Modelism - RHC Forum: Multiplex Funcopter - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

Pagina 1 din 1

Multiplex Funcopter pentru distractie...

#1 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 August 2009 - 04:16 PM

Mam hotarat sa intru si la heli dar ca si la avioane doar de fun,nu caut performanta sub nici o forma.

Tinand cont de prezentarea celor de la Multiplex,am zis sa ma opresc la modelul lor de elapor care complet echipat(fara Tx-Rx) costa in jur de 300-350 euro(inca nul vad aparut).
Are cam 1,200 kg asa ca face fata cu brio si outdoor.Ei spun ca este destul de rezistent la accidente si un mare plus pentru mine,are aproape un metru fuselajul iar palele 770 mm.

Stiu ca nu arata chiar bine cu elaporul ala pe el dar asa cum spuneam il iau doar de distractie,nu caut nimic altceva de la un elicopter.
Am zis sa ma inplic in tot ce inseamna modelism,aero,navo si auto,cate ceva din fiecare pentru relaxare.


Aveti ceva pareri despre model?...defapt...nici macar nu este aparut,vom vedea.


Bafffffta.
0

#2 Useril este offline   alexvid 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1494
  • Inregistrat: 30-April 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2009 - 04:17 PM

Daca ai pune si ceva linkuri sa nu cautam de nebuni despre ce e vorba, poate ai primii mai multe raspunsuri...
0

#3 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 August 2009 - 04:21 PM

Este vorba de modelul de la Multiplex(cate modele fac astia oare?)fun copter.

Uite un link cu un filmulet de prezentare:

http://www.youtube.c...h?v=FKnAWDZ9nng
0

#4 Useril este offline   GST 7.7 

  • Sky isn't the limit
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1074
  • Inregistrat: 13-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Programare, IT, Modelism

Postat 16 August 2009 - 04:23 PM

LXXDH8 Multiplex Funcopter Kit w/Motor Add to Wish List 234.99 Late Dec
LXXDH9 Multiplex Funcopter RR Assembled w/Motor Add to Wish Lish 399.99 Late Dec

Preturi de pe tower si http://www.multiplex...s/funcopter.php site-ul de la multiplex.
E destul de interesanta abordarea de a face un elicopter rezistent la crash-uri.
Dar sar putea ca dupa cateva crash-uri elapronu ala sa nu mai arate asa bine.
The GST 7.7 is over 30% larger than a Revo 3.3. Park the GST 7.7 next to a Savage, and the Savage doesn't look so tough anymore.

VISTA = Virus Inside Switch to Apple
0

#5 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 16 August 2009 - 04:29 PM

Preturile pe Lindinger sunt:

Varianta cu motor dar fara servo etc=209,90 euro
Varianta full fara statie si receptor=325,90 euro

Elaporul ala intradevar,va arata ca naiba mai tarziu,totusi sunt toate piesele de schimb pentru el inclusiv fuselajul.

Mie mi se pare foarte ok pentru distractie si este si destul de mare.
0

#6 Useril este offline   Primus 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3026
  • Inregistrat: 14-June 07
  • Gender:Male
  • Location:FR

Postat 17 August 2009 - 08:56 AM

Salutare, bine ai venit si pe la sectiunea heli.

Este intr-adevar o abordare noua pentru piata modelelor de elicoptere RC.

Pentru entry level este intr-adevar bun, din cauza rezistentei la crash... nu te astepta la mai mult de hover si un zbor "scale".

Bafta!
0

#7 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 17 August 2009 - 12:43 PM

Am vazut din filmuletul; de prezentare ce poate sa faca.
Practic este tot ce imi doresc.

Multumesc pentru raspuns si sper sa ma descurc cu el,totusi nui o jucarioara odioasa,cred ca il pot numi totusi model.
0

#8 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 07 September 2009 - 09:52 PM

Sa nu mai deschid alt subiect.

Primus,ai MI.

In asteptarea lansarii jucariei de la Multiplex am hotarat sa imi iau un Raptor 50 pe care sa il fac scale.Am zis sai pun un fuselaj de Augusta sau altceva.Vreau sa stiu daca cu toata echiparea aceasta ar mai fi in stare sa ridice 500-700 gr.
Vreau sa il folosesc pt distractie si fotografie aeriana.
Ma refer la Raptor termic,am vazut pe diverse siteuri ca nu sunt probleme mari cu vibratiile daca stii cum sa ii faci dispozitivul pentru camera.


Nu ma intereseaza deloc acrobatia.

Ceva idei de la posesorii modelului?


L.E.

Azi am facut primul pas :) ,am cumparat simulatorul real g4 ca sa bag antrenamente :D

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 07 September 2009 - 09:58 PM

0

#9 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2009 - 10:24 PM

hehe, asa un kil, doua ridica si un Trex 450. Raptorul 50 cred ca salta fara probleme 500-700g.

Funcopter-ul de la Multiplex pare foarte misto, nu as cumpara decat varianta ieftina care oricum e foarte scumpa. De observat ca are un outruner imens cu un KV foarte mic asa ca este pus pe direct pe axul principal. Tre sa fie foarte silentios.

Ce este iarai bun e ca e o namila destul de mare, sta bine afara pe o briza usoara si este usor de vazut.

Iarasi merita scris ca de fapt este un elicopter RC clasic numit Corona care a fost popular pe vremurile de demult. Cei de la Multiplex au cumparat cu totul designul, l-au mai ajustat, i-au pus o pijama de elapor si l-au numit Funcopter. Asta nu e un lucru rau caci Corona este un design verificat, pe forumurile americane starneste nostalgii puternice.

Eu unul poftesc la asa ceva dar deja am cheltuit prea multi bani.

Stefan
0

#10 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 07 September 2009 - 11:42 PM

Eu am vazut Funcopter de la 20 cm si electronica din el. Prima e ca e foarte urat, bai da urat urat. Doi ca nu cred ca e asa de calitate ce mecanica si electronica era pe acolo prin el. Nu stiu daca o sa ridice foarte mult caci palele sar din blocaje in sus, asa ca nu cred ca ai place greutatea. Iar la cum era corpul de elapor de lat cred ca e influentabil la vant mai moderat, daca simte t-rex 450 care e cam scheletic, elaporul sigur simte curentii de aer. Asta ar fi parerea mea personala. Mie sincer nu imi place.
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#11 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 08 September 2009 - 12:45 AM

[quote name='stiganas' date='Sep 7 2009, 11:24 PM' post='328659']
hehe, asa un kil, doua ridica si un Trex 450. Raptorul 50 cred ca salta fara probleme 500-700g.



Sunt convins ca ridica multa greutate dar sa nu uitam ca il imbrac cu hainute noi.Din cate am citit,un fuselaj cantareste pana la 3 kg!!!

Asta incercam sa aflu,mai poate sa ridice in plus fata de greutatea fuselajului vreo 700 gr sau este in limita.Undeva pe un site citeam ca un fuselaj augusta sau air wolf ar cantari cam 3 kg!!!

Nu stiu cat de adevarat este, dar acolo asa spuneau.Elicopterul va fi dotat si cu helicomand pt stabilitate(cum spuneam vreau sa arate bine dar sa si pot face linistit fotografii)pentru ca nu ma pasioneaza arta pilotajului la elicoptere.Eu am alti purici prin creieras(avioane,veliere).



Fun copter urat?Eu nu il vad asa, cum ii spune si numele(funcopter)este doar de distractie si pentru asta am sa il si cumpar.Bine...fiecare cu punctul lui de vedere si apoi eu nu lam vazut decat in poze,este pozibil sa arate ca naiba cu elaporul ala pe el in realitate.
Vom vedea.




@firedragon,nu la funcopter ma refeream cand am zis ca vreau sa ridic cu heli o anumita greutate.Am spus ca o sa incerc sa fac cu raptorul 50 ce mia incoltit in cap.Il vreau neaparat scale si vreau sai adaptez un suport demontabil pentru fotografie aeriana.Este defapt o copie a ceea ce a realizat Laur cu T-rex 600 electric.Practic au cam aceleasi dimensiuni(t-rex 600 si raptor 50) singura diferenta fiind ca eu am ales termic.




Bafffta.

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 08 September 2009 - 12:52 AM

0

#12 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 08 September 2009 - 01:18 AM

[quote name='aantikk' date='Sep 8 2009, 01:45 AM' post='328692']
[quote name='stiganas' date='Sep 7 2009, 11:24 PM' post='328659']
hehe, asa un kil, doua ridica si un Trex 450. Raptorul 50 cred ca salta fara probleme 500-700g.



Sunt convins ca ridica multa greutate dar sa nu uitam ca il imbrac cu hainute noi.Din cate am citit,un fuselaj cantareste pana la 3 kg!!!


Imi cer scuze,am inteles pe dos,fuselajul cantareste aproximativ 900 grame.
0

#13 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2743
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 08 September 2009 - 08:17 AM

Dupa ce ai sa zbori raptorul (chiar si asistat de pilot ) vei uita de FUNCOPTER , pe langa simulator cumpara-ti si un tren de aterizare pt. incepatori .

Bafta

T..
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

#14 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 08 September 2009 - 11:00 AM

de curiozitate nu am gasit informatii are pas negativ??
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#15 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 10 September 2009 - 09:29 PM

Vezi postareanen77, la Sep 8 2009, 11:00 AM, a spus:

de curiozitate nu am gasit informatii are pas negativ??


nici nu o sa vezi. e o incercare de heli facuta de multiplex nu e un 3d. Oricum arata oribil elapor pe heli.Vazut cu ochii mei!!!
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#16 Useril este offline   firedragon 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 502
  • Inregistrat: 04-January 09
  • Gender:Male
  • Location:Padova(Italia)

Postat 10 September 2009 - 09:33 PM

Vezi postareatantar, la Sep 8 2009, 08:17 AM, a spus:

Dupa ce ai sa zbori raptorul (chiar si asistat de pilot ) vei uita de FUNCOPTER , pe langa simulator cumpara-ti si un tren de aterizare pt. incepatori .

Bafta

T..


Corect. Un heli ca asta va ajunge plictisitor dupa un timp. Un heli adevarat 3d va avea tot timpul ceva in plus de oferit, care te va duce in timp la invatarea pilotajului mai bine. Eu as merge pe raptor!!!
Videoclipurile mele Spektrum DX8

elicoptere:blade msr, t-rex450sev2, t-rex 600esp si o jumate de t-rex 500esp

planor multiplex cularis

)Imagine postata
0

#17 Useril este offline   stiganas 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 8306
  • Inregistrat: 25-September 06
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 10 September 2009 - 11:54 PM

Ca e fun sau nu, ca arata bine sau ca porcul asta depinde de gustul fiecaruia dar ca e o caricatura de heli ma indoiesc. Mai scriu inca odata, este dezvoltara modelului Corona de la LiteMachines, un elicopter RC clasic care a fost revolutionar la vremea lui si este si azi considerat o mare reusita.

Este cu pas fix, asa a fost intotdeauna dar coada e cuplata cu rotorul principal si gyro+servo. Este multa experienta in acest heli si ma indoiesc ca o sa fie un esec. Oricum deocamdata nu a aparut comercial, totul este numai speculatie si ce se poate vedea sunt numai prototipuri. Productia de serie a tot fost amanata si din ce am citit eu acum se pare ca o sa fie noiembrie.

Toate heli de incepatori au pacatul ca sunt foarte mici si usoare. Daca ai sala mare sa exersezi e OK dar cine are? Pe camp orice briza le inebuneste, in sufragerie nu ai loc sa misti. La 1+kg asta e un heli consistent care va merge pe camp si o sa fie vizibil. Mie imi seamana cu o jucarie de copii (gen gonflabile de plaja) din cauza formelor rotunjite. Te poti gandii ca il cumperi direct cu fuselaj scale.

Stefan


Vezi postareafiredragon, la Sep 10 2009, 10:29 PM, a spus:

nici nu o sa vezi. e o incercare de heli facuta de multiplex nu e un 3d. Oricum arata oribil elapor pe heli.Vazut cu ochii mei!!!

0

#18 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 September 2009 - 08:37 AM

Corect. Un heli ca asta va ajunge plictisitor dupa un timp. Un heli adevarat 3d va avea tot timpul ceva in plus de oferit, care te va duce in timp la invatarea pilotajului mai bine. Eu as merge pe raptor!!!
[/quote]


Oricum voi avea si raptorul.3D?Nu ma intereseaza,si raptorul tot scale il fac.Imi place ca modelul sa zboare cat ma normal posibil,fiecare cu pasarica lui,ii admir pe cei ce zboara 3D dar nu miar place sa zbor cu un heli asa pentru ca pur si simplu nu inteleg acest gen de zbor.
Imi place sal vad zburand ca unul 1:1.

Gusturile nu se discuta.
0

#19 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 11 September 2009 - 10:26 AM

Vezi postareaaantikk, la Sep 11 2009, 09:37 AM, a spus:

Corect. Un heli ca asta va ajunge plictisitor dupa un timp. Un heli adevarat 3d va avea tot timpul ceva in plus de oferit, care te va duce in timp la invatarea pilotajului mai bine. Eu as merge pe raptor!!!



Oricum voi avea si raptorul.3D?Nu ma intereseaza,si raptorul tot scale il fac.Imi place ca modelul sa zboare cat ma normal posibil,fiecare cu pasarica lui,ii admir pe cei ce zboara 3D dar nu miar place sa zbor cu un heli asa pentru ca pur si simplu nu inteleg acest gen de zbor.
Imi place sal vad zburand ca unul 1:1.

Gusturile nu se discuta.

sau asa.

Dar cum gusturile nu se discuta , nu m-as multumi cu un heli care nu are pas negativ.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#20 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 September 2009 - 11:53 AM

@Nen,daca imi amintesc bine,am vazut filmulete cu tine cu un t-rex 450(sper ca nu ma insel)si am ramas cu gura cascata.Felicitari,eu nu cred ca as avea indemanarea de care este nevoie pentru a face asa ceva.
Este perfect adevarat , prin perseverenta poti reusi dar asa cum spuneam eu sunt mai calm cand este vorba de modelism.Am doar planoare ,un velier si imi doresc si un heli scale.

Funcopter este clar ca nui performant,dar sa il tii in portbagaj si il scoti la aer cand ai timp si chef eu zic ca distractia este garantata ,chiar daca nu stie sa faca decat hover .Mai este o problema de care trebuie sa tin cont,aici nu prea exista spatiu de zbor asa ca orice zbor il faci cu frica.Asta este unul din motivele care mau facut sa raman la modele linistite.

Pe simulator(chiar daca nu este ca in realitate)si eu sunt uimit de capabilitatile mele in materie de pilotaj.Poate ca atunci cand am sa ma intorc in tara definitiv o sa trec si la zboruri mai complexe si...evident,la aparate mai performante.

Pentru moment sunt arhimultumit de ceea ce am si de faptul ca ma pot destinde cu ele dupa o zi obositoare de munca.

La mai multe "zboare"


L.E.



Nu uita,am ales totusi un elicoper bun...zic eu,raptor50 dar am sa iau si funcopterul atunci cand o sa apara.

Aceasta postare a fost editata de aantikk: 11 September 2009 - 12:00 PM

0

#21 Useril este offline   nen77 

  • --tadadam--
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1566
  • Inregistrat: 08-March 06

Postat 11 September 2009 - 12:13 PM

categoric raptor 50 e o alegere reusita e un heli mai mult decat consacrat.

Aeromodelismul are mai multe parti uni zboara pentru adrenalina , alti pentru placerea de a vedea in aer un model scale cat mai detaliat , fiecare cu placerea lui.

Si totusi funcopterul nu l-as incadra chiar la categoria scale , fuselajul e pus mai mult pentru a proteja electronica si mecanica.

P.s. Cand e gata raptorul scale vreom POZEEEEE.
West Hobby Team
Van kit conversie T-rex 250e in 700Nitro
0

#22 Useril este offline   aantikk 

  • ex aantik
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 995
  • Inregistrat: 11-June 07
  • Gender:Male
  • Location:Buzau\Kalamata

Postat 11 September 2009 - 12:16 PM

Cu mare placere.

Va fi un bell 222 sau airwolf,inca nu mam hotarat.Sunt diferente minore intre cele doua fuselaje.

Problema este doar de bani,o sa il fac incetisor,in functie de fonduri.
0

#23 Useril este offline   tantar 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2743
  • Inregistrat: 01-November 08
  • Gender:Male
  • Location:GALATI - CONSTANTA

Postat 11 September 2009 - 12:34 PM

Super , inca unul imbolnavit de scale , eu acum adun fonduri pt. un platou cu 5 pale de rex 500 '

Scuze , este off topic (dar nu am putut sa ma abtin )

Numai bine

T..
Trex 700 V BAR
FMS P-51 D MUSTANG 1700 mm
ESM F4U CORSAIR 1900 mm SAITO FA 200 R 33
JU- 87 STUKA 1920 mm
A-10 Freewing 1700 mm EDF
FMS F 4U CORSAIR 1700 mm
FW 190 HYPE
Futaba T-8FG x 2
0

Arata acest topic


Pagina 1 din 1


Raspuns rapid

  

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro