Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1891 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 28 November 2011 - 07:03 PM

Vezi postareazzo, la 28 November 2011 - 12:15 PM, a spus:

Buna ziua!
Sunt nou pe acest forum acum l-am descoperit si as avea o intrebare pentru cei experienta si vechime in navomodelism, eu fiind incepator, prima nava, de unde sa achizitionez un kit motor pentru Bismarck care sa fie performant.

V multumesc


Salutare!
Daca vrei sa iti faci o parere ce inseamna motorizarea, iti recomand sa citesti acest topic
http://www.rhcforum....asatul-bismark/
ce este drept vei avea ce sa citesti dar sper ca iti vei face o parere .......daca te ajuta cu ceva intra si aici .....
http://www.subifa.de...rck_aktuell.htm
nu iti trebuie un kit performant fiindca nu este o nava de viteza, dar........daca vei vrea sa il faci cu doua sau trei motoare va trebui sa te pregatesti de ceva banuti.
Spor la bismarcit,
Mircea
0

#1892 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 29 November 2011 - 12:19 AM

La voi filele pt al doilea strat de bordaj au 1mm grosime? Nu am sublerul la indemana, dar am pus 2 file una peste alta si impreuna au grosimea filei pt primul strat de bordaj, care are 1.5mm, ceea ce inseamna ca fila pt al doilea strat e de 0.75mm ... ?

De altfel si din pozele din revista fila pare un pic mai groasa decat pare la mine pe model :) Dar poate ma insel eu.
0

#1893 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 29 November 2011 - 03:39 AM

salutare

nu am mai intrat de mult pe forum si nici nu prea am mai avut timp sa lucrez la nava de cateva numere bune...sper sa recuperez. am avut si eu odata o problema in semnsul ca am pierdut un nr. nu ami dati comenzi pe la editura sau ami stiu eu ce, duceti va in crangasi. mi am luat zilele trecute nr 32. si mai aveam si nr 31. si am vazut asta la vreo 2-3 choscuri. eu stau in regie si mie usor sa ajung. care stie zona stie ca sunt destule chioscuri si deobicei pastreaza nr. duceti va acolo...o sa ma apuc si eu sa lucrez intensiv sa ajung din urma cu constructia. ca mi pare rau sa o vad asa...ca nu e la zi.

spor la lucru si ape limpezi:D
0

#1894 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 November 2011 - 11:15 AM

Vezi postareaRamsesII, la 29 November 2011 - 12:19 AM, a spus:

La voi filele pt al doilea strat de bordaj au 1mm grosime? Nu am sublerul la indemana, dar am pus 2 file una peste alta si impreuna au grosimea filei pt primul strat de bordaj, care are 1.5mm, ceea ce inseamna ca fila pt al doilea strat e de 0.75mm ... ?
De altfel si din pozele din revista fila pare un pic mai groasa decat pare la mine pe model :drinks: Dar poate ma insel eu.

Salut!
1mm si 1.5mm sunt dimensiuni aproximative. Exista o anumita eroare acceptabila de fabricatie a acestor file pentru bordaj. Asa ca nu te mira ca 1+1=1,5 :drinks:
De fapt mai logic ar fi cam asa : 0.9+0.8= 1,7 ; sau pe aproape. Oricum nu este relevanta aceasta eroare. Gandestete cat material se pierde de exemplu la smirgheluire. Montarea bordajului nu este o treaba de precizie (d.p.d.v. al grosimii) asa ca aceste erori se incadreaza intr-o toleranta acceptabila. Sper sa nu deschidem o discutie despre tolerante caci nu este cazul.
Ia in considerare mai degraba zicala aceea cu precizia Ruseasca: Masori cu micrometrul; trasezi cu creta si tai cu toporul!
Cu stima!
Emil
0

#1895 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 29 November 2011 - 11:54 AM

A, nu! Nu am spus ca e vreo problema cu asta. Eram doar curios :)

Mersi
0

#1896 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 29 November 2011 - 08:21 PM

Ia in considerare mai degraba zicala aceea cu precizia Ruseasca: Masori cu micrometrul; trasezi cu creta si tai cu toporul!
Cu stima!
Emil
[/quote]

Salut Emil!
Mi-a placut mult de tot replica asta.......esti tare.......eu inca nu m-am apucat de stratul doi........prefer sa astept toate piesele ptr acest strat.
Stima,
Mircea
0

#1897 Useril este offline   POD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 07-June 11

Postat 29 November 2011 - 08:48 PM

Salutare,

Fisiere atasate


0

#1898 Useril este offline   POD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 07-June 11

Postat 29 November 2011 - 08:57 PM

Salutare,

Am si eu o problema...in numarul 35 se spunea ca inainte de a incepe aplicarea stratului 2 trebuie mai intai tarasata o linie cu creionul la mijlocul navei. Eu fiind cu ceva numere in urma plus ca unele piese nu au fost lipite doresc sa stiu care e masura pt nava...cea de 125cm sau 120cm...am atasat si o poza pentru a detalia problema.

Merci,
Daniel

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de POD: 29 November 2011 - 08:57 PM

0

#1899 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 29 November 2011 - 09:20 PM

[quote name='POD' timestamp='1322593021' post='528596']
Salutare,

Am si eu o problema...in numarul 35 se spunea ca inainte de a incepe aplicarea stratului 2 trebuie mai intai tarasata o linie cu creionul la mijlocul navei. Eu fiind cu ceva numere in urma plus ca unele piese nu au fost lipite doresc sa stiu care e masura pt nava...cea de 125cm sau 120cm...am atasat si o poza pentru a detalia problema.

Merci,
Daniel
Vergelele au 300 mm...4 * 300 = 12000
0

#1900 Useril este offline   gvalentin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 04-October 11
  • Gender:Male
  • Location:mangalia

Postat 30 November 2011 - 05:05 PM

salut.
planul transversal care imparte nava in doua parti egale trece prin coasta 01a.marcajul se face pe mijlocul grosimii acestei coaste.dupa cum ai pus cotele pe fotografia ta intuiesc ca vei face masuratoarea in planul longitudinal adica pe chila. gresit, pentru ca este o diferenta de 7 mm intre jumatatea masurata pe chila si jumatatea masurata pe bordaj. masoara pe bordaj.
spor la treaba.
0

#1901 Useril este offline   nicutzzu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-June 11
  • Gender:Male
  • Location:rm sarat

Postat 04 December 2011 - 01:40 PM

care stiti cate randuri de vergel trebuiesc lipite in jos pana sa putem lipi ceea ce ne-au dat in nr37
0

#1902 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 04 December 2011 - 02:12 PM

9 vergele.
0

#1903 Useril este offline   nicutzzu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 29-June 11
  • Gender:Male
  • Location:rm sarat

Postat 05 December 2011 - 05:57 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 04 December 2011 - 02:12 PM, a spus:

9 vergele.



multumesc mult
0

#1904 Useril este offline   CRISX 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 22-October 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 December 2011 - 06:44 PM

onoare muncii !

am o rugaminte,
daca stie cineva dimensiunea corecta a piesei de rasina (talpa care se aseaza pe Bismark)
livrata la numarul 23.
0

#1905 Useril este offline   CRISX 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 22-October 11
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 05 December 2011 - 08:26 PM

mda, am mai sapat, am serciuit, am masurat,
si cred ca 4,5 cm ar trebui sa fie.
0

#1906 Useril este offline   Gabymyni 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 22
  • Inregistrat: 19-March 11

Postat 05 December 2011 - 08:32 PM

Salut am si eu o intrebare
merge sa lipesc piesele din rasina cu(SUPER GLUE) de la Bison ?
sau imi recomandati altceva?

multumesc
0

#1907 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 05 December 2011 - 11:25 PM

Vezi postareaGabymyni, la 05 December 2011 - 08:32 PM, a spus:

Salut am si eu o intrebare
merge sa lipesc piesele din rasina cu(SUPER GLUE) de la Bison ?
sau imi recomandati altceva?
multumesc

Testeaza! Pune o picatura de superglue pe o piesa de rasina si las-o sa se intareasca. Incearca apoi sa o dezlipesti de piesa de rasina incercand eventual sa o razui cu un cuter. Daca are aderenta e bine, desi parerea mea (netestata inca) este ca nu se va lipi.
Cu stima!
Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 05 December 2011 - 11:26 PM

0

#1908 Useril este offline   sapla 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 08 December 2011 - 09:04 PM

Salutare tuturor.
Nu am mai scris de mult pe forum ,dar v-am urmarit frecvent si sunt incintat de evolutia barcilor.Eu am ramas un pic in urma cu lucrarile.Sunt doar la faza de finisare a primului strat de bordaj si am dat de un necaz.Daca poate cineva sa ma ajute cu o sugestie i-as fi foarte recunoscator.
Am vrut sa chituiesc primul strat de bordaj, ca sa elimin micile inegalitati a filelor si am preparat rumegus fin cu aracet (GLUCET adeziv pentru lemn rezistent la apa) si am dat cu un spaclu peste toata suprafata (asta sa intimplat ieri) si astazi cind am inceput sa smirgelesc (cu smirgel de 80) am dat de necaz .Aracetul sa facut ca guma si merge foarte greu .Smirgelul se opreste in aracet acolo unde e mai gros ,parca se lipeste de barca
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat , va rog foarte mult.

Va multumesc.
0

#1909 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 08 December 2011 - 10:06 PM

Vezi postareasapla, la 08 December 2011 - 09:04 PM, a spus:

Salutare tuturor.
Nu am mai scris de mult pe forum ,dar v-am urmarit frecvent si sunt incintat de evolutia barcilor.Eu am ramas un pic in urma cu lucrarile.Sunt doar la faza de finisare a primului strat de bordaj si am dat de un necaz.Daca poate cineva sa ma ajute cu o sugestie i-as fi foarte recunoscator.
Am vrut sa chituiesc primul strat de bordaj, ca sa elimin micile inegalitati a filelor si am preparat rumegus fin cu aracet (GLUCET adeziv pentru lemn rezistent la apa) si am dat cu un spaclu peste toata suprafata (asta sa intimplat ieri) si astazi cind am inceput sa smirgelesc (cu smirgel de 80) am dat de necaz .Aracetul sa facut ca guma si merge foarte greu .Smirgelul se opreste in aracet acolo unde e mai gros ,parca se lipeste de barca
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat , va rog foarte mult.

Va multumesc.

Nu stiu cum se comporta fizic pe lucrarea ta dar incearca cu o masina de smirgheluit,are mai multa forta si mai multe miscari pe secunda decat bruce lee.Daca nu merge nici asa atunci incearca cu o carpa cu apa calda sa elimini cat poti din acel strat de chit care apropos mie mi se pare inutil.Daca nici asa nu e ok incearca si cu o lama de cutter sa tai cat poti in asa fel incat sa ramana oarecum uniform in asa fel incat sa poti aplica al doilea strat pastrand forma barcii.In acest ultim caz clar e foarte mult de munca si trebuie foarte multa indemanare.E doar un sfat nu garantez ca iese bine dar eu asa as proceda.

Aceasta postare a fost editata de gabibaghera: 08 December 2011 - 10:07 PM

Gabitu
0

#1910 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 08 December 2011 - 10:40 PM

Vezi postareasapla, la 08 December 2011 - 09:04 PM, a spus:

Salutare tuturor.
Nu am mai scris de mult pe forum ,dar v-am urmarit frecvent si sunt incintat de evolutia barcilor.Eu am ramas un pic in urma cu lucrarile.Sunt doar la faza de finisare a primului strat de bordaj si am dat de un necaz.Daca poate cineva sa ma ajute cu o sugestie i-as fi foarte recunoscator.
Am vrut sa chituiesc primul strat de bordaj, ca sa elimin micile inegalitati a filelor si am preparat rumegus fin cu aracet (GLUCET adeziv pentru lemn rezistent la apa) si am dat cu un spaclu peste toata suprafata (asta sa intimplat ieri) si astazi cind am inceput sa smirgelesc (cu smirgel de 80) am dat de necaz .Aracetul sa facut ca guma si merge foarte greu .Smirgelul se opreste in aracet acolo unde e mai gros ,parca se lipeste de barca
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat , va rog foarte mult.

Va multumesc.

Nu dispera, asteapta cateva zile, pentru ca aracetul sa se intareasca in totalitate, apoi continua slefuirea.
0

#1911 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 08 December 2011 - 11:28 PM

Si eu am impresia ca nu e uscat complet. Apropo, cam ce grosime are stratul asta de aracet+rumegus?
0

#1912 Useril este offline   sapla 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 09 December 2011 - 02:10 PM

Salutere
Cu masima de slefuit am incercat ,dar nu merge . Cu apa nu cred , pt.ca e rezistent la apa . Cu caterul la fel am incercat si nu se preteaza.
Azi am cumparat smirgel de 40 si am sa incerc dupamasa .Ciucanu,daca zici tu ca se mai intareste aracetul ,asta ar fi o speranta.
Stratul de aracet nu e gros , dar pe alocuri sunt mici suprafete si de 2 mm. , acolo se duc luptele cele mai grele .
Va multumesc pt. sugesti.
0

#1913 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2011 - 05:11 PM

Vezi postareasapla, la 09 December 2011 - 02:10 PM, a spus:

Salutere
Cu masima de slefuit am incercat ,dar nu merge . Cu apa nu cred , pt.ca e rezistent la apa . Cu caterul la fel am incercat si nu se preteaza.
Azi am cumparat smirgel de 40 si am sa incerc dupamasa .Ciucanu,daca zici tu ca se mai intareste aracetul ,asta ar fi o speranta.
Stratul de aracet nu e gros , dar pe alocuri sunt mici suprafete si de 2 mm. , acolo se duc luptele cele mai grele .
Va multumesc pt. sugesti.

Salut!
Cred ca raspunsul la dilema ta este: "Cu rabdare si tutun ":) Zic sa ii dai incetisor cu smirghel dar nu cu mana goala ci pus pe asa ceva http://www.micromark...-Inch,7058.html
Cu masina de smirgheluit sau cu un slefuitor electric nu iti recomand sa dai. Nu ai precizie. Aceasta este o operatiune de finete.
Spor la slefuit!
Emil
0

#1914 Useril este offline   gvalentin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 04-October 11
  • Gender:Male
  • Location:mangalia

Postat 09 December 2011 - 05:16 PM

salut SAPIA.
nu dispera, am patit toti deastea pana am invatat ca cel mai bun chit este chitul de cutit folosit la tinichigerie auto. 10lei cutia de 200 grame daca nu gresesc. chit de granulatie fina cu intaritor separat. atentie fara fibra de sticla.da jos toata mamaliga, slefuieste pana la lemn curat si foloseste cu incredere ce ti-am recomandat. nu uita sa faci probe de concentratie a intaritorului in cantitatea de chit pe care o pregatesti inainte de a-l folosi pe model. vezi timpul de intarire. mult intaritor timp scurt de lucru. amesteca cantitati mici, aplica-le in strat subtire (1mm)si lasa sa se usuce. slefuieste si reia chituirea de cate ori este nevoie. smirghel granulatie 120-240 sau mai mare dupa caz. lucreaza "ad labam" cum spune latinul adica cu manuta. foloseste drept plansa de lucru un ciob de geam si spatula foarte flexibila de otel subtire, fi linistit ca spacluri-spatule se gasesc la acelasi magazin cu chitul.
foarte important este sa faci o proba pe o alta suprafata, chituita anterior si slefuita,daca adezivul cu care lucrezi mai are aderenta peste stratul de chit.
succesuri.
0

#1915 Useril este offline   sapla 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 32
  • Inregistrat: 26-July 11

Postat 09 December 2011 - 10:32 PM

Saltare

Am slefuit jn seara asta barca.Am purtat lupte grele baieti ,dar am reusit in mare.Miine o sa mai examinez si daca mai e nevoie am sa mai insist
Ghitul de care vorbesti , GVALENTIN, stiu de el si stiu si cum se lucra cu el , dar nu stiu daca mai prinde aracetul cu al doilea strat de bordaj

Va multumesc.
0

#1916 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 09 December 2011 - 10:50 PM

Pana la urma va intreb care e faza cu acest strat de chit dintre bordaje?De ce va chinuiti sa il faceti daca oricum dam acel chit peste al doilea strat de bordaj si apoi vopsea?Nu e destul de impermeabil sau aveti prea mult timp liber avand in vedere ca astia dau si cate 2 bete la nr?
Gabitu
0

#1917 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 December 2011 - 11:58 PM

Vezi postareagvalentin, la 09 December 2011 - 05:16 PM, a spus:

cel mai bun chit este chitul de cutit folosit la tinichigerie auto

"Nu trageti in pianist", poate gresesc, eu insa stiu ca:
Chitul de cutit este destinat uniformizarii suprafetelor din lemn, nicidecum la tabla (tinichigerie auto), se poate folosi si chit auto+intaritor dar, nu este unul si acelasi cu chitul de cutit.

Spor la modelit!

Aceasta postare a fost editata de Bugatti: 10 December 2011 - 12:03 AM

...
0

#1918 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 10 December 2011 - 12:12 AM

Vezi postareaBugatti, la 09 December 2011 - 11:58 PM, a spus:

"Nu trageti in pianist", poate gresesc, eu insa stiu ca:
Chitul de cutit este destinat uniformizarii suprafetelor din lemn, nicidecum la tabla (tinichigerie auto), se poate folosi si chit auto+intaritor dar, nu este unul si acelasi cu chitul de cutit.

Spor la modelit!

De acord cu tine una e branza si alta e cutitul
Gabitu
0

#1919 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 10 December 2011 - 12:38 PM

Dupa o mica mare absenta cauzata de o deplasare din tara revin in forta cu constructia =@
Pozele de la numerele 36,37 si 38 sunt mai jos...mai am de montat cele doua derive laterale...dar o sa astept sa apara numarul urmator si sa mai lipesc vreo 2-3 file si sa le finisez.
Si la voi este diferenta intre cele doua bucati de bordaj?...nu ca ar conta...intreb ca fapt divers. :crazy:

Fisiere atasate


0

#1920 Useril este offline   gvalentin 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 04-October 11
  • Gender:Male
  • Location:mangalia

Postat 10 December 2011 - 07:13 PM

salut tuturor.
"chit de cutit" denumire generica pentru un chit care are granulatie foarte fina, vascozitate si aderenta la suprafata de lucru foarte buna care permite aplicarea acestuia in straturi subtiri. se numeste astfel si dupa scula folosita in aplicare (o spatula de otel subtire si foarte flexibila).
de acord cu "pianistii" :drinks: :good: ,am gasit si eu chit de cutit (asa scrie pe eticheta) pentru lemn. nemultumit.
exista si altfel de chituri: exemplu SPRITZ CHIT. ghiciti daca puteti cum se aplica.
sper ca nu-i suparare.
spor la treaba.
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 62
  • 63
  • 64
  • 65
  • 66
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

11 useri citesc topicul
0 membri, 11 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro