Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1201 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2011 - 02:17 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 10 July 2011 - 11:49 AM, a spus:

Iar referitor la distanta dintre file si piesa de rasina...cred ca trebuia sa fie invers distanta...adica piesa de rasina sa fie mai sus decat filele pentru ca va veni si al doilea strat de file...nu?


Salut!


Piesa de rasina, (etamboul navei) trebuie neaparat sa fie peste nivelul primului strat de bordaj cu circa 0.6 - 0.8mm (dupa slefuire). Atunci cand se va pune al doilea strat de bordaj (1mm) va trebui sa smirgheluim cam 0.2 - 0.4mm pentru a veni la nivel cu piesa. Este posibil sa fie nevoie de adaosuri puse sub piesa astfel incat sa o ridicam putin la nivelul filelor. In nici un caz piesa de rasina nu trebiue sa fie peste nivelul celui de al doile-a strat de file.

Vezi postareapricinosus, la 10 July 2011 - 01:45 AM, a spus:

OFFTOPIC
@Emil aka FullMetalJacket
Imi place la nebunie coltul tau de "atelier"! Soarele ala e demential, te inspira. Mi-as dori si eu un loc si timp pentru sportul asta. Sunt ceva ani de cand nu am mai facut nimic legat de navomodelism. Am trecut pe la subsolul "Palatului Pionierilor", acum vreun an, cu gandul sa gasesc atelierul de navo la care ma duceam cand eram in generala. Nu mai e ... acum e crasma....


Vezi postareamost_wanted_racer_alive, la 10 July 2011 - 10:24 AM, a spus:

FullMetalJacket si eu am admirat mult "coltul" tau de munca ! Foarte bine echipat pentru sarcina construirii Bismarckului (banuiesc si a altor modele). Eu ma fac de ras cu patratelul meu de masa :)


Ma bucur ca va place locul amenajat de mine pe balcon, dar o sa va dezamagesc cand o sa va spun ca are doar 80x50 cm. Stau foarte prost cu spatiul in apartamentul meu de 48mp, asa ca lucrul la modelele mele se face tot "pe genunchi" :)

Se zice deseori despre un lucru ca "arata de parca e facut pe genunchi". Sincer cele mai reusite lucruri facute de mine au fost facute... pe genunchi!

Cu stima!

Emil
0

#1202 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 10 July 2011 - 03:30 PM

in cat timp se intareste chitul de lemn(aproximativ)? :mellow:
0

#1203 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2011 - 04:07 PM

Vezi postareaandreytulcea, la 10 July 2011 - 03:30 PM, a spus:

in cat timp se intareste chitul de lemn(aproximativ)? :mellow:

Salut!


Chitul pe care il folosesc eu se intareste in cam 10 min. In 30min este perfect pentru slefuire. Solventul pe care il contine este acetona.

http://www.rhcforum....post__p__496691

Emil
0

#1204 Useril este offline   cipf75 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 26-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Onesti / j.Bacau

Postat 10 July 2011 - 04:09 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 06 July 2011 - 08:19 PM, a spus:

Asa cum am promis am gaurit piesa etamboului.

1. Marcarea cat mai precisa a centrului :

Atasament DSC_0009.JPG Atasament DSC_0010.JPG

2. Mecanismul de "tortura". Am folosit un spiral de 1mm pentru inceput ca sa am precizie si ca sa nu se crape piesa fortand o gaura mare de la inceput.

Atasament DSC_0012.JPG Atasament DSC_0014.JPG

3. Inainte de inceperea gauririi m-am asigurat ca piesa etamboului este perpendiculara pe masa de gaurit:

Atasament DSC_0017.JPG


interesanta bormasina ta de gaurit. e cumva luata de pe sierra (nu fac reclama)?
0

#1205 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 10 July 2011 - 04:16 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 06 July 2011 - 08:22 PM, a spus:

4. Gaurirea am facut-o progresiv incepand cu 1mm, 2mm si m-am oprit la 2.5mm diametru deocamdata

Atasament DSC_0015.JPG Atasament DSC_0018.JPG

Iata rezultatul final:

Atasament DSC_0021.JPG

Cum nu intentionez sa motorizez macheta (cu toate ca ma mai gandesc inca) probabil voi folosi gaura pentru un ax de fixare a eliciei. Eliciile vor fi totusi Raboesch 162 caci arata prea bine in raport cu cele pe care la dau cu macheta.

Bafta si voua!

Emil



salut...
eu intentionez sa motorizez macheta...si vroiam sa te intreb de unde poti sa faci rost de elicea Raboesch 162 ? arata foarte bine. am vazut-0 pe niste situri din afara, dar asa in tara se gaseste?
si inca ceva...ca vad ca te pricepi mai bine...poti sa postezi o lista cu tot ce trebuie achizitionat ptr motorizare? si neaparat detaliata (adik la motor ce tip dimensiuni rpm ) k asta fiecare isi alege cum crede mai bine... adica elice arbori samd.
0

#1206 Useril este offline   booggy 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 429
  • Inregistrat: 21-October 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:114223

Postat 10 July 2011 - 04:23 PM

Cate file de bordaj v-au ramas ?
Eu mai am 6 bucati asta in situatia in care am folosit si bucatile mai mici la colturi .
0

#1207 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 10 July 2011 - 04:41 PM

Vezi postareasabinbi, la 01 July 2011 - 05:17 PM, a spus:

Scuze ca intervin si eu aiurea ,dar am si eu o intrebare: Chiturile acestea" de cutit" cum li se spune sunt mai bune ca banalul aracet amestecat cu rumegus fin ce cade la slefuit tinand cont ca este acelasi lemn , iar daca nu ajunge rumegusul ce cade de la slefuit exista de cumparat la pret modic rumegus fin tocmai pentru asa ceva . Eu sunt adeptul acestui chit fiindca se intrepatrund fibrele lemnului cu fibrele rumegusului si are aderenta mare , bineinteles la nivel microscopic . Asa stiu ca fac tamplarii din "scoala veche " .Pana acum am urmarit cu interes din umbra astept numarul viitor al revistei deoarece e gata pana atunci



salut,

faza cu "umbra" o fac si eu :mellow:) adik citesc tot ce apare si i au ce e mai bun... eu nu inteleg o chestie...de ce tot vorbiti pe chituit primul strat de bordaj? sau aracet plus rumegus, adica ar fi bun pt situatia cand ai un pik de distanta intre file...acolo un 1-2mm( vb de acelea de pe coaste ca e destul de greu sa stea unite fix, mereu ramane un mik spatiu).
cel mai bine si mai corect dupa parerea mea este dupa ce se termina primul strat de bordaj un pik de slefuire ( cu un smilgher foarte fin) si apoi lipit al doilea strat. aceasta chituire sau reparare cu aracet de ce vb tu as facea doar in cazul in care ti am mai zis un pik de spatiu, dar altfel mi se pare degeaba...
si app al 2 strat de bordaj apare prin nr 30 si ceva nu mai stiu exact.
0

#1208 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 10 July 2011 - 05:01 PM

sa va arat si niste poze cu ce am lucrat pana acum...asta e dana mea:))Fisier atasat  DSC04194.JPG (75.1K)
Number of downloads: 308

Fisiere atasate


0

#1209 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 10 July 2011 - 05:09 PM

revin al doilea strat de bordaj apare in nr 35 si 36
0

#1210 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2011 - 06:06 PM

Vezi postareacipf75, la 10 July 2011 - 04:09 PM, a spus:

interesanta bormasina ta de gaurit. e cumva luata de pe sierra (nu fac reclama)?


Nici eu nu fac reclama! Am luat-o de la Hornbach.


Vezi postareatheodore_008, la 10 July 2011 - 04:16 PM, a spus:

salut...
eu intentionez sa motorizez macheta...si vroiam sa te intreb de unde poti sa faci rost de elicea Raboesch 162 ? arata foarte bine. am vazut-0 pe niste situri din afara, dar asa in tara se gaseste?
si inca ceva...ca vad ca te pricepi mai bine...poti sa postezi o lista cu tot ce trebuie achizitionat ptr motorizare? si neaparat detaliata (adik la motor ce tip dimensiuni rpm ) k asta fiecare isi alege cum crede mai bine... adica elice arbori samd.


Raboesch 162 de la deansmarine.co.uk. Din pacate la AutoRc nu sunt pe stoc. Lista completa si precisa cu motorizarea nu pot sa dau pentru ca inca mai am dubii in ceea ce priveste acest lucru. Pe topicul dedicat motorizarii s-au exprimat destule opinii interesante despre subiect.

Personal imi plac eliciile Raboesch 162; arborii cred ca o sa ii confectionez eu iar motoarele o sa le achizitionez mult mai tarziu. Sa vedem ce se mai intampla si ce mai apare in acest timp.




Cu stima!

Emil
0

#1211 Useril este offline   tom cat 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 828
  • Inregistrat: 01-July 10
  • Gender:Male
  • Location:Brasov
  • Interests:modelismul

Postat 10 July 2011 - 08:21 PM

Salutare. Nu vreau sa ma bag ca musca in lapte, dar...... i-mi mai arunc si eu cate un ochi pe acilea. Acum..... daca tot m-am bagat in seama, legat de motorizarea pentru Conu' Bismarck eu i-mi expun parerea pe care am probat-o in urma cu 2 saptamani pe Bismarck-ul de constructie proprie ( http://www.rhcforum....200-de-la-zero/ ).
Am ales varianta cu 2 motoare, din comoditate dar si datorita faptului ca nu vad de ce ar trebuii echipat cu 3 motoare, dar..... asta este parerea mea.
Deci....... motoarele sunt IGARASHI SP3650-65 (cele mai bune de pana acum ) legate de elici cu reductor de 3,7 la 1 . Elicile sunt in 3 pale de 35 mm diametru. Regulatorul este de 35 A (merge lejer si unul de 25 A) iar ca accu am folosit doi PbAC de 6 V si 4,5 A.
Concluzie....... modelul s-a comportat nesperat de bine, motoarele ....... excelente, putere mare, consum redus , nu se incalzesc ....., regulatorul ..... IDEM, autonomia....... dupa doua ore jumate incontinu, cu pauza de maxim 10 min. ..... de zapaceala si manevre de tot felul .........potentialul accu era de inca cel putin o ora jumate de barcit pe garla. Viteza....... excelenta pentru natia asta de model, aproape ....scale 1:200 fata de cel real.
Pana la asemenea rezultate am incercat nenumarate variante de motorizare, asa ca...... motoarele din seria Power-600 sunt mult prea puternice, dar..... sunt bune. Seria 400 ...... exclus ( fara racire se incing de le ia nevoia) Seria 480 consuma enorm de mult plus se incing. Seria Power-540.... mai bine NU. Motorasele de ....casetofon....... mai bine o lasati balta si renuntati la motorizare, recomand numai pentru folosirea la vreo antena radar, ca in rest.......
De restu motoarelor ( inca v'o 6 natii) nu mai are rost se specific, mai multe dezavantaje decat avantaje, asa ca...... ganditiva bine inainte de a face o alegere de care sa fiti dezamagiti ulterior.
Varianta elicilor........ la toate tipurile de motoare daca se folosesc elici cu diametru mai mic sau egal cu 30 mm .....se incing motoarele , chiar daca se merge pe varianta reductoarelor , in plus suprasolicita motoarele si regulatorul. Daca totusi se doreste folosirea elicelor de 25-30 mm atunci obligatoriu sistem de racire pentru motoare si regulator(are), dar...... se iroseste energie si timp de functionare de pomana.
Acum..... ce am avut de spus ...am spus, cine considera informatiile utile si crede ca se poate folosi de ele.....bine, cine considera ca am poluat topikul..... sa scuze impertinenta de care am dat dovada.
Saluate si spor la pigulit navalistilor.
Imagine postata
......si poate totusi
0

#1212 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 10 July 2011 - 11:08 PM

Vezi postareatom cat, la 10 July 2011 - 08:21 PM, a spus:

Salutare. Nu vreau sa ma bag ca musca in lapte, dar...... i-mi mai arunc si eu cate un ochi pe acilea. Acum..... daca tot m-am bagat in seama, legat de motorizarea pentru Conu' Bismarck eu i-mi expun parerea pe care am probat-o in urma cu 2 saptamani pe Bismarck-ul de constructie proprie ( http://www.rhcforum....200-de-la-zero/ ).
Am ales varianta cu 2 motoare, din comoditate dar si datorita faptului ca nu vad de ce ar trebuii echipat cu 3 motoare, dar..... asta este parerea mea.
Deci....... motoarele sunt IGARASHI SP3650-65 (cele mai bune de pana acum ) legate de elici cu reductor de 3,7 la 1 . Elicile sunt in 3 pale de 35 mm diametru. Regulatorul este de 35 A (merge lejer si unul de 25 A) iar ca accu am folosit doi PbAC de 6 V si 4,5 A.
Concluzie....... modelul s-a comportat nesperat de bine, motoarele ....... excelente, putere mare, consum redus , nu se incalzesc ....., regulatorul ..... IDEM, autonomia....... dupa doua ore jumate incontinu, cu pauza de maxim 10 min. ..... de zapaceala si manevre de tot felul .........potentialul accu era de inca cel putin o ora jumate de barcit pe garla. Viteza....... excelenta pentru natia asta de model, aproape ....scale 1:200 fata de cel real.
Pana la asemenea rezultate am incercat nenumarate variante de motorizare, asa ca...... motoarele din seria Power-600 sunt mult prea puternice, dar..... sunt bune. Seria 400 ...... exclus ( fara racire se incing de le ia nevoia) Seria 480 consuma enorm de mult plus se incing. Seria Power-540.... mai bine NU. Motorasele de ....casetofon....... mai bine o lasati balta si renuntati la motorizare, recomand numai pentru folosirea la vreo antena radar, ca in rest.......
De restu motoarelor ( inca v'o 6 natii) nu mai are rost se specific, mai multe dezavantaje decat avantaje, asa ca...... ganditiva bine inainte de a face o alegere de care sa fiti dezamagiti ulterior.
Varianta elicilor........ la toate tipurile de motoare daca se folosesc elici cu diametru mai mic sau egal cu 30 mm .....se incing motoarele , chiar daca se merge pe varianta reductoarelor , in plus suprasolicita motoarele si regulatorul. Daca totusi se doreste folosirea elicelor de 25-30 mm atunci obligatoriu sistem de racire pentru motoare si regulator(are), dar...... se iroseste energie si timp de functionare de pomana.
Acum..... ce am avut de spus ...am spus, cine considera informatiile utile si crede ca se poate folosi de ele.....bine, cine considera ca am poluat topikul..... sa scuze impertinenta de care am dat dovada.
Saluate si spor la pigulit navalistilor.




salut,
salut

ms de raspuns. este foarte clar si detaliat. se vede ca te pricepi si ai si experienta:)
acum am inteles ce motor trebuie...dar mai vroiam si restul. adica tot ce trebuie ptr a fi functionala. motor ai zis, tip arbore reductor (daca da sau nu) tip elice, acumulatori , radiotelecomanda, daca poti tip cablaje , eventual o schema cu toate aste. iti zik ptr ca am vazut ca ai experienta destula in ale modelismului. sau daca vrei mai exact ce componente ai folosit.
iti zik asta ptr ca sunt cam indecis in privinta motoarelor (cu sau fara reductor) si a arborilor.
0

#1213 Useril este offline   antonovnicolae 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 14-June 11

Postat 11 July 2011 - 08:31 AM

Pentru cei care nu au terminat de lipit filele, eu am folosit cu succes Loctite powerGel, te scuteste de foarte multe complicatii, e si flexibilhttp://www.denicom.bg/images//upload//PIC436653.jpg
0

#1214 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 11 July 2011 - 01:04 PM

Vezi postareaantonovnicolae, la 11 July 2011 - 08:31 AM, a spus:

Pentru cei care nu au terminat de lipit filele, eu am folosit cu succes Loctite powerGel, te scuteste de foarte multe complicatii, e si flexibilhttp://www.denicom.bg/images//upload//PIC436653.jpg

Acelasi lipici am folosit si eu si il recomand tuturor. :)
0

#1215 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2011 - 01:07 PM

Cred ca o spun a patra oara, cel putin: exista motoare si motoare. Cele cu putine spire si sarma groasa, adica cele care au in denumire in general cuvantul "speed" sau '"power", sunt destinate avioanelor in special, masinilor onroad de viteza si cel mult barcilor de viteza. Acestea nu sunt bune la aceasta macheta. Se comporta cum a spus Tom cat. Apoi sunt motoarele cu multe spire si cu sarma subtire, care pot merge la tensiuni mai mari, ce consuma mai putin, dar au cuplul motor mai bun. Acestea sunt foarte potrivite la Bismarck. Pot fi si 400 sau 390 sau 370, numai sa indeplineasca conditia de mai sus si vor merge fara sa se incalzeasca cu elici de 25 mm. Nu trebuie musai sa fie 540.

Ce sunt aceste numere: 370, 380, 390, 400, 480, 500, 540, 600, 660, 700 ? Sunt niste numere ce definesc marimea motorului, definite pentru prima oara de firma Mabuchi, cea ce este considerata parintele motoraselor electrice. Au legatura cu lungimile motoarelor dar trebuie tinut cont si de diametre, adica 370 pana la 480 au diametrul intre 26 si 28mm, 500 pana la 660 au cca. 35-36mm si 700 au cca. 42-43mm.

Nu stiu ce flotabilitate va avea acest model, datorita constructiei lui atipice din bucati de lemn ce nu trebuie sa depaseasca dimensiunile pachetului cu revista si deci a cantitatii mai mare de lemn necesara pentru a asigura totusi o rezistenta a corpului. Apoi suprastructura fiind cu multe piese metalice, iar ma gandesc ca nu va avea aceeasi flotabilitate ca vaporul lui Tom cat care este facut "de la 0", adica dupa alte planuri si cu alte materiale. Din aceasta cauza, m-as gandi la fiecare suta de grame pe care as pune-o in plus. Daca modelistii din occident care sunt mai avansati cu aparitia revistei, au folosit si ei motoare 540 si punand pe apa modelul, acesta statea scufundat corect - pana la linia de plutire, n-am nimic cu motoarele 540. Dar trebuie sa stiti ca un motor tip 540 cantareste cam cu 100 de grame mai mult ca un 390 si are raza de 18mm in loc de 14mm ceea ce o sa va dea alte griji la pozitionarea axului caci am inteles ca aici sunteti "putin cam inghesuiti".

Aceasta postare a fost editata de navigator: 11 July 2011 - 01:23 PM



0

#1216 Useril este offline   Amatoru' 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 08-July 11

Postat 11 July 2011 - 02:12 PM

Vezi postarearazvan.niculae, la 07 June 2011 - 10:44 AM, a spus:

Planking clamps home made dintr-un platband de aluminiu :
Atasament 1.jpgAtasament 2.jpgAtasament 3.jpg


Ai putea sa faci o mica afacere :)
Mai am un coleg care construieste si el, si nu ne-ar strica cateva planking-clamps home-made :unsure:
0

#1217 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 11 July 2011 - 03:52 PM

Am reusit sa construiesc partea din punte de numarul viitor(fara cele 2 piese de pe margine)si a iesit destul de bine.....(mam folosit de un site care arata toate nuemrele)Imi spune si mie cineva cum pot atasa poze?
0

#1218 Useril este offline   most_wanted_racer_alive 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 03-July 11
  • Gender:Female
  • Location:Botosani

Postat 11 July 2011 - 07:35 PM

andreitulcea, uite cum faci. Cand deschizi fereastra ca sa raspunzi, sub spatiul unde scrii pe stanga ta este un buton pe care scrie Rasfoire. Dai clic pe el si poti alege poza din calculatorul tau pe care vrei sa ne-o arati. Dai OK. Si apoi dai clic pe butonul albastru "Ataseaza acest fisier". Il lasi putin timp sa incarce poza apoi vezi ca iti apare o lista unde e si numele pozei tale. Din partea dreapta alegi "Adauga in postare". Si vei vedea ca in textul pe care il scrii apare un sir de caractere intre paranteze [ ] care iti indica faptul ca poza este acolo. Pentru a verifica faptul ca toata lumea va vedea poza ta, da si tu un "Vezi inainte de a posta" (e putin mai jos) ca sa vezi aranjarea in pagina.

Pasii mentionati de mine ii faci pentru fiecare poza in parte.

Vezi ca poti pune poze care cumuleaza maxim 500kb la fiecare postare, asa ca trebuie sa le micsorezi. Poti folosi Paint in cazul asta.

Spor la treaba in continuare ! :pardon:

valeuciprian: misto mai arata cu bordajul pe el ! :yahoo:

Aceasta postare a fost editata de most_wanted_racer_alive: 11 July 2011 - 07:36 PM

0

#1219 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 11 July 2011 - 08:07 PM

Merci de apreciere...hai ca si al tau prinde contur frumusel.Succes.

Vezi postareamost_wanted_racer_alive, la 06 July 2011 - 02:29 PM, a spus:

Si mai adaug eu o intrebare: cei care il vor face static (de frumusete) vor avea elice (de dragul autenticitatii) ?

Da...eu ii voi pune 3 elici...cred ca ma apuc de gaurit filele...doar o intrebare am...elicea de 20 de mm diametru este prea mica in comparatie cu dimensiunile navei?

Am refacut bordajul la pupa.

Fisiere atasate


0

#1220 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 11 July 2011 - 09:31 PM

Vezi postareamost_wanted_racer_alive, la 06 July 2011 - 02:29 PM, a spus:

Si mai adaug eu o intrebare: cei care il vor face static (de frumusete) vor avea elice (de dragul autenticitatii) ?

Zic ca daca il facem asa "static (de frumusete)" nu trebuie sa ii punem elicii... nici turele... nici macar nu il mai vopsim... si pana la urma urmei nici macar nu il mai construim. :pardon:
Om bun! Sigur ca o sa aiba de toate! Asta este si rostul unei machete statice: sa semene cat mai fidel cu nava reala. Sa aiba detalii cat cuprinde si sa respecte intru totul forma, proportiile, vopsirea. O macheta BUNA trebuie sa te faca sa crezi ca un vrajitor a micsorat nava de 200 de ori si ti-a pus-o tie in vitrina ca sa te minunezi de abundenta detaliilor. Ca sa intelegi ce se poate face in domeniul machetistic iata aici: http://www.militarymodelling.com/

Am mai spus-o de cateva ori pana acum (si daca nu am spus-o, o repet :yahoo: ) : acesta este o MACHETA si ar trebui inteleasa complexitatea construiri uneia. Se pune foarte mult accentul pe motorizare, RC, si asa mai departe,scapindu-se din vedere munca imensa care va trebui depusa la crearea unor detalii cat mai fidele. Macheta merita motorizata doar daca prin aceasta nu este afectata forma si fidelitatea modelului. Daca doresti sa faci o nava care sa se asemene doar vag cu Bismark-ul eu zic ca nu trebuie sa astepti 140 de saptamani. Iti cumperi o coca de fibra, o motorizezi cu cel mai tare motor de navo iar apoi ii pui niste turele o zvastica si o botezi Bismark si gata.

Cu stima!

Emil
0

#1221 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 12 July 2011 - 07:47 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 11 July 2011 - 08:07 PM, a spus:

Merci de apreciere...hai ca si al tau prinde contur frumusel.Succes.

Da...eu ii voi pune 3 elici...cred ca ma apuc de gaurit filele...doar o intrebare am...elicea de 20 de mm diametru este prea mica in comparatie cu dimensiunile navei?

Am refacut bordajul la pupa.

Bismarck avea elice de 4700mm diametru, in concluzie elicea de 20mm este putin cam mica.
0

#1222 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2011 - 09:07 PM

Au sosit eliciile!! Din pacate doar doua din ele. Una mai face o saptamana pe drum. Pentru cei interesati - iata cateva poze:

Fisier atasat  DSC_0002.JPG (123.26K)
Number of downloads: 247 Fisier atasat  DSC_0004.JPG (155.97K)
Number of downloads: 238

Tip: Raboesch 162; Diametrul: 25mm; Filet: M3

Cu stima!

Emil
0

#1223 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 12 July 2011 - 09:17 PM

Foarte potrivite.


0

#1224 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 13 July 2011 - 08:43 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 12 July 2011 - 09:07 PM, a spus:

Au sosit eliciile!! Din pacate doar doua din ele. Una mai face o saptamana pe drum. Pentru cei interesati - iata cateva poze:

Atasament DSC_0002.JPG Atasament DSC_0004.JPG

Tip: Raboesch 162; Diametrul: 25mm; Filet: M3

Cu stima!

Emil

Da...sunt frumoase...dar cam scumpute zic eu...nu?...ajung la vreo 25 de ron pe bucata?
Eu cred ca o sa cumpar elici de plastic.
0

#1225 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 13 July 2011 - 09:23 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 13 July 2011 - 08:43 AM, a spus:

Da...sunt frumoase...dar cam scumpute zic eu...nu?...ajung la vreo 25 de ron pe bucata?
Eu cred ca o sa cumpar elici de plastic.


Pai de plastic o sa vina de la Hachette. Acuma depinde cat de solide sunt.


Emil
0

#1226 Useril este offline   inflames 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 16
  • Inregistrat: 23-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 13 July 2011 - 11:33 AM

O intrebare am la voi. Ma pot apuca sa asamblez nr 14,15,16 fara sa fi montat in prealabil nr 12 si 13? Adica sunt dependente unele nr fata de altele?Multumesc.
0

#1227 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 13 July 2011 - 01:51 PM

Adica din numerele 12 si 13 sa folosesti doar filele...nu?...da te poti apuca dar prima data lipeste piesele 58.
0

#1228 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 14 July 2011 - 01:05 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 12 July 2011 - 09:07 PM, a spus:

Au sosit eliciile!! Din pacate doar doua din ele. Una mai face o saptamana pe drum. Pentru cei interesati - iata cateva poze:

Atasament DSC_0002.JPG Atasament DSC_0004.JPG

Tip: Raboesch 162; Diametrul: 25mm; Filet: M3

Cu stima!

Emil




salut,

Te am mai intrebat de elice...ai facut comanda din afara? cat te-au costat? si de unde.
si inca ceva, ai zis ca sunt de 20mm diametru... daca ar fi sa pastram proportiile adevaratul bismarck avea alicele de 4700mm asta ar venii pt macheta noastra o elice de 23.5mm. aprox 24. acum intreb si eu ca banuiesc ca nu exista fix dimensiunea asta. nu ar fi mai indicat una de 24-25mmm? daca exista asa ceva. dk nu cea pe care ai ales o e perfecta.
0

#1229 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 14 July 2011 - 01:37 PM

Vezi postareatheodore_008, la 14 July 2011 - 01:05 AM, a spus:

salut,

Te am mai intrebat de elice...ai facut comanda din afara? cat te-au costat? si de unde.
si inca ceva, ai zis ca sunt de 20mm diametru... daca ar fi sa pastram proportiile adevaratul bismarck avea alicele de 4700mm asta ar venii pt macheta noastra o elice de 23.5mm. aprox 24. acum intreb si eu ca banuiesc ca nu exista fix dimensiunea asta. nu ar fi mai indicat una de 24-25mmm? daca exista asa ceva. dk nu cea pe care ai ales o e perfecta.


Salut!


Sunt de la Deans Marine. Raboesch 162 25mm.

Ai dreptate marimea redusa la scara este de 23.5mm dar 25 mm eu zic ca sunt foarte OK.

Cu stima!

Emil
0

#1230 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 14 July 2011 - 03:31 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 13 July 2011 - 09:23 AM, a spus:

Pai de plastic o sa vina de la Hachette. Acuma depinde cat de solide sunt.


Emil

In ce numar va fi asta?
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • 43
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro