Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#2041 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 19 January 2012 - 06:54 PM

Vezi postareaRamsesII, la 17 January 2012 - 10:43 AM, a spus:

Eeeiii.. ma vaicaream si eu putin :) Mi se paruse ca Mircea a fost putin ironic cu incepatorii care se vaita :rolleyes: Imi cer scuze daca nu e asa.

Oricum, n-am lipit nimic inca, nici macar piesa de rasina de deasupra de la prora (numarul 22 parca), nici piesele din numarul 42, 43. Ma tot invart pe langa el si ma uit din toate unghiurile sa gasesc solutia salvatoare :drinks: Nu ma grabesc deloc.


Salutare!
Daca ti-am dat aceasta impresie te rog mult de tot sa ma scuzi.......nu asta mi-a fost intentia......scopul a fost acela de a ajuta chiar daca si eu ma consider un incepator.......de altfel nu esti primul care "mi-o trage" in felul asta.......se pare ca trebuie sa ma retrag in glorie de pe acest forum.....
Bafta in continuare la modelit,
Mircea
0

#2042 Useril este offline   gabibaghera 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 113
  • Inregistrat: 11-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti(Berceni)

Postat 19 January 2012 - 10:00 PM

Vezi postarealeonard71, la 19 January 2012 - 06:31 PM, a spus:

Salutare!

Intrebare intrebatoare! Ce credeti ca e mai bine de folosit la lipirea pieselor 208 si 209 ? Bicomponent sau ”batranul” SuperGlue?

Toate bune!

Leo


Salut.Sigur oricare din cele 2 sant bune mai ales daca intra in acele locasuri fara sa aiba joc.Foloseste si tu ce ai prin casa,nu cred ca e cazul sa dai bani pe bicomponent doar pt asta(asta in cazul in care nu ai luat acel bicomponent pt piesele de rasina).
Gabitu
0

#2043 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 24 January 2012 - 09:29 AM

Recomand folosirea adezivului cu intarire rapida tip gel...Moment Gel ...Bison Gel etc...

A cam intrat lenea in mine si nu m-am ocupat de ultimul numar :drinks:
0

#2044 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 24 January 2012 - 01:34 PM

Salutare tuturor colegilor de suferinta!
Sper ca ma primiti si pe mine in randul incepatorilor.
Ca sa imi aduc contributia de inceput (cu alte cuvinte botezul), pentru cei care cauta acele ace cu "mot" in cap cautati la REAL........are cutii de 100 buc la 3,5 lei.......
Stima,
XYZ
0

#2045 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 24 January 2012 - 05:44 PM

Bun venit XYZ...multumesc de informatie...
0

#2046 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 24 January 2012 - 09:02 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 02 January 2012 - 06:44 PM, a spus:

Daca te referi la carmele anti-ruliu de pe lateralele navei, atunci da! se slefuiesc pe ambele parti.


Cu stima!

Emil




Salutare tuturor!

As vrea să revin la o discuție de acum ceva timp... cârmele anti-ruliu.
S-a spus pe forum că trebuiesc șlefuite pe ambele fețe, am găsit asta și pe alte forumuri, dar am găsit de asemenea și alte păreri.
Am căutat în Anatomy of the Ship - The Battleship Bismarck și la pagina 51 am găsit următoarea imagine: Fisier atasat  carme anti-ruliu.jpg (81.96K)
Number of downloads: 238.
Din câte se vede, se pare că doar una din fețe este șlefuită astfel încât secțiunea să fie ca un triunghi dreptunghic și nu ca un triunghi isoscel.
Care e adevărul?!?!?!

Toate bune!

Leo
0

#2047 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2012 - 12:19 AM

Vezi postarealeonard71, la 24 January 2012 - 09:02 PM, a spus:

Salutare tuturor!
As vrea să revin la o discuție de acum ceva timp... cârmele anti-ruliu.
S-a spus pe forum că trebuiesc șlefuite pe ambele fețe, am găsit asta și pe alte forumuri, dar am găsit de asemenea și alte păreri.
Am căutat în Anatomy of the Ship - The Battleship Bismarck și la pagina 51 am găsit următoarea imagine: Atasament carme anti-ruliu.jpg.
Din câte se vede, se pare că doar una din fețe este șlefuită astfel încât secțiunea să fie ca un triunghi dreptunghic și nu ca un triunghi isoscel.
Care e adevărul?!?!?!
Toate bune!
Leo

Salut!
Imaginea este graitoare. Impresia mea este ca materialul din care sunt taiate aceste carme anti-ruliu (hai sa le zicem asa cu toate ca denumirea nu este chiar exacta d.p.d.v. functional) este cam gros in comparatie cu marimea lor relativa pe care o vedem in plan. O idee ar fi sa incercam sa le slefuim doar pe o fata si sa vedem cum arata (pe o pereche in plus de piese) . (Trial and error). Asta daca s-or mai gasi pe piata cele doua numere. Oricum in revista nu este deloc clar daca se slefuiesc pe o fata sau pe ambele. Pozele ca si explicatiile nu sunt deloc graitoare.
Cu stima!
Emil
PS. Ma gandesc ca daca nu cumva, avand in vedere scara la care este modelul, acest detaliu sa treaca neobservat indiferent de metoda alicata!
0

#2048 Useril este offline   leonard71 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 128
  • Inregistrat: 09-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Medgidia, Romania

Postat 25 January 2012 - 08:48 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 25 January 2012 - 12:19 AM, a spus:

..................

PS. Ma gandesc ca daca nu cumva, avand in vedere scara la care este modelul, acest detaliu sa treaca neobservat indiferent de metoda alicata!


Salut!

Cu siguranţă o să treacă neobservată forma la modelele statice. Pe mine mă interesează însă ce efect ar putea avea asupra stabilităţii în apă a modelului.

Toate bune!

Leo
0

#2049 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 January 2012 - 09:23 AM

Vezi postarealeonard71, la 25 January 2012 - 08:48 AM, a spus:

Salut!
Cu siguranţă o să treacă neobservată forma la modelele statice. Pe mine mă interesează însă ce efect ar putea avea asupra stabilităţii în apă a modelului.
Toate bune!
Leo

Ma gandesc ca suprafata lor este prea mica ca sa influenteze stabilitatea modelului. La nava reala acestea serveau pentru reducerea ruliului, dar asta nu pentru confortul marinarilor ci mai de graba pentru precizia tirului de artilerie. (nu cred ca este cazul la modelul nostru!)
Cu stima!
Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 25 January 2012 - 09:24 AM

0

#2050 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 25 January 2012 - 03:20 PM

Salutare!
Poate sa ma indrume si pe mine cineva care sunt etapele de acum incolo?
Dupa terminarea stratului doi de bordaj, ce se mai face? se slefuieste, se da cu lac si apoi se chituieste ptr eliminarea micilor goluri?
Multumesc anticipat.
XYZ
0

#2051 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 25 January 2012 - 07:04 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 24 January 2012 - 09:29 AM, a spus:

Recomand folosirea adezivului cu intarire rapida tip gel...Moment Gel ...Bison Gel etc...

A cam intrat lenea in mine si nu m-am ocupat de ultimul numar :pardon:

Cand am recomandat folosirea adezivului cu intarire rapida tip gel am facut-o pentru ceea ce e subliniat cu rosu in poza din atasament.
Am terminat si ultimul numar...


Vezi postareaXYZ, la 25 January 2012 - 03:20 PM, a spus:

Salutare!
Poate sa ma indrume si pe mine cineva care sunt etapele de acum incolo?
Dupa terminarea stratului doi de bordaj, ce se mai face? se slefuieste, se da cu lac si apoi se chituieste ptr eliminarea micilor goluri?
Multumesc anticipat.
XYZ

Dupa ce se termina stratul doi de bordaj urmeaza finisarea si vopsirea in grund sa ii spun asa si se continua contructia de pe punte...cu coca nu vei mai avea treaba cam mult timp de acum incolo....iti trimit un mesaj privat.

Fisiere atasate


0

#2052 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 25 January 2012 - 08:01 PM

Vezi postareaXYZ, la 25 January 2012 - 03:20 PM, a spus:

Salutare!
Poate sa ma indrume si pe mine cineva care sunt etapele de acum incolo?
Dupa terminarea stratului doi de bordaj, ce se mai face? se slefuieste, se da cu lac si apoi se chituieste ptr eliminarea micilor goluri?
Multumesc anticipat.
XYZ

Multumesc frumos Valeriu!
Eu ma refeream la coca in sine ce trebuie sa ii mai facem? Mai ales ca eu incerc sa o fac motorizata.........ma refeream la etape......adica intai se chituieste si apoi se da cu lac sau se da cu lac ca sa absoarba bine de tot lemnul si apoi se trece la faza cu chituitul si eventual spritchituitul.....dupa care banuiesc ca o sa trebuiasca sa o abandonam pana undeva pe la nr 100.
Stima,
XYZ
0

#2053 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 26 January 2012 - 04:10 PM

Salutare!
Am ajuns la lipirea piesei de rasina din nr. 43 si este mai lata fata de stratul doi de bordaj.......vad ca si voi ati avut aceleasi probleme.......ce ati facut in cazul asta
Stima,
XYZ

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 26 January 2012 - 04:12 PM

0

#2054 Useril este offline   Zânu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 26 January 2012 - 04:33 PM

Vezi postareaXYZ, la 26 January 2012 - 04:10 PM, a spus:

Salutare!
Am ajuns la lipirea piesei de rasina din nr. 43 si este mai lata fata de stratul doi de bordaj.......vad ca si voi ati avut aceleasi probleme.......ce ati facut in cazul asta
Stima,
XYZ


Ciudat ca ai gasit problema mentionata, dar nu ai gasit si rezolvarea. Eu unul nu m-am ocupat de piesele de rasina inca, dar din cate imi aduc aminte, o solutie propusa si aplicata de unii colegi de aici, a fost taierea pe jumatate a piesei de rasina si subtierea jumatatilor prin slefuire. Trebuie sa ai grija insa, ca slefuirea sa o faci uniform pentru ca cele doua jumatati sa se imbine apoi perfect.
Detalii cred ca gasesti in posturile din urma.

Spor

Aceasta postare a fost editata de Zânu': 26 January 2012 - 04:34 PM

Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#2055 Useril este offline   cristi_olteanu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica si modelism (la nivel de incepator)

Postat 27 January 2012 - 10:24 AM

Salutare dragi impatimiti!

Care dintre voi dezvaluie cam in ce fel a rezolvat sau o sa rezolve problema cu etrava din rasina (piesa 207) pentru ca am vazut (citit pe aici) ca la toti aceasta piesa este mai mare decat partea filata unde trebuie fixata. A lipit-o pana la urma cineva?

Personal am fixat-o provizoriu de macheta cu ajutorul a doua surubele, unul in plan orizontal (pe axa longitudinala a machetei) si unul in plan vertical.

Ma bate gandul ca atunci cand am sa o lipesc sa-i las aceste surubele pentru o mai mare rezistenta in cazul in care ar fi lovita din lateral ca sa nu "sara" din rasina cu care este lipita.
Iata cum arata la mine astfel fixata

Fisiere atasate


0

#2056 Useril este offline   cristi_olteanu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica si modelism (la nivel de incepator)

Postat 27 January 2012 - 10:30 AM

Iata si alte imagini:

Fisiere atasate


0

#2057 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 27 January 2012 - 05:42 PM

Salutare tuturor!
V-ati intrebat de ce ne-au ramas un numar anume de file de bordaj.......ei bine, eu cred ca, pentru un al treilea sau chiar al patrulea strat de bordaj........eu unul.......asa am ales sa elimin problema aparuta la nr. 43 si uite cam ce a iesit.

0

#2058 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 27 January 2012 - 05:49 PM

Vezi postareaXYZ, la 26 January 2012 - 04:10 PM, a spus:

Salutare!
Am ajuns la lipirea piesei de rasina din nr. 43 si este mai lata fata de stratul doi de bordaj.......vad ca si voi ati avut aceleasi probleme.......ce ati facut in cazul asta
Stima,
XYZ


Revin cu alte poze....

Este varianta aleasa de mine si nu oblig pe nimeni sa faca ca mine
Astept reclamatii sau felicitari in cazul asta
Am ales varianta sa lipesc filele mai lungi ca sa am de unde sa slefuiesc si sa ma "pierd" in forma cocii.
Pe la jumatate undeva am lipit file din stratul unu de bordaj (mai am cateva ramase) fiindca nu aveam de ajuns din cele din stratul doi de bordaj mai ales ca in unele locuri am lipit chiar si stratul patru........la fel ca si colegul cristi_olteanu aveam pe alocuri diferente foarte mari.
Spor la treaba !!!
P.S.: sper sa fi fost de ajutor incepatorilor...mai am de finisat in unele locuri...filele din stratul unu de bordaj sunt foarte greu de finisat....am cam consumat din smirghel

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 27 January 2012 - 05:51 PM

0

#2059 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 27 January 2012 - 10:19 PM

Iata pozele cu piesa de rasina de la mine...mentionez ca am slefuit putin si o sa mai slefuiesc...si pe urma v-a urma incarcarea cu chit.

Fisiere atasate


0

#2060 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2012 - 09:23 AM

Vezi postareaXYZ, la 27 January 2012 - 05:49 PM, a spus:

Revin cu alte poze....
Atasament DSC08155.JPG Atasament DSC08156.JPG
Este varianta aleasa de mine si nu oblig pe nimeni sa faca ca mine
Astept reclamatii sau felicitari in cazul asta
Am ales varianta sa lipesc filele mai lungi ca sa am de unde sa slefuiesc si sa ma "pierd" in forma cocii.
Pe la jumatate undeva am lipit file din stratul unu de bordaj (mai am cateva ramase) fiindca nu aveam de ajuns din cele din stratul doi de bordaj mai ales ca in unele locuri am lipit chiar si stratul patru........la fel ca si colegul cristi_olteanu aveam pe alocuri diferente foarte mari.
Spor la treaba !!!
P.S.: sper sa fi fost de ajutor incepatorilor...mai am de finisat in unele locuri...filele din stratul unu de bordaj sunt foarte greu de finisat....am cam consumat din smirghel

Salut!
Arata bine ce ai facut tu!

Eu am incercat sa mai ajustez si din piesa de rasina. Am smirgheluit-o pe partea care se lipeste pe prima coasta, astfel am mai redus din diferenta. Urmeaza lipirea unor file de bordaj (stratul 3) pe care ma gandesc sa le subtiez putin (sa le fac in pana) cu ajutorul unei rindele de modelism.
Cu stima!
Emil
0

#2061 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2012 - 03:47 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 28 January 2012 - 09:23 AM, a spus:

Salut!
Arata bine ce ai facut tu!

Eu am incercat sa mai ajustez si din piesa de rasina. Am smirgheluit-o pe partea care se lipeste pe prima coasta, astfel am mai redus din diferenta. Urmeaza lipirea unor file de bordaj (stratul 3) pe care ma gandesc sa le subtiez putin (sa le fac in pana) cu ajutorul unei rindele de modelism.
Cu stima!
Emil


Multumesc frumos Emil !
Am vrut initial sa iti urmez sfatul cu slefuirea piesei pe suprafata de sprijin de coasta, dar, m-am gandit ca reduc din lungimea ei si apoi dau peste cap un pic suprafetele de deasupra. Am stat stramb si am judecat drept si am luat aceasta decizie de a "umple" cu baghete din stratul unu si doi. Am gandit ca mai bine stau si slefuiesc din "umplutura" decat sa nu mai am pe unde adauga piesele ce urmeaza sa ni le dea. Cu riscul ca ma repet, este alegerea mea.......fiecare are particularitatea lui la nava si face cum crede ca este mai bine.
Dupa multe lupte cu smirghelul si certuri cu "sefa" de acasa fiindca fac praf mult (dar m-am revansat cu aspiratorul), uite ce a iesit:

0

#2062 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

  Postat 28 January 2012 - 03:53 PM

alte poze:

Emil!.....am o rugaminte la tine: acum trebuie sa ii dam cu lac subtire in mai multe straturi ca sa absoarba bine de tot lemnul si dupa aceea o sa acoperim cu chit si sa ii scoatem in evidenta micile imperfectiuni......
Multumesc anticipat,
XYZ din balcon de la etajul doi :) :) :)

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 28 January 2012 - 03:53 PM

0

#2063 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2012 - 04:09 PM

Vezi postareaZânu, la 26 January 2012 - 04:33 PM, a spus:

Ciudat ca ai gasit problema mentionata, dar nu ai gasit si rezolvarea. Eu unul nu m-am ocupat de piesele de rasina inca, dar din cate imi aduc aminte, o solutie propusa si aplicata de unii colegi de aici, a fost taierea pe jumatate a piesei de rasina si subtierea jumatatilor prin slefuire. Trebuie sa ai grija insa, ca slefuirea sa o faci uniform pentru ca cele doua jumatati sa se imbine apoi perfect.
Detalii cred ca gasesti in posturile din urma.

Spor


Salutare!
In rezolvarea pe care am considerat-o eu ca fiind buna, recomand ca filele de bordaj sa fie bine lipite in ambele capete iar in momentul in care o sa slefuiti pana la acea "foita" de care pomenea un coleg prin posturile trecute, sa nu aveti surprize (cum am avut eu) sa se dezlipeasca si sa cam strice pe acolo......
Spor la treaba :) :) :)
0

#2064 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 28 January 2012 - 05:09 PM

Vezi postareaXYZ, la 28 January 2012 - 03:47 PM, a spus:

Am vrut initial sa iti urmez sfatul cu slefuirea piesei pe suprafata de sprijin de coasta, dar, m-am gandit ca reduc din lungimea ei si apoi dau peste cap un pic suprafetele de deasupra. Am stat stramb si am judecat drept si am luat aceasta decizie de a "umple" cu baghete din stratul unu si doi. A

......fiecare are particularitatea lui la nava si face cum crede ca este mai bine.



Asa este! Slefuirea am facut-o cu mare grija ca sa nu stric dimensiunile si aliniamentul cu restul structurii. Oricum mi se parea ca piesa este putin mai mare decat era normal. De obicei suprafata pe care am slefuit-o este suprafata libera la turnare iar asta inseamna ca aici este putin mai mult material decat e normal. Producatorul o slefuieste putin ca sa ii dea aspect comercial dar nu cred ca face masuratori de precizie ca sa se asigure ca piesa este in dimensiuni. Aici se mai poate "jongla" putin cu smirghelul!

Spor la treaba!


Emil

PS. Chestia cu lacul poti sa o faci acum sau poti sa incerci mai intai o prima mana de chit ca sa astupi defectele mari.
0

#2065 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2012 - 05:56 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 28 January 2012 - 05:09 PM, a spus:

Asa este! Slefuirea ... sa ii dea aspect comercial dar nu cred ca face masuratori de precizie ca sa se asigure ca piesa este in dimensiuni. Aici se mai poate "jongla" putin cu smirghelul!
Chestia cu lacul poti sa o faci acum sau poti sa incerci mai intai o prima mana de chit ca sa astupi defectele mari.


Ok Emil!
Am, sa incerc sa dau vreo 2-3 maini de lac ca sa absoarba bine de tot lemnul, o sa il las sa se usuce bine, dupa care o sa dau cu chit Pate ou Bois pe care l-ai recomandat prin postarile trecute.....sper sa iasa bine si sa ma pot lauda iar cu niste poze :) :) :)
Stima,
colegul de suferinta XYZ
0

#2066 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 28 January 2012 - 09:10 PM

Vezi postareaXYZ, la 28 January 2012 - 08:43 PM, a spus:

L-am luat de la Mr. Bricolage.


Salutare tuturor impatimitilor !!!
Ia uitati ce ne rezerva viitorul.

http://www.buildabattleship.co.uk/

Eu deja imi "pregatesc" "sefa" ..... ca sa stie ce o asteapta :good:
Stima.

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 28 January 2012 - 09:14 PM

0

#2067 Useril este offline   Korbu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 09-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 28 January 2012 - 09:18 PM

@XYZ - arata bine si interesant :good:
0

#2068 Useril este offline   Zânu' 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 46
  • Inregistrat: 09-January 12
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Motoare, Airsoft, Fotografie, Grafica

Postat 29 January 2012 - 02:41 AM

Vezi postareaXYZ, la 28 January 2012 - 09:10 PM, a spus:

Salutare tuturor impatimitilor !!!
Ia uitati ce ne rezerva viitorul.

http://www.buildabattleship.co.uk/

Eu deja imi "pregatesc" "sefa" ..... ca sa stie ce o asteapta :drinks:
Stima.


Ma intreb daca o sa putem sa ne facem si noi abonament si sa primim uneltele cadou...
Oricum o sa fie interesant de vazut "bataliile" de pe IOR, dintre Bismarck si Hood :rofl:
Atata timp cat ma voi putea misca, atata timp cat va mai fii un dac care va vrea sa traieasca liber, ne vom bate pentru acest pamant. Bun si frumos. Daca nu mai avem cetati, ne vom bate in ruinele lor. Si cand va mai fi o singura palma de pamant, pe care sa putem sta in picioare.. ne vom bate pentru palma acea. Aceasta e legea! Singura, alta nu cunosc.
0

#2069 Useril este offline   XYZ 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 253
  • Inregistrat: 24-January 12
  • Gender:Not Telling

Postat 29 January 2012 - 07:56 AM

Vezi postareaZânu, la 29 January 2012 - 02:41 AM, a spus:

Ma intreb daca o sa putem sa ne facem si noi abonament si sa primim uneltele cadou...
Oricum o sa fie interesant de vazut "bataliile" de pe IOR, dintre Bismarck si Hood :drinks:

Salutare!
Daca ai un card destept si faci comenzi in Anglia, cu siguranta vei primi acele cadouri.
Eu am un prieten pe acolo si nu stiu cum sa indraznesc la el ......... si cum bani nu prea sunt ........ cred ca o sa ma opresc doar la Bismarck .... poate dupa ce il termin, sa indraznesc sa ma apuc de HOOD ...... oare tot 140 de numere vor fi?
Stima.

Aceasta postare a fost editata de XYZ: 29 January 2012 - 07:59 AM

0

#2070 Useril este offline   Bismarck C. 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 150
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Arad
  • Interests:Navomodelism

Postat 29 January 2012 - 09:00 PM

Citind ultimele pagini ale topicului, am vazut ca si voi ati avut probleme cu partea de rasina de la prora.
Asa este, e prea mare, dar eu am solutionat problema cu mult smirghel si chit.
In ce priveste ordinea operatiilor, intai am chituit, apoi am inceput sa smirgheluiesc, am ales asta pentru ca lemnul in urma lacuirii devine mai lucios ( sticlos ) si m-am gandit ca e foarte posibil sa am probleme cu aderarea chitului la lemn.
Am inceput sa lucrez la Bismarck de la prora spre pupa, acum sunt la jumatatea operatiunilor si mi se pare ca arata foarte bine, partea dificila va fi la pupa, pentru ca trebuie sa gasesc o solutie pentru arbori, adica la iesirea arborilor din corp ma gandesc sa fac un mic suport.
Ca si chit folosesc ROST - chit reparatii pentru lemn si zidarie, e ok, se slefuieste usor doar daca slefuiesti partea acoperita la o ora dupa aplicare, daca nu ajungi sa iti "rogi moartea" :D
Ca si lac folosesc Yacht Villa Wood Protection de la Policolor ( pentru barci si suprafete din lemn )
Nu intentionez sa dau cu grund, doar chit slefuire si lac, pentru ca lacul e foarte bun si umple micile erori.

Principalul lucru care ma intereseaza este care sunt culorile ( codurile ) care trebuiesc folosite ?
Stiu ca ne trebuie gri si rosu, dar ce nuante ?

Nu intreb de negru si de alb ;)

La momentul cand termin de finisat corpul navei, vreau sa il vopsesc ( macar nuanta de gri , pentru ca intentionez sa il bag la apa prin luna mai.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri, si precizez ca nu sfatuiesc pe nimeni sa faca ca si mine, prezint doar ce am facut eu. :wub:
keep it simple stupid
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 67
  • 68
  • 69
  • 70
  • 71
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

22 useri citesc topicul
0 membri, 22 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro