Modelism - RHC Forum: Walkera 4G6 - fiabilitate/ crash resistance - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Walkera 4G6 - fiabilitate/ crash resistance parerea cunoscatorilor

#1 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2010 - 07:14 PM

As avea o intrebare pentru cei cu state mai vechi in hobby-ul asta: ati avut ocazia sa dati de pereti/tavan/podele/pamant/pomi/samd cu Walkera 4G6? Daca da, cum se comporta, e genul crash=50 de dolari sau se tine cat de cat bine daca procedezi cu bun simt (taiat "gazul" cand crash-ul devine iminent etc). De asemenea, se stie ceva de fiabilitatea motorului?

Ma bate gandul sa fac achizitia, si parca n-as vrea sa ma bag la un bibelou. :rolleyes:
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#2 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2010 - 07:54 PM

Heli e foarte misto dar e o avere. Daca ai toate celelalte heli si vrei ceva nou merge.

Sa raspund la intrebare, da, e destul de rezistent, poti avea crash fara sa schimbi nimic (ceea ce nu e cazul la un heli normal). Dar piesele vin numai de la Walkera si sunt relativ scumpe (si vin numai din afara). Motorul e brushless in mod normal tine mai mult decat heli.

Desii e mic nu e de apartament, are nevoie de ceva spatiu, ceva gen sala de sport sau parc ca sa te poti desfasura. In apartament crash-ul poate fi mult mai urat daca il infigi in mobila, poti schimba piese de 50 USD.

Stefan

Vezi postareaGerula, la Feb 20 2010, 07:14 PM, a spus:

As avea o intrebare pentru cei cu state mai vechi in hobby-ul asta: ati avut ocazia sa dati de pereti/tavan/podele/pamant/pomi/samd cu Walkera 4G6? Daca da, cum se comporta, e genul crash=50 de dolari sau se tine cat de cat bine daca procedezi cu bun simt (taiat "gazul" cand crash-ul devine iminent etc). De asemenea, se stie ceva de fiabilitatea motorului?

Ma bate gandul sa fac achizitia, si parca n-as vrea sa ma bag la un bibelou. :)

0

#3 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2010 - 08:21 PM

Mersi de raspuns. Intr-adevar costa destul, dar avand in vedere ca e cu 8 canale, cu cap de rotor metalic, cu torque tube si servo la coada, si are si comanda aia destul de hoata n-as zice ca e un pret exagerat. Adica, luand toate astea in calcul, decat sa dau 150-160 pe blade MSR mai bine dau 300 pe asta, care joaca in cu totul alta liga.

De aici si intrebarea din primul post, pentru ca marele avantaj al lui Blade Msr este exact rezistenta formidabila la crash.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#4 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2010 - 08:35 PM

Din cauza ca e mai greu si mai complex nu rezista la crash ca un Blade msR.

Sa cumperi din prima pale de rezerva. Eu as merge pe pale de spuma, se strica usor dar salveaza heli-ul. Cele din lemn sunt grele si transmit impactul la rotor. De cele de carbon nu stiu nimic.
Baterii se gasesc ieftine pe ebay.

Stefan


Vezi postareaGerula, la Feb 20 2010, 08:21 PM, a spus:

Mersi de raspuns. Intr-adevar costa destul, dar avand in vedere ca e cu 8 canale, cu cap de rotor metalic, cu torque tube si servo la coada, si are si comanda aia destul de hoata n-as zice ca e un pret exagerat. Adica, luand toate astea in calcul, decat sa dau 150-160 pe blade MSR mai bine dau 300 pe asta, care joaca in cu totul alta liga.

De aici si intrebarea din primul post, pentru ca marele avantaj al lui Blade Msr este exact rezistenta formidabila la crash.

0

#5 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 February 2010 - 08:40 PM

Da, buna ideea cu foam blades, mersi.

Il are cineva in Bucuresti? (dintre cei care frecventeaza forumul) Mi-ar fi placut sa-l vad live la treaba inainte de a decarta 10 bulioane :).
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#6 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 21 February 2010 - 12:16 AM

ce heli ai mai zburat pana acum?(in functie de asta iti faci recomandarea)

am 4g3 diferente sunt dar walkera in domeniul calitati de cand au aparut si pana acum nu au facut , la capitolul calitate sunt cei dintai..din coada .
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#7 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2010 - 12:44 AM

Destul de multe, de la Micro Mosquito si Falcon-X (coaxiale) / Picooz&Co (2ch) pana la Walkera Dragonfly si Honey Bee V2 . Asadar sunt departe de a avea experienta cu 8ch, dar, pe de alta parte, toate care mi-au trecut prin mana inca functioneaza.

Despre Walkera n-am o parere asa de proasta, mie Dragonfly mi s-a parut superior dpdv materiale/constructie lui Honey bee.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

#8 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2010 - 01:43 AM

E pacat sa decartezi 10 bulioane pe 4G6.

Te alegi cu o statie cu 8ch care e fara viitor (nu te vad sa zbori peste un an, doi, un Trex700 cu statia asta). Heli electric nu e cu 8ch, zboara cu doar 6ch (celelalte 2 sunt de frumusete)

Daca poti zbura cu Walkera Dragonfly si Honey Bee V2 pe bune adica sa faci circuite si sa stai in orice orientare poti zbura si cu 4G6.

Din 10 bulioane o sa extragi mai multa satisfactie cu un heli si statie (http://www.hobbycity...?idProduct=8992) luate de la HK la care ai acces la piese multe si ieftine din multe surse.

La banii astia poti construi un 450 meserias. 450 e cel mai mic heli mare sau cel mai mare heli mic, nu degeaba e cel mai popular ca marime.

4G6 este un heli de nisa, Walkera e fara rival in nisa de micro heli. E o nisa misto dar inselatoare, cea mai mare iluzie e ca un heli mic are nevoie de un spatiu mic. 4G6 are nevoie de spatiu sa se desfasoare.

Dar, din nou, daca ai o fascinatie/obsesie pentru microheli si asta e ceea ce vrei 4G6 e cel mai bun al momentului. Stefan

Vezi postareaGerula, la Feb 20 2010, 08:40 PM, a spus:

Mi-ar fi placut sa-l vad live la treaba inainte de a decarta 10 bulioane :).

0

#9 Useril este offline   Gerula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 381
  • Inregistrat: 09-September 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 February 2010 - 02:02 AM

Nu e vorba de fascinatie/obsesie, ci de considerente practice. Vreau un elicopter pentru care sa nu fie nevoie sa caut o miriste in afara orasului. 4G6 mi se pare suficient de mic incat sa-l pot zbura safe in curtea mea.
Align T-rex 450 SE V2, Gaui Hurricane 200 V2 FES, Blade MSR,
Starmax He-162, V-Mar Do-335, Parkzone P-51D ultra-micro
Spektrum Dx7
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro