergea in parte si le-am "introdus" in locasul ramas.......daca nu ai lipit pe spate acele intaritoare din tifon (sau ce material ai folosit) nu ramane decat sa incerci sa dezlipesti piesele de placaj si sa faci ca mine sau .......... sa slefuiesti bucatile de placaj si sa vii in rand cu stratul de bordaj.....dar aici recunosc ca trebuie un pic de finete.
Spor la treaba!
0

#2084 Useril este offline   Cobra 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 22-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A ramas doar pescuitul

Postat 03 February 2012 - 11:53 AM

Cum ati rezolvat problema pana la urma, si eu am aceeasi problema, defapt la mine piesa este la cote normale dar nu este taiata la unghi de 90 grade. Cred ca voi umple spatiul gol cu bucatele din filele de bordaj lipite bine dupa care chituiesc si slefuiesc la fata.

Vezi postareabooggy, la 12 September 2011 - 12:13 PM, a spus:

Vedeti si verificati piesa de rasina din numarul 23 .
Eu am luat revista si nu am verificat-o , am avut incredere si m-am trezit cand am inceput finisarea ca de fapt am un rebut .

http://i627.photobucket.com/albums/tt357/mauritius_photo/2011-09-11073730.jpg

0

#2085 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 03 February 2012 - 02:49 PM

Vezi postareaCobra, la 03 February 2012 - 11:53 AM, a spus:

Cum ati rezolvat problema pana la urma, si eu am aceeasi problema, defapt la mine piesa este la cote normale dar nu este taiata la unghi de 90 grade. Cred ca voi umple spatiul gol cu bucatele din filele de bordaj lipite bine dupa care chituiesc si slefuiesc la fata.

Salut!
Poti sa faci asa cum ai precizat fiindca chiar daca vrei sa mai cumperi un numar si implicit piesa cu problema nu cred ca o vei gasi. Nu este nicio problema ca vei avea un "plin" de baghete si apoi chit fiindca oricum va veni incarcat in final cu chit.......eventual sa iei unul auto fiindca este un pic mai bun.
Spor la treaba,
XYZ
0

#2086 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 03 February 2012 - 03:45 PM

Eu dupa cum se vede am avut norocul sa nimeres piesa din imagine .
Am avut doua soluti :
- sa merg repede , circa 2 saptamani dupa am observat defectul , la chiosc unde am mai gasit revista nr. 23 cu piesa respectiva si dupa parlamentari am reusit s-o schimb cea ce tu nu mai poti face
- sa suni la redactie si sa comanzi revista cu numarul 23 si de data asta piesa sa fie in cote normale
Pe verso la prima pagina ai numarul de contact si comanda pentru numere pierdute .
In posturile urmatoare unde ai gasit poza urmeaza poze cu ambele piese , diferenta dintre ele este destul de mare ,sfatul meu este sa incerci varianta 2 gasirea altei piese corecte
0

#2087 Useril este offline   densusan 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 77
  • Inregistrat: 13-August 11
  • Gender:Male
  • Location:HATEG

Postat 04 February 2012 - 03:18 PM

salutari la toata lumea

am reusit pana la final sa aliniez marginile puntii centrale prin slefuire dar recunosc ca a fost putin complicat,dar a meritat efortul si a iesit destul de bine,acum doar sa mai chituiesc coca si sa ma apuc de montat tuburile,axele si motoarele si dupa care sa o incerc pe apa sa vad cum se comporta
va multumesc pt.sfaturi si va doresc spor la munca la toti :rolleyes:
0

#2088 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 05 February 2012 - 07:05 PM

Pentru Korbu:
Observ ca la tine s-a potrivit destul de bine etrava.La mine(se pare ca si la alti colegi) este mai mare cu aproape 1mm.Nu m-am hotari ce sa fac:sa finisez din etrva sau sa incarc cu file de bordaj si apoi sa finisez ?!!
0

#2089 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 06 February 2012 - 08:16 PM

Gata si numarul 46.

Fisiere atasate


0

#2090 Useril este offline   Korbu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 09-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 06 February 2012 - 09:54 PM

@spike 2 - Si la mine are o mica zona unde este mai mare cu 1-2 mm, in reste este ok.
0

#2091 Useril este offline   ilidan 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 11-December 11

Postat 07 February 2012 - 09:36 PM

salutare baieti. ma bag si eu in seama cu al meu :clapping: scuze pentru claritate.

Fisiere atasate


0

#2092 Useril este offline   nicutzzu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-June 11
  • Gender:Male
  • Location:rm sarat

Postat 08 February 2012 - 06:37 PM

foarte frumos ilidan

Aceasta postare a fost editata de nicutzzu: 08 February 2012 - 06:38 PM

0

#2093 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 09 February 2012 - 05:38 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 06 February 2012 - 08:16 PM, a spus:

Gata si numarul 46.

Vezi sa nu pierzi cerculetul de placaj , nu-l vad in poze ai , grija unde il pui , eu l-am legat cu sfoara de piesa rotunda :) .

Aceasta postare a fost editata de booggy: 09 February 2012 - 05:40 PM

0

#2094 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 09 February 2012 - 07:53 PM

Nu-l pierd booggy...e pus bine intr-o punga dinaia care se sigileaza alaturi de alte piese care nu le-am folosit inca... :good:

Aceasta postare a fost editata de valeriuciprian: 09 February 2012 - 07:54 PM

0

#2095 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 10 February 2012 - 03:08 PM

Am o itnrebare.In ce nuamr va fi folosita piesa 225 din numarul 46?
0

#2096 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 11 February 2012 - 10:04 AM

Salutare!
Revin si eu cu cateva poze.....asa ca sa mai dezmortim un pic forumul.
Stima.

P.S.: piticii sunt doar in inspectie :angry2: :good: :good:

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 11 February 2012 - 10:06 AM

0

#2097 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 11 February 2012 - 11:13 AM

In numarul 47 spune ca trebuie aplicate trei straturi de vopsea pentru astupat porii.Am cautat pe google si nu am gasit mai nimic....poate da cineva o poza cu un tub sau un nume de firma care produce asa ceva pentru ca daca ma duc la dedeman sa stiu dupa ce sa ma uit.Multumesc anticipat.
0

#2098 Useril este offline   radua 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 11-April 10
  • Gender:Male
  • Location:tulcea

Postat 11 February 2012 - 11:50 AM

Salut la toata lumea.
A mai intalnit cineva pana acum problema mea?
La numarul 34 piesele de plastic nu se potrivesc sunt amandoua de pe partea dreapta abia acum am observat si cred ca va fi greu sa gasesc numarul 34.
Pun imediat si poze. Poate mai e cineva care are 2 piese pe partea stanga si facem schimb.Fisier atasat  2012-02-11 11.45.52.jpg (352.39K)
Number of downloads: 228
0

#2099 Useril este offline   radua 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 120
  • Inregistrat: 11-April 10
  • Gender:Male
  • Location:tulcea

Postat 11 February 2012 - 12:43 PM

Vezi postareaandreytulcea, la 11 February 2012 - 11:13 AM, a spus:

In numarul 47 spune ca trebuie aplicate trei straturi de vopsea pentru astupat porii.Am cautat pe google si nu am gasit mai nimic....poate da cineva o poza cu un tub sau un nume de firma care produce asa ceva pentru ca daca ma duc la dedeman sa stiu dupa ce sa ma uit.Multumesc anticipat.



Andrei dupa parerea mea daca iei un tub de spritchit de la policolor ca aveam 2 magazine in oras o sa poti acoperi bine pori si nu va mai fi nevoie sa bati drumu pana la Dedeman.
0

#2100 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 11 February 2012 - 01:35 PM

Vezi postareaandreytulcea, la 11 February 2012 - 11:13 AM, a spus:

In numarul 47 spune ca trebuie aplicate trei straturi de vopsea pentru astupat porii.Am cautat pe google si nu am gasit mai nimic....poate da cineva o poza cu un tub sau un nume de firma care produce asa ceva pentru ca daca ma duc la dedeman sa stiu dupa ce sa ma uit.Multumesc anticipat.

Pentru astuparea porilor si o buna impregnare a lemnului se recomanda lacul nitrocelulozic diluat. Poti aplica 2-3 straturi, dupa care vei slefui si apoi vei aplica sprit chit ( 2 straturi cu slefuire si corectare intre ele). Dupa aceste operatiuni poti aplica vopseaua si la final lac de protectie.
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • 72
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

7 useri citesc topicul
0 membri, 7 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro