Modelism - RHC Forum: Robot Pasitor - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Robot Pasitor 2 servo walker

#1 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

  Postat 21 January 2010 - 09:09 PM

Fiecare modelist are pe acasa cel putin 2 servouri pe care nu le mai foloseste sau aduna praf pe dulap. Cu 2 servouri am construit un robot care paseste surpinzator de bine,cu minimul de materiale si cateva reciclate.Sasiul este construit dintr-o carcasa de floppy care am gasit-o intamplator pe la Palatul Copiilor cand lucram la robotel..prima data sasiul a fost facut din plastic dar este o alegere foarte proasta.

Are un servo micro pentru picioarele din fata si un servo standard pentru cele din spate.Am taiat cu o dalta fina gaurile pentru fixarea servourilor in sasiu si dupa l-am indoit in zona servoului micro la un unghi pentru a putea merge corect. ;)

Daca cineva a mai construit un robotel asemanator il rog sa posteze poze si detalii...
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#2 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 21 January 2010 - 09:19 PM

Dupa ce am fixat servourile in sasiu am trecut la confectionarea picioarelor pe care le-am facut din sarma de cupru pe care am fixat parghiile servourilor pentru a putea fi demontabil.Apoi am conectat servourile la statia rc si acumulatorul care deocamdata este extern.in continuare o sa fac alimentare dintr-o baterie de telefon de 800 de miliamperi pentru ca robotul fie independent si controlat din statia rc.
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#3 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 21 January 2010 - 09:21 PM

.
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#4 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 22 January 2010 - 10:12 AM

Fain, pune si un filmulet.
Pasul urmator ar fi sa-i faci tu partea electronica (microcontroler, senzori) si sa renunti la statie.

Bafta
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#5 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 22 January 2010 - 10:17 PM

Asta o sa si fac...dar inca nu m-am decis daca o sa folosec un pic sau un atmega8 pentru parte de microcontroler. Sugestii?

O sa fac si un filmulet dar intai trebuie sa schimb una din parghiile pe care sunt atasate picioarele fata deoarece se mai intampla sa cada din cauza constructiei defectuoase.
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#6 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 23 January 2010 - 01:02 AM

Sugestia mea ar fi Arduino, mai ales daca esti la inceput cu programarea de microcontrolere.
Nu ai nevoie de programator hard pt el, softul este gratis pe net, iar exemple si aplicatii dedicate Arduino gasesti din belsug.

Initial (acum cativa ani) m-am apucat sa construiesc, dupa scheme de pe net, programatoare pt PIC-uri cu intentia sa invat sa le programez si utilizez in diverse aplicatii. Dupa a nu-stiu-cata incercare de programator care nu a mers, m-am lasat pagubas pana anul trecut cand am descoperit Arduino.
Cam asa arata robotul meu dotat cu Arduino dupa aprox. o luna de lucru la el - http://www.vimeo.com/7671661, un progres simtitor fata de incercarile anterioare.
Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#7 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 23 January 2010 - 11:09 AM

Si eu m-am gandit la Arduino dar...mai are nevoie si de acel shield xbee ca sa pot conecta servourile sau se pot conecta direct pe iesirile deja existente?
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#8 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 23 January 2010 - 05:01 PM

Nu ai nevoie de Xbee pt controlul servourilor, Xbee este pentru conectare wireless.
Alimentezi servoul cu +5V (firul rosu), Gnd (firul maro) iar pinul portocaliu (sau alb, depinde de servo) il conectezi la una din iesirile digitale de la Arduino.
Eu mi-am facut un adaptor care il pun peste Arduino sa pot avea alimentarea langa fiecare pin de la Arduino. Dar se poate si fara.
O sa incerc sa pun si un program de actionat servouri cu Arduino.

Thumbnail atasat

  • Imagine atasata: shield1.jpg
  • Imagine atasata: shield2.jpg
  • Imagine atasata: shield3.jpg

Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#9 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 23 January 2010 - 05:34 PM

Perfect...aveam o indoiala in legatura cu servourile...cu primii bani Arduino imi cumpar..
Nu sunt chiar strain de robotica dar din 6 ani la palatu copiilor am 4 de electronica si doar 2 de robotica si din cauza asta am plecat mai greu cu robotica mai ales cu microcontrolere fiindca aveam un priten care imi dadea direct microcontrolerul cu softu' scris deja si eu facem doar mecanica.
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#10 Useril este offline   Sebathorus 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 196
  • Inregistrat: 06-June 02

Postat 23 January 2010 - 11:16 PM

Codul pt actionarea bratului robotului. Bratul are 2 servouri, unul care misca bratul si unul care actioneaza clestele.

#include <Servo.h> 
// Actionare brat robot
// By -=Sebathorus=-

Servo brat,gripper;  // creaza variabilele pt servo
int pos; //pozitia servourilor in grade

 
void setup() 
{ 
  brat.attach(5);  //servo brat - atasat la pinul digital 5
  gripper.attach(6); //servo gripper - atasat la pinul digital 6
} 
 
 
void loop() 
{ 
 gripper.write(50);//pozitiile initiale
 brat.write(140);
 delay(4000);
 for(pos = 50; pos < 120; pos ++)  // pt brat cursa de la 70 la 140, 140 inseamna jos 
  {                               // pt cleste cursa de la 50 la 120
    gripper.write(pos);    // ii spune servoului sa mearga in pozitia variabila 'pos' 
    delay(15);              // asteapta 15ms pt ca servoul sa ajunga in pozitie 
  }
 for(pos = 70; pos < 140; pos ++)
  {                               
    brat.write(pos);
    delay(15);
  }  
delay(2000);
for(pos = 120; pos >= 60; pos --)
  {                               
    gripper.write(pos);
    delay(15);
  }
delay(2000);
for(pos = 140; pos >= 70; pos --)
  {
    brat.write(pos);
    delay(15);
  } 
} 

Aceasta postare a fost editata de Sebathorus: 23 January 2010 - 11:25 PM

Logica te va duce din punctul A in punctul B. Imaginatia te va duce oriunde vei vrea.
0

#11 Useril este offline   simii 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 66
  • Inregistrat: 25-September 07

Postat 27 January 2010 - 11:42 PM

Atmega8 poate fi scris foarte usor. programatorul il faci in 5 minute . Ai schema pe PonyProg.com
0

#12 Useril este offline   abecedar 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 1
  • Inregistrat: 01-February 10

Postat 01 February 2010 - 02:34 PM

salut!vreau sa ma ajutati si pe mine, daca stiti,cu o schema electrica pt un robot (si telecomanda/radiocomanda) pus in miscare de o telecomanda (de recomandat cel mai simplu model pt k sunt incepator)
0

#13 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 02 February 2010 - 12:16 AM

Salut poti sa ma gasesti la id:takko.freerun si iti pot indica cate ceva pentru inceput.

Si in legatura cu robotelul meu mergator in curand o sa poata sa mearga si stanga-dreapta iar maine o sa soseasca si Arduino Duemilanove cu microcontroler Atmega328 pentru a putea fi autonom..

Aceasta postare a fost editata de the rc boy: 02 February 2010 - 12:19 AM

EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

#14 Useril este offline   charlie 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 765
  • Inregistrat: 31-May 04

Postat 04 February 2010 - 05:51 PM

sa misti servo-uri cu un AVR ATmega 8 este banal...partea mecanica este mult mai greu de facut as zice eu :)
Deci te pot ajuta a programezi ATmega8 sau orice AVR ca sa miste niste servo-uri.
Treaba se complica daca vrei sa iei decizii pe baza unor senzori cum ar fi un senzor de proximitate...adica sa faci un robotel cu 2 roti (SERVO cu rotire continua) xare sa merga prin camera fara sa se loveasca niciodata de obstacole...acolo incepe distractia.

Cauta pe google si vezi "micro mouse"...este un concurs la japonezi cu niste robotei care trebuie sa parcurga un labirint...la inceput robotelul incerca sa gaseasca solutia parcurgeri labirintului incercand sitematic toate drumurile...apoi robotelul este pus sa parcurga traseul invatat...si o face atat de repede ca scuzati cacofonia camera de filmat nu poate urmarii evolutia lui. Este spectaculos si mi-ar placea sa fie si la noi concursuri dinastea in licee sau facultati. La noi insa preocuparea principala a oameni lor este sa fie romani si asta le ocupa tot timpul.

Aici este link-ul cu concursul de care vorbesc... MICRO MOUSE CONTEST
0

#15 Useril este offline   silver arrow 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 635
  • Inregistrat: 14-July 09
  • Gender:Male

Postat 04 February 2010 - 06:11 PM

Salut si spor la treaba. Uite inca o idee de robot din doua servo-uri standard. :)
http://www.youtube.c...h?v=-B2vPmSGC9Q
0

#16 Useril este offline   the rc boy 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 184
  • Inregistrat: 10-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Robotica

Postat 04 February 2010 - 11:41 PM

Salut, interesante propuneri :rolleyes: d , deja mi-a sosit placuta arduino si pare destul de capabila am resusit sa fac deja cateva experiente pe servo si merge foarte bine.Urmeaza sa modific robotelu' sa poata si sa coteasca prin atasarea unu al 3-lea servo .Dupa aceea o sa lucrez la programare care este destul de usoara in mediul deja dezvoltat de cei de la www.arduino.cc

In primul rad doresc sa ii pun doar niste senzori cu infrarosu sa poata urmari o linie.

Stiu variantele cu 2 servouri modificate pentru rotatie continua da este prea banala,pe cand un robot mergator care urmareste linia este mai putin intalnit.


Multumesc pentru acordarea atentiei acestui subiect si va tin la curent in continuare cu ce se intampla.
EMAIL : robopitorg@gmail.com
0741336735
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1

2 useri citesc topicul
0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro