Modelism - RHC Forum: barci 1:1 - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

barci 1:1 caiace si canoe

#1 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 23 April 2007 - 05:29 PM

Sincer, cand s-a reorganizat forumul la navomodele speram sa intre si o rubrica barci 1:1 pentru ca asta e boala mea......Acum mi-am luat un concediu de 8 luni!! si m-am apucat sa-mi fac damblaua. Acum ma laud evident....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1177342140.jpg

0

#2 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 23 April 2007 - 05:32 PM

am inceput de o luna si am 10 bucati in lucru. Pana in toamna cred ca fac 50 barcute si o dau iarasi pe modele

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1177342326.jpg

0

#3 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 23 April 2007 - 05:34 PM

Ei?! Ce parere aveti, sunt nebun sau inca mai am sanse:)

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1177342469.jpg

0

#4 Useril este offline   victordegalati 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 562
  • Inregistrat: 15-May 04
  • Gender:Male
  • Interests:shipmodels

Postat 23 April 2007 - 06:38 PM

felicitari pentru ceea ce faci cit pentru propunerea ta poate nu a venit la timp,tu singur recunosti ca ai lipsit,ne perfectionam din mers,sper sa nu se supere nimeni,asteptam noi sugestii
0

#5 Useril este offline   Dragut 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2453
  • Inregistrat: 28-February 05

Postat 24 April 2007 - 11:58 AM

banuiesc totusi ca ai facut una de proba .... si ai testat-o in real! :D
Oricum felicitari pentru "jucarii"!
Stima
0

#6 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 24 April 2007 - 04:08 PM

Citeaza

Ce parere aveti, sunt nebun...?

Poate, dar ar trebui sa fi mai multi asa nebuni.

Eu ma pregatesc sa fac una cu vele. Stie cineva o sursa de placaj marin, sau macar de exterior de 6mm grosime? Va fi data cu epoxi, deci nu trebuie neaparat marin, dar chiar asta de fag ce se gaseste peste tot n-as folosi...

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 24 April 2007 - 04:09 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#7 Useril este offline   rba 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 720
  • Inregistrat: 04-August 06
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 25 April 2007 - 10:26 AM

Ce pot face doua maini dibace.Frumoasa sunt dar cred ca vor fi flotoare pentru ceva hidrobiciclete sau decupezi in interior?Salut si nimai bine domnilor.
0

#8 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 25 April 2007 - 06:16 PM

este un sistem de lucru pe care l-am prins de la americani. Si ca sa-i raspund si lui Dragut, nu sunt primele. De 10 ani fac cate o barca in fiecare iarna....Ultima am facut-o in sufragerie stiti voi...barcuta pe care o vroiam cu telecomanda pentru fiica-mea si care a starnit atatea reactii pe forum...la vremea aia....Nevasta-mea a fost la un pas de infarct atunci......asa ca mi-am luat o hala.....si un mega concediu sa ma satur de barci si barcute....
0

#9 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 25 April 2007 - 06:20 PM

Gyula, daca-ti laminezi barca nu are rost sa cauti placaj de 6 mm, e suficient unul de 4. Fagul este intr-adevar cea mai proasta alegere la o barca....fagul putrezeste fulgerator, pinul este perfect si culmea! este si ieftin...
0

#10 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 25 April 2007 - 07:32 PM

OK, dar de unde.... :angry:


http://www.mindspring.com/~jmbell/images/sm_Blondie.jpg
Asta ar fi barcuta, are aprox 2,7m m lungime.

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 25 April 2007 - 07:35 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#11 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 27 April 2007 - 08:10 AM

orice placaj este bun. Cel pe care il foloseai la traforaj in copilarie este si el ok...ala era de tei. Dupa ce ti-am scris primul mesaj ma gandeam ca poate iti faci cine stie ce titanic si atunci sfatul meu era deplasat dar daca e de 2,7m....n.p. Foarte important va fi sa-l laminezi corespunzator. iti recomand sa saturezi lemnul cu rasina inainte de a fixa fibra de sticla. Fibra ar fi bine sa fie tesatura plana pana in 200gr/m. Evident nu prea o sa gasesti (daca ai o sursa vreau si eu ptr. ca acum import de la Havel Compozites)asa ca e bun si matul sau coremat de 1mm. Nu trebuie sa folosesti neaparat epoxy pentru ca e scumpa si cam greu sa gasesti una extrem de fluida. Foloseste o rasina poliesterica fluida, preaccelerata si va fi ok daca pui foarte putin intaritor
0

#12 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 27 April 2007 - 07:13 PM

Mersi pentru sfaturi. L-as face cu metoda "stitch and glue" http://members.optus...m/buildin2.html
Ar fi mai mult un experiment, sa vad daca pot sa-l fac, si daca totul e OK poate ma apuc de una mai maricica. Nu chiar Titanic, dar de 4-5 metri :( :(
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#13 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 25 August 2007 - 09:04 AM

In sfarsit m-am apucat de barca. Nu e cel pe care l-am vrut initial, e un " PDRacer " si cam asa ar trebui sa arate la final:

http://farm1.static.flickr.com/204/459817053_f153402877.jpg

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 25 August 2007 - 09:50 AM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#14 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 28 August 2007 - 07:40 PM

banuiesc ca-ti va lua maxim o saptamana sa construiesti barcuta.....din cate vad eu....e un "optimist" cu o vela mai mare....
0

#15 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 29 August 2007 - 02:49 PM

Daca as avea timp sa lucrez toata ziua, da, dar cu 2-3 ore pe zi va dura ceva mai mult. Oricum, coca e aproape gata, derivorul si crama e facuta, mai am de terminat niste compartimente de flotabilitate care au si rol de rigidizare si bineinteles catargul si vela.

E un "optimist" pt doi adulti :-)

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 29 August 2007 - 02:50 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#16 Useril este offline   MariusF 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 226
  • Inregistrat: 05-September 05

Postat 29 August 2007 - 03:02 PM

oricum fa-o tzapana. Numai daca privesti fotografia intelegi ca acolo sunt aprox. 150 kg forta la navigatie oarecum
lejera....
0

#17 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 29 August 2007 - 03:17 PM

Aici si aici sunt niste poze despre constructia barcii. Eu n-am mai facut poze, ca mai bune oricum n-as face... Lucrez intr-un spatiu cam mic si prost iluminat.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#18 Useril este offline   Dr.Tudor.Marian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-February 08

Postat 27 February 2008 - 12:51 PM

Salut...
@ Gyula : zi cum a iesit.. pune o poza cu barcuta.. zi mai ales spune-ne daca este atat de manevrabila pe cat e laudata online .. ai incercat manevra aia de self-rescue in caz de rasturnare?? mi se pare super tare barca.. cred ca e buna pt cine vrea sa guste putin din sailing :rolleyes:

keep up the good work !
0

#19 Useril este offline   claudiu_ne 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 616
  • Inregistrat: 03-July 07

Postat 04 April 2008 - 07:40 AM

chiar asa...pe mine ma bate gandul sa-mi iau una second de dincolo...java script:emoticon(':lol:')
:D
0

#20 Useril este offline   Dr.Tudor.Marian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-February 08

Postat 04 April 2008 - 09:41 AM

Hei, salut.. credeam ca nu mai citeste nimeni threadul asta... daca reusesti sa iti iei sa postezi aici parerile despe barca... sunt curios cum te simti in ea... poate esti si tu incepator dar totusi o parere e mai buna decat niciuna.. vreau sa vad cum e sa navighez folosind puterea vantului si vreau sa incerc pe o barcuta care se comporta bine... (daca mancam prima data rosii importate de craciun de la turci as fi zis ca nu imi plac rosiile, dar am mancat prima data din gradina bunicilor si de atunci sunt fan rosii... nu vreau sa ma dau prima data cu o barca"de la turci" si sa zic ca nu imi place sailingul si de asta cer pareri)...eu vreau sa imi construiesc singur barca.. imi place sa mesteresc problema e ca nu am vazut cum se face pe viu si nu ma incumet fara indrumare de la cineva cu esperienta.
Ar mai fi ceva.. eu stau in Bucuresti si nu vad pe unde as putea sa ma dau pe aici... sper sa reusesc sa ma mut un an-doi la Constanta si macar pe perioada asta sa gust din domeniul asta.. poate ma apuca pasiunea si raman acolo :lol:
0

#21 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 09 May 2008 - 05:38 PM

Pana aici am ajuns in toamna. Acum ca vremea s-a mai incalzit ma apuc sa-l termin.

Altii lucreaza mai cu spor....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1210347509.jpg

Aceasta postare a fost editata de Gyula: 09 May 2008 - 05:40 PM

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#22 Useril este offline   Dr.Tudor.Marian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-February 08

Postat 09 May 2008 - 06:54 PM

Hehe, iese frumos... spor la treaba si sa nu uiti sa mai postezi un mesaj cand il lansezi la apa sa ne spui si noua primele impresii....
A! materialul folosit ce e pana la urma? plyewood marin sau altceva, poate mai tii minte de unde l-ai gasit , daca iti amintesti si pretul e si mai si B)

Spor la teaba in continuare !
0

#23 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 09 May 2008 - 09:46 PM

Am folosit placaj marin de okume, l-am gasit pe net la un depozit din Ungaria. O tabla de 2500x1250mm era undeva la 6000Ft, aprox 80 RON
Este dat deja cu epoxi, mai vine intarit cu fibra de sticla la margini, chituit, vopsit exteriorul, lacuit interiorul, armaturi, etc si bineinteles velatura
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#24 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 02 July 2008 - 03:52 PM

stadiul actual
http://img138.imagevenue.com/loc925/th_06248_mypd_122_925lo.jpg
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#25 Useril este offline   Dr.Tudor.Marian 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 7
  • Inregistrat: 27-February 08

Postat 02 July 2008 - 06:10 PM

Bravo, vad ca incet dar sigur faci progrese..
Multumesc pentru info.. din pacate nu cred ca o sa reusesc sa ma apuc vara asta.. m-am hotarat sa imi iau inima in dinti si sa plec pe plaiuri mai bine-platitoare si am de invatat limba, de citit pentru examenele de diferenta .. oricum sa postezi si niste pareri/sfaturi ca acum ca ai construit o barca ai mai multa experienta decat noi care nu am facut nici macar modele.

Numai bine.
0

#26 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 21 July 2008 - 12:02 AM

Azi....

Imagini atasate

  • Imagine atasata: post-4-1216591347.jpg

Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#27 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 06 August 2008 - 02:46 PM

A avut loc lansarea....
http://img141.imagevenue.com/loc1146/th_82525_bozod_01_122_1146lo.jpg http://img240.imagevenue.com/loc26/th_82526_bozod_02_122_26lo.jpg http://img174.imagevenue.com/loc1094/th_82529_bozod_03_122_1094lo.jpg http://img240.imagevenue.com/loc52/th_82530_bozod_04_122_52lo.jpg http://img204.imagevenue.com/loc52/th_82532_bozod_05_122_52lo.jpg
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

#28 Useril este offline   Shotgun 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 5
  • Inregistrat: 19-August 08

Postat 19 August 2008 - 01:55 PM

Fac precizarea ca sunt afon in domeniu , dar am o boala mai veche si vreu sa-mi fac un catamaran . In prima faza am rezolvat pe hartie decat flotabilitatea . As dori sa iasa ceva care sa pluteasca sa aiba minim 4-5m lungime , eventual sa poata fi propulsat si de vant si as mai avea o conditie sa poata fi transportat intr-un logan break .
"Calculele" mele au dus la structura modulara din 8 segmenti de aprox 1 m lungime care sa poata fi asamblati pe malul lacului . Mi s-a parut cel mai simplu sa fac o structura de tabla 1.5-2mm cu ceva ramforsari pentru ca nu aveam nevoie de cine stie ce tehnologie.
O propulsie de urgenta pe baza de pedale si ceva pe vele . Ar fi o problema ca iese cam greu spre 300-350 kg .
Vin din IT + robotica asa ca daca considerati ca am profanat domeniul se poate sterge , daca considerati ca iese ceva prea sinucigas sau nu se poate realiza astept un mesaj in acest sens .
0

#29 Useril este offline   Shumica 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 831
  • Inregistrat: 22-May 06

Postat 20 August 2008 - 08:27 AM

Felicitari Gyula frumoasa lucratura.
Sa o navighezi sanatos si in ape line ;)
Vint la pupa ;)
Si ieri va fi o zi !
0

#30 Useril este offline   Gyula 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 391
  • Inregistrat: 04-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Tg Mures

Postat 22 August 2008 - 09:54 PM

Tot ce este propulsat de vant trebuie sa fie cat mai usor posibil. Barca mea are aprox 35 kg fara catarg si vela, si poate fi transportat pe un Logan break.
Sailing is not a contact sport. Let's race with the rules

The pessimist complains about the wind, the optimist expects it to change, and the realist adjusts the sails
0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro