Modelism - RHC Forum: Zagikiller - ZAGI RELOADED - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Zagikiller - ZAGI RELOADED profil Eppler sau Zagi 12

#421 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 21 January 2012 - 11:18 AM

Atasez imagini cu sistemul meu de prindere al motorului. Am folosit un profil de dural profil L cu dimensiunile 60x30x1.5 sau 2mm (dimensiunile nu sunt stricte). Pentru a-l prinde am facut o incastrare la mijlocul aripii, i-am bagat adeziv Bison de 5min si dupa pozitionarea suportului l-am pus la presat. Este destul de rezistenta solutia, tinand cont ca am nimerit cu aripa in niste sarme de medie tensiune iar elicea s-a blocat in una din ele. Daunele, minore, au aparut nu cum era de asteptat la prinderea motorului ci la nivelul unde se termina decuparea pentru elice.
Exista si varianta enuntata de ZOD pe care (inca!) n-am incercat-o.

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  03.jpg (61.44K)
    Number of downloads: 111
  • Fisier atasat  01.jpg (66.55K)
    Number of downloads: 117
  • Fisier atasat  02.jpg (69.8K)
    Number of downloads: 116

Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#422 Useril este offline   jetix 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 540
  • Inregistrat: 26-July 10
  • Location:Botosani
  • Interests:radioamatorismul

Postat 21 January 2012 - 11:27 AM

Aici un post pe rcgroups privitor la aripa de 2m de care pomeneam mai devreme ca o voi construi. Nu m-am hotarat inca daca va fi cu 2 motoare sau cu unul singur. Criteriul economic va prevala....
Studiez problema daca o voi face demontabila, solutie care complica putin lucrurile, sau dintro bucata, ceea ce va pune oarece probleme la transport.
Hitec Aurora9, Turnigy9X+FrSky telemetry, Cessna 500 class, Easy Glider Pro, Diamond 2500, Exposure, Breeze Pro, aripa zburatoare depron/balsa/polystirene, quad/tri/hexa/copter (Naza, MK) and next ...octokopter.
0

#423 Useril este offline   ZOD 

  • Flightaddicted member
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2766
  • Inregistrat: 12-March 03

Postat 21 January 2012 - 07:34 PM

Vezi postareajetix, la 21 January 2012 - 11:27 AM, a spus:

Aici un post pe rcgroups privitor la aripa de 2m de care pomeneam mai devreme ca o voi construi. Nu m-am hotarat inca daca va fi cu 2 motoare sau cu unul singur. Criteriul economic va prevala....
Studiez problema daca o voi face demontabila, solutie care complica putin lucrurile, sau dintro bucata, ceea ce va pune oarece probleme la transport.


2 2 2 2 2 DOUA !!!!!

:)
DT
0

#424 Useril este offline   hype 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1280
  • Inregistrat: 05-February 11
  • Gender:Male
  • Location:Tecuci

Postat 15 April 2012 - 01:50 PM

Vezi postareaCiprianGL, la 11 October 2011 - 11:45 AM, a spus:

Din cate am inteles eu tija servo trebuie sa fie fix perpendiculara pe suprafata de control.Cine nu-i de acord sa zica si sa explice.

Cam asa:
Atasament DSCF0153.JPG

Daca punem servo ca incepatoru,o parte (in functie de inclinatie)din forta servo se pierde.Gresesc? :D


Asa zboara opera @incepatorului care contrazice anumite legi ale fizicii,totusi,in multe cazuri teoria se bate cap in cap cu practica.Aripioara este la mine si pot spune cu mana pe inima ca ma satisface total,in ciuda faptului ca nu suporta mangaielile in zona propulsorului.Hristoa a inviat.
0

Arata acest topic


  • 15 Pagini +
  • « Prima
  • 13
  • 14
  • 15
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

8 useri citesc topicul
0 membri, 8 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro