Modelism - RHC Forum: EDGE 540 depron - Modelism - RHC Forum

Salt la continut

  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

EDGE 540 depron

#181 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 August 2009 - 09:38 AM

Vezi postareaincepatoru, la Aug 8 2009, 09:59 PM, a spus:

o idee pentru tijele de comanda...............umbrela lu'soacrame-a ce mistoo ies


:rolleyes: ... pai tu din ce crezi ca am facut tijele de comanda de la profundor si carma :)
super ies :D
0

#182 Useril este offline   BlackICE 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 24 August 2009 - 07:12 AM

Hey dragi prieteni! am reusit sa "finalizez" Edge-ul meu, mai trebuie sa-mi vina maine Accumulatorul, ce va fi un Zippy Flightmax PRO 2200 mAh, sper sa fie OK. Atasez o poza, ceea ce vreau sa va arat este ca am luat si eu initiativa sa fac cockpitul din material transparent, adica din suport de dosar albastru transparent din ce am facut si balamalele ;) am facut un schelet din lemn balsa, restul este banda izolatoare, dar parerea mea este ca a iesit super, totusi astept commenturi. Sper ca in zilele astea sa pot face si un test-run cu el, si sper ca pot face rost si de un aparat video. Multumes tuturor pentru ajutor, sfaturi si desigur nu in ultimul rand pentru planuri. Urmatorul meu avion o sa fie un F22 mai simplist facut cu numai 2 servouri si EDF, planurile le-am luat de pe www.mikeysrc.com. Sunt 2 variante unul cu o unitate EDF si pentru cei cu inima tare unul cu 2 unitati EDF. V-am salutat! A si am si eu o intrebare :D am observat ca cineva a montat roti pe edge, as vrea si eu sa stiu ce marime au rotile ;) mersii :wub:

Fisiere atasate


0

#183 Useril este offline   pccdtk 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1747
  • Inregistrat: 09-June 02
  • Gender:Male
  • Location:Chitila
  • Interests:Aeromodelism ; Simulatoare RC ; Modelare 3D

Postat 24 August 2009 - 08:21 AM

Vezi postareaBlackICE, la Aug 24 2009, 08:12 AM, a spus:

Hey dragi prieteni! am reusit sa "finalizez" Edge-ul meu, mai trebuie sa-mi vina maine Accumulatorul, ce va fi un Zippy Flightmax PRO 2200 mAh, sper sa fie OK. Atasez o poza, ceea ce vreau sa va arat este ca am luat si eu initiativa sa fac cockpitul din material transparent, adica din suport de dosar albastru transparent din ce am facut si balamalele :D am facut un schelet din lemn balsa, restul este banda izolatoare, dar parerea mea este ca a iesit super, totusi astept commenturi. Sper ca in zilele astea sa pot face si un test-run cu el, si sper ca pot face rost si de un aparat video. Multumes tuturor pentru ajutor, sfaturi si desigur nu in ultimul rand pentru planuri. Urmatorul meu avion o sa fie un F22 mai simplist facut cu numai 2 servouri si EDF, planurile le-am luat de pe www.mikeysrc.com. Sunt 2 variante unul cu o unitate EDF si pentru cei cu inima tare unul cu 2 unitati EDF. V-am salutat! A si am si eu o intrebare :D am observat ca cineva a montat roti pe edge, as vrea si eu sa stiu ce marime au rotile ;) mersii ;)


Depronul folosit pt.directie este destul de rigid ?
0

#184 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 24 August 2009 - 11:01 AM

Vezi postareaBlackICE, la Aug 24 2009, 08:12 AM, a spus:

Hey dragi prieteni! am reusit sa "finalizez" Edge-ul meu, mai trebuie sa-mi vina maine Accumulatorul, ce va fi un Zippy Flightmax PRO 2200 mAh, sper sa fie OK. Atasez o poza, ceea ce vreau sa va arat este ca am luat si eu initiativa sa fac cockpitul din material transparent, adica din suport de dosar albastru transparent din ce am facut si balamalele ;) am facut un schelet din lemn balsa, restul este banda izolatoare, dar parerea mea este ca a iesit super, totusi astept commenturi. Sper ca in zilele astea sa pot face si un test-run cu el, si sper ca pot face rost si de un aparat video. Multumes tuturor pentru ajutor, sfaturi si desigur nu in ultimul rand pentru planuri. Urmatorul meu avion o sa fie un F22 mai simplist facut cu numai 2 servouri si EDF, planurile le-am luat de pe www.mikeysrc.com. Sunt 2 variante unul cu o unitate EDF si pentru cei cu inima tare unul cu 2 unitati EDF. V-am salutat! A si am si eu o intrebare ;) am observat ca cineva a montat roti pe edge, as vrea si eu sa stiu ce marime au rotile :D mersii ;)


rotile au cam 4 cm diametru (sunt cele de la decathlon).
Frumos edge-ul !
Bateria e super din punctul meu de vedere. Incearca sa ii pui culori diferite pe fata si spate .... ca sa iti dai seama mai bine in ce pozitie e :D (in cazca nu ai facut-o deja :) )

Aceasta postare a fost editata de icounter: 24 August 2009 - 11:01 AM

0

#185 Useril este offline   BlackICE 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

  Postat 27 August 2009 - 01:52 PM

salut! am si eu o ultima intrebare! fiind pe ultimele metrii cu edge-ul, am decis sa montez un prop-saver. am unul care se prinde pe stator, dar nu-mi dau seama trebuie sa largesc gaura de la elice? cat de mult? elicea este un gws 11x7. atasez poza cu prop-saver-ul. No trebuie sa-mi soseasca si accumulatorul, speram sa vina azi dar asa se pare ca numai pe maine ajnge. Probabil numai luni pot face teste cu el. O sa incerc sa fac rost si de cineva cu un aparat video. Am mai uitat sa mentionez ca pana la urma am apelat la un ESC Towerpro de 40A, asta deoarece la viitorul meu F22 o sa am nevoie de el. sper csa am facut o alegere buna. modelul meu fara baterie este undeva la 380-400grame, la care teoretic vine acumulatorul de 176grame cu tot cu cabluri. Ca si Tx si Rx am folosit E-FLY 100C cu receptorul lui de 6 canale, si 4 servouri art-tech AS-100. Pe viitor o sa trec la servouri cu angrenaje metalice(am auzit ca sunt mult mai fiabile pe rcpowers :). Salutari la toata lumea, daca totul merge bine voi lua si vopsea, si m-am gandit pe partea superioara sa-l vopsesc albastru si pe partea inferioara sa-l vopsesc rosu. Mai am in gand si ceva lumini pe acolo sa pot zbura cu el si noaptea :D asta daca nu o sa-l rup la primul zbor hahahaaa. Over and out :)
update: am pus o mica bucata de carbon de 3 mm in ampenajul vertical (directie). mersi pccdtk pentru heads-up, si eu ma gandeam dar tu m-ai convins :D

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de BlackICE: 27 August 2009 - 01:56 PM

0

#186 Useril este offline   yr-zbg 

  • MEGA Membru
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 1128
  • Inregistrat: 25-November 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti
  • Interests:Aviatia

Postat 27 August 2009 - 03:08 PM

In mod sigur propsaver-ul nu se prinde pe stator ci pe rotor....nu de alta dar ca sa zboare, recomandat ar fi ca elicea sa se invarta :)

Teoretic la acel tip de propsaver nu trebuie sa largesti gaura de la elice, elicea centrandu-se pe el cu zona in care ar intra piulita. Prinderea elicei se face cu acel inel elastic.

La acest avion nu cred ca se pune problema de barbierirea vreunui pinion la servo...deci nu angrenaje metalice iti trebuiesc tie ...ci niste servouri mai "de firma"....dar deocamdata si astea sunt bune (pana crapa).

Bafta!
Pacat ca Slz nu zboara.
0

#187 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 27 August 2009 - 03:37 PM

Vezi postareaBlackICE, la Aug 27 2009, 02:52 PM, a spus:

salut! am si eu o ultima intrebare! fiind pe ultimele metrii cu edge-ul, am decis sa montez un prop-saver. am unul care se prinde pe stator, dar nu-mi dau seama trebuie sa largesc gaura de la elice? cat de mult? elicea este un gws 11x7. atasez poza cu prop-saver-ul. No trebuie sa-mi soseasca si accumulatorul, speram sa vina azi dar asa se pare ca numai pe maine ajnge. Probabil numai luni pot face teste cu el. O sa incerc sa fac rost si de cineva cu un aparat video. Am mai uitat sa mentionez ca pana la urma am apelat la un ESC Towerpro de 40A, asta deoarece la viitorul meu F22 o sa am nevoie de el. sper csa am facut o alegere buna. modelul meu fara baterie este undeva la 380-400grame, la care teoretic vine acumulatorul de 176grame cu tot cu cabluri. Ca si Tx si Rx am folosit E-FLY 100C cu receptorul lui de 6 canale, si 4 servouri art-tech AS-100. Pe viitor o sa trec la servouri cu angrenaje metalice(am auzit ca sunt mult mai fiabile pe rcpowers :). Salutari la toata lumea, daca totul merge bine voi lua si vopsea, si m-am gandit pe partea superioara sa-l vopsesc albastru si pe partea inferioara sa-l vopsesc rosu. Mai am in gand si ceva lumini pe acolo sa pot zbura cu el si noaptea :) asta daca nu o sa-l rup la primul zbor hahahaaa. Over and out :)
update: am pus o mica bucata de carbon de 3 mm in ampenajul vertical (directie). mersi pccdtk pentru heads-up, si eu ma gandeam dar tu m-ai convins :D


eu am folosit 4 servo-uri art-tech as-100 ... si nici o problema. (receiver tot 100C).
Trebuie sa-l faci cat mai usor ... cu cat e mai usor cu atat mai bine. Parerea mea :)
0

#188 Useril este offline   BlackICE 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

  Postat 01 September 2009 - 08:26 AM

salut everybody! A venit si ziua cea mare, a fost ziua de luni 31.08.2009, cand Edge-ul meu in fabricatie de aproape 3 luni si-a luat zborul :D Postez cateva poze sa vedeti ca zboara :) era si logic nu? Spre mirarea mea a zburat foarte frumos, in schimb ceea ce nu mi-a placut este ca nu am avut control suficient pe directie, nu stiu e ceva normal sau nu am facut ceva bine.. am incercat sa dau din statie miscare mai mare, dar cand era ok la directie era muuuult la eleroane si profundor, trebuie sa-mi schimb asadar statia pe unul la care se pot seta pe fiecare canal in parte? Anyways, era logic sa se intample si ceva de genul crash, prima oara am cazut in bot cu el, no problem, l-am lipit cu scotch cu textil din acela auriu, era CA SI NOU :rolleyes: dupa care m-am dus acasa am incarcat accu, dupa masa eram iarasi pe camp :) dupa ce am zburat de vreo trei ori cate 5-6 minute bateria mai avea putere in el, nu am fortat motorul, nu am facut numai cateva acrobatii de baza ca si looping, inverted flight si umpic de hovering (la care trebuie sa ma mai invat asta am constatat) si mi-a iesit si un scurt knife's edge. Asadar dupa modelul "one more flight" a trecut avionul peste capul meu si pe cand m-am intors era in pamant :( a cam crapat peste unde a putut, dar nimic nu e ireparabil, aripa e in stare perfecta, ceea ce e mai grav ca mi-so rupt cauciucul de la propsaver, si nu stiu de unde sa fac rost, eventual cu ce tip pot sa-l inlocuiesc... astept iarasi sfaturi :) In fine, e o experienta super tare, cred ca o sa mai fac unul, si o sa am grija mai mare de el, desi am auzit ca si altii or facut 7-8 bucati deja, e normal nu? din greseli invata omul :unsure: oricum fiind incepator si la avionul numarul 2, stiu ca mai am de invatat dar oricum e super, si as dori inca o data sa multumesc la toata lumea care m-a ajutat! Si concluzie, cu F22-ul mai astept unpic, cand am vazut edge-ul ce viteza prinde, nici nu-mi pot imagina bestiile astea mici ce viteza prind, numai sa poti urmari cat sa nu il dai de pamant :)) V-am salutat si va las sa va uitati si la poze:) mda cu accidentu nu vreau sa postez poza ca m-i rusine :D

Fisiere atasate


0

#189 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 01 September 2009 - 01:20 PM

aceasi greseala cu zburatul pe deasupra capului am facut si eu cu decathlonul, dar din fericire am avut timp sa il ridic. Mi-au zis atunci colegii ca nu trebuie sa zbori cu el pe deasupra ta, ca te pacaleste.
0

#190 Useril este offline   Intruder 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 256
  • Inregistrat: 04-June 03

Postat 01 September 2009 - 08:45 PM

felicitari. si nu iti face probleme, o sa mai rupi la el :rolleyes:

cat despre directie incearca sa faci un reglaj mecanic (parghie de comanda mai mare la servo, sau prinde mai aproape pe parghie la directie astfel poti creste cursa.)

spor !
0

#191 Useril este offline   BlackICE 

  • Incepator
  • PipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 38
  • Inregistrat: 13-May 09
  • Gender:Male
  • Location:Cluj-Napoca

  Postat 02 September 2009 - 07:15 AM

:rolleyes: Multumesc de sfaturi :D chestia este ca eram pe un teren de fotbal si spatiul era cam mic, si sincer inca mi-e frica sa-l ridic foarte sus ca nu stiu cat de buna e statia asta (E-Fly 100C) am auzit pe cativa la care a facut figuri la mica distanta, dar sincer ie nu mi-a facut nici una, poate inca nu l-am dus pana la capat de semnal. In rest, m-am hotarat sa refac fuselajul, dar aripa o iau de la asta , pentru ca e in stare perfecta. :) V-am salutat ! as mai avea o ultima intrebare: cu motorizarea respectiva ce alte avioane as mai putea face tot asa din depron cu aceeasi elice sau mai mica? merge si un Extra 300 sau alte shock-flyere? mersi inca o data de ajutor in special pt Nemo :D
0

#192 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 02 September 2009 - 07:48 AM

eu nu am avut probleme cu statia 100B care are receptor 100C. Am dus decathlonul departe sa nu imi mai dau seama daca vine sau se duce :rolleyes: .
Statia am folosit-o putin, dar receptorul inca il mai folosesc si nu am probleme.

Apropo de refacut, e bine ca il refaci complet; eu tot asa l-am busit rau in bot, i-am refacut doar botul, dar nu a mai iesit asa bine .... si imi cam trage intr-o parte.

Numai bine,
Florin
0

#193 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

  Postat 18 September 2009 - 02:50 PM

hop si io cu unu .... se pare ca o sa tradez cauza automodelistica si trec la aero . bineinteles si criticul :rolleyes: .... si sa nu-mi sara nimeni in cap ca n-am pus carboane , da e criza , plus asteptatul cateva zile , iar maine vreau sal scot la camp

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de on_off road: 18 September 2009 - 02:54 PM

daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#194 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 18 September 2009 - 04:12 PM

Vezi postareaon_off road, la Sep 18 2009, 03:50 PM, a spus:

hop si io cu unu .... se pare ca o sa tradez cauza automodelistica si trec la aero . bineinteles si criticul :rolleyes: .... si sa nu-mi sara nimeni in cap ca n-am pus carboane , da e criza , plus asteptatul cateva zile , iar maine vreau sal scot la camp


marfa!
Succes la zbor, si aterizari line :)
0

#195 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 18 September 2009 - 06:19 PM

Bine ai venit. Si felicitari pentru ca te-ai gandit sa te desprinzi de planeta muma.
Modelul sa-l zbori sanatos iar criticul sa-ti traiasca. Este o frumusete.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zburatorule.

Aceasta postare a fost editata de dan_mitea: 18 September 2009 - 06:20 PM

0

#196 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 18 September 2009 - 06:37 PM

Vezi postareadan_mitea, la Sep 18 2009, 07:19 PM, a spus:

Bine ai venit. Si felicitari pentru ca te-ai gandit sa te desprinzi de planeta muma.
Modelul sa-l zbori sanatos iar criticul sa-ti traiasca. Este o frumusete.
Baftaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa zburatorule.




mersi , mersi ... avand in vedere criza , am zis ca-i mai ieftin sa lipesti un depron , decat sa-ti iei piese de masinuta . cost aproximativ al avionului , 20 roni - cost la o pereche de bascule 30 roni - la care s-a adaugat motorizarea de la un alt avion cumparat , care din pacate sta pe bara din motive de pilotaj ( este vorba de un Messerschmitt 109 ) , asa ca il tin de bibelou - e prea frumos ca sa suporte un crash - . ca electronice am asa : motor 2409-18 , regulator de 20A , 3s lipo 2200mAh , 2 servo artech pe aripa , 2 servo sg 90 pe coada , rc 2,4ghz hobbyking , apoi vine elice 8x4 , tren de aterizare de la gws ( ala de a venit la messerschmitt ) .

Cg-ul pare sa fie la 7mm spre coada de la intaritura aripii (mai e loc destul de reglat , foarte buna ideea cu buretelul bagat in locasul bateriei ) . acuma sa vedem , la camp ce si cum , ma ajuta baietii mai departe .

L.E. : cred ca are in jur de 450-500 grame , cantarit cu un cantar de mana , nu tocmai precis , dar cu greutate aditionala de 2kg cam atat ar avea

Aceasta postare a fost editata de on_off road: 18 September 2009 - 06:47 PM

daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#197 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 18 September 2009 - 07:13 PM

Vezi postareaon_off road, la Sep 18 2009, 07:37 PM, a spus:

mersi , mersi ... avand in vedere criza , am zis ca-i mai ieftin sa lipesti un depron , decat sa-ti iei piese de masinuta . cost aproximativ al avionului , 20 roni - cost la o pereche de bascule 30 roni - la care s-a adaugat motorizarea de la un alt avion cumparat , care din pacate sta pe bara din motive de pilotaj ( este vorba de un Messerschmitt 109 ) , asa ca il tin de bibelou - e prea frumos ca sa suporte un crash - . ca electronice am asa : motor 2409-18 , regulator de 20A , 3s lipo 2200mAh , 2 servo artech pe aripa , 2 servo sg 90 pe coada , rc 2,4ghz hobbyking , apoi vine elice 8x4 , tren de aterizare de la gws ( ala de a venit la messerschmitt ) .

Cg-ul pare sa fie la 7mm spre coada de la intaritura aripii (mai e loc destul de reglat , foarte buna ideea cu buretelul bagat in locasul bateriei ) . acuma sa vedem , la camp ce si cum , ma ajuta baietii mai departe .

L.E. : cred ca are in jur de 450-500 grame , cantarit cu un cantar de mana , nu tocmai precis , dar cu greutate aditionala de 2kg cam atat ar avea


dupa parerea mea, eu zic ca e cam mica elicea 8x4, dar poate ma insel. Daca simti ca nu trage suficient, punei un 9x4,7 (eu asa am)
0

#198 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 18 September 2009 - 07:35 PM

Vezi postareaicounter, la Sep 18 2009, 08:13 PM, a spus:

dupa parerea mea, eu zic ca e cam mica elicea 8x4, dar poate ma insel. Daca simti ca nu trage suficient, punei un 9x4,7 (eu asa am)




i-am facut test , si daca nu l-as tine ar face hover . asa ca nu-mi fac griji in de tractiune . si oricum nu ma pricep sa fac smecherii , vreau doar sa-l zbor . cand imi fac mana , o sa fac altul mai ok cu alta motorizare , dar toate la timpul lor . acuma asta e , asta am avut (ca materiale si piese ) , daca zboara ok si o sa fiu eu multumit , nu ma mai priveste in rest . e facut cu buget de criza .
daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#199 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 18 September 2009 - 10:20 PM

Vezi postareaon_off road, la Sep 18 2009, 08:35 PM, a spus:

i-am facut test , si daca nu l-as tine ar face hover . asa ca nu-mi fac griji in de tractiune . si oricum nu ma pricep sa fac smecherii , vreau doar sa-l zbor . cand imi fac mana , o sa fac altul mai ok cu alta motorizare , dar toate la timpul lor . acuma asta e , asta am avut (ca materiale si piese ) , daca zboara ok si o sa fiu eu multumit , nu ma mai priveste in rest . e facut cu buget de criza .


banuiesc ca maine iesi cu el. <_<
Eu cu al meu la aterizare dupa ce iau ultima curba sa ma incadrez pe directia pistei, opresc motorul si il pun sa coboare putin, ca sa nu piarda de tot viteza, dar cand ajunge aproape de pista pornesc motorul la 5% (aprox), altfel daca incerc sa aterizez cu motorul oprit , pica urat, in loc sa ruleze frumos. Nu stiu daca e cea mai buna metoda, dar la mine merge de minune cu motorizarea mea.
Iti urez succes maine(daca il zbori)!

numai bine,
Florin

ps:uita-l si pe veteranul meu. ;)

Fisiere atasate

  • Fisier atasat  test.jpg (124.92K)
    Number of downloads: 429

Aceasta postare a fost editata de icounter: 18 September 2009 - 10:23 PM

0

#200 Useril este offline   cosminx 

  • Junior
  • PipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 78
  • Inregistrat: 28-July 07

Postat 19 September 2009 - 02:05 PM

Eu ma gandeam sa fac aripa cu profil, ce ziceti se merita?
0

#201 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 20 September 2009 - 07:09 PM

zburat de 3 ori , dar din cauza vantului s-a facut tandari .

s-a rupt de la jumate . o sa incerc sa gasesc un depron mai gros . oricum , nu are sens sa-l refac . fiind a doua ora cand zbor , m-am descurcart excelent , mai putin partea cu ruptul .dar asta e , se va naste un nou proiect .

Aceasta postare a fost editata de on_off road: 20 September 2009 - 07:10 PM

daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#202 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 20 September 2009 - 09:09 PM

lipeste-l cu bison monocomponent poliuretanic, o sa fie mai rezistent ca inainte :unsure:
al meu are tot botul refacut de la un crash din primul zbor B)
felicitari!

Aceasta postare a fost editata de icounter: 20 September 2009 - 09:11 PM

0

#203 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 21 September 2009 - 07:50 PM

de rupt nu s-au rupt lipiturile , ci practic de la jumate . asta e . acum lucrez la inca unul , dar pt moment mi s-a terminat adezivul . astept ziua de maine sa deschida la practiker . avionu sta cumninte la lipit si asteapta sa fie terminat .
daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#204 Useril este offline   icounter 

  • Senior
  • PipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 259
  • Inregistrat: 07-August 08
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 22 September 2009 - 08:03 AM

Vezi postareaon_off road, la Sep 21 2009, 08:50 PM, a spus:

de rupt nu s-au rupt lipiturile , ci practic de la jumate . asta e . acum lucrez la inca unul , dar pt moment mi s-a terminat adezivul . astept ziua de maine sa deschida la practiker . avionu sta cumninte la lipit si asteapta sa fie terminat .


ce daca s-a rupt de la jumatate ;) . Si al meu avea botul rupt complet pana la aripa, i-am taiat tot botul si i l-am refacut.
E bun si altul nou, dar de ce sa nu exersezi mai mult pe asta, apoi nu il mai rupi pe cel nou frumos :D
0

#205 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 22 September 2009 - 05:15 PM

se pare ca depronul era prea sensibil . asta e
decat sa mai risc la urmatoarea iesire sal rup si dupa aia sa ma oftic , mai degraba altul . oricum l-am facut bucatele . asteptam sa se lipeasca . spor
daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#206 Useril este offline   Maverick 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 719
  • Inregistrat: 10-October 08
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 20 October 2009 - 05:05 PM

Vezi postareaBlackICE, la Sep 1 2009, 09:26 AM, a spus:

....... ceea ce e mai grav ca mi-so rupt cauciucul de la propsaver, si nu stiu de unde sa fac rost, eventual cu ce tip pot sa-l inlocuiesc... astept iarasi sfaturi :)


Daca te duci in orice magazin mai mare cu profil constructii ar trebui sa gasesti ce iti trebuie (Hornbach, Bricostore, etc). Eu folosesc cu succes garnituri de cauciuc inelare (arata si se comporta identic cu cauciucul de propsaver) la dimensiunea si diametrul potrivit bineinteles.. nu mai stiu exact cum se numesc si la ce sunt folosite, dar sigur dai peste ele la raionul de instalatii.
Both optimists and pessimists contribute to our society. The optimist invented the airplane and the pessimist the parachute. ~Gil Stern

If you can't fix it with a hammer you have an electrical problem.
0

#207 Useril este offline   dan_mitea 

  • nick anterior:Se poate si asa
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 9329
  • Inregistrat: 26-October 03
  • Gender:Male
  • Location:Laval, Canada

Postat 23 October 2009 - 05:56 AM

O-ring.
0

#208 Useril este offline   p_cipri 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 955
  • Inregistrat: 20-August 03
  • Gender:Male
  • Location:Baia Mare
  • Interests:Muzica, Navomodelism, Aeromodelism, Multicoptere

Postat 03 November 2009 - 06:51 AM

Zi-mi si mie ai dat inclinatie la motor? Cum ai procedat? ai pus ceva saibe in coltul din stanga sus vazut aveonul din spate?
Turnigy 9X cu modul audio si Frsky telemetry
https://www.youtube....HuEcHGiek&t=14s

Quad S500 cu Naza V2

EasyGlider Pro
0

#209 Useril este offline   on_off road 

  • Membru de onoare
  • PipPipPipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 526
  • Inregistrat: 30-October 08
  • Location:constanta

Postat 05 November 2009 - 05:41 PM

Vezi postareap_cipri, la Nov 3 2009, 06:51 AM, a spus:

Zi-mi si mie ai dat inclinatie la motor? Cum ai procedat? ai pus ceva saibe in coltul din stanga sus vazut aveonul din spate?



daca respecti planul , unghiul iese direct din constructie .
daca voi nu ma vreti , io oricum nu va vreu
0

#210 Useril este offline   Neagoe Adrian 

  • Membru
  • PipPipPipPip
  • Grup: Members
  • Postari: 112
  • Inregistrat: 30-November 09
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

  Postat 21 December 2009 - 11:27 PM

Da intradevar un avion super reusit :unsure: .
Am executat si eu unul,dar inca nu am acu si astept.

Totul a iesit perfect :unsure:

Am si eu o intrebare :

- Cum puteti sa intrebati de inclinatie motor , ce motor , etc....??

Daca in acest topic au aparut de zeci de ori ce motor si cum sta cu inclinatia...

Eu oare cum am putut sa construiesc avionul fara sa pun vreo intrebare?

Deci sa revenim.

Este minunaat eu incepator fiind sunt foart mandru tinand cont ca mi-a iesit super bine.. Pun si poze la cerere.

;-)

Multumesc NEMO ;-)
0

Arata acest topic


  • 9 Pagini +
  • « Prima
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • Nu puteti crea un topic nou
  • Nu puteti replica pe acest topic

3 useri citesc topicul
0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

913Creative.ro