Modelism - RHC Forum: Un catamaran adevarat - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

Un catamaran adevarat putin cam colturos

#1 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

  Postat 28 September 2008 - 02:30 PM

Ehh dupa o luna de cautari pe forumuri si prin carti m-am apucat sa fac cate ceva impulsionat de dulapurile lu` marian vreau barcuta de nadit! si m-am apucat sa desenez si a iesit asta :) :

Fisiere atasate


Ion cara un avion!
0

#2 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 28 September 2008 - 02:49 PM

Cine poate sa ma critice va rog frumos inca e in stadiu de proiect dabea astept orice sfat sa ma ajute in constructia lui
puteti sa-mi ziceti ce e mai bine 2X Motor Electric NAVY S 4.8 V curent nominal: 1 A cu Acumulator 4 NiMH Sub-C 4 Ah si 2xElice carbon 3 pale 30 mm dreapta sau un Motor Electric POWER 755/ 40 Curent nominal : 5.1 A (masurat la 12V)
cu Pb-Acid 12v 7,5Ah cu elice Dynamic 3 pale 50 mm dreapta . Am observat si am testat lipirea komatex se poate face doar cu termoplast fara super glue imbinarea la 45 ramforsata cu un guseu solicitata cu aprox 150 N a rezistat (termoplastul e din polonia si a fost luat la kilogram) nu stiu cum rezista la apa in timp oricum acel super adeziv nu este recomandat sa fie tinut in apa deoarece se duce... in timp poate ma lamuriti si pe mine cei care il folositi si il testati.Catamaranu va avea dim 700X400X200H mm o chila va avea ~600X100x50H mm in forma de pana in mare parte... calculate ambele sa tina 3000gr in plus pt fiecare 10 mm intarati in apa mai tine ~ 600 gr

Aceasta postare a fost editata de merlin2trades: 28 September 2008 - 03:02 PM

Ion cara un avion!
0

#3 Useril este offline   dodo007 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 467
  • Inregistrat: 18-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Turnu Severin

Postat 28 September 2008 - 02:58 PM

Sal,
Bine ai venit in club.
Si eu sint incepator, asa ca nu stiu sa-ti zic decit ca la catamarane e mai bine sa ai 2 motoare din punct de vedere al manevrabilitatii, dar evident creste consumul putin, iar pretul destul de mult!!.
Spor la treaba.
PLANURILE DE CONSTRUCTIE A BARCUTEI TIP ALLEN DIN ACEST TOPIC (upload sept 2016): allanplanbarcuta rar
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR1: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!118
FOTOGRAFII CU CONSTRUCTIA BARCUTEI NR2: http://cid-9657200874fe5adf.skydrive.live....4FE5ADF!328
MATERIALE NECESARE - VARIANTA ALLEN : http://www.rhcforum....showtopic=17986
SI VARIANTA MEA LA BARCUTA NR1: http://www.rhcforum....pic=17986&st=60
MODIFICARI CAPAC BARCUTA NR1:My link
CABLARE ELECTRICA BARCUTE : https://skydrive.liv...AIKBHLI0jsibo0E
Cotari suplimentare pe schitele barcutei tip Allen: cotari barcuta rar
0

#4 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 28 September 2008 - 03:05 PM

Vezi postareadodo007, la Sep 28 2008, 03:58 PM, a spus:

Sal,
Bine ai venit in club.
Si eu sint incepator, asa ca nu stiu sa-ti zic decit ca la catamarane e mai bine sa ai 2 motoare din punct de vedere al manevrabilitatii, dar evident creste consumul putin, iar pretul destul de mult!!.
Spor la treaba.


Cu motoarele de mai sus ce parere ai pretul este mai mic cu 2x Motare mai mici decat 1 mai mare dar nu stiu cum se vor comporta pe apa si nu vreau sa arunc bani aiurea... si dupa aia sa le tin in casa!
Ion cara un avion!
0

#5 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 28 September 2008 - 03:19 PM

Bine ai venit! :)
In legatura cu lipitul :foloseste un adeziv care are la baza "cianoacrilat"!
Nu vor sta partile lipite in apa direct, niciodata ...(vezi la "dulapurile" lui Marian ,de tipul lipiciului)...confectioneaza coca, vezi din ce te hotarasti sa-o faci...despre motoare vezi pe aici,gasesti destule explicatii si probleme intalnite la acest tip de "barca"...
In rest spor la treaba! :)
Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#6 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 28 September 2008 - 03:36 PM

Komatex intins.
Cam devreme pentru motoare.Mie personal latimea mi se pare cam mare,daca ramii la asta 2 motoare.Vad ca lucrezi in autocad,incearca sa definitivezi proiectul si atunci mai vedem si cu motoarele.Te inspiri dupa un model?Ce zici de asta?
Adaptat la doua cuve laterale si dimensiuni 70x32x20 cm.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#7 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 28 September 2008 - 05:37 PM

Vezi postareamanolo, la Sep 28 2008, 04:36 PM, a spus:

Komatex intins.
Cam devreme pentru motoare.Mie personal latimea mi se pare cam mare,daca ramii la asta 2 motoare.Vad ca lucrezi in autocad,incearca sa definitivezi proiectul si atunci mai vedem si cu motoarele.Te inspiri dupa un model?Ce zici de asta?
Adaptat la doua cuve laterale si dimensiuni 70x32x20 cm.


Nu este autocad este inventor deci 3d , il fac de la 0 nu ma inspir dupa nimic toate catamaranele de pe forum sunt vase cu o chila taiata pe jumate si pusa o placa intre ele un catamaran inseamna 2 chile identice, in functie de motor fac chila. Ce asigura o forta mai mare 2 motore mai mici sau un motor mai mare?
Ion cara un avion!
0

#8 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 29 September 2008 - 06:31 AM

Vezi postareamerlin2trades, la Sep 28 2008, 06:37 PM, a spus:

Ce asigura o forta mai mare 2 motore mai mici sau un motor mai mare?

Forta mai mare obtii cu o turatie mai mica si o elice cat mai mare.Vezi ca pentru 2 motoare ai nevoie de 2 regulatoare si un un mixer( sau sa stie statia ta sa mixeze).Eu m-am bazat pe mixajele statiei si m-am pacalit asa ca acum am scos cele 2 motoare si voi pune unul singur.
Cuvele laterale sunt o frectie(sunt usor de manevrat dar sar forfacele din ele la greu).Daca tot faci catamaran fa cuvele la interior asa nu iti mai bati capul cu un sistem de prins motura.

Aceasta postare a fost editata de paulp: 29 September 2008 - 06:35 AM

0

#9 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 29 September 2008 - 06:50 AM

Nu as fi asa de categoric.Daca faci cuvele la interior ,atunci de fiecare data cind pui montura trebuie sa scoti barca pe mal.
Uite o idee simpla de opritor .
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#10 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 29 September 2008 - 08:37 AM

De aia spuneam ca sunt mai incomode dar nu trebuie neaparat scoasa pe mal.Avantajul cuvelor pe mijoc este dat de faptul ca forefacul este prins inautru si vei putea intinde firele fara grija ca iti va scapa din cuva.Ideea ta nu e rea dar daca se blocheaza firul pe tambur, plumbul va sari peste opritor, si nici nu vei putea trage de fir ca sa-l intinzi.Eu am renuntat la ideea cuvelor laterale, dar uite la ce ma gandisem ca sa nu-mai sara forfacele din cuva:

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  cuva.JPG (14.35K)
    Number of downloads: 1948

Aceasta postare a fost editata de paulp: 29 September 2008 - 08:38 AM

0

#11 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 30 September 2008 - 06:55 AM

Cu cuvele pe mijloc asa cum sint la Navigator ,daca nu scoti barca pe mal atunci iti bagi miinile in apa ca sa bagi montura in cuve si sa readuci clapa la locul ei.Am vazut si pipait o astfel de barcuta adusa de afara (asta avea sistemul de eliberare a forfahtului pe spate) La acest sistem obligatoriu trebuiesc doua motoare,unde mai pui ca firele sint apropiate intre ele .
Sistemul cu capac a fost facut de Ipsihi si prezentat pe forum,cred ca exista si un filmulet,nu este rau dar executia trebuie sa fie foarte exacta ca sa functioneze bine.
Succesuri intinse.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#12 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 02 October 2008 - 09:57 PM

Din pacate a inceput facultatea si o sa fie un subiect de weekend mai lucrez si la aero...promit pana in decembrie e gata coca si sistemul de basculare o sa mai bag poze din cand in cand si piesele doamne ajuta in functie de buget...... inca nu m-am lamurit doua motoare Motor Electric NAVY S 4.8 V 13 lei/buc cu elici de 30 in paralel pe un singur esc sau Motor Electric POWER 755/ 40 cu elice de 50? se pot compara motorizarile ca putere?Nu as vrea sa faca o ora pana la decartarea nadei cu 2 motoare mai mici ies mai ieftin ........Va inteleg dar nu vreau sa semene cu alta barca vreau sa fie originala cat de cat...
Ion cara un avion!
0

#13 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 02 October 2008 - 10:11 PM

Eu as recomanda un singur 755/40 , pentru fiabilitate/consum/putere!
Daca e gen catamaran pui doua carme actionate de acelasi servo. Carmele ies foarte ieftin daca le faci home made! Sunt foarte usor de construit. Iar barca in final va carmi foarte prompt pentru ca directioneaza jetul de apa similar cu avioanele de vanatoare...

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de nch: 02 October 2008 - 10:14 PM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#14 Useril este offline   bitex 

  • MEGA Membru
  • Grup: MODERATOR
  • Postari: 5662
  • Inregistrat: 02-December 02
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti, Sector 6

Postat 02 October 2008 - 10:23 PM

Vezi postareamerlin2trades, la Oct 2 2008, 10:57 PM, a spus:

Din pacate a inceput facultatea si o sa fie un subiect de weekend mai lucrez si la aero...promit pana in decembrie ...
Va inteleg dar nu vreau sa semene cu alta barca vreau sa fie originala cat de cat...

Unde esti student? Nu seamana cu alta barca decat daca e avion. Tot barca o sa fie. Vezi caracteristicile motoarelor, consumurile lor, fa singur o comparatie. Comportamentul in apa e diferit, teoria e teorie. Un motor mediu ca performante e OK pentru orice barca de genul asta. Motorul mare cred ca e suficient. Zic si eu...
Adresa email: bitex25@yahoo.com
Telefon: 0721 385365
0

#15 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 03 October 2008 - 07:59 AM

Prezinta macar un desen cit de cit, asa discutam si facem supozitii nefondate.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#16 Useril este offline   george10 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1298
  • Inregistrat: 08-August 07
  • Gender:Male
  • Location:Dambovita,Cornesti
  • Interests:Modelism
    Foto

  Postat 03 October 2008 - 08:02 PM

Poti folosi sistemul meu pt eliberarea monturi...(este foarte sigur si nu scapa decat cand bascula este 90%goala)

Aceasta postare a fost editata de george10: 03 October 2008 - 08:02 PM

Cu Stima George J.
tel.0724686263
0

#17 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 06 October 2008 - 04:19 PM

Student sunt la aeronave anul 3 sisteme propulsie
Electrice nu facem... :unsure: termice as pune un propulsor da se sperie pesti. :lol: ....
cu 2 motoare electrice Motor Electric NAVY S 3~6V consumul scade la 2A fata de 5.1 A la motorul mare 755/40 si imi permit sa pun 1~2 baterii in paralel de 6V => autonomie mai mare dar ramene problema cum se va comporta o barcuta de 3000~5000g pe apa cu 2 elici de 30 in loc de una de 50 o sa fac un desen de ansamblu pe care o sa-l postez diseara si sper sa vina si comentariile imediat dupa post. Regulator Art-Tech 30A stiu ca sunt prea sarac sa-mi iau un lucru prost dar acesta cred ca isi va face treaba la 30 lei cat costa si in plus va tine fara probleme cele 2 motoare mici voi incepe saptamana aceasta constructia urmeaza poze!!!
Va multumesc pentru interesul aratat astept parerile voastre
Pentru moderatori se poate pune un link la un magazin virtual din afara tarii? stiu ca este reclama dar macar pentru specificatii tehnice !
0

#18 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 06 October 2008 - 06:34 PM

Renunta la ideea cu cele doua motoare cu elici de 30. In primul rand pentru doua motoare iti trebuie doua regulatoare si un mixer sau in varianta mai simpla
un regulator si un servo care comanda un intrerupator, pana la urma iesi mult mai scump. Motorul 755 cu o elice de 50 sau 60 nu cred ca consuma 5A.
Uita de regulatorul ala este pentru aeromodele, va trebui sa il modifici sa-i pui racire.
0

#19 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 06 October 2008 - 09:30 PM

Vezi postareapaulp, la Oct 6 2008, 07:34 PM, a spus:

Renunta la ideea cu cele doua motoare cu elici de 30. In primul rand pentru doua motoare iti trebuie doua regulatoare si un mixer sau in varianta mai simpla
un regulator si un servo care comanda un intrerupator, pana la urma iesi mult mai scump. Motorul 755 cu o elice de 50 sau 60 nu cred ca consuma 5A.
Uita de regulatorul ala este pentru aeromodele, va trebui sa il modifici sa-i pui racire.

Ok nu cred ca nu m-am facut inteles le pun in paralel nu am de ce sa pun racire nu am nevoie de mixer nu am nevoie de 2 regulatoare vreau sa le folosesc simultan nu independent pentru un consumator de 2A nu am nevoie de racire este infim 2A la 6v spre deosebire de 5.1A la 12V regulatorul tine pana la max 20 A motorul 755 in fisa tehnica consuma 5.1A tensiune nominala la turatia nominala da facandu-ma inginer banuiesc ca voi afla mai multe din practica decat din teorie....
Specifications:Art-Tech 30A
★Input voltage:5V~14.4V
★Output currency:30A/50A (Max)
★BEC:5V/1A
★Auto cut-off voltage:5V
★Starting :throttle in min(starting point:1.0-1.5ms)
★Dimension:21*32*10mm
★Weight :15g

Features:
★Can control the motor run deasil and anti-clockwise.
★Full proportional liner.
★Auto cut-off for low voltage.
★Signal loss protection: while no signal received, the ESC will auto cut-off in order not to hurt anyone due to out of control.
Toate bune si frumuase pana le cumperi si dupa aia le prinzi in menghina si dai cu ciocanul in ele ca s-au ars....ramane sa vedem va fii un experiment interesant...cred cel putin pentru voi...
Sunt constient ca motoarele nu vor avea aceasi turatie (made pe vapor asta este) dar se regleaza din carme...cat cu elicile de 30 in curand ma enervez si ma apuc sa le calculez singur....sa vad ce si cum am promis un desen dar o sa mai intarzie faculta are prioritate....
Ion cara un avion!
0

#20 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 06 October 2008 - 09:38 PM

Degeaba discuti de motoare ,elici regulatoare etc.COCA cu dimensiuni va dicta motorizarea. Tu cum faci un avion ? iei un motor de la o fabrica si il imbraci cu un fuselaj si cum o iesi o iesi.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#21 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 06 October 2008 - 10:02 PM

Motoarele nu prea par puternice, iar pentru un navomodel de pescuit este mult mai buna o elice mare, decat doua mici care se invart repede. In plus vei iesi mai ieftin cu un motor(chiar daca e mai scump). Gandeste-te ca iti vor trebui 2 arbori port elice, doua elici, doua cuplaje.
Dupa cum iti spuneam un motor 755 cu elice de 60 consuma sub 5A ( uite aici : http://www.rhc.ro/forumrhc2/index.php?show...taxi&st=150 )

Aceasta postare a fost editata de paulp: 06 October 2008 - 10:10 PM

0

#22 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 07 October 2008 - 10:21 PM

'Degeaba discuti de motoare ,elici regulatoare etc.COCA cu dimensiuni va dicta motorizarea. Tu cum faci un avion ? iei un motor de la o fabrica si il imbraci cu un fuselaj si cum o iesi o iesi'
Discut ca sa vad la ce forma de coca ma opresc nedecupand pe nenea komatex inca am libertatea de alegere..un avion ca si o barca sunt facute in functie de necesitati trebuie sa intelegi ca fiecare tine cont de celalalt structura de motor si invers si din pacate structura mai tine cont si de echipamente ...

Catamaranu va avea dim 700LX400LX200H mm o chila va avea ~600LX100lx50H mm in forma de pana in mare parte... calculate ambele sa tina 3000gr in plus pt fiecare 10 mm intarati in apa mai tine ~ 600 gr cred ca am mai pus o intrebare care este diferenta la hidrodinamica intre fund plat si in V la aerodinamica lucrurile stau altfel avem alte regimuri de calcul majoritatea componentelor unui avion terminanduse in U sau V(mai mult sau mai putin) in domeniul hidro este mai usor de construit ceva plat decat sa te chinui sa faci un v dar cu fundul plat volumul de apa dezlocuit este mai mare si imi creste rezistenta la inaintare fundul in v invers daca fac in v ca in poza si pun 2 motoare imi scade si rezistenta la inaintare si fac loc si de carma o sa ma apuc de taiat si pun poze cu barcuta in faza de constructie

Fisiere atasate


Ion cara un avion!
0

#23 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 07 October 2008 - 11:02 PM

Inventoru asta vad ca merge cam greu,pune o schita facuta de mina ,eventual cu cote ,eu personal nu-mi inchipui cum o sa arate ,dar parca ceva nu e bine din dimensiunile care le dai.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#24 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

  Postat 08 October 2008 - 08:32 PM

Vezi postareamanolo, la Oct 8 2008, 12:02 AM, a spus:

Inventoru asta vad ca merge cam greu,pune o schita facuta de mina ,eventual cu cote ,eu personal nu-mi inchipui cum o sa arate ,dar parca ceva nu e bine din dimensiunile care le dai.

Inventoru :rolleyes: merge prea repede saracu numa cand ajung acasa nu prea am chef de el.......de ce pentru ca nu am luat in calcul cei 100 mm care o sa-i aiba botul ? :rolleyes: mie lene sa fac o integrala pe volum ca de o sa fie o forma geometrica neregulata oricum adaug la FA nu scad... astept fonduri sa ma apuc de ea mai am de cumparat cate ceva si bag poze... :rolleyes:

Aceasta postare a fost editata de merlin2trades: 08 October 2008 - 08:37 PM

Ion cara un avion!
0

#25 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 08 October 2008 - 09:08 PM

Am vaga senzatie ca vrei sa faci o barcuta de fite ,asa sa o vada si colegii tai .Esti pescar?Poate ma insel.Bafta !
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#26 Useril este offline   merlin2trades 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 13
  • Inregistrat: 24-June 08

Postat 08 October 2008 - 11:55 PM

Vezi postareamanolo, la Oct 8 2008, 10:08 PM, a spus:

Am vaga senzatie ca vrei sa faci o barcuta de fite ,asa sa o vada si colegii tai .Esti pescar?Poate ma insel.Bafta !

Pescar sunt de la 4~5 ani acum am 23 deci e ceva timp de fite nu e am de gand sa o folosesc eventual sa o dau si sa-mi fac alta ... si nu sa ma dau mare.
L-a pus dracu pe marinaru sa-mi puna statia in mana odata si de atunci m-a prins microbu cu RC cum zicea un nene acu 500 de ani "When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been, and there you will always long to return. " Daca pot sa invat ceva din constructia barcutei e super si daca pot sa-mi si folosesc bucatica de cunostinte acumulate de la facultate e si mai bine nu m-am dus la facultatea de inginerie aerospatiala doar ca e de fite m-am dus din pasiunea pentru aviatie barcuta vreau sa o fac din pasiune pentru pescuit in plus e o jucarie utilitara noua care chiar iti pune cateodata cu putin noroc ceva pe masa....(romanu tot cu burta gandeste :D ).Imi pare rau daca ti-am lasat impresia ca este de fite ...pe colegii mei ii intereseaza aero nu navo de nadit.Eu doar vreau sa invat de la voi cei care ati construit care v-ati lovit de unele probleme de aia citesc forumul de aia va tot intreb.
Ion cara un avion!
0

#27 Useril este offline   georgelus18 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 05-June 06

Postat 30 November 2008 - 06:08 PM

''Eu m-am bazat pe mixajele statiei si m-am pacalit asa ca acum am scos cele 2 motoare si voi pune unul singur.''

si despre ce statie era vorba?
0

#28 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 01 December 2008 - 06:21 PM

Vezi postareageorgelus18, la Nov 30 2008, 06:08 PM, a spus:

''Eu m-am bazat pe mixajele statiei si m-am pacalit asa ca acum am scos cele 2 motoare si voi pune unul singur.''

si despre ce statie era vorba?



W-Fly FT106.
0

#29 Useril este offline   georgelus18 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 155
  • Inregistrat: 05-June 06

Postat 02 December 2008 - 09:17 PM

Emitator: FT106-B
Functii principale:
- Pe canalele 1 & 2 posibilitate de mixare pentru aripa Delta ( Elevon )
- Toate canalele sunt prevazute cu comutator pentru reverse
- Prevazut cu conector pentru interfata simulator
- Avertizare in cazul descarcarii bateriei prin semnalzare sonora si luminoasa: cand tensiunea bateriei scade sub 8.8V, LED-ul indicator al alimentarii palpaie cu 1 s ON si 1 s OFF, cu un sunet avertizor. Cand tensiunea bateriei scade sub 8.3V, frecventa palpairii si a avertizarii sonore se schimba la 0.5 s On si 1 s OFF.

Alimentare: 8 baterii sau celule acumulatori tipR6 sau AA (nu sunt incluse)

Receptor: WFLY FRP06
Numar canale: 6
Simpla conversie
Greutate:10.5 grame
Dimensiuni: 21 x 11 x 35 mm
Lungime antena: 78 cm
Alimentare: 4 - 6V
Cristal: standard mini inclus

http://^&*(*&%$%^&%#...mage.php?pID=89

din poza parca are doar 4 canale
nu vad 5 si 6, sau gresesc eu?
0

#30 Useril este offline   paulp 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 194
  • Inregistrat: 13-October 04

Postat 02 December 2008 - 10:38 PM

Cred ca tu vorbesti despre asta: FT06B care intradevar are doar 4 canale Eu am FT06-A care are 6 canale

Fisiere atasate


0

Arata acest topic


  • 2 Pagini +
  • 1
  • 2
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro