Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1831 Useril este offline   Fatah 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 17-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 November 2011 - 10:17 PM

[quote name='Fatah' timestamp='1321474536' post='525616']
ok, merci mult,
nu m-am hotarat inca daca sa o fac navigabila...in principiu as tinde sa nu, pentru ca o construiesc ca macheta de vitrina, pe de alta parte i-as pune motor ca sa fie o reprezentare cat mai fidela a originalului.
problema majora vis-a-vis de motorizare e ca nu prea ma picep si nici nu stiu cat m-ar costa...
0

#1832 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2011 - 10:26 AM

Vezi postareaFatah, la 16 November 2011 - 09:54 PM, a spus:

Salutare,
Am si eu o intrebare. Am ramas destul de mult in urma cu montajul si nici n-am habar de modelism, adica macheta bismark e prima tentativa de acest gen. Cand am lipit primul strat de bordaj, din greseala, am lipit si piesa de rasina pe care trebuie montata elicea centrala. In afara ca trebuie gaurita mai are vreo implicatie asupra constrtiei urmatoare a navei?
De asemenea, as vrea sa stiu de cati milimetri trebuie sa fie gaura pe care trebuie s-o fac in piesa de rasina.
Multumesc,
Victor

Salut!
Singura problema care ar aparea din cauza ca ai lipit piesa de rasina de la pupa ar fi aceea ca trebuie sa fi atent la lipirea stratului 2 de bordaj. Bordajul trebuie sa iti depaseasca marginile acesteia cu circa 0.3mm (adaos care ar trebui apoi sa dispara la smirgheluire). Gaura de pe mijloc are rost sa o dai doar daca (asa cum s-a mai spus) vrei sa motorizezi vasul si sa il faci cu 3 motoare. Daca nu ai prevazut spatiu pentru tubul pupa in piesele 36 si 37 , instalarea motorului pe mijloc va fi mai dificila. Daca mergi pe varianta cu 2 motoare, atunci o gaura mica in care sa fixezi o sarma de otel ca intaritura pentru prinderea eliciei centrale este suficienta.


Vezi postareaUnderteker04, la 16 November 2011 - 10:04 PM, a spus:

Salutare. Sunt incepator in modelism si in RC, oare as putea sa pun un singur motoras si sistemul de distributie sa il fac prin roti dintate? Ar avea rost sa incerc? Voi ce ziceti?

Solutia cu un motor si distributie prin curele (eventual dintate) a mai fost propusa de cineva. Este o solutie eleganta dar mai greu de realizat (dar nu imposibil). Daca vei face acest lucru vei avea parte de o reusita remarcabila si meriti felicitarile noastre anticipate.
Spor la lucru tuturor.
Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 17 November 2011 - 10:26 AM

0

#1833 Useril este offline   Fatah 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 26
  • Inregistrat: 17-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 November 2011 - 06:06 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 17 November 2011 - 10:26 AM, a spus:

Salut!
Singura problema care ar aparea din cauza ca ai lipit piesa de rasina de la pupa ar fi aceea ca trebuie sa fi atent la lipirea stratului 2 de bordaj. Bordajul trebuie sa iti depaseasca marginile acesteia cu circa 0.3mm (adaos care ar trebui apoi sa dispara la smirgheluire). Gaura de pe mijloc are rost sa o dai doar daca (asa cum s-a mai spus) vrei sa motorizezi vasul si sa il faci cu 3 motoare. Daca nu ai prevazut spatiu pentru tubul pupa in piesele 36 si 37 , instalarea motorului pe mijloc va fi mai dificila. Daca mergi pe varianta cu 2 motoare, atunci o gaura mica in care sa fixezi o sarma de otel ca intaritura pentru prinderea eliciei centrale este suficienta.



Solutia cu un motor si distributie prin curele (eventual dintate) a mai fost propusa de cineva. Este o solutie eleganta dar mai greu de realizat (dar nu imposibil). Daca vei face acest lucru vei avea parte de o reusita remarcabila si meriti felicitarile noastre anticipate.
Spor la lucru tuturor.
Emil

Multumesc mult Emil!
0

#1834 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 17 November 2011 - 07:19 PM

Vezi postareabobo88, la 12 November 2011 - 07:51 PM, a spus:

salut. da am eu idee unde vine montata piesa cu numarul 193. sper ca fotografia sa va dea de inteles.

Am inteles.Multumesc de raspuns
0

#1835 Useril este offline   olimpiu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 87
  • Inregistrat: 30-September 11
  • Gender:Male

Postat 19 November 2011 - 08:01 PM

Buna seara.
Referitor la numarul de azi...35, daca nu pun exact de la jumatate, asa cum scrie in instructiuni, risc sa nu acopar 2-3 mm la prova si la pupa, la piesele de rasina... au dat la marele fix dimensiunile la baghete...sau asa a fost sa "fie", sa nu depaseasca formatul revistei cu care au venit la pachet?

Cu respect,
Olimpiu
0

#1836 Useril este offline   Korbu 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 456
  • Inregistrat: 09-November 10
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Just Keep Walking..

Postat 19 November 2011 - 11:20 PM

Vezi postareaolimpiu, la 19 November 2011 - 08:01 PM, a spus:

Buna seara.
Referitor la numarul de azi...35, daca nu pun exact de la jumatate, asa cum scrie in instructiuni, risc sa nu acopar 2-3 mm la prova si la pupa, la piesele de rasina... au dat la marele fix dimensiunile la baghete...sau asa a fost sa "fie", sa nu depaseasca formatul revistei cu care au venit la pachet?

Cu respect,
Olimpiu

Poti incerca sa le pui de la pupa spre prova ;) tot la acelasi rezultat vei ajunge, numai ca la final nu vei avea lipsa 2-3 mm pupa / prova.
Iar la al doilea rand tai o fila pe jumate ca sa vina impletite. Si tot asa ;)

P.S. aceasta tehnica nu imi apartine, am aflat de pe alt forum si pare ok ;)

Aceasta postare a fost editata de Korbu: 19 November 2011 - 11:22 PM

0

#1837 Useril este offline   Andrei Ciprian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 06-November 11

Postat 20 November 2011 - 01:00 AM

Salut. Eu sunt ceva mai în urmă cu construcția, mai exact la placarea bordajului. Am întors Bismarck-ul cu partea peste care vine puntea în jos și am observat că este curbat. La voi este la fel? „Cine vede și nu știe cică-așa trebuia să fie.”
Mulțumesc.
0

#1838 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 20 November 2011 - 02:49 AM

Este normal atata timp cat curbarea este longitudinala ;) Glumesc un pic, dar da, asa trebuie sa fie.
0

#1839 Useril este offline   Andrei Ciprian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 06-November 11

Postat 20 November 2011 - 03:06 AM

Vezi postareaRamsesII, la 20 November 2011 - 02:49 AM, a spus:

Este normal atata timp cat curbarea este longitudinala ;) Glumesc un pic, dar da, asa trebuie sa fie.


Da, este curbat din proră până la pupă, și este o curbă uniformă să zic așa.
Mersi mult de ajutor.
0

#1840 Useril este offline   musat.mircea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 06-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Braila

Postat 21 November 2011 - 04:08 PM

Vezi postareaAndrei Ciprian, la 20 November 2011 - 01:00 AM, a spus:

Salut. Eu sunt ceva mai în urmă cu construcția, mai exact la placarea bordajului. Am întors Bismarck-ul cu partea peste care vine puntea în jos și am observat că este curbat. La voi este la fel? „Cine vede și nu știe cică-așa trebuia să fie.”
Mulțumesc.



Da-i bataie asa e la toti.
0

#1841 Useril este offline   Andrei Ciprian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 6
  • Inregistrat: 06-November 11

Postat 21 November 2011 - 11:11 PM

Vezi postareamusat.mircea, la 21 November 2011 - 04:08 PM, a spus:

Da-i bataie asa e la toti.

Mi-a plăcut răspunsul tău. Îi dau bătaie tare să ajung la zi.
0

#1842 Useril este offline   vali123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 22 November 2011 - 11:53 AM

salut baieti,

poate ma ajuta si pe mine cineva.In nr.23 am primit o piesa de rasina(numerotata 70).Poate cineva sa masoare acea piesa?Ma refer la inaltimea,latimea maxima.

va multumesc.
0

#1843 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 23 November 2011 - 02:46 PM

Vezi postareavali123, la 22 November 2011 - 11:53 AM, a spus:

salut baieti,

poate ma ajuta si pe mine cineva.In nr.23 am primit o piesa de rasina(numerotata 70).Poate cineva sa masoare acea piesa?Ma refer la inaltimea,latimea maxima.

va multumesc.



Salut Vali!
Piesa mea de rasina, dupa cum reiese si din poza, sta cam asa:
latime 41-42 mm iar inaltime (la ochiometru fiindca este deja lipita) aprox 42-43 mm
Stima,
Mircea

Aceasta postare a fost editata de Mishulica: 23 November 2011 - 02:47 PM

0

#1844 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 24 November 2011 - 08:54 AM

eu am primit piesa mai mica. nu stiu exact dimensiunile, dar cu siguranta e mult mai mica. in revista de sambata am primit un pliant cu un numar de telefon si o adresa de mail pentru a comanda reviste din urma. o sa le scriu un mail si o sa mai cumpar odata piesa de rasina. sper ca de data asta sa fie cea buna.
Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#1845 Useril este offline   Mishulica 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 124
  • Inregistrat: 12-September 11
  • Gender:Not Telling

Postat 24 November 2011 - 10:29 AM

Vezi postareaLAURENTZYU, la 24 November 2011 - 08:54 AM, a spus:

eu am primit piesa mai mica. nu stiu exact dimensiunile, dar cu siguranta e mult mai mica. in revista de sambata am primit un pliant cu un numar de telefon si o adresa de mail pentru a comanda reviste din urma. o sa le scriu un mail si o sa mai cumpar odata piesa de rasina. sper ca de data asta sa fie cea buna.


Salut!
Vezi sa o iei si pe cea veche cu tine ca sa nu gresesti si sa cumperi aceeasi piesa defecta ........ asta asa ca sa ai cu ce compara.....
Spor la treaba,
Mircea

Aceasta postare a fost editata de Mishulica: 24 November 2011 - 10:30 AM

0

#1846 Useril este offline   RamsesII 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 92
  • Inregistrat: 15-January 04

Postat 24 November 2011 - 09:55 PM

Am masurat, a mea are 4.2cm latime si 4cm inaltime. La mine e prea ingusta in partea superioara dar se rezolva.
0

#1847 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 November 2011 - 10:12 PM

Vezi postareavali123, la 22 November 2011 - 11:53 AM, a spus:

salut baieti,
poate ma ajuta si pe mine cineva.In nr.23 am primit o piesa de rasina(numerotata 70).Poate cineva sa masoare acea piesa?Ma refer la inaltimea,latimea maxima.
va multumesc.

Vezi postareaLAURENTZYU, la 24 November 2011 - 08:54 AM, a spus:

eu am primit piesa mai mica. nu stiu exact dimensiunile, dar cu siguranta e mult mai mica. in revista de sambata am primit un pliant cu un numar de telefon si o adresa de mail pentru a comanda reviste din urma. o sa le scriu un mail si o sa mai cumpar odata piesa de rasina. sper ca de data asta sa fie cea buna.

Vezi postareaRamsesII, la 24 November 2011 - 09:55 PM, a spus:

Am masurat, a mea are 4.2cm latime si 4cm inaltime. La mine e prea ingusta in partea superioara dar se rezolva.

Salut!
Cea mai simpla rezolvare pentru aceasta problema cu piesele mai mici de rasina, este sa lipesti pe fata care are material lipsa o bucata de placaj, pe care apoi sa o slefuiesti pana o aduci la dimensiunea corecta. Lipirea se face tot cu epoxiul pe care l-ati fi folosit la lipirea piesei de coca.
Cu stima!
Emil

PS.: Banuiesc ca solutia ere evidenta pentru toata lumea, dar am zis sa-o mentionez totusi.
0

#1848 Useril este offline   vali123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 24 November 2011 - 10:46 PM

multumesc pt raspunsuri.
0

#1849 Useril este offline   vali123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 24 November 2011 - 10:57 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 24 November 2011 - 10:12 PM, a spus:

Salut!
Cea mai simpla rezolvare pentru aceasta problema cu piesele mai mici de rasina, este sa lipesti pe fata care are material lipsa o bucata de placaj, pe care apoi sa o slefuiesti pana o aduci la dimensiunea corecta. Lipirea se face tot cu epoxiul pe care l-ati fi folosit la lipirea piesei de coca.
Cu stima!
Emil

PS.: Banuiesc ca solutia ere evidenta pentru toata lumea, dar am zis sa-o mentionez totusi.


mersi de sfat.problema este ca piesa nu este destul de lata si nu ramane deloc spatiu pentru al-2-lea strat de bordaj orict de mult as slefuii primul strat(aproape am ajuns la ultima coasta).la inaltime da pot sa-i pun un pic de placaj la partea superioara si sa slefuiesc dupa forma piesei de rasina,dar la latime cum sa fac?
0

#1850 Useril este offline   vali123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 24 November 2011 - 11:10 PM

Vezi postareaLAURENTZYU, la 24 November 2011 - 08:54 AM, a spus:

eu am primit piesa mai mica. nu stiu exact dimensiunile, dar cu siguranta e mult mai mica. in revista de sambata am primit un pliant cu un numar de telefon si o adresa de mail pentru a comanda reviste din urma. o sa le scriu un mail si o sa mai cumpar odata piesa de rasina. sper ca de data asta sa fie cea buna.


uite aici raspunsul lor:

Buna ziua,



Pentru a recupera nr.23 din Bismark, aveti doua posibilitati:


1. In baza unei comenzi ferme din partea dvs, acesta va fi livrat la adresa solicitata prin curier, iar plata se va face la primirea coletului. Costul final al unui numar mai vechi este de 42.02 lei.

2. Avand in vedere costul destul de ridicat al unei comenzi ferme, va oferim posibilitatea de a recupera un numar mai vechi in cadrul unui abonament. Va rog sa gasiti alaturat oferta noastra promotionala.
Daca doriti sa nu mai ratati niciun numar de acum inainte, va oferim posibilitatea ca, la realizarea unui abonament pe 1 luna, sa va trimitem un numar mai vechi pe care l-ati pierdut. Acesta va fi inclus in abonament.
Preturile abonamentelor in functie de durata lor, sunt urmatoarele:

Titlu Durata de abonare Periodicitate Aparitii / abo Valoare abonament ) Cantitate numere vechi solicitate
BISMARCK (ROM) 1 luna Saptamanal 4 63,60 lei 1 numar vechi
BISMARCK (ROM) 3 luni Saptamanal 13 206,70 lei 2-3 numere vechi
BISMARCK (ROM) 6 luni Saptamanal 26 413,40 lei 4-6 numere vechi
BISMARCK (ROM) 1 an Saptamanal 52 826,80 lei >7 numere vechi

De asemenea, livrarea la adresa indicata de dvs se va face gratuit.
Livrarea publicatiilor se face saptamanal, prin curier special in Bucuresti si prin posta romana in restul tarii.
Plata se face in avans (in functie de durata de abonare pe care o alegeti), prin orice banca, in contul nostru BRD.
Va rog sa precizati pentru care dintre cele doua variante optati si sa imi comunicati urmatoarele date: perioada de abonare aleasa (daca optati pentru varianta a doua), adresa de livrare, numele complet si un numar de telefon de contact pentru emiterea facturii.
Pentru alte informatii, nu ezitati sa ma contactati.

O zi placuta,

adica pt un nr platesi 40 de lei si pt un abonament de o luna 60 de lei + un nr vechi.mi se par neseriosi si imi forteaza mana ca nu am ce face si asta nu imi place.
0

#1851 Useril este offline   navigator 

  • Moderator RHC
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 3019
  • Inregistrat: 01-September 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2011 - 09:00 AM

Vezi postareavali123, la 24 November 2011 - 11:10 PM, a spus:

........

adica pt un nr platesi 40 de lei si pt un abonament de o luna 60 de lei + un nr vechi.mi se par neseriosi si imi forteaza mana ca nu am ce face si asta nu imi place.


Nu te aprinde ca nu-i chiar asa. Stii cat costa o expediere ramburs cu un curier obisnuit? Cam 40 de lei. Ei au curierul lor cu care or fi negociat alte tarife, asa ca din cei 40 lei ii dau curierului doar 25. Atentie, este taxat si serviciul de rambursare a sumei. Dar ei iti fac si ofertele mult mai avantajoase cu abonament pe una, trei, etc. luni. Nu vad ce motiv ai avea sa te superi. ;)

Aceasta postare a fost editata de navigator: 25 November 2011 - 09:02 AM



0

#1852 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2011 - 10:27 AM

Vezi postareavali123, la 24 November 2011 - 10:57 PM, a spus:

mersi de sfat.problema este ca piesa nu este destul de lata si nu ramane deloc spatiu pentru al-2-lea strat de bordaj orict de mult as slefuii primul strat(aproape am ajuns la ultima coasta).la inaltime da pot sa-i pun un pic de placaj la partea superioara si sa slefuiesc dupa forma piesei de rasina,dar la latime cum sa fac?

Salut!
Pai, pune-i pe ambele parti un adaos de placaj, asa cum ai zis. Nu imi este clar care este problema la tine dar poate postezi niste poze ca sa "ne dam si noi cu parerea" in cunostinta de cauza :rolleyes: . Poate iese ceva bun de aici care sa te ajute!
Bafta!
Emil
0

#1853 Useril este offline   Alcoor 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 11
  • Inregistrat: 22-September 11
  • Gender:Male
  • Location:iasi

Postat 25 November 2011 - 11:23 AM

cei de la DeAgostinii sunt mult mai seriosi si nu-ti fortzeaza mana sa faci abonament, dar asta este.ai intrat in hora tre sa joci :rolleyes:
0

#1854 Useril este offline   cristi_olteanu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica si modelism (la nivel de incepator)

Postat 25 November 2011 - 12:37 PM

:p :) :rolleyes:

Vezi postareaFullMetalJacket, la 24 November 2011 - 10:12 PM, a spus:

Salut!
Cea mai simpla rezolvare pentru aceasta problema cu piesele mai mici de rasina, este sa lipesti pe fata care are material lipsa o bucata de placaj, pe care apoi sa o slefuiesti pana o aduci la dimensiunea corecta. Lipirea se face tot cu epoxiul pe care l-ati fi folosit la lipirea piesei de coca.
Cu stima!
Emil

PS.: Banuiesc ca solutia ere evidenta pentru toata lumea, dar am zis sa-o mentionez totusi.

Pentru piesa de rasina mai ingusta o alta solutie este sa fie taiata pe jumatate, apoi sa fie lipita pe macheta la dimensiunile corespunzatoare fiecare jumatate in parte. Binenteles este valabil pentru piesele de rasina care sunt simetrice nu asimetrice. Golul dintre piese este umplut cu rasina si apoi slefuit.
Oricum acesta "lucrare" este mult mai ieftina decat comandarea unui numar de la editura.
In acesta situatie eu cam in acest fel as proceda :) .
0

#1855 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2011 - 12:42 PM

Vezi postareacristi_olteanu, la 25 November 2011 - 12:37 PM, a spus:

...Oricum acesta "lucrare" este mult mai ieftina decat comandarea unui numar de la editura...

Adevar graiesti!
Emil
0

#1856 Useril este offline   POD 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 07-June 11

Postat 25 November 2011 - 12:53 PM

Vezi postareaLAURENTZYU, la 24 November 2011 - 08:54 AM, a spus:

eu am primit piesa mai mica. nu stiu exact dimensiunile, dar cu siguranta e mult mai mica. in revista de sambata am primit un pliant cu un numar de telefon si o adresa de mail pentru a comanda reviste din urma. o sa le scriu un mail si o sa mai cumpar odata piesa de rasina. sper ca de data asta sa fie cea buna.



salut,

De ce nu incerci sa cauti pe la asa zisele chioscuri de ziare?Cineva s-a apucat sa cumpere cand revista era la numarul 30(ma refer pentru Bucuresti). A gasit toate numerele la aceste chioscuri de ziare fara sa apeleze la firma care distribuie revista.

Bafta,

Daniel
0

#1857 Useril este offline   vali123 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 41
  • Inregistrat: 13-May 11
  • Gender:Male
  • Location:Sibiu

Postat 25 November 2011 - 12:55 PM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 25 November 2011 - 12:42 PM, a spus:

Adevar graiesti!
Emil


am inteles ca pot taia piesa pe jumatate dar distanta dintre cele doua piese ai spus ca trebuie umpluta cu rasina.unde gasesc eu rasina pt completarea spatiului gol?
0

#1858 Useril este offline   cristi_olteanu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica si modelism (la nivel de incepator)

Postat 25 November 2011 - 12:55 PM

Si ar mai fi inca o solutie sa lipesti piesa asa cum este (mai ingusta) apoi dupa realizatea stratului II de bordaj (care sa fie de la marginea piesei) sa incarci cu epoxi sau un chit auto diferenta lipsa, dupa care binenteles sa slefuiesti, sa incarci si sa slefuiesti daca este cazul pana iese asa cum iti doresti.
Spor la treaba ca o sa fie totul ok daca vrei nu trebuie neaparat sa arunci cu banii la editura doar pentru piesa mai ingusta.
0

#1859 Useril este offline   cristi_olteanu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 10-August 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:electronica si modelism (la nivel de incepator)

Postat 25 November 2011 - 12:57 PM

Vezi postareavali123, la 25 November 2011 - 12:55 PM, a spus:

am inteles ca pot taia piesa pe jumatate dar distanta dintre cele doua piese ai spus ca trebuie umpluta cu rasina.unde gasesc eu rasina pt completarea spatiului gol?

Nu trebuie sa fie neaparat acelasi tip de rasina sau aceeasi culoare.
0

#1860 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 25 November 2011 - 01:00 PM

Vezi postareavali123, la 25 November 2011 - 12:55 PM, a spus:

... cu rasina.unde gasesc eu rasina pt completarea spatiului gol?


E vorba de Epoxi bicomponent. S-a mai discutat pe forum ce, cum si unde. In rezumat: foloseste Epoxi de la Bison (cel care se gaseste la supermarket-uri la seringa dubla) e cel mai ieftin.


Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 25 November 2011 - 01:01 PM

0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 60
  • 61
  • 62
  • 63
  • 64
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro