Modelism - RHC Forum: barcuta nadit - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

barcuta nadit discutii despre componentele pt realizarea unei barcute de nadit

#1 Useril este offline   Mihai S 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-August 08

Postat 29 August 2008 - 11:57 AM

Salut, sunt nou pe acest forum ca membru dar urmaresc de ceva vreme postarile legate de realizarea unei barcute pt nadit. Sunt pasionat de pescuit si implicit si de navomodelism acum ca trebuie folosita o barcuta cu telecomanda pt a-ti plasa monturile si nada cat mai departe....scopul ramane insa acelasi...pasiunea pt pescuit.... si mai nou pasiunea pt realizarea unei asemenea barci. Am inceput, impreuna cu un prieten, sa ne apucam de constructia unei asemenea barci....de fapt el a construit-o pina in stadiul actual folosind niste planuri trimise de cineva tot de aici de pe forum....problema acum sunt piesele care trebuiesc atasate barcii...avem diverse nelamuriri...1 sau 2 motoare....cate cupe de nadire....acumulator(ii)ul...incarcatorul...etc...stiti si voi cei care ati construit prima data o asemenea barca prin ce incertitudini ati trecut....am deschis acest topic in speranta ca voi gasi niste binevoitori sa ma(ne) lumineze in anumite chestiuni....stiu ca multe informatii le gasesc in paginile forumului dar tot sunt anumite nelamuriri pe care le-as dori explicate de cineva care a mai trecut prin asa ceva....noi deja am avea o configuratie pe care am dori-i atasata barcii si as dori sa stiu parerea voastra...ce e bin esi ce e rau in ea...ce trebuie schimbat, sau ce trebuie adaugat....iata lista:

1 Emitator E-Fly + Receptor + Simulator FMS (am vazut multe pareri nefavorabile....ce spuneti?)
1 Regulator Rookie NAVY 35 - 12V/ 35A
1 Motor Electric Power Plus 755/40 (altceva mai mic merge ?) - (motorasul de la stergatoare de Dacia...merge?)
1 Servo Futaba S3003 Standard
2 Servo SG5010 BB Standard
1 Elice Dynamic 3 pale 50 mm stanga
1 Arbore cu tub pupa 260/4 mm
1 Carma 70 x 36 mm
1 Super Navy Kardan
1 Adaptor pentru Super Navy Kardan Ø4 mm
1 Adaptor pentru Super Navy Kardan Ø5 mm
1 Acumulator 12 V - 7.2 Ah - Well
1 Incarcator acumulator (ce parametrii trebuie sa aiba?)
Axe cuve
1 x sistem racire pt motor (merge folosit ceva de la calculator?)

Mentionez ca piesele ne-am hotarat sa le cumparam de la sie _ _a cred ca este singurul site de unde poti cumpara componentele, nu?
Imi cer scuze daca s-a mai discutat despre acest subiect dar eu imi incerc sansa apeland la bunavointa voastra si sper sa ma ajutati cu ceva sfaturi.
Multumesc!

PS Atasez si cateva imagini cu barca asa cum arata ea acum in cel mai scurt timp posibil.
0

#2 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 29 August 2008 - 12:02 PM

Vezi postareaMihai S, la Aug 29 2008, 12:57 PM, a spus:

1 Elice Dynamic 3 pale 50 mm stanga -

eu as merge pe dreapta

Aceasta postare a fost editata de Florin NAE: 29 August 2008 - 12:03 PM

...
0

#3 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 29 August 2008 - 12:37 PM

Salut !
Primul sfat: citeste cat mai mult ca s-a tot discutat si numai tu ai de invatat, sau de pierdut daca nu citesti !!!

1. Pentru o barca de nadit e tocmai bun sistemul RC, sunt unii care recomanda statii de peste 150 $ dar ei folosesc tot E-Fly sau W-Fly asa ca.... trage tu concluziile. Dupa parerea mea cel mai bun sistem RC pentru o barca de nadit, in cazul in care nu ai si alte pasiuni RC, este un sistem RC de 3 canale la care folosesti apoi dispozitivul lui Charlie. Evident ca avantajul vine daca sistemul de 3 canale este simtitor mai ieftin, altfel..... nu vad rostul.
2. Regulatorul de 12 V de la rookie la tensiunea de 12 V se cam prajeste uneori, dupa norocul fiecaruia. Asa cum bine a constatat Zue (si apoi si altii, nu putini) si cum bine a argumentat Ipsihi, orice regulator vei folosi, daca il folosesti la limita superioara a specificatiilor sale tehnice..... risti mult !!! Ori dai caruta de bani din prima si iti iei un regulator mai tzapan ori iti faci tu unul cum doreste inimioara ta sa fie ori dai banii pe ala si pe urma mai dai iar banii ca sa alegi una din variantele celelalte.
3. Ca motor poti sa pui absolut ce vrei tu dar daca oamenii cu ceva experienta ti-l recomanda pe ala ptr ca are un randament putere / consum de ce vrei te complici cu altele ?
4. Servo Futaba banuiesc ca este pentru carma si alelalte pentru bascule, sa nu se supere careva ca zic cuve. Poti folosi linistit ori Futaba ori SG, daca la carma folosesti Futaba de ce crezi ca la cuve nu iti trebuie forta ? Eu am folosit si unele si altele si daca nu ai forte de frecare inutile nu ai de ce sa-ti faci probleme. Poti sa-ti faci probleme daca folosesti un sistem RC de 6 canale si nu folosesti un ssistem care sa-ti duca punctul de origine al servo-ului in capat. Atunci ori nu-ti ajunge cursa servo-ului pentru a bascula ori vei arde din greseala servo-ul. Dar in cazurile astea 2 oricare din servo-urile discutate vor avea acelasi final tragic.
5. Ca elice trebuie sa cumperi mai multe si dupa ce faci teste vezi care iti consuma cel mai putin curent dar fara sa scada foarte tare viteza barcii comparativ cu una mai mare pe care o vei lua de reper. Evident ca o elice mai mica va consuma mai putin dar si viteza va scadea, uneori simtitor alteori doar imperceptibil. In functie de forma barcii, volumul barcii, masa barcii, acumulator, etc.
5. Arbore cu tub pupa..... in functie de forma barcii alegi si arborele. Idea in mare este ca acumulatorul este piesa cea mai grea dintr-o barca de nadit si ideal este ca acesta sa stea exact pe centrul de greutate al barcii cand aceasta este echipata cu momeala. Ori CG este de obicei mai spre centrul geometric al barcii si iar de obicei pe acolo trece si axul asta..... So.... alegi axul in asa fel incat acumulatorul sa poata sta fara sa deranjeze axul.
6. Crama nu stiu, nu mi-am batut capul cu ea, am facut-o cum mi-au zis si mie cei mai experimentati si sunt multumit.
7. Dai cu banul aici, parerile sunt foarte impartite. Eu folosesc precum mariandmd un furtun pe post de cardan, furtun pe care il am chiar de la el, "Saru'mana domn' Marian", altii spun ca acel furtun se va rupe exact cand ti-e lumea mai draga.... vezi si tu....
8. Incarcator: sa incarce acumulatorul tau !
9. Axe cuve: ori o teava goala, de al, ori o teava plina (bara), tot de al, ce-ti place tie. Daca e teava goala vezi sa aiba carnea mai groasa sa nu cedeze chiar asa usor dar fiind al.... eu recomand bara.
10. Merge si unul de calculator dar mai degraba la regulator, motorul 755/40 nu are nevoie de o racire atat de complexa. Merge cu o teava de cu infasurata pe el dar macar atat vei putea sa cauti si tu pe forum sa vezi cum se face.

Ai putea sa faci efortul asta, sa pui pozele respective.
Bafta la construit barcuta si fir intins pe balta !!!
0

#4 Useril este offline   vaporeanu 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 27
  • Inregistrat: 30-July 08

  Postat 29 August 2008 - 01:51 PM

Vezi postareaAlexxxandru, la Aug 29 2008, 11:37 AM, a spus:

Salut !
Primul sfat: citeste cat mai mult ca s-a tot discutat si numai tu ai de invatat, sau de pierdut daca nu citesti !!!

1. Pentru o barca de nadit e tocmai bun sistemul RC, sunt unii care recomanda statii de peste 150 $ dar ei folosesc tot E-Fly sau W-Fly asa ca.... trage tu concluziile. Dupa parerea mea cel mai bun sistem RC pentru o barca de nadit, in cazul in care nu ai si alte pasiuni RC, este un sistem RC de 3 canale la care folosesti apoi dispozitivul lui Charlie. Evident ca avantajul vine daca sistemul de 3 canale este simtitor mai ieftin, altfel..... nu vad rostul.
2. Regulatorul de 12 V de la rookie la tensiunea de 12 V se cam prajeste uneori, dupa norocul fiecaruia. Asa cum bine a constatat Zue (si apoi si altii, nu putini) si cum bine a argumentat Ipsihi, orice regulator vei folosi, daca il folosesti la limita superioara a specificatiilor sale tehnice..... risti mult !!! Ori dai caruta de bani din prima si iti iei un regulator mai tzapan ori iti faci tu unul cum doreste inimioara ta sa fie ori dai banii pe ala si pe urma mai dai iar banii ca sa alegi una din variantele celelalte.
3. Ca motor poti sa pui absolut ce vrei tu dar daca oamenii cu ceva experienta ti-l recomanda pe ala ptr ca are un randament putere / consum de ce vrei te complici cu altele ?
4. Servo Futaba banuiesc ca este pentru carma si alelalte pentru bascule, sa nu se supere careva ca zic cuve. Poti folosi linistit ori Futaba ori SG, daca la carma folosesti Futaba de ce crezi ca la cuve nu iti trebuie forta ? Eu am folosit si unele si altele si daca nu ai forte de frecare inutile nu ai de ce sa-ti faci probleme. Poti sa-ti faci probleme daca folosesti un sistem RC de 6 canale si nu folosesti un ssistem care sa-ti duca punctul de origine al servo-ului in capat. Atunci ori nu-ti ajunge cursa servo-ului pentru a bascula ori vei arde din greseala servo-ul. Dar in cazurile astea 2 oricare din servo-urile discutate vor avea acelasi final tragic.
5. Ca elice trebuie sa cumperi mai multe si dupa ce faci teste vezi care iti consuma cel mai putin curent dar fara sa scada foarte tare viteza barcii comparativ cu una mai mare pe care o vei lua de reper. Evident ca o elice mai mica va consuma mai putin dar si viteza va scadea, uneori simtitor alteori doar imperceptibil. In functie de forma barcii, volumul barcii, masa barcii, acumulator, etc.
5. Arbore cu tub pupa..... in functie de forma barcii alegi si arborele. Idea in mare este ca acumulatorul este piesa cea mai grea dintr-o barca de nadit si ideal este ca acesta sa stea exact pe centrul de greutate al barcii cand aceasta este echipata cu momeala. Ori CG este de obicei mai spre centrul geometric al barcii si iar de obicei pe acolo trece si axul asta..... So.... alegi axul in asa fel incat acumulatorul sa poata sta fara sa deranjeze axul.
6. Crama nu stiu, nu mi-am batut capul cu ea, am facut-o cum mi-au zis si mie cei mai experimentati si sunt multumit.
7. Dai cu banul aici, parerile sunt foarte impartite. Eu folosesc precum mariandmd un furtun pe post de cardan, furtun pe care il am chiar de la el, "Saru'mana domn' Marian", altii spun ca acel furtun se va rupe exact cand ti-e lumea mai draga.... vezi si tu....
8. Incarcator: sa incarce acumulatorul tau !
9. Axe cuve: ori o teava goala, de al, ori o teava plina (bara), tot de al, ce-ti place tie. Daca e teava goala vezi sa aiba carnea mai groasa sa nu cedeze chiar asa usor dar fiind al.... eu recomand bara.
10. Merge si unul de calculator dar mai degraba la regulator, motorul 755/40 nu are nevoie de o racire atat de complexa. Merge cu o teava de cu infasurata pe el dar macar atat vei putea sa cauti si tu pe forum sa vezi cum se face.

Ai putea sa faci efortul asta, sa pui pozele respective.
Bafta la construit barcuta si fir intins pe balta !!!

Sal!
Bag de seama ca esti un fel de "profesor"pe aici :)
Daca nu te superi da-mi si mie un sfat pertinent:ai vazut proiectul thunder si cel wite star?
De care sa ma apuc si de ce...tu unde ai topicul?sa vad cam ce ai lucrat,poate ma inspir de la tine...?
0

#5 Useril este offline   Alexxxandru 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Banned
  • Postari: 505
  • Inregistrat: 05-May 08

Postat 29 August 2008 - 03:12 PM

Vezi postareavaporeanu, la Aug 29 2008, 02:51 PM, a spus:

Sal!
Bag de seama ca esti un fel de "profesor"pe aici :)
Daca nu te superi da-mi si mie un sfat pertinent:ai vazut proiectul thunder si cel wite star?
De care sa ma apuc si de ce...tu unde ai topicul?sa vad cam ce ai lucrat,poate ma inspir de la tine...?



NICI VORBA !!! Profesorii pe care ii stiu eu la sectiunea asta sunt mariandmd, Fulgerica, Ipsihi, Zue, Soare Geo si mai mult ca sigur ca mai sunt si altii pe care eu insa, din pacate, nu ii cunosc deocamdata dar asta nu inseamna ca nu sunt. Eu tot ce stiu am aflat de la ei in mod direct sau citind ce au scris ei, pe forum. Crede-ma ca daca rasfoiesti forumul asta ai ce citi !!! Eu nu am un proiect al meu pentru ca am facut un proiect al lui Vasia si anume catamaranul. Este o barca exceptionala daca nu ii faci modificari de dimensiuni. Eu am facut greseala asta, i-am micsorat dimensiunile ca deh.... am zis sa aiba loc usor in masina si am tras pe urma ca prostul sa o mai pot face de nadit ca nu mai aveau loc acumulatori decat de NiMH in ea si lucrul la cuve era inghesuit rau, ca toata barca.... Mie in momentul respectiv mi-a parut cel mai echilibrat proiect dar totul tine si de gusturi si de altele, nu are sens sa intram in amanunte aici, sunt prea multe proiecte pe forum ca sa nu ai de unde alege. Ai si avantajul ca le poti vedea si in varianta finala pe multe dintre ele, eu nu am vazut catamaranul in varianta finala in momentul in care trebuia sa iau decizia dar pot spune ca a iesit exact cum speram, ca si design.
ALOHA !!!
0

#6 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 01 September 2008 - 07:35 AM

Mihai S in postul tau sunt atat de multe intrebari.........

Tu de fapt ce vrei de la barcuta ta?


Ti-as recomanda un futaba MX-12 cu receptor C700 http://www.rhcforum....tyle_emoticons/default/tongue.gif
Daca se poate cu un motor sau doua de ce nu incercam cu trei? Nu crezi ca e mai bine?

Aceasta postare a fost editata de nch: 01 September 2008 - 07:37 AM

0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#7 Useril este offline   Mihai S 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-August 08

Postat 01 September 2008 - 01:55 PM

In primul rand scuze de intarziere....n-am avut net in week-end....:blink:
Apoi vreau sa va multumesc pt sfaturi....dar sper ca ma veti ajuta in continuare....

NCH, nu stiu ce ai cu mine...daca-ti eram indiferent nu te bagai...asa....te-am deranjat cumva....am zis ceva de tine pe forum? Cred ca nu....asa ca ia-ma ca atare...daca vrei sa participi la topicul ce vreun sfat f. bine, daca nu atunci lasa-i pe cei care vor sa ajute....sper ca nu te-am deranjat cu ce-am zis acum....si am verificat postul meu...4 intrebari erau...dadeam o configuratie pt barcuta si asteptam parerile voastre....
In schimb merci de ajutor Alexxxandru si Florin Nae....pina acum suntem pe drumul cel bun....oricum elicii luam mai multe pt proba....barca o fac impreuna cu BillyBoy...e si el prezent pe aici pe site cu alte intrebari...fiecare cu ce crede ca e mai important pt barcuta....eu am creat topicul asta pt a-l mai ajuta....incercam sa obtinem cat mai multe informatii....

In mare parte ne-am lamurit cu ce vom achizitiona....la montaj probabil ca vor mai apare alte nelamuriri.....o singura intrebare mai am deocamdata:

Regulatorul de viteza se poate face de un electrician? Am gasit aici pe forum o schema! Este garantat mai bun decat cel de la magazinul on-line? Alex, de unde se poate lua unul mai teapan asa cum zici tu?

Am incarcat si ceva poze....BillyBoy s-a ocupat de constructia ei....eu am avut o participare baneasca decat....cel putin pina acum....e din komatex de diferite grosimi....am reusit sa gasesc in Targoviste dupa cateva telefoane....am primit niste bucati, resturi de la fabrica...30 lei au fost....si au mai si ramas...pt viitoarea barca!!!!

Succes la toti si fire intinse! Ca mai si pescuiti presupun!
Salut!

Fisiere atasate


0

#8 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 01 September 2008 - 03:14 PM

Mai baga coaste ,i-am zis si lui Bily ,dupa ce o sa aveti tot echipapentul atunci o sa vedeti cel mai bine ce si cum,stiu de ESC de pe forum ce sa zic cred ca functioneaza,dar nu se poate compara cu unul facut de fabrica,ala are un microcontroler
care de.. stie el ce face.Ia unu de la s.iera special de navo 25 A ca este suficent,motorul 755/40 consuma 4-6A daca toate sint Ok.Despre coca eu zic sa va mai ginditi,poate incepeti alta findca ati zis ca mai aveti material.
Vedeti barca lui Allen_g30,se gasesc si planuri plus multe fotografi cu etape de executie si parca se imbuca toate ca lumea,dar faceti cum doriti.Spor la treaba. :blink:

Aceasta postare a fost editata de manolo: 01 September 2008 - 03:18 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#9 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2008 - 03:42 PM

eu m-am gandit sa nu mai pun coaste la urmatorul model
orcum se intareste super dupa ce lipesti toate capacele
regulatorul facut homemade eu zic ca este cu mult mai bun fata de cel din comert
asta in functie de ce parte finala de putere ii faci
sunt multe scheme cu microcontroler pic
eu folosesc una din ele si sunt foarte multumit
0

#10 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 01 September 2008 - 03:48 PM

Hai Mariane macar acolo citeva costite ca nu strica.Despre ESC am auzit si eu prin tirg ca cei care il au de la tine sint multumiti,asa ca baietii sa ia legatura cu tine :blink:

Aceasta postare a fost editata de manolo: 01 September 2008 - 03:49 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#11 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 September 2008 - 03:53 PM

gata.... am fugit la bere....
vb mai pe seara
0

#12 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 01 September 2008 - 03:57 PM

Pentru Mihai S si prietenul biliboi

Un mirean, nehotarat, merge la manastire, pentru ca vrea sa mearga pe calea Domnului.... parintele il primeste si il intreaba!
- Ce vrei de la mine?
-Parinte vreau sa urmez calea Domnului! Crezi ca asta trebuie sa fac?
Iar parintele i-l repede si ii spune...

- Nu eu trebuie sa-ti spun daca poti ! Tu trebuie sa-mi spui daca vrei!


Am cam perpelit-o......dar in mare cam asa e povestioara.....

Mihai S si biliboi .....
0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#13 Useril este offline   Mihai S 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 8
  • Inregistrat: 29-August 08

Postat 02 September 2008 - 11:41 AM

Foarte frumos nch....trebuia si asa ceva pe forum...si nu te-ai abtinut (atentie la gramatica insa!...probabil a fost din repezeala....)....oricum nu stiu ce se intampla cu tine, probabil te crezi atotstiutor si incerci sa ii convingi si pe altii....oricum imi pare rau ca ai pierdut timp pretios scriind cele 2 posturi...poate aveai altceva mai bun de facut...n-am nevoie de sfaturile tale....si s-a vazut cu ocazia asta cine vrea sa ajute si cine nu, chiar daca te-ai deranjat ca nu am cautat informatii prin forum ca sa ma documentez....am cautat dar am vrut sa cer totusi si alte pareri....asa ca nu vad de ce te agiti atata...vezi-ti frate de topicurile tale si lasa-i pe altii sa se informeze, chiar daca o fac altfel decat ai dori tu sau ti se pare tie ideal...oricum, asta e ultimul raspuns pe care ti-l adresez, n-are sens sa mai pierd timp pe tema asta....multa sanatate iti doresc si scuze daca te-am deranjat cu ceva!

Ceilalti m-au ajutat cum au crezut de cuviinta....merci si manolo si marian de post....oricum sa stiti ca suntem pe drumul cel bun, am inceput sa strangem piesele si nu va mai dura mult pina la "proba"...daca nu iese bine am castigat ceva experienta, daca e OK atunci vom incerca sa facem alta si mai buna la anul, asa cum presupun ca au facut toti cei de aici....Ma voi opri cu postarea la topicul asta pina cand voi putea "urca" cateva poze sau filmulete cu barca....
Va doresc la toti sanatate si fir intins la pescuit!
Va salut!
0

#14 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 03 September 2008 - 09:28 PM

Vezi postareanch, la Sep 1 2008, 04:57 PM, a spus:

Pentru Mihai S si prietenul biliboi

Un mirean, nehotarat, merge la manastire, pentru ca vrea sa mearga pe calea Domnului.... parintele il primeste si il intreaba!
- Ce vrei de la mine?
-Parinte vreau sa urmez calea Domnului! Crezi ca asta trebuie sa fac?
Iar parintele i-l repede si ii spune...

- Nu eu trebuie sa-ti spun daca poti ! Tu trebuie sa-mi spui daca vrei!


Am cam perpelit-o......dar in mare cam asa e povestioara.....

Mihai S si biliboi .....

Vand (construiesc) navomodele pescuit plantat ! (barcute de plantat)
Pe comanda (sau de pe stoc daca exista!) Aveti posibilitatea sa le configurati asa cum doriti (in urma unei discutii) in functie de stilul de pescuit, frecventa cu care pescuiti, intensitatea pescuitului , culoare, numar de cuve etc....

Preturi incepand de la 1700 Ron

In general se folosesc componente de firma profesionale de cea mai buna calitate, folosite in navomodelism, care beneficiaza de garantie! Daca vreti ieftin gasim si ieftin.....:)

Timp de executie aprox. 45 de zile (sau suna)
Domnule nch poate e mai bine sa ramineti la activitatea de mai sus ,lasati filozofia pentru alte forumuri.
Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#15 Useril este offline   nch 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1121
  • Inregistrat: 13-September 07

Postat 03 September 2008 - 11:55 PM

Nu vad care-i relevanta....De aia n-am eu barca acum ca le fac sa le vand Hi Hi Hi

Anuntul ala e vechi si nu mai e de actualitate... :)
0745.356.013

Bucuresti/Rahova
0

#16 Useril este offline   apo_dorel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 07-September 08

Postat 07 September 2008 - 09:15 PM

salut am si eu o mica problema cu navomodelul meu este un super vaporas speedi carp este super finisat nu am mai intalnit unul mai frumos dar are si el totusi o problema viteza nu sunt multumit de viteza as dori la el o viteza mai mare merge incet si sigur dar vreau repede si la fel de sigur as dori si eu pareri daca este cineva dispus sa-mi schimbe motoarele cu unele mai rapide mentionez ca nu are carma vireaza din motoare. va multumesc
0

#17 Useril este offline   apo_dorel 

  • Nou venit
  • Pip
  • Grup: Members
  • Postari: 2
  • Inregistrat: 07-September 08

Postat 07 September 2008 - 09:17 PM

salut am si eu o mica problema cu navomodelul meu este un super vaporas speedi carp este super finisat nu am mai intalnit unul mai frumos dar are si el totusi o problema viteza nu sunt multumit de viteza as dori la el o viteza mai mare merge incet si sigur dar vreau repede si la fel de sigur as dori si eu pareri daca este cineva dispus sa-mi schimbe motoarele cu unele mai rapide mentionez ca nu are carma vireaza din motoare. va multumesc
0723315467

Fisiere atasate


0

#18 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 07 September 2008 - 09:38 PM

Vezi postareaapo_dorel, la Sep 7 2008, 10:17 PM, a spus:

salut am si eu o mica problema cu navomodelul meu este un super vaporas speedi carp este super finisat nu am mai intalnit unul mai frumos dar are si el totusi o problema viteza nu sunt multumit de viteza as dori la el o viteza mai mare merge incet si sigur dar vreau repede si la fel de sigur as dori si eu pareri daca este cineva dispus sa-mi schimbe motoarele cu unele mai rapide mentionez ca nu are carma vireaza din motoare. va multumesc
0723315467

poti incerca sa schimbi mai intai elicile cu unele un pic mai mari dar vei resimti consumarea acumulatorului de marsh mai repede .mi se pare ca ai 12 v -10 amp .daca iti mai iei inca 2 acumulatori atunci vei sta 2-3 zile pe balta fara probleme .daca nu dau randament elicile atunci poti incerca cu alte motoare dar numai sa iti duca regulatoarele
0

#19 Useril este offline   king_tzapone 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 210
  • Inregistrat: 03-July 06

Postat 07 September 2008 - 09:39 PM

si cauta sa nu mai tii telecomanda in soare !
0

#20 Useril este offline   Bugatti 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 613
  • Inregistrat: 06-June 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2008 - 09:41 PM

pe mv2 circula vaporase deastea?, frumos model, poate primesti un raspuns de la fulgerica despre inlocuire motorizare
...
0

#21 Useril este offline   ipsihi 

  • TARTOR
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 4508
  • Inregistrat: 02-December 03
  • Gender:Male
  • Location:Constanta

Postat 07 September 2008 - 09:43 PM

Vezi postareaapo_dorel, la Sep 7 2008, 10:17 PM, a spus:

salut am si eu o mica problema cu navomodelul meu este un super vaporas speedi carp este super finisat nu am mai intalnit unul mai frumos dar are si el totusi o problema viteza nu sunt multumit de viteza as dori la el o viteza mai mare merge incet si sigur dar vreau repede si la fel de sigur as dori si eu pareri daca este cineva dispus sa-mi schimbe motoarele cu unele mai rapide mentionez ca nu are carma vireaza din motoare. va multumesc
0723315467
...din pacate solutia constructiva nu permite alte motoare nici din punct de vedere mecanic nici electric, schimband elicele nu vei rezolva nimic, pe piatza romaneasca elice mai mari ca diametru si pas decat ce ai la barca nu gasesti!!!
...tabula crasa, mortua est!
0

#22 Useril este offline   manolo 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 3539
  • Inregistrat: 25-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti prin 4
  • Interests:Navo

Postat 07 September 2008 - 10:23 PM

Vezi postareaapo_dorel, la Sep 7 2008, 10:15 PM, a spus:

salut am si eu o mica problema cu navomodelul meu este un super vaporas speedi carp este super finisat nu am mai intalnit unul mai frumos dar are si el totusi o problema viteza nu sunt multumit de viteza as dori la el o viteza mai mare merge incet si sigur dar vreau repede si la fel de sigur as dori si eu pareri daca este cineva dispus sa-mi schimbe motoarele cu unele mai rapide mentionez ca nu are carma vireaza din motoare. va multumesc

Afara e vopsit gardul si inauntru chinezarie de doi lei.Oricum balta aia are apa mai densa din cauza muntilor de borhot care se arunca in balta. :D

Aceasta postare a fost editata de manolo: 07 September 2008 - 10:23 PM

Barcute intinse!
Tel. 0744915775
0

#23 Useril este offline   Stavrica George Cristian 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 734
  • Inregistrat: 14-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Pescuit, Modelism

Postat 07 September 2008 - 11:44 PM

manolo da si mie un nr de tel ...ms
tel.0722359121
stavrica.george@gmail.com
0

#24 Useril este offline   CATALINZ 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 242
  • Inregistrat: 21-August 08
  • Gender:Male
  • Location:BUCURESTI

Postat 03 October 2008 - 12:40 PM

Vezi postareamariandmd, la Sep 1 2008, 04:42 PM, a spus:

eu m-am gandit sa nu mai pun coaste la urmatorul model
orcum se intareste super dupa ce lipesti toate capacele
regulatorul facut homemade eu zic ca este cu mult mai bun fata de cel din comert
asta in functie de ce parte finala de putere ii faci
sunt multe scheme cu microcontroler pic
eu folosesc una din ele si sunt foarte multumit

Salut Marian cit costa acest device la tine si este compatibil cu un motor 755/40 si acumulator plumb acid, multumesc
0

#25 Useril este offline   zetu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 October 2008 - 04:23 PM

salut am si eu un navomodel din acela jabo si as vrea sa ii schimb motoarele si as vrea sa stiu daca as putea sa ii inlocuiesc cu niste motoare 755\40 ce ziceti?va rog sami spunti si mie
0

#26 Useril este offline   steli2k 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1136
  • Inregistrat: 05-May 08
  • Gender:Male
  • Location:Cluj

Postat 06 October 2008 - 05:13 PM

Vezi postareazetu, la Oct 6 2008, 04:23 PM, a spus:

salut am si eu un navomodel din acela jabo si as vrea sa ii schimb motoarele si as vrea sa stiu daca as putea sa ii inlocuiesc cu niste motoare 755\40 ce ziceti?va rog sami spunti si mie

salut. Poti sa schimbi motoarele de la jabo. Insa pentru asta tre sa faci cateva modificari majore. Motoarele actuale sunt din seria 540, cele de 755 sunt alta serie, deci prinderea nu ii buna, doar daca modifici pozitia motorului. Si mie imi trece prin cap sa modific unul pe care il are un tovaras de al meu. Eu insa m-am gandit sa modific pozitia motoarelor si sa scot elicile in spate fara sa mai folosesc reductor(elici de 30mm). Asta ca sa pot pastra sistemul electronic existent(telecomanda din dotarea standard). daca vrei sa o faci cu un singur motor trebuie sa te gandesti la o noua telecomanda , un receptor si vreo doua servouri + maruntisuri. Calculeaza tu daca merita munca si spune-mi si mie ca nici eu inca nu sunt hotarat.
0

#27 Useril este offline   benz 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 307
  • Inregistrat: 30-August 06

Postat 06 October 2008 - 06:50 PM

Vezi postareazetu, la Oct 6 2008, 05:23 PM, a spus:

salut am si eu un navomodel din acela jabo si as vrea sa ii schimb motoarele si as vrea sa stiu daca as putea sa ii inlocuiesc cu niste motoare 755\40 ce ziceti?va rog sami spunti si mie

nu merge sa le inlocuiesti. la barca ta, motoarele au reductoare si au axul perpendicular pe planul apei. miscarea se realizeaza pe principiul jetului (dar e departe). elicile nu sunt ca alea d navo ci ca la pompa. ca sa reamenajezi, trebuie sa astupi prizele de apa si gaurile de evacuare si sa faci si alte modificari la coca. daca scoti elicea in spate, nu va avea apa suficienta si vei bascula peste ea, cu riscul sa cada forfacul pe pale. cred ca e prea multa munca si prea costisitor. vinde-o si fa-ti (ia-ti) alta!
pamant, apa, foc si mult, mult aer!
0

#28 Useril este offline   mariandmd 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 2161
  • Inregistrat: 04-September 07
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 October 2008 - 09:19 PM

Vezi postareazetu, la Oct 6 2008, 04:23 PM, a spus:

salut am si eu un navomodel din acela jabo si as vrea sa ii schimb motoarele si as vrea sa stiu daca as putea sa ii inlocuiesc cu niste motoare 755\40 ce ziceti?va rog sami spunti si mie


ia legaturas cu nch
el e specialist no:1 in jabo
cred ca te va ajua cu placere :D
0

#29 Useril este offline   zetu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 October 2008 - 10:22 PM

vaporasu are doua motoare dr nus ce tip pt ca nu scrie nimic pe ele sunt de marimea la cele 755 si daia am spus ca sar potrivi alea
0

#30 Useril este offline   zetu 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 67
  • Inregistrat: 06-October 08
  • Gender:Male
  • Location:bucuresti

Postat 06 October 2008 - 10:49 PM

da motoarele sunt 540 cu dubla transmisie pe roti dintate si atunci daca nu merge motoarele 755 atunci ce merge? ca vreau sa le schimb merge foarte greu cu ale lui
si are elici intubate

Aceasta postare a fost editata de zetu: 06 October 2008 - 10:51 PM

0

Arata acest topic


  • 3 Pagini +
  • 1
  • 2
  • 3
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

1 useri citesc topicul
0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro