Modelism - RHC Forum: Cuirasatul Bismarck - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Cuirasatul Bismarck Macheta statica din lemn scara 1:200

#1261 Useril este offline   most_wanted_racer_alive 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 03-July 11
  • Gender:Female
  • Location:Botosani

Postat 17 July 2011 - 07:22 AM

theodore_008, da' nu ma supar deloc ca Bismarckul meu arata ca un arici. Chiar eu in niste postari anterioare am recunoscut ca e tepos. Nu am apucat sa caut clesti (deh, la mine aici in oras mai greu cu magazinele mai specializate) si am zis ca boldurile sunt metoda cea mai eficienta (mai capsez cate un deget din neatentie cand le bat... :pardon: ). Le folosesc combinat cu elastice de bani atunci cand consider eu ca nu ar fi de ajuns suportul boldului. Eventual pot folosi si sfoara :). Sa vezi ce cuminte rabda Bismarck cand il "epilez" de bolduri.

La partea cu vergelele: pai le scot din apa si le las cateva minute sa mai traga apa. Dupa asta le STERG cu o carpa, deci ele sunt ~ uscate cand le lipesc. Eu personal nu am avut probleme la lipit, s-au prins chiar bine. Pe cleiul meu scrie ca se indeparteaza cu apa, dar nu au fost incidente :). Unde vad ca nu e chiar asa de buna lipirea a doua zi, desfac si curat usurel reziduurile ramase si repet operatiunea pana imi convine rezultatul.

La piuneze am trecut cand am zis eu ca se "impute" treaba la bordaj. Adica la partea de trecere de pe partea verticala pe cea orizontala. Si de asemenea, daca ai ajuns sau cand vei ajunge la etapa asta, vei vedea ca vergelele au o curbura serioasa, deci e nevoie de ceva solid care sa le tina in loc pana se usuca lipiciul. Si nu, nu merge tinutul cu mana ca e un chin :wacko:

Eu personal n-am nicio problema cu berea, doar ca nu consum deloc :D Is din acel 0.000000x % din oameni carora nu le place bautura respectiva ( imi cer scuze bauturilor de bere pentru afirmatia mea socanta)
0

#1262 Useril este offline   andreytulcea 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 17 July 2011 - 11:17 AM

Vezi postareatheodore_008, la 16 July 2011 - 11:01 PM, a spus:

ma nu ar trebui sa fie...ele sunt identice...poate nu ai lipit bine filele de pe punte.oricum daca vrei sa indrepti ia o bucata de smilgher de granulatie mica. se numeste smilgher de apa si pui piesa pe partea aia de unde vrei sa mai raschetezi. dar ai grija sa pui smilgherul pe masa sau pe o suprafata plana sa sa i dai cu grija ca altfel o sa ti iasa naspa cu valuri.dk e o sa pun maine o poza cu ce ti am explicat si o sa intelegi mai bine
si app...cat "de minor" esti:))de nu poti sa bei acolo o bericica?
bafta,

14 ani=))...totusi buncicul ma mai invita sa iau cate o inghititura din berea lui dar mai mult nu=))
0

#1263 Useril este offline   Paul93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 17 July 2011 - 02:03 PM

Salut!Va rog spuneti-mi si mie o metoda cum sa lipesc vergelele mai departe de la nr 13 nu mai pot lipi nici una nici la propra nici la pupa...
0

#1264 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2011 - 02:15 PM

Vezi postareaPaul93, la 17 July 2011 - 02:03 PM, a spus:

Salut!Va rog spuneti-mi si mie o metoda cum sa lipesc vergelele mai departe de la nr 13 nu mai pot lipi nici una nici la propra nici la pupa...


Nu le poti lipi din ce cauza? Explica te rog ca sa incercam sa te ajutam.


Cu stima!

Emil
0

#1265 Useril este offline   Paul93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 17 July 2011 - 02:26 PM

incerc sa o lipesc in toate felurile si in 7 puncte si in 2 puncte si se tot dezlipeste oricat as apasa.. folosesc moement wood
0

#1266 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2011 - 03:20 PM

Vezi postareaPaul93, la 17 July 2011 - 02:26 PM, a spus:

incerc sa o lipesc in toate felurile si in 7 puncte si in 2 puncte si se tot dezlipeste oricat as apasa.. folosesc moement wood


Daca lipesti filele uscate (adica fara sa le uzi si sa le curbezi in prealabil) incearca sa folosesti un cianoacrilat (SuperGlue), se intareste aproape imediat.

Daca vrei sa le curbezi vezi: http://www.rhcforum....post__p__493268

Odata ce le-ai udat nu mai poti folosi cianoacrilat ci doar aracet (Moment Wood - daca vrei). Oricum dureaza pana se lipeste cu aracet, cam 15-20 min. Incearca sa fixezi filele cu clame, bolduri, elastice de bani, pioneze, etc.

Si, apropos, pune adeziv si pe laterala filei astfel incat sa lipesti fila si de precedenta nu numai de coaste.



Citeste posturile de pe acest topic si ai sa vezi ca multi colegi de forum au postat metodele lor de prindere a filelor.

Spor la lucru!

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 17 July 2011 - 03:23 PM

0

#1267 Useril este offline   Paul93 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 10
  • Inregistrat: 01-May 11

Postat 17 July 2011 - 04:02 PM

asa fac , doar ca la pupa si prora nu am reusit sa pun nici una inca
0

#1268 Useril este offline   most_wanted_racer_alive 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 03-July 11
  • Gender:Female
  • Location:Botosani

Postat 17 July 2011 - 07:13 PM

Trebuie multa rabdare,sunt zone relativ dificile. Ai smirgheluit coastele inainte de a incepe bordajul? Daca ai coastele smirgheluite, vergelele vor avea o suprafata mai mare de contact. Daca nu le ai smirgheluite, atunci trebuie sa plusezi cu muuuult lipici ca sa se prinda. Si insista cu boldurile. Ia-o incet si prinde cate un bold o data. Urmareste cu grija sa fie vergeaua pe pozitie inainte de plasarea fiecarui bold.

EDIT: spre pupa vergelele se lipesc mai usor ca linia vasului e convexa (daca e buna exprimarea). Mai greu e spre prora, ca acolo linia e concava si trebuie apasat bine ca sa stea (aici bolduri+elastice).

Aceasta postare a fost editata de most_wanted_racer_alive: 17 July 2011 - 07:15 PM

0

#1269 Useril este offline   cipf75 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 33
  • Inregistrat: 26-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Onesti / j.Bacau

Postat 17 July 2011 - 08:16 PM

a terminat cineva nr.17 ? vergelele de 3x10 vi s-au lipit uniform, adica in acelasi plan sau una e mai sus si una mai jos cu jumatate de mm? :rolleyes:
ca l-a mine cind treci cu mina e putin valurit si ma intreb daca e bine sau nu, adica trebuie sa fie perfect plana? ca sa o fac perfect plana ce fel de shmirghel, acum intreb pe modelistii mai cu experienta, trebuie folosit, ce granulatie? :rolleyes:
0

#1270 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 17 July 2011 - 08:40 PM

Mie nu mi-a iesit perfect drept...trebuie sa "dau o mana" de smirghel de 180 :rolleyes:
Mai am o mica mare problema...o sa pun poze maine ca acum ma uit la Supercupa.Fortza Otelul!!!!!!!!!
0

#1271 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 17 July 2011 - 10:26 PM

Vezi postareacipf75, la 17 July 2011 - 08:16 PM, a spus:

a terminat cineva nr.17 ? vergelele de 3x10 vi s-au lipit uniform, adica in acelasi plan sau una e mai sus si una mai jos cu jumatate de mm? :angry:
ca l-a mine cind treci cu mina e putin valurit si ma intreb daca e bine sau nu, adica trebuie sa fie perfect plana? ca sa o fac perfect plana ce fel de shmirghel, acum intreb pe modelistii mai cu experienta, trebuie folosit, ce granulatie? :blink:

Mici uniformitati apar oricum. Evident ies la smirgheluit, dar te sfatuiesc sa faci asta doar cand o sa fie toata puntea gata lipita si asamblata. Asta ca sa iti iasa uniform de la pupa la prova.

Smirghel cu granulatie de la 120 in sus, eventual foloseste asa ceva: http://www.micromark...-Inch,7057.html Nu este nevoie sa il cumperi de acolo ci poti sa ti-l confectionezi singur.

Cu stima!

Emil
0

#1272 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 18 July 2011 - 12:40 AM

Vezi postareacipf75, la 17 July 2011 - 08:16 PM, a spus:

a terminat cineva nr.17 ? vergelele de 3x10 vi s-au lipit uniform, adica in acelasi plan sau una e mai sus si una mai jos cu jumatate de mm? :angry:
ca l-a mine cind treci cu mina e putin valurit si ma intreb daca e bine sau nu, adica trebuie sa fie perfect plana? ca sa o fac perfect plana ce fel de shmirghel, acum intreb pe modelistii mai cu experienta, trebuie folosit, ce granulatie? :blink:



salut,

iti recomand pt ce ai tu acolo jumate de milimetru un smilgher de 270...de asta am eu,se mai numeste smilgher de apa. are o granulatie mica si nu gresesti. adica sa dai o data mai tare si apoi sa regreti. si indicat ar fi sa pui smilgherul pe o scandura ceva sau pe o suprafata dreapta, ca sa mai scapi din valuri. stai linistit se rezolva:D
0

#1273 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 18 July 2011 - 07:29 PM

Vezi postareavaleriuciprian, la 17 July 2011 - 08:40 PM, a spus:

Mie nu mi-a iesit perfect drept...trebuie sa "dau o mana" de smirghel de 180 :good:
Mai am o mica mare problema...o sa pun poze maine ca acum ma uit la Supercupa.Fortza Otelul!!!!!!!!!


Am revenit cu mica problema.Filele pentru punte le-am lipit una de alta perfect...de fapt in capatul celalalt al pieselor primite in numarul 17 este ok distanta.
O remediez eu si pe asta.

Fisiere atasate


0

#1274 Useril este offline   kyssy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-June 11

Postat 19 July 2011 - 08:58 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 18 July 2011 - 07:29 PM, a spus:

Am revenit cu mica problema.Filele pentru punte le-am lipit una de alta perfect...de fapt in capatul celalalt al pieselor primite in numarul 17 este ok distanta.
O remediez eu si pe asta.

valeriu,poti pune o poza mai detaliata cu toata puntea?
0

#1275 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2011 - 09:41 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 18 July 2011 - 07:29 PM, a spus:

Am revenit cu mica problema.Filele pentru punte le-am lipit una de alta perfect...de fapt in capatul celalalt al pieselor primite in numarul 17 este ok distanta.
O remediez eu si pe asta.


Valeriu, problema provine de la faptul ca nu toate stinghiile puntii au fix 10mm latime. Acelasi lucru l-am patit si eu. Exista o diferenta de 0.3mm intre cele doua parti. Diferenta consta in faptul ca eu nu am lipit piesele laterale, inca. Pe o parte voi mai slefui putin iar in partea cealalta voi baga putin adaos, daca va mai fi nevoie. Oricum ma bate gandul sa ma abat putin de la proiect si sa urc cu filele din dreptul copastiei mai sus decat puntea. Cand o sa am ceva timp o sa fac o schita ca sa exemplific acest lucru.

Cu stima!

Emil

Aceasta postare a fost editata de FullMetalJacket: 19 July 2011 - 09:41 AM

0

#1276 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 19 July 2011 - 11:19 AM

mare grija la prima fila pentru punte. daca nu este lipita perfect pe centrul puntii va fi greu de remediat. eu deja am patit-o. am lipit-o pe centru, insa dupa ce s-a uscat (prinsa in menghina) se pare ca s-a deplasat putin intr-o parte. acum trebuie sa o desfac si sa o lipesc din nou.
Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#1277 Useril este offline   FullMetalJacket 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 364
  • Inregistrat: 02-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2011 - 11:43 AM

Vezi postareaLAURENTZYU, la 19 July 2011 - 11:19 AM, a spus:

mare grija la prima fila pentru punte. daca nu este lipita perfect pe centrul puntii va fi greu de remediat. eu deja am patit-o. am lipit-o pe centru, insa dupa ce s-a uscat (prinsa in menghina) se pare ca s-a deplasat putin intr-o parte. acum trebuie sa o desfac si sa o lipesc din nou.


Iti dai seama ca am masurat de 10 ori si am lipit o data si bine. Prima stinghie a punntii este perfect pe mijloc acolo unde trebuia sa fie. Cu toate acestea apar diferente fie din cauza latimii usor diferite stinghiilor fie din cauza ca unele sunt putin curbate si nu sunt lipite strins de stinghia anterioara. Ideea de baza este ca aceste diferente sa nu depaseasca, sa zicem 0.5mm astfel incat sa nu fie greu de corectat.


Cu stima!

Emil
0

#1278 Useril este offline   LAURENTZYU 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 82
  • Inregistrat: 30-March 11
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti (Crangasi)

Postat 19 July 2011 - 11:50 AM

am observat diferenta dimineata pana sa plec la munca. cand ajung acasa voi masura si voi face cateva poze. in functie de fiferenta voi vedea daca o desfac sau o las asa. ideea e ca si eu am masurat de 10 ori pana sa o lipesc insa dupa ce s-a uscat am vazut ca nu mai era asa cum o lasasem aseara.
va tin la curent cu aceasta mica problema.
Există două feluri de persoane, visătorii care aruncă monede în fântâni arteziene şi realiştii, adică cei care le pescuiesc de-acolo.
0

#1279 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 19 July 2011 - 04:12 PM

salut,

am si eu o mica nelamurire...in nr 17 la pasul 1,6,7,8, precizeaza vergelele 1,2,3,4, si 5 si apoi in paranteza literele (A), (:angry: ...(E). ce mai exact semnifica literele acelea?
Si inca o chestie eu ma gandeam sa tai revistele pe jumatate...adica prima jumatate legata de constructie taiata, perforata si pusa in dosar si la fel sa fac si cu cealalata jumate despre istoria navei. Asa am exact ce vreau pus unde trebuie. voi cum le aveti puse? ati lasat revista asa intreaga?
0

#1280 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 19 July 2011 - 05:10 PM

Vezi postareatheodore_008, la 19 July 2011 - 04:12 PM, a spus:

salut,

am si eu o mica nelamurire...in nr 17 la pasul 1,6,7,8, precizeaza vergelele 1,2,3,4, si 5 si apoi in paranteza literele (A), (:angry: ...(E). ce mai exact semnifica literele acelea?
Si inca o chestie eu ma gandeam sa tai revistele pe jumatate...adica prima jumatate legata de constructie taiata, perforata si pusa in dosar si la fel sa fac si cu cealalata jumate despre istoria navei. Asa am exact ce vreau pus unde trebuie. voi cum le aveti puse? ati lasat revista asa intreaga?


Cum sa o las intreaga??!! Am desfacut-o in 3 parti egale!
Recomandare pentru montarea vergelelor: lipirea lor separat de puntea mobila (inclusiv a celor 2 piese laterale) apoi lipirea ansamblului format, de punte. Astefel se poate evita orice denivelare.
0

#1281 Useril este offline   theodore_008 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 42
  • Inregistrat: 14-June 11
  • Gender:Male
  • Location:alexandria/bucuresti

Postat 20 July 2011 - 01:56 AM

Vezi postareaciucanu, la 19 July 2011 - 05:10 PM, a spus:

Cum sa o las intreaga??!! Am desfacut-o in 3 parti egale!
Recomandare pentru montarea vergelelor: lipirea lor separat de puntea mobila (inclusiv a celor 2 piese laterale) apoi lipirea ansamblului format, de punte. Astefel se poate evita orice denivelare.



si care sunt alea 3 parti? ca eu am vazut dekt 2. constructia si istoria. sau tu ai pus si coperta?:blink:)
0

#1282 Useril este offline   ciucanu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 85
  • Inregistrat: 07-May 11

Postat 20 July 2011 - 07:50 AM

Vezi postareatheodore_008, la 20 July 2011 - 01:56 AM, a spus:

si care sunt alea 3 parti? ca eu am vazut dekt 2. constructia si istoria. sau tu ai pus si coperta?:blink:)


Le-am taiat pe orizontala, in curand voi pune si pozele, pentru exemplificare!
0

#1283 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 20 July 2011 - 08:38 PM

Vezi postareakyssy, la 19 July 2011 - 08:58 AM, a spus:

valeriu,poti pune o poza mai detaliata cu toata puntea?

Scuze de intarziere... :drinks:

Referitor la pastrarea revistelor...pana acum le tin in acea cutie de carton primita de la revista...pe viitor poate optez pe bibliorafte...fiecare cu treaba lui...constructia si istoria...voi vedea.

Referitor la problema cu acea diferenta...o sa o scot la capat...sa primesc numerele viitoare si rezolv problema.

Fisiere atasate


0

#1284 Useril este offline   kyssy 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 06-June 11

Postat 21 July 2011 - 09:42 AM

Vezi postareavaleriuciprian, la 20 July 2011 - 08:38 PM, a spus:

Scuze de intarziere... :drinks:

Referitor la pastrarea revistelor...pana acum le tin in acea cutie de carton primita de la revista...pe viitor poate optez pe bibliorafte...fiecare cu treaba lui...constructia si istoria...voi vedea.

Referitor la problema cu acea diferenta...o sa o scot la capat...sa primesc numerele viitoare si rezolv problema.

mersi pentru poze valeriu,vad ca ai pus toate vergelele,eu doar am pus ca in revista,cred ca o sa le pun pe toate ca tine
0

#1285 Useril este offline   Boditza 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 4
  • Inregistrat: 10-June 11
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 22 July 2011 - 12:35 PM

mie mi-a dat de cap bordajul... nu reusesc sa le fac sa stea, iar boldurile nu pot s ale imping indeajuns in vergele si in coaste.. am si crapat o vergea in momentul cand am introdus boldul, si mi-am facut rana in deget incercand sa imping. folosesc moment gel dar tot nu le pot face sa stea contorsionate. sincer daca stiam ca nu se ofera totul pentru constructie nu ma apucam, fiind incepator in artele modelismului :). de unde pot cumpara pinuri din acelea de tinut vergelele de coaste? la librarii se gasesc sau trebuie in magazinele de specialitate?
0

#1286 Useril este offline   Razvan Patrascu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 12
  • Inregistrat: 20-April 11
  • Gender:Male
  • Location:Brasov

Postat 22 July 2011 - 12:53 PM

Vezi postareaBoditza, la 22 July 2011 - 12:35 PM, a spus:

mie mi-a dat de cap bordajul... nu reusesc sa le fac sa stea, iar boldurile nu pot s ale imping indeajuns in vergele si in coaste.. am si crapat o vergea in momentul cand am introdus boldul, si mi-am facut rana in deget incercand sa imping. folosesc moment gel dar tot nu le pot face sa stea contorsionate. sincer daca stiam ca nu se ofera totul pentru constructie nu ma apucam, fiind incepator in artele modelismului :). de unde pot cumpara pinuri din acelea de tinut vergelele de coaste? la librarii se gasesc sau trebuie in magazinele de specialitate?


Eu am folosit pin-urile acelea cu capete din plastic, infipte sub vergele doar pentru a le putea mentine curbate in timp ce se usca adezivul. Boldurile le-am folosit la prora si pupa in zonele in care vergelele suportau deformari importante. In astfel de situatii am infipt boldurile in coaste cu ajutorul unui ciocanel achizitionat de la Praktiker. Pentru a evita craparea vergeleor am folosit elastice in partea in care acestea se aseaza pe coastele mai late de la prora. Boldurile le-am batut doar in coastele mai inguste. Am lasat vergelele la lungimea initiala si am batut bolduri pana pe cea mai ingusta coasta dupa care am taiat surplusul cu ajutorul unui cutter.

Spor la treaba si multa rabdare.
0

#1287 Useril este offline   most_wanted_racer_alive 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 47
  • Inregistrat: 03-July 11
  • Gender:Female
  • Location:Botosani

Postat 22 July 2011 - 05:25 PM

Vezi postareaBoditza, la 22 July 2011 - 12:35 PM, a spus:

mie mi-a dat de cap bordajul... nu reusesc sa le fac sa stea, iar 1. boldurile nu pot s ale imping indeajuns in vergele si in coaste.. am si 2. crapat o vergea in momentul cand am introdus boldul, si mi-am facut rana in deget incercand sa imping. folosesc moment gel dar 3.tot nu le pot face sa stea contorsionate. sincer daca stiam ca 4.nu se ofera totul pentru constructie nu ma apucam, fiind 5.incepator in artele modelismului :(. 6.de unde pot cumpara pinuri din acelea de tinut vergelele de coaste? la librarii se gasesc sau trebuie in magazinele de specialitate?


1. Pai cum sa le impingi cu mana ????
2. Am patit si eu la cateva. Mi-au crapat putin la capete un jurul boldului.
3. Mai intai le tii putin in apa calda. Este descrisa tehnica pe la pagina 34-35-36 parca. Sunt si poze.
4. Nu pot astia sa dea chiar mura in gura, ca ar da faliment :rolleyes:)
5. Si eu si multi de pe aici sunt la primul model. Trebuie sa o iei incet si cu rabdare. Uite, eu personal, pe langa acest forum mai urmaresc si alte 2 site-uri unde este prezentata constructia:
- link 1
- link 2
6. a. Daca te referi la astea : Fisier atasat  bis20e.jpg (61.67K)
Number of downloads: 99, le gasesti usor in librarii la cutie de 15 bucati (eu asa am gasit). Sunt mai groase ca boldurile => gaura mai mare, le folosesc in zone mai dificile, cu curburi mari.
b. Daca te referi la astea : Fisier atasat  planking_clamp_set_105.jpg (22.45K)
Number of downloads: 98, atunci te gandesti ce rude ai prin Anglia sau America, intrucat nu se gasesc la noi.
0

#1288 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 22 July 2011 - 09:37 PM

Pentru fixarea "boldurilor" de la punctul 6 din postul lui most_wanted_racer_alive eu am pilit din capul de platic al acelor "bolduri" si am folosit o surubelnita...si cum o poza face cat 100 de cuvinte aveti mai jos doua poze. :rolleyes:
Maine dimineata avem un nou numar al revistei...succes tuturor :good:

Fisiere atasate


0

#1289 Useril este offline   valeriuciprian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 221
  • Inregistrat: 14-March 10
  • Gender:Male
  • Location:Galati

Postat 23 July 2011 - 06:36 AM

Vezi postareaFullMetalJacket, la 19 July 2011 - 09:41 AM, a spus:

Valeriu, problema provine de la faptul ca nu toate stinghiile puntii au fix 10mm latime. Acelasi lucru l-am patit si eu. Exista o diferenta de 0.3mm intre cele doua parti. Diferenta consta in faptul ca eu nu am lipit piesele laterale, inca. Pe o parte voi mai slefui putin iar in partea cealalta voi baga putin adaos, daca va mai fi nevoie. Oricum ma bate gandul sa ma abat putin de la proiect si sa urc cu filele din dreptul copastiei mai sus decat puntea. Cand o sa am ceva timp o sa fac o schita ca sa exemplific acest lucru.

Cu stima!

Emil

Deci in mod normal puntea va fi peste coaste?Nu ma uita cu schita te rog. :drinks:
La voi cum e?...ca in foto 1 sau ca in foto 2?

Fisiere atasate


0

#1290 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 23 July 2011 - 07:13 AM

Vezi postareaBoditza, la 22 July 2011 - 12:35 PM, a spus:

mie mi-a dat de cap bordajul... nu reusesc sa le fac sa stea, iar boldurile nu pot s ale imping indeajuns in vergele si in coaste.. am si crapat o vergea in momentul cand am introdus boldul, si mi-am facut rana in deget incercand sa imping. folosesc moment gel dar tot nu le pot face sa stea contorsionate. sincer daca stiam ca nu se ofera totul pentru constructie nu ma apucam, fiind incepator in artele modelismului :drinks:. de unde pot cumpara pinuri din acelea de tinut vergelele de coaste? la librarii se gasesc sau trebuie in magazinele de specialitate?


Daca nu folosesti bolduri cu cap de plastic, mare, foloseste cu incredere un degetar. Te scuteste de multe neplaceri.
Foloseste ace cat mai subtiri. Sunt practice alea pentru panourile din pluta, cu cap mare, de care vad prin pozele de aici, dar sunt extrem de groase. Vor despica lemnul. S-a mai discutat si din cate imi aduc aminte cele mai bune variante au fost votate cele cu gamalie din sticla, apoi din plastic, apoi alea normale. Dar se aleg cele mai subtiri si bine ascutite. Cele cu gamalie din sticla sunt mai scumpe dar merita fiecare banut. Cele cu gamalia din plastic sa fie tot subtiri si ascutite. Este vorba de cele cu gamalie sferica. Apoi in ordine ar fi boldurile normale dar de calitate. Sincer pe astea de prin ultimile poze nici nu le-am vazut prin lista cu pricina, dar se poate si asa.
Toate pot fi gasite la magazinele de mercerie. De regula vanzatorii sunt oameni la fel de pasionati de domeniul lor ca si noi de al nostru si iti pot recomanda exact ce trebuie, doar sa te descurci cu comunicarea.
Astea pe care nu le recomand le gasesti in magazinele mari, exact unde gasesti si micile panouri cu pluta in care vor fi infipte.
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

Arata acest topic


  • 92 Pagini +
  • « Prima
  • 41
  • 42
  • 43
  • 44
  • 45
  • Ultima »
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

4 useri citesc topicul
0 membri, 4 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro