Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1591 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 31 August 2011 - 10:46 AM

Sal.
Va ror sa-mi spunrti si mie cu cit este mai retrasa partea de bordaj superioara fata de restul bordajului.Multumesc
0

#1592 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 31 August 2011 - 11:08 AM

Vezi postareaspike 2, la 31 August 2011 - 10:46 AM, a spus:

Sal.
Va ror sa-mi spunrti si mie cu cit este mai retrasa partea de bordaj superioara fata de restul bordajului.Multumesc


La mine este cam de 0.7 mm, se obtine din acei "umeri" ai coastelor, de la nivelul carora s-a inceput aplicarea primului strat de bordaj.
0

#1593 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2011 - 11:13 AM

Vezi postareaspike 2, la 31 August 2011 - 10:46 AM, a spus:

Sal.
Va ror sa-mi spunrti si mie cu cit este mai retrasa partea de bordaj superioara fata de restul bordajului.Multumesc


Deci: exista o diferenta de cam 0.5-0.7 mm data de profilul coastelorla care se adauga 1mm grosimea stratului 2 de bordaj, apoi se scade cam 0.3-0.4 mm pierderile din degrosare (smirgheluire) ale celor 2 stratori de bordaj. Cam 1.3-1.4mm in total. Sper ca nu te-am zapacit prea tare!


Cu stima!

Emil
0

#1594 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 31 August 2011 - 11:40 AM

Multumesc. Sa inteleg ca: stratul al doilea urca si pe aceasta parte mai retrasa ?
0

#1595 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2011 - 11:58 AM

Vezi postareaciucanu, la 31 August 2011 - 10:12 AM, a spus:

Se pare ca tu agreezi un alt stil romanesc, care se caracterizeaza prin asteptarea de a primi cat mai mult de-a gata, cat mai repede si fara prea mult efort. In fiecare numar al revistei se specifica "articol pentru modelisti", insemnand ca se adreseaza celor care au experienta in acest domeniu. Daca nu ai experienta necesara, mai exista o varianta, pentru care va trebui sa faci ceva "eforturi": sa cauti, sa citesti, sa te informezi, sa intrebi, adica...sa-ti bati capul, cum s-ar zice...lucru de care se fuge al dracului de mult pe aceste meleaguri mioritice (ciobanul ala cretin in loc sa gaseasca o solutie, iti plangea soarta), in care orice absolvent mediocru al unei facultati particulare obscure, se gandeste ca e indreptatit ca la 23 ani sa fie manager, sarind peste multe etape ale vietii reale. Incearca sa descoperi cat mai mult, din acest domeniu, daca te pasioneaza, si te asigur ca vei fi incantat de ceea ce vei putea sa faci. Bafta!



Vezi postareaBasti, la 31 August 2011 - 11:10 AM, a spus:

Ma rezum doar in a-ti spune ca a primi de-a gata inseamna a-ti da cineva ceva fara a-ti cere ceva in schimb, ori aici vorbim de un produs (platit). Nu cred ca stii tu cat am primit de-a gata si cat am luptat pentru ce am, sau ce stil imi place. Iti pot spune insa ca nu agreez deloc stilul romanesc in sensul de a presta un serviciu incomplet sau de a vinde un produs din ce in ce mai prost.
M-am saturat sa ma multumesc cu ce-mi da sistemul, las ca-i bine si asa, bine ca nu-i mai rau.......astfel de replici aud in fiecare zi si sunt satul. Asa ca fara suparare nu are rost sa-mi atragi atentia ca de fapt proiectul se adreseaza modelistilor. Revista se vinde la chiosc si ca orice tatic am inceput s-o cumpar la insistentele fiului meu, dar de ce sa nu recunosc, m-a prins si pe mine microbul mai ales ca unele etape sunt destul de dificil de realizat. Asa ca, sa fim seriosi. Nu cred ca am ofensat pe nimeni si imi cer scuze daca totusi s-a intamplat.
Multumesc, Emil pentru incurajari si sincer tind sa-ti dau dreptate.

Toate cele bune!
Sebi


Potoliti-va!!! Nu va dati voi cap in cap din cauza celor de la editura. Banuiesc ca Romania nu este una dintre tarile "premium" cum ar fi Germania sau Marea Britanie, unde serviciul oferit de ei sa fie complet si de calitate. Oricum kitt-ul de motorizare oferit de editura NU MERITA!!! Nu este nici cea mai buna varianta si nici cea mai ieftina. Mai bine va orientati spre achizitionarea celor necasare de pe site-urile de modelism de la noi si de afara. Optiunile pentru statia RC, servo si accumulatori sunt numeroase. Problema se pune la arbori, elicii si in special la motoare. Desi multi dintre colegii nostri de forum s-au interesat si au gasit unele variante, eu consider ca nu exista la vanzare in tara o varianta potrivita de motorizare. Motoarele sunt de turatie mare iar varianta dotarii acestora cu reductoare ramane o problema complicata pentru multi.
Practic cea ce "supara" este faptul ca nici unii dintre detinatorii de magazine (virtuale sau nu) de modelism nu a pus la vanzare un kitt "testat si certificat" pentru Bismark. Solutii pentru motorizare se vor gasi incet, incet. Sa ramanem optimisti!

Cu stima!
Emil
PS. Sa ne ierte moderatorul ca am ajuns iar la discutii despre motorizare in acest topic.

Vezi postareaspike 2, la 31 August 2011 - 11:40 AM, a spus:

Multumesc. Sa inteleg ca: stratul al doilea urca si pe aceasta parte mai retrasa ?

NU! Altfel ramanea aceeasi diferenta ca in aceasta faza.
Vezi si tu revista.

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 31 August 2011 - 12:01 PM

0

#1596 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 31 August 2011 - 12:03 PM

Vezi postareatom cat, la 30 August 2011 - 11:13 PM, a spus:

ATENTIE !!!!! Pentru a beneficia de un control al directiei satisfacator spre bun, suprafata carmelor trebuie marita (fata de cotele carmelor originale) cu cel putin 10%-20% .
Scuzati interventia.
Sa auzim numai de bine.........
Tom Cat

Multumesc ! oricum nu le gasesc la fix <_<
keep it simple stupid
0

#1597 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 31 August 2011 - 12:05 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 31 August 2011 - 11:58 AM, a spus:


PS. Sa ne ierte moderatorul ca am ajuns iar la discutii despre motorizare in acest topic.

Emil

Imi cer scuze dar se poate sa imi raspunde-ti pe topicul de motorizari <_<
Ca vazand piesele ce mi-au venit sunt in ceata.
Catalin
keep it simple stupid
0

#1598 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 31 August 2011 - 12:11 PM

Vezi postareaBasti, la 31 August 2011 - 11:10 AM, a spus:

Ma rezum doar in a-ti spune ca a primi de-a gata inseamna a-ti da cineva ceva fara a-ti cere ceva in schimb, ori aici vorbim de un produs (platit). Nu cred ca stii tu cat am primit de-a gata si cat am luptat pentru ce am, sau ce stil imi place. Iti pot spune insa ca nu agreez deloc stilul romanesc in sensul de a presta un serviciu incomplet sau de a vinde un produs din ce in ce mai prost.
M-am saturat sa ma multumesc cu ce-mi da sistemul, las ca-i bine si asa, bine ca nu-i mai rau.......astfel de replici aud in fiecare zi si sunt satul. Asa ca fara suparare nu are rost sa-mi atragi atentia ca de fapt proiectul se adreseaza modelistilor. Revista se vinde la chiosc si ca orice tatic am inceput s-o cumpar la insistentele fiului meu, dar de ce sa nu recunosc, m-a prins si pe mine microbul mai ales ca unele etape sunt destul de dificil de realizat. Asa ca, sa fim seriosi. Nu cred ca am ofensat pe nimeni si imi cer scuze daca totusi s-a intamplat.
Multumesc, Emil pentru incurajari si sincer tind sa-ti dau dreptate.

Toate cele bune!
Sebi



Produsul este comercializat ca un navomodel static. Editura ofera si unele informatii/recomandari privitoare la modelul dinamic, pe care putea foarte bine sa nu le precizeze, fara sa i se poata imputa nimic. Ca le-ar fi placut multora sa primeasca mai multe informatii, chiar si la un pret mai mic, asa e cu totul altceva. Poate ca unii ar fi dorit sa primeasca si elastice, clesti, tifon, chit, vopsea si tot ce mai e necesar la constructie. Cred ca ar fi fost mai bine sa nu precizeze absolut nimic despre varianta navigabila, ca... facerea de bine....stiti cu totii ce inseamna!
0

#1599 Useril este offline   spike 2 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 96
  • Inregistrat: 07-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Militari)

Postat 31 August 2011 - 12:56 PM

Multumesc pentru precizarile in legatura cu bordajul.
Poxipol este bun pentru lipirea pieselor din rasina?
0

#1600 Useril este offline   Basti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 31 August 2011 - 01:12 PM

Vezi postareaspike 2, la 31 August 2011 - 12:56 PM, a spus:

Multumesc pentru precizarile in legatura cu bordajul.
Poxipol este bun pentru lipirea pieselor din rasina?

Eu am folosit Bison Epoxi Universal si s-a lipit foarte bine. Cred ca merge si Poxipol, numai ca mie mi s-a parut ca poxipolul se intareste foarte repede si trebuie lucrat in graba. Bison-ul cica e rezistent si la apa, umple golurile se poate vopsi dupa intarire....s.a.m.d.
0

#1601 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 31 August 2011 - 01:20 PM

Vezi postareaspike 2, la 31 August 2011 - 12:56 PM, a spus:

Multumesc pentru precizarile in legatura cu bordajul.
Poxipol este bun pentru lipirea pieselor din rasina?


E bun!
0

#1602 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 31 August 2011 - 01:27 PM

si eu sunt de acord cu Emil. consider ca va fi prea 'valoroasa' si ca locul ei va fi undeva in casa. eventual organizam o expozitie in care sa prezentam munca modelistilor de pe acest site...
Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#1603 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 01 September 2011 - 08:56 AM

http://www.sierra.ro...V--12-A-p2361p.


Se scufunda daca il pun in Bismarck ?
keep it simple stupid
0

#1604 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2011 - 09:56 AM

Off....

Despre disputele dintre voi: e pacat sa nu fie topicul curat, astfel incat daca cineva vrea sa-l citeasca sau sa caute ceva anume in el sa fie scutit de aceste discutii aproape inutile.


Despre motorizare: in primul rand despre postarea in ambele topice, e mai greu de urmarit de catre cei interesati de acest subiect in doua locuri diferite. Iar ca sa tot mut postarile de aici dincolo, mi se acreste si mie ca nu-i chiar simplu, prin doua -trei apasari de mouse. In plus se poate face varza ordinea dintre o intrebare si un raspuns de pe topicul unde au fost mutate, adica continuitatea discutiilor, datorita modului de asezare a postarilor mutate in functie de data si ora la care au fost scrise. Sper sa intelegeti.
In al doilea rand tot despre motorizare, am mai zis de vreo doua ori: acest kit de construit este ATIPIC adica este alcatuit doar din piese care trebuie sa nu depaseasca dimensiunea revistei ceea ce face, ca sa se pastreze totusi o rezistenta a corpului, ca modelul final sa iasa ceva mai greu decat un model construit din baghete si piese de lemn lungi de 1 m sau chiar mai mult. In plus, suprastructura care contine si piese din alama si probabil plastic, iar va ingreuna si in plus va dezechilibra modelul ceea ce va necesita o lestare suplimentara si iarasi creste greutatea. Modelele construite "de la 0" dupa planuri si cu baghete lungi, pot avea suprastructura facuta din lemne foarte usoare (balsa, tei) sau chiar carton. De exemplu modelul prezentat aici http://www.rhcforum....200-de-la-zero/ de catre marius eugen si tom cat. Ce vreu eu sa va spun e ca solutiile de motorizare de pe topicul lui Marius si Tom cat s-ar putea sa nu se potriveasca cu constructia voastra (din revista) si ma refer la marimea motoarelor, a elicilor, a acumulatorului. Eu sa fiu in locul vostru, as monta tuburile elicilor, pe care le-as achizitiona sau construi cat mai usoare (diametre, lungimi cat se poate de mici) si as astepta sa termin nava (complet vopsita caci si vopseaua cantareste) si abia la sfarsit m-as ocupa de motorizare. Atunci as pune-o pe apa si as baga mici greutati pana s-ar scufunda cat trebuie, apoi as cantari greutatile si as cauta sa achizitionez motoare, acumulator, restul electronicii ca sa ma incadrez in valorile aflate (pe siteuri, sunt date si greutatile acestor componente). Intre timp, la constructie, as avea mereu in minte grija de a nu ingreuna inutil nava, adica sa lucrez in asa fel incat sa nu trebuiasca sa pun apoi chit cu galeata, caci acesta ingreuneaza mult. Chiar si cleiurile, in special rasinile, trebuiesc sa nu fie puse in exces.
Mai mult o sa va scriu pe "Motorizarea Bismarckului ca si acolo am vazut niste intrebari dar si greseli si trebuie sa raspund.


0

#1605 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 01 September 2011 - 03:25 PM

bine spus navigator. si eu consider ca este devreme pentru motorizare. acesta ar trebui sa fie ultimul pas al constructiei. apropo cine poate sa puna cateva poze cu ce ati lucrat in ultimele 2 numere. nu am avut timp de ele si as vrea sa vad innainte si la altii cum a iesit, sa nu cumva sa fac vreo greseala. respect.
Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#1606 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 02 September 2011 - 01:10 PM

In plus, la sfarsit, cand nava va fi o opera de arta, s-ar putea sa nu mai fie doritori de a o uda...zic si eu.
Multa, multa bafta, fauritorilor.
0

#1607 Useril este offline   Basti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 03 September 2011 - 03:13 PM

Vreau sa-mi iau asa ceva. http://www.hobbytool...ete-p-1035.html . Stiti cumva si alte variante mai ieftine si eventual cu burghie incluse. Am cautat la noi in practiker si am gasit burghie, dar n-am scula, sau dati-mi ceva sugestii pentru gaurile alea.

Aceasta postare a fost editata de Basti: 03 September 2011 - 03:14 PM

0

#1608 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 03 September 2011 - 05:38 PM

Vezi postareaBasti, la 03 September 2011 - 03:13 PM, a spus:

Vreau sa-mi iau asa ceva. http://www.hobbytool...ete-p-1035.html . Stiti cumva si alte variante mai ieftine si eventual cu burghie incluse. Am cautat la noi in practiker si am gasit burghie, dar n-am scula, sau dati-mi ceva sugestii pentru gaurile alea.



Mai bine luati burghie si o masina de gaurit/infiletat cu acumulatori , costa pana la 70 lei masina, burghie luati de care va trebuie + se pot cumpara si capuri de smirgheluire rotunde pt. masina electrica. Acestea nu cred ca vor fi ultimele gauri pe care va trebui sa le dati, asa ca mai bine luati un electrica :excl:
Daca sunteti casatorit ii spuneti nevestei ca luati masina ca sa mai strangeti suruburile la mobila :yahoo:
Bafta !
Catalin

Aceasta postare a fost editata de Bismarck C.: 03 September 2011 - 05:40 PM

keep it simple stupid
0

#1609 Useril este offline   Petyy 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 18-September 05
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 03 September 2011 - 05:50 PM

super tare asta cu nevasta
Canal 85 (40.875) FM
0

#1610 Useril este offline   cristi2004 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 12-June 11

Postat 03 September 2011 - 06:35 PM

a terminat cineva numerele 22-23? rog poze, eu unul sunt putin in incurcatura cu ultimele doua file de bordaj de la prora din numarul 22, din imaginile lor si explicatiile pe care le dau in revista nu pot sa-mi dau seama daca ultimele doua file de bordaj de la prora vor venii lipite pe marginea puntii de la prora si vor ramane acolo, sau, doar vor trebuii sa acopere eventuale spatii goale dintre bordaj si punte.
multumesc anticipat pentru ajutor.
spor la lucru.
0

#1611 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 03 September 2011 - 11:50 PM

Vezi postareaBismarck C., la 03 September 2011 - 05:38 PM, a spus:

Mai bine luati burghie si o masina de gaurit/infiletat cu acumulatori , costa pana la 70 lei masina, burghie luati de care va trebuie + se pot cumpara si capuri de smirgheluire rotunde pt. masina electrica. Acestea nu cred ca vor fi ultimele gauri pe care va trebui sa le dati, asa ca mai bine luati un electrica :drinks:
Daca sunteti casatorit ii spuneti nevestei ca luati masina ca sa mai strangeti suruburile la mobila :pardon:
Bafta !
Catalin

Scula aceea de gaurit e utila in anumite cazuri. Uneori eu folosesc una electrica alteori un simplu "Pin Vice" (http://www.emodels.c...roducts_id=9800), Depinde ce vreau sa fac.

Chestia cu "stransul suruburilor de la mobila" nu tine la nevasta! Eu si acuma dau "explicatii" pentru Proxonul meu ... si au trecut 3 ani.


Cu stima!


Emil
0

#1612 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2011 - 09:16 AM

Citeaza

Scula aceea de gaurit e utila in anumite cazuri. Uneori eu folosesc una electrica alteori un simplu "Pin Vice" (http://www.emodels.c...roducts_id=9800), Depinde ce vreau sa fac.

E atat de utila si o folosesc atat de mult incat mi-as cumpara inca vreo 3-4 ca sa nu mai schimb spiralul (si penseta) cand e cazul. Am si doua electrice tip Dremel, una e "cal de bataie" pentru taieri, degrosari, slefuiri, cealalta o pastrez pentru fineturi. Dar nimic nu se compara cu aceste "Pin Vice" cand ai de dat o gaura precisa ca pozitionare si adancime in materiale moi, unde electrica iti fuge si iti poate ruina piesa. Sau in locuri unde electricele nu incap. Am si masini mari si chiar si una de banc.


Citeaza

Chestia cu "stransul suruburilor de la mobila" nu tine la nevasta! Eu si acuma dau "explicatii" pentru Proxonul meu ... si au trecut 3 ani.


:drinks:

La inceput ma intreba cat a costat si dupa atatea raspunsuri in care sculele, materialele, kiturile costau cam o zecime, s-a resemnat si nu mai intreaba. Doar se uita semnificativ cand mai apare in casa ceva nou. :pardon:


0

#1613 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 September 2011 - 10:23 AM

Vezi postareanavigator, la 04 September 2011 - 09:16 AM, a spus:

...La inceput ma intreba cat a costat si dupa atatea raspunsuri in care sculele, materialele, kiturile costau cam o zecime, s-a resemnat si nu mai intreaba. Doar se uita semnificativ cand mai apare in casa ceva nou. :pardon:


:drinks: :lol: :lol: ;)


Ha ha ha!

Adevar graiesti!

Emil
0

#1614 Useril este offline   Basti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 04 September 2011 - 10:44 AM

Bismarck C., nu ma lua cu dumneavoastra ca aici suntem colegi de "suferinta", varsta e mai putin importanta cand e vorba de pasiune.
Emil, multumesc pentru sugestie si la faza cu nevasta, trebuie s-o surprinzi. La mine merge, dar numai dupa o perioada de apropo-uri care cred ca o obosesc si uita sau nu o mai intereseaza. Uneori merge. Problema e cand ai mai multe pasiuni cum sunt eu...foto, pescuitul si mai nou modelismul. Ce am observat e ca este foarte contrariata de faptul ca am atat de multa rabdare si cedeaza usor ca ma vede ca pun suflet. :)
Bun, ma descurc eu cu gaurile alea....poate imi iau un set cu de toate :)....ca sa fie, ca bune-or fi la ceva, vorba aia.

Toate bune!
Sebi
0

#1615 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 04 September 2011 - 11:15 AM

Vezi postareaBasti, la 04 September 2011 - 10:44 AM, a spus:

Bismarck C., nu ma lua cu dumneavoastra ca aici suntem colegi de "suferinta", varsta e mai putin importanta cand e vorba de pasiune.

Toate bune!
Sebi


Am si eu 30 :)

Numai bine !
Catalin
keep it simple stupid
0

#1616 Useril este offline   cristi2004 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 12-June 11

Postat 05 September 2011 - 08:39 PM

Vezi postareacristi2004, la 03 September 2011 - 06:35 PM, a spus:

a terminat cineva numerele 22-23? rog poze, eu unul sunt putin in incurcatura cu ultimele doua file de bordaj de la prora din numarul 22, din imaginile lor si explicatiile pe care le dau in revista nu pot sa-mi dau seama daca ultimele doua file de bordaj de la prora vor venii lipite pe marginea puntii de la prora si vor ramane acolo, sau, doar vor trebuii sa acopere eventuale spatii goale dintre bordaj si punte.
multumesc anticipat pentru ajutor.
spor la lucru.


nu vrea nici un coleg de suferinta sa ma ajute?
0

#1617 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 05 September 2011 - 08:44 PM

Vezi postareacristi2004, la 05 September 2011 - 08:39 PM, a spus:

nu vrea nici un coleg de suferinta sa ma ajute?

Eu nu le-am lipit inca, dar vazand filmuletul acela postat de mine, despre Bismarckul rusului eu spun ca filele nu trebuie sa acopere acea margine ( am inteles ca te referi la faptul ca filele pot sa acopere marginile puntii superioare ) :rolleyes:
Eu nu stiu cum sa postez poze .
Numai bine !
Catalin
keep it simple stupid
0

#1618 Useril este offline   Basti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 06 September 2011 - 07:22 AM

Vezi postareacristi2004, la 05 September 2011 - 08:39 PM, a spus:

nu vrea nici un coleg de suferinta sa ma ajute?

O sa pun eu poze daca nu azi, maine sigur. La mine nu au depasit puntea. Le-am lipit la marele fix as putea sa spun. Sper sa fie ok. O sa pun niste poze asa cum ziceam...sa va dati si voi cu parerea.

Toate cele bune!
sebi
0

#1619 Useril este offline   Basti 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 36
  • Inregistrat: 23-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Satu Mare

Postat 07 September 2011 - 08:56 PM

Cristi2004, sper sa te ajute pozele astea. Le-am facut la repezeala, ca acu m-am intors din Ungaria, de unde mi-am luat o scula. Nu e profi, dar face destul de multe sper sa ma ajute la ce o sa am de facut.
Doamne-ajuta!

Toate bune!
Sebi

Fisiere atasate


0

#1620 Useril este offline   cristi2004 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 14
  • Inregistrat: 12-June 11

Postat 08 September 2011 - 12:56 AM

Vezi postareaBasti, la 07 September 2011 - 08:56 PM, a spus:

Cristi2004, sper sa te ajute pozele astea. Le-am facut la repezeala, ca acu m-am intors din Ungaria, de unde mi-am luat o scula. Nu e profi, dar face destul de multe sper sa ma ajute la ce o sa am de facut.
Doamne-ajuta!

Toate bune!
Sebi


Multumesc foarte mult pt. ajutor, apreciez foarte mult faptul ca te-ai tinut de cuvant si ai publicat pozele de care vorbeai.
O astfel de "jucarie" mi-am luat si eu, mai am de asteptat 10 zile pana ajunge la mine, sunt sigur ca este foarte utila, ca merita, si ca ne va ajuta mult. Am ales-o dupa ce am studiat intens pareri pe net daca sa aleg intre un "gauritor" manual sau jucaria asta.

Multumesc inca o data si spor!
Cristi

PS: ii multumesc si lui Catalin pt raspuns si ajutor.

Aceasta postare a fost editata de cristi2004: 08 September 2011 - 12:59 AM

0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 52
  • 53
  • 54
  • 55
  • 56
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro