Modelism - RHC Forum: Bf30Vario CNC retrofit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Bf30Vario CNC retrofit proiect mai vechi , in curs de finalizare...

#1 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 29 March 2010 - 07:35 PM

Pentru cei care probabil vor gasi acest topic interesant ... este vorba despre transformarea unei freze manuale Optimum BF30Vario.

Proiectul e destul de vechi ( am luat freza de la Rocast anul trecut in toamna ) , numai ca nu prea am avut nici timp , nici loc ...
Chiar si acum , astept electronica ( drivere de 8,5A , alimentare , BOB ) , am comandat-o , ar trebui sa apara saptamana dupa Paste ...

Ca sa trecem la subiect ... ca sa fac retrofitul CNC , aveam nevoie de suruburi cu bile , motoare , electronica ... plus ca trebuia sa
demontez complet masina ... si n-aveti idee ce grea e ... numai capul de frezare are vreo 80 de kile ...

Am demontat-o chiar cand am luat-o . Oricum n-aveam cum s-o bag in masina altfel... Suruburile le-am comandat la exact aceleasi
specificatii ca cele originale ( diametru , pas , prelucrari la capete ) , au costat cam 400USD . Motoarele le-am luat de la KelingInc ,
un set de 3 bucati , 1200oz/in - 8.5N/m . Cam slabute ( mai ales pentru axa Z ) , dar , cu drivere de calitate , functioneaza corect .

Testarea am facut-o cu drivere de 4.5A ( si uite asa am ars 2 ...) , chiar si asa , am deplasat axele fara probleme ... A trebuit sa
fac ceva modificari ( pistoane compensare pentru axa Z , demultiplicare 2/1 tot la axa Z ...) .

Motorul inghite tooling BT30 , celelalte specificatii sunt pe net la " Optimum machines "

In sfarsit , am dus-o la atelier la breaza , i-am facut stand , am montat-o ... astept electronica , ca sa pot s-o folosesc corect ...

Am cateva poze , dar voi posta si altele mai edificatoare ...



...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1a.jpg
  • Imagine atasata: 2a.jpg

Aceasta postare a fost editata de katran: 29 March 2010 - 07:38 PM

0

#2 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 29 March 2010 - 07:37 PM

...

...

...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 2c.jpg
  • Imagine atasata: 3a.jpg
  • Imagine atasata: 4b.jpg
  • Imagine atasata: a1.jpg
  • Imagine atasata: a2.jpg
  • Imagine atasata: a3.jpg

0

#3 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 05 April 2010 - 08:24 PM

Cam asa arata la momentul de fata ... tre' sa mai fac cuplajele si sa montez motoarele pe X si Y , ala de pe Z e la locul lui deja.
Mount-urile pentru motoare le-am facut din profil de aluminiu 80/80 , s-a potrivit la fix ...
Electronica a venit , am inghesuit-o intr-o cutie de tabla , am facut conexiunile , mai trebuie doar sursa de 5V pentru break-out board ...

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.JPG

0

#4 Useril este offline   katran 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1143
  • Inregistrat: 08-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucharest
  • Interests:CNC , motociclism , aviatie
    comerciala , grafica 3D .

Postat 06 April 2010 - 07:09 PM

Am terminat ... am avut probleme cu sursa de alimentare , dar am rezolvat ( am schimbat-o , LOL ) .
Am miscat masina , bineinteles ca m-a bagat in ceata nitel ( aici se deplaseaza masa , nu motorul , dar a durat nitel pana m-am prins care sunt
plusurile si minusurile curselor ... ce vreti , e prima mea freza ... dureaza pana ma obisnuiesc ...)

Am luat o bucata de aluminiu si am inceput s-o indrept ... a iesit in tolerante O.K ( 5 microni ) .

Asta e .

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: 1.jpg

0

#5 Useril este offline   cres 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 306
  • Inregistrat: 09-May 06

Postat 07 April 2010 - 11:36 AM

 katran, la Apr 6 2010, 07:09 PM, a spus:

Am terminat ... am avut probleme cu sursa de alimentare , dar am rezolvat ( am schimbat-o , LOL ) .
Am miscat masina , bineinteles ca m-a bagat in ceata nitel ( aici se deplaseaza masa , nu motorul , dar a durat nitel pana m-am prins care sunt
plusurile si minusurile curselor ... ce vreti , e prima mea freza ... dureaza pana ma obisnuiesc ...)

Am luat o bucata de aluminiu si am inceput s-o indrept ... a iesit in tolerante O.K ( 5 microni ) .

Asta e .


a iesit frumoasa treaba.felicitari.ai un mesaj
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro