Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1171 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 06 July 2011 - 12:58 PM

Vezi postareaAhernar, la 06 July 2011 - 12:36 PM, a spus:

In schimb am instalat motorasul central si am gaurit piesa turnata .A iesit perfect.


Se pare ca motorul iese din gabaritul celor doua coaste, in partea lor inferioara. Cum vei monta filele de bordaj?
0

#1172 Useril este offline   Serginho888 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 51
  • Inregistrat: 29-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Oradea
  • Interests:Modelism

Postat 06 July 2011 - 02:18 PM

Pana la urma primim de la revista si tijele pentru elice sau trebuie sa le luam noi? Ca sa stiu daca trebuie taiate filele unde trebuie sa iasa tijele. Multumesc.
0

#1173 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 02:28 PM

Vezi postareaciucanu, la 06 July 2011 - 12:58 PM, a spus:

Se pare ca motorul iese din gabaritul celor doua coaste, in partea lor inferioara. Cum vei monta filele de bordaj?


Ai vazut bine , o sa trebuiasca sa fiu creativ cand bordez dar nu e o problema avand in vedere ca sunt doua straturi de file.Primul o sa fie lipsa in dreptul motorului, poate o sa iau 1mm si din nr2 .
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#1174 Useril este offline   most_wanted_racer_alive 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 03-July 11
  • Gender:Female
  • Location:Botosani

Postat 06 July 2011 - 02:29 PM

Si mai adaug eu o intrebare: cei care il vor face static (de frumusete) vor avea elice (de dragul autenticitatii) ?
0

#1175 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 03:04 PM

Vezi postareaAhernar, la 06 July 2011 - 12:36 PM, a spus:

In schimb am instalat motorasul central si am gaurit piesa turnata .A iesit perfect.

Salut!


Observatie!!! La tine axul motorului central pare a fi plasat mai sus decat arborii laterali. La Bismark este invers axul central este cu 3mm mai jos decat cele doua laterale (la scara 1:200).

Cum vei rezolva problema?

Cu stima!

Emil
0

#1176 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 06 July 2011 - 03:09 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 06 July 2011 - 03:04 PM, a spus:

Salut!


Observatie!!! La tine axul motorului central pare a fi plasat mai sus decat arborii laterali. La Bismark este invers axul central este cu 3mm mai jos decat cele doua laterale (la scara 1:200).

Cum vei rezolva problema?

Cu stima!

Emil

E ok plasat axul, presupun ca s-a orientat dupa piesa D, mai are de rezolvat problema bordarii.
0

#1177 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 03:23 PM

Vezi postareaciucanu, la 06 July 2011 - 03:09 PM, a spus:

E ok plasat axul, presupun ca s-a orientat dupa piesa D, mai are de rezolvat problema bordarii.


Ma indoiesc! Dupa calculele mele orientandu-ma dupa planuri axul trebuie sa fie mai jos decat cele laterale, ori daca nu ma insel acela este un motor de casetofon deci cam 3cm diametrul, plasat la 2mm de fund => axul este la 17mm de fundul chilei. Ori el trebuie sa fie cam la 7mm de fundul chilei.
Fisier atasat  38 - The Battleship Bismarck_Page_042.jpg (187.78K)
Number of downloads: 161


Verificati si voi.

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 06 July 2011 - 03:25 PM

0

#1178 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 06 July 2011 - 04:29 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 06 July 2011 - 03:23 PM, a spus:

Ma indoiesc! Dupa calculele mele orientandu-ma dupa planuri axul trebuie sa fie mai jos decat cele laterale, ori daca nu ma insel acela este un motor de casetofon deci cam 3cm diametrul, plasat la 2mm de fund => axul este la 17mm de fundul chilei. Ori el trebuie sa fie cam la 7mm de fundul chilei.
Atasament 38 - The Battleship Bismarck_Page_042.jpg


Verificati si voi.

Emil

Emile,

Ne invartim in gol...lucrurile sunt simple, axul motorului central are o pozitie clara, determinata de piesa D, nici mai sus, nici mai jos.

Fisiere atasate


0

#1179 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 04:42 PM

Vezi postareaciucanu, la 06 July 2011 - 04:29 PM, a spus:

Emile,

Ne invartim in gol...lucrurile sunt simple, axul motorului central are o pozitie clara, determinata de piesa D, nici mai sus, nici mai jos.


Adevar graiesti! Eu estimam dupa ce am vazut in poza la @Ahernar. Pur si simplu mi se pare mai sus decat presetupa etamboului. Repet: din poza mi se pare ca axul motorului este ceva mai sus chiar decat cele doua axe laterale. Voiam sa stiu de la el daca e asa si daca da, cum rezolva asta.


Piese din rasina (piesa D); etamboul navei trebuie gaurita fix in centru acolo unde vine presetupa axului, iar de aici putem insemna locul unde va iesi axul central. Deci iti dau dreptate 100%.

Cum ajung acasa o sa ma pun pe treaba si o sa gauresc piesa din rasina si o sa fac masuratorile. Revin cu poze.

Cu stima!

Emil
0

#1180 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 06 July 2011 - 04:56 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 06 July 2011 - 04:42 PM, a spus:

Adevar graiesti! Eu estimam dupa ce am vazut in poza la @Ahernar. Pur si simplu mi se pare mai sus decat presetupa etamboului. Repet: din poza mi se pare ca axul motorului este ceva mai sus chiar decat cele doua axe laterale. Voiam sa stiu de la el daca e asa si daca da, cum rezolva asta.


Piese din rasina (piesa D); etamboul navei trebuie gaurita fix in centru acolo unde vine presetupa axului, iar de aici putem insemna locul unde va iesi axul central. Deci iti dau dreptate 100%.

Cum ajung acasa o sa ma pun pe treaba si o sa gauresc piesa din rasina si o sa fac masuratorile. Revin cu poze.

Cu stima!

Emil

Bafta la gaurit...eu m-am dus cu etamboul la un "meserias", ce avea o masina de gaurit stationara si...exact..mi l-a spart
0

#1181 Useril este offline   Pauluno 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 03-February 11

Postat 06 July 2011 - 05:31 PM

Salutare lume. Dupa cum vedeti, sunt mai tacut, adica ''ma uit si privesc''. Cand ma uit la ce faceti si prin ce peripetii treceti ma ia groaza. De aia m-am si hotarat sa-l fac static. Si m-am hotarat sa ma apuc de nava prin toamna-iarna, sa vad prin ce belele mai treceti, sa nu o patesc si eu. Eu cred ca as innebuni daca cineva mi-ar sparge piesa aceea alba.
0

#1182 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 06 July 2011 - 05:57 PM

Pauluno...baga-te pe treaba...ori acum ori la toamna tot aia e...banii ii dai...macar sa ai multumirea in fiecare saptamana ca ai realizat ceva cu banutii investiti in macheta.
Spor.
0

#1183 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 06 July 2011 - 06:10 PM

Vezi postareaPauluno, la 06 July 2011 - 05:31 PM, a spus:

Salutare lume. Dupa cum vedeti, sunt mai tacut, adica ''ma uit si privesc''. Cand ma uit la ce faceti si prin ce peripetii treceti ma ia groaza. De aia m-am si hotarat sa-l fac static. Si m-am hotarat sa ma apuc de nava prin toamna-iarna, sa vad prin ce belele mai treceti, sa nu o patesc si eu. Eu cred ca as innebuni daca cineva mi-ar sparge piesa aceea alba.


Mi-am luat masurile de siguranta, in cazul in care aveam ghinionul sa dau peste un Dorel, ceea ce s-a si intamplat, mi-am luat doua numere 14 :drinks:
0

#1184 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 08:10 PM

Salut!

Revin cu problema motorasului lui @ Ahernar. Iata de ce mi se pare ciudata pozitia.

Fisier atasat  DSC_0005.JPG (59.35K)
Number of downloads: 247 Fisier atasat  DSC_0007.JPG (94.59K)
Number of downloads: 255

In prima poza se poate vedea diferenta de "nivel" dintre presetupa eliciei si axul motorului, si inca nu e suficient de sus ca sa nu iasa dun carena.

Cu stima!

Emil
0

#1185 Useril este offline   Ahernar 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 739
  • Inregistrat: 20-December 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 08:12 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 06 July 2011 - 04:42 PM, a spus:

Adevar graiesti! Eu estimam dupa ce am vazut in poza la @Ahernar. Pur si simplu mi se pare mai sus decat presetupa etamboului. Repet: din poza mi se pare ca axul motorului este ceva mai sus chiar decat cele doua axe laterale. Voiam sa stiu de la el daca e asa si daca da, cum rezolva asta.


Piese din rasina (piesa D); etamboul navei trebuie gaurita fix in centru acolo unde vine presetupa axului, iar de aici putem insemna locul unde va iesi axul central. Deci iti dau dreptate 100%.

Cum ajung acasa o sa ma pun pe treaba si o sa gauresc piesa din rasina si o sa fac masuratorile. Revin cu poze.

Cu stima!

Emil


E corect ce ai vazut . Explicatia e ca la mine axul e flexibil iar gaura din piesa turnata o sa fie plina de vaselina . Cum motorul nu este deloc puternic (2-5w) nu anticipez o degajare mare de caldura prin frecare
HK500GT ,EZGlider twin ,Mini Tricopter
0

#1186 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 08:19 PM

Asa cum am promis am gaurit piesa etamboului.

1. Marcarea cat mai precisa a centrului :

Fisier atasat  DSC_0009.JPG (97.04K)
Number of downloads: 386 Fisier atasat  DSC_0010.JPG (97.5K)
Number of downloads: 334

2. Mecanismul de "tortura". Am folosit un spiral de 1mm pentru inceput ca sa am precizie si ca sa nu se crape piesa fortand o gaura mare de la inceput.

Fisier atasat  DSC_0012.JPG (113.04K)
Number of downloads: 378 Fisier atasat  DSC_0014.JPG (71.52K)
Number of downloads: 365

3. Inainte de inceperea gauririi m-am asigurat ca piesa etamboului este perpendiculara pe masa de gaurit:

Fisier atasat  DSC_0017.JPG (99.34K)
Number of downloads: 402
0

#1187 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 08:22 PM

4. Gaurirea am facut-o progresiv incepand cu 1mm, 2mm si m-am oprit la 2.5mm diametru deocamdata

Fisier atasat  DSC_0015.JPG (71.59K)
Number of downloads: 243 Fisier atasat  DSC_0018.JPG (99.98K)
Number of downloads: 229

Iata rezultatul final:

Fisier atasat  DSC_0021.JPG (113.39K)
Number of downloads: 257

Cum nu intentionez sa motorizez macheta (cu toate ca ma mai gandesc inca) probabil voi folosi gaura pentru un ax de fixare a eliciei. Eliciile vor fi totusi Raboesch 162 caci arata prea bine in raport cu cele pe care la dau cu macheta.

Bafta si voua!

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 06 July 2011 - 08:27 PM

0

#1188 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2011 - 08:30 PM

Vezi postareaAhernar, la 06 July 2011 - 08:12 PM, a spus:

E corect ce ai vazut . Explicatia e ca la mine axul e flexibil iar gaura din piesa turnata o sa fie plina de vaselina . Cum motorul nu este deloc puternic (2-5w) nu anticipez o degajare mare de caldura prin frecare

Aha! Ma gandeam si eu ca vei folosi fie ax flexibil fie vre un angrenaj 1:1 ascuns in etambou. Caldura nu cred ca va degaja mai ales ca motorasul tau are limitator centrifugal de turatie.


Cu stima!

Emil
0

#1189 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 09 July 2011 - 04:12 AM

despre constuctie si probleme de constructie sfaturi si idei pe topicul acesta
discutia despre motorizare este pe alt topic:P
0

#1190 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 09 July 2011 - 08:44 AM

salutare

Pun si eu o intrebare, mai am sansa sa gasesc toate numerele revistei, Incepand de la 1?
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#1191 Useril este offline   Pauluno 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 31
  • Inregistrat: 03-February 11

Postat 09 July 2011 - 12:23 PM

Pentru bogdan_minitehnicus: in Timisoara,da. Ieri le-am vazut pe toate. Sau aproape toate.
0

#1192 Useril este offline   MR-JW 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 522
  • Inregistrat: 15-May 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2011 - 10:17 PM

Bine ai venit in club.

Ai grije doar ca daca pui Bismarck sa-ti traga salteau s-ar putea sa trimita o salva si sa plutesti tu :clapping:

Referitor la reviste vezi la IMEDIO si la chioscurile de ziare de la iesire de la METRO, mai vazusem si la Auchan in untru unde au ei ziare si reviste

Aceasta postare a fost editata de MR-JW: 09 July 2011 - 10:19 PM

0

#1193 Useril este offline   bogdan_minitehnicus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1275
  • Inregistrat: 20-April 07
  • Gender:Male

Postat 09 July 2011 - 11:52 PM

Multumesc de info, ce pot sa zic am fost cam sceptic la inceput, dar se pare ca lucrarea e buna, iar piesele reusite, app cam cat costa un numar de revista si cam cate vor fi?
Valoarea unui modelist adevarat nu se masoara in numarul de posturi ci in realizarile sale...
0

#1194 Useril este offline   pricinosus 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 05-April 11

Postat 10 July 2011 - 01:45 AM

OFFTOPIC
@Emil aka FullMetalJacket

Imi place la nebunie coltul tau de "atelier"! Soarele ala e demential, te inspira. Mi-as dori si eu un loc si timp pentru sportul asta. Sunt ceva ani de cand nu am mai facut nimic legat de navomodelism. Am trecut pe la subsolul "Palatului Pionierilor", acum vreun an, cu gandul sa gasesc atelierul de navo la care ma duceam cand eram in generala. Nu mai e ... acum e crasma....
Deh... Nostalgie.... :clapping:
Insa ma bucur, aproape in fiecare zi, sa urmaresc topicul asta si sa vad ce fac niste pasionati. :clapping:
Felicitari tuturor, si abia astept sa va vad pe IOR.

RESPECT
0

#1195 Useril este offline   cipf75 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 26-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Onesti / j.Bacau

Postat 10 July 2011 - 07:28 AM

Vezi postareabogdan_minitehnicus, la 09 July 2011 - 11:52 PM, a spus:

Multumesc de info, ce pot sa zic am fost cam sceptic la inceput, dar se pare ca lucrarea e buna, iar piesele reusite, app cam cat costa un numar de revista si cam cate vor fi?


un numar costa 15.90 lei si sunt 140... :clapping:
0

#1196 Useril este offline   most_wanted_racer_alive 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 03-July 11
  • Gender:Female
  • Location:Botosani

Postat 10 July 2011 - 10:24 AM

Primul numar e 6.99 ca na, e primul numar, restul de 139 sunt 15,90. Dar pe revista scrie miiiic intr-un colt ca editura isi rezerva dreptul de a modifica pretul ori de cate ori considera ca e nevoie. Sa speram doar ca nu se va intampla asta.

FullMetalJacket si eu am admirat mult "coltul" tau de munca ! Foarte bine echipat pentru sarcina construirii Bismarckului (banuiesc si a altor modele). Eu ma fac de ras cu patratelul meu de masa :)

Pun cateva poze cu stadiul constructiei.

Fisier atasat  bis11.JPG (122.25K)
Number of downloads: 247

Am inceput partea mai dificila a bordajului, dar folosesc cu succes metoda indicata de FullMetalJacket cu umezitul vergelelor si parca e treaba mai usoara :)
Bismarckul meu momentan arata ca un arici, dar alta medota de fixare nu mi-a trecut prin cap. Elasticele de bani nu mai ajuta, intrucat nu mai tin bine vergelele pe coaste.

Fisier atasat  bis12.JPG (121.6K)
Number of downloads: 232 Fisier atasat  bis13.JPG (46.92K)
Number of downloads: 250
0

#1197 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 10 July 2011 - 10:58 AM

Eu am terminat acest numar...caldura de afara a facut ca lipiciul sa se intareasca mai repede.
Mi-au ramas 11 file intregi pentru ca pe partea de pe fundul machetei am folosit si resturile.
Cine imi pune o poza cu prova?Ma uit la piesa 41 si vad ca filele nu sunt lipite de ea...si nu stiu daca e ok sau nu...daca nu e demontez.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de valeriuciprian: 10 July 2011 - 10:59 AM

0

#1198 Useril este offline   valy120396 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 90
  • Inregistrat: 27-December 09
  • Gender:Male
  • Location:targoviste

Postat 10 July 2011 - 11:21 AM

:)

Vezi postareavaleriuciprian, la 10 July 2011 - 10:58 AM, a spus:

Eu am terminat acest numar...caldura de afara a facut ca lipiciul sa se intareasca mai repede.
Mi-au ramas 11 file intregi pentru ca pe partea de pe fundul machetei am folosit si resturile.
Cine imi pune o poza cu prova?Ma uit la piesa 41 si vad ca filele nu sunt lipite de ea...si nu stiu daca e ok sau nu...daca nu e demontez.

salut... si eu am terminat de asamblat nr 16 si din fericire miau mai ramas si 12 baghete.... in legatura cu distanta dintre piesa din rasina si baghete asa sta si la mine nu cred ca este o problema deoarece ma gandesc , ca acolo puteam da cu putin chit auto si se rezolva treaba... alta este problema din cate am vazut in pozele tale .... intr-una din pozele tale care am atasato si eu mai jos este o greseala.... marginile acelea ajutatoare trebuiau slefuite astfel incat bachetele sa atinga marginea care este conturata cu albastru in poza care am atasato eu ... cred ca acolo va trebui sa modifici.... bafta in continuare...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de valy120396: 10 July 2011 - 11:23 AM

0

#1199 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 10 July 2011 - 11:43 AM

Da Valy la aceea poza m-am referit si eu...acum modific.:)...mi-a scapat acel detaliu...bine ca am vazut si am si file pentru a remedia situatia.
0

#1200 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 10 July 2011 - 11:49 AM

Iar referitor la distanta dintre file si piesa de rasina...cred ca trebuia sa fie invers distanta...adica piesa de rasina sa fie mai sus decat filele pentru ca va veni si al doilea strat de file...nu?
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 38
  • 39
  • 40
  • 41
  • 42
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro