Modelism - RHC Forum: Problema lumini - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

Problema lumini

#1 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 28 January 2010 - 10:10 AM

Am primit regulatorul si ubec-ul extern,ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri? ubec-ul il leg pe acelasi canal cu regulatorul sau pe un canal separat?
Regulatorul cel vechi avea mai multe fire decat cel nou ( Rookie 35 ),am atasat o poza cu firele,mufa neagra merge la intrerupatorul barcutei ( lumini fata,spate ) iar cea rosie vine legata la becul fata,rookie35 are conexiune doar la baterie,motor si ricevitor,cum as putea sa fac sa obtin firele lipsa?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de thedriver: 28 January 2010 - 10:11 AM

0

#2 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 28 January 2010 - 10:27 AM

Vezi postareathedriver, la Jan 28 2010, 10:10 AM, a spus:

Am primit regulatorul si ubec-ul extern,ma poate ajuta cineva cu niste raspunsuri? ubec-ul il leg pe acelasi canal cu regulatorul sau pe un canal separat?
Regulatorul cel vechi avea mai multe fire decat cel nou ( Rookie 35 ),am atasat o poza cu firele,mufa neagra merge la intrerupatorul barcutei ( lumini fata,spate ) iar cea rosie vine legata la becul fata,rookie35 are conexiune doar la baterie,motor si ricevitor,cum as putea sa fac sa obtin firele lipsa?


Asta http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...st&p=356452
te ajuta ? Daca nu intelegi ceva de acolo, mai intreaba.

Aceasta postare a fost editata de georgedr72: 28 January 2010 - 10:29 AM

Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#3 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 28 January 2010 - 10:36 AM

...ce intelegi tu prin uBEC, care crezi ca este functia lui?!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#4 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 28 January 2010 - 08:53 PM

Vezi postareageorgedr72, la Jan 28 2010, 10:27 AM, a spus:

Asta http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...st&p=356452
te ajuta ? Daca nu intelegi ceva de acolo, mai intreaba.

asta am vazut,dar eu mai am nevoie de alte doua mufe,neagra si rosie,de unde le scot? regulatorul cel nou are doua fire pt. motor,doua pt. baterie si doua pt. ricevitor,cum fac sa mai obtin firele din poza mea?
0

#5 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 28 January 2010 - 08:55 PM

Vezi postareaipsihi, la Jan 28 2010, 10:36 AM, a spus:

...ce intelegi tu prin uBEC, care crezi ca este functia lui?!!!

CRED ca are functia de a alimenta servourile si luminile
0

#6 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 29 January 2010 - 09:47 AM

Vezi postareathedriver, la Jan 28 2010, 08:53 PM, a spus:

asta am vazut,dar eu mai am nevoie de alte doua mufe,neagra si rosie,de unde le scot? regulatorul cel nou are doua fire pt. motor,doua pt. baterie si doua pt. ricevitor,cum fac sa mai obtin firele din poza mea?


Cum stai cu electronica ?
PS: Presupunand ca ai ceva idee de masuratori - din poza ta, care nu spune prea multe - trebuie sa determini daca firele negre si rosu (cele din stanga pozei) care vin in conectorul acela intermediar sunt legate direct pe alimentarea de acc a fostului regulator (masori rosu cu rosul de intrare in regulator si negru cu negrul de intrare in regulator; daca rezistentele masurate sunt zero, ipoteza se confirma).
Daca e asa, insemna ca luminile barcutei erau alimentate direct din acc prin intrerupator; solutia in acest caz : tai cablurile care "ies" in stanga fotografiei si legi negrele la "-" si rosu la "+" ul bateriei; mufele merg la becuri, ca inainte.

Daca esti dusmanul aparatului de masura si/ sau nu poti face ce am scris mai sus, revino cu intrebari.
Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#7 Useril este offline   irion 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 286
  • Inregistrat: 11-September 08

Postat 29 January 2010 - 09:49 AM

Ce rol avea acea mufa in regulatorul vechi?Sincer nu inteleg ce vrei sa faci,fii mai explicit.Ce regulator era cel vechi?
0

#8 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 29 January 2010 - 09:57 AM

Vezi postareathedriver, la Jan 28 2010, 08:55 PM, a spus:

CRED ca are functia de a alimenta servourile si luminile


BEC = battery eliminator circuit - mai pe romaneste: un stabilizator chior de tensiune, de obicei la navo de 5V si ceva curent, in functie de cat papa auxiliarele (servo, lumini si ... ce mai vrei tu) din barcuta ta ..
UBEC = BEC extern (nu este inclus in regulatorul de turatie)
"BEC-urile externe degreveaza regulatorul de turatie de curentii mari, reducand astfel foarte mult riscul supraincalzirii si arderii regulatorului. " zice undeva pe net ...

Aceasta postare a fost editata de georgedr72: 29 January 2010 - 09:58 AM

Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#9 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 29 January 2010 - 10:01 AM

Vezi postareairion, la Jan 29 2010, 09:49 AM, a spus:

Ce rol avea acea mufa in regulatorul vechi?Sincer nu inteleg ce vrei sa faci,fii mai explicit.Ce regulator era cel vechi?


Cred ca daca stia nu mai intreba sau dadea mai multe detalii. Daca vrem sa l ajutam, nu putem decat sa presupunem; nu cred ca stie rolul acelei mufe.
Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#10 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 29 January 2010 - 10:06 AM

Daca imprastii problema asta si pe aici, si aici http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...st&p=365170 nu cred ca grabesti rezolvarea problemei tale. Daca tot ai intrebat aici, citeste raspunsurile tot aici ...
PS: Daca ne ai spune de unde esti, poate s ar gasi cineva binevoitor in apropiere sa dezlege misterul "pe loc" ...

Aceasta postare a fost editata de georgedr72: 29 January 2010 - 10:09 AM

Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#11 Useril este offline   cricri_pescar68 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 401
  • Inregistrat: 16-November 09
  • Gender:Male

Postat 29 January 2010 - 08:42 PM

salut am un antrerupator vreau sa al folosesc la barcuta pe el scrie220v 3a 110v 5a ieu folosesc un acumulator 12v 8a nu stiu daca rezista la 8a
0

#12 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 29 January 2010 - 09:03 PM

va multumesc la toti pt. raspunsuri dar cred ca am rezolvat problema (in felul meu ),am legat luminile direct la una din portile ricevitorului,singurul dezavantaj este ca atunci cand voi folosii luminile trebuie sa deschid capacul barcutei si sa introduc mufa in recivitor,am procedat bine?
Am o alta dilema,ubec-ul pe care l-am cumparat ar trebui sa functioneze cu un curent cuprins intre 8v-24v,asa scrie in caracteristici,dar eu l-am legat la o baterie de 6v si merge fara probleme,am incercat barca cam o jumatate de ora in vana si nu sa incalzit nici bec-ul si nici regulatorul (firul rosu de la regulator l-am taiat ) ce parere aveti??
0

#13 Useril este offline   amador 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 802
  • Inregistrat: 29-March 08

Postat 29 January 2010 - 10:01 PM

cum ne-a sfatuit nenea einstein mai bine ne tinem gura...ssssttt...tacere e Ofelia!!!!... :rolleyes:
( si la fel si voi cei ce de ani de zile va bateti gura ajutand nu unul ci zeci sau sute,oricum nu aveti nici un merit in ochii unora,sau cel putin asa pare....so sorry :( )

Aceasta postare a fost editata de amador: 29 January 2010 - 10:09 PM

Teorie este atunci cand stii totul, dar nu merge nimic.
Practica este cand toate merg, dar nu stii de ce.
Montajele mele imbina teoria cu practica: nu merge nimic si nu stiu de ce.
0

#14 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 30 January 2010 - 09:13 AM

Vezi postareaamador, la Jan 29 2010, 10:01 PM, a spus:

cum ne-a sfatuit nenea einstein mai bine ne tinem gura...ssssttt...tacere e Ofelia!!!!... :rolleyes:
( si la fel si voi cei ce de ani de zile va bateti gura ajutand nu unul ci zeci sau sute,oricum nu aveti nici un merit in ochii unora,sau cel putin asa pare....so sorry :( )


Daca asta s a inteles din posturile de mai sus, ar fi bine ca un moderator sa stearga posturile mele de mai sus, pana nu mai rastalmacesc si altii eronat mesajele ... Eu nu le mai pot edita.
PS: Asta in caz ul in care mesajul lui amador nu se incadreaza la "mistocareli".
Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#15 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 10:19 AM

Vezi postareathedriver, la Jan 29 2010, 09:03 PM, a spus:

va multumesc la toti pt. raspunsuri dar cred ca am rezolvat problema (in felul meu ),am legat luminile direct la una din portile ricevitorului,singurul dezavantaj este ca atunci cand voi folosii luminile trebuie sa deschid capacul barcutei si sa introduc mufa in recivitor,am procedat bine?
Am o alta dilema,ubec-ul pe care l-am cumparat ar trebui sa functioneze cu un curent cuprins intre 8v-24v,asa scrie in caracteristici,dar eu l-am legat la o baterie de 6v si merge fara probleme,am incercat barca cam o jumatate de ora in vana si nu sa incalzit nici bec-ul si nici regulatorul (firul rosu de la regulator l-am taiat ) ce parere aveti??

am procedat corect?
0

#16 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 10:20 AM

Vezi postareageorgedr72, la Jan 30 2010, 09:13 AM, a spus:

Daca asta s a inteles din posturile de mai sus, ar fi bine ca un moderator sa stearga posturile mele de mai sus, pana nu mai rastalmacesc si altii eronat mesajele ... Eu nu le mai pot edita.
PS: Asta in caz ul in care mesajul lui amador nu se incadreaza la "mistocareli".

nu cred ca amador se referea la tine,oricum nu-i inteleg comentariul dar asta e .....
0

#17 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 10:38 AM

inca ceva,impreuna cu regulatorul mi-au trimis si trei condensatori,sunt foarte importanti sau pot sa folosesc motorul si fara ei,deoarece nu am loc sa-i lipesc fara sa demontez motorul.
0

#18 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 30 January 2010 - 10:39 AM

Daca ai taiat firul rosu ,de la mufa mama cu trei fire ce ducea la receptor ,din regulator ai procedat corect,ce nu inteleg cum UBEC-ul scotea 5V ,alimentindul la 6V ,mai ales ca scrie pe el ca merge intre 8V-24V,ai masurat tensiunea de iesire cu un aparat de masura? ,vezi ca vei avea mari probleme cu barcuta pe balta ,risti sa pierzi semnalul prin insuficenta alimentare a receptorului.Trebuie sa abordezi altfel alimentarea receptorului si a servourilor.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#19 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 10:44 AM

Vezi postareamanolo, la Jan 30 2010, 10:39 AM, a spus:

Daca ai taiat firul rosu ,de la mufa mama cu trei fire ce ducea la receptor ,din regulator ai procedat corect,ce nu inteleg cum UBEC-ul scotea 5V ,alimentindul la 6V ,mai ales ca scrie pe el ca merge intre 8V-24V,ai masurat tensiunea de iesire cu un aparat de masura? ,vezi ca vei avea mari probleme cu barcuta pe balta ,risti sa pierzi semnalul prin insuficenta alimentare a receptorului.Trebuie sa abordezi altfel alimentarea receptorului si a servourilor.

da,firul acela l-am taiat,am verificat cu un aparat de masura tensiunea de iesire si imi indica 4,85V,adevarul este ca pe balta nu am probat barca doar in vana si merge bine

Specifications:
Output Voltage: 5V or 6V (Changeable with an output-voltage select switch)
Continuous output current: 5 Amps
Burst output current: 7.5 Amps
Input: 8V-42V (3-10 cells LiPo)
No-load current: 20mA
Size: 48 x 27 x 9mm (Length x Width x Height)
Weight: 37 gram

Aceasta postare a fost editata de thedriver: 30 January 2010 - 10:48 AM

0

#20 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 11:03 AM

Vezi postareathedriver, la Jan 30 2010, 10:44 AM, a spus:

da,firul acela l-am taiat,am verificat cu un aparat de masura tensiunea de iesire si imi indica 4,85V,adevarul este ca pe balta nu am probat barca doar in vana si merge bine

Specifications:
Output Voltage: 5V or 6V (Changeable with an output-voltage select switch)
Continuous output current: 5 Amps
Burst output current: 7.5 Amps
Input: 8V-42V (3-10 cells LiPo)
No-load current: 20mA
Size: 48 x 27 x 9mm (Length x Width x Height)
Weight: 37 gram


in specificatii mai scrie : Shows the working status with an indicator (LED), lights when the output is in normal range.
Acel led (rosu ) se aprinde cand il leg la baterie,de aceea cred ca el functioneaza normal si la o baterie de 6v
0

#21 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 30 January 2010 - 11:15 AM

Ma rog faci cum doresti,in specificatiile regulatoarelor de tensiune pe care le folosesc ,scrie ca tensiunea de intrare sa fie mai mare de 7V pentru a scoate 5V la amperajul respectiv,mai trebuie sa ti cont ca un acumulator plumb acid se incarca cam la 7V ,iar apoi tensiunea scade folosind barcuta,dar optiunea ta este "sfinta".Scuze de interventie.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#22 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 30 January 2010 - 11:25 AM

...receptorul, adica partea de receptie functioneaza ok si cu 3V, problema este alimentarea servourilor care necesita 4,8V si curent suficient, teoretic 1A ar fi deajuns pt ca nu toate servourile functioneaza in acelasi timp, daca servoul are sarcini mari la capete, cuve de 1-2kg ,atunci ai nevoie de curent suplimentar, in principiu cu cat sursa de curent e mai mare , cu atat mai bine, eu lucrand cu 6V ,alimentez servourile pt cuve direct din acumulator prin intermediul unei diode, 1N4007, pentru a reduce tensiunea in plaja de 5-6V!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#23 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 01:16 PM

Vezi postareamanolo, la Jan 30 2010, 11:15 AM, a spus:

Ma rog faci cum doresti,in specificatiile regulatoarelor de tensiune pe care le folosesc ,scrie ca tensiunea de intrare sa fie mai mare de 7V pentru a scoate 5V la amperajul respectiv,mai trebuie sa ti cont ca un acumulator plumb acid se incarca cam la 7V ,iar apoi tensiunea scade folosind barcuta,dar optiunea ta este "sfinta".Scuze de interventie.

ok am inteles,nu trebuie sa te scuzi,eu trebuie sa ma scuz ca va pun intrebari idioate,daca continui sa-l folosesc la 6v ce se poate intampla cel mai probabil?se poate arde bec-ul sau dupa ce bateria incepe sa se descarce nu mai functioneaz bine comenzile?
0

#24 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 30 January 2010 - 01:23 PM

Vezi postareathedriver, la Jan 30 2010, 01:16 PM, a spus:

ok am inteles,nu trebuie sa te scuzi,eu trebuie sa ma scuz ca va pun intrebari idioate,daca continui sa-l folosesc la 6v ce se poate intampla cel mai probabil?se poate arde bec-ul sau dupa ce bateria incepe sa se descarce nu mai functioneaz bine comenzile?


Citeste si aplica ce a scris ipsihi mai sus, ca a zis bine. Ideea cu alimentarea servo prin diode ar fi bine sa o prinda toti cei care folosesc 6V.

Aceasta postare a fost editata de georgedr72: 30 January 2010 - 01:24 PM

Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#25 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 01:25 PM

Vezi postareaipsihi, la Jan 30 2010, 11:25 AM, a spus:

...receptorul, adica partea de receptie functioneaza ok si cu 3V, problema este alimentarea servourilor care necesita 4,8V si curent suficient, teoretic 1A ar fi deajuns pt ca nu toate servourile functioneaza in acelasi timp, daca servoul are sarcini mari la capete, cuve de 1-2kg ,atunci ai nevoie de curent suplimentar, in principiu cu cat sursa de curent e mai mare , cu atat mai bine, eu lucrand cu 6V ,alimentez servourile pt cuve direct din acumulator prin intermediul unei diode, 1N4007, pentru a reduce tensiunea in plaja de 5-6V!!!

barcuta mea are doar o "cuva" si servoul care o actioneaza are o sarcina simpla deoarece nada cade singura,deci nu necesita o asa mare tensiune,cred.

Fisiere atasate


0

#26 Useril este offline   georgedr72 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 186
  • Inregistrat: 17-September 09
  • Gender:Male

Postat 30 January 2010 - 01:31 PM

Vezi postareathedriver, la Jan 30 2010, 01:25 PM, a spus:

barcuta mea are doar o "cuva" si servoul care o actioneaza are o sarcina simpla deoarece nada cade singura,deci nu necesita o asa mare tensiune,cred.

"...receptorul, adica partea de receptie functioneaza ok si cu 3V, problema este alimentarea servourilor care necesita 4,8V si curent suficient, teoretic 1A ar fi deajuns pt ca nu toate servourile functioneaza in acelasi timp, daca servoul are sarcini mari la capete, cuve de 1-2kg ,atunci ai nevoie de curent suplimentar, in principiu cu cat sursa de curent e mai mare , cu atat mai bine, eu lucrand cu 6V ,alimentez servourile pt cuve direct din acumulator prin intermediul unei diode, 1N4007, pentru a reduce tensiunea in plaja de 5-6V!!!"

Ce incerca sa ti spuna aici era ca singura problema poate aparea la servo uri (apropos, tu carma nu ai ???). Daca faci cum a zis, nu va mai exista nici o problema.

Aceasta postare a fost editata de georgedr72: 30 January 2010 - 01:33 PM

Exista lucruri despre care stim ca sunt imposibil de realizat pana cand vine cineva care nu stie acest lucru si le realizeaza. (A. Einstein)
0

#27 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 02:46 PM

Vezi postareageorgedr72, la Jan 30 2010, 01:31 PM, a spus:

"...receptorul, adica partea de receptie functioneaza ok si cu 3V, problema este alimentarea servourilor care necesita 4,8V si curent suficient, teoretic 1A ar fi deajuns pt ca nu toate servourile functioneaza in acelasi timp, daca servoul are sarcini mari la capete, cuve de 1-2kg ,atunci ai nevoie de curent suplimentar, in principiu cu cat sursa de curent e mai mare , cu atat mai bine, eu lucrand cu 6V ,alimentez servourile pt cuve direct din acumulator prin intermediul unei diode, 1N4007, pentru a reduce tensiunea in plaja de 5-6V!!!"

Ce incerca sa ti spuna aici era ca singura problema poate aparea la servo uri (apropos, tu carma nu ai ???). Daca faci cum a zis, nu va mai exista nici o problema.

ok,mersi mult pt. lamurire.
Tati ipsihi imi dai te rog mai multe detalii cum sa leg cele doua servouri la baterie,o mica schema daca se poate,mersi
0

#28 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 30 January 2010 - 02:55 PM

Un singur amendament 1N4007 tine la 1A ,o dioda de 3A poate fi asta BY399-DIV,mai sint si alte modele ,caderea de tensiune pe o dioda este 0,6V ,parerea mea este ca UBEC-ul nici nu trebuie sa-l montezi ,in functie de tensiunea acumulatorului incarcat complet poti pune 1 sau 2 diode inseriate si alimentezi receptorul si din el servourile .
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#29 Useril este offline   thedriver 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 63
  • Inregistrat: 16-December 09

Postat 30 January 2010 - 03:01 PM

Vezi postareamanolo, la Jan 30 2010, 02:55 PM, a spus:

Un singur amendament 1N4007 tine la 1A ,o dioda de 3A poate fi asta BY399-DIV,mai sint si alte modele ,caderea de tensiune pe o dioda este 0,6V ,parerea mea este ca UBEC-ul nici nu trebuie sa-l montezi ,in functie de tensiunea acumulatorului incarcat complet poti pune 1 sau 2 diode inseriate si alimentezi receptorul si din el servourile .

impreuna cu UBEC-ul am primt si cablu-ul din imagine care are functia de a scade tensiunea cu 0,7V in caz-ul in care tensiunea la iesire am reglat-o la 6V in loc de 5V,ma poate ajuta cu ceva?

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de thedriver: 30 January 2010 - 03:02 PM

0

#30 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 30 January 2010 - 04:02 PM

...cablul are inserata o dioda care este utila in cazul folosirii lui direct pe un acumulator de 6V a carui tensiune in full este de 6,7-6,9V, multe servouri fac urat daca bagi pe ele peste 6V, dioda 1N4007 este suficienta pt servouri de 10-15kg, exemplu MG99, MG996, etc, dar nici folosirea altor tipuri pt curenti mari nu strica cu nimic!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Acest topic e inchis

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro