Modelism - RHC Forum: Peripetzii la volan - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

Peripetzii la volan povesti vanatoresti

#1 Useril este offline   VelociRaptor 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 14-May 03

Postat 02 July 2004 - 12:57 AM

Salve,

Oricum suntem totii inraiti cu volanu' in acest loc. :huh: Si daca tot suntem inraiti, conducem si mult: cu masina noastra, cu a prietenului, etc. Si daca tot conducem mult, am si trait multe (sau am vazut multe). Hai sa ni le povestim.

Incep eu.

Sunt de loc de prin Maramures, si mi-am petrecut anii de liceu in Baia Mare. La jumatatea distantei intre Baia Mare si Satu Mare este o cariera de piatra de constructie (foarte veche), si care de fapt este un lac acum.

In clasa a XII, noua (colegilor din clasa a XII-a A) ne placea sa mergem sa ne scaldam goi pusca in lacul ala noaptea! Si mergeam cu alaiu' (uneori si 20 de persoane) cu masinile personale sa ne scaldam noapte de noapte... stiti voi... teribilisme liceene. Parcam masinile cu fata spre lac, aprindeam farurile, si topa in apa...

Ei, bine ca sa trec mai repede la subiect, intr-una din noptile plicticoase de vara... intr-o zi cand am decis ca nu mai mergem ca fusesem prea des, m-am dus singur acolo. Era cam 1:30 dimineata, si pustiu pe strada. Cum nu vroiam sa pierd vremea pe drum, mai ales ca nu aveam cu cine vorbi, am calcat-o un pic. Aveam cam 140-150 la ora (dintr-o Dacie e destul).

La iesirea dintr-o localitate foarte bine luminata la vremea aia (Seini), e o bucata de drum fara curbe de aproximativ 4-5 km. Acolo am piscat-o cum ziceam, si la un moment dat in fata apar departe de tot doua faruri.

Dupa cateva secunde, masina cealalta face un semn cu farul. Imediat verific daca am uitat de lunga. Nu. Am scurta. Cealalta masina mai face o data. Acum ii fac si eu semn, ca sa-i arat ca am scurta (deja ma intrebam daca scurta mea il orbeste pana acolo).

Tipu' nimic. Mai face cu faru de cateva ori, parca mai furios. Eu, 140-150. In fata bezna. Mai trec cateva secunde, si BRUSC ma trece o senzatie de aia de fior pe sira spinarii pana pe ceafa, urechile incep sa imi tiuie, stiti voi o panica de aia extrema. Motivul? Nici acum nu stiu de ce m-a apucat frica aia!

CALC FRANA LA REFUZ. In fata nu se vede nimic, decat cele doua faruri de departe. Cum franam violent incercand totusi sa tin pedala la limita maxima si fara sa imi blochez rotile (ca sa am aderenta mai mare, pentru ca de ABS pe Dacie inca nu am auzit), botul masinii era aplecat foarte tare (natural).

Senzatia aia de teama acuta nu mi-a disparut. Aprind lunga ca sa vad mai in fata pentru ca acum scurta era prea aproape (din cauza botului foarte aplecat), dar nu vad nimic. Masina franeaza... toate astea s-au intamplat in cateva secunde... sa zic vreo 5-10.

Cand masina mea in sfarsit opreste, in mijlocul campului, in miezu noptii, dupa o frana violenta de la 140, botul se ridica si (avand lunga aprinsa deja) in fata mea la vreo 15-20 de metri o caruta care cara pari (bete de alea lungi si subtiri care se folosesc in vii ca sa aiba de ce se agata via) nesemnalizata deloc. Da deloc domle... nici macar sa fie unu cu fata spre mine sa ranjasca sa vad ca-i sclipesc dintii... nimic.

Nu va zic ce incepuse sa-mi "joace" stanga pe ambreiaj, ca la hora, si nu va imaginati cat de bucuros am claxonat si facut semne la tirul (intre timp s-a apropiat) care mi-a facut cu farul ca am o caruta in fata. Nu-l cunosc pe omu' ala... dar mi-a salvat viatza.

Cred ca el a vazut (fiind mult mai departe de caruta decat mine) ca nu-mi vedea decat un far din cand in cand printre picioarele calului, sau ma rog... cumva, si avand experienta, s-a prins ce era. Si poate si-o fi dat seama ca vin tare (stiti cum se vede noaptea de departe, cand cineva vine tare spre tine, nu? farurile "tremura" violent din cauza micilor denivelari de pe drum, care la viteza aia cauzeaza trepidatii mai mari decat normal).

Oricine ai fi camionagiule: MULTUMESC!!! :D

Eh.. asta ar fi doar una din ce mi s-a intamplat la volan. Nici pana in ziua de azi nu-mi explic de ce am franat singur. De vazut caruta n-am vazut-o pana nu m-am oprit. Si cu siguranta nu din cauza experientei la volan: aveam carnetu de cateva luni doar. Sa fie un alt simt inainte sa mori, un fel de semnal de alarma cand vine ingerasu' si te ia de mana?... Nu stiu... dar asa ceva nu mai vreau sa simt.

Altii?

VelociRaptor

A bicycle can't stand on its own because it's two-tired.
0

#2 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 02 July 2004 - 09:28 AM

HEHEHE...Ce zici tu acolo sunt vremuri cam demult apuse...acum cred ca ar trage pe dreapta si ar astepta linistit sa te pocnesti ca sa vada ce poate fi "recoltat" de pe masina ta :huh:
Crash is my midlle name
0

#3 Useril este offline   eleronu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 27-June 04

Postat 02 July 2004 - 09:52 AM

Eu pot sa afirm ca la volan sunt un MESERIAS !!!
Nu ma credeti ..?!?!?!?
PRIVITI DOVADA !

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Pic_0005.jpg

COPIL CRETIN- PIERDUT BORCAN ZACUSCA !
0

#4 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 02 July 2004 - 10:08 AM

ba da esti meseriasch rau de tot.
sa-mi dai mi cand iesi cu masina pe strada s-o bag pamea in garaj http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif
flying is my life...
0

#5 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 July 2004 - 11:41 AM

Parca seamana cu Cessna ala de l-am kilotat (e un cuvant compus...) eu la Pucioasa. Chiar si balta de sub el e opera de arta! Sigur nu era model captiv? Ca prea seamana!

PS Daca poza asta era facuta de la distanta mai mare ziceai ca-i copie la indigo!

Alt PS: VelociRaptor, drept pedeapsa pentru ghiduseniile din tinerete, sa faci o macheta de TIR (la alegerea ta modelul) si s-o tii in vitrina macar 1 an!

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: P1010133_1_.1.jpg

Aceasta postare a fost editata de bitex: 02 July 2004 - 12:07 PM

Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#6 Useril este offline   Popas 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 18-December 03

Postat 02 July 2004 - 01:53 PM

Eu sunt cel mai meserias....

Aceasta postare a fost editata de Popas: 02 July 2004 - 01:56 PM

0

#7 Useril este offline   Popas 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 9
  • Inregistrat: 18-December 03

Postat 02 July 2004 - 01:57 PM

Are 6kb poza asta si nu stiu de ce nu merge

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: renault2.jpg

Aceasta postare a fost editata de Popas: 02 July 2004 - 02:00 PM

0

#8 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 02 July 2004 - 03:14 PM

Cred ca cea mai recenta aventura cu masina este cea din Ianuarie cand a fost jale p'acilea... am strabatut drumul intre Bacau si Iasi (130km) in 4 zile....
Cine nu crede sa priveasca in poza de mai jos, cam pana unde era troianul comparativ cu stalpii de telegraf, asa ceva nici chiar bunicii nu cred ca au prins....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Im000663.jpg

...audaces fortuna iuvat...
0

#9 Useril este offline   Silfax 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1450
  • Inregistrat: 15-April 04
  • Gender:Male

Postat 02 July 2004 - 03:16 PM

Din aceeasi suita de imagini.....

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: Im000662.jpg

...audaces fortuna iuvat...
0

#10 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 02 July 2004 - 03:19 PM

@ VelociRaptor:
Asa peripetie mai rar sau este genul de povestire cu final neasteptat... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_03.gif
In prima faza cu goneta pe soseaua libera a fost imboldul "ingerasului" .... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_04.gif...abia dupa aceea cand pericolul era eminent a intervenit http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_06.gif in persona soferului de tir si totul a revenit la normal.
MULTUMESTEI SORTII PENTRU ASTA..... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_00.gif

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#11 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 02 July 2004 - 03:28 PM

Andyatf, la 2 Jul 2004, 10:28, a spus:

HEHEHE...Ce zici tu acolo sunt vremuri cam demult apuse...acum cred ca ar trage pe dreapta si ar astepta linistit sa te pocnesti ca sa vada ce poate fi "recoltat" de pe masina ta http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/dry.gif

In situatia descrisa si momentele traite pana la oprirea masinii au fost pentru cel de la volan o vesnicie... asa ca nu cred ca ar fii cruzimea intruchipata in acel cineva sa astepte sa te ciocnesti de ceva ca sa vada ce mai ramane intreg din masina...http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/huh.gif
MACABRU NU TI SE PARE!!!!!!!!

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#12 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 02 July 2004 - 03:34 PM

adevarul este ca la ora actuala in Romania se respecta perfect "LEGEA JUNGLEI" si "LA MAI MARE"in ceea ce priveste traficul rutier asa ca e bine sa te astepti la orice (rau) din partea partenerilor de trafic. http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_02.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_13.gif

Aceasta postare a fost editata de SILVIU66: 02 July 2004 - 03:34 PM

flying is my life...
0

#13 Useril este offline   Butterfly 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 275
  • Inregistrat: 28-April 04

Postat 02 July 2004 - 04:29 PM

Nu e chiar asa. Se si exagereaza mult.
Eu am mers foarte mult in tara si in general tir-istii sunt super de treaba pe sosea.
Chiar am ramas masca o data noaptea pt. o faza care nu mi-ar fi trecut prin cap. Ajung un tir din urma. Semnal, depasire. Evident, eram cu scurta sa nu orbesc omu'. Cand ies pe contrasens sa il depasesc, tirul baga faza lunga http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif A fost super misto, vedeam 2 km in fatza. Can am terminat depasirea, a dat la loc faza scurta.
De obicei am intalnit putini idiotzi pe sosea, si majoritatea sunt cu masini mici, de obicei pustani de bani gata.
De obicei se intampla in felul urmator : ies din brasov spre bucuresti, drumul destul de drept. VW pasat suparat, ultim tip, flashuri din spate, figuri. eu cu dacia la vreo 130. Depaseste. Il ajung in Timis pe serpentine http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif Am stat in spatele idiotului la vreun metru aproape toate curbele pana in predeal. Cum s-o fi simtzit, el cu pasatul, presat in fortza de o dacie, nu stiu http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif:D Nu m-am abtinut si l-am depasit cu vreo doo curbe inainte de predeal.
Ideea ca majoritatea idiotilor de pe sosea sunt pustani de bani gata, cu masini tari, care stiu DOAr sa se tzina de volan si sa calce pedala.

Bafta
Lac sa fie .... ca broaste sunt destule !
0

#14 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 02 July 2004 - 04:35 PM

Butterfly, la 2 Jul 2004, 16:29, a spus:

Ajung un tir din urma. Semnal, depasire. Evident, eram cu scurta sa nu orbesc omu'. Cand ies pe contrasens sa il depasesc, tirul baga faza lunga http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif A fost super misto, vedeam 2 km in fatza. Can am terminat depasirea, a dat la loc faza scurta.

Ideea ca majoritatea idiotilor de pe sosea sunt pustani de bani gata, cu masini tari, care stiu DOAr sa se tzina de volan si sa calce pedala.

probabil ca tirul nu era turcesc.ca atunci trageai ceva de masina sa-l depasesti.

si-nafara de pustani mai sunt si taximetristii... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_02.gif
flying is my life...
0

#15 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 02 July 2004 - 05:57 PM

SILVIU66, la 2 Jul 2004, 17:35, a spus:

Butterfly, la 2 Jul 2004, 16:29, a spus:

Ajung un tir din urma. Semnal, depasire. Evident, eram cu scurta sa nu orbesc omu'. Cand ies pe contrasens sa il depasesc, tirul baga faza lunga http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/smile.gif A fost super misto, vedeam 2 km in fatza. Can am terminat depasirea, a dat la loc faza scurta.

Ideea ca majoritatea idiotilor de pe sosea sunt pustani de bani gata, cu masini tari, care stiu DOAr sa se tzina de volan si sa calce pedala.

probabil ca tirul nu era turcesc.ca atunci trageai ceva de masina sa-l depasesti.

si-nafara de pustani mai sunt si taximetristii... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_02.gif

Am inceput sau ma insel sa ne mai civilizam si noi ....... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/biggrin.gif http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/laugh.gif

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#16 Useril este offline   VelociRaptor 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 14-May 03

Postat 03 July 2004 - 12:08 AM

Vad ca nu multi au povestit :rolleyes:

Asa-i ma baieti... ii datorez multe.

Hai ma zic una... nu asa dramatica ;)
Weekend. Ne pregateam sa mergem la iarba verde (cu aceasi colegi de liceu). Dimineata observ (cu noroc) ca becul drept din faza scurta-dreapta e ars. Asta e. N-am rezerva, luni voi cumpara altul.

Pana ajungem la iarba verde mi se arde scurta si de pe stanga (invatat cu "bunele maniere" vestice, conduc cu scurta si ziua). Suspectez un scurt mic undeva... dar n-am chef sa-mi stric Duminica. E frumos, cald, iarba verde, colegii.... distractie.

Seara ne intoarcem, trebuia sa merg cu lunga... toti imi faceau semne cu farurile... le aratam ca daca stingeam lunga eram chior... cred ca am strans multe injuraturi (ba chiar mi se parea ca ii auzeam pe aia cu geamurile date jos cand treceau pe langa mine) B)

Pe drum, pica si lunga-dreapta. Naspa. Scurt-circuit undeva, mi-e clar. In fine... merg asa... nu ne grabeam oricum. La intrare in BM, filtru. Ma vede politistu de departe, jumate chior: "l-am prins".

Ma opreste. Cand vine la geam, un tip mai tanar ca mine (sa fi avut 22 de ani). Le zic colegilor: "am pus-o". Sa vezi ca ma arde cu o amenda... o sa fie super constiincios.

Cobor, se prezinta. Ma intreaba care e faza cu becurile, si ii zic ca nu o sa ma creada oricum. El ma indeamna sa-i zic totusi, ca poate-poate. Ii zic. Ma intreaba ca de ce nu am schimbat becu. Ii zic ca nu am bec, ca magazinele-s inchise si ma jur ca a doua zi dimineata o sa imi cumpar.

Se uita lung la mine.... il infunda rasul. Cu un zambet care se chinuia sa si-l stearga de pe fata imi zice: OK, dar daca pe spate vreunul din beculete nu arde... amenda.

Pe spate totul perfect. Imi da actele inapoi, imi zice sa nu uit de beculete, ii saluta pe baietii din masina, si pleaca.

Am ramas interzisi. La cati imputiti de ghiocei am intalnit, care imi gaseau nod in papura (ba triunghi, ba trusa, ba estinctor, ba aia, ba ailalta), asta ma lasa sa plec cand ma avea clar la mana.

VR
<_<

A bicycle can't stand on its own because it's two-tired.
0

#17 Useril este offline   VelociRaptor 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 64
  • Inregistrat: 14-May 03

Postat 03 July 2004 - 12:31 AM

Eee va mai zic una... o sa radeti de mine si cu fundu'... dar asta e B)

Toamna trecuta. Ziua mea. Munchen. Imi cumpar o masina la mana a doua, drept cadou. <_< O "ridic" si plec cu ea. Pe "autobahn" viteza mare. O calc si eu (desi nu de tot, ca nu-s obisnuit inca cu masina).

Nu stiu voi, dar eu nu am prea condus inainte masini de fabricatie straina. Desi stiam perfect ce e si cum functioneaza un ABS, nu am condus cu unu montat.

In fine... In fata mea un autocar. Curba larga spre stanga.Ma apropii de el, si ma pregatesc sa depasesc. Eram pe a doua banda, aveam cam 120. Privesc cu atentie in spate sa nu intre unu cu 200 in mine. Clear. Bag semnal, baga si autocarul semnal. Intra pe banda a 3-a, eu dupa el. Ma pregatesc sa il iau pe banda a patra. Bag semnal, baga si el, si intra pe a patra banda, si eu dupa el. Intre timp observ ca pe 3-a era unu cu o rulota care il depasea pe un tir de pe banda a 2-a. Noi ii depaseam pe ambii pe banda a 4-a.

Eram cam la 40 de m de autocar. La un moment dat, autocarul franeaza. Calc usor frana. Ma apropiu de autocar. Calc si mai tare frana. Inca tot ma apropriu de el. Deja mi-am zis ca e prea groasa, si apas frana serios.

Ma pregatesc sa debraiez motorul (ca frana e prea puternica), si nu gasesc ambreiajul (aaa, am uitat sa va zic ca masina are cutie automata). Autocarul se apropie de mine (sau mai corect, o sa-l pup in c_r in curand). Mai am cam zece metri.

Incepe iar senzatia aia ca imi vajaie urechile, secundele par minute. Calc disperat cu piciorul stang in stanga dreapta, in cautarea ambreiajului. Nu indraznesc sa franez mai tare, sa nu calez motoru'. Dupa cateva fractiuni de secunda "imi aduc aminte" ca nu am asa ceva, si cum deja mai aveam vreo 2-3 metri de autocar, calc cu toata forta pe frana.

Se aude un harait discret, si simt "trepidatii" in pedala. Autocarul opreste de tot, eu imediat in urma lui, in spatele meu masinile se inghesuiau vertiginos. Apropos, eu am fost patit cu un tir care m-a pocnit din spate in Bucuresti (o sa va zic despre asta in alt mesaj ;) ).

Imi imaginez ca aud bufnitura cum cel din spate ma loveste. Ma gandeam "si uite cum arunc agoniseala mea de cativa ani pe fereastra pe autobahn". Liniste. Toata lumea oprita.

Cu piciorul stang jucand hora, ma intind sa vad de ce o autostrada intreaga se opreste: lucrari de largire a autostrazii. Oricum, sunt tare necajit. Mi-am dat seama ca am luat teapa cu masina. Ceva nu-i functioneaza bine la directie/franare. Haraitura aia si trepidatiile din pedala ma lasa confuz. Imi zic: asa merit, daca nu cumpar una noua!

In fine, ajung acasa. Trec cateva zile si imi vorbeam asa cu prietenu despre masini si imi zice cum e cu haraitul la pedale cand ai ABS.

SUNT IN AL NOUALEA CER! Ce prost pot sa fiu! Cum de nu mi-a trecut prin cap??? Stiam de mult tot principiu, cum de am uitat??? Pesemne oboseala si stresul :rolleyes:

VR

A bicycle can't stand on its own because it's two-tired.
0

#18 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 03 July 2004 - 05:50 AM

VelociRaptor, la 3 Jul 2004, 00:31, a spus:

Imi imaginez ca aud bufnitura cum cel din spate ma loveste. Ma gandeam "si uite cum arunc agoniseala mea de cativa ani pe fereastra pe autobahn". Liniste. Toata lumea oprita.

eu chiar am auzit busitura.m-a lovit din spate si am facut masina zob.

Liniste.Toata lumea oprita.6 masini facute praf.
A mea (o dacie pe vremea aceea ) a stat 6 luni in service.
Am scapat "doar" cu schimbatul intregii caroserii ,cu tot cu usi,capote, etc, si alte cateva maruntzisuri.
Asigurarea mi-a acoperit 25% din factura. :rolleyes: <_< B)
flying is my life...
0

#19 Useril este offline   eleronu 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 223
  • Inregistrat: 27-June 04

Postat 05 July 2004 - 09:21 AM

Mai tineti minte dacia aia pocnita care am puso eu pe aci ...?!?!!?
Ei bine reparatia costa 1400 de EURO, din care asigurarea CASCO acopera ..din nou 25%
Mai bine o vand pe asta pe bucati si mai pun 1400 si imi iau alta ...:(
COPIL CRETIN- PIERDUT BORCAN ZACUSCA !
0

#20 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 July 2004 - 09:36 AM

Am si eu cateva istorioare mai simpatice: constantean, pe timp de sezon, veneam de la aerodromul din Tuzla, dupa o zi de munca extenuanta...masina, un OPEL Ascona antic de 1600cc! (cate gagici am agatat cu el, of Doamne)
La un semafor interminabil demarez in sfarsit si cand mi-era lumea mai draga, undeva in fatza o frana si tang-tang-tang...6-7 masini una intralta...io ultima care am lovit pe cineva...imperceptibil, fara sa aduc stricaciuni!
Se dau frumusel jos din masina toti si se fac constatarile iar unul din ei spune ca cunoaste un politist, in directia noastra de deplasare si ca urmare sa mergem acolo, dupa el...eu ma revolt si spun ca nu are rost sa merg pentru ca oricum, nu sunt indoit si nici nu am indoit pe nimeni! Cineva lanseaza afirmatia ca nu conteaza, ca oricum am dat si eu un impuls sui chiar daca nu m-am indoit direct, din cauza mea s-au indoit mai tare aia din fatza!!...Zis si facut, plecam in coloana, ne incadram pe preselectie stanga toti (semafor dublu) si cand se face verde pentru stanga io imi bag ...la si ii las pe tilicari sa sa vireze stanga in timp ce eu ma deplasez in continuare catre inainte! Soseaua in fata pustie, doar un politist postat in mijloc ma astepta!...imi face semn sa trag pe dreapta, saluta politicos si ma intreaba: "stiti de ce v-am oprit, nu?"...foarte mirat (cand dracu a aflat asta de accident?!!!) ma dau jos resemnat si ii dau actele deja solicitate! Imi spune: "Bine domnule, sa ma vezi dumneata in mijlocul intersectiei si sa treci totusi pe rosu?!"...abea atunci am realizat greseala!
Sigur, pedeapsa era suspendarea permisului! M-am milogit si eu cum am putut, cum ca sa nu mi-l suspende, ca ma insor in trei zile si o sa am nevoie de masina, ca am nevoie pentru aprovizionare (viitoarea/actuala sotie se afla in dreapta si auzea totul). Politistul a incercat sa-mi explice ca defapt imi face un bine, ca fara permis voi putea bea in tihna la nunta mea, etc!!!...Pana la urma ma iarta, imi da o amenda pentru incadrare gresita si inainte sa intru in masina imi spune: "fata de alaturi e viitoarea mireasa?"
Eu afirm, dupa care urmeaza replica lui pe care nu o voi uita toata viatza: "treaba ta, da nu e bine ce faci!!!"

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 05 July 2004 - 09:47 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#21 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 05 July 2004 - 09:45 AM

Si o alta povestire...aceiaisi masina, acelasi oras...undeva intr-o zona pe valea portului, pe langa "Poarta 4', soseaua pe buza rapei, alunecari de teren, accesul interzis masinilor, cu exceptia celor care locuiau in zona!
Vad totusi ca strada avea trafic (erau de fapt riveranii ce locuiau acolo), indraznesc sa intru. In fata mea mergeau la pas doi politisti! Unul din ei intoarce capul imi face semn sa opresc, imi cere permisul si constata ca adresa nu e din zona drept urmare, amenda!!!...a urmat negocierea fireasca, "domne, nu am bani, sunt student"....aaaa, esti student?...arata carnetu de student atunci!
Scot carnetul, il predau regulamentar, politistul il deschide, confrunta datele de identitate cu cele din buletin, il vad ca il arata si colegului lui dupa care amandoi tzatzaind din buze ingrijorati imi spun: "cam mici notele domnu student, cam mici!".

Aceasta postare a fost editata de Marinaru: 05 July 2004 - 10:01 AM

Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#22 Useril este offline   leo 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 312
  • Inregistrat: 02-December 02

Postat 05 July 2004 - 10:18 AM

Vedeti domnilor pe cine avem noi MODERATOR, pe unul care a avut note mici.
Rusinica..... :( :( :( :(

Si mai are si PERMIS DE CONDUCERE, eu nu stiu cum a reusit.
SPAGA TAICA![B]

Aceasta postare a fost editata de leo: 05 July 2004 - 10:20 AM

Nu lasa pe maine ce poti strica astazi!
0

#23 Useril este offline   SILVIU66 

  • Site Admin
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Admin
  • Postari: 6866
  • Inregistrat: 03-February 04
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Flying

Postat 05 July 2004 - 03:02 PM

Marinaru, la 5 Jul 2004, 09:45, a spus:

Scot carnetul, il predau regulamentar, politistul il deschide, confrunta datele de identitate cu cele din buletin, il vad ca il arata si colegului lui dupa care amandoi tzatzaind din buze ingrijorati imi spun: "cam mici notele domnu student, cam mici!".

pai si amenda ?ai mai luat-o sau nu?

daca nu !!!studenti luati note mici ca scapati de amenzi!!!
flying is my life...
0

#24 Useril este offline   Marinaru 

  • GOLD MEMBER
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2989
  • Inregistrat: 20-April 02

Postat 06 July 2004 - 07:39 AM

...nuuuuuu, m-au iertat!
Magelan,
Cu rabdare si ciocan.
0

#25 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 06 July 2004 - 09:10 AM

SILVIU66, la 5 Jul 2004, 16:02, a spus:

pai si amenda ?ai mai luat-o sau nu?

asta imi aduce aminte de replica din Vacanta Mare "Cat ie amaneda?" "Trei milioane" "N-o iau ba, da-o incolo, ca e scumpa. Ma duc in Obor si iau mai ieftin."

Stiati ca Dacia in afara de masina de teren, functioneaza foarte bine si ca minivan? Priviti cate am bagat in ea:

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-15-1089097851.jpg

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#26 Useril este offline   Olaf The Viking 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 1259
  • Inregistrat: 17-June 03
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Machete statice, Feteasca Neagra

Postat 06 July 2004 - 09:14 AM

Sase carcase, un monitor de 15" si restul placi de baza, tastaturi, etc.

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-15-1089098064.jpg

Intai da cu toporu' si pe urma intreaba-l ce-a vrut!
sau ia-ti ceva dragut de aici www.machete.ro.
0

#27 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 06 July 2004 - 12:27 PM

LEXXRDM, la 2 Jul 2004, 15:28, a spus:

In situatia descrisa si momentele traite pana la oprirea masinii au fost pentru cel de la volan o vesnicie... asa ca nu cred ca ar fii cruzimea intruchipata in acel cineva sa astepte sa te ciocnesti de ceva ca sa vada ce mai ramane intreg din masina...:D
MACABRU NU TI SE PARE!!!!!!!!

Sincer...nu chiar...am vazut lucruri si mai macabre de atat la viata mea...si nu pot sa spun ca am asa de multi anisori..http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/tongue.gif...dar oricum...
Crash is my midlle name
0

#28 Useril este offline   Andyatf 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 84
  • Inregistrat: 21-October 03

Postat 06 July 2004 - 12:33 PM

SILVIU66, la 2 Jul 2004, 16:35, a spus:

si-nafara de pustani mai sunt si taximetristii... :D

Taximetristii ca taximetristii...dar cel mai tare ma calca pe nervi retardatii aia de soferi de pe ambulante care vin si cand sunt la 10 m in spatele tau dau drumul la girofar si sirena si gesticuleaza foarte energic ca de dom`le...nu acorzi prioritate
Crash is my midlle name
0

#29 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 06 July 2004 - 12:44 PM

Andyatf, la 6 Jul 2004, 13:27, a spus:

LEXXRDM, la 2 Jul 2004, 15:28, a spus:

In situatia descrisa si momentele traite pana la oprirea masinii au fost pentru cel de la volan o  vesnicie... asa ca nu cred ca ar fii cruzimea intruchipata in  acel cineva sa astepte sa te ciocnesti de ceva ca sa vada ce mai ramane intreg din masina...:D
MACABRU NU TI SE PARE!!!!!!!!

Sincer...nu chiar...am vazut lucruri si mai macabre de atat la viata mea...si nu pot sa spun ca am asa de multi anisori..http://www.rhcforum.ro/public/style_emoticons/default/tongue.gif...dar oricum...

Da .... exemplifica .... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/ic_.gif

Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

#30 Useril este offline   LEXXRDM 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 473
  • Inregistrat: 03-December 03

Postat 06 July 2004 - 12:50 PM

Olaf The Viking, la 6 Jul 2004, 10:14, a spus:

Sase carcase, un monitor de 15" si restul placi de baza, tastaturi, etc.

Oare stiu ei proiectanti si fabricanti ce indura o biata masina care la prima groapa ramai cu ochii in soare... :D http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Apropro poza are o "balba" - nu se incarca in totalitate.... http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/wink.gif

Aceasta postare a fost editata de LEXXRDM: 06 July 2004 - 12:52 PM


Este de o mie de ori mai bine sa fii optimist si sa te inseli, decat sa fii pesimist si sa ai dreptate. .
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro